Mitologjia Greke-R

Shko poshtė

Mitologjia Greke-R

Mesazh  Odin prej 13.04.11 20:23

Rubiku

Sipas mitologjisė greke hyjnia Rubigu ka qenė hyjnia qė personifikonte ndryshkun, njė sėmundje qė prekte drithėrat. Pėr nder tė saj bėheshin dhe festa, ku njerėzit i luteshin asaj qė ta largonte ndryshkun nga drithėrat. Nė ato festa qė ishin themeluar nga Numa Pompili e qė organizoheshin me 25 prill,

Hyjnisė i thernin njė buēė tė kuqe, njė dele dhe i blatonin verė. Mirėpo kėtė perėndi nė Rubik duhet ta ketė sjellė jo ndryshku i drithėrave, po ai i tokės qė ishte pėr shkak tė mineralit tė bakrit. Shpesh ujėrat e tij acide i thanin bimėt qė nė rrėnjė. Kėshtu mund tė ketė mbetur nė kėtė vend emri hyjnor Rubik, ashtu siē ekziston dhe ndonjė version tjetėr.

Por nėse nė Rubik nuk qe ulur ndonjė hyjneshė e bukur e ndryshkut, nuk pati ndodhur e njėjta gjė me shenjtorėt e dishepujt e tyre, qė patėn themeluar nė hershmėri njė nga tempujt me tė njohur tė Krishtėrimit nė Shqipėri.

Vetėm njė ēudi do tė kishte mbase nė kishėn qindravjeēare tė Shėlbuemit nė fillim tė kėtij shekulli nuk do tė lejohej ta vizitonte atė mbretėresha e pakurorėzuar e shqiptarėve, Miss Edit Durham, qė vinte me kalin e saj tė lodhur brigjeve tė Fanit.

Kjo grua fisnike nuk do tė jetė zemėruar nga ky fakt duke e njohur jetėn e rregulltarėve. Objekt i saj me siguri duhet tė ketė qenė vėzhgimi nga afėr i njėrit prej monumenteve mė tė famshėm tė kultit dhe tė kulturės mesjetare dhe Rubiku ka qenė njėri nga tė katėr kuvendet benediktine tė Mirditės.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi