Parashikimi nga super-kompjuterėt

Shko poshtė

Parashikimi nga super-kompjuterėt

Mesazh  Zattoo prej 11.04.11 22:59

Super-kompjuterėt do tė parashikojnė katastrofat natyrore


Njė nga “ekspertėt lider” tė botės nė pėrdorimin e kompjuterizimit tė performancės sė lartė (HPC) pėr modelimin e fatkeqėsive natyrore si tėrmetet dhe cunamet, do tė flasė rreth kėrkimit tė tij tė fundit nė njė eveniment ndėrkombėtar nė Bristol tė Anglisė.

Konferenca e super kompjuterizimit do tė presė afėrsisht 120 shkencėtarė nga e gjithė bota, mbledhur pėr tė diskutuar teknologjinė e fundit tė kompjuterizimit tė performancės sė lartė.

Profesor Satoshi Matsuoka, kreu i kompjuterizimit tė performancės sė lartė nė Institutin Teknologjik tė Tokios, do tė japė njė fjalim mjaft tė rėndėsishėm mbi atė se si modelimi kompjuterik po pėrdoret pėr tė parashikuar dhe modeluar fatkeqėsitė natyrore pas tėrmeteve nė Japoni.

Simon McIntosh-Smith, profesor i specializuar nė kompjuterizimin e performancės sė lartė nė Universitetin e Bristolit dhe kreu i bordit tė konferencės tha se superkompjuterėt e sė ardhmes do tė kenė njė performancė aq tė aftė saqė do t’i bėjė kompjuterėt e sotėm tė duken si makina llogaritėse.

“Kėrkimet shkencore tė teknologjisė sė fundit po mbėshteten gjithnjė e mė tepėr nė kompjuterizimin me performancė tė lartė krahė pėr krahė me qasjet teorike dhe eksperimentale. Konferenca do tė bashkojė udhėheqėsit e brezit tė ardhshėm tė kompjuterizimit tė performancės sė lartė, ku teknologjitė e zhvilluara pėr lojėrat 3D, telefonat celularė dhe procesorėt tė riprogramueshėm po pėrdoren pėr tė dizajnuar super kompjuterė tė sė ardhmes.

Superkompjuterėt e sė ardhmes do tė kenė njė performancė aq tė aftė saqė do t’i bėjė kompjuterėt e sotėm tė duken si makina llogaritėse tė sė djeshmes".

Deri tani, Universiteti ka investuar rreth 10 milionė funte pėr godinat e HPC-sė.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi