Ho’oponopono

Shko poshtė

Ho’oponopono

Mesazh  Neo prej 11.04.11 0:17

Ho’oponopono (ho-o-pono-pono)Ho'o Pono Pono ėshtė njė praktikė e lashtė havajane e pajtimit dhe faljes ose t’i bėjmė gjėrat nė mėnyrė tė drejtė, ėshtė njė e vėrtetė spirituale qė Ēfarėdo qė shoh ėshtė njė pasqyrimi im.

Ho'o Pono Pono pranon qė kjo botė ėshtė njė botė-pasqyrė, ajo qė duket jashtė nė tė vėrtetė reflekton njė kusht brenda nesh!

Ndaj mėnyra e saktė pėr tė shėruar njė problem tė jashtėm ėshtė tė shkojmė brenda dhe tė shėrojmė atė pjesė tė vetes sonė qė e reflekton problemin. Kėtė e bėjmė duke i dėrguar vetes Dashuri tė Pastėr tė Pakushtėzuar.

Si lidhet kjo me vizualizimet dhe meditimet tona? Nė qoftė se i fajėsojmė iluminatėt [“tė ndriēuarit”, njerėzit qė mbrapa skenės e sundojnė botėn] ose pėrqėndrohemi nė problemet e jashtme, kjo ėshtė sikur ta fajėsonim pasqyrėn nė banjo pėr dukjen tonė nė pasqyrė. Sa kohė qė besojmė qė pasqyra qenka problemi, kurrė s’do tė zgjidhim problemin!

Pėr t’i bėrė gjėrat nė mėnyrė tė drejtė, duhet ta duam vetveten pa kusht dhe pastaj ta rrezatojmė kėtė ndryshim pėrjashta.

Kėtė e bėjmė kur pranojmė Dashuri tė Pastėr tė Pakushtėzuar tė Vetes sė Lartė nė veten tonė dhe pastaj t’ia rrezatojmė Gajės [Gaja = hyjnesha greke pėr Tokėn = Toka kur kuptohet si sistem i gjallė/vetėrregullues ose bile si qenie e gjallė] duke e parė me Vizionin tonė tė Brendshėm si rrezatuese me Dashuri tė Pastėr tė Pakushtėzuar.

Kėtė e bėjmė kur i pėrfytyrojmė iluminatėt [ose politikanėt nė pėrgjithėsi] tė zhytur nė Dashurinė e Pėrkryer tė Vetes sė tyre tė Lartė dhe u japim njė Pėrqafim tė Artė.

Kėtė e bėjmė kur brenda vetes sonė dėgjojmė rezonancėn e Njėsisė dhe imagjinojė se si parimi Ne tė gjithė jemi njėsh, Tė dua pėrshkon vetėdijėn kolektive.

Kur shohim brenda vazhdimisht Tokėn rrezatuese nė Dritė tė Artė, pasqyra do tė reflektojė gjithmonė e mė shumė tė Vėrtetėn tonė tė Brendshme.

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ho’oponopono

Mesazh  Berti69 prej 31.10.11 17:08

Pikepamje Ho’oponopono

Une do te veproje ne jeten time dhe ne marredheniet e mia ne perputhje me rregullat e meposhtme:

- Universi fizik eshte nje krijese e mendimeve te mia.
- Nese mendimet e mia jane kancerogjene, ato krijojne nje realitet fizik kancerogjen.
- Nese mendimet e mia jane te persosura, ato krijojne nje realitet fizik te mbushur me dashuri.
- Une jam 100% pergjegjes per krijimin e universit tim fizik, ashtu siē eshte ai.
- Une jam 100% pergjegjes per korrigjimin e mendimeve kancerogjene qe krijojne nje realitet te semure.
- Asgje nuk ekziston jashte saj. Ēdo gje ekziston ne mendimet e mendjes sime.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Metoda sheruese "Ho’oponopono"

Mesazh  Anon prej 22.01.13 12:34

Si funkcionon Ho’oponopono?

Ndoshta metoda mė e fuqishme e shėrimit, por mė e vėshtira pėr shumicėn e njerėzve. Ideja bazohet nė faktin se ne jemi njė mikrokozmos i tėrė kozmosi nė miniaturė.
Kjo do tė thotė se ēdo gjė nė tė cilėn ne tentojmė tė bėjm dhe gjithēka qė ne pėrjetojmė - ēdo gjė gjendet brenda nesh!
Nėse dėshironi tė ndryshoni diēka, ju bėni kėtė nga brenda, jo nga jashtė.Vetė ideja ėshtė pėr pėrgjegjėsinė totale "nuk ekziston asgjė" dhe askush nuk duhet fajėsuar.Tė gjithė jemi vetė NE. Nė fakt, ēdo gjė ėshtė Hyjnor, kurse pėr Hyjnoren nuk ka asgjė jashtė.
Prandaj prej kėtu rrjedh pėrgjegjėsia jonė: ēdo gjė ėshtė nė ne.

-Njeriu ėshtė subjekt i vetėdijshėm tė ekzistencės hyjnore, ēdo gjė ndodh pėr shkak tė tij traditat e lashta thonė se ne jemi njė me Perėndinė, (Vetėvetja) qė jem brahman (Hyjni Absolute),e qė kjo lidhė tė gjitha Fushat e Universale, dhe e tėra ėshtė Njė.

Ta themi thjesht, ho'o ponopono do tė thotė „tė bėsh si duhet“ ose „pėr tė pėrmirsuar gabimin“. Ho'o do tė thotė „shkaku“ nė gjuhen havai-te, kurse ponopono do tė thotė „pėrsosmėrij“. Sipas havaianėve tė lashtė, gabimi lind nga mendimet qė janė tė infektuar nga kujtimet e dhimbshme nga e kaluara. Ato krijojnė programe, prej tė cilave ēdo gjė ne bėjmė dhe ēdo gjė ne na ndodhė. Ho'o ponopono ofron njė mėnyrė lirimit tė energjisė tė kėtyre mendimeve tė dhimbshme, apo gabime, tė cilat shkaktojnė mosbalancim dhe sėmundje.

Teknikėn qė duhet perdorur tek ndonje person tjeter eshte shum e thjeshte
- Mė vjen keq.

- Tė lutem mė fal.

- Ju faleminderit

- Tė dua.

Dhe kėtė e pėrsėrit pa ndėrprerė ...

"Kur kam punuar me pacientėt nė spital, unė i kam shikuar tė dhėnat e tyre nė karton dhe kam ndjerė dhimbjen nė vete. Ajo ishte njė ndjenjė e pėrbashkėt!!! Kjo ishte njė program qė ka shkaktuar qė pacienti tė veproi ashtu ashtu si ata po veprojnė. Ai nuk kishte asnjė kontroll. Ai ishte i kapur nė program. Kur e kam ndjerė programin, e «kam pastruar atė«, ka sqaruar Dr Leni.

Teknika tradicionale Hawaiian e pendimit, faljes dhe transformimi Ho'oponoponė e ka ripėrtri kahuna Mornah Simeona ("rujtsi i sekreteve", shėruese shpirtėror) dhe vajzėn e mbretneshes Havai-te tė fundit Liliuokalani. Me ndihmen e keti sistemi sherues terapeuti i shėndrron mendimet e gabuara apo besimet nė mendime tė pėrsosura tė Dashurisė. Nė kėtė proces terapist lidh mendjen me Burime Origjinale, me ate qka tė tjerėt e quajnė atė Dashuri apo Zot. Atėherė terapeuti prej Dashurisė kėrkon pėr tė korrigjuar mendimin e gabuar i cila ka krijuar problem nė tė, dhe nė klientin e tij. Ajo lutje ėshtė proces i pendimit dhe faljes nga ana e terapeuti: "Mė vjen keq qė mendimet e gabueshme nė mua kan shkaktuar problem pėr mua dhe pėr klientin, tė lutem tė mė falish."

Si pėrgjigje nė kėtä kėrkesė, Dashuria fillon njė proces mistike tė transformimit tė mendimeve tė gabuara duke i neutralizuar emocionet negative tė cilat kan shkaktuar problemin. Nė hapin e ardhshėm Dashurija e liron energjinė e neutralizuar nga mendimet, duke i lėnė ato bosh, me tė vėrtetė tė lira. Kur ndonjiher mendimet jan boshe dhe tė lira, atėherė dashurija i pėrmbush me Veten. Rezultati: terapist ėshtė ripėrtrir nė Dashuri, dhe me te edhe klientit i tij si dhe tė gjith tė tjerėt qė janė pėrfshirė nė kėtė problem.

Problemet janė vetėm kujtimet, dmth pėrsėritjen e programeve tė vjetra nga e kaluara, qė tė shfaqet vetėm pėr tė na dhėnė njė shans pėr tė parė me sytė e Dashurisė dhe tė ndikojmė prej inspirimit. Inspirimi ėshtė njė Hyjni qė na dėrgon mesazhin. Hyjni ėshtė statusi ynė zero - aty ku nuk kemi kurfar kufiri, nuk kemi kurfar kujtime, nuk ka identitet, asgjė, pėrpos Hyjnores. Kur njė njeri ėshtė i lirė nga kujtimet, ajo ėshtė Hyjnorja Unė, i tillė si Zoti e ka krijuar nė shėmbėlltyrėn dhe nė pėrngjasimin me Vetveten.

Kur ndėrdija jon ėshtė nė gjendjen Zero, ajo ėshtė pa kohė, e pa kufishme, e pa fundme dhe e pa vdekshme. Kur kujtimet diktojn, ajo ėshtė e mbėrthyer nė kohė, vend, probleme, pasiguri, kaosit, tė menduarit. Jezusi ka than: "Para sė gjithash kėrkoni Mbretėrinė e qiejve (gjendjen zero) dhe ēdo gjė tjetėr do tė ipet tek ju, (inspirimi)." Gjendja Zero ėshtė vendbanimi i yn dhe i Hyjnisė "prej tė cilit vinė tė gjitha bekimet dhe mirsitė – Pasuria, Shėndeti dhe Paqja etj...etj...etj...".

Intelegjenca Hyjnore ėshtė nė Ne, dhe nga ajo na vin tė gjitha inspirimet. Ajo nuk ėshtė diku jashtė nesh, pėr te nuk ka nevojė askund pėr tė shkuar, askend nuk duhet ta lypmi. Ajo ėshtė tashmė nė ne!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ho’oponopono

Mesazh  Neo prej 28.12.13 19:23

Tri nivelet e te mesuarit

Pershendetje dhe Pasterti pertej mendjes,

Foshnjet bejne drite.

Priderit shpejt i gllaberojne me energjite e tyre.

Derisa foshnja rritet, ekzistojne 3 nivele te bartjes se informates te ta..

1. Energjetik/Boterat brenda gjoksit
2. Sipas sjelljes se njerezve perreth
3. Verbal - me fjale.

Niveli 1 eshte aktual ndoshta prej daljes nga placenta e tutje. Ndoshta edhe ne vete placenten e nenes.

Deri ne moshen 2 vjecare, behet transfer energjetik, prider-foshnje.

Kur fillon te vetedijesohet, femiu behet pasqyre e rrethit/prinderve. Secila sjellje inqizohet shpejt si moster programimi per t'a shfrytezuar ne po te njejten menyre ne po te njejtat rrethana.

Edukimi verbal eshte ai per te cilin shumica e prinderve iu bie ndermend, pasi qe femiu i tyre eshte plotesisht i edukuar

Shtresa e fundit e komunikmit eshte gjuha.

Kur femija eshte i gatshem per shkolle, ai vec eshte shume i ditur, jo nga aspekti shkollor, por nga ai i sistemeve te bindjeve.

Eshte nje pasqyre komplete e prinderve apo rrethit ku eshte rritur.

Kjo edukate zakonisht e mbulon tere driten me te cilen femiu ka ardhe ne kete bote si foshnje.

Pastaj, fillojme me autoritetet e dyta, mesuesi/ja.

Dhe keshtu, shtresat e bindjeve e mbulojne njera tjetren, derisa dikur kah puberteti e pastaj, me bekimin e Zotit, njeriu ia ve gishtin kokes dhe fillon t'a vereje qe dicka nuk eshte sic duhet.

Dhe per shkak te ndonje problemi personal te natyres psikologjike, ne raport me polin e kundert (ai isha une :)) ose ne cfaredo konteksti tjeter, fillon te germoje kah Zgjidhjet e mundshme.

Ketu behet shume interesant.

Fillon rrugetimi i cili teresisht mbeshtetet ne sfidimin e vetvetes. Ne tere programimin e marre gjate viteve.

Njeriu e sheh boten ashtu sic eshte ai vete, e jo ashtu sic eshte bota.

Ne kete pike, fillohet te pastrohet pasqyra, nga cdo pasqyrim i cdo njeriu, derisa vetja te jete pasqyre e Paster e Prezences se Zotit.

Atehere, dhe vetem atehere, njeriu eshte vetja.

Ne kete rrugetim, 2 fjale jane kyce: Durimi dhe Pergjegjesia.

Shikimi, Degjimi dhe te Menduarit jane pergjegjesite e cdo njeriu.

Por per shkak se shumca identifikohen me progamimin e tyre hipnotik te jetes (gje qe aspak nuk jane) atehere nuk mund ta cmojne pergjegjesine dhe mundesine e paskajshme qe Zoti ua ka dhene te gjithe Shpirtrave te paster, qe te realizohen Komplet si qenie duke e jetuar plotesisht arsyen ekzistenciale - vete qellimin pse Zoti i ka vendosur ne planin e kesaj Bote.

Njeriu i sherben Zotit vetem kur e jeton qellimin e tij ekzistencial.

Cili eshte kuptimi i jetes?

Kuptimi i jetes vjen duke cmesuar te gjitha nivelet e mesimit te marre pa i vene pikepyetje.

Cmesimi ne nivelin e gjuhes/bindjeve, behet me se lehti permes balansimit te bindjeve problematike qe i keni ne lidhje me veten.

Ne kete rast behet ribalansimi i plote i trurit ne nivel fiziologjik ashtuqe te ecni neper bote si qenie e balansuar emocionalisht.

Cmesimi i dyte behet ne nivelin e boterave brenda gjoksit. Ne kete nivel, te Shpirterores, pas ndryshimit, eshte i involvuar komplet trupi perkatesisht indet nderlidhese prej eshtrave deri te lekura - Connective tissues.

Rruga per t'a realizuar veten, kerkon njohjen e veglave per ndryshim.

Shumica e njerezve tentojne t'a ndryshojne boten. Por ne te vertet, krejt cka duhet eshte t'a ndryshoni veten, deri ne momentin kur mund t'a percjellni flladin e shpirtit tuaj, pa asnje pengese nga format e kesaj bote.

Me ne fund, dalja pertej gjuhes, mundeson daljen pertej grilave te vendosur nga njeriu.

Atehere i lire sikur era, njeriu eshte plotesisht ne sherbim te Zotit.

Zoti eshte niveli me i larte i vetedijes se njeriut.

Dhe te menduarit per Zotin eshte pasuria dhe sherimi me suprem pertej cdo koncepti njerezor.

Poashtu, ne kete rrugetim, mendja e njeriut i ka vetem 2 mode.

Mik ose Armik.

Sa here qe mendoni prej problemeve, mendjen e keni armik.

Sa here qe mendoni prej Zgjidhjes, mendjen e keni mik.

Pergjegjesia per Shqisat e mendjen tuaj, ua siguron Transformimin e Suksesit nga ai relativ ne ate A B S O L U T.

Kur njeriu eshte i pergjegjshem per veten, ashtu sic Zoti eshte i pergjegjehsm per Token, atehere, mrekullia eshte rezultati. I cili nuk vjen nga ju

Levdu qofte Zoti. Pronari i Diturise se Paskajshme dhe i cdo atomi te Krijimit te tij.

Paqe,
Rinoni

P.S. A s'eshte turp te flitet per kreativitet, kur njeriu e gjithe cka duhet te kete eshte gjeturine e asaj qe tashme eshte krijuar ne Gjeneze.

Dr. Len Ihaleakala: Jeta eshte pune e brendshme....sepse Shpirti eshte brenda trupit.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ho’oponopono

Mesazh  Hagel prej 29.04.14 12:52

Shqiptarėt me se shumti kanė nevoje per kėtė praktike. ...
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ho’oponopono

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi