Si te heqim iriqet e lekures

Shko poshtė

Si te heqim iriqet e lekures

Mesazh  DarkMaster prej 13.04.11 21:23

Si te heqim iriqet e lekures (gjithkush mund ta bej)

U be kohe qe une nuk kam postuar dicka keshtu mendova te postoj dicka te thjeshte qe gjithkush mund ta beje
Shume prej jush per mos te thene te gjith mund ta dine kete "magji"
Gjithsesi une po e tregoj per ata qe nuk e dine dhe duan te mesojne dicka per fillestaret .

IRIQET E LEKURES

Zakoisht ne ne lekure na dalin disa "iriqa" te cilet nuk mund ti prekesh ose ti heqesh si pucrat per shkak se ka pasoja .
Mua nje plake e vjeter qe sot nuk jeton me me ka thene nje menyre qe perdoresh me pare per te hequr iriqet

GJERAT QE JU DUHEN :
1-NJE PEME FIKU TE EGER QE TE KETE FRUTE TE RINJ
2-NJE MONEDHE NUK KA RENDESI SE CFAR LLOI ESHTE 20 LEK, 100 LEK ETJ

SI DO TE VEPRONI:
Ne filleim keputni nje koker fiku te eger qe te kete qumesh ose limf te bardhe.
Me qumeshtin e fikut lyeni Iriqin dhe me monedhen qe zgjodhet bjerini persiper (pa e prekur iriqin) ne forme kyri 3 here dhe monedhen hidheni ne mes te nje kryqezimi rrugesh.

Me pas vashdoni cdo dite te lyeni iriqin me qumesht fiku deri sa ai te largohet
Per mendimin tim kjo hyne me shume te ilacet popullore po nejse

TE MUA KA FUNKSIONUAR POR UNE NUK MBAJ PERGJEJSI NJEQOFTE SE TE JU NDODH DICKA E KEQE !!!!!!!!!!!!!!!!!

avatar
DarkMaster

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te heqim iriqet e lekures

Mesazh  Monark prej 14.04.11 10:21

Lythat
(Warts)


Lythat (warts) jane
rritje te lekures te shkaktuara nga nje infeksion viral specifikisht
nga virusi HPV (human papilloma virus). Ka rreth 60 lloje te ndryshme HPV.
Virusi HPV stimulon rritjen e shpejte te qelizave qe gjenden ne pjesen e
jashtme te lekures. Lythat jane ngjitese dhe mund te perhapen shpejt nga
kontakti me nje peson direkt, nga kontakt me nje objekt qe eshte infektuar nga
personi me lytha. Zakonisht ky virus i nxit kto lytha (warts) te perhapen ne
pjese te tjera te trupit.Llojet me te perhapura:


Plantar warts (verruca pedis)- ky
lloj lyth-i shfaqet zakonisht me kokrra si ngjyra e lekures ose ngjyre kafe e
hapur dhe ka damare shume te vegjel qe duken si pika te zeza. Shfaqen me
shume ne kembe.Flat warts (verruca plana)- lyth i
sheshte, shfaqet me shume tek adoleshentet dhe tek femijet, jane kokrra te
lemuara dhe pak te sheshta, gjenden me shume ne fytyre por dhe ne kembe,
sidomos tek femrat.Genital wart ( verruca acuminata)
-gjenden tek organet gjenitale, perhapen shume shpejt, jane ne ngjyre te
lekures zakonisht si grup prej 3-4 cope, ndonjehere jane shume te vogla.Kurimi:


Ne shume raste lythat
jane te pademshme dhe zhduken vete pa kurim.

Lythat ne zonen gjenitale duhet te konsultohen menjehere tek mjeku. Kurimi i
lythave behet me:-Ngrirje duke perdorur Liquid
Nitrogen ( nitrogjen leng) i cili shkakton lythin te bjere zakonisht pas nje
jave.-Nderhyrje kirurgjike, ku lythi
hiqet dhe baza e tij shkaterrohet duke perdorur nje gjilpere elektrike ose sic
njihet ndryshe deep freezing.-Me lazer, kjo perdoret vetem ne
rastet kur lythat jane te veshtire per tu kuruarGJithashtu ka ilace te ndryshme qe mund
te gjenden ne farmaci por kjo zgjat gati me shume se 1 muaj dhe mbasi lekura
sherohet, ka mundesi qe lythi te shfaqet perseri.
avatar
Monark

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te heqim iriqet e lekures

Mesazh  the vampire prej 10.06.11 3:38

e kam degjuar nga gjyshja ime kete dhe besoj se funksionon un kam nje ne doren e djatht do e provoj dhe te shoh a ka efekt
avatar
the vampire

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te heqim iriqet e lekures

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi