E paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

E paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Mesazh  Berti69 prej 04.04.11 21:44

Emmy-in e paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Jo tė gjithė janė supersticiozė aq sa tė besojnė se ėndėrrat janė paralajmėruese tė njė ngjarje reale qė mund t'i ndodh dikujt kur ai zgjohet nga gjumi.

Por dėshmitė e disa mikeshave tė kėngėtares shqiptare Emmy, e cila humbi jetėn mbrėmjen e 27 shkurtit flasin pėr disa ėndėrra paralajmėruese njė ditė para sė 22 vjeēarja tė ndėrronte jetė.

Sipas disa mikeshave te Emmy-it protagonisti i ėndrrave tė gjumit tė Emmy-t ishte pikėrsisht biznesmeni kosovar. Ajo i ka treguar ėndrrat mikeshave.‘Pashė nė ėndėrr sikur Azizi mė vrau me pistoletė’, - kishte thėnė Emmy, ndėrsa ishte zgjuar e trembur nga gjumi.

Sakaq ėndrra e dytė, mėngjesin e ditės qė ndodhi aksidenti lidhej drejtpėrdrejtė pėr fluturimin e saj drejt parajsės. “Isha nė qiell, nė aeroplan, pamja ishte fantastike, por papritur avioni ra”, kishte treguar kėngėtarja bukuroshe mėngjesin e asaj tė shtune, 27 shkurt.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Mesazh  Nikolaos prej 04.04.11 22:32

Po normale qe endrrat jane paralajmeruese. Kemi tre lloje endrrash:
1) endrra qe duan te na paralajmerojne per dicka qe do te ndodhe se shpejti.
2) gjerat qe kemi me shume fiksim, qe i deshirojme fort ne realitet i shohim ne enderr sikur po realizohen.
3) gjerat qe kemi me shume frike, per te cilat perjetojme ankthe, i shohim ne enderr sikur po na ndodh vertet ajo e keqe per te cilen mendojne dhe kemi frike.
- sigurisht qe endrrat varen dhe nga gjendja ne te cilen ndodhet trupi dhe mendja. Nese, per shembull, trupi yne gjate gjumit nuk eshte rehat (bie fjala sikur ne nje nate te ftohte, jemi zbuluar dhe trupi na dridhet), atehere ne do te shohim endrra te keqija, por edhe nese truri yne nuk eshte i qete gjate dites, perseri do te shohim gjera te keqija. Endrrat varen edhe nga besimi. Per shembull nese nje femije sheh nje film me fantazma dhe beson se ka fantazma, djall etj, ai do te shohe ne enderr ate ne te cilen beson, pra fantazmat. Une per vete dikur i besoja keto gjera dhe i shikoja ne enderr, tani qe nuk i besoj fare, as qe i kam pare ndonjehere, e kam trurin fare te qete dhe fle rehat. Prandaj besimi i tepert eshte budallallek.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mos parashikoj te ardhmen une

Mesazh  TamaraTami prej 09.02.12 20:10

Pershendetje..
Ju lutem shum mu pergjigjeni kesaj qe do ju pyes ju lutem!!
Ka 1 jave qe shoh endera qe me pas kur zgjohem kthehen ne realitet, cdo ender qe shoh te nesrmen ndodh nejet, shoh ender djaline axhit te nesremne aj fejohet po ashtu dhe me perosna te tjera qe te nesrmen ju ndodh diqka,, dhe shoh ender djalin qe dashuroj sikur me thot ca fjal dhe te nesremn aj futet online ne msn dhe em shkruan dhe kur nuk e shoh ne ender aj nuk futet asnjeher ne msn as nuk em shkruan.. cdoher e shoh ender ate..ndoshta keni marr vesh se ne Kosove ka qen nje torndao dhe po ate dite kur ishte torndao une pash ender Zotin pash vetem bardh dhe nje ze qe em thoshte eshte radha juaj per te pesuar tornado.. prej kesaj dite qe ndodhi torndao dhe pash ender Zotin 1 jave rresht shija ender se cfar do te ndodhte te nesermen ose diten tjeter.. mirpo tashi shoh endera prapo po nuk ndodh te nesmren ashtu shoh endera te quditshme !!
ju lutem qafre po me ndodh qfar do thot kjo pse me nuk mund te shoh ju lutem mu pergjigjni!!
avatar
TamaraTami

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Mesazh  scrapicoco prej 10.02.12 15:03

TamaraTami shkruajti:Pershendetje..
Ju lutem shum mu pergjigjeni kesaj qe do ju pyes ju lutem!!
Ka 1 jave qe shoh endera qe me pas kur zgjohem kthehen ne realitet, cdo ender qe shoh te nesrmen ndodh nejet, shoh ender djaline axhit te nesremne aj fejohet po ashtu dhe me perosna te tjera qe te nesrmen ju ndodh diqka,, dhe shoh ender djalin qe dashuroj sikur me thot ca fjal dhe te nesremn aj futet online ne msn dhe em shkruan dhe kur nuk e shoh ne ender aj nuk futet asnjeher ne msn as nuk em shkruan.. cdoher e shoh ender ate..ndoshta keni marr vesh se ne Kosove ka qen nje torndao dhe po ate dite kur ishte torndao une pash ender Zotin pash vetem bardh dhe nje ze qe em thoshte eshte radha juaj per te pesuar tornado.. prej kesaj dite qe ndodhi torndao dhe pash ender Zotin 1 jave rresht shija ender se cfar do te ndodhte te nesermen ose diten tjeter.. mirpo tashi shoh endera prapo po nuk ndodh te nesmren ashtu shoh endera te quditshme !!
ju lutem qafre po me ndodh qfar do thot kjo pse me nuk mund te shoh ju lutem mu pergjigjni!!
nuk di te kthej pergjigje... por mund te them qe esht rast intresant... quaje si dhunti, aftesi, ose si nje lidhje te fort shpirterore me zotin ose me ndonje engjell... tpakten
keshtu mendoj un nga konkluzioni i atyre cka kam lexuar... ktu eksperter e ketyre gjerave spara jan aktiv ose te kthejn pergj, prandaj mundohu ta gjesh vet pergjigjen...
hidhi nje sy kesaj faqeje besoj se do gjesh pergj diku.
avatar
scrapicoco

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mos parashikoj te ardhmen une

Mesazh  TamaraTami prej 10.02.12 18:15

Faleminderit, per kshillen!
ende se kam te qarte, ende shoh enderra te cuditshme, dhe me interesantja eshte ajo me djalin qe dua, sa her e shohe ender eshte duke me folur shpjeguar qfare ndjen te nesremne hyn online ne msn dhe me shkruan ndersa herave tjera asnjeher nuk futet vetem kur une eshoh ender..shpresoj se eshte ajo qe thuani ju zotria me lart:
por edhe nese dikush di diqka i lutem te ma thot do isha e lumtur

avatar
TamaraTami

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Mesazh  scrapicoco prej 10.02.12 18:29

TamaraTami shkruajti:Faleminderit, per kshillen!
ende se kam te qarte, ende shoh enderra te cuditshme, dhe me interesantja eshte ajo me djalin qe dua, sa her e shohe ender eshte duke me folur shpjeguar qfare ndjen te nesremne hyn online ne msn dhe me shkruan ndersa herave tjera asnjeher nuk futet vetem kur une eshoh ender..shpresoj se eshte ajo qe thuani ju zotria me lart:
por edhe nese dikush di diqka i lutem te ma thot do isha e lumtur

provo lexo ndonje fjalor enderrash... mabase aty do gjesh kuptimin e kesaj enderre.... ose
posteje enderren tek forumi I enderrave
kliko ketu
avatar
scrapicoco

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Mesazh  TamaraTami prej 10.02.12 20:30

Ke te drejt! do e bej
Faleminderit shum per kohen qe me kushtuat jeni shum i sjeshllem Zoti ju bekoft:)
avatar
TamaraTami

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Mesazh  Neo prej 10.02.12 21:43

Kam postuar nje artikull qe ndoshta ju ndihmon dhe ju jep nje ide rreth pyetjes qe keni shtruar:

http://www.explorerunivers.com/t1970-endrrat-vijne-nga-zoti?highlight=vijne+nga+zoti
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1445


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Mesazh  TamaraTami prej 10.02.12 21:56

Ju faleminderit shum te gjithve nga zemra qe po em ndihemoni:)
avatar
TamaraTami

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E paralajmėruan ėndėrrat pėr vdekjen e saj

Mesazh  TamaraTami prej 10.02.12 23:46

Faleminderit po askund nuk po gjej pergjigje!:((
avatar
TamaraTami

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi