Trekendeshi i Bermudeve

Shko poshtė

Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 09.05.08 23:31

TREKENDESHI I BERMUDEVETermi trekendesh ka lindur nga forma qe ka hapesira ku ndodhin fenomene te pashpjegueshme. Ne nje linje te drejte nga Miami (Florida) ne Porto Rico dhe perseri nje tjeter linje nga Porto Rico ne ishujt Bermude, linje qe me pas rikthehet nga Bermudet ne Miami, te treja me nje gjatesi prej 1000 Miljesh seicila formohet ai qe eshte quajtur prej shume vitesh Trekendeshi i Bermudeve.

I ashtuquajturi trekendesh eshte bere objekt i nje sere shkrimesh sensacionale dhe i zhdukjeve te mistershme si dhe disa anomalive qe eshte pothuajse e pamundur te shpjegohen shkenceritsht apo brenda koncepteve tona per fiziken, kimine dhe vete kohen apo materien ne te.

Rasti zyrtar qe e shnderroi trekendeshin ne nje nga fenomenet me te mistershme dhe te frikshme te globit eshte ai i vitit 1945 me te famshmen Skuadriljen e 19. Ne daten 5 dhjetor te vitit 1945, 5 bombardues te rende te tipit Avenger rreth mesdites nisen nga baza ushtarake e Fort Lauderdale, Florida, per nje fluturim stervitor. Koha paraqitej mese e pershtatshme per nje fluturim te tille dhe ekuipazhi pervec nje piloti te ri, ishte me eksperience te mjaftueshme duke patur seicili te pakten 400 ore fluturimi.

Mbas pothuajse 2 oresh nga nisja e tyre, u kap nje mesazh qe mendohet se ka qene midis komandantit te skuadriljes dhe njerit prej piloteve i cili i thoshte qe kishte humbur orientimin. Instrumentat nuk funksiononin ndersa edhe vete komunikimi midis tyre kishte nderhyrje te forta ne frekuence. Mesazhe te shkeputura u vazhduan u kapen nga kulla e kontrollit ne Fort Lauderdale, Florida, dhe po ashtu nga disa drejtues anijesh te vogla private te ndodhura ne afersi.

Nga permbajtja e tyre kuptohet qe te gjithe kishin humbur orientimin, instrumentat keqfunksionin nga nje lloj nderhyrje e forte magnetike dhe vizibiliteti ishte pothuajse zero. Me pas sinjalet u nderprene dhe vetm heshtje. Nga Fort Lauderdale u ngrit nje avion kerkimi dhe fill mbas tij nje tjeter ne nje distance kohore te shkurter.

Kur avioni i pare ju afrua trekendeshit dhe ai zhduk ne nje re te bardhe (nga e cila nuk doli me kurre) ne kullen e kontrollit u kap nje mesazh qe thoshte Mos hajde mbas meje, o zot kjo nuk eshte tokesore....

Mbas ketij mesazhi avioni i dyte i kerkimit u kthye ndersa i pari u zhduk si te tjeret per te mos u gjetur me kurre. Cdo perpjekje per te gjetur ndonje gjurme nga skuadrilja e avioneve rezultoi e kote por fakti me trondites per kerkuesit ishte ai qe nuk u gjet asnje gjurme e vetme vaji motorash gje qe ndodh rendom ne raste rrezimesh ne det, ose ndonje nga objeket e vete avioneve ndonje xhakete shpetimi ose gjera te tjera te kesaj natyre.

Cdo gje dukej sikur ishte perpire nga uji.

Arsyeja pse u zgjata me kete "aksident" ka te beje me faktin qe prej asaj dite fama e trekendeshit mori perpjestime te medha dhe njohu nje lloj zyrtarizimi ndonese nga organizma te caktuara te qeverise amerikane, fenomeni kishte disa kohe qe po studiohej.

Qe prej asaj dite numri i raportive per zhdukje anijesh dhe aeroplanesh si dhe varkash te volga apo anijesh te medha eshte rritur ndjeshem. Nisur dhe nga kurajo e njerezve per te folur dhe me ne fund thyerja e heshtjes prej disa nga deshmitareve qe kane perjetuar situata te ndryshme brenda trekendeshit, lista e zhdukjeve fatkeqesisht eshte pasuruar ndjeshem.

Studiues te ndryshem te te gjitha fushave, fizikante, kimiste, oqeanologe, gjeologe, arkeologe etj i kane kushtuar jeten dhe pasionin e tyre studimit te ketij fenomeni dhe sot e kesaj dite ndonese kane dale shume teori per ate qe mund te ndodhi ne trekendesh, asnjera prej tyre nuk mund te quhet e provuar teresisht.

Nje prej tyre nga me prestigjiozet Carls Berlitz (seminarin e te cilit pata fatin ta degjoja ne Itali ne mars te vitit 1993) i cili eshte autor i shume librave per kete fenomen (njeri prej tyre i perkthyer edhe ne shqip Pa Lene Gjurme) ka mbledhur informacionin me te madh qe ekziston per trekendeshin duke e koordinuar punen e tij dhe me te famshmin ufolog Dr Carl Sagan apo Stanton Friedman dhe Allen Hynek si dhe me studiues te tjere te fushave te materies dhe fenomenve natyrale.

Ne nje pamje te pergjithshme per ate qe ndodh ne trekendesh ata kane dale me nje teori qe deri tani eshte nga me te qendrueshmet. Ana me pozitive e ketij studiuesi, ne ndryshim me shume te tjere eshte qe ai merr ne konsiderate cdo lloj teorie te paraqitur nga shkenctare te ndryshem madje i perfshin ato ne referimet e tij ne te gjithe auditoret e botes.

Me pak fjale gjeja me e zakonshme qe verehet ne Trekendesh nga anijet dhe sidomos nga avionet eshte ndryshimi i papritur i kohes. Nga nje pamje e qarte dhe nje qiell blu, papritur cdo gje shnderrohet ne nje mjegull te dendur ne nje te ashtuquajtur White Out qe nga pilotet shpjegohet si bashkimi i qiellit me ujin ne kuptimin e orientimit, pra mjegulla eshte kaq e denduar sa nuk arrin te shquash ku mbaron ajri dhe fillon uji.

Kesaj i shtohet edhe mosfunksionimi i plote i instrumentave magnetike si rezultat i nderhyrjeve shume te forta qe shmangin cdo lloj orientimi si dhe humbja pothuajse e plote e komunikimit si rezultat i daljes jashte perdorimit te aparaturave. Nje gje tjeter qe deshmohet rendom eshte dalja papritur e disa reve ne forme konike dhe ne momentin kur pilotet jane futur brenda tyre, eshte deshmuar qe per disa caste kane provuar nje lloj ndjesie sikur kane humbur gravitetin.

Nga disa pilote te forcave ajrore amerikane gjate nje stervitje ne kohen e krizes se raketave ose sic njihet nga te gjithe si konflikti kuban, eshte deshmuar qe jane "kapur" nga nje re e tille dhe ajo qe kane perjetuar eshte sa e mrekullueshme aq dhe misterioze dhe e frikshme.

Ne momentin qe grupi i avioneve futet ne re, humbasin komunikimin me kullen e kontrollit, instrumentat fillojne te keqfunksionojne dhe ajo qe i shtangu me shume ishte humbja e gravitetit si dhe pamja qe kishin para syve. Ne momentin qe u futen ne re e cila nga larg dukej e nje permase te vogel, qielli ishte i paster dhe shume i qarte. Ndersa ne momentin qe futen brenda rese ajo nuk kishte te mbaruar dhe cuditerisht ndryshonte forme duke u rrotulluar brenda vetes me shpejtesi.

Nga te gjithe pilotet pamja e brendeshme e rese pershkruhet si ne ngyjuren e aluminit dhe qe zgjatohej ne formen e tunelit. Ne fund te tunelit shikohej toke, po nje pamje shume e vecante per pilotet qe e njihnin mire ate zone te bregdetit. Ne momentin qe skuadrilja del nga reja, rifitohet komunikimi me radio, busulla fillon funksionimin por ajo qe ishte me shokuesja ishte qe te gjithe avionet kishin pershkuar nje distance prej me shume se 1500 miljes ne nje hark kohor prej 15 minutash.

Gje e pamundur per teknologjine tone pa harruar qe edhe sasia e karburantit te harxhuar ishte ajo qe zakonisht perdoret per nje fluturim rreth 100 mile. Per te mos harruar qe grupi i piloteve e pa veten e tyre shume shume largt destinacionit dhe per kete arsye ata nuk mund te njihnin bregdetit qe pane gjate kohes qe ishin brenda rese. Natyrisht kjo deshmi eshte e atyre fatlumeve qe i kane perjetuar gjera te tilla brenda Trekendeshit dhe kane dale gjalle prej tij por shume te tjere jane zhdukur pa lene gjurme.

Te kthehemi tek Berlitz dhe tek teorite e tij. Ai mbeshtet fort teorine qe ne zonen e trekendeshit ka nje shmangie te forte magnetike qe krijon nje lloj deformimi kohor si dhe dimensional (sipas koncepteve tona per dimensionin dhe njohurite qe kemi per ekzistencen e vetem 3 prej tyre).

Nje lloj force e pashpjegueshme ndodhet brenda trekendeshit, force e cila shpesh here shperthen duke thithur anije, aeroplane dhe njerez per te mos i kthyer me kurre. Nese keta fatkeq ne nje menyre ose tjetren perfundojne ne nje dimension tjeter apo ne nje bote me te mire, atehere le ti urojme qe te kthehen nje dite dhe te na tregojne per ato qe kane pare.

Eshte marre shume ne konsiderate edhe teoria e ekzistences ne trekendesh te nje lloj StarGate, ose nje lloj porte per te kontaktuar bote te tjera. Nga te gjithe njihet teoria e famshme e kontiniumit hapesire-kohe por brenda trekendeshit kjo duket sikur nuk para perfillet. Me pak fjale disa nga ligjet e fizikes qe ne njohim aty nuk perfillen. Shume anije kane humbje ne kohe, disa prej tyre pershkojne distanca qe nuk i justifikon as koha e shpnezuar, as karburanti dhe as teknologjia tokesore.

Shume prej tyre deshmojne per nje beteje te vertete magnetike brenda Trekendeshit te Bermudeve qe shoqerohet me shperthime te forta elektrike, eren e squfurit qe eshte e zakonshme gjate shperthimit te rrufeve si dhe pranine e mjeteve te panjohura nga teknologjia jone UFO dhe USO (Unidentifying Sea Object).

Per nje stuhi te tille magnetike ka deshmi dhe nga kronikat e Kristofor Kolombit ne nje nga udhetimet e tij brenda trekendeshit ku gjate nje stuhie magnetike ai humbi 6 nga anijet e tija te ngarkuara me ar dhe me sende te tjera te vyera.

Shume here jane deshmuar pamje te ufove ne kete zone sidomos gjate stuhive te tilla magnetike po ashtu dhe pamje te ufove qe zhyten me shpejtesi te ma imagjinueshme nen siperfaqen e oqeanit pa bere piken me te vogel te zhurmes dhe pa lene asnje gjurme ne uje.

Nje fenomen i tille eshte pare me shume ne Detin e Sargaseve, pjesa veri lindore e trekendeshit aty ku dhe aktiviteti magnetik eshte me i madhi. Disa studiues e lidhin veprimtarine e madhe magnetike ne kete zone si rezultat i efektit qe krijohet nga sistemi i propulsionit qe perdoret nga UFO dhe duke qene se pamja e tyre brenda trekendeshit deshmohet pothuajse nga te gjithe, kjo teori mbeshtetet si nga me te fortat per fenomenin. Shmangiet e pashpjegueshme ne kohe, ne distanca dhe crregullimi teresor i te gjitha aparaturave eshte gjithmone i pranishem.

Disa studiues mbeshtetin teorine e ekzistences se Atlantides ne zonen e trekendeshit. Te gjithe kemi degjuar per kontinentin e humbur (do bej nje shkrim me vone per kete gje) por edhe kjo teori eshte e lidhur me nje aktivitet jashtetokesor pasi mendohet qe nese kontinenti i fundosur eshte brenda trekendeshit atehere ai ne nje menyre ose tjetren ka lidhje me nje teknologji te panjohur nga shkenca jone dhe qe smund te shpjegohet tjeter vecse me nje prani aliene.

Te shkruash per Trekendeshin e Bermudes natyrisht do duheshin mijera faqe per te thene cdo gje qe dihet apo supozohet. Ajo qe ka me shume rendesi eshte qe cdo gje deri me sot nuk mund te provohet shkencerisht. Fenomenet qe ndodhin akoma nuk mund te kuptohen nga shkenca jone dhe sidomos nga botekuptimi jone per dimensionet dhe perkuljet e kohes.

Teoria e fundit qe po mbeshtetet nga nje grup shume brilliant shkenctaresh eshte ekzistenca e tuneleve ne hapesire qe mundesojne shkurtimin e distancave midis planeteve, sistemeve diellore dhe vete galaksive. Trekendeshi me fenomenet qe ndodhin eshte nje prove per kete teori. Plus teoria tjeter per ekzistencen e nje dimensioni te katert te cilin ne akoma nuk mund ta emerojme sepse koncepti jon eshte vetem 3 dimensional. Pra lartesi, gjeresi dhe gjatesi.

Cdo gje tjeter jashte ketij trinomi akoma nuk te perceptohet nga te gjithe sepse eshte jashte botekuptimit tone per ambjentin qe na rrethon.

Sic e thashe me siper qeveria amerikane (e shquar per fshehje informacioni apo per tendence keqinformimi) e ka anashkaluar te pakten zyrtarisht ate qe ndodh ne trekendesh por nga ana tjeter ka filluar prej shume kohesh te studioje fenomenin, majde shume me perpara sec mund te mendohet.

Rasti me tipik eshte ai i te ashtuquajtures Eksperimenti i Filadelfias i bere ne vitin 1943. Nepermjet krijimit te nje rryme te forte magnetike u arrit transportimi brenda casteve i nje destrojeri te marines amerikane nga Philadelphia, Pennsylvania, ne Norfolk, Virginia.

Anija USS Eldridge me nje ekuipash prej disa dhjetra vetesh u teletransportua brenda disa casteve ne nje distance qe do ti duheshin ore te tera navigimi. Fatkeqesisht eksperimenti pati pasoja shume te renda per ekuipazhin te cilet gjate teletransportimit u kthyen ne nje gjendje transparente dhe te temerruash shikonin gjymtyret dhe pjeset e tjera te trupit te beheshin te padukshme.

Shume prej tyre paten probleme mendore, disa vdiqen nga shkaqe te panjohura dhe disa u mbyllen neper institucione speciale dhe kur dolen prej andej, askush nuk deshironte me te fliste per ate qe kishte ndodhur. Cdo gje u mbulua nga heshtja dhe konspiracioni dhe duket sikur qeveria amerikane e ka nderprere kete eksperiment.

Per te mbyllur kete shkrim dua te shtoj nje tjeter fakt shume te cuditshem. Ne te njejten forme dhe ne te njejten zone, vetem se ne anen tjeter te globit tokesor ekziston nje tjeter trekendesh ne detin e Japonise qe quhet Trekendeshi i Djallit.

Cdo gje ketu ndodh ne te njejten menyre si ne trekendeshin e Bermudeve dhe fenomeni duket te jete i njejte perfshi zhdukjet dhe anomalite e tjera. Mbas nje studimi te detajuar rezultoi qe te dy trekendeshat perputhen plotesisht vetem se ne ane te kunderta te globit.

Nga Darius

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Misteri i Trekėndėshit tė Bermudės

Mesazh  Admin prej 26.05.08 2:28

Misteri i Trekėndėshit tė Bermudės

Avionėt dhe anijet qė zhduken nė shumė raste nuk lėnė asnjė gjurmė. Zhduken nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės

Trekėndėshi i Bermudeve: Ēfarė ndodh

"Trekėndėshi i Bermudeve" (apo Bermudės) ėshtė njė emėr konvencionalisht i njohur pėr tė treguar zonėn e Detit tė Karaibeve qė pėrfshin Ishujt Bahamas, Ishujt Bermude, Porto Rikon dhe Kubėn. Bėhet fjalė pėr njė vend misterioz dhe njėkohėsisht famėkeq, pėr shkak tė fenomeneve tė zhdukjes dhe tė ndėrhyrjeve qė ndodhin.

Protagonistė janė pilotėt e avionėve dhe tė anijeve, tė cilėt shpesh kanė vėrejtur se me tė hyrė nė kėtė zonė busullat ēmenden dhe sinjalet e radios humbasin. Ėshtė si tė hysh nė njė botė tjetėr, nė njė dimension tjetėr. Pastaj, nė mėnyrė tė papritur, gjithēka qetėsohet dhe kthehet si mė parė. Kurse herė tė tjera, avionė dhe anije qė kalojnė atje janė zhdukur nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės.

Zhdukjet janė verifikuar nga '800 nė vitet '70 tė '900-ės, por nė realitet Kristofor Kolombi nė '400-ėn e kish vėrejtur tashmė personalisht ekzistencėn e energjive tė ēuditshme nė vend.

Njė rast veēanėrisht domethėnės ka ndodhur nė vitin 1963, kur dy avionė, pa u pėrplasur njėri me tjetrin, do tė rrėzoheshin njėkohėsisht. Nė realitet, anomali nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės nuk janė dhe aq zhdukjet sesa mungesa e mbeturinave.

Avionėt dhe anijet qė zhduken nė shumė raste nuk lėnė asnjė gjurmė. Zhduken nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės. Pėr kėtė ekzistojnė dėshmi tė shumta. Pėr shkak tė kėtyre ndodhive misterioze, trekėndėshi i Bermudeve ėshtė quajtur edhe "Trekėndėshi i Djallit" ose "Trekėndėshi i Mallkuar".

Trekėndėshi i Bermudeve dhe mbeturinat e mbytura: Studimi i Ēarlz Berlicit

Ēarlz Berlici ėshtė njė studiues arkeologjie qė ka kryer eksplorime nėnujore. Nė librin e tij "Atlantida kontinenti i tetė" (1984) i kushton njė kapitull tė tėrė Trekėndėshit tė Bermudeve, tė titulluar "Mbeturina tė mbytura nė Trekėndėshin e Bermudeve".

Nė kėtė libėr, Berlici pėrcjell dėshmitė e disa marinarėve tė cilėt kanė vėrejtur nga lart ndėrtime tė mbytura nė kėtė zonė. Ka mundėsi qė tė ekzistojnė mbeturina tė mbytura?

Ēfarė misteresh fsheh Trekėndėshi i Bermudeve?

Nė konferencėn "Mite dhe realitete tė Atlantidės" ėshtė thėnė se nėn ujėrat e oqeanit, pikėrisht nė zonėn e Trekėndėshit tė Mallkuar, gjendet njė piramidė misterioze, ndoshta me origjinė atlantidase, e cila rrezaton njė energji tė fuqishme. Ėshtė kjo energji ajo qė shkakton zhdukjet dhe qė i ēmend busullat dhe mjetet e tjera tė komunikimit?

Nė librin e tij, Berlici flet pikėrisht pėr kėtė piramidė, bile na thotė diēka mė shumė. Jo vetėm qė do tė ishte vėrtet piramida, por se do tė kishte mbeturina arkitektonike nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, midis tė cilave njė mur me origjinė tė dukshme njerėzore.

Kėto rrėnoja u pėrkasin 12 mijė viteve mė parė, nė mos mė shumė, edhe pse natyrisht shkencėtarėt kėmbėngulin qė t'i deklarojnė se kėto mbeturina janė "natyrore".

Me kėtė "qytet" tė mbytur ėshtė marrė Doktori Menson Valentin, qė pėr 25 vjet me radhė ka studiuar dhe shqyrtuar zonėn nėnujore nė fjalė. Doktor Valentini ėshtė paleontolog, gjeolog dhe arkeolog nėnujor, pse jo dhe speleolog amator dhe pilot avionėsh.

Gjatė njė interviste tė bėrė me Berlicin, ai ka deklaruar: "E gjithė zona e Bahama Benksit, gjatė akullnajės sė fundit, ndodhej sipėr nivelit tė detit dhe u mbyt nga shkrirja e mėtejshme e akujve. (...)

Nė tė gjithė zonėn e Biminit ka njė suksesion tė vazhdueshėm skemash dhe modelesh arkitektonike, katrore dhe katėrkėndore, tė cilat pėrbėjnė konturet dhe dimensionet e atij vendi qė ndodhet nėn ujė. Mirėpo e gjitha kjo mė bindi se dikur zona ishte e banuar nga popuj tė lashtė. [...]

Nė shkretėtirėn e Naxkas nė Peru kam parė figura gjeometrike me pėrmasa tė ndryshme, tė cilat pėrbėjnė provėn e pranisė sė lashtė tė njeriut nė kėtė lokalitet dhe shumė figura tė tilla janė tė ngjashme me modulet e Bahama Benksit".

Duke vazhduar pėr sa i pėrket qėndrimit tė shkencėtarėve: "Jam i bindur se motivi sipas tė cilit shumė shkencėtarė hezitojnė apo deri refuzojnė pėr t'i vizituar kėto dhe rrėnoja tė tjera misterioze dhe enigmatike, ėshtė pėr t'u kėrkuar nė faktin qė kanė frikė se duhet tė vėnė nė diskutim teoritė e tyre, shpjegimet e tyre sempliciste. [...] Preferojnė tė vazhdojnė t'i konsiderojnė shumė rrėnoja e statuja si kapriēo tė natyrės".

Pyetjes sė Berlicit: "Cili popull mund t'i ketė ndėrtuar kėto rrugė apo mure?", Doktor Valentini i ėshtė pėrgjigjur:

"Tė njėjtit njerėz qė kanė bėrė sferat e mėdha tė Amerikės Qendrore, kokat e gurta tė Tehuantepekut, platformat e mėdha mbėshtetėse tė tempullit tė Baalbekut nė Liban dhe tė atij tė Maltės nė Mesdhe, e njėjta racė qė ka ndėrtuar Stonhenxhin nė Angli dhe muret ciklopike tė Saksahuamąnit dhe tė Ollantajtambos nė Peru, menhirėt dhe rrugėt e gurta tė Bretanjės dhe rrėnojat kolosale tė Tiahuanakos nė Bolivi, dhe statujat e Ishullit tė Pashkėve - njė racė parahistorike qė ishte nė gjendje tė spostonte, pėrpunonte dhe realizonte blloqe gurėsh gjiganteske, sipas sistemesh dhe metodash qė vazhdojnė tė mbesin mister pėr ne njerėzit modernė".

Energjia e kristalit dhe fuqia piramidale

Pėr tė kuptuar mė mirė se nga vjen energjia e rrezatuar nga kjo piramidė, duhet tė marrim nė konsideratė faktorė tė tjerė. Nė artikullin e tij "Perandoria e diellit", Pablo Ayo flet pėr njė kristal qė duhet tė ndodhet nė brendėsi tė kėsaj piramide.

Ja se ēfarė shkruan studiuesi: "Sipas sensitivit Edgar Cayce, nė bazėn e teknologjisė atlantidase ishin disa kristale, struktura atomike e tė cilėve duhej modifikuar pėr tė ndriēuar dhe pėrcjellė sasira tė mėdha energjie tė absorbuar nga toka, deti, dielli dhe nga yjet, si njė lloj Vale Tesla e stėrmadhe.

Shpesh kėto kristale ndodheshin nė brendėsi ndėrtesash tė ngjashme me tempuj, tė studiuara pėr tė rritur potencialin e kristaleve.

Fantazi? Jo tamam. Nė vitin 1970, njė ekspeditė zhytėsish amerikanė qė po eksploronte nė ujėrat e Ishujve Bahamas, nė kėrkim anijesh tė mbytura, u ndesh me njė qytet tė mbytur, tė gjatė kilometra tė tėra.

Doktor Rei Braun, i cili ishte midis zhytėsve, gėrmoi midis rrėnojave njė piramidė qė "shkėlqente tamam si pasqyrė".

Disa dhjetėra metra nga maja e piramidave ndodhej njė hapje qė ēonte nė njė dhomė tė brendshme, nė tė cilėn Brauni pa nė ujin e pistė e tė kripur njė kristal tė madh tė mbajtur nga dy duar metalike.

Zhytėsi kurajoz e mori kristalin dhe e nxori nė sipėrfaqe. Brauni e posedon akoma sot atė dhe pohon se kur e merr nė dorė kėtė kristal tė rrumbullakėt - nė brendėsi tė tė cilit ravijėzohen forma piramidale - ndjehet njė "vibracion shumė i fuqishėm, por ndoshta ėshtė sugjestionim".

Po, ndoshta ose bėhet fjalė pėr potencial energjitik mbeturinė e kristaleve pėr tė cilėt fliste Cayce. "Ndėrtesat e ngjashme me tempuj, tė studiuara pėr tė rritur potencialin e kristaleve", janė piramidat. Piramidat kishin pikėrisht funksionin e kanalizimit tė energjisė.

Nėqoftėse pėr tė rrezatuar kėtė energji tė fuqishme nga piramidat e Ishujve Bahamas (qė pėr pasojė duhet t'i korrespondojė tė njėjtės piramidė tė Trekėndėshit tė Bermudės, veē nė mos pastė mė shumė se njė) ka qenė kristali, duke parė qė ky kristal sot ndodhet nė duart e Doktor Braunit, nuk duhet tė verifikohen mė zhdukje apo interferenca nga viti 1970 e prapa (datė nė tė cilėn ai ka nxjerrė kristalin nga fundi i detit).

Do tė duhej tė investigohej mbi datat e zhdukjeve. Nėqoftėse kėto janė verifikuar njėsoj, kjo nėnkupton se piramida rrezaton energji, pavarėsisht nga kristali ose qė ekzistojnė shkaqe tė tjera qė duhen kėrkuar.

Duke analizuar listat e zhdukjes sė avionėve dhe tė anijeve, tė pėrcjella nga site Wikipedia dhe nga site tė tjera internetore, vėrejmė se zhdukjet kanė ndodhur tė paktėn deri nė gjysmėn e dytė tė viteve '70.

Gjithsesi, nėqoftėse ekziston njė piramidė, duhet konsideruar se piramida ėshtė nė vetvete njė kanalizues i energjisė pikėrisht prej formės sė saj.

Nė librin e tij "Kultura enigmatike egjiptiane", Ernesto Barņn ia kushton kapitullin e katėrt tė librit pikėrisht energjisė piramidale dhe shkruan: "Fjala piramidė rrjedh nga greqishtja "pyramidos", qė do tė thotė "zjarr nė qendėr", domethėnė energji apo nxehtėsi qė merret nė qendėr apo nė pikėn qendrore tė kėtij trekėndėshi apo piramide.

Tė tjerė ia atribuojnė emrin "piramidė" fenikasesh "pirimi-din", pėrkthimi i tė cilės ėshtė "drita" apo "masa hyjnore".

Piramidat janė njė lloj centralesh atomike pėrftuese, gjeneruese dhe transmetuese tė energjisė. Pėrftojnė nga kozmosi tipe dhe nėntipe tė ndryshme vibracionesh, qė pastaj gjenerohen nė brendėsi tė tyre pėr t'u kanalizuar apo transmetuar..

Ky akumulim energjie logjikisht ndodh edhe nė male. Prova qėndron nė faktin qė kulturat e mėdha i krijuan tempujt e tyre kryesorė nė male tė mėdha tė quajtur male tė shenjta.

Kujtojmė pėr shembull Malin Olimp, seli e Zeusit, babait tė zotave; Malin Sinai ku Moisiu mori Tabelat e Ligjit tė Zotit; kodrinėn ose malin e Montserratit nė Katalonjė tė Spanjės, ku ndodhet Kupa e Shenjtė e Krishtit, etj.".

Ekzagjerim apo realitet?

Siē shpjegohet deri kėtu, Trekėndėshi i Bermudeve ka famėn se ėshtė njė vend shumė i rrezikshėm dhe emri i tij rrethohet nga njė aureolė misteri dhe shqetėsimi. Megjithatė, jo tė gjithė janė dakord me faktin se ajo qė ndodh, ėshtė efektivisht e pashpjegueshme.

Disa kritika i janė bėrė pikėrisht studimit tė Berlicit (veē tė tjerash, autor i njė libri pikėrisht mbi Trekėndėshin e Bermudeve, me titullin "Trekėndėshi i mallkuar", 1999).

Nė fakt konsiderohet se njė numėr i caktuar tė dhėnash qė ai i paraqet si reale, nė tė vėrtetė janė tė falsifikuara apo tė ekzagjeruara. Studime tė kryera nė Amerikė, nė vitin 1981, nga "United States Geological Survey", theksojnė se kėto evenimente tė ēuditshme mund tė jenė pėrcaktuar nga "emisione metani natyror qė mund tė bėhen njė kėrcėnim pėr lundrueshmėrinė e anijeve".

Megjithatė, edhe Kristofor Kolombi kur ka kaluar aty, ka vėrejtur jo vetėm keqfunksionime tė busullės, por edhe "drita vallėzuese nė horizont".

Kjo u shpjegua me rėnien e njė meteoriti (vėshtirė tė thuash se ky shpjegim ėshtė i besueshėm).

Ndoshta do tė ishte e vėrtetė qė studimi i Berlicit ėshtė paksa i ekzagjeruar, ndoshta kristali nuk ekziston... por duke parė qė piramida rrezaton energji (dhe kjo ėshtė provuar) dhe me sa duket njė piramidė nėn ujė ekziston, atėherė ka mundėsi qė shkaku i evenimenteve nuk ėshtė as meteoriti, as edhe emisionet e gazit metan.

Nga Armin Tirana

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Misteri i Trekėndėshit

Mesazh  Neo prej 24.12.08 17:19

Misteri i Trekėndėshit te Bermudave

Nė brendėsi tė njė zone tė kufizuar nga njė vijė imagjinare janė zhdukur njė numėr i konsiderueshėm avionėsh dhe anijesh - Viti 1945 do tė shėnonte fillimin e sagės moderne Pėrpjekjet e pafuqishme tė shkencėtarėve.

Ngjarje tė ēuditshme duket se kanė ndodhur nė Oqeanin Atlantik pėrballė brigjeve tė Shteteve tė Bashkuara. Nė brendėsi tė njė zone tė kufizuar nga njė vijė imagjinare qė bashkon Bermudat, Floridėn dhe Porto Rikon, njė trekėndėsh, brinjėt e tė cilit janė secila rreth dymijė kilometra tė gjatė, janė zhdukur nė rrethana tė mistershme njė numėr i konsiderueshėm avionėsh dhe anijesh.

Qielli shkėlqente nga yjet dhe avioni DC-3 po i afrohej aeroportit tė Majamit. Fluturimi nga San Juan (Porto Riko) po shkonte mirė. Krejt papritur, komunikimi mes kullės sė kontrollit dhe avionit u ndėrpre. Pothuajse menjėherė nisi njė operacion i ngjeshur kontrolli. Koha ishte ideale, shikueshmėria nė parametra optimalė, por nga ekuipazhi i DC-3 nuk kishte ngelur asnjė gjurmė. Ata ishin zhdukur nė asgjė, agimin e datės 28 dhjetor 1948.

Tė njėjtin fat kishte pėsuar disa muaj mė parė edhe Star Tiger, njė avion linje i kompanisė “British South American Airways”, ndėrsa po u afroheshin Bermudave. Disa javė pas zhdukjes sė DC-3, Star Ariel, binjak i Star Tiger, kishte humbur ēdo lloj kontakti me kullėn mes Bermudave dhe Xhamajkės. Megjithė mjetet e panumėrta tė angazhuar nė kėrkime, incidenti mbeti njė enigmė dhe asnjė pjesė e avionit nuk u gjet dot.

Por mė 5 dhjetor 1945 ėshtė verifikuar edhe drama mė e pabesueshme. Atė pasdite, pesė avionė raketahedhės Avenger tė Marinės sė Shteteve tė Bashkuara u ngritėn nė fluturim nga baza e Fort Lauderdale pėr njė fluturim tė shkurtėr stėrvitor.

Ishte njė mision rutinė, qė pėrfundoi nė njė tragjedi tė tmerrshme tė rrethuar nga misteri dhe me vdekjen e mundshme tė katėrmbėdhjetė anėtarėve tė ekuipazhit.

Edhe pse nuk kishte asnjė tė dhėnė pėr mot tė keq, komandanti i skuadriljes komunikoi pėrmes radios se tė pestė avionėt kishin humbur rrugėn dhe nuk ishin nė gjendje tė kuptonin drejtimin nė tė cilin po vazhdonin tė fluturonin.

Disa ēaste pas kėtij mesazhi dramatik, komunikimi u ndėrpre, pėr tė mos rifilluar kurrė mė. Dy avionė tė Marinės u dėrguan menjėherė nė zonėn ku mendohej se kishin humbur gjurmėt e patrullės.

Pas disa orėsh, edhe si pasojė e pėrkeqėsimit tė kushteve metereologjike, avionėt qė ishin nisur nė kėrkim tė tė humburve morėn urdhrin pėr t’u rikthyer nė bazė. Vetėm njėri prej tyre u kthye.

Kėrkimet vazhduan pėr pesė ditė, por pa dhėnė asnjė rezultat. Ky episod do tė shėnonte fillimin e sagės moderne tė tė ashtuquajturit Trekėndėshi i Bermudave.

Shumė incidente tė tjera u shėnuan gjatė viteve ’40. City Belle u gjet i braktisur pranė brigjeve tė Bahamasit nė vitin 1946, saktėsisht njė vit pas tragjedisė sė TBM Avenger, dhe Rubiconi ishte shndėrruar nė njė anije fantazėm qė i drejtohej bregut pėrgjatė Floridės, kur u gjet nė kushte tė shkėlqyera nė tetor tė vitit 1944.

Por, nė bordin e saj nuk kishte asnjė shenjė jete. Nė vitin 1940 Gloria Colita u gjet e braktisur, por nė kushte tė shkėlqyera, pėrgjatė bregut perėndimor tė Floridės nė Gjirin e Meksikės.

Dhe duke u kthyer pas nė kohė, nė gusht tė vitit 1935 imbarkimi La Dahama u shfaq nė gjendje tė pėrkryer nė Trekėndėshin e Bermudave disa ditė pasi njė tjetėr anije e kishte parė gati nė fundosje.

Nė vitin 1931 anija norvegjeze Stavenger u zhduk nė Bahamas sė bashku me dyzet e tre burrat qė kishte nė bord, sikurse ndodhi edhe nė njė ditė tė qetė prilli tė vitit 1925 me anijen Raifuku Maru e cila do tė lėshonte mesazhin e tmerrshėm: “Ejani shpejt, ėshtė e tmerrshme! Nuk mund tė largohemi”.

Anija Carroll A. Deering u gjet e kapėrthyer nė Diamond Shoals nė janar tė vitit 1921 me vela tė mbledhura.

Dy mace ishin tė vetmet krijesa tė gjalla tė mbetura nė bord. Gjėja mė e ēuditshme ishte se tryeza ishte e shtruar, nė pritje tė njė ekuipazhi qė nuk do tė mund ta shijonte dot kurrė ushqimin e gatuar.

Nė tė njėjtin vit njė duzinė anijesh humbi pa lėnė asnjė gjurmė nė tė njėjtat koordinata. Nė vitin 1918 Marina e Shteteve tė Bashkuara sinjalizoi njė tjetėr zhdukje: behej fjale per anijen e transportit Cyclops, e gjatė rreth 170 metra me 309 burra nė bord, nė lundrim nga Barbados drejt Baltomorės.

Megjithėse ishte njė nga imbarkimet e para e pajisur me radio nė bordin prej saj nuk u lėshua asnjė sinjal SOS. Pėr tė ushqyer mė shumė misterin e kėsaj ngjarjeje do tė shėrbenin edhe zhdukja nė vitin 1941 nė tė njėjtat koordinata e dy anijeve simotra me Cyclops, Proteus dhe Nereus.

Ēudia:Tragjedi tė pashpjegueshme ?

Kristofor Kolombi, nė udhėtimin e tij tė parė drejt zbulimit tė Botės sė Re nė vitin 1492 hasi nė fenomene qė tronditėn ekuipazhin e anijes

Fama e trishtueshme e kėtij deti haset edhe gjatė shekujve tė mėparshėm. Njė nga tė parėt qė lundroi nė ato zona, Kristofor Kolombi, nė udhėtimin e tij tė parė drejt zbulimit tė Botės sė Re nė vitin 1492 hasi nė fenomene qė tronditėn ekuipazhin e anijes sė tij: njė vetėtimė e zjarrtė ra mbi det, busullat u ēorientuan dhe njė dritė e ēuditshme u shfaq nė errėsirėn e natės.

Edhe pse referimet ndaj kėtyre fenomeneve janė fragmentare, njė ngjarje e dokumentuar ėshtė zhdukja e tė paktėn katėr imbarkimeve amerikane nė periudhėn kohore mes viteve 1781 dhe 1812.

Nė vitin 1840 Rosalie, njė anije franceze, u gjet e braktisur pranė Nassau: vela tė mbledhura, njė ngarkesė e konsiderueshme e paprekur dhe e gjitha nė gjendje tė shkėlqyer. Njė anije luftarake suedeze, Lotta, u zhduk nė vitin 1866 pranė Haitit, e ndjekur dy vite mė pas nga Viergo, njė anije tregtare spanjolle.

Por njė nga misteret mė tė mėdhenj tė detit mbetet zhdukja e Atalantės nė vitin 1880. Anija u nis nga Bermuda nė janar pėr nė Angli me njė ekuipazh tė pėrbėrė nga treqind kadetė dhe oficerė dhe nuk u gjend mė kurrė.

Zinxhiri i fatkeqėsive vazhdon nė vitin 1884 me Miramonin, njė anije me vela italiane e nisur nga Nju Orleans dhe e zhdukur nė hiē. Nė tetor tė vitit 1902 anija gjermane Freya do tė gjendej e braktisur nė kėto brigje.

Historia duket se pėrsėritet edhe nė kohėt mė tė afėrta: kushte tė mira metereologjike, asnjė problem mekanik, komunikime normale me radio, dhe mė pas heshtje totale. Pothuajse asnjėherė nuk janė gjetur relike apo ėshtė marrė ndonjė mesazh kėrkese pėr ndihmė.

Pėrjashtimi i vetėm do tė ndodhte nė shkurt tė vitit 1953, kur njė avion anglez me tridhjetė e nėntė persona nė bord do tė lėshonte njė SOS ndėrsa gjendej nė veri tė Trekėndėshit: kėrkesa pėr ndihmė u ndėrpre papritur. Operacionet e shpėtimit nuk dhanė asnjė rezultat.

Nė mars tė vitit 1950 njė katėrmotorsh Globemaster amerikan i nisur drejt Irlandės u zhduk nė Trekėndėsh, i ndjekur disa muaj mė pas, nga anija Sandra; ishte njė natė e qetė tropikale dhe anija transportonte 340 tonelata me insekticide.

Incidentet kanė vazhduar pa pushim: njė Super Constellation i Marinės nė vitin 1954 me 42 persona nė bord; Sourthen Districts e mbushur me njė ngarkesė squfuri nė tė njėjtin vit; jahti Connemara IV i gjetur i braktisur nė qendėr tė Trekėndėshit nė vitin 1955.

Njė vit mė vonė do tė ishte radha e njė Marine Sky Raider me 10 persona nė bord. Nė janar tė vitit 1958 botuesi Harvey Conover sė bashku me disa familjarė u nis nga Key West nė jahtin e tij drejt Majamit.

Tė gjithė u zhdukėn pėrgjithnjė. Nė vitin 1962 njė avion cisternė KB-50 i Forcave Ajrore u ngrit nė fluturim nga baza ajrore e Langley (Virxhinia) me drejtim ishujt Azzore me nėntė persona nė bord.

Pak kohė pas ngritjes kulla e kontrollit mori njė mesazh tė shkurtėr, i cili tregonte pėr njė avari. Megjithė kėrkimin intensiv, akoma edhe njė herė nuk do tė gjendeshin gjurmė tė tė zhdukurve.

Nė korrik tė vitit 1963 Marina dhe roja bregdetare amerikane u impenjuan pėr dhjetė ditė nė kėrkimet e Sno’Boy, njė peskarexhė, gjurmėt sė cilės kishin humbur nė afėrsi tė Xhamajkės.

Dy muaj mė pas do tė ishte radha e dy avionėve ēisternė KC-135. Kur mbeturinat e tyre u gjetėn nė afėrsi tė Bermudave, u mendua pėr njė pėrplasje nė ajėr, por gjetja e copėzave tė tjera nė largėsinė 160 milje e shtoi misterin.

Nėse avionėt nuk ishin pėrplasur me njėri-tjetrin, si mund tė shpjegohej rėnia e tyre simultane? Por, ngjarjet misterioze nuk do tė pėrfundonin kėtu.

Nė qershor tė vitit 1965, nė qershor, njė avion C-119 i Forcave Ajrore Amerikane u zhduk pashpjegueshmėrisht pasi kishte lėshuar njė mesazh tė pakuptueshėm.

Nė janar tė vitit 1967 i njėjti fat i takoi edhe njė avioni transporti Chase YC-122 gjatė njė fluturimi tė shkurtėr mes Fort Lauderdale dhe Bimini.

Nė korrik tė vitit 1969, megjithė kushtet e shkėlqyera metereologjike, u gjetėn pesė imbarkime tė braktisura. Muajin pasardhės, edhe Bill Verity, njė lundėrtar ekspert nė fushėn e tij, u zhduk nė Trekėndėsh.

Tė tjera ngjarje tė pashpjegueshme ndodhėn gjatė viteve nė vazhdim. Nė vitin 1971 do tė humbnin anije transporti si Elisabeth dhe El Caribe.

Nė vitin 1973, ishte Anita, anija mė e madhe e transportit tė mallrave qė e nisur nga Norfolku do tė humbte pėrgjithnjė nė ujrat e famėkeqit Trekėndėsh i Bermudave.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Bermuda, pilotėt qė u ringjallėn 45 vite

Mesazh  Neo prej 10.08.09 0:29

Bermuda, pilotėt qė u ringjallėn 45 vite pasi ishin zhdukur
Data e misionit tė tyre ishte 27 janar 1945 dhe ishte i orientuar drejt ishujve tė Bermudės, nė hapėsirėn e quajtur "Trekėndėshi i Bermudeve"


Dėshira e njeriut pėr tė parashikuar tė ardhmen, si dhe pėr tė ndikuar nė ngjarjet e sė kaluarės, kanė qenė vazhdimisht preokupim i tij i fshehur. Duke filluar nga shkrimtarėt e ndryshėm tė botės fantastiko-shkencore e deri tek sharlatanėt e shumtė, ėshtė munduar qė t'i tregohet njerėzimit diēka nė lidhje me ngjarjet dhe rrjedhėn e tyre, nė tė cilat mund tė ndikohet drejtpėrdrejtė, duke pėrdorur tė ashtuquajturėn makinė kohore.

Mirėpo, nuk janė marrė vetėm kėta me kėtė problematikė. Kjo ēėshtje i ka munduar nė njėfarė mėnyre edhe filozofėt e ndryshėm e madje edhe shkencėtarė tė njohur tė kohėrave tė ndryshme, duke u nisur nga Isak Njutoni e gjer tek Albert Ajnshtajni dhe shkencėtari i famshėm i kohės sė sotme, Stiven Hoking. Problemi qė kanė shtruar kėta tė tre dhe shumė tė tjerė ėshtė zhvillimi i ngjarjeve dhe i dukurive natyrore nė kohė dhe hapėsirė.

Nė mėnyrė mė tė moderuar kėtė e studioi Ajnshtajni nė "Teorinė e relativitetit", nė tė cilėn i shpjegoi gjėrat nė katėr dimensione (tri hapėsinore dhe njė kohore), ndėrsa Hokingu nė librin e tij, "Bing Bangu" i studioi nė mėnyrė mė tė zgjeruar pėrmes 11 dimensioneve (7 hapėsinore dhe 4 kohore).

Fakti qė pėrmendet nė studimet e tyre ėshtė i ashtuquajturi "dilatacioni kohor" apo "zgjerimi i kohės". Duke u nisur nga formula e njohur E=m x c2 ėshtė munduar tė tregohet qė materia dhe energjia janė tė lidhura ndėrmjet tyre nė mėnyrė tė pandashme.

Nė njė eksperiment qė ėshtė bėrė lidhur me kėtė problem, ėshtė ai i matjes sė kohės nga dy vėshtrues: njėri nė lėvizje e tjetri nė qetėsi. Ndėrkohė qė i pari, me orėn e tij, fluturonte me aeroplan supersonik, i dyti, qėndronte nė tokė dhe nuk lėvizte fare.

Me tė zbritur nė tokė u vėrtetua se ora e tė parit po ngecte prapa nė krahasim me vėshtruesin e dytė, i cili kishte qėndruar nė tokė i palėvizshėm. Por, ē'do tė ndodhte kur njeriu tė lėvizė me shpejtėsi tė dritės prej 300.000 km/s apo pėrafėrsisht sa ajo d.m.th. 298.500 km/s pra, sa 99.5% e shpejtėsisė sė dritės?

Sipas Ajnshtajnit, njeriu do tė plakej dhjetė herė mė ngadalė se sa njerėzit e tjerė, qė qėndrojnė nė tokė. Kjo qė u tha mė lart nuk ėshtė teorikisht e parealizuar, por nė kohėn nė tė cilėn jemi duke jetuar ėshtė teknikisht e pamundshme pėr shkak tė problemeve tė ndryshme tė pazgjidhura. Pra, nė kėtė mėnyrė tė shqyrtimit tė problemit u gjet metoda se si tė parashikohet e ardhmja. Por si tė ndikohet tek e kaluara?

Kėtij problemi nė mėnyrė serioze i ėshtė pėrkushtuar z. Hoking ku pėrmend "vrimat e zeza" qė ndodhen nė kozmos. "Me ndihmėn e tyre", thotė ai, "ėshtė e mundur qė tė udhėtohet nė kohė, pasi ato nė njė farė mėnyre paraqesin tunelet kohore. Problemi qėndron nė atė qė nuk dihet se sa kohė do tė kthehet njeriu prapa nė kohė, pastaj problemi i paradoksit kohor ose nė mėnyrė tė ndikimit tė rrjedhės sė saj pėr tė ardhmen.

Hokingu pėrmend njė rast tė pazakonshėm ku kishte marrė pjesė nė rolin e ekspertit. Ngjarja kishte ndodhur nė qershor tė vitit 1990. Gjatė emetimit tė programit amerikan CBS, papritmas u ndėrpre programi pėr njė lajm sensacional.

Nė bazėn ushtarake amerikane kishin ateruar pesė aeroplanė gjuajtės - bombardues amerikanė tė tipit "Spitfajer" tė Luftės sė Dytė Botėrore. Me radiomarrėse ata lajmėronin bazėn se, "kishin kryer misionin e tyre ushtarak me sukses dhe po prisnin leje pėr aterrim".

Aterrimin e tyre e raporton kol. Benjamin Bruks dhe kapitenėt: Antoni Reinhard, Benjamin Helg dhe Donald Viks. Zbritja e pilotėve i befasoi shumė ata, sepse shumė gjėra kishin ndryshuar. Lajmi me kaq u ndėrpre nė televizion, sepse autoritetet ushtarake ndėrhynė dhe nuk lejuan xhirimin e mėtejshėm, me arsyetim se po xhironin sekretet ushtarake tė bazės.

Mė tej, rrėfen Hokingu, unė mora pjesė nė tė ashtuquajturėn "operacioni i sigurimit", ku edhe pata kontakt direkt me ta. Pilotėt nė fjalė qenė tepėr tė shokuar nga ajo qė u kishte ndodhur. Mbas marrjes nė pyetje arritėm qė tė kuptojmė se, ekuipazhi kishte pasur pėr detyrė qė tė zbulojnė nėndetėset japoneze qė lundronin nėpėr Oqeanin Paqėsor.

Misioni i tyre kishte qenė tepėr delikat, sepse ata kishin shfrytėzuar njė korridor ajror fare pak tė njohur pėr pilotėt. Data e misionit tė tyre ishte 27 janar 1945 dhe ishte i orientuar drejt ishujve tė Bermudės, nė hapėsirėn e quajtur "Trekėndėshi i Bermudeve".

Nė fillim autoritetet ushtarake nuk u kishin besuar, duke menduar se bėhej fjalė pėr spiunė apo mashtrues. Lajmi pėr vizitorėt e paftuar arriti edhe nė Pentagon dhe hulumtimet lidhur me kėtė rast i morėn pėrsipėr oficerėt e lartė tė Armatės Amerikane. Identiteti i pilotėve sė shpejti u vėrtetua: pilotėt e eskadrilės ishin shpallur "tė humbur nė aksion" para 45 vjetėve dhe nuk dihej asgjė pėr fatin e tyre. Se si ėshtė e mundur qė kėta tė shfaqen nė kėtė kohė, askush nuk ishte nė gjendje ta tregonte.

Koloneli Bruks gjatė bisedės me Hokingun rrėfen se atė ditė, gjatė fluturimit mbi zonėn e pėrmendur, ata befas kishin humbur kontrollin mbi aeroplanėt e tyre. Aparatet e navigacionit dhe instrumentet e tjera matėse tregonin shenja tė mosfunksionimit. Ndėrkohė qė ata po mundoheshin tė stabilizonin aeroplanėt, u verbohen sytė nga njė dritė e bardhė, e cila i gėlltiti dhe nė atė moment ata nuk dinin asgjė pėr vete.

Stiven Hokingu thotė se, rastet e zhdukjes pa gjurmė tė anijeve dhe aeroplanėve, bashkė me personelin e tyre pėrcjellės dhe me pilotė, janė tė dokumentuara, por rasti me tė cilin kishin tė bėnin ishte unik.

Nė Pentagon, Hokingu mbajti referat tė gjatė me rastin e "ringjalljes" sė pilotėve. Ai thotė se, "Trekėndėshi i Bermudeve" dhe drita e bardhė qė buron nga ajo, nė tė vėrtetė paraqet vrimėn kohore, nė tė cilėn pilotėt kishin hasur rastėsisht dhe pikėrisht kjo u kushtoi atyre qė 45 vjet tė gjenin rrugėn e kthimit. Ajo ēka ėshtė mė interesante ėshtė se pilotėt nuk ishin plakur aspak.

Rasti i pilotėve tė humbur ėshtė vetėm njė nga rastet e shumta tė zhdukjes sė objekteve nė tė. Dokumentet e ndryshme qė datojnė nga shekulli XVIII tregojnė se aty janė humbur anije tė ndryshme tregtare, e gjer nė kohėn e sotme kur kanė humbur fregata, tanker e kush e di se ēfarė tjetėr.

Se nė ēfarė kohe do tė paraqiten ato ėshtė vėshtirė tė parashikohet, pasi principi i punės sė "Makinės kohore" nuk dihet, thotė Hokingu, dhe vazhdon: - Me rastin qė kam studiuar ėshtė vėrtetuar se, "Makina kohore" me tė vėrtet punon. Dyert e kohės, siē duket janė hapur, por nuk dihet se ku dhe nga tė ēojnė.

Pėrgatiti: Klarita Bajraktari
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

BBC -ja "zgjidh" misterin e Bermudės

Mesazh  Neo prej 17.09.09 0:53

BBC -ja "zgjidh" misterin e Trekėndėshit tė BermudėsBBC vė nėn shenjestėr filmat aventuresk, tė cilėt u kanė pėrcjellė ekranit tė vogėl dhe atij tė madh frikėn, misterin dhe kanė krijuar kėshtu mite qė ndoshta nuk ekzistojnė.

Pėr vite me radhė ato kanė mbuluar me njė vello misteri dhe tmerri Trekėndėshin e famshėm tė Bermudės, duke krijuar kėshtu breza tė tėrė tė apasionuarish.

Njerėzit duan tė dinė mė shumė, shkrimtarėt duan tė shkruajnė pėr tė ndoshta, duke luajtuar pak me fantazinė dhe duke zmadhuar mė tej mitin, shkencėtarėt duan tė jenė tė parėt tė zbardhin misterin e madh, duke ngritur hipoteza nė ajėr.

Nuk ka mė histori rreth avionėve qė humbasin papritmas tė gjitha gjurmėt e tyre ose anije tė shumta qė zhduken nga ēfarėdolloj radari. Misteri i trekendėshit, nė kulmet e tė cilit gjenden brigjet e Floridas, ?shulli i Porto Rikos dhe arkipelagu i Bermudės duket se ėshtė i destinuar pėr tė humbur efektivitetin e tij. Me pak fjalė, Trekėndėshi i Bermudės qė sot mund t'i frikėsojė mė pak njerėzit.

MISTERI U ZBARDH - Nė pėrgatitjen e njė serie tė re radiofonike pėr njė pėrēues britanik, janė gjetur disa prova tė forta, tė cilat mund tė japin njė shpjegim racional pėr zhdukjen e dy avionėve tregtare rreth fundit tė viteve '40.

Me tė gjithė propabilitetin, nė njė rast ėshtė folur se zhdukja ka ndodhur pėr shkak tė mbarimit tė paparashikuar tė karburantit, ndėrsa zhdukja e dytė ka ndodhur pėr shkak tė njė defekti teknik, qė kishte aeroplani nė arkitekturėn mjaft tė varfėr tė tij. Rreth gjashtėdhjetė vjet mė parė, ishin hapat e parė tė fluturimeve tregtare nga Londra pėr nė Bermudė dhe normalisht nuk kishin informacione rreth asnjė rreziku.

Domosdoshmėria e njė uljeje nė Azzorre pėr t'u rifurnizuar me karburant para se tė nisej pėrsėri pėr dy miljet e fundit tė udhėtimit, duke mos harruar se nė atė kohė kjo pėrfaqėsonte fluturimin e pasagjerėve pa asnjė ndalesė mė tė gjatė nė botė, e ka bėrė avionin tė arrijė limitin e tij tė potencialit.

OBJEKTET E RIGJETURA - Mė 30 Janar 1948 njė Avro Tudor IV i British South American Airways - njė avion ushtarak i konvertuar pėr shėrbim ajror pėr shkak tė masave tė sigurisė sė tij, u zhduk misteriozisht pa lėnė asnjė gjurmė. Dhe humbėn jo vetėm gjurmėt e tij, por edhe gjurmėt e 30 personave nė bord.

Investigimet zyrtare arritėn nė pėrfundimin se ajo ēfarė kishte ndodhur ishte e shkruar qė tė mbetej njė mister i pazgjidhshėm. Nė tė vėrtetė, sipas ekspertėve tė BBC-sė, ekzistojnė disa prova tė ndryshme qė tregojnė se avioni kishte probleme teknike dhe atmosferike qė kanė shkaktuar jo vetėm probleme, por edhe zhdukjen e tij edhe para se tė arrinte nė Azzorre.

Fluturimi nė fakt duket se ėshtė pilotuar me vėshtirėsi tė mėdha deri nė dymijė kėmbė lartėsi, duke ēuar kėshtu nė njė harxhim tejmase mė tė madh karburanti, mungesa e oaoritur e tė cilit ėshtė prova mė e fortė pėr njė ndalesė tė papritur nė ajėr.

Edhe pėr sa i pėrket zhdukjes sė dytė, rreth njė vit mė pas, avioni protagonist ishte njė Avro Tudor IV. Sėrisht asnjė gjurmė tė trupave apo mbetjeve tė avionit.

Kėtė herė, nuk ka asnjė dyshim se fluturimi ėshtė mbajtur nė tetėmbėdhjetė mijė kėmbė lartėsi nė njė kohė me qiell tė hapur: nė kėtė mėnyrė pėrjashtohen problemet e mundshme tė mungesės sė karburantit. Sipas atyre qė kanė vėzhguar me imtėsi dokumentet e investigimit, problemi nė kėtė rast ka qenė i natyrės tėrėsisht teknike.

Nė veēanti, thuhet se ka ndodhur njė shpėrthim i papritur pėr shkak tė njė rrjedhje avulli hidraulik, e cila ka ardhur nė kontakt me sistemin e ngrohjes. Njė hipotezė e mundshme pėrderisa nė atė kohė teknikat e sigurisė ishin pak a shumė tė vakėta dhe njė rol shumė tė rėndėsishėm ka luajtur mungesa e sitemeve antizjarr automatike.

MISTERI NĖ TRYEZĖ - Nė tė dy rastet nuk bėhet fjalė pra pėr hipoteza mė shumė fantazie seē duhet. Nuk bėhet fjalė pėr njerėz qė kanė udhėtuar para apo prapa nė kohė, as pėr forca aliene qė tėrheqin ēdo gjė pėr ta transportuar nė planete tė tjera as pėr universe paralele. Njė investigim i imtėsishėm dhe shkencor mund tė kishte arritur pa problem nė tė njėjtin konkluzion me BBC-nė.

Megjithatė, nuk ėshtė e vėshtirė tė imagjinosh se studiuesit, shkrimtarėt dhe shkencėtarėt e ndryshėm qė kanė dashur tė hedhin dritė mbi misterin famėmadh, janė kushtėzuar sė tepėrmi nga miti i zhdukjeve, i kanė anashkaluar faktet evidente dhe janė magjepsur nga shkaktarėt e jashtėm.

Nė kėtė mėnyrė nuk kanė bėrė gjė tjetėr pėrveē se i kanė shtuar njė fije misteri mė shumė Trekėndėshit tė famshėm dhe tė tmerrshėm.

Simone D'Ambrosio
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  bardhi_tr prej 19.10.09 9:49

Nuk mund te jete e vertete ngaqe nuk do i kishte kushtuar kaq shume rendesi.
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Vizitor prej 26.10.09 21:18

Misteret jane shume veshtire te vertetohen, edhe pse vete fjala mister te tregon per diēka, ēka nuk ke ka ja msyn mu kap per me vertetu, se ku jane te gjitha keto qe u ceken anije apo aeroplanet.
Per zbardhjen e misterit, BBC duhet ta vertetoj me fakte, ti gjej Anijet Apo Aeroplanet e zhdukur se paku nje pjese te vogel prej te dyjave..... Mister eshte dhe ende vazhdon te jete....
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  almir_metallica_4ever prej 13.11.09 22:31

Nuk besoj se eshte ndonje mister i madh, sepse ne Toke ka vende ku fusha magnetike ndryshon, ne kete pike fusha magnetike eshte shum ndryshe nga pjesa tjeter e tokes, e cila ben qe aeroplanet te humbasin orientimin dhe kontrollin dhe aparaturat te prishen.
Misteri i vetem eshte se ku perfundojne keto aeroplane, ndoshta ne hapesire, ndoshta ne fund te oqeanit, ku nuk mund te arrihet.
avatar
almir_metallica_4ever

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  pegaseti prej 17.11.09 18:02

Ne toke ka shume zona ku fushat magnetike jane te forta.Mendoj se mund edhe te jete nje stacion i alieneve per te ardhur ne toke.
Shume te "rastesishme" keto ngjarjet gjithsesi...

pegaseti

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

aspak e vertete

Mesazh  neri prej 11.12.09 18:07

nje emision qe kam pare e nxirte misterin e bermudes krejt ndryshe nga bbc. Me teper i kushtonte rendesi disa lendeve qe ndodhen ne fund te oqeanit, te cilet kane aftesi thithese. Por nje rast eshte i nje anije qe vete nuk ishte shkateruar por gjithe pasagjeret e saj ishin zhdukur. Nderkohe qe ushqeimet ishin ende te ngrohta. Pra besoj qe cdo gje vazhon te mbetet e dyshimte. Nuk jane zhdukur vetem avione por edhe anije.

neri

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  i panjohuri prej 12.12.09 21:22

Kemi te bejme me nje rast ku ne mund te japimdisa ide te peraferta me misterin dhe misteri mister eshte.une besoj si disa anetare te tjere qe kane dhene idete e tyre ne lidhje me fushen magnetike,une besoj qe kemi te bejme me norma te perqendrueshmerie te kesaj fushe.Nuk i besoj zgjidjes kaq te thjeshte te ketij misteri qe ka paraqitur BBC.se ja ka te drejte per dy avjane po shume avjane te rene ne dete pa asnje gjurme apo anije te zhdukura nen det te mbytura pa asnje shkak si shpjegohet?Ne kemi te bejme me nje mister te per te cilin une dhash nje ide me te besueshme se ajo e BBC edhe pse fusha magnetike e livelit te larete do te ishte zbuluar nga shkencetaret.Por une ndihem me mire kur e mendoj keshtu
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  TheAmenoteph prej 08.01.10 20:58

Problemi per mendimin tim nuk eshte aq i lehte te shpjegohet. Ketu marr shkas nga pashpjegueshmeria e ketij misteri. Dicka tjeter qe me habit eshte se secili nga emisionet mendohet te jape shpjegimin e tij ne lidhje me trekendeshin e bermudes dhe eshte shume imponues.

Une kam lexuar me shpjegimin e misterit qe ben BBC dhe te them te drejten me duket shume "koti".

Per dy arsye te thjeshta:

1)Nuk jane zhdukur vetem aereoplane por edhe anije.Nqs nje anijeje u mbarojne rezervat e karburantit(qymyr,etj) nuk ka pse te fundoset por thjesht nuk leviz.

2)Nqs vertet shpjegimi eshe mbarimi i karburantit, duhet te themi qe dokumentime te misterit te bermudes, dokumentohen qe ne kohet e lashta.

Emisioni italian "voyager" ben nje shpjegim edhe me abstrakt te problemit. Ai thote qe te gjitha keto "crregullime" vijne nga perqendrimi i madh e metanit ne token poshte trakendshit te bermudes. Shpeshhere keto perqendrime krijojne plasje nen uje duke sjelle fundosjen e anijeve.

Megjithate edhe ky shpjegim nuk me duket bindes per disa arsye.Keto arsye jane:

1)Ne trekendshin e bermudes ka pasur raste si psh incidenti i 25 dhjetorit 1967 ku jahti pasi kishte dale nga porti, dergoi nje sinjal S.O.S U zhduk nga radaret dhe u kthye perseri. Rojet bregdetare kerkuan dhe e gjete jahtin, por pa asnje person ne bord madje as nje shenje qe mund te kete ndodhur ndonje vrasje, asnje trup, vetem jahti i paprekur (Bazur ne librin "Trekendeshi misterioz i vdekejs" botuar nga "Botime enciklopedike" fq 25)

2)Sic e dime jane zhdukur edhe avione dhe kjo hipiteze ketu rrezohet perfundimisht.

Megjithate une kam nje hipoteze personale qe e lidh misterin e trekendshit te bermudes me "Operacionin Philadelphia".

Po ne kete liber thuhet se gjate fluturimit te disa avioneve me studente te aviacionit "avenger". u zhduken disa prej tyre. Njeri nga keta pa ne xhamin e avionit qe avionin tjeter qe u zhduk e kishte perfshire nje drite blu ne te gjelber dhe ai u zhduk. Me duket intersant fakti qe po ta lidh kete mister me "OPERACIONIN Philadelphia" gjej nje shpjegim disi te kenaqshem.

Operacioni filadelfia u zhvillua sipas teorise se planit te njehsuar te nisur nga Tesla e me pas te zhvilluar nga Einstein.

Ndonese mund te bej ndonje gabim gjate shpjegimit te kesaj teorie sepse nuk jam fizikant, thelbesore eshte qe "kur nje trupi i "REZATOHEN" nje sasi e madhesh valesh elektromagnetike ai eshte i afte te shnderrohet ne nje lloj materie tjeter dhe te zhvendoset me shpejtesine e drites ne distanca te medha duke hyre ne dimensione te tjera kohe.

Kjo teori u vu ne zbatim pikerish ne nje anije te quajtur "Eldridge" ose eldrixh, kesaj anije iu rezatua nje sasi e madhe valesh dhe ate e perfshiu nje drite "blu ne te gjebert" pikerisht si te avengerat, dhe ajo u shfaq qindra milje larg nga porti. Anija ishte e paprekur si te rasti i jahtit por me nje ndryshim qe pasagjeret ose kishin vdekur ose ishin te paafte menderisht.

Ne nje eksperiment te dyte pati te njejtin rezultat por kete radhe njerezit u zhduken dhe nuk u gjet asnje gjurme e tyre (si te jahti). Kjo hipoteze shpjegon faktin qe ne te gjithe zhdukjet raportohen crregullime te busulles. Pra si perfundim une dal qe "Trekendeshi i bermudes eshte nje zone me vale elektromagnetike te larta.

kjo gje sjell:
1)crregullim te busulles
2)Zhdukje te anijeve po edhe ne rastet kur ato gjenden pasagjeret mungojne
3)perfshirja nga drita karakteristike blu ne te gjelber

Ju do te shtroni pyetjen se pse ne nuk gjenden anijet ose aereoplanet e zhdukur?

Per mendimin tim edhe ne operacionin filadelfia megjithese u kalkulua energjia e domosdoshme per ta zhdukur dhe per ta rikthyer me gjithe njerezit perseri u bene gabime qe sollen ne vdekjen e njerzve. Ndersa trenkendshi i bermudes zoteron aftesine e rrezeve elektromagnetike te nje sasie shume me te madhe se ato qe u perdoren ne OF dhe keto rezatohen ne menyre te pakontrolluar, dhe keto anije ose avione mund te jene futur ne dimensione te tjera kohore, ne universe paralele (ku i dihet) si rezultat i rezatimit te pakontrolluar te rreze elektromagnetike.

Kjo eshte thjesht nje hipoteze, sigurisht ka te meta dhe shpresoj qe keto te meta te vihen ne pah nga ju.
avatar
TheAmenoteph

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  RADI prej 10.01.10 15:13

Trekendeshi i Bermudes - pikepamje islamike

Mund te them se i gjithe ky mister eshte i pashpjegueshem per shumicen e njerezve.

Duke u bazuar nga mendime te disa dijetareve islame do te jap mendimin tim ne kete teme.
Trekendeshi i Bermudes eshte vertet nje mister shume i madh.por jo per te gjithe ndoshta.
Kush mund te me tregoj se si David Koperfield mundi te futet ne te dhe te dilte i gjalle e ania nisi te digjej...?

Mund te themi se ai eshte magjistare me i madh ne bote dhe me aftesite e tij arriti te dilte me sukses.por ky sukses nuk qe shume bindes per vet davidin sepse sic e kemi pare edhe ne rregjistrimet e ketij spktakli ai kur doli nga trekendeshi i Bermudes doli shume i trubullt ose doli i frikesuar perse i ndodhi kjo ndjenje frike atij...?

Cdo magjistar ka lidhje me krijesa te tjera qe jane te padukshme nga rraca njerezore.

Cdo magjistar duhet te veproj nen urdhrat e satanit ose djallit.

David Koperfield ka lidhje veprash me satanin me te madh qe ekziston dhe sipas shpjegimeve te disa dijetareve satani e ka fronin e tij pikerisht ne kete trekendesh (ne ujin e ketij trekendeshi).

Te gjith magjistaret jane te lidhur me djaj por e vacanta e Davidit eshte se ai eshte i lidhur me mbretin e tyre satanin (me te madhin nder ta).pikerisht ky satan e ka fronin ne kete trekendesh dhe nuk lejon qe asnje send te kaloj ne rrezet e tij (trekendeshit) pa marr leje fillimisht tek ai.

Keshtu qe Davidi pati previlegjin nder magjistaret e tjere qe ai mund te kalonte ne kete trekendesh me lejen a satanit.

Davidi arriti te bente marreveshje me satani per te bere kete veper qe per njerezit do te ishte nje mrekulli me vete.ne momentin qe davidi ishte ne veprim e siper ndoshta ka gabuar dicka ne lidhje me rregullat qe i kishte dhene mbreti i tij.e nga ai gabim per pak desh e pesoi.

Keshtu qe u dogj vetem ania dhe Davidi doli i frikesuar nga ai trekendesh.

David Koperfild ka refuzuar qe te kaloj edhe nje here ne kete trekendesh famkeq.
Keshtu qe ne ate trekendesh mund te shpjegohet ne shume aspekte shkencore por nuk ka nje rezultat te sakte sepse po te kishte do te arrin te shpjegonin edhe vepren e David Koperfield se si mund te kalonte ai.

Me pak fjale po them se:ai trekendesh eshte nje ktheter e djallit qe gllaberon gjithcka qe shkel ne rrezet e fronit te tij pa marre fillimisht lejen nga ai.as telekamerat nuk kan arritur qe te marrin filmime nen ujin e ketij trekendeshi.Cdo filmim qe eshte bere ne afersi te tij nuk ka nxjerre asnje pamje te dukeshme per te nxjerr nje konkluzion te ri.

Keto jane mendimet e mia duke u bazuar ne disa thenie dhe libra islam.

Jane edhe shume mistere te tjera qe nuk arrihen qe te shpjegohen nga shkenca.
avatar
RADI

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BBC-ja "zgjithė" misteret e Bermunės

Mesazh  etmond prej 10.01.10 22:22

BBC-ja, mundohet ti japi njė tjetėr kuptim, histrorikut, kaq tė mistershėm tė Bermudės.
Nėse mer mundim tė numurosh rastet e zhdukjeve tė objekteve, si ato fluturuese dhe ato lundruese, do tė duhen ditė tė tėra dhe rezultati do jetė po aqe i ē'uditshėm, sa edhe vetė ai trekėdeshit tė Bermudės.
Vetė personalishtė, nuk besojė se aty vepron ndonjė forcė misterioze?, veēė NATYRĖS, dimė kaq pak gjėra pėr natyrėn, saqė raste tė tilla si trekėndėshi i famshėm, ja dedikojmė "satanit" "djallit" etj.
Ndėrsa natyres ja heqim kėtė tė drejtė.
Vetė krijimi i universit ėshtė njė mister qė mundon mijra shkencėtar "mėndje ndritur" me mėnyra nga mė tė ndryshmet qė ta zgjidhin atė, p.sh Cerni!?
avatar
etmond

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Enigma e Bermundeve

Mesazh  Esmeim prej 13.01.10 21:20

Trekėndėshi i Bermundeve nuk shpjegohet aq lehtė, megjithatė ēdo lloj hipoteze pranohet tė merret nė konsideratė, por gjithnjė me rezerva.

Esmeim

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 14.02.10 14:55

Trekendeshi i Bermudeve

Cdo gje qe sot paraqitet si nje fenomen per te cilin shkenca e mirefillte qe njohim ose nuk ka shpjegim fare ose ka nje shpjegim shume te percipte dhe te paqarte, ka mendimin pro dhe ate kundra.

Pra jane ata qe besoj dhe ata skeptike. Jane hartuar shume teori qe mundohen te shpjegojne vecantine e Trekendeshit dhe ate qe ndodh aty por keto shpjegime sapo ngrihen, rrezohen brenda pak diteve ose muajve.

Psh per fenomenin e WhiteOut ose te mjegulles se bardhe dhe te dendur qe krijon corientim te piloteve dhe marinareve dhe ku humbet nocioni i drejtimit dhe i pozicionit eshte ngritur hipoteza qe mund te krijohet nga avuj dhe gazra te ndonje vullkani aktiv te nenujshem.

Ky shpjegim eshte quajtur deri diku i arsyeshem por me pas eshte rrezuar kur mbas ekzaminimit te te dhenave gjeosizmike ska rezultuar asnje aktivitet vullkanik.

Ose kur eshte raportuar nga pilote (si ne rastin e Bruce Gernon, i famshem si i mbijetuar dy here nga anomalite e trekendeshit) qe jane "kapur" nga avujt apo mjegullat ose rete jo te zakonshme dhe ne momentin kur krahet e avionit kane prekur muret e brendeshme te ketyre reve eshte provuar gravitet zero.

Pra eshte ngritur nje teori por qe eshte rrezuar menjehere dhe me argumentin shume te forte qe ska lene vend per replika.

Ose rasti i vete anomalise magnetike. Eshte folur shume per stuhite magnetike (fenomen ky i njohur nga shkenca) dhe mendohet se ato jane pjese e pandashme e trekendeshit por keto stuhi skane patur asgje te perbashket me ate qe ndodh ne Trekendesh.

Aty anomalia magnetike eshte shume e pranishme por ajo ne nje fare menyre krijon nje shtrembrim te kontiniumit hapesire kohe.

Kete fakt e provojne fluturime avionesh te cilet kane pershkuar distanca shume te medha brenda nje kohe te pallogaritshme dhe me nje konsum karburanti minimal.

Ose gjate fluturimit kur jane bere objekt i anomalise kane hasur pamje te tokave tashme inekzistente, ishuj apo masive tokash qe kur eshte analizuar deshmia kane rezultuar se i perkisnin periudhave tashme te kaluara gjeologjike.

Pra fitimi dhe humbja ne kohe, spostimi dhe ndryshimi i papritur i destinacionit, graviteti zero i njejte me ate qe provohet ne hapesire, prania e cuditshme e currilave te ujit qe ne fakt sjane aspak currila por masive ujore me nje diameter gjigand qe ngrihen krejt papritur nga uji ne lartesi deri ne 2-3 dhe me pas zhduken duke mos krijuar as shkumen apo peshtjellimin e zakonshem te siperfaqes, pamja e USO-ve dhe UFO-ve ne raste te ndryshme, zhdukje misterioze ne nje numer fatkeqsisht te madh, pamundesia e gjetjes qofte edhe te nje gjurme te vetme ose mbeturine avioni ose anije, mungesa e njollave te vajit ose ndonje xhakete shpetimi ose mbeturine te mjeteve (objekte te zakonshme keto ne raste aksidenetsh), re ose mjegulla misterioze qe shfaqen krejt papritur nga asgjeja ne mes te dites me diell dhe ne te njejten kohe qe asnje stacion meteorologjik nuk arrin te rregjistroje apo te kete te dhena per ndryshim te kohes, gjetje te rastesishme te ndonje anije te deklaruar te zhdukur ne Trekendesh por pa asnje pasagjer apo ekuipazh ne te, qetesia e frikshme qe mbizeteron ne momentet e shfaqjes se mjegullave te tilla ose te fenomenit whiteout, mosfunksionimi total i te gjitha aparaturave te komunikimit dhe atyre elektrike, mjete qe jane pare te futen ne formacione resh dhe qe skane dale me prej andej (edhe anije), etj jane pjese e anomalive qe ndodhin ne Trekendeshin e Bermudes.

Deri me sot ketyre fenomeneve nuk u eshte dhene asnje shpjegim rracional. Shkenca e sotme eshte perpjekur te ndjeki llogjiken e pergjithshme te asaj qe ndodh dhe eshte perpjekur po ashtu qe te gjeje pergjigje te pranueshme per nje pjese te tyre por sic e thashe me larte ato shpjegime jane rrezuar brenda nje kohe shume te shkurter dhe fjala e vetme qe mbetet per ate qe ndodh ne kete trekendesh eshte vetem nje, MISTER.

Tani nese flasim per mendimin tim personal dhe nga kush teori anoj une me shume atehere mund te te pergjigjem per kete. Besoj se ke degjuar per ekzistencen e supozuar te nje kontinenti tashme te zhdukur, Atlantida qe mendohet se eshte mbytur brenda nje dite dhe nate rreth 12 mije vjet me pare.

Nga shume studiues Atlantida eshte percaktuar si vendndodhje ne vende te ndryshme te botes, Oqeani Atlantik, Deti Egje, Deti Mesdhe, Oqeani Indian por teorite me te forta mbeshtesin idene e ekzistencen se Atlantides ne Oqeanin Atlantik dhe pikerisht ne zonen midis Florides dhe Karaibeve duke u zgjeruar me poshte drejt Antileve dhe akoma me poshte se gjiri i Meksikes. Madje sipas kesaj teorie Karaibet dhe Antilet jane mbeturinat e Atlantides.

Kjo teori vazhdon edhe me tej duke gjetur mbeshtetje tek zbulimet arkeologjike ne Ameriken e Veriut dhe ate te Jugut, me disa vecori te kultures para Kolumbiane, Inkasit, Majat dhe Tolteket, mbishkrime qe flasin per nje kontinet madheshtor ne lindje, zbulimi i nje sistemi te lashte tunelesh te nendheshem ku gjetjet arkeologjike flasin per objekte qe tregojne nje shkalle te larte civilizimi dhe zhvillimi, historia e pashkruar dhe gojdhanat e kulturave te Aztekeve dhe Inkasve madje dhe para Inkasit qe flasin per Aztlanin dhe banoret e tij me lekure te bardhe, ...

Te gjitha keto perbejne teorine nga e cila une anoj me shume dhe qe e marr me shume per baze qe Trekendeshi i Bermudes eshte si rezultat i vazhdimit te prishjes se balancave natyrore dhe eksperimentimit me magnetizmin dhe gravitetin qe kane kryer Atlantet (gje qe shkaktoi shkaterrimin e kontinentit te tyre...edhe kjo perfshihet ne gojdhenat dhe gjetjet ne kulturat e Amerikes).

Eshte prishja e ketyre balancave qe ne nje fare me menyre ka mbetur e ngerthyer ne ate vend dhe here pas here ngre shfaqet duke shkaktuar shtrembrimin ne kohe dhe hapesire apo efektet e tjera anesore me karakter elektromagentik.

Ne rastin e pranise se UFO-ve dhe USO-ve gjigande qe jane pare dhe raportuar ne kete Trekendesh nuk ka rendesi pergjigja ime sepse cdo gje behet pjese e mozaikut te pergjithshem.

Nese pranojme teorine qe elektromagnetizmi eshte pergjigja e shume te panjohurave qe lidhen me wormwholes, perkuljen e kontiniumit hapesire kohe, antigravitetin etj, atehere edhe prania e UFO-ve apo USO-ve eshte dicka qe nuk merret si e shkeputur.

Ky eshte mendimi im. Ka rendesi paraqitja e fakteve sic jane dhe argumentimi i tyre.

Nese ne tema te tilla shkruan qe; gjera te tilla kane shpjegim, keto ndodhin keshtu, kjo eshte zgjidhur si mister, ka kete, ka ate etj... pa patur ne rradhe te pare informacionin e duhur apo me keq mungesen totale te argumentimit apo references, atehere ajo qe ndodh eshte disinformimi dhe mbyllja e syve perpara dickaje qe nuk shpjegohet dot dhe si e tille nuk ka pse te shqyrtohet.

Ne subkoshience njerezit ne mase kane tendencen te refuzojne ate qe nuk kuptojne ose qe ju shkakton frike apo ankth.

Ne raste te tilla te cilet psikologet e perkufizojne si mohim kolektiv i realitetit, eshte me e lehte dhe ngushelluese te pajtohesh me nje shpjegim edhe sikur ky te jete fare i percipte, mjafton qe te jete nje plus ne mohimin e perbashket qe i behet fenomenit ne fjale.

Nga Darius

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 14.02.10 14:56

Trekendeshi i Bemrudeve - Preisinger

Ne librin e tij Trekendeshi i Bemrudeve , Z. Preisinger, pasi kishte qene mbi kete vend dhe ishte prekur vete nga devijimet e fushes magnetike , tregoi te dhene qe i referoheshin strukturave te ndryshme arkitektonike te fundosura rreth 12 mije vjet me pare:

Ne nje fund te ulet eshte muri "Bimini Wall" me gure si pllaka dy metroshe te gjata dhe te vednosura ne rradhe gjate gati 1 km. (e ka vendosur Pepi kete foto).

Nje strukture takohet pak me larg Biminis ne 30 m thellesi me nje porte ne forme harku dhe nje tjeter ne jug te Andros.

Kristofor Kolombi ndjeu anomalite e forta magnetike dhe ne 11 tetor 1492 , para se te zbarkonte , pa qe nga Santa Maria detin qe shndrriste, me nje drite te bardhe shume fluoreshente.Ky fenomen qe verifikohet ne zonat me thellesi , gjithashtu eshte pare dhe nga astronautet e Apollo 12.

Turma peshqish dhe peshkaqenesh jane terhequr dhe shfaqur ne keto zona me anomali magnetike dhe ne kete zone rriten struktura koralesh te paklasifikuara.

Ne Bahamas dhe en Florida jane te shpeshta lajmerimet per objekte te ndritshem qe shfaqen nga deti dhe qe zhyten prape.

Ka analogji me te dhenat e J.Verne qe ne librin e tij "20.000 lega nen det" shpjegonte se si zhyteshin objekte ne det, te shpejt te shndritshem dhe pa nxjerr bula ne siperfaqe.

Stuiusi Preisinger i quante "Shuttle interdimensionales" , mbi kete vend shfaqeshin fenomene kalimtare te fluturimit ne ajer, mjegull dhe vorbulla fluoreshente ne te cilat fluturojne objekte tokesore ashtu siē i kane shpejguar pilotet qe i kane jetuar.

Shume avione, anije dhe barka peshkimi jane zhdukur. Ndoshta ky fenomen i tipit e perkoheshme dhe i pametjeralizuar eshte i njejte me ate qe verifikohet ne Pole.

Ne fund te viteve 70 ju be nje interviste Enzo Maiorces , kampioni i njohur boteror ne zhytjete nenujore, ne kthimin nga udhetimi i tij explorues ne Trekendeshin e Bermudeve.

"Ne keto kohe - tha Maiorca- mund te udhetoj me mijra km ne ore , mund te zhfrytezoj me kenaqesi Tv dhe kompjuterin , mund te shtyp nje buton dhe te iki ne Hene , por.... kur nje njeri gjendet para se panjohur , vetem duhet te ndalet,ashtu si dhe 10 mije vjet me pare , perpara thirrjes se origjines se perjetshme, duke limituar njeriun.

Ai Trekendesh eshte i bekuar sepse ne te jane mbyllur shume thesare dhe drite per kedo qe deshiron te kthehet i pasur ne shpirt.

E perbashketa e te gjitha zhdukjeve eshte se , shpesh , deti i Florides behet i pashpjegueshem nga nje qumesht i bardh fluoreshent, shikimi bie gati ne zero.

Kete e deshmon dhe Kristofor Kolombi ne ditarine tij te anijes dhe indianet e nje ketij vendi i lidh me nje vend antik te denuar nga Zoti; ashtu si dhe Platoni dhe austronautet amerikan qe e kane fotografuar qe nga lart.

Une vete u zgjova nje mengjes ne bregun e Biminise , ne oren 5, dola nga varka ku isha dhe shikoj detin te ndezur nga nje qumesht drite jeshile si smerald, sikur te kishte bere banje ne nje ngjyre te tille, dhe rrezatonte drite, duke ngjyrosur dhe pulebardhat qe fluturonin mbi te.

Andros eshte nje ishull i rrethuar nga fune te ulet prej pak metrash, te sperkatuar nga uje blu , te quajtura " Vrimat blu" ose nga indianet "Syte e Engjellit" per ngjyren komplet ndryshe nga deti qe e rrethon.

Keto vrima jane te lidhura perjetesisht , midis tyre, nepermjet nje rrjeti galerish qe tregojne neper mure gjurme te punes njerezore.Ne brendesi ka korrente detare te dhunshme qe e bejen te pamundur eksplorimin e tyre.

Pergjate Lagunes se Biminise, ngrihet, poshte ujit, nje mur me bloqe gjigande ne rradhe, si ushtare qe qe nga bregu zbresin deri ne nivelin e oqeanit dhe zhyten.

Vetem njerzit Titan (gjigandet) mund te ndertonin gjera te tilla. Shkencetaret i kane caktuar keta blloqe si 12.000 vjet me pare.

Mes ketyre gjigandeve monolitik, jane 4 kolona dhe skulptuar te ndryshme me kapitele ( nuk e kam gjetur dot kete fjale se si perkthehet).

Mbi faqet e mureve kemi takuar anomali magnetike te frikshme.I njejti shkemb , ne nje tjeter vend ngitur ka magnetizem normal, ashtu si dhe vendi ku mbeshtete.

Amerikanet i permbushin mire kerkimet e tyre ne nje gjeresi radioje, neper gjithe oqeanin.

Autoritetet Panamese, me avione dhe anije, kalojne ne zone ēdo njeēerek ore dhe ju ndalojne te gjitheve te terheqin ndonje objekt, deri dhe mbeturinat.

Une, ne mirebesim, po ju them qe mendoj se ata dine shume gjera. Rojet amerikane te bregut kane nje dosje sekrete mbi misteret e Trekendeshit, por kujtdo qe ja pyet te thone qe jane perralla. Ruajne qetesine dhe ata qe flasin zhduken."

Shume eshte folur per fenomenet e drites mbi liqenin Titikaka, me objekte qe hyjne dhe dalin. Te njejten gje tregojne dhe njerzit qe jetojne rrotull liqenit Guatavita, afer Bogotes.

Ne nje udhetim 1975 isha bashke me Eugenio Siragusa, ne maje te ketij krateri te fikur, mali me i larte i vendit, dhe studiusit qe na shoqeronin ishim mahnitur nga ajo qe po shihnim qe niveli i lagunes, ne krater, ngrihej ritmikisht pa kuptuar se nga vinte fluksi i madh i ujit.

Barinjte e vendit ishin mesuar se pari, gjate nates, ngriheshin ose zhyteshin, ne liqen, globe te shndritshem qe ndriēonin ujrat me nje drite intense.

Ka fshatra indianesh qe kane lidhje shume te ngushta me keta pilot hapesire qe, kur njeri prej tyre semuret, e lejne ne nje vend te hapur ne pyll, duke veshtruar zbritjen e anijes kozmike me "sheruesit hapesinor" qe sherojne te afermin e tyre.

Duke u zhvendosur ne zonen e palimituar midis Tibetit dhe Altait mistiku i madh rus Nikolas Roeriē, midis gjerave te tjera, ka shkruajtur shume mbi eksplorimet e zhvilluara ne zemer te Azise, te kultures Tibetiane me zbulimin mbi mitiken Shambhala, duke mbledhur shume deshmitare ne vendet ku objektet e shndritshem dalin dhe hyjne ne zona sekrete.

Ashtu si dhe emri Shambhala ashtu dhe emri Regente , te gatshem per te qeverisur ne Eren e re, jane konsideruar te shenjte dhe te denje me maksimum respekti per shume fshatra lokal.

Ai shkruan qe:
"Mbi malet Altai , ne luginen e bukur Uimon, mbi tokat e larta, nje besimtar i vjeter i tha - do te provoj qe historia e Chudve, fshati qe jeton brenda Tokes, nuk eshte frut i imagjinacionit, do te drejtoj ne hyrjen e kesaj mbreterie nentokesore- dhe vazhdoi te shpjegonte qe - do vi dita e fitores se pastertise njerezore dhe ne ato dite , Chudet e medhenj do shfaqen me fitoren e tyre.

Ne te gjithe Azine, nepermjet ketyre shkretetirave , nga Paqesori ne Urale, do degjoni te njejtat legjenda te mrekullueshme te nje populli te shenjte te zhdukur, Gjigantet qe ne nje kohe jetonin ne ato vende"

Feja budiste ka shume per te thene ne lidhje me kete dhe Lamat e rangjeve me te larta kane kontakte te shpeshta me qeniet rezidente ne keto vende te shenjta ne nder te ketij miti gjithashtu jane ndertuar shume manastire.

Kam degjuar shume deshmitare ne Rusi nga shpirteror dhe studioz, vazhdues te puneve me karakter fenomenik te zhvilluara brenda disa manastireve orientale...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 14.02.10 14:58

ĒFARE ESHTE TREKENDESHI I BERMUDEVE?

Trekendeshi i Bermudeve gjithmone ka qene nje zone e rrezikshme dhe e mistershme, nga qe zhdukja e marinareve, piloteve dhe turistave asnjehere nuk ka qene e zgjidhur.

Elementet e informacionit rreth kesaj zone jane intriguese: ne nje ane te oqeanit Atlantik oksidental, ne forma pak a shume trekendeshe , ndermjet Bermudeve, Florides dhe meridianit 40 , kane ndodhur zhdukje gjate 30 vjeteve te fundit te shume avioneve , anijeve pa lene asnje gjurme nga to, dhe qe kurre nuk janw gjetur pjese apo te mbijetuar.
Ēdo gje qe nje here hyri aty , kurre me nuk u pa.

ZHDUKJE PA PERGJIGJE:

Gjate gjithe historise ka patur raporte te zhdukjeve ne Trekendeshin e Bermudeve .Pjesa e mistershme eshte qe asnjehere nuk ka pasur copa ne det ; nqse do ishte nje anije ,ekipet e kerkimit do kishin gjetur copa ne det qe te tregonin ekzistencen e saj si psh veshje shpetimi, vaj ne uje etj.Asnjehere nuk eshte gjetur asgje e tille ne kerkimet e tyre.

Mesazhet e disa avioneve , para zhdukjes nuk jepnin asnje shenje anormaliteti;ne fakt ne nje moment te caktuar ēdo gje shkonte normal dhe nje minute me vone ēdo gje ishte zhdukur pa me te voglin lajmerim.

Numri i zhdukjeve eshte impresionant dhe i tmerrshem.Me misterioze eshte qe nuk ndodhen ne nje uragan o ciklon sepse shumica e zhdukjeve ka ndodhur ne kohe te mire.Sipas te dhenave te diteve te lundrimit me vela, Bermudet dhe zona me ne jug u braktisen nga lundrimi per rreth 100 vjet nga qe kishin ndodhur shuem zhdukje anijesh dhe mendohej qe ndodhte nga anijet pirate.Vetem ne shekullin e 19 dhe me shume ne shekullin e 20 u qartesua qe ndodhte diēka e pashpjegueshme nga qe nuk gjendej asnje gjurme nga zhdukjet.

Per me shume nje numer i zhdukjeve prekte vetem pasagjeret dhe gjallesat e tjera ; dhe anijet ngeleshin te braktisura por ne gjendje perfekte dhe ne rregull, ēdo gje ne vendin e saj.

Trekendeshi i Bermudeve gjithmone do jete nje burim i pashpjegueshem frike dhe enigme misterioze.Atehere nqse anijet, avionet dhe barkat nuk u zhduken nga faktore natyror klimatik , atehere ē'fare ndodhi?Ku kane shkuar gjallesat?Ē'fare ka ndodhur me reston e anijeve dhe avioneve qe jane zhdukur totalisht ?
Dhe pyetja me e rendesishme eshte : Ku jane ?

DISA SHPJEGIME

Faktikisht Trekendeshi i Bermudeve eshte nje qender energjetike , ajo nuk eshte thjesht nje trekendesh por shihet ne formen e nje piramide , shume afer trekendeshit te Bermudeve eshte gjetur nje vend ku personat zhdukeshin fizikisht dhe shfaqen kohe me vone, eshte i njejti rast i personave qe zhduken ne trekendeshin e Bermudeve , hyjne ne tjeter kohe hapsinore ndryshe nga jona.

Dhe mendohet se kjo piramide kohore perdoret nga universe te tjera (dmth UFO)

ANIJET E ZHDUKURA

1- Rosalia- u zhduk ne 1840 ne rrugen midis Havanes dhe Evropes. Ishte nje anije franceze qe u takua e abandonuar ne brendesi te trekendeshit duke lundruar normalsht, me velat te hapura me ngarkesen te pa prekur , por ishte zhdukur ēdo gje e gjalle.

2- Mari Ēeleste - u zhduk rreth muajit Nentor 1872, pasi doli nga porti i N. Yorkut u takua ne 4 dhjetor te po atij viti ne trekendesh pa asnje ne bord Kishte pasur 10 persona ne bord.

3- Atlanta- u zhduk ne janar 1880. Ishte nje fregate britanike qe shkonte nga ishujt Bermude ne Angli. U zhduk bashke me 209 persona ne bord shume afer ishujve Bermude.

4- Freja- u zhduk ne 4 tetor 1902. Ishte nje anije e madhe gjermane me tre direke qe u takua ne po kete muaj afer Manzanijes , ne Kube, nga ku kishte dal ne daten 3 te po atij muaji.Ishte zhdukur gjithe ekipi.

5-Ciklopi-u zhduk ne 4 mars 1918, Ishte nje anije e madhe e marine amerikane, 150 m gjatesi .U zhduk me 309 pasagjere pa leshuar asnje mesazh ndihme. Lundronte mes ishujve Barbados dhe Noorfolk kur u zhduk.

6-Raifuku Maru- u zhduk ne 1924.Ishte nje anije mallrash japoneze qe lundronte midis ishujve Bahamas dhe Kubes kur u zhduk. Kerkoi ndihme me radio.

7-Cotopaxi- u zhduk ne 1925. Ishte nje anije qe udhetonte midis Ēarlestonit dhe Havanes. U zhduk afer Kubes.

8-Stavenger- u zhduk ne 1931. Ishte anije tregetare qe nodhej afer ishullit Cat, ne Bahama , kur u zhduk me 43 persona ne bord.

9- John and Mary- U zhduk ne prill 1932. Ishte nje anije prej dy direkesh qe u shfaq duke lundruar pa asnje ne bord dhe rreth 80 km ne jug te ishujve Bermude.

10-Anglo-Australian- u zhduk ne mars 1938. Ishte nje anije qe leshoi mesazhin e fundit te saj nga ishujt Azore. U zhduk me 39 njerez ne bord.

11- Gloria Colite - u zhduk ne shkurt te 1940. Ishte nje jaht i San Vincent ne ishujt Antillas angleze. U shfaq pa asnje ne bord, por me te gjitha gjerat ne rregull, duke qene 320 km ne jug te Mobile, Atlanta.

12-Rubicon- u zhduk ne 22 tetor te 1944. ishte nje anije kubane qe u zhduk ne qender te Trekendeshit. Me vone u takua nga rojet detare amerikane perbale brigjeve te Floridas pa asnje njeri ne bord, kishte shpetuar vetem nje qen qe ishte deshmimtari memec i drames.

13-Sandra-u zhduk ne qershor 1950. Ishte anije prej 106 m gjatesi qe lundronte nga Savanah, Giorgia, ne portin Cabello , Venezuela. Ishte ngarkuar me 302 tonelata insekticidesh pe plantacionet. Kaloi ne portin e Agustines ne Florida dhe me vone u zhduk me gjithe ngarkesen dhe ekuipazhin.

14-Connemara IV- u zhduk ne shtator 1955.Ishte nje yaht privat qe u shfaq complet vetem , pa asnje gjurme te asaj qe mudn tekishte ndodhur.U shfaq 640 km ne lindje te Bermudeve.

15-Sulphur Queen- u zhduk ne 4 shkurt te 1963. Ishte nje anije tregetare prej 130 m qe shkonte nga Beaumont, Texas, ne Norflok, Virginia. U zhduk pa leshuar asnje mesazh ndihme, me gjithe ekuipazhin.

16-SNO'Boy- u zhduk ne 1 korrik 1963. Ishte nje peshkarexhe e vogel , vetem 20 m dhe me 40 peshkatar ne bord. Shkonte nga Jamaica ne Cayo ne verilindje kur u zhduk me gjithe ekuipazh.

17-Witchcraft-u zhduk ne 24 dhjetor 1967.Ishte nje anije qe bente udhetime turistike (crocero). Eshte nje nga rastet me te ēuditshem te trekendeshit. U zhduk papritur me pronarin dhe nje pasagjer ne bord, kur bente shetitje ne det jo me larg se 1600 m nga Miami, ne Florida.

18- Anita- u zhduk ne mars te 1973. Ishte nje anije tregetare me 20.000 tonelata ngarkese dhe lundronte nga Newport News per ne Gjermani. U zhduk ne trekendesh me 32 veta ne bord.

19-Milton Latrides- u zhduk ne prill 1973. Ishte anije qe udhetonte nga New Orleans per ne El Cabo

AVIONET E ZHDUKUR

1- Super Contellaton- u zhduk ne 30 tetor 1945. Ishte nje avion i flotes amerikane . U zhduk me 42 persona ne veri te trekendeshit.

2-Martin Mariner- u zhduk ne 5 dhjetor 1945. Ishte nje hidroavion bombardues PBM i armates amerikane me 13 persona ne bord.U zhduken te gjithe pas 20 minutash udhetim.

3- C-54- u zhduk 1947. Ishte avion ushtarak i ushtirse amerikane .U zhduk me te gjithe njerzit ne te 180 km nga ishujt Bermude.

4- Tudor IV-u zhduk ne 29 janar te 1948.Ishte nje avion tregetar katermotoresh Star Tiger. U zhduk me 31 pasagjer dhe tre personel 600 km ne veri te ishujve Bermude.

5- DC-3- U zhduk ne 28 dhjetor 1948. ishte nje avion privat ne nje udhetim tregetar qe u zhduk me 32 pasagjer dhe ekipin e tij ne nje pike te papercaktuar midis San Juan (PUerto Rico) dhe Miami.

6-Tjeter Tudor IV- u zhduk 17 janar 1949. Ishte nje avion tregetar i quajtur Star Ariel (binjak i Star Tiger). U zhduk midis ishujve Bermude dhe Jamaica, 600 km nga Bermudet.

7- Globemaster-u zhduk ne mars 1950.Ishte nje avion tregetar amerikan qe fluturonte per Irlande.

8-York- u zhduk ne 2 shkurt 1952. ishte nje avion tregetar britanik dhe fluturonte per Jamaika.U zhduk me 33 pasagjer ne bord ne veri te trekendeshit.

9-Martin P-5M- u zhduk ne 9 nentor 1956. Ishte nje avion amfib nga patrullat e marines amerikane. U zhduk me 10 veta ne ekuipazh shume afer Bermudeve.

10- Chase YC-122- u zhduk ne 11 janar 1957.Ishte nje avion tregetar me 4 pasagjer. U zhduk mes Palm Beach dhe Gran Bahama.

11- KB-50- u zhduk ne 8 janar 1962.Ishte nje avion tank i Forcave Ajrore Amerikane. U zhduk duke kryqezuar trekendeshin nga Virgina per ne Azore.

12-Stratotankers KC-135- u zhduk ne 28 gusht 1963.Ishin 2 avione katermotoresh totalisht te rinj t Forcave Ajrore Amerikane.Shkonin ne nje mision sekret nga Bazen Homestead, ne Florida , ne nje baze tjeter sekrete ne Atlantic, por nuk harriten kurre , u zhduken 480 km ne verilindje te ishujve Bermude.

13-Cargomaster C-132-u zhduk 22 dhjetor 1963 duke shkruar per Azore.

14- Flyng Boxcar C-119-u zhduk ne 5 qershor te 1965.Ishte nje avion tregetar me 10 pasagjer ne bord.U zhduk ne juglindje te ishujve Bahamas.
__________________

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 14.02.10 15:02

Ana tjeter e kohes - Trekendeshi i Bermudeve

Nje nga misteret me coroditese qe ndodh brenda Trekendeshit te Bermudes eshte humbja ose fitimi i rastesishem ne kohe, nje dukuri turbulluese kjo ne menyre te vecante per nje kulture si e jona, e cila ka nje besim te shenjte dhe te palekundshem per ecjen perpara te kohes ne menyre te mateshme.

Kete dukuri e kane vene ne dukje kryesisht personelet e aeroplaneve te cilet kane nje preokupim te kuptueshem qekurse koha e fluturimit me aeroplan filloi te rregjistrohet me kujdes, megjithese mund te kete lidhje gjithashtu edhe me zhdukjet misterioze (po ashtu edhe dukjet) te anijeve te vjetra e te reja sic eshte raportuar gjate viteve.

Mberritjet e pashpjegueshme ne aeroport para kohes se caktuar te aeroplaneve disa here kane ndodhur pasi aeroplanet kane fluturuar permes nje reje ose mjegulle te dendur (lexo ne shkrimet e tjera brenda kesaj teme).

Kjo dukuri eshte e kuptueshme sigurisht kur ka ere jashtezakonisht te forte qe fryn nga mbrapa aeroplaneve, shpejtesia e se ciles arrin ndoshta disa qindra milje ne ore, megjithese ne shumicen e rasteve ska patur erera te tilla.

Nje mundesi tjeter mund te jete dhe gabimi ne matjen e shpejtesise ose funksionimi jo i mire i intrumentave matese, megjithate ky nuk eshte nje faktor i pergjithshem ne te gjitha rastet e dokumentuara.

Per me teper ne disa incidente te kontrolluara me shume kujdes duket sikur per njefare periudhe koha ecen perpara, permbyset ose projektohet ne te kaluaren - apo ndoshta ne te ardhmen - per aeroplanin dhe personelin e tij qe fluturon per nje fare kohe ne nje zone te Trekendeshit.

Brus Xhernon, pilot nga Boyton Beach Florida, me 4 dhjetor te vitit 1970 kaloi nje incident te jashtezakonshem gjate fluturimit te tij nga ishulli i Androsit per ne Palm Beach.

Megjithese sugjeron nje shtrembrim te kohe-hapesire dhe "kapje" prej nje formacioni reje, kete incident e deshmon kopiloti, personeli i bazes, matesi i shpejtesise madje dhe fatura e karburantit.

B. Xhernon ishte nje pilot me afro 600 ore fluturimi qe me te shumtat i ka bere midis Bahamas dhe Florides. Ne ate kohe ishte 29 vjec, 180 cm i gjate, me nje konstrukt te forte dhe mjaft prozaik ndaj fluturimit. Ka nje kujtese shume te mire vecanerisht per ndodhite gjate fluturimit.

Diten qe ndodhi ngjarja, Xhernon ka qene me te jatin si kopilot. Ata u larguan nga Androsime aeroplanin "Bonanza A-36" duke fluturuar mbi brigjet e bahamas per ne drejtim te Biminit. Ndersa po ngjitej ne lartesine e percaktuar prej 10500 kembesh, vuri perballe vetes nje Re ne forme eliptike (vezore).

"Ajo rrinte atje pa levizur. Pa merresha me drejtimin e aeroplanit keshtuqe nuk i kushtova vemendje ose kujtova se ishte me lart. Fluturoja siper saj duke u ngritur 1000 kembe ne minuta, kur vura re se ajo ngrihej pothuajse me te njejten shpejtesi.

Disa here kaloja perpara saj, por ajo me arrinte dhe me kapte perseri. Gjeresine e saj e vleresova afro 15 milje. Mendova te beja nje kthese 180 grade dhe te kthehesha ne Andros.

Me ne fund e kalova dhe perpara doli qielli i paster. Por kur ktheva koken ta shihja perseri, pashe se reja tani ishte bere gjigande dhe lakohej ne forme gjysemrrethi te madh me njeren pjese te saj qe dilte para nesh dhe ishte afro 60000 kembe e larte.

Fundi i rese dukej se shkonte drejt e ne oqean dhe ajo nuk ngjante me rete e tjera grumbullore, te cilat kane reshje dhe boshllek ne nen vehte."

Xhernon u perpoq te fluturonte duke i ardhur perqark po per cudine e tij pa se tani ndodhej brenda "gropes" se nje reje gjigande si "petull" .

Duke veshtruar se mos gjente ndonje dalje, ai pa nje si te care dhe u sul drejt saj meqe ajo ngushtohej gjithmone e me shume derisa perfundoi ne nje vrime cilindrike, ose tunel brenda te ketyre reve te jashtezakonshme.

Pas pak ai e arriti kete vrime, qe tani qe ngushtuar deri ne gjeresine 200 kembe dhe vazhdonte te ngushtohej ende, duke fluturuar me nje shpejtesi 230 milje ne ore.

"Me dukej sikur veshtroja ne kanalin e ngushte te tytes se pushkes. Ishte nje tunel horizontal afro 1 milje i gjate dhe shenonte drejt Miamit. Ne fundin e saj shikoje qiellin blu qe gjendej midis tunelit dhe Florides..."

Xhernoni e futi aeroplanin permes ketij tuneli me nje shpejtesi kritike. Ai vuri re se muret e ketij tuneli shkelqenin nga nje drite e bardhe.

Muret, te cilet vinin duke u ngushtuar, dukeshin shume qarte dhe perqark tyre rrotulloheshin me ngadale sipas drejtimit te akrepave te sahatit re te vogla ne forme pufke.

"Po te mos kishte qene piloti automatik qe i mbante krahet e aeroplanit ne nivelin horizontal, ndoshta do te beja edhe une aeroplanin te rrotullohej si ato dhe do te fluturoja brenda mureve."

Gjate 20 sekondave te fundit majat e kraheve te aeroplanit preken muret nga te dyja anet. Ne ate cast Xhernoni provoi nje gravitet zero qe zgjati per disa sekonda.

Kur doli nga tuneli ai e pa veten ne mes te nje mjegulle ngjyre te gjelbert te zbehte, ne vend te qiellit blu qe kishte pare pak me pare.

Megjithate kufiri i te parit te qarte shtrihej disa milje. "Nuk shikohej asgje. Kudo po ajo mjegull e bardhe ne te gjelber."

Duke u munduar te percaktonte pozicionin ai pa se te gjitha instrumentat elektronike e magnetike funksiononin keq dhe nuk qe ne gjendje te lidhej me qendren e kontrollit te radarit. Sipas kohes se fluturimit te Xhernonit, ai duhet ti ishte afruar Bimini Kays.

Papritur, ne mjegullen poshte aeroplanit u duk dicka si njolla e nje ishulli qe kaloi me shpejtesi shume te madhe.

Pastaj u vendos radionderlidhja me qendren e kontrollit te radarit ne Miami dhe ajo raportoi se po fluturonte nje aeroplan mbi Miami duke u drejtuar nga perendimi.

Xhernoni i tha qendres se ai duhej te ishte nje aeroplan tjeter, meqenese "Bonanza", sipas kohes se fluturimit duhej te ishte ende mbi Bimini Kays.

Ne kete cast ndodhi nje ngjarje e jashtezakonshme: "Papritur te cara te medha (ne mjegull) u duken perqark nesh, njelloj sikur te shikonim nepermjet perdeve veneciane. Ato shkonin paralel me drejtimin e fluturimit.

E cara poshte nesh behej gjithmone e me e madhe derisa me ne fund ne pame plazhin e Miamit poshte nesh..."

Pasi zbriti ne Palm Beach Xhernoni vuri re se fluturimi kishte zgjatur vetem 45 minuta ne vend te fluturimit normal qe zakonisht zgjaste 75 minuta.

Madje sasia e miljeve te pershkuara ishte edhe me e madhe, 250 milje ne vend te 200 miljeve qe eshte largesia normale sepse fluturimi kishte qene i terthorte.

Keshtu u ngrit pyetja: Si mund t'i pershkonte aeroplani 250 milje per 45 minuta kur kishte fluturuar me nje shpejtesi maksimale prej 195 milje ne ore?

Xhernoni u fut edhe me thelle ne kete ceshtje. Nga kontrolli i faturave te karburantit qe kishte bere ne fluturimet e meparshme, ai kishte nxjerre perfundimin se per te njejtin fluturim aeroplani konsumonte zakonisht 40 gallona karburant. (1 gallon eshte rreth 4 litra), kurse kete rradhe qene konsumuar vetem 28 gallona gazoline.

Sipas fjaleve te Xhernonit: "Ky kursim eshte per llogari te atij gjysem oreshi te fituar sepse me 10 gallona gazoline, "Bonanza" fluturon rreth gjysem ore dhe pershkon 100 milje."

Megjithese nuk ka asnje shpjegim te sigurt per kete fitim ne kohe, Xhernon sugjeron se ndersa ishte ne tunel, formacioni i rese mund te kete levizur me nje shpejtesi prej 1000 milje ne ore e cila po ti shtosh shpejtesine e aeroplanit , do ti jepte atij shpejtesine maksimale prej 1180 miljesh ne ore, gje e cila shkon per llogari te kursimit te gazolines..

Mbase eshte rastesi por duhet te kujtojme se fluturimi i Xhernonit ndodhi me 4 dhjetor 1970 ne oren 3 pasdite, plot 25 vjet pa nje dite, kur ne oren 2 e nje cerek te pasdites te 5 dhjetorit 1945 u zhduk Skuadrilja e 19...

Nga Darius

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 14.02.10 15:04

Ana tjeter e kohes - Trekendeshi i Bermudeve 2

Ndryshime te tjera te pashpjegueshme te kohes se matur nga sahatet disa here jane me te gjata dhe disa here me te shkurtra sesa gjysem oreshi i Xhernonit.

Nje incident qe une e kam permendur edhe ne shkrimin e pare ne kete teme ka te beje me nje aeroplan te te shoqerise British Airways dhe National Airlines qe fluturonte per ne Miami.

Para se te fillonte manovrimet per te zbritur, ai u zhduk nga ekranet e radareve per 10 minuta, pastaj u shfaq perseri dhe zbriti normalisht.

Pilotet te trembur nga autoambulancat, zjarrefikset etj, qe qene mbledhur ne aerodrom, u pyeten nga personeli i kulles se drejtimit dhe i sherbimit te shpetimit nese kishtin patur ndonje veshtiresi pasi qene zhdukur nga radari.

Sipas pilotit dhe kopilotit nuk kishte ndodhur asnje gje pervecse ata kishin fluturuar 10 minuta ne mes te nje mjegulle. Ne lidhje me ceshtjen e zhdukjes se tyre nga radari, pilotet bene nej kontroll te sahateve te tyre dhe gjeten se ata kishin mbetur mbrapa 10 minuta.

Pastaj kontrolluan oren kronometer te aeroplanit, sahatet e personelit qe sherbente ne aeroplan, bene fshehurazi edhe nje kontroll midis pasagjereve dhe gjeten se te gjithe kishin humbur ne menyre te pashpjegueshme 10 minuta, aq kohe sa ishin zhdukur nga radari.

Megjithese ndonjehere radaret pesojne ndonje avari ne funksionim, unanimiteti i sahateve sugjeron qe per njefare periudhe kohe te pezulluar aeroplani dhe pasagjeret "qene" diku gjetke - ne anen tjeter te kohes.

Disa incidente te tjera qe jane raportuar se kane ndodhur brenda Trekendeshit te Bermudes, duket se reflektojne ngjarje te se kaluares (edhe zhurmat e tyre), sikur per disa momente koha projekton pjese te shkeputura nga e tanishmja ne te kaluaren ose ne te kunderten, e perkul kontiniumin e kohes ne nje menyre te tille, duke perzier te kaluaren me te tanishmen, ndoshta edhe me te ardhmen.

Megjithese disa prej ketyre raporteve duken si fantazi, nuk duhet te harrojme se ato jane pare qarte dhe jane raportuar prej deshmitareve te besueshem, te cilet gjate detyres se tyre ne det nuk kerkonin dukuri te cuditeshme, por thjesht vrojtonin ate cfare dukej se po ndodhte.

Xhon Sander, kamarier ne anijen "Mbreteresha Elizabeta 1 ", deshmon per nje incident te tille qe ndodhi ne vjeshten e vitit 1976. Ai thote:

"Lundroja me anijen "Mbreteresha Elizabeta 1 " permes zones se Trekendeshit te Bermudes. U nisem nga Nasau per ne drejtim te New York.

Qielli ishte i paster dhe deti i qete. Ne ora 6.45 te mengjesit po rrija ne kuverte duke pire kafe se bashku me nje kamarier tjeter, perpara se te fillonim punen tone te perditshme.

Papritur pashe nje aeroplan te vogel. Dukej si tip "Piper Comanche", afro 300 jard larg dhe ne lartesine 200 jard, i cili fluturonte duke ardhur drejt nesh nga krahu i djathte i anijes. Ja tregova shokut tim. Krejt papandehur ai u fut fare pa zhurme ne det ne largesine 75 jard nga anija. Nuk u degjua asnje llokocitje uji, vetem se u zhduk brenda tij.

Mua mu duk sikur deti i qete u hap dhe e perpiu. Shoku im rrinte ende duke veshtruar drejt atij vendi. pastaj vura ne dijeni oficerin e rojes. Anija u kthye dhe u leshua nje varke ne det, por atje skishte as njolla vaji dhe as mbeturina, asgje.

Ata nuk na besuan. Ajo qe nuk arrij te kuptoj ende eshte pse nuk u degjua asnje llokocitje. E kuptoj dhe une se eshte pothuajse e pabesueshme por si kristian i ndershem, betohem per Biblen se ajo qe pashe ishte e vertete."

Nje rast tjeter i dokumentuar shume mire per nje aeroplan qe zhduket, ndodhi mbremjen e 27 shkurtit te vitit 1935 ne Daytona Beach, Florida. Ky rast u vrojtua jo nga dy por nga qindra deshmitare.

Sic u raportua nga Richard Winer ne librin Trekendeshi i Djallit, nje aeroplan ngjyre argjendi me drita te kuqe dhe jeshile tek krahet, u pa te binte ne det ne vendin perballe hotelit te Daytona Beach ne oren 10 te mbremjes.

Aeroplani ishte kaq afer sa dy deshmitaret zoti dhe zonja Forest Aditon, qe po rrinin duke soditur detin nga ballkoni i tyre, menduan se ai po vinte drejt ballkonit.

Te alarmuar nga shume deshmitare, anijet dhe aeroplanet e vegjel te Rojes Bregdetare si dhe anije te tjera dolen menjehere ne kerkim por pa sukses.

Meqe aeroplani u pa te binte ne det jo me larg se 100 jard nga bregu, ishte e pamundur te besohej qe nuk u gjet asnje mbeturine e tij brenda zones se ceket dhe percaktuar shume mire ne ate det te qete. Qindra njerez deshmuan te njejten gje dhe treguan po ate zone.

Sidoqofte perderisa kontrolli ne aeroportin e Florides madje edhe ato te Georgias nuk tregoi gje per ndonje aeroplan te humbur ose te vonuar ne ate zone, incidenti me nje deshire te nenkuptueshme per te sqaruar ate qe smund te shpjegohej, u klasifikua me ne fund si thashethem.

Ashtu sic jane pare aeroplane te futen pa zhurme ne det, po keshtu edhe nga kuvertat e anijeve te tjera jane pare vazhdimisht anije te shumta, shpeshhere anije te shekujve te kaluar, te dalin e te futen ne mjegulla qe vijne perqark, disa here madje edhe ne kohe te paster.

Tregime te tilla sigurisht qe kane qene filli prej te cilit jane thurur legjendat e detit dhe anijet fantazem te Trekendeshit te Bermudes dhe te Detit te Sargaseve qe gjendet ne pjesen lindore te tij; anije te cilat jane pare gjate shekujve, duke filluar nga galerat fantazem spanjolle e deri tek "Hollandezi Fluturues" i cili shikohet kudo.

Disa here keto pamje kane qene te pastra sa i jane raportuar Rojes Bregdetare, e cila megjithese nuk beson ne anijet fantazma, tregon interes per anijet e braktisura te cdo lloji, qofshin moderne apo antike.

Hadley Dott, marinar ne Marinen Tregetare te Shoqerise se Bashkuar te Frutave dhe oficer i Marines Mbreterore Kanadeze, pranveren e vitit 1946 bente pjese ne ekuipazhin e anijes "Cyrus Field" e cila kishte si detyre shtrirjen e kabllos: "Ishin afro 15 milje larg bregut te Florides. Nata ishte e paster.

Fare papritur u degjua thirrja "hard over hard", qe do te thote se anija po ndryshon kursin sa me shpejt qe te jete e mundur. Roja kishte pare nje anije me vela e cila vinte drejt nesh per tu perplasur tek kici. Atje nuk dukej njeri, por ne kabinen e kapitenit kishte drite.

Ndryshimi i kursit u shenua ne ditar dhe iu raportua Rojes Bregdetare ne New York. Roja Bregdetare na tha se ate nate midis Bimint dhe Florides kishte patur edhe incidente te tjera te ngjashme kete tonin.

Nuk e vrame shume mendjen per te kete incident, por pasi Roja Bregdetare na tha se nuk ishte ne gjendje te zbulonte asgje per ate anije, ne filluam te habiteshim. Ajo anije u shfaq nga asgjekundi dhe po aq shpejt u zhduk atje."

Nje nga incidentet me te jashtezakonshme te tipit "anije fantazem" u pa nga V.H Prosper ne vitin 1972 ne trekendeshin e Bermudes midis Eleuteras dhe Grait Abako ne Bahama.

Ndersa te gjitha anijet "fantazem" futen ne kategorine si te jashtezakonshme, ajo qe te cudiste ne kete rast te vecante ishin permasat vigaane te anijes dhe shkelqim i i koncentruar i dritave te saj qe e ben Prosperin te kujtonte se ajo ishte anija "Holandezi Fluturues Hillton".

Prosperim sic thote per kete incident te jashtezakonshem ne revisten National Fisherman 9vellimi 56, numer 5), po drejtonte anijen e kerkimit 85 kembe te gjate "Undersea Hunter" nga San Crua per ne Florida.

Megjithese radari i anijes e kishte siguruar qe me pare se ne hapesiren midis Abakos dhe "Gjuetarit te Nendetit" nuk kishte asnje anije tejter, papritur ai u verbua nga nje shkelqim i forte qe vinte nga krahu i djathte i anijes dhe qe dukej sikur dilte nga nje pasqyre vigane.

Atij i mbeti ne mendje sikur ishte nje lloj "hoteli klimaterik me disa kate" qe permbante edhe komoditete detare te tilla si "shezlonge, pishine larje qe ndriconte etj.".

Me qellim qe t'i shmangej perplasjes me kete anije monstruoze ai e mbajti pa levizur timonin e anijes se tiji duke patur keshtu nje drejtim paralel me ate shkelqim vigan.

Ndersa Prosperi po perpiqej me nervozizem t'i shmangej perplasjes, papritur vuri se re anija e panjohur u zhduk nga krahu i djathte dhe doli menjehere nga mbrapa nga ana e kicit, duke u shmangur keshtu menjehere 45 grade.

Pastaj vigani u zhduk ne cast duke lene naten pis te zeze si me pare. Kjo shfaqje e jashtezakonshme dhe pompoze, permban edhe nje element tjeter misteri. Me gjithe afersine e tij te madhe, nuk u duk per asnje cast ne ekranin e radarit te "Gjuetarit te Nendetit".

Po te qe e mundur, sic ka qene teorizuar per disa zona (midis te cilave Trekendeshi i Bermudes mund te jete nje rast teper i vecante ku dhe veprojne rryma ose forca qe tani per tani nuk mund te shpjegohen) qe koha te projektonte kapsula vizuale me kujtime te se kaluares ne kohen e tanishme, atehere ato qe mund te jene perceptuar ne rastet qe folem me siper, kane qene ndoshta pamje te nje anijeje ose e nje objekti tjeter ne te kaluaren, ndoshta ne te ardhem, ose edhe kujtesa vizuale e nje bregdeti te humbur ose e nje kontineti te zhdukur.

Nga Darius

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 14.02.10 15:05

Ana tjeter e kohes - Trekendeshi i Bermudeve 3

Per disa transmetime te radios, koha ka mbetur e palevizshme, disa emisione te radios madje edhe nje program televiziv i rastesishem jane kapur mbas shume vjetesh pasi kane qene transmetuar, sikur tere kete periudhe kohe ndermjetese ta kishin kaluar duke u endur ne kohe dhe hapesire.

Transmetime te tilla nga e kaluara jane raportuar edhe nga radiste te FASHBA qe kryenin sherbimin ne Vietnam, te cilet deklaronin se disa prej mesazheve qe kapnin vinin nga aeroplane qe vepronin ne nje lufte te meparshme - ne ate te Korese.

Ndersa mesazhe te tilla mund te vijne prej shkaqesh te ndryshme, duke perfshire ketu shaka praktike, do te ishte e veshtire te shpjegohej nje incident i jashtezakonshem qe ka te beje me nje program televiziv qe ndodhi ne Angli me 14 shtator 1963.

Ne kete rast telespektatoret angleze ndersa shikonin programin e tyre u cuditen kur vune re se atje nderhynte ne menyre sporadike nje program tjeter qe vinte nga stacioni TV-KLEE i cili transmetonte nga Houston, Teksas.

Te dy transmetimet perziheshin duke forcuar e dobesuar njeri tjetrin por ne pergjithesi transmetimi nga Teksasi vinte me i forte se ai anglez.

Ky program i stacionit TV-KLEE, sidoqofte kishte qene transmetuar para disa vjeteve dhe vete stacioni ne fjale tani nuk ekzistonte me.

Nje shoqeri prodhimi e aparaturave elektronike u ngarkua qe te hetonte kete incident por nuk arriti ne ndonje konkluzion te kenaqshem. Emri i kesaj shoqerie qe u caktua per hetim cuditerisht mbante emrin "Atlantis Electronics LTD e Lancasterit".

Para shume vjeteve u ngrit nje legjende shume interesante e cila u bazua ne nje fluturim mbi Polin e Jugut te kryer nga admirali Richard E. Barton ne vitin 1929.

Ajo ben fjale per nje raport me ane te radios te bere nga admirali gjate fluturimit. Ky raport eshte kaq i pabesueshem sa u la ne heshtje ne menyre zyrtare.

Esenca e ketiji raporti qendron ne nje pamje te vrojtuar nga admirali ne afersi te polit.

Gjate fluturimit te tij, i cili transmetohej njekohesishgt edhe ne radio, ai papritmas doli nga nje mjegull dhe e pa veten duke fluturuar ne nje toke te cliruar nga akulli.

Ai qe ne gjendje te shquante gjelberim, liqene, kafshe qe dukeshin se i ngjanin mamutheve ose buajve te medhenj dhe gjithashtu njerez ne afersi te tyre.

Sipas burimeve qe interesoheshin ne fushat e zoologjise dhe te eksplorimit, te cilat perpiqeshin te conin me tej kete raport, transmetimi u nderpre dhe me vone u hoqen disa pjese qe benin fjale per gjera te jashtezakonshme.

Sidoqofte besimi i pergjithshem ndaj ketij raporti u perforcua me vone nga verejtjet e vecanta qe beri vete admirali per ate toke pertej poli.... qendra e te panjohures se madhe.....dhe madje nga verejtja shume e cuditshme qe beri ne vitin 1957 per ate "kontinent magjepes ne qiell, toke e misterit te perjetshem.."

Fakti qe shume personave ju kujtohet transmetimi direkt ne radio ne ate kohe i fluturimit mbi polin e jugut e vesh kete ngjarje me nje re misteri te madhe.

Pra i vetmi shpjegim mbetet qe gjate fluturimit ne ate mjegull dhe mbasi doli prej saj, admirali dhe mjeti i tij jane futur ne ndonje shtrembrim te kohes dhe ka pare pamje qe i perkisnin tokes dikur ne ate pjese te globit.

Ndoshta "gabimet ne kohe" jane me te zakonshme sa duken. Disa raporte gjate shekujve kane pershkruar per nje kohe te gjate dicka shume te afert me kete koncept.

Sidoqofte perderisa teorite shkencore te se djeshmes shpeshhere marrin formen e fakteve qe pranohen sot, ka mundesi qe enigma e ngaterruar te behet perfundimisht me e kuptueshme. (Kujtojme se enigma e lashte e sfinksit grek, ne themel ishte nje enigme kohe).

Ndoshta do zbulohen faktore te tjere qe ndikojne ne perkuljen e kohes.

Kushtet e kesaj perkuljeje mund te ekzistojne jo veten ne hapesiren e jashteme (kozmos) sic e ka thene Ainshtain e te tjere por madje edhe ne disa pjese te siperfaqes se tokes.

Dikur dukurite e pashpjegueshme qe kishin lidhje me gabimet ne kohe u jane ngarkuar shtrigave dhe magjise, kurse sot ne kohen tone klasifikohen si imagjinime te fantazise shkencore dhe qe bejne pjese ne nje fushe te papercaktuar te zbulimeve psikike, por qe te dyja e kane parashikuar te ardhmen me nje saktesi disi te cuditshme.

Per rastin e fantashkences ekzistojne tregimet 100 vjecare te Zhyl Vernit, ku nendeteses "Nautilius" iu dhane pothuajse me saktesi te njejtat permasa qe kane sot nendeteset atomike, kurse fluturimet nga toka ne hene pershkruhen se u bene ne bregun lindor te Florides 100 vjet perpara se ato te kryheshin me te vertete.

Bomba atomike dhe efektet e saj u pershkruan madje ne karikaturat perpara se te perdoreshin ne kete planet.

Perdorimi per qellime lufte i dukurise se ndarjes se berthamave te atomeve dhe eprshkrimi cuditerisht i sakte i efekteve te tij perbejne nje karakteristike dalluese te MAHABHARATA-s, literatures se shenjte te hinduve, e cila u perpilua ne Indi mijeera vjet me pare dhe qe u referohet ngjarjeve qe kane ndodhur mijera vjet perpara perpilimit te saj origjinal.

Eshte e qarte qe universi permban mistere jo vetem te pashpjegueshme per ne, por gjithashtu edhe te papranueshme per imagjinaten tone.

Disa prej mistereve themelore nuk gjenden vetem ne yjet e largeta por edhe me prane nesh. Keto mistere na interesojne per shkak te kuptimit jo te plote qe kemi ne per materien, hapesiren, kohen dhe per marrdheniet qe ekzistojne midis tyre.

Disa pyetje qofshin te thjeshta apo themelore, nuk kane pergjigje, por edhe ne qofte se ndonjera ka, ajo na duket e papranueshme per konceptet qe kemi sot. Ne pyetje te tilla perfshihen: Ē'eshte koha? Kur filloi ajo? Kur do mbaroje? Ku filloi hapesira? Ku mbaron ajo? Si ka mundesi qe cdo gje ska fund?

Keto pyetje te shkurtera dhe themelore na shqetesojne, madje edhe na frikesojne. Ne iu shmangemi atyre ne menyre te pavetedijshme. Ato jane bere pyetje te "ndaluara" (per konceptet e tanishme qe kemi per mjedisin qe na rrethon) dhe jane te pakuptueshme per ne.

Teorite shkencore dhe dijet tona te perparuara vetem sa i kane ritheksuar keto pyetje pa pergjigje. Por ka mundesi qe ato te jene thjesht jashte kuptimit tone te tanishem, ashtu sic ka qene teoria atomike per magjistaret profetizes te mesjetes.

Me zgjerimin e njohurive dhe koncepteve tona ndoshta ndonje dite kuptimi yne do ti kape dhe keto pyetje.

Sidoqofte kur ne nxjerrim perfundimin se nje iluminizem i tille dhe kontrolli i mundshem mbi hapesiren dhe kohen do te ndodhe atehere kur ne jemi ne gjendje ti kuptojme marrdheniet e nderlikuara qe ekzsitojne midis energjise, hapesires dhe kohes, ne ndoshta bejme gabim po te supozojme se ne jemi te vetmet krijesa qe do ta bejme kete progres brenda pjeses tone te universit.

Ka shume te ngjare qe njohuri te tilla ti zoterojne krijesa te tjera qe jane adaptuar me to dhe si rrjedhim jane te afta te drejtojne sipas deshires ne kontiniumin hapesire kohe, per arsye te cilat mbeten ende te panjohura, megjithese po rritet numri i teorive qe bejne fjale per vizitore te huaj te ardhur nga planetet e tjera ise nga bote me interdimensione.

Objektet fluturuese te panjohura ose UFO-t qe gjenden kudo dhe qe po vrojtohen gjithmone e me teper ne te gjitha pjeset e botes duket se jane anijet kozmike te ketyre krijesave.

Por cfare do qofshin Ufo-t , rast i thjeshte gabimi ne identifikim ose zhvillim sekret i teknologjise, qofte se vijne nga jashte, qofte sondazh nga e kaluara apo ndoshta nga e ardhmja, qofte produkt imagjinar apo shpirteror i popullit ose produkt aktual qe ben buje nga uniteti kolektiv i mendjeve te atyre qe i veshtrojne, duket se eshte mjaft e qarte qe veprimtaria e tyre ka nje lidhje me dukurite e Trekendeshit te Bermudeve dhe nje ekzaminim i veprimtarise se tyre ne kete zone mudn te na tregoje nje lihdje qe me pare i eshte shmangur vrojtimit ndoshta sepse ka qene aq e dukshme.

Nga Darius

vazhdon...

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 14.02.10 15:06

Ana tjeter e kohes - Trekendeshi i Bermudeve 4

Mos valle Trekendeshi i Bermudes eshte nje strehim kozmik?

Kur fenomeni u be shume i njohur ne mbare boten dhe zgjoi interesin e nje numri te madh njerezish, u be i njohur gjithashtu nje fakt shume i jashtezakonshem.

Nje pjese cuditerisht e madhe e letrave qe vinin nga lexuesit, degjuesit e radios dhe TV-ja, nuk ishin thjesht sic mund te pritej, kerkesa per nje informacion me te gjere apo komente te shfaqjeve te ndryshme.

Ato ishin me teper raporte te vertetuara nga njerezit qe kishin provuar vete anomali te tilla ne zonen e Trekendeshit te Bermudes dhe qe ishin porositur nga eproret e tyre qe te mos e diskutonin ne publik.

Linja e pergjithshme e ketyre komunikimeve ka qene e tille: "Kur kam qene ne sherbim, kjo me ka ndodhur edhe mua, (aeroplanit ose anijes). Ishim porositur nga eproret tane qe te mos benim fjale me njeri derisa ajo te hetohej.

Nuk morra vesh kurre sesi u be ai hetim. Me pare nuk kam diskutuar kurre me njeri per kete gje por tani qe u largova nga sherbimi (Forcat ajrore, Roja Bregdetare, Marina Tregetare) doja te flisja me dike dhe tja tregoja ate qe me ka ndodhur."

Keto komunikime kane ardhur nga persona te terhequr nga sherbimi ne Forcat Ajrore e Detare te SHBA. Kane ardhur nga ish anetare te Forcave Mbreterore Detare dhe Ajrore te Kanadase, nga anetare te marinave tregetare te shume shteteve te botes, por qe nuk i kane harruar ndodhite e tyre te jashtezakonshme dhe te pashpjegueshme ne Trekendeshin e Bermudes.

Eshte e kuptueshme se operacionet e patrullimit ajror e detar duhet te kryhen me fshehtesi qe te kene efekt. Por censurimi ose mohimi i raporteve mbi dukurite e kesaj zone pasi eshte kryer operacioni, ngre disa pyetje njera prej te cilave mund te jete nese kjo zone eshte zone operative me nje ndjeshmeri te vecante apo raportet e zhdukjeve dhe te dukurive censurohen ose mohohen sepse nuk ka ndonje menyre per ti shpjeguar ato.

Nje shembull tipik eshte incidenti qe u deshmua nga ekuipazhi i destrojerit US DLG-27 ne tetor te vitit 1969. Ato qe vijojne me poshte jane vete fjalet e Robert P. Reilling, qe atehere ishte oficer i klasit te trete ne specialitetin e punimeve operative me radar.

"Ishte fundi i tetorit te vitit 1969. Po ktheheshim nga nje detyre ne Guantanamo. Po lundronim ne veri te Kubes. Shumica e ekuipazhit nuk e dinte pozicionin e anijes.

Une e dija qe ihsin ne Trekendesh sepse ndodhesha ne postin e drejtimit. Data nuk me kujtohet me sasktesi kurse ora po, ishte 23:45. Ura e drejtimit ka dy dritare dhe eshte 30 kembe e larte (rreth 10 metra) larg Qendres se Informacionit te Luftimit.

Degjova zhurme jashte, kur pastaj dikush thirri se roja e bordit kishte pare dicka. Nje tjeter thirri :"Keni kapur gje me radar? Jashte ka dicka te cuditshme!" Ne dolem per te pare....

Eshte e veshtire ta pershkruash. Ishte dicka e ngjashme me henen qe ngrihet ne horizont, vecse ajo dukej nje mije here me e madhe, tamam si deill, por qe nuk leshonte drite. Vetem ndriconte po drite nuk emetonte. Sa vinte e behej me e madhe.

- Sa larg ishte ajo?
- Po ngjitej mbi horizont afro 11 ose 15 milje larg. Ishte nga krahu i dajthte i anijes po pak me perpara. Vazhdoi te zmadhohej per afro 15 minuta.

- Cfare mendoi ekuipazhi per kete dukuri?
- U duk si shperthim berthamor, por ajo vazhdonte te rrinte atje dhe te zmadhohej. Po te ishte shperthim berthamor do ta kishim kapur me radarin, i cili e kishte rrezen e veprimit deri ne 300 milje.

- A e pa kapiteni?
- Ai u njoftua. Pastaj oficeri i kuvertes dha urdherin qe anija te kthehej. Ndofta ai mendoi se ishte bombe.

- Sa veta e pane?
- Mund ta kene pare afro 70-100 veta. Shumica nuk kishin pune. Keshtu do te kisha qene edhe une po te mos kisha rojen. Ne fillim na kapi nje frike saqe s'na ra nder mend ta fotografonim. Pastaj disa nga djemte u kujtuan por ishte vone.

- Ku ishte hena e vertete?
- Ne qiell. Nata ishte e kthjellet. Ajo qe pame nuk ishte hena - dreqi ta marre, per kete jam shume i sigurt.

- Dini gje nese u mbajt ndonje raport?
- Sigurisht. U shenua ne ditarin e anijes. Sa here qe ndryshohet kursi aty shenohen arsyet. Por kur arritem ne Norfolk, ne anije erdhen disa oficere dhe e moren ditarin e anijes. Ajo qe pashe une ne ditar ishte vetem kursi i ndryshuar. Mendoj se oficeri i kuvertes mund te kete mbajtur nje ditar tjeter me arsyet e ndryshimit te kursit.

- A u tha ndonje gje me teper?
- Sigurisht. Diten tjeter dolem ne Norfolk. Te gjithe kishim ne goje vetem kete muhabet. Kapiteni na thirri te gjitheve dhe na tha te mos flisnim asnje fjale. Keshtuqe askush sfoli me. Jam i sigurt se diku gjendet nje raport per ate qe ndodhi"

Pervec objekteve shume te medha e te papercaktuara dhe te reve qe cohen nga deti edhe vete deti i Trekendeshit te Bermudeve eshte pare disa here te ngrihet ne nje lartesi te madhe ne nje zone shume me te gjere nga ato qe zene vorbullat dhe sigurisht ne nje forme tjeter.

Eshte interesante qe raporte te tilla te vrojtuara nga njerez kompetente dhe me njohuri ne fushen detare dhe fenomene natyrore, jane marre nga autoritetet perkatese dhe jane zhdukur pa asnje koment ose hetim te metejshem.

Incidentet e shumta ne te cilat ngaterrohen anijet fillojne me daljen jashte kontrollit te radarit, radios dhe busulles dhe instrumentave te tjere.

Po ashtu gjate vrojtimeve te dukurive te tilla ne Trekendesh pohohet per nderprerje te shpeshte te energjise, per shterim te energjise elektrike, per shtypje (strese) qe ndodhin brenda kesaj zone dhe qe shpeshhere veprojne mbi anijet dhe aeroplanet e medhej e te vegjel, civil e ushtarak.

Anijet detare, vecanerisht ato qe levizin ngadale ne kete zone dhe qe pershkojne pjese te ndryshme te botes, kane konstatuar se ne Trekendesh atmosfera behet e cuditshme dhe zogjte dhe kafshet zhduken perkohesisht atje gjate periudhes qe ndodh nderprerja e radiokomunikacionit dhe funksionimi jo i mire i pajisjeve elektronike.

Gjate kesaj kohe personelet e anijeve e kane pershkruar detin si pasqyre, pa jete, pa pranine e zakonshme te zogjve dhe peshqeve dhe njekohesisht kane vene re pranine e nje mjegulle te shndritshme qe sa vjen e shtohet.

Dhe pikersisht ne momente te tilla shfaqen UFO qe hyjne dhe dalin nga deti dhe zhduken ne menyre te papritur sikur te hynin ne nje porte te padukshme nga syri i njeriut.

Nje deshmi e jashtezakonshme dhe qe tregon ndofta jo vetem per ekzistencen por dhe qe aludon per qellimet e shume UFO-ve te para ne kete zone, ka qene vrojtimi i tyre nga austronautet e raketave "Gemini" dhe "Apollo" qe nisen nga kepi Kenedy. po ashtu su dhe gjurmimi i UFO-ve nga qendrat e kontrollit tokesor.

Astronauti James Mc David fotografoi nje UFO nga raketa "Gemini 4". Frank Borman dhe James Lowell, astronaut ne raketen "Gemini 7" vrojtuan me detaje dy UFO ne forme kerpudhe me sistemet e tyre te propulsionit dhe gjithashtu i fotografuan me sukses.

Astronautet Borman dhe Lowell ne "Apollon 8" si dhe Staford dhe Young ne "Apollo 10" u ndoqen pergjate gjithe kohes nga dy UFO deri sa lane orbiten e tokes.

Ajo qe kane te perbashket keto raste eshte qe te gjithe UFO e vrojtuara ndodheshin ne pozicionin qe korrespondon me Trekendeshin e Bermudes ne toke.

Ne perfundim te hipotezes qe ngrita eshte per tu marre ne konsiderate fakti qe prania e fenomeneve te pashpjegueshme ende nga shkenca jone ne Trekendesh, pamja e shumte e UFO dhe USO gjate aktivitetit anormal si dhe zhdukjet e shumta qe vazhdojne sot e kesaj dite pa nderprerje, perkrahin teorine e ekzistences se nje porte per ne kozmos qe shfrytezohet nga UFO qe ne nje rast te tille me nje llogjik te thjeshte i bie te jene mjete fluturuese te nje rrace inteligjente jo tokesore qe per nje arsye ose tjeter kane krijuar nje strehim komzik ne zonen e Trekendeshit te Bermudes.

Hipoteza do te mbetet e tille perderisa nuk do shnderrohet ne nje fakt te forte te mbeshtetur nga shume raporte qe jane zhdukur apo fshehur qellimisht nga agjencite e inteligjences amerikane apo Sigurise Kombetare apo edhe raste te tjera qe lidhen ngushte me fenomenin e Trekendeshit.

Nje gje eshte mese e sigurt. Ne Trekendesh ndodh dicka qe injoron ligjet qe njohim ne mbi fiziken dhe materien dhe qe organe te vecanta te inteligjences se SHBA kane njohuri dhe fakte per ta vertetuar se cfare eshte.

Nga Darius

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 14.02.10 15:07

Cdo gje qe sot paraqitet si nje fenomen per te cilin shkenca e mirefillte qe njohim ose nuk ka shpjegim fare ose ka nje shpjegim shume te percipte dhe te paqarte, ka mendimin pro dhe ate kundra.

Pra jane ata qe besoj dhe ata skeptike. Jane hartuar shume teori qe mundohen te shpjegojne vecantine e Trekendeshit dhe ate qe ndodh aty por keto shpjegime sapo ngrihen, rrezohen brenda pak diteve ose muajve.

Psh per fenomenin e WhiteOut ose te mjegulles se bardhe dhe te dendur qe krijon corientim te piloteve dhe marinareve dhe ku humbet nocioni i drejtimit dhe i pozicionit eshte ngritur hipoteza qe mund te krijohet nga avuj dhe gazra te ndonje vullkani aktiv te nenujshem.

Ky shpjegim eshte quajtur deri diku i arsyeshem por me pas eshte rrezuar kur mbas ekzaminimit te te dhenave gjeosizmike ska rezultuar asnje aktivitet vullkanik.

Ose kur eshte raportuar nga pilote (si ne rastin e Bruce Gernon, i famshem si i mbijetuar dy here nga anomalite e trekendeshit) qe jane "kapur" nga avujt apo mjegullat ose rete jo te zakonshme dhe ne momentin kur krahet e avionit kane prekur muret e brendeshme te ketyre reve eshte provuar gravitet zero.

Pra eshte ngritur nje teori por qe eshte rrezuar menjehere dhe me argumentin shume te forte qe ska lene vend per replika.

Ose rasti i vete anomalise magnetike. Eshte folur shume per stuhite magnetike (fenomen ky i njohur nga shkenca) dhe mendohet se ato jane pjese e pandashme e trekendeshit por keto stuhi skane patur asgje te perbashket me ate qe ndodh ne Trekendesh.

Aty anomalia magnetike eshte shume e pranishme por ajo ne nje fare menyre krijon nje shtrembrim te kontiniumit hapesire kohe.

Kete fakt e provojne fluturime avionesh te cilet kane pershkuar distanca shume te medha brenda nje kohe te pallogaritshme dhe me nje konsum karburanti minimal.

Ose gjate fluturimit kur jane bere objekt i anomalise kane hasur pamje te tokave tashme inekzistente, ishuj apo masive tokash qe kur eshte analizuar deshmia kane rezultuar se i perkisnin periudhave tashme te kaluara gjeologjike.

Pra fitimi dhe humbja ne kohe, spostimi dhe ndryshimi i papritur i destinacionit, graviteti zero i njejte me ate qe provohet ne hapesire, prania e cuditshme e currilave te ujit qe ne fakt sjane aspak currila por masive ujore me nje diameter gjigand qe ngrihen krejt papritur nga uji ne lartesi deri ne 2-3 dhe me pas zhduken duke mos krijuar as shkumen apo peshtjellimin e zakonshem te siperfaqes, pamja e USO-ve dhe UFO-ve ne raste te ndryshme, zhdukje misterioze ne nje numer fatkeqsisht te madh, pamundesia e gjetjes qofte edhe te nje gjurme te vetme ose mbeturine avioni ose anije, mungesa e njollave te vajit ose ndonje xhakete shpetimi ose mbeturine te mjeteve (objekte te zakonshme keto ne raste aksidenetsh), re ose mjegulla misterioze qe shfaqen krejt papritur nga asgjeja ne mes te dites me diell dhe ne te njejten kohe qe asnje stacion meteorologjik nuk arrin te rregjistroje apo te kete te dhena per ndryshim te kohes, gjetje te rastesishme te ndonje anije te deklaruar te zhdukur ne Trekendesh por pa asnje pasagjer apo ekuipazh ne te, qetesia e frikshme qe mbizeteron ne momentet e shfaqjes se mjegullave te tilla ose te fenomenit whiteout, mosfunksionimi total i te gjitha aparaturave te komunikimit dhe atyre elektrike, mjete qe jane pare te futen ne formacione resh dhe qe skane dale me prej andej (edhe anije), etj jane pjese e anomalive qe ndodhin ne Trekendeshin e Bermudes.

Deri me sot ketyre fenomeneve nuk u eshte dhene asnje shpjegim rracional. Shkenca e sotme eshte perpjekur te ndjeki llogjiken e pergjithshme te asaj qe ndodh dhe eshte perpjekur po ashtu qe te gjeje pergjigje te pranueshme per nje pjese te tyre por sic e thashe me larte ato shpjegime jane rrezuar brenda nje kohe shume te shkurter dhe fjala e vetme qe mbetet per ate qe ndodh ne kete trekendesh eshte vetem nje, MISTER.

Tani nese flasim per mendimin tim personal dhe nga kush teori anoj une me shume atehere mund te te pergjigjem per kete. Besoj se ke degjuar per ekzistencen e supozuar te nje kontinenti tashme te zhdukur, Atlantida qe mendohet se eshte mbytur brenda nje dite dhe nate rreth 12 mije vjet me pare.

Nga shume studiues Atlantida eshte percaktuar si vendndodhje ne vende te ndryshme te botes, Oqeani Atlantik, Deti Egje, Deti Mesdhe, Oqeani Indian por teorite me te forta mbeshtesin idene e ekzistencen se Atlantides ne Oqeanin Atlantik dhe pikerisht ne zonen midis Florides dhe Karaibeve duke u zgjeruar me poshte drejt Antileve dhe akoma me poshte se gjiri i Meksikes. Madje sipas kesaj teorie Karaibet dhe Antilet jane mbeturinat e Atlantides.

Kjo teori vazhdon edhe me tej duke gjetur mbeshtetje tek zbulimet arkeologjike ne Ameriken e Veriut dhe ate te Jugut, me disa vecori te kultures para Kolumbiane, Inkasit, Majat dhe Tolteket, mbishkrime qe flasin per nje kontinet madheshtor ne lindje, zbulimi i nje sistemi te lashte tunelesh te nendheshem ku gjetjet arkeologjike flasin per objekte qe tregojne nje shkalle te larte civilizimi dhe zhvillimi, historia e pashkruar dhe gojdhanat e kulturave te Aztekeve dhe Inkasve madje dhe para Inkasit qe flasin per Aztlanin dhe banoret e tij me lekure te bardhe, ...

Te gjitha keto perbejne teorine nga e cila une anoj me shume dhe qe e marr me shume per baze qe Trekendeshi i Bermudes eshte si rezultat i vazhdimit te prishjes se balancave natyrore dhe eksperimentimit me magnetizmin dhe gravitetin qe kane kryer Atlantet (gje qe shkaktoi shkaterrimin e kontinentit te tyre...edhe kjo perfshihet ne gojdhenat dhe gjetjet ne kulturat e Amerikes).

Eshte prishja e ketyre balancave qe ne nje fare me menyre ka mbetur e ngerthyer ne ate vend dhe here pas here ngre shfaqet duke shkaktuar shtrembrimin ne kohe dhe hapesire apo efektet e tjera anesore me karakter elektromagentik.

Ne rastin e pranise se UFO-ve dhe USO-ve gjigande qe jane pare dhe raportuar ne kete Trekendesh nuk ka rendesi pergjigja ime sepse cdo gje behet pjese e mozaikut te pergjithshem.

Nese pranojme teorine qe elektromagnetizmi eshte pergjigja e shume te panjohurave qe lidhen me wormwholes, perkuljen e kontiniumit hapesire kohe, antigravitetin etj, atehere edhe prania e UFO-ve apo USO-ve eshte dicka qe nuk merret si e shkeputur.

Ky eshte mendimi im. Ka rendesi paraqitja e fakteve sic jane dhe argumentimi i tyre.

Nese ne tema te tilla shkruan qe; gjera te tilla kane shpjegim, keto ndodhin keshtu, kjo eshte zgjidhur si mister, ka kete, ka ate etj... pa patur ne rradhe te pare informacionin e duhur apo me keq mungesen totale te argumentimit apo references, atehere ajo qe ndodh eshte disinformimi dhe mbyllja e syve perpara dickaje qe nuk shpjegohet dot dhe si e tille nuk ka pse te shqyrtohet.

Ne subkoshience njerezit ne mase kane tendencen te refuzojne ate qe nuk kuptojne ose qe ju shkakton frike apo ankth.

Ne raste te tilla te cilet psikologet e perkufizojne si mohim kolektiv i realitetit, eshte me e lehte dhe ngushelluese te pajtohesh me nje shpjegim edhe sikur ky te jete fare i percipte, mjafton qe te jete nje plus ne mohimin e perbashket qe i behet fenomenit ne fjale.

Nga Darius

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Admin prej 14.02.10 15:10

TREKĖNDĖSHI I BERMUDEVE

(Trekėndėshi i mallkuar, trekėndėshi magjik apo trekėndėshi i vdekjes)

Njėra ndėr dukuritė dhe fenomenet mė tė ēuditshme, pėr tė cilėn as sot e kėsaj dite shkencėtarėt ende nuk kanė ndonjė shpje­gim tė qartė, ėshtė edhe trekėndėshi i Bermudeve, nė tė cilin janė duke ndodhur gjėra mjaft tė ēuditshme dhe tė pashpjegueshme, siē janė zhdukja e anijeve dhe e aeropla­nėve, pa kurrfarė gjurme.

Ky trekėndėsh i vdekjes gjendet nė oqeanin atlantik ndėrmjet Haitit - Floridės dhe Bermudeve.

Vlen tė theksohet se prej Luftės sė Dytė Botėrore ky trekėndėsh ka gėlltitur nė mėnyrė shumė misterioze rreth 264 anije dhe aeroplanė. Ajo qė nxit kėrshėrinė e shkencėtarėve ėshtė se du­ke u zhdukur kėto anije dhe aeroplanė nuk lėnė as mė tė voglėn gjurmė.

A mos vallė anijet dhe aeroplanėt ngriten lart nėpėr hapėsirėn kozmike siē supozojnė disa, apo mos vallė i gėlltit (pėrbin) oqeani i pafund nė brendėsitė e tij?!!

Ekspertėt pėr hidronautikė, nga Trontheimi (Norvegji), nė bazė tė hulumtimeve shumėvjeēare rreth zhdu­kjeve misterioze tė anijeve dhe tė aeroplanėve nė kėto zona tė rrezikshme si nė Bermude, nė Detin Verior, nė Pakistan, etj. nxorėn disa konstatime mjaft serioze.

Ata zbuluan se nėpėr tė gjitha kėto zona tė rrezikshme mbretėrojnė shtypje-presione tė mėdha atmosferike, tė cilat shkaktojnė rryma tė forta detare-oqeanike, e pastaj kėto rryma tė forta tė ndihmuara nga erėrat e forta dhe shtrėngatat, ndeshen me rrymat detare, tė cilat mė nė fund shkaktojnė valė piramidike me lartėsi tė hatashme, tė cilat me forcėn e vet thellė nėn ujė mund ta zhdukin edhe anijen mė tė madhe.[30]

Pikėrisht pėr kėtė arsye konstruktuesit e anijeve janė duke u pėrpjekur qė tė konstruktojnė anije qė do ta pėrballonin kėrrusjen edhe deri nė 80 shkallė.

Mirėpo zhdukjet misterioze tė anijeve, aeroplanėve, njerėzve dhe nėndetėseve posaēėrisht nė zonėn e Bermudeve, lidhen me shfaqjen e shumė dukurive tė pashpjegueshme tė dritave nėn sipėrfaqen e detit dhe tė objekteve tė shndritshme nė atė nėnqiell.

Dėshmitė e disa pilotėve tė shpėtuar, kalimin nėpėr zonėn e rrezikshme tė Bermudeve, e pėrshkruajnė me njė shtrėngatė tė pabesueshme magnetike, tė pėrcjellur me bubullima tė gjelbėrta e tė kaltėrta.

Nė ditarėt e shumė anijeve shpesh ceket se gjatė kalimit nėpėr kėtė zonė hasin nė tė ashtu­quajturat “anije tė mallkuara”, tė cilat sipas evidencės zyrtare qė moti janė tė humbura apo tė fundosura.

Sė bashku me to shfaqen edhe aeroplanėt pa kurrfarė zhurme, tė cilėt zhduken menjėherė, apo siē i pėrshkruajti njė shkencėtar: “sikur tė vinin nga e kaluara nė tė tashmen pėr t'u kthyer prapė qetė nė tė kaluarėn”.[31]

Ėshtė interesant se gjatė kalimit nėpėr kėtė hapėsirė lidhjet ndėrmjet aeroportit dhe aeroplanėve ndėrprehen nė mėnyrė shumė tė ēuditshme.

Ekzistojnė edhe kasetat e inēizuara me aeroplanė para shkėputjes sė lidhjes me ta pėrgjithmonė si: “Uji i oqeanit disi duket ndryshe”, “Busulla ėshtė prishur dhe nuk dimė se nė ēfarė pozite gjendemi”, “Dielli u zhduk dhe nuk shohim asgjė”, “Ngjyra e qiellit ka ndyshuar”, “Nuk dimė se a jemi nė ajėr apo nė thellėsitė e ujėrave oqeanike”, e tė ngjashme.

Prof. Ėayne Meshijan nga kolegji i Lagėoodit (Virgjini) qe disa vite me radhė ėshtė duke studiuar fotografitė qė emitohen nga satelitėt artificialė qė sillen nė atmosferėn e Tokės nė lartėsi prej 1200 km.

Rezultatet treguan se satelitėt kanė pe­ngesa mu nė hapėsirėn e Bermudeve dhe aty nuk punojnė ashtu siē duhet dhe siē janė tė programuar. Prof. Meshijan, kėtė e shpjegon me faktin se nė atė vend-hapėsirė, nėn sipėrfaqen e ujit vepron njė burim i madh energjie.

Numri i anijeve dhe i aeroplanėve tė zhdukur sa vjen e shtohet. Ja vetėm emrat e disa prej tyre, qė humbėn nė mėnyrė shumė misterioze pėrgjithmonė: Anija “INSURGENT” me ekuipazhin prej 340 njerėzve, anija “PICKERING” me 90 njerėz, pastaj aeroplani ushtarak amerikan “ĖASP” me 140 udhėtarė, aeroplani “Cesna - 172” e shumė e shumė tė tjerė, tė cilėt nuk ka nevojė mė tepėr edhe t'i pėrmendim, mirėpo njė gjė ėshtė mė se e sigurt, se nė kėtė hapėsirė vėrtetė po ndodh diēka e jashėzakonshme dhe e pashpjegueshme.[32]

Disa shkencėtarė janė tė bindur thellė se kėto anije dhe kėta aeroplanė nuk janė fundosur, por janė bartur nė atmosferė-gjithėsi nė “dimensionet tjera tė jetės”. Berlitzi nė librin e tij “The Bermuda Triangle” - “Trekėndėshi i Bermudeve”, thotė se trekėndėshi i Bermudeve ėshtė njė lloj dritareje e Tokės nė gjithėsi.

Megjithė tregimet dhe thashethėnat, qė ndėrlidhen pėr kėtė “trekėndėsh tė mallkuar”, oqeanografėt dhe meteorologėt mendojnė se ky emėrtim ėshtė mė tepėr senzacional se sa realitet.!

Zhdukjen e anijeve dhe tė aeroplanėve pa gjurmė e konsiderojnė tė mundshme, pėr shkak tė madhėsisė sė oqeanit dhe pėr shkak se nė kėtė hapėsirė oqeanike ekziston rryma e fortė detare e Golfit, e cila ndėrmjet Floridės dhe Bahameve sillet me shpejtėsi prej 1,5 nyje detare kah veriperėndimi. Pėr kėtė arsye ata konsiderojnė se ėshtė e pamundur tė gjenden gjurmėt e anijeve dhe tė aeroplanėve tė rrėzuar.

Mirėpo edhe pėrkundėr kėtyre sqarimeve tė tyre, ndoshta jo edhe aq bindėse (pėr shkak se edhe nė oqeanet tjera nė disa vende vepron rryma e Golfit, por gjurmėt e anijeve dhe tė njerėzve gjenden menjėherė) misteri i trekėndėshit tė Bermudeve ende mbetet si fenomen i pasqaruar sa duhet, duke marrė pėr ēdo ditė viktima tė reja.

S.Bajgora

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Trekendeshi i bermudeve

Mesazh  shpejtimi prej 15.02.10 13:59

Trekėndėshi i Bermudeve ėshtė vendi nė tė cilin ėshtė ndėrtuar pallati gjigand i Satanės - Djallit. Aty ėshtė vendbanimi i xhinėve dhe djajve tė cilėt posedojnė energjinė e jashtėzakonshme, tė njė dimensioni tjetėr, pėr perceptimin e njeriut tė thjeshtė ende tė panjohur.

Pranė kėtij pallati, djalli posedon edhe shumė pallate tjera anembanė detrave dhe oqeaneve tė globit. Nuk ėshtė fare e habitshme zhdukja "mistereioze e objekteve qė kalojnė nė kėtė zonė.

Shejtani ėshtė betuar se do tė jetė armik i njeriut pėr aq kohė sa ekziston kjo botė. kjo ėshtė vetėm njė prej shumė formave tė shfaquara tė armiqėsisė sė tij kundrejt njeriut.

Nėse ka interesim nė kėtė drejtim mund tė japim pėrgjigje tė gjerėsishme.
avatar
shpejtimi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Zattoo prej 15.02.10 17:43

Nuk eshte pallati i djallit aty, po eshte ndodhja e races jo-tokesore, deshakeqe ndaj njeriut.

Keto jane raca me origjine jo-tokesore qe na manipulojne me shekuj, ato raca qe jane dashamirese ndaj neve ne i quajme engjuj apo melaqe sipas religjionitn, ndersa ato deshakeqe i quajme djall apo dreq.

Por ne te vertete keto jane raca jashtetokesore.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Estilen prej 15.02.10 20:47

shpejtimi shkruajti:Trekėndėshi i Bermudeve ėshtė vendi nė tė cilin ėshtė ndėrtuar pallati gjigand i Satanės - Djallit. Aty ėshtė vendbanimi i xhinėve dhe djajve tė cilėt posedojnė energjinė e jashtėzakonshme, tė njė dimensioni tjetėr, pėr perceptimin e njeriut tė thjeshtė ende tė panjohur. Pranė kėtij pallati, djalli posedon edhe shumė pallate tjera anembanė detrave dhe oqeaneve tė globit. Nuk ėshtė fare e habitshme zhdukja "mistereioze e objekteve qė kalojnė nė kėtė zonė. Shejtani ėshtė betuar se do tė jetė armik i njeriut pėr aq kohė sa ekziston kjo botė. kjo ėshtė vetėm njė prej shumė formave tė shfaquara tė armiqėsisė sė tij kundrejt njeriut.
Nėse ka interesim nė kėtė drejtim mund tė japim pėrgjigje tė gjerėsishme.

Po e konsideroi se nuk e kam lexuar materialin e mesiperm te EXPLORERIT, jam i interesuar te mesoi versionet tuaja me te gjeresishme mbi kete ceshtje, ashtu sic premton.
Jam ne pritje...!!!

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Trekendeshi i bermudeve

Mesazh  shpejtimi prej 16.02.10 9:36

estilen shkruajti:
Po e konsideroi se nuk e kam lexuar materialin e mesiperm te EXPLORERIT,jam i interesuar te mesoi versionet tuaja me te gjeresishme mbi kete ceshtje,ashtu sic premton.
Jam ne pritje...!!!

Xhinėt, respektivisht djajtė janė banorėt mė tė vjetėr tė tokės se sa njeriu. Janė tė krijuar prej zjarrit, kurse engjėj janė qenie tė ēiltėr, tė krijuar nga drita. Dallimi ndėrmjet tyre ėshtė se xhinėt, respektivisht djajtė martohen, lindin, jetojnė njė jetė shumė tė gjatė (disamijėvjeēare) dhe nė fund fare vdesin. Kurse engjėj janė qenie tė pastra, nuk i nėnshtrohen vdekjes dhe janė tė privuar nga bėmat e liga.

E pėrbashkėta e tyre ėshtė se gjenden nė dimensionin tjetėr. Ata na shohin neve, ndėrkaq ne nuk mund t'i shohim ata.

Tė tre religjionet e mėdha, ndjekėsit e shpalljes hyjnore besojnė se djalli ėshtė banor mė i hershėm se sa njeriu nė tokė. Kujtojmė rastin kur e bindi babain e njerėzimit qė tė ngrė nga pema e ndaluar.

Sa i pėrket ekzistencės sė qenieve jashtėtoksore, nuk do mend se ekzistojnė, por sa pėr tė besuar se kanė arritur nė pjesėn tonė tė galaktikės, tė kenė gjetur planetin e banuar me njerėz, et.etj. ėshtė pak e besueshme. Nga vet fakti qė nuk ėshtė gjetur asnjė provė e vetme qė do tė dėshmonte prezencėn e tyre kėtu, mė bėn tė besoj se nuk ka vizitė nga alienėt.

Sa i pėrket pjatave fluturuese, nuk duhet ēuar shumė pluhur. Mund tė jenė shkaktuar nga njeriu, por edhe nga xhinėt. Duhet tė pėrkujtojmė faktin se xhinėt shkencėrisht janė mė pėrpara nesh - njeriut mbi 200 vjetė (e kam fjalėn pėr vitet sikur qė ne i llogarisim me kohėn tonė).

Prandaj, them se djajtė janė zotėrues tė trekėndėshit tė bermudeve. Tė gjitha veprat e tyre janė tė dimensionit pėrkatės, tė padukshėm pėr syrin e njeriut tė rėndomtė. Ata poashtu kanė zotėsi tė jashtėzakonshme, janė nė gjendje tė marrin formėn e ndonjė kafshe, apo tekefundit edhe njeriut.

Mirėpo, kjo ėshtė tema pėr xhinėt, kurse ne kėtu po e shqyrtojmė trekėndėshin e bermudeve dhe jo krijimin e xhinit, ose djallit. Islami shpjegon nė hollėsi pėr ta, por edhe religjionet si krishterizmi e edhe hebraizmi. Ata madje janė nė gjendje qė tė futen nė trupin e njeriut dhe tė marrin rol.

NĖ kėtė rast shohim njeriun qė ėshtė jashtė suyzave tė normales dhe shkenca, mjekėsia ėshtė memece nė kėtė aspekt. Por kėta njerėz shėrohen nga ekspertėt fetar, njohėsit e kėsaj fushe, tė cilėt i nxjerrin gjinėt nga trupi i njeriut...etj. (Temė shumė e gjatė).

Sa i pėrket pallatit tė Satanės mbi trekėndėshin e Bermudeve, do ta rrėfenim bashkėrisht duke u bazuar nė emrat e njohur - studiues tė kėsaj lėme.

Nėse ka interes nga personi qė beson se alienėt janė tė zotėt e Bermudeve, mund tė japim versionin tonė.
avatar
shpejtimi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

trekendeshi i bermudeve

Mesazh  julja prej 09.05.10 21:47

Nga mesi i tetorit te vitit 1943 u fol sikur Marina e SHBA drejtoi nje seri eksperimentesh qe u kryen ne Filadelfia - Navy Yard, ne Norfolk - NewPort News te shtetit te Virxhinias, si edhe ne det.

Megjithese per "Eksperimentin e Filadelfias" eshte shkruar shume neper libra, revista dhe gazeta te vendit dhe te huaja, burimet themelore te informacionit mbeten ne erresire.

Deshmitaret kane vdekur, deshmitare te tjere ose personeli informues nuk duan te zihen ne goje dhe ajo qe eshte me e keqja qe nje shkencetar vrau veten. Madje edhe numri i eksperimentin sipas kodit te Marines nuk njihet ende.

Po te njihej ky numer studiuesit do te kishin mundesi te konsultoheshin me dokumentat kryesore nqs do vazhdonin te ekzistonin.

Megjithate deshmite e mevoneshme, komentet dhe fjalet e vazhdueshme ndjekin te njejten linje, nje orovatje per te bere te "padukshme" nje anije luftarake. Eksperimenti u krye ne vitin 1943 dhe pati sukses te plote, me perjashtim te efekteve demtuese qe pesoi ekuipazhi.

Ka nje lidhje midis ketij eksperimenti dhe fenomenit qe ndodh ne Trekendeshin e Bermudes sepse per zhdukjen e anijes dhe te ekuipazhit te saj, u perdoren fusha te fuqishme magnetike artificiale dhe me nje intesitet shume te larte.

Kjo e dhene per eksperimentin vjen nga shume burime por une po i referohem atij me te besuarit qe eshte prej doktor Manson Valentin i cili ka qene koleg dhe mik i ngushte i dr. Moris Jessap, nje nga astronomet dhe selenograget me te famshem te te gjithe koherave i cili ne ate kohe bashkupunonte me Zyren E Kerkimeve Detare.

Valentini, ne saje te bisedave dhe korrespondences qe ka patur me dr Jessap, ka pershkruar ne menyre te pergjitheshme disa prej incidenteve me te cuditshme te Eksperimentit te Filadelfias.

Sipas Jessap:
"..qellimi ishte qe te provohej mbi nje luftanije efekti i nje fushe magnetike te forte.. Kjo do te kryhej ne saje te gjeneratoreve te fushes magnetike. Te dy gjerneratoret, pulsiv dhe jopulsiv do te krijonin nje fushe magnetike vigane perqark dhe siper anijes, e cila nderkohe qendronte e ankoruar. Rezultatet qene sa te habitshme aq dhe te rendesishme megjithese shkaktuan efekte te demshme mbi ekuipazhin. Kur eksperimenti filloi te jepte efektet e para, qe ne fillim ra ne sy nje drite e gjelbert e turbullt, dicka e ngjashme me raportet qe jane marre nga deshmitare te ndryshem te fenomeneve ne Trekendeshin e Bermudes te cilet tregojne per nje mjegull te gjelbert te shendritshme. Shume shpejt e gjithe anija u mbulua nga kjo mjegull dhe sebashke me ekuipazhin e saj, ajo filloi te zhdukej nga pamja e atyre qe po e sodisnin nga doku ku ishte ankoruar. E vetmja gje qe mbeti e dukshme ishte vija e lundrimit te anijes. Me vone u raportua se anija u shfaq dhe u zhduk ne Norfolk te Virxhinias, gje qe mund te kete qene rezultat i nje udhetimi prove te padukshem, duke permbajtur keshtu ne vetvete dukurine qe ka lidhje me shtrembrimin ne kohe."

Me vone u raportua se eksperimenti pati sukses te madh edhe ne det duke e bere anijen te padukshme ne nje zone me rreze 100 jard. Dukeshin vetem gjurmet e anijes ne det ndersa vete anija jo. Ndersa intesiteti i fushes magnetike zmadhohej gjithnje e me shume, disa nga pjestaret e ekuipazhit filluan te zhdukeshin dhe per ti zbuluar duhej nje kontakt i kujdesshem ndersa per ti sheruar duhej zbatuar nje teknike e vecante duke i vendosur duart... sherimi i plote i tyre u be nje problem serioz. Shume u shtruan ne spital, disa vdiqen ndersa te tjeret pesuan tronditje te renda psiqike.

Aftesite e tyre mendore duket se ne pergjithesi u rriten ndersa shumica ruajti efektin e transformimit te dukjes dhe zhdukjes duke shkaktuar panik neper ambjente publike, restorante, shkolla, shtepite e tyre etj. Pjesa e perparme e anijes mori flake dy here ndersa po e sillnin ne breg duke patur rezultate shkaterruese per rimorkjatorin.

Sipas disa interpretimeve lidhja e Dr Jessap me eksperimentin ishte ose e rastesishme ose e qellimshme. Kjo ka te beje me aktivitetin e tij si nje astronom i perkryer dhe po ashtu edhe nje studiues i UFO-ve.

Mbas botimit te njerit prej librave te tij me titull "Ēeshtja e UFO-ve" (New York 1955) ne serine e shume te letrave qe mori nga lexuesit dhe studiuesit e fushave te fenomeneve paranormale dhe te pashpejgueshme, ai mori nje doreshkrim te ndare ne dy pjese nga nje person qe e quante veten Karl. M. Allen, ndersa ne letren e dyte Karlos Miguel Allende.

Ne doreshkrim ishin te shenuara disa te dhena per nje eksperiment te Marines te kryer ne Filadelfia dhe ne det, me emra, data dhe hollesi te tjera aspak te zakonshme. Shqyrtimi i disa paragrafeve te kesaj korrespondence sugjeron pse dr Jessap ju pergjigj letershkruesit te tij ku i kerkonte informacione akoma me te hollesishme.

Ne letren e pare qe fillonte me nje diskutim te hollesishem mbi teorine e Ajnshtajnit mbi fushat e unifikuara, shkruesi thote se "rezultati qe se anija u be komplet e padukshme me gjithe ekuipazhin e saj gjate kohes qe ishte ne det (tetor 1943). Efekti i fushes magentike shtrihej ne nje zone ne forme sferike me nje rreze prej 100 jardhesh nga cdo skaj i anijes. Cdo person brenda kesaj rrezeje nuk dukej qarte dhe ne te njejten menyre ai shikonte edhe shoket e tij te ekuipazhit dhet e gjithe ecnin duke mos shkelur asgjekundi. Cdo person tjeter jashte kesaj fushe magnetike nuk shikonte asgje tjeter pervecse formes se trupit te anijes qe percaktohej qarte ne uje."

Gjysma e oficereve dhe marinareve te kesaj anijeje tani jane krejt te cmendur. Nje pakice qendron e mbyllur brenda disa territoreve ku ata mund te marrin ndihmen shkencore kur i perseritet efekti i zhdukjes ose i zhdukjes dhe ngrirjes.

Pra nga permbajtja e kesaj letre dr Jessap i lindi ideja sesi mund te gjente raportin origjinal mbi eksperimentin si dhe deshmitaret e tij. Me interesimin qe i rritej ai ju pergjigj Allenit dhe i kerkoi prova te tjera. Brenda disa muajve "Allen" i shkroi perseri duke i kuijtuar qe Zyra e Kerkimeve Detare nuk dot e lejonte kurre qe te merrej vesh se qe kryer nje eksperiment i tille.

Ne letren e dyte te tij ai shtonte nje teori te veten: " E ndjej se po te kisha mundesi te dorezoj ate ashtu sic duhet, dmth t'ua paraqisja njerezve dhe shkences ne menyre efikase dhe te pershtatshme nga ana psikologjike, jam i sigurt se njeriu do te shkonte aty ku enderron... te yjet, nepermjet nje forme teletransportimit qe Marina e hasi aksidentalisht (per shqetesimin e saj) gjate eksperimentit ku anija pershkoi nje distance prej disa qindra miljesh dhe me pas qendroi ne nje vend ankorimi ne gjirin e Cheaspik..."

Ndersa Jessap shqyrtonte permbajtjen e letres se dyte, ai u futa nga Departamenti i Marines qe te vinte per nje interviste ne Zyren e Kerkimeve Detare. Kur u paraqit ne shtabin e kesaj Zyre ne Washington D C, aty per habine e madhe te tij i dhane te ekzaminonte nje kopje te librit te tij.

Aty i shpjeguan se libri i qe derguar me poste shefit te kesaj zyre admiralit F.N. Farth ne veren e vitit 1955. Libri qe mbushur me komente te shkruara me dore per temat e Jessap.

Ato dukeshin te ishin shkruar prej tre njerezve te ndryshem te cilet ja kishin percjelle librin njeri tjetrit pasi seicili kishte bere shenimet personale me boje te ndryshme. Kur filloi te ekzaminonte librin Jessap zbuloi se shkrimi dhe stili i njerit prej komentuesve, ishte ai i Allen, korrespondentit te tij misterioz.

Vete komentet qene te jashtezakonshme. Per disa arsye komentuesit apo shikuesit me syrin kritik te tekstit, me sa dukej merrnin persiper rolet e perfaqesuesve te nje kulture dhe lashte dhe sekrete, mbasi ata kishin dijeni per zhvillimin e meparshem shkencor te tokes, kozmosit, per vizitat e vazhdueshme te tokes nga anije speciale interplanetare (dhe menyrat e tyre te fluturimit) si dhe per nje lufte interplanetare qe pati shkaterruar token.

Komentet qene te mbushura me shenime te fushave te ndryshme, per dematerializimin si dhe observacionin e tanishem te tokes prej anijeve kozmike te medha e te vogla. Sidoqofte se bashku me keto fantazira te shkences fiktive komentet permbanin ne menyre speciale shenime mbi disa eksperimente te fshehta te Marines dhe ne menyre te vecante per Eksperimentin e Filadelfias ne vitin 1943.

Keshtu, nepermjet ketij librit te tij Jessap e pa veten te lidhur perseri me kete ceshtje kurioze dhe sipas fjaleve qe i kishin thene disa prej kolegeve, ai filloi te kerkonte per kete subjekt duke perfituar nga kontakti qe kishte vendosur tashme me Marinen. Po vdekja e papritshme dhe e pashpjegueshme e tij ne vitin 1959 ju dha fund kerkimeve.

Nderkohe me kerkesen e Marines se SHBA, firma elektronike Varo Corporation e Teksasit riprodhoi nje numer shume te kufizuar kopjesh te librit te Jessap duke perfshire dhe shenimet misterioze qe ishin bere aty nga komentuesit e panjohur.

Rastisi qe po kjo kompani po perfundonte edhe nje pune speciale teper sekrete per Departamentin e Marines. Ribotimi i librit te pajisur me shenimet misterioze si dhe shperndarja e tij brenda qarqeve ushtarake e detare permban ende embrionin e nje tjeter misteri te madh.

Sepse nese informacioni dhe komentet e shkruara me dore ne librin e Jessap ishin te gabuara ose fantazi, atehere pse duhej qe nje numer i kufizuar i kopjeve te ketij libri te qarkullonte brenda Pentagonit? Ne te njejten kohe vete libri i Jessap pa komentet nuk kishte shkaktuar ndonje interesim te vecante pra mesa dukej ishin ato shenime dhe komenete qe zgjuan interesimin e instancave te larta ushtarake.

Gray Barker nje studiues UFO-sh mbas shume perpjekjeve arriti te shtinte ne dore nje kopje te ketij libri te pajisur me shenimet misterioze e cila ishte shume e veshtire ta gjeje. Atij i kujtohet se si degjoi fillimisht per kete gje nga nje kolege e tij qe punonte ne ambjentet ushtarake e cila i siguroi nje kopje te librit dhe disa informacione te turbullta per nje eksperiment te temerrshem te Marines qe lidhej me fushat magnetike.

Nga sa mesohet mbas "vetvrasjes" se Jessap, atij ju kerkua nga Marina qe te merrte pjese ne disa eksperimente te ngjashme por qe ishin refuzuar nga ky i fundit. Ne nje takim qe Jessap pati me Valentinin pak perpara vdekjes se tij i shprehte shqetesimin e madh per eksperimentet qe Marina po bente.

Sigurisht qe qellimi fillestar i Marines kur beri eksperimentin ishte thjesht te shikonte cfare arrihej nga nje fushe e larte elektromagentike, por gjate eksperimentit ishte zbuluar nje potencial tjeter shume i fuqishem qe perqendrimi i nje fushe te tille arrinte te ndryshonte strukturen molekulare te njerezve dhe objekteve ne menyre te tille qe ata kalonin ne nje dimension ose permase tjeter.

Problemi qendronte qe kjo menyre tranformimi ishte ende e pakontrolluar dhe shkaktonte demtime serioze madje te pariparueshme tek njerezit.

Nje dite Jessap telefonon urgjent Valentinin duke i kerkuar nje takim sepse i kishte rene ne dore nje dokument teper sekret qe deshmonte shume me teper se nje eksperiment i thjeshte elektromagnetik dhe zhdukje e perkoheshme ne nje dimension tjeter.

Fjalet e tij me nje ze qe dridhej ishin keto " Valentin dua te takohemi sot per darke. Kam marre nje dosje me te dhena qe po me tmerrojne. Eksperimenti i Filadelfias eshte vetem maja e ajzbergut. Ata kane hapur nje porte komzike,. dimension tjeter, bote te tjera, qenie te tjera inteligjente. Valentin eshte e frikshme...."

Ftesa ishte per daten 20 prill. Por Jessap nuk erdhi kurre per darke. Sipas raportit te policise ne ora 6.30 te pasdites ai shkoi ne nje park ne Dayed County ne Miami ku mesa duket vrau veten brenda ne makine duke u helmuar me dioksid karboni. Valentini kerkoi raportin orgjinal nga policia dhe ngulmonte se Jessap nuk kishte asnje arsye per te vrare veten.

Ai e donte jeten dhe ishte shume prane zbulimit te nje te fshehte te madhe. Komentet e Valentinit u botuan edhe nga media derisa nje mbreme maji, ai mori nje telefonate nga nje person i identifikuar si pjestar i sigurise kombetare qe i thote te mos fliste me per kete ceshtje dhe te mos komentonte me gjera qe mund ti shkaktonin edhe atij ndonje aksident.

Pra persa i perket Eksperimentit te Filadelfias keto jane te dhenat e pakta qe kane mundur te rrjedhin nga institucione teper sekrete te SHBA-se dhe nga njerez qe i kane kushtuar jeten dhe studimin e tyre fenomenit.

Behet fjale per nje periudhe kur shikimet e UFO-ve ne te gjithe globin kishin filluar te turbullonin mendjen e shume njerezve dhe sidomos shkenctareve. Dhe ishte vetem fillimi.

Se cfare sekreti tjeter mbulohet nga ajo qe ndodhi mbas gjenerimit te fushave te forta magnetike, kete e dine vetem ata qe e bene dhe ushtaraket qe marrin nenkontroll menjehere eksperimente qe kane te bejne me sigurine kombetare.

Me vone, deshmi te tjera, eksperimente te tjera dhe teori te tjera tronditese dolen dhe ndonese jane zera te pafuqishem perballe murit te heshjtes se qeverise amerikane, po ngrejne ndergjegjen e njerezve dhe shkenctareve te ndryshem per ate qe mund te kete ndodhur dhe po ndodh....

julja

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

C'fare po ndodh tek'trekendeshi i djallit' ?

Mesazh  helio prej 16.04.11 22:43

Nė kėtė artikull do tė flasim pėr Trekėndėshin e Bermudės, qė ndodhet nė Oqeanin Atlantik, nė tė cilin duke filluar nga 1800-a deri mė sot janė zhdukur nė mėnyrė misterioze tė paktėn mbi njėqind anije dhe avionė dhe nė disa raste ėshtė verifikuar qė janė gjendur anije ose velierė tė vegjėl bosh, pa ekuipazh, edhe pse nė bordin e tyre gjithēka ishte normale dhe varkat e shpėtimit ishin akoma nė vendet e tyre, pėr kėtė arsye nga njė anė nuk ekzistonte asnjė motiv qė tė justifikonte njė arratisje tė ekuipazhit pėr arsye urgjence dhe nga ana tjetėr prezenca e varkave tė shpėtimit tregon se ekuipazhi nuk ishte larguar nga anija me dėshirėn e tij pėr njė arsye te caktuar, sepse nė kėtė rast do tė kishte pėrdorur varkat qe siē thamė, u gjetėn aty ku ishin, pa pėrdorur.Do tė fillojmė duke pėrshkruar disa raste tė veēanta dhe tė famshme mbi zhdukjen e anijeve dhe avionėve nė Trekėndėshin e Bermudės.

Pasi tė kemi pėrshkruar kėto zhdukje misterioze, do tė marrim nė konsiderate disa hipoteza qė janė hedhur pėr t’i dhėnė njė shpjegim kėtyre zhdukjeve misterioze dhe pėr t’u munduar tė zgjidhim misterin e Trekėndėshit ėe Bermudės.Anija e parė e zhdukur nė Trekėndėshin e Bermudės pėr tė cilėn do flasim ėshtė Marine Sulphur Queen, e cila u nis nė 2 shkurt tė vitit 1963 nga Galveston pėr nė Norfolk. Anija Marine Sulphur Queen duhej tė arrinte nė Norfolk nė 7 shkurt. Por pikėrisht nė atė ditė, duke parė qė anija ishte me vonesė sipas orarit tė mbėrritjes, Roja Bregdetare dha alarmin.Po tė mendohemi mirė, kishte diēka tė ēuditshme nė nxitimin pėr tė dhėnė alarmin, sikur ta ndjenin qė kishte ndodhur diēka e keqe.

Ndoshta nxitimi i dhėnies sė alarmit ka tė bėjė me faktin se pas transmetimit tė dy mesazheve private nė 4 shkurt 1963, radioja e bordit tė anijes kishte heshtur ēuditėrisht sė transmetuari.Nė 8 shkurt, 7 aeroplanė fluturojnė sipėr zonės qė pėrfshihet midis Galveston Gjirit tė Floridas. Por, edhe me impenjimin e njerėzve qė merrnin pjesė nė kėrkime, nuk u has nė asnjė anije, asnjė relike, asnjė njollė dyshuese. Ditėn e nesėrme u kryen serish kėrkime, kėtė radhė ėe larg por dhe kėsaj here nuk u gjet asnjė anije apo shenjė e dyshimtė.Deri nė 13 shkurt u ndėrmorėn shumė fluturime zbulimi nė njė sipėrfaqe prej 500.000 km2. Zona gjithashtu po inspektohej nga disa anije kėrkuese dhe u morėn nė pyetje kapitenėt e shumė anijeve qė kishin ndjekur hamendėsisht tė njėjtėn trajektore tė anijes sė zhdukur. Edhe pse u bėnė tė gjitha pėrpjekjet nuk pati asnjė rezultat.

Kjo zhdukje e njė anije tė madhe ndodhur pranė bregdetit nė njė zone relativisht tė ngushtė dhe pa asnjė sinjalizim rreziku tė lėshuar nga anija ėshtė njė mister i vėrtetė. Sipas ekspertėve qė u morėn me kėrkimet, dukej sikur anija tė ishte zhdukur papritur pa lėnė asnjė gjurmė. Gjėja mė e habitshme ishte se zhdukja kishte ndodhur nė njė zonė tė ngushtė nė afėrsi tė bregut dhe shumė e trafikuar nga anijet.Komisioni hetimor i Rojes Bregdetare publikoi njė raport shumė tė detajuar mbi zhdukjen e anijes. Nė kėtė raport u arrit nė konkluzionin se zhdukja e anijes ishte e pashpjegueshme, edhe pėr arsyen sepse kushtet e lundrimit dhe ato atmosferike nuk krijonin asnjė rrezik pėr anijen.Tani do tė marrim nė konsiderate zhdukjen nė Trekėndėshin e Bermudės tė Cyclops, njė anije e madhe qė pėrdorej pėr furnizimin e trupave amerikane me bazė nė Atlantikun Jugor. Zhdukja e kėsaj anije ndodhi nė 4 Mars 1918. Anija u nis nga Bahia nė 21 Shkurt 1918 drejtuar SHBA-sė por qė asnjėherė nuk arriti nė destinacion. Sinjalizimi i fundit pėr kėtė anije u bė nė 4 Mars, ditė nė tė cilėn Cyclopsi ndaloi nė portin e La Barbade, por kjo ishte dhe hera e fundit qė dikush pa anijen sepse ajo nuk arriti kurrė nė Norfolk.

Sipas Komisionit Hetimor qė ndėrmori hetimet mbi zhdukjen e kėsaj anije bėhet fjalė pėr njė zhdukje totale, perfekte, e pashpjegueshme: asnjė SOS, asnjė relikt, asnjė varkė shpėtimi, asnjė dyshim apo provė pėr tė kuptuar se ēfarė i kishte ndodhur anijes.Roja Bregdetare lėshoi njė deklaratė kuptimplote nė tė cilėn zhdukja e Cyclops u konsiderua si njė nga mė tė mistershmet e tė gjitha kohėrave nė Marinėn Bregdetare.Por misteret e Trekėndėshit tė Bermudės nuk mbarojnė kėtu, pėrkundrazi, zhdukja e Cyclops ėshtė mė pak e mistershme se sa ajo qė do tė lexoni mė poshtė.Ne vitin 1881 anija amerikane Ellen Austin dalloi nga lart njė velier qė po shkonte drejt bregut.

Kapiteni i Ellen Austin urdhėroi afrimin drejt anijes qė po pėrfundonte nė breg por tė gjithė ngelėn tė habitur kur vunė re se anija ishte komplet bosh, pa ekuipazh. Si hipoteze e parė menduan se ekuipazhi ishte larguar nga anija nga dallgėt, dhe pėr kėtė arsye kapiteni i anijes Ellen Austin transferoi nė velier disa nga ekuipazhi i tij, duke u kthyer tė dyja njėra pas tjetrės.Natėn tjetėr papritur u shfaq njė mjegull dhe, kur kjo u shpėrnda, Ellen Austin u gjet vetėm nė mes tė detit. Dy ditė mė pas velieri misterioz u rishfaq sėrish dhe, ēuditėrisht, dukej sėrish sikur nuk arrinte tė mbante drejtimin e duhur gjatė lundrimit, edhe pse kėtė herė velat ishin tė hapura.

Anija Ellen Austin rimorkioi velierin dhe thėrritėn njerėzit e ekuipazhit qė mė parė ishin transferuar aty nga Ellen Austin. Pėr habinė e tė gjithėve askush nuk u pėrgjigj, sepse velieri ishte sėrish pa asnjė ekuipazh nė bord.Kapiteni i Ellen Austin kėrkoi serish vullnetare midis ekuipazhit tė tij qė tė pranonin tė shkonin nė velierin e rimorkiuar. Kėtė herė nuk ishte e lehtė tė gjendeshin persona vullnetarė duke qenė se tė gjithė ishin tė terrorizuar nga zhdukja e ekuipazhit tė mėparshėm. Gjithsesi me vėshtirėsi u gjetėn persona tė tjerė, qė fale shumės sė parave vėnė nė dispozicion nga kapiteni, u transferuan nė velier dhe vazhduan rrugėn sėbashku.Por jo pėr shumė, sepse shpejt u paraqit e njėjta skenė e tmerrshme. Gjatė natės u rishfaq sėrish mjegulla qė tmerroi ekuipazhin e Ellen Austin. Mėngjesin tjetėr u zhduk sėrish, por ditėn tjetėr pėrsėri u rishfaq, dhe kėtė herė pa ekuipazhin nė bord. Atėherė kapiteni i Ellen Austin u dorėzua dhe nuk dėrgoi me asnjeri nė velierin misterioz duke u bindur se nė atė anije diēka e shtriguar kishte ndodhur, njė mallkim.

Por nė Trekėndėshin e Bermudės nuk janė zhdukur vetėm anije, por dhe njė numėr i konsiderueshėm aeroplanėsh

Rasti i parė i zhdukjes sė aeroplanėve qė do tė marrin nė shqyrtim ndodhi nė 5 dhjetor tė 1945 dhe ka tė bėjė me 5 aeroplanė ushtarake Avenger. Kėta avionė Avenger u ngritėn nga baza e Fort nė Florida pėr njė stėrvitje por nuk u kthyen mė nė bazė. Duke dashur tė sintetizojmė atė ēka ndodhi, duhet tė vėmė nė dukje pikė sė pari qė, njė orė e gjysėm mė vonė pas nisjes sė skuadriljes, baza e nisjes kapi njė mesazh nga avionėt Avenger shumė tė habitshėm: pilotėt e Avenger-eve komunikuan qė nuk shikonin mė tokėn dhe si rrjedhojė kishin humbur.Ky mesazh ėshtė absolutisht i pashpjegueshėm sepse nga njė anė avionėt ishin akoma afėr bazės sė nisjes dhe duhet ta shikonin se s’bėn, nga ana tjetėr qielli ishte i hapur dhe pamja e qartė.

Kontrollori i fluturimit kėshilloi kapo skuadriljen qė tė ktheheshin drejt perėndimit por pėrgjigjia qė i erdhi nga kapo skuadrilja ishte komplet e pakuptueshme. Ai nė fakt tha se nuk ishte i sigurtė pėr asnjė drejtim dhe tha gjithashtu se ngjyra e oqeanit ishte ndryshe nga ajo e zakonshmja.Pas kėsaj fraze tė pakuptueshme njerėzit nė bazėn e kontrollit filluan tė shqetėsoheshin seriozisht, ose mė mirė tė themi qė i kapi paniku pėrballė kėsaj ndodhie tė pazakontė. Dukej sikur avionėt Avenger kishin pėrfunduar nė njė dimension tjetėr ku ngjyra e detit ishte ndryshe nga jona. Kaluan minuta tė gjata plot me ankth.Pas rreth gjysėm ore kontrollori i fluturimit kėrceu nga karrikja kur mori njė mesazh tė ri jo mė pak tė pakuptueshėm. Nė fakt kapo skuadrilja i avionėve Avenger komunikoi se nuk dinte pozicionin ku ndodheshin avionėt dhe mbylli mesazhin e tij me kėto fjalė enigmatike: duket sikur jemi…

Pas kėtyre fjalėve kontrollori i fluturimit humbi ēdo kontakt me avionėt Avenger dhe ata u zhdukėn pėrgjithmonė.Tani do te flasim pėr zhdukjen e njė tjetėr avioni qė ndodhi vetėm pak orė pas zhdukjes sė atyre Avenger. Dhjetė minuta mė vonė nga ky mesazh i pabesueshėm komandanti i bazės dha urdhėrin qė njė hidrovolant Mariner tė fluturonte drejt pozicionit tė fundit ku ndodheshin avionėt Avenger pėrpara zhdukjes. Hidrovolanti Mariner arriti nė aėe pozicion nė 1 orė. Marineri dėrgoi rregullisht mesazhe shumė tė detajuar edhe sepse anėtarėt e ekuipazhit ishin ekspertė nė kėto lloj kėrkimesh. Komandanti qėndroi nė pritje tė mesazheve tė reja nga Mariner, tė cilat nuk arritėn mė. Komandanti mendoi se ishin shenjė e mirė, duke interpretuar mungesėn e mesazheve me faktin qė njerėzit e Mariner ishin duke u marrė me shpėtimin e pilotėve tė mbijetuar tė avionėve Avenger.

Megjithatė me kalimin e orėve komandanti filloi tė shqetėsohej dhe kėrkoi tė komunikonte me Mariner por hidrovolanti nuk pėrgjigjej. Edhe Mariner ishte zhdukur njėlloj si avionėt Avenger. Menjėherė u nisėn avionė dhe anije tė tjera pėr tė kėrkuar hidrovolantin mariner, pėrfshirė kėtu dhe njė aeroplanmbajtės, por megjithėse kėrkimet, u desh tė pranohej fakti qė dhe Mariner ishte zhdukur njėlloj si Avenger-ėt. Kėta nuk janė avionėt e vetėm tė zhdukur nė Trekėndėshin e Bermudės: nė periudhėn midis 1950 dhe 1995 janė zhdukur dhe 20 aeroplanė tė tjerė.Pasi kemi pėrshkruar zhdukjen e anijeve dhe aeroplanėve nė Trekėndėshin e Bermudės, do tė tregojmė hipotezat qė janė formuluar pėr tė shpjeguar misterin e Trekėndėshit tė Bermudės.Shumė shkurt mund tė themi qė hipotezat e hedhura janė 3: hipoteza Atlantida, prezenca nė Trekėndėshin e Bermudės tė dritareve ekstradimensionale ose dritaresh shumėdimensionale dhe hipoteza qė shpjegon misterin e Trekėndėshit te Bermudės nėn aspektin e UFO-ve.

Hipotezat mbi Misterin e Trekėndėshit tė Bermudės

1. Hipoteza Antlatida

Mbėshtetesit e hipotezės sė Atlantides pranojnė se nga rrėnojat nėnujore tė kontinentit tė humbur tė Atlantidės dalin disa rreze vdekjeprurėse qė sjellin dhe zhdukjen e anijeve dhe aeroplanėve. Thėnė ndryshe, sipas kėtyre autorėve, midis rrėnojave nėnujore tė Atlantidės gjenden armė qė u pėrkisnin atlantidasve dhe qė janė akoma funksionale, dhe momente tė caktuara qė nuk mund ta dimė kur janė, nga kėto armė dalin rreze vdekjeprurėse tė cilat shkatėrrojnė anijet dhe avionėt. Njė nga mbėshtetėsit e kėsaj teze, David Zink, i ka vendosur pėrkufizimin kėtyre rrezeve si “zjarr kristali” dhe hipotizon qė kėto armė nga tė cilat del zjarri i kristalit, aktivohet kur bėhen bashkė njė sėrė faktorėsh tė ndryshėm, nė mangėsi tė tė cilave kėto armė edhe pse akoma nė gjendje tė funksionojnė, qėndrojnė jo aktive. Gjithmonė sipas Zink, ėshtė gjithmonė ky “zjarr kristali” shkaku i turbullimeve magnetike dhe anomalive gravitacionale qė janė ndeshur nė Trekėndėshin e Bermudės.Mbėshtetėsit e hipotezės sė Atlantidės i japin njė rėndėsi shumė tė madhe profecive tė Edgar Cayce, njė vegjenti tė famshėm amerikan shumė tė njohur nė SHBA. Edgar Cayce kur kalonte nė gjendje transi e kishte zakon tė profetizonte gjėra tė ndryshme, midis tė tjerash dhe disa qė kishin tė bėnin me Atlantidėn qė ai e quante Poseidonia, qė ishte emri me tė cilin banorėt e kontinentit tė humbur quanin Atlantidėn. Cayce tregoi se nė Atlantidė kishte qytete tė mėdha, makina tė mistershme qė transportonin materien dhe njė gur i zjarrtė qė ishte nė gjendje tė kapte dhe pėrdorte fuqinė e mrekullueshme tė energjisė kozmike.Gjithashtu Edgar Cayce formuloi, kur ishte nė gjendje transi, njė profeci shume preēize nė vitin 1940.

Ai parashikoi qė njė pjesė e rrėnojave tė njė tempulli tė Atlantidės, qė ndodhej e varrosur nėn baltėn e Bimini, njė ishull pak larg nga Florida, do tėe zbulohej 28 vite mė vonė d.m.th nė vitin 1968. Nė fakt nė vitin 1968 tamam nė Bimini, disa zhytės zbuluan disa blloqe gurėsh qė mund tė ishin muret e njė tempulli tė rrėnuar, si dhe rrėnoja tė tjera qė mund tė ishin muret dhe rrugėt e njė qyteti tė fundosur nėn ujė shumė kohė mė parė.Zhytje tė reja dhe foto nga ajri duket tė konfirmojnė ekzistencėn e kėtyre rrėnojave. Gjithsesi duhet tė themi se jo tė gjithė oqeanografėt janė tė sigurtė sė kėto blloqe gurėsh janė pjesė e rrėnojave tė Atlantidės. Duhet tė themi se, edhe sikur tė bėhej fjalė thjesht pėr shkėmbinj siē pranojnė kėta oqeanografė, kėta shkėmbinj janė pa dyshim me njė formė shumė tė ēuditshme, sa tė japin idenė qė mund tė jenė rrėnojat e njė qyteti tė fundosur. Edhe sikur tė pranonim qė kėto blloqe guri janė me tė vėrtetė, ashtu siē duken, rrėnojat e njė qyteti tė fundosur, nuk do tė thotė patjetėr qė tė jenė rrėnojat e njė qyteti tė zhdukur tė Atlanditės, nga momenti qė niveli i ujit tė detit pėrgjatė shekujve ėshtė ngritur mė shumė se njė herė dhe midis tė tjerash furtunat detare mund tė kenė pėrmbytur qytete bregdetare nė tė kaluarėn e largėt, dhe qė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me kontinentit e Atlantidės.

2. Dritararja shumėdimensionale

Autorė tė tjerė besojnė se zhdukjet e aeroplanėve dhe anijeve nė Trekėndėshin e Bermudės janė si pasojė e prezencės nė kėtė zonė gjeografike tė njė dritareje ekstradimensionale ose tė njė dritareje shumėdimensionale (dritaret ekstradimensionale vėnė nė kontakt dimensionin tonė, universin tonė, me njė dimension paralel kurse dritaret shumėdimensionale vėnė nė kontakt dimensionin tonė me njė numėr universesh paralele dhe jo vetėm me njė). Kėta autorė pretendojnė se pėshtjellimet elektromagnetike dhe anomalitė gravitacionale qė ndodhin nė Trekėndėshin e Bermudės janė pasojė e kėsaj dritareje ekstradimensionale ose shumėdimensionale. Mendimi ynė ėshtė qė kjo hipotezė, sėbashku me atė ufologjike qė do tė shtjellojmė mė poshtė, ėshtė mė e besueshme se sa ajo e Atlantidės duke qene se nė disa raste tė zhdukjeve tė anijeve apo aeroplanėve duket sikur ato janė transportuar pikėrisht nė dimensione tė tjera.

3. UFO

Tani do tė marrim nė konsideratė hipotezėn e tretė pėr tė kėrkuar tė zbardhim misterin e Trekėndėshit tė Bermudės: sipas kėsaj hipoteze zhdukjet e anijeve dhe avionėve nė atė zonė janė shkaktuar nga rrėmbimet e UFO-ve. Autori qė mbi tė gjithė ka mbrojtur kėtė tezė dhe ka kėrkuar prova pėr ta mbėshtetur ėshtė ufologu amerikan Jessup qė dedikoi shumė nga koha e tij nė studimin e lidhjeve te mundshme midir UFO-ve dhe misterit te Trekėndėshit tė Bermudės. Pėr fat tė keq vendimi i Jessup tė vetėvritej e ndaloi ufologun amerikan nė pėrpjekjen pėr tė vazhduar hetimet e tij si mbi raportin pėr UFO dhe Trekėndėshin e Bermudės ashtu dhe mbi elemente tė tjerė tė fenomenologjisė ufologjike (mė poshtė do tė tregojmė diēka mbi vetėvrasjen e Jessup duke qenė se ėshtė njė vetėvrasje e mistershme dhe e dyshimtė, shkaqet e sė cilės akoma nuk dihen).

Sipas Jessup UFO-t shkaktonin zhdukjen e anijeve dhe aeroplanėve nė Trekėndėshin e Bermudės pėr tė rrėmbyer qeniet njerėzore. Sipas ufologut nė ujerat e Trekėndėshit tė Bermudės duhet tė ishte njė bazė nėnujore aliene nė tė cilėn transportoheshin njerėzit, anijet dhe aeroplanėt qė zhdukeshin nė atė zonė. Jessup i jepte shumė rėndėsi kėtyre zhdukjeve sepse konsideronte njė fakt shumė shqetėsues qė alienėt tė rrėmbenin njerėzit, sepse kjo konfirmonte faktin qė kishin qėllime negative kundrejt rracės njerėzore. Duhet tė kemi parasysh qė nė librat e tij Jessup ka vėnė shpesh nė dukje faktin qė problemi mė i madh qė ufologėt duhet tė zgjidhnin ishte qė tė kuptonin cilat ishin qėllimet qė kishin alienėt mbi njerėzit. Shkurtimisht Jessup pretendonte se, nėse alienėt vinin nė Tokė, duhet tė kishin motive tė vlefshme pėr tė kryer atė udhėtim. Problemi ishte ai qė tė qartėsonin nėse kishin qėllime tė mira apo tė kėqia kundrejt rracės njerėzore. Nėse ata ishin pozitivė kundrejt njerėzve motivet e udhėtimeve apo prezencės sė tyre nė Tokė nuk duhet tė shqetėsonin njerėzit, ndryshe, nėse ishin negative, motivet qė i shtynin drejt Tokės duhet tė shqetėsonin shumė njerėzit. Tani, nėse pėrgjegjėsit e zhdukjeve tė anijeve dhe aeroplanėve nė Trekėndėshin e Bermudės ishin alienėt kjo do tė thotė, sipas Jessup, qė ekzistonin mundėsi qė alienet tė ishin me qėllime tė kėqia kundrejt njerėzve duke imagjinuar dhe pasojat e kėtyre tė fundit.Pėrveē kėtyre Jessup pretendonte se pėshtjellimet magnetike dhe anomalitė gravitacionale prezente nė Trekėndėshin e Bermudės ishin shkaktuar nga baza nėnujore e ndėrtuar nga alienėt pėr tė rrėmbyer njerėzit.

Vetėvrasja e Jessup

Le ta mbyllim kėtė artikull me disa fakte mbi vetėvrasjen e Jessup. Policia hapi njė hetim tė shkurtėr pėr tė vendosur motivet e vetėvrasjes sė Jessup tė cilin e mbylli me shumė lehtėsi dhe shpejtėsi, duke thėnė se Jessup u vetėvra sepse ishte akoma i dashuruar me gruan, e cila ishte divorcuar nga shkencėtari para disa kohėsh. Sipas policisė amerikane fakti qė Jessup ishte vetėvrarė si shkak i dėshtimit tė lidhjes martesore ishte se ai vdiq pikėrisht disa ditė pasi ish-gruaja e tij tė martohej pėr herė tė dytė. Shkurtimisht raporti final mbi vetėvrasjen e Jessup thoshte se shkencėtari, duke mos pranuar nė asnjė mėnyrė qe ish-gruaja do tė martohej pas pak ditėsh, vendosi tė vetėvritej pikėrisht atė dite sepse nuk donte tė ishte gjallė pikėrisht ditėn qė ajo do tė martohej.Ky shpjegim mbi vetėvrasjen nuk arriti kurrė tė bindte John Keel kėshtu qė ai filloi tė hetonte personalisht mbi vdekjen e Jessup. Hetimet e ndėrmara nga John Keel vunė nė dukje qė kishin ndodhur disa fakte tė mistershme dhe tė frikshme pėrpara veėvrasjes sė Jessup.

Kėshtu qė ufologu amerikan Keel nuk pranoi dhe hodhi poshtė raportin final tė hetimeve tė policise lokale.Do t’ju tregojmė tani njė nga faktet e frikshme qė dolėn nga hetimet e John Keel. Ky fakt ndodhi dy diėe pėrpara vetėvrasjes sė ufologut amerikan Jessup. Keel arriti nė kėtė fakt duke pyetur miqtė e ngushtė tė Jessup, pėr tė ditur nėse Jessup kishte pėrmendur diēka qė mund tė shpjegonte aktin e tij vetėvrasės. Kėmbėngulja e madhe e Keel kur ai takoi njė mik tė afėrt tė Jessup qė punonte si astrofizik nė Marinėn Ushtarake amerikane, dhe si rrjedhojė pėrveē faktit qė ishte mik i Jessup ishte dhe njė koleg i tij (Jessup ishte shkencėtar). Ai i zbuloi Keel-it se Jessup dy ditė para se tė vetėvritej i kishte bere atij njė telefonatė, nė tė cilėn i tregonte se kishte zbuluar gjėra tė tmerrshme nė lidhje me UFO-t dhe gjithashtu se prej disa kohėsh nuk mund tė flinte mė i qetė sepse nė shtėpinė e tij ndodhnin gjėra tė pashpjegueshme dhe tė frikshme. Miku i kėrkoi Jessup tė shpjegohej mė mire por ufologu amerikan i tha se nuk mund t’i tregonte mė shumė nė telefon, pėr kėtė arsye e ftoi tė takoheshin nė shtėpinė e tij dhe tė bisedonin personalisht.

Duke qenė se miku i Jessup nė atė moment gjendej nė njė qytet larg atij ku jetonte Jessup, tė dy ranė dakord se do tė takoheshin dy ditė mė vonė nė shtėpinė e tij. Jessup mbylli telefonatėn duke i thėnė mikut tė tij astrofizik se nėse banorėt e Tokės do tė merrnin vesh informacionet e tmerrshme qė ai kishte zbuluar mbi UFO-t, do tė bėheshin viktima tė njė terrori tė pakontrollueshėm. Pėr fat tė keq, kur miku mbėrriti nė shtėpinė e Jessup pasditen e ditės sė caktuar pėr t’u takuar, e gjeti tė vdekur dhe policia i tha se ishte vetėvrarė nė orėt e para tė mėngjesit.

Pėr fat tė keq ne nuk do tė arrijmė kurrė tė dimė se ēfarė gjėje tė tmerrshme kishte zbuluar Jessup mbi UFO-t dhe nuk jemi as nė gjendje qė tė bėjmė hipoteza mbi kėtė gjė. Gjithsesi jemi dakord me Keel se ajo telefonatė tregon qartėsisht dy gjėra: sė pari qė Jessup nuk ishte vetėvrarė pėr faktin se nuk pranonte martesėn e ish-bashkėshortes; sė dyti ėshtė e mundur ashtu siē pranon dhe Keel se edhe Jessup ashtu si dhe ufologė tė tjerė ishte i persekutuar nga krijesa mbinatyrore, arsye pėr tė cilėn shpjegohet fakti se pėrse nuk arrinte tė flinte gjumė i qetė natėn pėr shkak tė fenomeneve tė pashpjegueshme qė ndodhnin nė shtėpinė e tij.Mbyllim kėshtu kėtė artikull duke evidencuar faktin qė Keel ka pranuar shumė herė qė nė arkivin e tij ka mbledhur dėshmi tė mbi 100 ufologėve, tė cilėt i kane treguar qė kanė patur probleme tė kėtij lloji me qenie mbinatyrore, probleme tė cilat i kanė ndodhur dhe vetė Keel.


_________________________________________________________________________________
[img][/img]
avatar
helio

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  cosmiclove prej 16.07.11 23:45

pervec trekendeshit te bermudes ne oqeanin atlantik ekzistojne te pakten edhe 5 pika te tjera ne toke qe kane te njejtat karakteristika me ate. njihet trekendeshi i djallit ne japoni ku zhduken anije dhe aeroplane dhe nje afer australise qe nuk po me kujtohet emri. une personalisht besoj se keto pika jane mbetje te qyteterimeve te lashte te zhdukura mijera vjet me pare. ne trekendeshin e bermudes ka ekzistuar dhe eshte ende pjeserisht funksional nje portal multidimensional te cilin atlanteanet e perdornin per te komunikuar me bote te tjera te largeta. por shkencetaret e lashte shkelen disa rregulla qe cuan ne shkaterrimin e tempullit kryesor te atlantides. ata qe humbin ne trekendeshin e bermudes nuk zhduken por kalojne ne nje dimension tjeter ndoshta shkojne edhe ne kohen e shkuar apo te ardhme. kam degjuar ne nje emision te quajtur ancient aliens se edhe kristofor kolombi kishte pare drita te dilnin nga oqeani. mos valle jane jashte tokesore qe vizitojne planetin tone dhe perdorin te njejtin portal kozmik qe shkakton humbjen e anijeve. nje gje eshte e sigurt, qe gjithcka do te zbulohet shume shpejt.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  nert prej 17.07.11 21:25

cosmiclove shkruajti:pervec trekendeshit te bermudes ne oqeanin atlantik ekzistojne te pakten edhe 5 pika te tjera ne toke qe kane te njejtat karakteristika me ate. njihet trekendeshi i djallit ne japoni ku zhduken anije dhe aeroplane dhe nje afer australise qe nuk po me kujtohet emri. une personalisht besoj se keto pika jane mbetje te qyteterimeve te lashte te zhdukura mijera vjet me pare. ne trekendeshin e bermudes ka ekzistuar dhe eshte ende pjeserisht funksional nje portal multidimensional te cilin atlanteanet e perdornin per te komunikuar me bote te tjera te largeta. por shkencetaret e lashte shkelen disa rregulla qe cuan ne shkaterrimin e tempullit kryesor te atlantides. ata qe humbin ne trekendeshin e bermudes nuk zhduken por kalojne ne nje dimension tjeter ndoshta shkojne edhe ne kohen e shkuar apo te ardhme. kam degjuar ne nje emision te quajtur ancient aliens se edhe kristofor kolombi kishte pare drita te dilnin nga oqeani. mos valle jane jashte tokesore qe vizitojne planetin tone dhe perdorin te njejtin portal kozmik qe shkakton humbjen e anijeve. nje gje eshte e sigurt, qe gjithcka do te zbulohet shume shpejt.

Per mua nje gje eshte e sigurte, qe atje eshte nje zone me fushe elektromagntike e larte, e cila ben te bllokohen te gjitha pajisjet e mjeteve qe kalojne aty, por une mendoj se ajo shfaqet ne kushte te caktuara, a nga faktore natyrore nga koha , nga elektriciteti qe qarkullon ne ajer, Mesa kam degjuar e lexuar qe aty shfaqen ngjyra te bardhe ne te gjelbert, ngjyra karakteristike e elektroneve kur kalojne ne gjendje te eksituar. Ne kalojne ne nje dimension tjeter a jo ate se dime me siguri, por qe ka fushe elektromagnetike kjo eshte e sigurte.
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

??????????

Mesazh  majlind's prej 18.07.11 19:00

Me interesim e lexova tere kete.Jepen argumente nga e kaluara.Le te me thote dikush qe di per ndonje fenomen qe ka ndodhur ne kete hapesire brenda shek.21.A fluturojne avionet,lundrojne anijet brenda ketij trekendeshi ne ditet e sotme dhe a eshte ende i''rrezikshem''ky trekendesh?
avatar
majlind's

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  nert prej 18.07.11 22:17

majlind's shkruajti:Me interesim e lexova tere kete.Jepen argumente nga e kaluara.Le te me thote dikush qe di per ndonje fenomen qe ka ndodhur ne kete hapesire brenda shek.21.A fluturojne avionet,lundrojne anijet brenda ketij trekendeshi ne ditet e sotme dhe a eshte ende i''rrezikshem''ky trekendesh?

Jo nuk ka ndodhur asnje humbje e anijeve aeroplaneve qe ka viti 1970-1975 qe kur u gjend nje gur i kristalete qe mendohej te ishte ne piramiden e atlantesve dhe qe mendohej se ushtronte nje fushe elektromagnetike. Mgjse te mendoshe se e gjithe historia mund te duket dhe si mashtrim, pasi e gjitha u be menjehere pas eksperimentit te filadelfias, sikur donin qe te mbulonin ate qe bene, dhe shpiken dicka per ta harruar, ose mund te kete qene dicka qe mund ta kene shkatuar vete ky eksperiment.
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Gerta Gerta prej 19.07.11 17:46

kam bindjen se aty dikur moti para 100 milion vitesh trkendshi i bermudeve ishte Poli i Veriut keshtu qe ka ngelur ende ne atė vendė fusha magnetike e polit tė moēem deri sa te ēmagnetizohet aty aeoroplanet nuk guxojne te fluturojn se i terheq
kjo mund te jete nje teori !
peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  nert prej 19.07.11 18:42

gerta gerta shkruajti: kam bindjen se aty dikur moti para 100 milion vitesh trkendshi i bermudeve ishte Poli i Veriut keshtu qe ka ngelur ende ne atė vendė fusha magnetike e polit tė moēem deri sa te ēmagnetizohet aty aeoroplanet nuk guxojne te fluturojn se i terheq
kjo mund te jete nje teori !
peace and love

E di dhe kete version qe egziston dhe eshte shume i besueshem, por fusha duhet te jete elektromagnetike jo thjesht magnetike, mos harro (sic e kam thene dhe me siper ) qe deshmitaret thone se eshte nje ngjyre e gjelbert,ngjyra tipike qe japin elektronet kur kalojne ne gjendje te eksituar. Por te mos harrojme qe kjo nuk ndodhe gjithmone ne cdo moment, por vetem ne disa kushte te caktuar. te pakten keshtu e di me korrigjoni ne e kam gabim
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  cosmiclove prej 19.07.11 19:54

une doja tju percillja nje informacion paksa me ndryshe. nertila edhe une e kam degjuar per eksperimentin e filadelfias madje di qe jane bere disa duke filluar qe nga viti 1913 e ne vazhdim. ne librin qe po lexoj aktualisht tregohet se ne periudhen e atlantides toka u vizitua nga marsiane te cilet s'kishin ku te shkonin pasi atmosfera e planetit te tyre po humbiste. aty thuhej se marsianet e ardhur donin te ndryshonin mer-ka-bane e tokes duke krijuar artificialisht nje fushe sintetike elektromagnetike e cila do te ndryshonte strukturen kristalore te tokes. kete e kam permendur te nje koment ne nje teme tjeter. merkabaja perbehet nga dy tetrahedrone qe rrotullohen me njeri tjetrin ne kahe te kunderta. mos harroni qe piramida jane gjetur edhe ne mars dhe nasa nuk ka thene asgje per to deri tani. eksperimenti i filadelfias eshte vazhdimi i perpjekjeve mijeravjecare per te ndryshuar energjine spirituale te tokes. kjo ka filluar ne atlantis dhe nuk ka mbaruar ende ndikimi i saj.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  nert prej 19.07.11 20:20

cosmiclove shkruajti:une doja tju percillja nje informacion paksa me ndryshe. nertila edhe une e kam degjuar per eksperimentin e filadelfias madje di qe jane bere disa duke filluar qe nga viti 1913 e ne vazhdim. ne librin qe po lexoj aktualisht tregohet se ne periudhen e atlantides toka u vizitua nga marsiane te cilet s'kishin ku te shkonin pasi atmosfera e planetit te tyre po humbiste. aty thuhej se marsianet e ardhur donin te ndryshonin mer-ka-bane e tokes duke krijuar artificialisht nje fushe sintetike elektromagnetike e cila do te ndryshonte strukturen kristalore te tokes. kete e kam permendur te nje koment ne nje teme tjeter. merkabaja perbehet nga dy tetrahedrone qe rrotullohen me njeri tjetrin ne kahe te kunderta. mos harroni qe piramida jane gjetur edhe ne mars dhe nasa nuk ka thene asgje per to deri tani. eksperimenti i filadelfias eshte vazhdimi i perpjekjeve mijeravjecare per te ndryshuar energjine spirituale te tokes. kjo ka filluar ne atlantis dhe nuk ka mbaruar ende ndikimi i saj.

Per kete qe po thua une se di se skam lexuar qe dhe asgje nuk dihet me siguri, mund te jene e vertete mund te mos jete e vertete, por une di ate qe mendoj se eshte e sigurte se eshte nje zone me fushe elektromagnetike te larte. Por une mendoj dhe kete se qeveria amerikane eshte nje shtet ne totle KONSPIRACION, vetem komplote cdo gje dhe mund te presesh cdo gje nga ai shtet.
A e dini ju se dhe amerika eshte e pasur ne nafte, qymyr dhe shfrytezon pasurite e vendeve te tjera dhe te saj se prek se e do per gjendje kur te mbarojne te gjitha resurset e botes
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Gerta Gerta prej 20.07.11 16:50
madje teorite e konsiracionit ne amerike kane filluar qysh heret
amerika ka qene pjese e shume luftrave por asnjehere nuk ka bere lufte brenda territoreve te saj

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

GJith kto shkenctare nuk dhane pergjigje eee

Mesazh  ironpuer prej 14.08.11 11:55

ja ta them un pergjigjen dhe mos u merni me llafe si plakat. poste ujit ku ndodhet trekendeshi i bermudes, ka nje carje te tokes dhe here pas here ngrihen larte flluska metani duke krijuar ne ate vend tip vendi bosh pa uje, kur kto flluska takohen me anijen krijohet nje vorbull e madhe duke e cuar anijen ne fund te oqeanit, po ashtu edhe per avjonet kto flluska ngrihen ne ajer dhe kur takojn te avioni krijohet nji re e madhe avioni bie sepse aty ku nuk ka ajer motoret nuk punojne. persa i perket radiove, metani kishte ndikim ne frekuecat e tyre. IA KU U ZBULUA MISTERI I MADH QE NDODHTE NE TREKENDESHIN E BERMUDES, PRANDAJ O NJEREZ MOS BESONI ATO CFARE SHKRUAJN SHKENCTARET

ironpuer

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ne Trekendeshin e Bermudeve zbulohen nen uje Piramida

Mesazh  xxxadixxx prej 18.07.12 23:16

Ne Trekendeshin e Bermudeve zbulohen nen uje Piramida me te medha se e Keopsit“Keto struktura te ēuditshme, piramida nenujore qe gjenden ne thellesine prej 2000 metrash u zbuluan fale ndihmes se sistemit te sofistikuar te sonarit/hidrolokatrori”, pohuan oqeanologet, Dr. Meyer dhe Verlag.
Nderkohe, studimet e shumta te kryera per struktura te tjera, siē eshte ajo e Yonaguni ne Japonine moderne, u mundesuan shkencetareve te percaktojne se keto dy piramida gjigande perbehen nga nje lloj materiali te ngjashem me xhamin-kristal. Ato jane vertet mahnitese! Ēdo njera prej tyre eshte me e madhe se piramida e Keopsit ne Egjipt.
Para pak kohesh, shkencetare amerikane dhe franceze ne bashkepunim dhe me shume kolege te tyre nga shume vende te ndryshme te botes, kryen hulumtime ne Trekendeshin e Bermudes. Pas nje kohe te gjate studimesh, ata pohuan se kane zbuluar nje piramide e cila qendron ende ne kembe ne fund te oqeanit. Ajo eshte piramida e pare e zbuluar ndonjehere ne det.
Gjatesia e bazamentit te piramides arrin 300 metra, 200 metra lartesi dhe distanca nga bazamenti i saj deri ne kulm-maje eshte 100 metra me e larte nga fundi i detit.
Rezultatet e para te ketij studimi tregojne se kjo strukture eshte ndertuar me xham (kristal?!), pasi eshte shume e lemuar dhe ndoshta e tejdukshme.
Kur flasim per dimensionet e tyre, ajo ēka u zbulua para pak kohesh, verteton se piramidat jane me te medha se ato ekzistueset te Egjiptit te lashte. Ne kulm te piramides, ekzistojne dy vrima te medha, ku ne njeren prej tyre, hyn uje i detit me nje rryme te fuqishme dhe ndermjet vrimes tjeter, dallget e rrymes se furishme, krijojne nje vorbull gjigande, duke u bere shkaktare per krijimin e nje mjegulle dhe dallge te madhe rreth saj dhe ne siperfaqen e detit.
Ky zbulim i ri, i ben shkencetaret te mendojne dhe t’i pergjigjen pyetjes se nese ky fenomen ndikon ne anijet dhe avionet qe kalojne aty prane dhe nese fenomeni eshte “fajtor” per gjithe ndodhnite dhe misteret qe ekzistojne per rajonin ne fjale, pra per Trekendeshin e Bermudes
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Luli prej 06.08.12 12:20

Trekėndėshi i djallit

Trekėndėshi i Bermudeve ka njė sipėrfaqe prej 1.140 kilometra katrorė. Gjendet nė Oqeanin Atlantik, mė saktėsisht nė mes tė Ishullit tė Bermudit, nė jug tė Floridės dhe Porto Rikos. Tė dhėnat e para pėr zhdukjen e anijeve datojnė qė nga shekulli i 15-tė.

Anijet e humbura mė vonė njerėzit i kanė gjetur si lundrojnė pezull mbi sipėrfaqen e ujit, tė paprekur, tė mbetur ashtu siē kanė qenė edhe para zhdukjes, vetėm pa ekuipazhin e anijeve nė to. Ku kanė vajtur njerėzit asnjėherė nuk ėshtė zbuluar.

Reputacioni i keq i Trekėndėshit tė Bermudeve u vėrtetua nė vitin 1945 kur u zhdukėn 5 aeroplanė bombardues-torpedo amerikanė. Aeroplanėt lėshuan bazėn e tyre nė Florida dhe pas disa mesazheve shqetėsuese qė i kanė dėrguar nė momentet e fundit, duke kėrkuar ndihmė nė mėnyrė tė dėshpėruar, kanė humbur nga radari thellė nė mjegullėn e dendur.

Nė vitin 1958 zhduket “DC-3” me ekuipazh prej 27 personash, ndėrsa nė 1951 “C-124 Globmaster” u zhduk me 53 udhėtarė nė tė. Nė vitin 1961 u zhduk tankeri “Marin Sulfer Kuin” me 39 persona nė tė, dhe kushedi se sa njerėz kureshtarė dhe anije tė vogla janė zhdukur, tė cilat asnjėherė nuk janė bėrė publike me qėllim pėr tė parandaluar panikun e pėrgjithshėm.

Shkencėtarėt kanė disa teori pėr misterin e Trekėndėshit tė Bermudeve. Pėr publikun ėshtė e rezervuar gjithēka, thuhet se nė Trekėndėsh nuk ka asnjė dukuri paranormale qė do tė shkaktonte zhdukjen e anijeve. Ekspeditat shkencore nuk mund tė na japin shpjegime sepse asnjėherė nuk janė kthyer nga hulumtimi.

Disa nga teoritė janė se Trekėndėshi i Bermudeve ėshtė njė fushė e madhe magnetike. Pėr shkak tė rrezatimeve magnetike thuhet se edhe Tesla ka bėrė kėrkime. Ėshtė e njohur edhe se ajo pjesė e oqeanit ėshtė e mbuluar me stuhi tė forta dhe uragane qė shkaktohen nga rryma e Golfit, qė nė kėtė pjesė tė oqeanit ėshtė mė e fuqishmja dhe ėshtė emėrtuar Lumi Oqeanik....

Njė teori tjetėr, se me tė udhėheqin OPF (Objekte tė paidentifikuara fluturake), se ekzistojnė forca fizike tė panjohura pėr ne, qė krijojnė vrima nė qiell dhe tėrheqin gjithēka qė u del nė rrugė. Por, nėse ėshtė ashtu, atėherė pse fshihet nga ne, pse ndonjė nga ato anije nuk ėshtė shfaqur vitet e fundit. Tė gjitha kėto teori janė njė gėnjeshtėr e madhe, aq tė paqarta dhe konfuze e joreale sa qė edhe po tė doni, shumė vėshtirė mund t’i besoni.

Misteri mė i madh pėr tė gjitha kėto zhdukje ėshtė se tė gjithė qė janė zhdukur nuk janė gjetur kurrė, por duhet tė pėrmendim se ajo pjesė e oqeanit ėshtė e thellė nė disa vende deri mė 10.000 metra thellėsi, kėshtu qė askush nuk mund ta hulumtojė.

Para pak kohėsh nė televizion u shfaq film pėr Trekėndėshin e Bermudeve. Tė gjithė ata njerėz qė kishin humbur u gjendėn nė njė ishull. Ata aty jetonin, madje mund tė them njė jetė tė mirė. Asnjėherė nuk arritėn tė kthehen nė shtėpi, edhe pas tentimeve tė shumta ata sėrish nė mėnyrė tė pashpjegueshme ktheheshin nė tė njėjtėn pikė.

E gjithė kjo dukej sikur nuk ekzistonte pjesa tjetėr e botės. Filmi mbaron nė mėnyrė tė tillė qė njerėzit pajtohen me faktin se janė tė ngujuar aty dhe duhet tė adaptohen me jetėn nė atė ishull tė shkretė. Ja pra, njė nga teoritė e mendjeve tė mėdha se ku mund tė jenė kėta njerėz.

Mua mė duket sikur tė gjitha kėto teori pėr trekėndėshin e Bermudeve janė vetėm se supozime tė kota. Mendoj se asnjėherė nuk do tė mėsojmė pėr atė se ēfarė ndodh aty dhe se a ndodh diēka nė tė vėrtetė aty apo ėshtė edhe njė mashtrim i madh amerikan.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Zattoo prej 30.07.13 20:17

Zbulohet misteri i Trekėndėshit tė Bermudės


Pėr shumė vite zhdukja e objekteve nė Trekėndėshin e Bermudės ėshtė konsideruar njė mister. Disa struktura piramidale gjenden nė fund tė oqeanit nė vendin e quajtur Trekėndėshi i Bermudės.

Kėto piramida janė tė lėmuara dhe strukturė kristali dhe gjenden nė qendėr tė Trekėndėshit tė Bermudės. Kėto piramida konsiderohen edhe arsyeja qė shumė mjete lundruese dhe fluturuese tė zhduken pa lėnė gjurmė nė kėtė zonė.

Pėr kėto struktura nė fund tė oqeanit ka folur fillimisht, Raymond Brawn. Ka shumė spekulime lidhur me kėtė fakt dhe deri tani konsiderohet si gjė reale vetėm nga SHBA-tė dhe Franca.

Kėto piramida thuhet se, janė tė paktėn tri herė mė tė mėdha se piramida e Keopsit nė Egjipt dhe pėrbėhen nga kristali i lėmuar. Meyer Verlag, oqeanograf ka rizbuluar kėto piramida qė ndodhen afėrsisht 2 mijė metra nėn sipėrfaqen e ujit.

A kanė lidhje me zhdukjen e objekteve kėto piramida?

Shumė thonė po. Philip Callahan qė ka studiuar piramidat e Egjiptit thotė se, konet e piramidės dhe vetė sipėrfaqja e piramidės krijon njė rrotullim nė qendėr. Kjo bėn qė nė sipėrfaqe tė krijohet njė vorbull thithėse.avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Jetmira prej 07.09.13 19:00

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vendet Misterioze - Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Jetmira prej 07.09.13 19:05

Rasti i vetem i dokumentuar ne Trekendeshin e Bermudeve me nje avion me pasagjere qe ka patur si te thuash humbje kohe, ose shtrembrim kohe ka te beje me nje avion te linjes British Airways ne mes te viteve 70 i cili mbasi u futen ne nje re mbi trekendeshin e Bermudeve, doli qe andej 10 minuta me vonese. Te gjitha oret e dores te pasagjereve si dhe ato te avionit , kur u zbrit ne aeroport tregonin nje humbje kohe prej 10 minutash.

Po te kishte nje rast te tille kur nje avion me pasagjer do humbte dhe do rishfaqej perseri mbas 25 vjetesh, kjo do kishte qene nje sencacion dhe do vazhdonte te flitej edhe sot e kesaj dite.

Arsyeja pse e them kete ka te beje (pa u mburrur) me faktin qe kam shume informacion per Trekendeshin e Bermudeve dhe u be nje kohe pothuajse prej 10 vjetesh qe lexoj rregullisht mbi ate qe ndodh aty madje kam marre pjese edhe ne 2 simpoziume te organizuara, nje ne Itali ne mars te vitit 1993 dhe nje ne Canada ne tetor te vitit 2001.

Natyrisht thjesht si i apasionuar i fenomenit asgje me shume. Ketu po ju shkruaj dicka mbi ate qe di si dhe disa nga teorite e shumta qe ekzistojne mbi misterin e trekendeshit.

Termi trekendesh ka lindur nga forma qe ka hapesira ku ndodhin fenomene te pashpjegueshme. Ne nje linje te drejte nga Miami (Florida) ne Porto Rico dhe perseri nje tjeter linje nga Porto Rico ne ishujt Bermude, linje qe me pasrikthehet nga Bermudet ne Miami, te treja me nje gjatesi prej 1000 Miljesh seicila formohet ai qe eshte quajtur prej shume vitesh Trekendeshi i Bermudeve.

I ashtuquajturi trekendesh eshte bere objekt i nje sere shkrimesh sensacionale dhe i zhdukjeve te mistershme si dhe disa anomalive qe eshte pothuajse e pamundur te shpjegohen shkenceritsht apo brenda koncepteve tona per fiziken, kimine dhe vete kohen apo materien ne te. Rasti zyrtar qe e shnderroi trekendeshin ne nje nga fenomenet me te mistershme dhe te frikshme te globit eshte ai i vitit 1945 me te famshmen Skuadriljen e 19. Ne daten 5 dhjetor te vitit 1945, 5 bombardues te rende te tipit Avenger rreth mesdites nisen nga
baza ushtarake e Fort Lauderdale, Florida, per nje fluturim stervitor.

Koha paraqitej mese e pershtatshme per nje fluturim te tille dhe ekuipazhi pervec nje piloti te ri, ishte me eksperience te mjaftueshme duke patur seicili te pakten 400 ore fluturimi. Mbas pothuajse 2 oresh nga nisja e tyre, u kap nje mesazh qe mendohet se ka qene midis komandantit te skuadriljes dhe njerit prej piloteve i cili i thoshte qe kishte humbur orientimin. Instrumentat nuk funksiononin ndersa edhe
vete komunikimi midis tyre kishte nderhyrje te forta ne frekuence.

Mesazhe te shkeputura u vazhduan u kapen nga kulla e kontrollit ne Fort Lauderdale, Florida, dhe po ashtu nga disa drejtues anijesh te vogla private te ndodhura ne afersi. Nga permbajtja e tyre kuptohet qe te gjithe kishin humbur orientimin, instrumentat keqfunksionin nga nje lloj nderhyrje e forte magnetike dhe vizibiliteti ishte pothuajse zero.

Me pas sinjalet u nderprene dhe vetm heshtje. Nga Fort Lauderdale u ngrit nje avion kerkimi dhe fill mbas tij nje tjeter ne nje distance kohore te shkurter. Kur avioni i pare ju afrua trekendeshit dhe ui zhduk ne nje re te bardhe (nga e cila nuk doli me kurre) ne kullen e kontrollit u kap nje mesazh qe thoshte Mos hajde mbas meje, o zot kjo nuk eshte tokesore....

Mbas ketij mesazhi avioni i dyte i kerkimit u kthye ndersa i pari u zhduk si te tjeret per te mos u gjetur me kurre. Cdo perpjekje per te gjetur ndonje gjurme nga skuadrilja e avioneve rezultoi e kote por fakti me trondites per kerkuesit ishte ai qe nuk u gjet asnje gjurme e vetme vaji motorash gje qe ndodh rendom ne raste rrezimesh ne det, ose ndonje nga objeket e vete avioneve ndonje xhakete shpetimi ose gjera te tjera te kesaj natyre. Cdo gje dukej sikur ishte perpire nga uji.

Arsyeja pse u zgjata me kete "aksident" ka te beje me faktin qe prej asaj dite fama e trekendeshit mori perpjestime te medha dhe njohu nje lloj zyrtarizimi ndonese nga organizma te caktuara te qeverise amerikane, fenomeni kishte disa kohe qe po studiohej.

Qe prej asaj dite numri i raportive per zhdukje anijesh dhe aeroplanesh si dhe varkash te volga apo anijesh te medha eshte rritur ndjeshem. Nisur dhe nga kurajo e njerezve per te folur dhe me ne fund thyerja e heshtjes prej disa nga deshmitareve qe kane perjetuar situata te ndryshme brenda trekendeshit, lista e zhdukjeve fatkeqesisht eshte pasuruar ndjeshem. Studiues te ndryshem te te gjitha fushave, fizikante, kimiste, oqeanologe, gjeologe, arkeologe etj i kane kushtuar jeten dhe pasionin e tyre studimit te ketij fenomeni dhe sot e kesaj dite ndonese kane dale shume teori per ate qe mund te ndodhi ne trekendesh, asnjera prej tyre nuk mund te quhet e provuar teresisht.

Nje prej tyre nga me prestigjiozet Carls Berlitz (seminarin e te cilit pata fatin ta degjoja ne Itali ne mars te vitit 1993) i cili eshte autor i shume librave per kete fenomen (njeri prej tyre i perkthyer edhe ne shqip Pa Lene Gjurme) ka mbledhur informacionin me te madh qe ekziston per trekendeshin duke e koordinuar punen e tij dhe me te famshmin ufolog Dr Carl Sagan apo Stanton Friedman dhe Allen Hynek si dhe me studiues te tjere te fushave te materies dhe fenomenve natyrale.

Ne nje pamje te pergjithshme per ate qe ndodh ne trekendesh ata kane dale me nje teori qe deri tani eshte nga me te qendrueshmet. Ana me pozitive e ketij studiuesi, ne ndryshim me shume te tjere eshte qe ai merr ne konsiderate cdo lloj teorie te paraqitur nga shkenctare te ndryshem madje i perfshin ato ne referimet e tij ne te gjithe auditoret e botes.

Me pak fjale gjeja me e zakonshme qe verehet ne Trekendesh nga anijet dhe sidomos nga avionet eshte ndryshimi i papritur i kohes. Nga nje pamje e qarte dhe nje qiell blu, papritur cdo gje shnderrohet ne nje mjegull te dendur ne nje te ashtuquajtur White Out qe nga pilotet shpjegohet si bashkimi i qiellit me ujin ne kuptimin e orientimit, pra mjegulla eshte kaq e denduar sa nuk arrin te shquash ku mbaron ajri dhe fillon uji. Kesaj i shtohet edhe mosfunksionimi i plote i instrumentave magnetike si rezultat i nderhyrjeve shume te forta qe shmangin cdo lloj orientimi si dhe humbja pothuajse e plote e komunikimit si rezultat i daljes jashte perdorimit te aparaturave.

Nje gje tjeter qe deshmohet rendom eshte dalja papritur e disa reve ne forme konike dhe ne momentin kur pilotet jane futur brenda tyre, eshte deshmuar qe per disa caste kane provuar nje lloj ndjesie sikur kane humbur gravitetin.

Nga disa pilote te forcave ajrore amerikane gjate nje stervitje ne kohen e krizes se raketave ose sic njihet nga te gjithe si konflikti kuban, eshte deshmuar qe jane "kapur" nga nje re e tille dhe ajo qe kane perjetuar eshte sa e mrekullueshme aq dhe misterioze dhe e frikshme. Ne momentin qe grupi i avioneve futet ne re, humbasin komunikimin me kullen e kontrollit, instrumentat fillojne te keqfunksionojne dhe ajo qe i shtangu me shume ishte humbja e gravitetit si dhe pamja qe kishin para syve. Ne momentin qe u futen ne re e cila nga larg dukej e nje permase te vogel, qielli ishte i paster dhe shume i qarte.

Ndersa ne momentin qe futen brenda rese ajo nuk kishte te mbaruar dhe cuditerisht ndryshonte forme duke u rrotulluar brenda vetes me shpejtesi. Nga te gjithe pilotet pamja e brendeshme e rese pershkruhet si ne ngyjuren e aluminit dhe qe zgjatohej ne formen e tunelit. Ne fund te tunelit shikohej toke, po nje pamje shume e vecante per pilotet qe e njihnin mire ate zone te bregdetit. Ne momentin qe skuadrilja del nga reja, rifitohet komunikimi me radio, busulla fillon funksionimin por ajo qe ishte me shokuesja ishte qe te gjithe avionet kishin pershkuar nje distance prej me shume se 1500 miljes ne nje hark kohor prej 15 minutash.

Gje e pamundur per teknologjine tone pa harruar qe edhe sasia e karburantit te harxhuar ishte ajo qe zakonisht perdoret per nje fluturim rreth 100 mile. Per te mos harruar qe grupi i piloteve e pa veten e tyre shume shume largt destinacionit dhe per kete arsye ata nuk mund te njihnin bregdetit qe pane gjate kohes qe ishin brenda rese. Natyrisht kjo deshmi eshte e atyre fatlumeve qe i kane perjetuar gjera te tilla brenda Trekendeshit dhe kane dale gjalle prej tij por shume te tjere jane zhdukur pa lene gjurme.

Te kthehemi tek Berlitz dhe tek teorite e tij. Ai mbeshtet fort teorine qe ne zonen e trekendeshit ka nje shmangie te forte magnetike qe krijon nje lloj deformimi kohor si dhe dimensional (sipas koncepteve tona per dimensionin dhe njohurite qe kemi per ekzistencen e vetem 3 prej tyre).

Nje lloj force e pashpjegueshme ndodhet brenda trekendeshit, force e cila shpesh here shperthen duke thithur anije, aeroplane dhe njerez per te mos i kthyer me kurre. Nese keta fatkeq ne nje menyre ose tjetren perfundojne ne nje dimension tjeter apo ne nje bote me te mire, atehere le ti urojme qe te kthehen nje dite dhe te na tregojne per ato qe kane pare. Eshte marre shume ne konsiderate edhe teoria e ekzistences ne trekendesh te nje lloj StarGate, ose nje lloj porte per te kontaktuar bote te tjera. Nga te gjithe njihet teoria e famshme e kontiniumit hapesire-kohe por brenda trekendeshit kjo duket sikur nuk para perfillet.

Me pak fjale disa nga ligjet e fizikes qe ne njohim aty nuk perfillen. Shume anije kane humbje ne kohe, disa prej tyre pershkojne distanca qe nuk i justifikon as koha e shpnezuar, as karburanti dhe as teknologjia tokesore. Shume prej tyre deshmojne per nje beteje te vertete magnetike brenda Trekendeshit te Bermudeve qe shoqerohet me shperthime te forta elektrike, eren e squfurit qe eshte e zakonshme
gjate shperthimit te rrufeve si dhe pranine e mjeteve te panjohura nga teknologjia jone UFO dhe USO (Unidentifying Sea Object).

Per nje stuhi te tille magnetike ka deshmi dhe nga kronikat e Kristofor Kolombit ne nje nga udhetimet e tij brenda trekendeshit ku gjate nje stuhie magnetike ai humbi 6 nga anijet e tija te ngarkuara me ar dhe me sende te tjera te vyera. Shume here jane deshmuar pamje te ufove ne kete zone sidomos gjate stuhive te tilla magnetike po ashtu dhe pamje te ufove qe zhyten me shpejtesi te ma imagjinueshme nen siperfaqen e oqeanit pa bere piken me te vogel te zhurmes dhe pa lene asnje gjurme ne uje.

Nje fenomen i tille eshte pare me shume ne Detin e Sargaseve, pjesa veri lindore e trekendeshit aty ku dhe aktiviteti magnetik eshte me i madhi. Disa studiues e lidhin veprimtarine e madhe magnetike ne kete zone si rezultat i efektit qe krijohet nga sistemi i propulsionit qe perdoret nga UFO dhe duke qene se pamja e tyre brenda trekendeshit deshmohet pothuajse nga te gjithe, kjo teori mbeshtetet si nga me te fortat per fenomenin. Shmangiet e pashpjegueshme ne kohe, ne distanca dhe crregullimi teresor i te gjitha aparaturave eshte gjithmone i pranishem.

Disa studiues mbeshtetin teorine e ekzistences se Atlantides ne zonen e trekendeshit. Te gjithe kemi degjuar per kontinentin e humbur (do bej nje shkrim me vone per kete gje) por edhe kjo teori eshte e lidhur me nje aktivitet jashtetokesor pasi mendohet qe nese kontinenti i fundosur eshte brenda trekendeshit atehere ai ne nje menyre ose tjetren ka lidhje me nje teknologji te panjohur nga shkenca jone dhe qe smund te shpjegohet tjeter vecse me nje prani aliene.

Te shkruash per Trekendeshin e Bermudes natyrisht do duheshin mijera faqe per te thene cdo gje qe dihet apo supozohet. Ajo qe ka me shume rendesi eshte qe cdo gje deri me sot nuk mund te provohet shkencerisht.

Fenomenet qe ndodhin akoma nuk mund te kuptohen nga shkenca jone dhe sidomos nga botekuptimi jone per dimensionet dhe perkuljet e kohes. Teoria e fundit qe po mbeshtetet nga nje grup shume brilliant shkenctaresh eshte ekzistenca e tuneleve ne hapesire qe mundesojne shkurtimin e distancave midis planeteve, sistemeve diellore dhe vete galaksive. Trekendeshi me fenomenet qe ndodhin eshte nje prove per kete teori.

Plus teoria tjeter per ekzistencen e nje dimensioni te katert te cilin ne akoma nuk mund ta emerojme sepse koncepti jon eshte vetem 3 dimensional. Pra lartesi, gjeresi dhe gjatesi.

Cdo gje tjeter jashte ketij trinomi akoma nuk te perceptohet nga te gjithe sepse eshte jashte botekuptimit tone per ambjentin qe na rrethon.

Sic e thashe me siper qeveria amerikane (e shquar per fshehje informacioni apo per tendence keqinformimi) e ka anashkaluar te pakten zyrtarisht ate qe ndodh ne trekendesh por nga ana tjeter ka filluar prej shume kohesh te studioje fenomenin, majde shume me perpara sec mund te mendohet.

Rasti me tipik eshte ai i te ashtuquajtures Eksperimenti i Filadelfias i bere ne vitin 1943.

Nepermjet krijimit te nje rryme te forte magnetike u arrit transportimi brenda casteve i nje destrojeri te marines amerikane nga Philadelphia, Pennsylvania, ne Norfolk, Virginia. Anija USS Eldridge me nje ekuipash prej disa dhjetra vetesh u teletransportua brenda disa casteve ne nje distance qe do ti duheshin ore te tera
navigimi.

Fatkeqesisht eksperimenti pati pasoja shume te renda per ekuipazhin te cilet gjate teletransportimit u kthyen ne nje gjendje transparente dhe te temerruash shikonin gjymtyret dhe pjeset e tjera te trupit te beheshin te padukshme. Shume prej tyre paten probleme mendore, disa vdiqen nga shkaqe te panjohura dhe disa u mbyllen neper institucione speciale dhe kur dolen prej andej, askush nuk deshironte me te fliste per ate qe kishte ndodhur. Cdo gje u mbulua nga heshtja dhe konspiracioni dhe duket sikur qeveria amerikane e ka nderprere kete eksperiment.

Per te mbyllur kete shkrim dua te shtoj nje tjeter fakt shume te cuditshem. Ne te njejten forme dhe ne te njejten zone, vetem se ne anen tjeter te globit tokesor ekziston nje tjeter trekendesh ne detin e Japonise qe quhet Trekendeshi i Djallit. Cdo gje ketu ndodh ne te njejten menyre si ne trekendeshin e Bermudeve dhe fenomeni duket te jete i njejte perfshi zhdukjet dhe anomalite e tjera.

Mbas nje studimi te detajuar rezultoi qe te dy trekendeshat perputhen plotesisht vetem se ne ane te kunderta te globit.

ky shkrim u huazua nga libri ''PA LĖNĖ GJURMĖ'' nga Ēarls Beslitz
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Zattoo prej 23.06.14 23:29

Dhjetė fakte tė ēuditshme pėr Trekėndėshin e BermudėsPėr Trekėndėshin e Bermudės pothuajse tė gjithė kanė dėgjuar. Nuk ka pilot e marinar qė para udhėtimit aty nuk i kanė hapur sytė mirė. Disa i ndėrlidhin fenomenet e ēuditshme me magnetizmin, disa me gazrat, tė tjerėt me Atlantidėn, kusarėt e jashtėtokėsorėt. Telegrafi u sjell disa nga faktet mė misterioze qė ndėrlidhen me kėtė Trekėndėsh.

Trekėndėshi i Bermudės ėshtė emri i trekėndėshit detar mes Bermudės, Floridės dhe Porto Rikos nė Oqeanin Atlantik, me njė sipėrfaqe prej rreth 1,140 kilometra katrorė.

Edhe pse ėshtė njė parajsė turistike, me plazhe tė bukura me rėrė, me palma, ka shumė teori interesante nė lidhje me kėtė hapėsirė. Disa janė relativisht tė pranueshme, ndėrsa tė tjerėt janė me tė vėrtetė qesharake.

Ky vend ėshtė i njohur si njė vend ku nuk ka shpjegim se si zhduken anijet dhe aeroplanėt, ndėrsa tė dhėnat e para pėr kėto fenomene datojnė nga shekulli XV.
Videoja e postuar mė poshtė, pėr tre minuta tregon faktet mė interesante dhe sekretet e pazbuluara tė saj.

- Gjashtė bombardues tė Marinės amerikane janė zhdukur nė vitin 1945, si dhe ekipet e shpėtimit qė u dėrguan pėr tė shpėtuar ekuipazhin. Para se 27 njerėz tė humbasin, piloti raportoi nga radioja se gjithēka duket e ēuditshme, madje edhe oqeani.

- Anija e Christopher Columbus lundroi nė ujėrat e qeta tė Trekėndėshit nė vitin 1492, kur ai vuri re lexime tė ēuditshme nė busull dhe top tė zjarrtė nė qiell.

- Gjatė shekullit tė kaluar, aty kanė humbur 1000 jetė, ndėrsa ēdo vit mesatarisht zhduken katėr aeroplanė dhe 20 anije.

- Bruce Gernon pretendon se ka humbur 28 minuta pasi fluturoi pėrmes njė tuneli tė reve qė ka ndryshuar rrjedhėn e kohės. Aeroplani u zhduk nga radari, pėr t’u pastaj shfaqur nė Miami Beach.

- Drita e aeroplanit tė Irving Riversit u vėrejt dy kilometra nga toka mė 1978, por ai u zhduk nė momentin kur vėmendja e kontrolluesit pėr njė minutė u shmang nė gjėrat tjera.

- Nė shtratin e detit tė Trekėndėshit ka nivele tė larta tė metanit. Kur njė nga xhepat e gazit hapet, ėshtė nė gjendje tė rris dendėsinė e ujit dhe tė fundos anijet nė sipėrfaqe.

- Trekėndėshi i Dragoit ėshtė si kipc i Trekėndėshit tė Bermudės nė Oqeanin Paqėsor. Ėshtė shpallur zonė e rrezikshme nė vitin 1950, kur 700 detarė humbėn pėr vetėm dy vjet.

- Disa besojnė se nėn Trekėndėshin e Bermudės fshihet Atlantida mitologjike dhe se kristalet e saj ndikojnė nė funksionimin e busullės dhe radarit.

- 306 persona ishin tė humbur, kur anija US Cyclops u zhduk mė 1918. Kjo ishte humbja mė e madhe e jetės qė marinarėve jashtė luftimit.

- Baza pėr testim e quajtur AUTEC, e njohur si Zona 51 Detare, ėshtė vendosur nė afėrsi tė Trekėndėshit tė Bermudės dhe thuhet se aty janė vėrejtur shumė objekte tė paidentifikuara fluturuese (UFO).

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  gjilanasi prej 23.02.15 13:26

Zbulohet misteri i Trekėndėshit tė Bermudeve?Zbulimi i disa kratereve misterioze nė Siberi, nė fillim tė kėtij viti, bėri qė tė dalin njė valė spekulimesh nė lidhje me origjinėn e tyre.

Tani, njė raport i ri sugjeron se kėto gropa misterioze, mund tė jenė tė lidhura me misteret e Trekėndėshit tė Bermudės.

Megjithatė, shumė shkencėtarė tė tjerė sugjerojnė se ky mekanizėm, nuk shpjegon zhdukjet e shumta qė kanė ndodhur nė Bermuda, i cili ėshtė njė vend qė nuk ėshtė provuar ende se ekziston.Nė korrik, studiuesit siberianė zbuluan njė krater tė madh nė Gadishullin Yamal, qė ndryshe mund tė quhet “fundi i botės”.   Mė vonė, dy kratere tė tjera u gjetėn, njė nė zonėn Taz, dhe njė tjetėr nė Gadishullin Taymyr. Origjina e tyre mbetet ende njė mister.  Shkencėtarėt rusė raportuan nė revistėn “Nature” se, lirimi i gazrave shpėrthyes tė bllokuar, tė quajtur metan, kishte gjasa qė tė krijonte kėto gropa tė mėdha.  Ky konkluzion u arrit pasi u provua qė, ajri pranė kraterit pėrmbante pėrqendrime jashtėzakonisht tė larta tė metanit, thanė ata.Por tani, shkencėtarėt kanė shkuar edhe mė tej, duke sugjeruar se metani mund tė jetė pėrgjegjės pėr zhdukjet e anijeve dhe avionėve nėn rrethana misterioze nė Bermuda.

Trekėndėshi i Bermudės ėshtė njė zonė qė thonė se ekziston nė Oqeanin e Atlantikut tė Veriut nė mes tė Bermudės, Floridės dhe Porto Rikos. Por shumė tė tjerė e kundėrshtojnė ekzistencėn e tij.Pa marrė parasysh nėse Bermuda ekziston, ideja e ēlirimit tė gazit metan mund tė bėjė qė anijet tė zhyten nėn ujė, thonė shkencėtarėt.

Metani ėshtė zakonisht i ngurtė nėn presionet dėrrmuese tė detit tė thellė, por substanca mund tė shkėputet dhe tė formojė flluska gazi qė ngrihen nė sipėrfaqe.

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trekendeshi i Bermudeve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi