Simboli Falun

Shko poshtė

Simboli Falun

Mesazh  Neo prej 10.04.11 23:42

Simboli FalunEmblema e Falunit ėshtė simboli i Falun Dafės.Shenja nė qendėr ( ) ėshtė simboli i quajtur "wan", i cili ėshtė pėrdorur nga shumė kultura pėr mijra vjet pėr tė treguar fat tė mirė.

Emblema e Falunit siē pėrshkruhet nga Z. Mr. Li Hongzhi in Zhuan Falun:
"Rrota e Ligjit tė Shkollės sė Buddhės, Yin-Yang i Shkollės Tao dhe bota e dhjetė-drejtimeve janė tė gjitha tė pasqyruara nė Falun apo Rrotėn e Ligjit."

"Konfiguracioni i Falunit ėshtė njė miniaturė e universit dhe ka formėn e vet tė ekzistencės dhe proēeset e zhvillimit nė secilin nga dimensionet e tjera. Prandaj, unė e quaj atė botė."

Pak Fjalė mbi Historinė e Simbolit Wan (Svastika)

Fjala angleze dhe gjermane Swastika vjen nga fjala Sanskrit: Svastikah, qė do tė thotė "me qenė me fat." Pjesa e parė e fjalės, SVASTI-, mund tė ndahet nė dy pjesė: SU- (mirė), dhe -ASTI- (ėshtė).

Pjesa -ASTIKAH do tė thotė "tė jesh". Fjala shoqėrohet me gjėra me mbarėsi dhe fat nė Indi. Nė Indi, janė pėrdorur tė dyja svastikat, si ajo nga akrepat e orės ashtu dhe ajo nga drejtimi i kundėrt i akrepave qė kishin secila kuptime tė ndryshme.

Svastika ėshtė pėrdorur nė mėnyrė tė pavarur nga shumė qytetėrime njerėzore. Njė nga svastikat mė tė vjetra tė gjetura ishte vizatuar nė njė shpellė paleolitike tė paktėn 10,000 vjet mė parė. Rreth 2,000 vjet mė parė, kur Buddhizmi u soll nė Kinė nga India, edhe kinezėt e pėrdorėn svastikėn dhe nėnkuptimin e saj tė fatit.
Nė Kinė, svastika konsiderohet njė karakter-shkronjė kineze qė lexohet "Wan" (nė mandarin). Mendohet tė jetė gjithashtu e njejtė me njė karakter tjetėr kinez me tė njejtin shqiptim, qė do tė thotė "dhjetė mijė;njė numėr i madh; gjithshka."

Simboli i svastikės ėshtė pėrdorur pėr mijra vjet nga pothuajse tė gjithė shoqėritė nė planet. Njihej prej fiseve gjermanike si "Kryqi i Thor," dhe ėshtė interesante tė vihet nė dukje se Nazistėt nuk pėrdorėn atė term, qė do tė ishte nė pėrputhje me historinė gjermane, por preferuan "tė pėrvetėsojnė" termin indian "svastika."

Me emrin "Kryqi i Thor-it," simboli u soll nė Angli nga banorėt skandinavė tė Lincolnshire dhe Yorkshire, shumė kohė mė parė se ajo e Hitlerit. Akoma mė interesante ėshtė fakti qė shenja ėshtė gjetur nė tempuj ēifut tė 2000 vjet mė parė nė Palestinė, kėshtu Hitleri (pa e ditur) kish "vjedhur" njė simbol ēifut si dhe indian.

Svastika ka qenė pėrdorur nga indianėt e Amerikės nė pjesėn veriore, qendrore dhe jugore tė kontinenteve. Sipas Joe Hofler, i cili i referohet gjithashtu Doc. Kumbari-t tė muzeut tė Urumqi nė Xinjiang, Kinė, Indo-Arianėt e degės gjermanike udhėtuan pėr nė Europe rreth 2,000 p.e.r. dhe sollėn me vete simbolin svastikės (diskun e diellit) tė artit tė tyre fetar tė asaj kohe siē shihet nga gėrmimet e varreve Kurgan nė stepat e Rusisė dhe varret Indo-Ariane nė Xinjiang tė Kinės.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi