Implantimi Digjital

Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Neo prej 11.12.09 13:31

IMPLANTIMI DIGJITALVizionet, qė dikur qarkullonin, pėr njė rrjet global mes qenieve njerėzore, sot janė realitet. Zhvillimi i hovshėm i teknologjisė digjitale ka ndikuar edhe nė proceset e shkencės moderne, duke avancuar disa disiplina tė saj, qė sot kanė bėrė ndryshime radikale nė shumė sferat relevante tė jetės sė pėrditshme. Se sa do tė jenė nė shėrbim tė njerėzimit apo dėm tė tij kėto tė arritura shkencore, mbetėt tė presim rezultatin e faktorit kohė!

▪ Shumė disiplina shkencore, qė nė njė periudhe kanė luajtur rolė tė rėndėsishėm nė proceset e zhvillimin global, sot pothuajse janė margjinalizuar plotėsisht, ose mė mirė tė themi, kanė mbetur vetėm si dekor nė mozaikun e pėrgjithshėm tė shkencės moderne. Gjithnjė e mė shumė, po avancojnė disa disiplina shkencore e mes tyre: informatika dhe mikrobiologjia, qė viteve tė fundit e kanė pėrshpejtuar dhe ndryshuar pothuajse tėrėsisht rrjedhėn e deritanishme tė hulumtimeve.

As zbulimet mė tė fundit tė deshifrimit, pothuajse tė pėrgjithshėm, tė gjeneve nga shkencėtari Carig Venter, tė cilat mendohet se do tė hapin njė epokė tė re pėr njerėzimin, nuk do tė mund tė realizoheshin pa ndihėn e mikroprocesorėve, pra kompjuterėve, qė sot janė pjesė e pashmangshme e ēdo lloj procesi aplikativ, e pa ndihmėn e tė cilėve bota nuk do ta kishte kėtė trend tė shpejtė tė zhvillimeve qė e ka sot.

Kjo pėrparėsi po shfrytėzohet edhe nga mjekėsia kirurgjike pėr transplantimin dhe implantimin e organeve ose objekteve tjera pėr qėllime shėndetėsore, estetike, eksperimentale etj., si dhe kohėve tė fundit atyre komunikative.

„Unė do ta kisha pranuar me kėnaqėsi qė fėmijut tim t'i implantohet njė ēip kompjuterik, pėr tė pasur informata tė sakta nė ēdo kohė rreth vendndodhjes sė tij" - u tha gazetarėve nė Las Vegas nė Consumer Electronics Show, pronari i organizatės sė njohur pėr prodhimin e softuerit SUN (ėshtė i njohur programi pėr byro Star Office, qė ėshtė konkurrent i programit shumė tė njohur dhe te shtrenjtė Office tė Microsoftit, por pėr dallim nga ai, ky ofrohet falas) Scott McNealy.

Menjėherė pasuan reagimet nga mė tė ndryshmet! Derisa disa e pėrmbanin kėtė ide si proces produktiv nė shėrbim tė njerėzimit, tė tjerėt paraqisnin tezat e tyre rreth mundėsisė sė keqpėrdorimit, jo vetėm nga organet pėrkatėse, por edhe nga vetė individi ose prindėrit, duke cenuar tė drejtėn elementare tė njeriut pėr veprime tė lira dhe tė pavarura.

Organizata SUN, pasi nuk pati sukses tė konsiderueshme nė projektin „Connectd Family", e zvogėloi edhe interesimin e mėtejmė. Mirėpo, nė skenė doli organizata amerikane Aplied Digital Solution, e cila parasheh qė deri nė fund tė kėtij viti ta krijoj njė prototip tė kėtij ēip kompjuterik qė implantohet nė trupin e njeriut dhe u quajt „Digital hinge"- grep digjital.

Interesimi i shkencėtarėve pėr komunikime tė tilla daton shumė herėt, qė nga zbulimi i aparateve tė para elektronike e sidomos pas atyre me sistem digjital. Baza e sistemit digjital ėshtė procesi binar qė pėrbėhet nga dy shifra 1 ose 0, e qė u zbulua nga gjeniu gjerman Gottfried Leibniz qė nė vitin 1666. Por ėshtė interesant tė cekim se si erdhe deri te ky zbulim, qė disa shekuj mė vonė, ndryshoi rrjedhat e pėrgjithshme tė shkencės nė drejtim produktiv.

Leibniz, sistemin binar e zbuloi duke u bazuar nė librin e vjetėr 3000 vjeēar kinez qė quhet I-Ging ose nė pėrkthim „Libri i shndėrrimeve" (ky libėr edhe sot gjen pėrdorim tė gjerė nė sferėn spirituale) nė tė cilin Universi me tė gjitha fenomenet e veta, paraqitet si njė dualitet - ose/ose, si: bardhė-zi, dritė-hije, lartė-poshtė, mashkull-femėr etj. Sipas I-Ging-ut, e gjithė materia, qoftė e gjallė apo e vdekur, ėshtė e pėrbėrė dhe e pėrshkuar nga njė energji me dy pole: poli pozitiv qė quhet „Yang" dhe poli negativ qė quhet „Yin". Leibniz-i energjisė pozitive i dha shifrėn „1" dhe qė reprezantonte pėr tė „Zotin", ndėrsa energjisė negative i dha shifrėn „0" qė simbolizonte „Universin".

Pra, sipas tij, nė bazė tė „1" dhe „0" u krijua gjithēka. Kėtė sistem, mė vonė, e pėrpunoi matematikani britanik, G. Boole qė edhe quhet Algjebra e Boole-s, dhe tek disa shekuj mė vonė, shkencėtarėt bėnė kombinimin e formulave tė Boole-s me sistemin binar dhe kėshtu mundėsuan krijimin e kompjuterėve digjital tė cilėt sot ne i kemi nė pėrdorim...

Ēip-i kompjuterik „Digital hinge", njėsit dėrguese dhe pranuese i furnizon me energji elektromekanike. Kėshtu qė mundėsohet furnizimi i tij me energji pėrmes lėvizjeve tė muskujve tė trupit tė personit qė e bartė atė. Gjithashtu, duke ju falėnderuar sistemit satelitor - Global Positioning System (GPS) , bartėsit e kėtij ēipi janė nė ēdo kohė tė lokalizuar ose edhe tė dirigjuar!
Udhėheqėsi i grupit, Peter Y. Zhou parasheh zbatime tė shumanshme tė kėtij dėrguesi tė implantuar nė jetėn e pėrditshme e sidomos nė kriminalistik dhe nė mjekėsi.

Para sė gjithash, ky ēip do tė shėrbej pėr interesa mjekėsore, thonė krijuesit e tij. Pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė madhe dhe mundėsisė sė shkėlqyer pėr kapacitetin bartės tė njėsive, ky ēip do tė mund tė implantohet tek pacientėt me kurime intensive, pėr tė pasur nėn mbikėqyrje funksionimin e organeve tė tyre vitale e nė raste tė posaēme edhe ndikimin mbi to.

Gjithashtu, interes tė posaēėm ky ēip ka zgjuar edhe nė qarqet e sigurimeve shtetėrore. Ata, pėrmes kėtij ēipi tė implantuar tek kriminelėt qė kanė kryer vepra tė rėnda, do tė mund ta kenė nė kontroll ēdo lėvizje tė tyre, e sidomos nė raste arratisjeje. Po ashtu, me kėtė ēip do tė pajisen edhe funksionarėt e lartė, tė cilėt nė raste kidnapimi, duke ju falėnderuar kėtij mikrosistemi, do tė zbulohen shumė shpjet si dhe do tė lokalizohet vendqėndrimi i tyre, e kėshtu do tė mundėsohet edhe eliminimi i kriminelėve.

Edhe milionerėt i gėzohen kėtij ēipi, pasi ai u mundėson mbikėqyrje dhe siguri mė tė madhe se deri mė tani. Gjithashtu, interes tė posaēėm kanė shfaqur edhe prindėrit, tė cilėt shpresojnė se pėrmes kėtij ēipi do tė mund t'i kontrollojnė lėvizjet e fėmijėve tė tyre, e kėshtu do tė kenė mundėsi t'i evitojnė ose dhe eliminojnė sjelljet dhe veprimet e tyre negative etj. Pra, pėrmes kėtij sistemi mundėsohet krijimi i njė rrjeti global mes qenieve njerėzore, qė sot mund t'i pėrngjaj sistemit telefonik mobil, mirėpo me karakteristika tjera!

Por, siē dihet, medaljoni i ka dy anė, mu ashtu sikurse sqaron edhe I-Ging-u me sistemin Yang-Yin, pra energjinė pozitive dhe atė negative. Derisa, admiruesit propagandojnė vlerat pozitive dhe tė dobishme tė kėtij mikrosistemi pėr mbarė njerėzimin, kundėrshtarėt i mohojnė ato, duke e cilėsuar kėtė mikrosistem si njė kreatur nė shėrbim tė diktatorėve, autokratėve, monopolistėve etj. Me kėtė sistem - thonė ata, faktikisht, njeriu bėhet qenie e lokalizuar dhe e kontrolluar sipas nevojės sė dikujt tjetėr, pa pasur mundėsi qė tė kundėrshtoj ose rezistoj.

Ky ėshtė vetėm hapi i parė nė kėtė drejtim, kur dihet se sot ekzistojnė mikrosisteme qė mundėsojnė miliona e miliarda operacione nė sekondė, prandaj shumė lehtė mund tė implantohen njė sistem i tillė edhe nė tru dhe kėshtu individi tė kthehet nė njė robot, por i pėrbėrė nga mishi e gjaku, e i dirigjuar nga dikush tjetėr pėr nevoja ose shėrbime tė planifikuara - pėrfundojnė ata. Pra, pasojat nuk dojnė koment!

Megjithatė, shkenca vazhdon tė lėviz rrugės sė vetė, drejt procesit tė pandalshėm, drejt zbulimeve tė reja, pavarėsisht nga mendimet, gjykimet apo spekulimet qė drejtohen nė adresė tė saj. Ajo ėshtė edhe detyra e saj. Ēdo zbulim i ri, normalisht qė ka edhe defektet e veta. Prandaj, se sa janė produktive apo destruktive tė arriturat dhe zbulimet qė bėnė ajo, do tė na paraqesin rezultate e mėvonshme, tė cilat faktori kohė do t'i vlerėsoj. Por, shkencėtarėt duhet tė mundohen, qė sė paku, mos t'u ndodhin puēe nėpėr labore, sepse ato nuk i referohen vetėm njė „partie" ose njė „shteti", por pasojat e atij puēi mund t'i bartė gjithė njerėzimi!

Sabir Krasniqi
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Neo prej 11.12.09 13:32

Mikroēip nėn lėkurė!

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mikroēip pėr tė gjithė nga 2013

Mesazh  Neo prej 26.06.10 14:52

Njė mikroēip i transplantuar pėr tė gjithė amerikanėt nga 2013Mbrenda 36 muaj do tė fillojė operacioni pėr transplantimin e mikroēipit tė identifikimit nė tokėn amerikane dhe pėr tė gjithė amerikanėt.

Nė projekt-ligjin Obama pėr Shėndetėsi, HR 3200, nė faqen 1001, ėshtė parashikuar qė pėr tė gjithė amerikanė tė futet njė mikroēip nė mėnyrė qė tė krijohet njė regjistėr kombėtar.

Ky lloj "Mikro-ēipi" duhet tė fillojė brenda 36 muajve (3 vjet).

Ky projekt-ligj i ri pėr kujdesin shėndetėsor, HR3200, i cili sapo ėshtė miratuar nga Kongresi, thekson se tė gjithė personat tė cilėt janė tė varur tė jenė me mikroēip.

Planet pėr kėtė "mikro-ēip" tashmė kanė qenė tė parashikuar qė nga dhjetori 2004.Kėtu ėshtė dokumenti zyrtar i F.D.A (Food and Drug Administration), i datės 10 dhjetor 2004, me titull " Class II Special Guidance Document: Implantable Radiofrequency Transponder System for Patient Identification and Health Information" qė flet pėr kėtė temė.

Tani duke pasur parasysh nė formulimin e projekt-ligjit HR 3200, " America's Affordable Health Choices Act of 2009 " qė gjendet nė faqen e internetit Congresses' House Ways and Means (metodat dhe mjetet e Dhomės sė Kongresit)

Nė faqen 100, gjendet " Subtitle C - National Medical Device Registry " i cili thotė: The Secretary shall establish a national medical device registry (in this subsection referred to as the 'registry') to facilitate analysis of postmarket safety and outcomes data on each device that—''(A) is or has been used in or on a patient; and ''(B) is a class III device; or ''(ii) a class II device that is implantable.

Me fjalė tė tjera, tė gjithė ata qė kanė tė vendosur mikro-ēipin sipas ligjit tė ri pėr kujdesin shėndetėsor duhet tė jenė tė regjistruar para" Sekretarisė ".
"Sekretaria" ėshtė ministria e shėndetėsisė dhe shėrbimeve sociale.

Data nga e cila regjistri ka mandat tė fillojė dhe qė ėshtė obligues e hasim nė faqen 1006 dhe pėrkon me njė periudhė prej 36 muajsh pas projekt-ligjit qė do tė bėhet ligj pėr shėndetin.

« The Secretary of Health and Human Services shall establish and begin implementation of the registry under section 519(g) of the Federal Food, Drug, and Cosmetic Act, as added by paragraph (1), by not later than the date that is 36 months after the date of the en21 actment of this Act, without regard to whether or not final regulations to establish and operate the registry have been promulgated by such date. «Pra, sipas ligjit HR 3200 i miratuar kohėve tė fundit nga Kongresi, vendosja e mikro-ēipit te amerikanėt duhet tė fillojė deri nė vitin 2013.


Edituar pėr herė tė fundit nga Neo nė 26.06.10 15:22, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Neo prej 26.06.10 14:59

Per te gjitha ata qe dine anglisht nje deshmi interesante nga David Icke rreth kesaj teme.

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Equinox prej 06.10.10 19:04

Mjerisht se shpejti do te behet realitet ne jeten tone, do te jete obligative per te gjithe ashtu siq jane sot pasaportat biometrike.
Ai qe nuk do ta refuzoje do te eliminohet nga sistemi i tanishem, nuk do te kete asnje te drejte punesimi, shkollimi, sherimi...
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Zattoo prej 13.10.10 13:32

nexus shkruajti:Mjerisht se shpejti do te behet realitet ne jeten tone, do te jete obligative per te gjithe ashtu siq jane sot pasaportat biometrike.
Ai qe nuk do ta refuzoje do te eliminohet nga sistemi i tanishem, nuk do te kete asnje te drejte punesimi, shkollimi, sherimi...

Nuk mendoj qe do te behet realitet menjehere por do te vendoset gradualisht ne menyre perfide duke e bere joshes dhe te domosdoshem ne syte e njerzeve (bagetive).
Ndoshta do te perseritet edhe nje 11 shtator me pasoja edhe me te medha katastrofale qe te vendoset definitivisht.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Odin prej 28.01.11 9:36

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  rebelisistemit prej 16.08.11 15:51

NWO-RENDI I RI BOTEROR PO VJEN A JENI GATI?
TE GJITHA TEORIT KONSPIRATIVE PO BEHEN REALITET!
A I KONSIDERONI ENDE SI " PERRALLA ME MBRET" ?!
ATA THONE:

Pėr drejtuesit e njėrės prej bashkive mė tė pėrparuara teknologjikisht nė Europė, asaj tė Triakallasė nė Greqi, kjo pyetje tashmė do t’i pėrkasė tė kaluarės. Keshilli bashkiak i qytetit apovoi nė unanimitet instalimin e njė sistemi pėr verifikimin e orareve tė punonjėsve tė kėsaj bashkie.

Sipas nėnkryetarit tė Bashkisė sė Trikallas, Jorgos Sturnaras, tashmė ka pėrfunduar tenderi dhe ėshtė pėrzgjedhur kompania qė do tė instalojė sistemin e mbikėqyrjes sė orarit.

Punonjėsit do tė kenė tė gjithė tė instaluar nė dorė njė mikro chip, i cili do tė verifikojė nė kohė reale lėvizjet, oraret e paraqitjes nė punė dhe ato tė largimit prej saj.

Pėrveē orareve, sistemi do tė ketė mundėsi tė monitorojė edhe funksionet jetike tė organizmit tė punonjėsve dhe do t’i njoftojė ata pėr ndonjė problem shėndetėsor qė mund tė kenė.

Sipas Sturnaras, instalimi i mikro chipit nuk prek privatėsinė e punonjėsve, pasi ai ėshtė programuar tė funksionojė vetėm 5 ditė tė javes dhe jo nė ditėt e pushimit.

Tė dhėnat e gjeneruara nga sistemi nuk do tė pėrpunohen pėr pėrdorim tė jashtėm.

Mbėshtetėsit e iniciativės besojnė se respektimi i orarit do t’i detyrojė punonjėsit tė rrisin produktivitetin e tyre.

Bashkia Trikalla renditet nė vendet e para tė Europės pėr pėrdorimin e teknologjisė sė lartė.

Atje interneti ėshtė pėr tė gjithė banorėt, ndėrsa ėshtė vendi qė instaloi pėr herė tė parė nė Europė sistemin e parkimit me celular.

NDERSA NE THEMI:

KY ESHTE VETEM FILLIMI PER TE KONTROLLUAR SA ME LEHTE NJERZIT DHE PASURIT E TYRE.
ME HIRE OSE ME PAHIRE DO TA KENI EDHE JU,NESE SINFORMOHENI NE MASE DHE NUK REBELOHENI!

Burimi: https://www.facebook.com/bota.konspiracionit
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 16.08.11 22:16

KJO BEHET PER TE RRITUR NDERGJEGJEN DHE KONTROLLIN TEK NJEREZIT.DUHET BERE SA ME SHPEJT PER SHQIPTARET ME QELLIM ZVOGELIMIN E KOHES PER TE KAPUR PERPARIMIN E BOTES.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  rebelisistemit prej 17.08.11 10:49

dimitrov xhunga shkruajti:KJO BEHET PER TE RRITUR NDERGJEGJEN DHE KONTROLLIN TEK NJEREZIT.DUHET BERE SA ME SHPEJT PER SHQIPTARET ME QELLIM ZVOGELIMIN E KOHES PER TE KAPUR PERPARIMIN E BOTES.

Ky eshte preteksi i tyre se pas kesaj fshihen plane djallezore,per kontrrollin sa me lehte te njerezimit!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  lucio prej 17.08.11 11:40


Sa here qe perparimi i teknologjise do te shihet me sekpticizem,gjithmone do kemi edhe konspirator dhe konspiracion.A nuk do ishte mire qe nga keto mikrocipe te kishte me vehte dhe ndonje antare i ketij forumi,per ta kontrolluar ne se ai bente ndonje pune ''te zeze''?
avatar
lucio

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  rebelisistemit prej 18.08.11 12:52

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Luli prej 05.02.12 20:29

Mikroēipet RFDINė telekomunikacion dhe elektronikė me termat (RFID - Radio Frequency Identification- ose- Frekuenca Radio Identifikimi) nėnkuptojmė njė teknologji pėr identifikimin dhe/ose ruajtjen automatike tė tė dhėnave te objekteve , kafshėve ose njerėzve (AIDC Identifikimi Automatik & Regjistrimi i te Dhėnave), bazuar nė aftėsinė pėr tė ruajtur ato nga pajisje tė posaēme elektronike.

Pėr tė pasur njė ide se sa e pėrhapur ėshtė kjo teknologji,ju bėj me dije se momentalisht mikroēipet RFDI pėrdoren nė:

Pasaportat, kartat e kreditit, biletat elektroniket tė udhėtimit, kontrollin e mallrave nė magazina, kontrollin e mjeteve te transportit, kontrollin e prenzencave e hyrje-daljeve nė shumė institucione, nėpėr bilblioteka, nė identifikimin e kafsheve, nė mjekėsi etj....

Deri ketu gjithcka nė rregull.......POR......

Imagjinoni njė botė nė tė cilėn pėr tė blerė ushqime, ju duhet tė keni njė mikroēip nėn lėkurė. Nė kėtė botė tė gjithė duhet tė kenė njė mikroēip nėn lėkurė.

Imagjinoni sikur ju dilni nė rrugė nė shenjė proteste, dhe falė mikroēipit nėn lėkurėn tuaj forcat e policisė mund tė bien nė gjurmėt tuaja.Imagjinoni sikur qeveria vendos tė fikė mikrocipin tuaj.........

A nuk ėshtė shantazh? Nėse ti bėn diēka qė nuk mė pėlqen,unė mund tė fik mikrocipin tėnd, dhe ti nuk mund tė bėsh asgjė, sepse pjesa tjetėr e njerėzve nuk do heqė dorė nga "avantazhi" i tė pasurit njė mikroēip nėn lėkurė, dhe askush nuk do tė ketė me interes t’ju shesė ushqimin dhe t’ju sigurojė tė gjitha shėrbimet qė njė qytetar si ti ka nevoje thjesht per faktin se nuk ėshtė i pajisur me njė mikroēip!

Kėto pajisje mund tė pėrdoren pėr tė identifikuar dhe ndjekur lėvizjet e njerėzve. Pėr shembull, mendo sikur ju vendosni tė merrni pjesė nė njė protestė apo ndonjė aktivitet tjetėr tė organizuar. Ne qoftė se oficerėt e policisė shpėrndajne kėto pajisje, secili prej atyre qė marrin pjesė do tė ndiqet dhe identifikohet mė vonė sipas dėshires, duke pėrdorur nje skaner mjaft te fuqishėm.

Rezultati do ishte akumulimi i pushtetit nė duart e njė qeverie qė gjithnjė e mė shume i shpėton kontrollit tė qytetarėve. Qeveria praktikisht mund tė" shuajė tė gjitha tė drejtat e qytetarit ", duke shtypur butonin qė do tė urdhėroj ēaktivizimin e mikroēipit tend.

Fantashkencė?!!!
JO,eshte realitet.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Siroco prej 13.11.12 23:27

Nė qoftė se ne nuk jemi tė kujdesshėm, kjo do tė jetė ajo qė do tė na ndodhė - Skenari i mundshėm...

Pėr arsye tė sigurisė ose shėndetit, ne do tė jemi tė detyruar pėr tė injektuar njė mikroēip pėr tė mirėn tonė, natyrisht pėr tė na mbrojtur . Ky ēip do tė pėrmbajė pėrbėrės teknologjikė qė ne nuk do tia dimė pėrmbajtjen.

Do tė jetė njė mjet i pėrsosur pėr tė menaxhuar njė diktaturė.
Kundėrshtarėt kokėfortė tė tė gjitha llojeve do tė nėnshtrohen brenda nė trupin tė tyre!

Mjafton lirimi i njė substance tė tillė, ose aktivizimi i funksionimit tė saj (elektromagnetik?), dhe personi do tė vuajė ērregullime psikike apo fizike. Ai nuk mund tė bėjė absolutisht asgjė sepse do tė jetė tepėr vonė, sepse ai ka lejuar qė djalli tė hyjė nė trupin e tij!
Ai do tė humb sovranitetin e tij dhe dinjitetin qė ishte madhėshtia e tij.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Implantimi Digjital

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi