Si t’i shpėtosh katastrofave nė udhėtim

Shko poshtė

Si t’i shpėtosh katastrofave nė udhėtim

Mesazh  Fikrro prej 31.03.11 12:00

Si t’i shpėtosh katastrofave nė udhėtimNdėrsa udhėtimi ėshtė shndėrruar nė njė pjesė thelbėsore tė jetės sė shekullit XXI, sė bashku me tė janė rritur edhe rastet e aksidenteve dhe katastrofave tė mjeteve tė transportit.

Megjithatė, ekzistojnė tetė mėnyra pėr tė pėrmirėsuara shanset e mbijetesės nė ēdo rast. Njė grup i Universitetit tė Grinuiēit nė Angli publikoi sot pėrfundimet e tij.

1. Nėpėr hotele ėshtė e domosdoshme qė pėrpara hyrjes nė dhomė tė kontrollohet ku ndodhen daljet e sigurisė. Njėkohėsisht, duhet parė nėse ato janė tė lira e funksionale.

2. Njė elektrik dore me vete rrit ndjeshėm shanset e mbijetesės, pasi errėsira ėshtė njė prej armiqve mė tė kėqij nė rastet e tėrmeteve, zjarreve apo aksidenteve tė tjera. Ajo duhet tė jetė gjithmonė nė rrezen e kapjes sė dorės.

3. Mund tė duket qesharake, por njė kapuē mund tė rezultojė miku mė i mirė gjatė njė zjarri. I vendosur nė fytyrė mund tė mbrojė nga tymi, i cili ndryshe nga sa shumė njerėz besojnė, shkakton shumė mė tepėr vdekje se vetė zjarri.

4. Nė rastet e udhėtimit me tren, duhen zgjedhur gjithmonė vagonat qėndrorė, mė tė sigurtit nė rastet e ndonjė aksidenti. Vagonat e parė gjithėmonė shformohen nga goditja, tė fundit shkėputen e rrokullisen.

5. Gjithmonė nė tren, tė ulurit me shpinė kanė statistika shumė mė tė larta mbijetese, se sa ata qė qėndrojnė pėrballė dhe bėhen viktima tė “hedhjeve” tė fuqishme pėrpara.

6. Kudo qė verifikohet njė incident, gjėja mė e rėndėsishme ėshtė reagimi i menjėhershėm. Humbja e kohės ėshtė veēanėrisht e rrezishme nė tė gjitha rastet.

7. Duhen shmangur sa mė shumė udhėtimet nė ditėt kur ndiheni mirė. Shanset e mbijetesės reduktohen ndjeshėm nėse i mbijetuari nuk reagon menjėherė dhe nėse i mungon forca fizike.

8. Asnjėherė nuk duhet fjetur apo marrė qetėsues qė rrezikon tė pėrgjumė apo tė reduktojė frikėn. Frika ėshtė miku mė i mirė nė rastet e aksidenteve, truri emeton menjėherė njė substancė qė i bėn muskujt shumė mė reaktiv dhe instiktet shumė mė tė mprehta.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi