Fuqia e besimit

Shko poshtė

Fuqia e besimit

Mesazh  Neo prej 16.04.11 20:07

FUQIA E BESIMIT

Cdo here qe merrni fryme, perjetesoni besimin se dicka brenda jush deshiron te vazhdoje te jetoje, sepse, sic duket qart, po te ndalonit te merrnit fryme vetem per disa minuta, dini qe trupi juaj do te vdiste.

Ky besim eshte i rrenjezuar aq thelle ne psiken tuaj qe nuk ndalni kurre per nje moment per te menduar per kuptimin me te thelle te ketij vendimi te vazhdueshem - qe zakonisht behet ne menyre te pavetedijshme dhe instinktive - per te ripohuar vullnetin e pathyeshem per te jetuar, qe lulezon neper universin ne te gjitha format e jetes.

Cdo here qe zgjoheni dhe vendosni te coheni dhe te merreni me cfaredo te jete qe duhet ta beni ne ate dite, ju perjetesoni besimin e thelle qe jeta juaj ia vlen te jetohet dhe qe keni gjera te rendesishme per t'u bere dhe/ose mesime jetesore per t'u mesuar dhe/ose perjetime te mrekullueshme per t'u jetuar.

Ne gati cdo cast te vecante te vetedijes dhe neper gati cdo vendim te vecante qe marrin, ripohojme angazhimin tone per te bere cfaredo te jete, qe besojme qe eshte e mire per ne dhe/ose per familjen tone dhe/ose per bashkesine tone.

Po te mos besonim ne ate qe mbajme per te rendesishme per ne, do te vdisnim ne cast ne rruget tona, nuk do te interesoheshim per asgje dhe vetem do te rrinim kot, duke veshtruar me shikim bosh ne zbrazeti si automate te pamend qe presin per aktivim.

U tha se universi eshte nje mendim ne mendjen e Zotit. Kjo ne fund te fundit shpreh kuptimin se ajo qe shohim dhe qe jemi eshte besimi i mbajtur panderprere se Gjithcka Qe Ekziston eshte krijuar me vullnet dhe mbajtur ne ekzistence - ne gjithe nderlikueshmerine e brendshme dhe shumellojshmerine e pafund - nga Mendja Kolektive, per te cilen ne kontribuojme secili nje element bashkekrijues me vetedijen tone te ndergjegjshme dhe me vullnetin tone te levizur nga shpirti.

Keshtu eshte Fuqia e Besimit, ajo fuqi nepermjet se ciles behet e mundshme ekzistenca jone. Po meqe zakonisht jemi te pavetedijshem per fuqine pafundesisht te forte, qe eshte e disponueshme metaforikisht ne majen e gishterinjve te shpirtit tone, ne mezi gervishtim siperfaqen e gjithckaje qe mund te arrihet, jo per te plotesuar te githa deshirat tona te parendesishme, por per te manifestuar Fuqine me te Madhe per te Miren.

Ajo mund te vije kur harmonizojme vullnetin tone me Vullnetin per te Miren dhe Persosmerine, qe eshte gjithmone e pranishme dhe e dukshme kudo perreth nesh si dhe brenda trupave tane, qe eshte i ndertuar teper mire per te lejuar shprehjen e plote te fuqive bashkekrijuese te shpirtrat tane.

Njeri nga parimet qe ne te gjithe ndiejme ne menyre intuitive qe duhet te jete nje fokus qendror te mesymjes sone evolucionare, eshte permiresimi i vazhdueshem te jetes ne Toke, nepermjet Paqes, Dashurise dhe Harmonise per te gjithe, sic eshte i dukshem ne shumicen derrmuese te qenieve njerezore nepermjet deshires se tyre per te bere gjera te mira dhe per te evituar gjera te keqia.

Duke u thjeshtezuar per te mos u gjatur, mund te thuhet se ne bashkarisht duhet te perqendrojme vullnetin tone ne besimin e nje Toke te Re te lire nga lufta, uria dhe te gjitha kushtet e veshtira qe bejne jeten e kaq shume njerezve sot plotesisht te mjerueshme, por nje Toke te Re te pasur me ate qe mund te pershkruhet me se miri si kushte parajsore; ne besimin se ne nje periudhe shume te shkurter do te bejme te dukshme nje Toke te tille te Re Parajsore. Ndoshta kemi ardhur kete per te mesuar kete - ose ne fakt per ta rikujtuar...

Si te shfrytezojme fuqine e pabesueshme te besimit per te arritur ate qe ne, si fragmente te Zotit, kemi planifikuar per te ardhmen e ketij planeti dhe, si zgjerim, te ketij universi... Ne castin kur besojme me te vertete qe nje Bote e tille e Endrrave eshte e mundur, e realizueshme dhe e pashmangshme, atehere nuk ka asgje qe mund ta pengoje.

Aq e thjeshte eshte...

Bashkohuni ne mendime, ndjenja dhe besime bashkekrijuese, sic do te udhehiqeni dhe frymezoheni, dhe vecanerisht ne castet e zakonshme te sinkronizuara ne gjithe rruzullin, per te bashkemanifestuar faren e kristalte te nje Toke te Re, duke shfrytezuar fuqine e besimit, per te Miren me te Larte te Njeshit...
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi