Kisha e Shna Ndout, vendi magjik

Shko poshtė

Kisha e Shna Ndout, vendi magjik

Mesazh  Luli prej 06.04.11 19:15

Kisha e Shna Ndout, vendi magjikShtypi i huaj i nxitur nga njė lajm nė agjencinė "Rojters" ka komentuar pėr vendin "ēudibėrės" ku ndodhet kisha e Shna Ndout (Shėn Antonit) nė Laē. Kisha vizitohet nga neofetarėt pėr shpėtime tė ndryshme tė karakterit trupor dhe mendor. Vijon artikulli nga tv Klan:

"Kisha e Shėn Antonit nė Laē, vendi qė besohet se ka fuqi shėruese. Nė njė kronikė tė sajėn Agjencia e lajmeve Reuters flet pėr kishėn magjike, e cila vizitohet ēdo ditė nga qindra pelegrinė nga e gjithė Shqipėria. Siē shprehet Reuters, ajo qė besimtarėt kėrkojnė nė kėtė kishė ėshtė shpėtimi fizik dhe shpirtėror. Njė prej tyre, Agron Ceiku, i cili ka ardhur nga Italia vetėm pėr tė vizituar kėtė vend tė njohur si Kisha e Laēit, beson se kjo kishė ka fuqinė tu japė zgjidhje problemeve tė tij shėndetsore.

"Kam disa probleme tė vogla shėndetsore pėr tė cilat mjekėt nuk po mė japin zgjidhje. Kam shpresa tė mėdha pas kėsaj vizite nė kėtė kishė. Besoj se ka vetėm njė zot, nuk ka rėndėsi, musliman, katolik apo ēfarėdolloj besimi. Pėr mua ka vetėm njė zot.”

Historia e kėtij vendi nis nė shekullin e 12 dhe ėshtė e tejmbushur me legjenda tė murgjve tė keqtrajtuar tė cilėt kanė qenė kritikė tė ashpėr tė armiqve tė kristianėve, pėrfshi edhe perandorinė osmane. At Mikel Pėllumbi i cili mban edhe meshė nė Kishėn e Shėn Antonit tha se ēdokush ėshtė i mirėpritur, pavarėsisht se cilit besim fetar i pėrket.

"Pelegrinėt qė vizitojnė kėtė kishė i pėrkasin tė gjitha shtresave, duke pėrfshirė kėtu, politikanė, komunustė, ateistė, besimtarė e kėshtu me rradhė. Tė gjitha ata janė tė mirėpritur, edhe pse vijnė me idenė se ėshtė njė vend magjik, apo qė ka fuqi magjike qė mund t’i ndihmojė apo mbrojė ata.”

Agjensia britanike e lajmeve rikthen sėrish nė kėtė kronikė faktin se Shqipėria ka qenė gjithmonė njė vend me tolerancė fetare. Siē shprehet Reuters, Shqipėria nuk ka njė histori qė flet pėr ekstremizėm fetar."
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kisha e Shna Ndout, vendi magjik

Mesazh  abramelin prej 13.06.12 17:18

kisha e laēit aty ku mlidhen te gjith shiqiptaret pa dallim fejetabramelin

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kisha e Shna Ndout, vendi magjik

Mesazh  Zattoo prej 05.12.14 22:39

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kisha e Shna Ndout, vendi magjik

Mesazh  IndigoStar prej 08.12.14 8:15

Muslimanet nuk shkojne ne Kishe ...
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kisha e Shna Ndout, vend magjik.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 08.12.14 15:55

Malik shkruajti:Muslimanet nuk shkojne ne Kishe ...
Njs kjo s'ishte per ty.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kisha e Shna Ndout, vendi magjik

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi