Skuadra qė vrau civilė tė pafajshėm

Shko poshtė

Skuadra qė vrau civilė tė pafajshėm

Mesazh  Zattoo prej 29.03.11 0:13

"The Killerteam", skuadra qė vrau civilė tė pafajshėm afganėRevista prestigjoze "Rolling Stone" ka publikuar njė ditė mė parė njė raport special mbi krimet e luftės sė ushtarėve amerikanė gjatė shėrbimit tė tyre nė Afganistan, ndėrsa zyrtarėt e SHBA-ve akuzhen se nuk kanė bėrė asgjė pėr t'i ndaluar.

Rolling Stones, shkruan se "nė fillim tė vitit tė kaluar, pas gjashtė muajsh tė vėshtira pėr ushtarėt amerikanė, njė grup i Divizionit tė Kėmbėsorisė amerikane morėn njė vendim tė momentit, "kishte ardhur mė nė fund koha pėr tė vrarė njė haxhi, "haji"

Mes ushtarėve tė 'Bravo Company', vazhdon mė tej raportin e saj "Rolling Stones" ideja e vrasjes sė njė civili afgan ka qenė subjekt i bisedave tė panumėrta, gjatė mbrėmjeve tė tyre nėn shoqėrinė e pijeve. Prej javėsh ata kishin menduar mbi mundėsinė e realizimit tė kėsaj ideje. Jo shumė nga viti i ri, nė provincėn e Kandaharit, ata ranė dakord qė tė ndalonin sė foluri pėr kėtė dhe tė vepronin.

Sipas revistės, 'Bravo Company', ishte vendosur nė kėtė zonė qė nga vera, duke luftuar, me pak sukses pėr tė ērrėnjosur talebanėt, dhe pėr tė vendosur aty praninė amerikane, nė njė nga zonat me mė pak sundim tė ligjit. Nė mėngjesin e 15 janarit, kompania 3 Platon, pjesė e e Brigadės sė pestė Stryker, me bazė nė Tacoma, Washington, arritėn nė vendin e quajtur La Mohammad Kalay, njė fshat i izoluar buijqėsor, shkruan Rolling Stone.

Fshatarėt e kėsaj zone dyshoheshin pėr mbėshtetje tė talebanėve. Ky vend konsiderohej si njė strehė e sigurt pėr ndėrmarrjen e sulmeve ndaj trupave amerikane.

Gjatė kėsaj kohe dy ushtarė, ndahen nga brigada e tyre nė kėrkim tė njė njeriu pėr ta vrarė.

Marrėveshja ishte e tillė, edhe nėse ata ishin duke bėrė dicka tė ēmendur, askush s'kishte pėr ta marrė vesh, mėsohet t'i ketė thėnė njė prej tyre mė vonė hetuesve tė ushtrisė.

Dy ushtarėt nė largėsi, shquajnė njė fermer i cili ishte i vetėm duke punuar nė mes tė fidanėve, dhe ata vendosin tė ekzekutojnė pikėrisht atė, vazhdon mė tej raporti special i Rolling Stone.

Ai ishte njė fėmijė, rreth 15 vjeē. Jo shumė larg moshės sė dy ushtarėve amerikanė, Morlock ishte 21 dhe ushtari tjetėr 19. Emrin e tij ata do ta mėsonin mė vonė, ishte Gul Mudin, njė emėr popullor nė Afganistan. Ai kishte vėnė njė kapele tė vogėl dhe kishte veshur njė xhaketė tė gjelbėr tė stilit perėndimor. Ai nuk mbante asgjė nė dorė qė mund tė interpretohej mė pas si njė armė apo lopatė. Shprehja e fytyrės sė tij ishte mikpritėse.

"Ai nuk ishte njė kėrcėnim"-, ka pranuar mė pas njėri nga ushtarėt

Pas vrasjes sė 15- vjeēarit ata i hodhėn atij njė granadė pėr ta bėrė skenėn tė dukej sikur kishte patur njė sulm. Por situata ka marrė pėr keq pasi njėri nga ushtarėt, kishte filluar tė luante me trupin e fėmijės. Mė pas mendohet se ai i preu njė nga gishtat pėr ta marrė me vete si trofeun e tij tė parė nga Afganistani. Mė vonė dy ushtarėt, ndėrsa ishin duke luajtur me letra vendosėn tė vėnė si bast gishtin e 15- vjeēarit.

Tė gjithė ushtarėt e pėrfshirė nė kėto krime ishin pjesė Brigadės 5, Stryker Combat, tė Divizionit tė Kėmbėsorisė 2, qė kanė kryer tė paktėn katėr ekzekutime nė provincėn e Kandaharit, mes muajve janar dhe maj tė vitit tė kaluar.

Pak ditė mė parė gjermania Spiegel.de publikoi disa foto tė censuruara nga Pentagoni. Ushtarėt nė fjalė, pozonin me civilėt afganė pasi i kishin vrarė.

Botimi i disa fotografive shokuese tė ushtarėve amerikanė duke pozuar me kufoma tė civilėve afganė pasi i kishin vrarė, ka nxitur reagimin e ushtrisė amerikane e cila ka kėrkuar ndjesė pėr shqetėsimin qė mund tė kenė krijuar fotot nė publik.

Revista gjermane 'Der Spiegel' i identifikoi personat e fotografuar si ushtarė amerikane, ndėr tė cilėt Jeremy Morlock dhe Andreė Holmes. Ata janė 2 nga 5 ushtarėt qė po gjykohen nga njė gjykatė ushtarake amerikane nėn akuzat se kanė vrarė civilė afganė.

Ushtria amerikane doli sot njė deklaratė ku thuhet se fotografitė janė "revoltuese pėr ne si njerėz dhe nė kundėrshtim me vlerat dhe standardet e Ushtrisė sė Shteteve tė Bashkuara".

Imazhet e botuara nga gjermania 'Der Spiegel' ishin ndėr fotografitė e sekuestruara nga hetuesit e ushtrisė qė po mbledhin tė dhėna lidhur me vdekjen e 3 afganėve tė paarmatosur nė provincėn e Kandaharit vitin e kaluar.

Njė gjykatės ushtarak kishte nxjerrė njė urdhėr tė rreptė pėr mos publikimin e fotografive.

Nuk ėshtė e qartė se si 'Der Spiegel' i siguroi fotografitė. E pėrjavshmja gjermane thotė se ka botuar vetėm 3 nga 4000 fotot dhe videot qė janė grumbulluar gjatė kėrkimeve 5-mujore.


Marre nga revista 'Rolling Stones'
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Skuadra qė vrau civilė tė pafajshėm

Mesazh  thepirust prej 20.04.11 0:26

Ne Xhehenem kan me shku te pafeshmit !! Katilat !!
zattoo shkruajti:"The Killerteam", skuadra qė vrau civilė tė pafajshėm afganėRevista prestigjoze "Rolling Stone" ka publikuar njė ditė mė parė njė raport special mbi krimet e luftės sė ushtarėve amerikanė gjatė shėrbimit tė tyre nė Afganistan, ndėrsa zyrtarėt e SHBA-ve akuzhen se nuk kanė bėrė asgjė pėr t'i ndaluar.

Rolling Stones, shkruan se "nė fillim tė vitit tė kaluar, pas gjashtė muajsh tė vėshtira pėr ushtarėt amerikanė, njė grup i Divizionit tė Kėmbėsorisė amerikane morėn njė vendim tė momentit, "kishte ardhur mė nė fund koha pėr tė vrarė njė haxhi, "haji"

Mes ushtarėve tė 'Bravo Company', vazhdon mė tej raportin e saj "Rolling Stones" ideja e vrasjes sė njė civili afgan ka qenė subjekt i bisedave tė panumėrta, gjatė mbrėmjeve tė tyre nėn shoqėrinė e pijeve. Prej javėsh ata kishin menduar mbi mundėsinė e realizimit tė kėsaj ideje. Jo shumė nga viti i ri, nė provincėn e Kandaharit, ata ranė dakord qė tė ndalonin sė foluri pėr kėtė dhe tė vepronin.

Sipas revistės, 'Bravo Company', ishte vendosur nė kėtė zonė qė nga vera, duke luftuar, me pak sukses pėr tė ērrėnjosur talebanėt, dhe pėr tė vendosur aty praninė amerikane, nė njė nga zonat me mė pak sundim tė ligjit. Nė mėngjesin e 15 janarit, kompania 3 Platon, pjesė e e Brigadės sė pestė Stryker, me bazė nė Tacoma, Washington, arritėn nė vendin e quajtur La Mohammad Kalay, njė fshat i izoluar buijqėsor, shkruan Rolling Stone.

Fshatarėt e kėsaj zone dyshoheshin pėr mbėshtetje tė talebanėve. Ky vend konsiderohej si njė strehė e sigurt pėr ndėrmarrjen e sulmeve ndaj trupave amerikane.

Gjatė kėsaj kohe dy ushtarė, ndahen nga brigada e tyre nė kėrkim tė njė njeriu pėr ta vrarė.

Marrėveshja ishte e tillė, edhe nėse ata ishin duke bėrė dicka tė ēmendur, askush s'kishte pėr ta marrė vesh, mėsohet t'i ketė thėnė njė prej tyre mė vonė hetuesve tė ushtrisė.

Dy ushtarėt nė largėsi, shquajnė njė fermer i cili ishte i vetėm duke punuar nė mes tė fidanėve, dhe ata vendosin tė ekzekutojnė pikėrisht atė, vazhdon mė tej raporti special i Rolling Stone.

Ai ishte njė fėmijė, rreth 15 vjeē. Jo shumė larg moshės sė dy ushtarėve amerikanė, Morlock ishte 21 dhe ushtari tjetėr 19. Emrin e tij ata do ta mėsonin mė vonė, ishte Gul Mudin, njė emėr popullor nė Afganistan. Ai kishte vėnė njė kapele tė vogėl dhe kishte veshur njė xhaketė tė gjelbėr tė stilit perėndimor. Ai nuk mbante asgjė nė dorė qė mund tė interpretohej mė pas si njė armė apo lopatė. Shprehja e fytyrės sė tij ishte mikpritėse.

"Ai nuk ishte njė kėrcėnim"-, ka pranuar mė pas njėri nga ushtarėt

Pas vrasjes sė 15- vjeēarit ata i hodhėn atij njė granadė pėr ta bėrė skenėn tė dukej sikur kishte patur njė sulm. Por situata ka marrė pėr keq pasi njėri nga ushtarėt, kishte filluar tė luante me trupin e fėmijės. Mė pas mendohet se ai i preu njė nga gishtat pėr ta marrė me vete si trofeun e tij tė parė nga Afganistani. Mė vonė dy ushtarėt, ndėrsa ishin duke luajtur me letra vendosėn tė vėnė si bast gishtin e 15- vjeēarit.

Tė gjithė ushtarėt e pėrfshirė nė kėto krime ishin pjesė Brigadės 5, Stryker Combat, tė Divizionit tė Kėmbėsorisė 2, qė kanė kryer tė paktėn katėr ekzekutime nė provincėn e Kandaharit, mes muajve janar dhe maj tė vitit tė kaluar.

Pak ditė mė parė gjermania Spiegel.de publikoi disa foto tė censuruara nga Pentagoni. Ushtarėt nė fjalė, pozonin me civilėt afganė pasi i kishin vrarė.

Botimi i disa fotografive shokuese tė ushtarėve amerikanė duke pozuar me kufoma tė civilėve afganė pasi i kishin vrarė, ka nxitur reagimin e ushtrisė amerikane e cila ka kėrkuar ndjesė pėr shqetėsimin qė mund tė kenė krijuar fotot nė publik.

Revista gjermane 'Der Spiegel' i identifikoi personat e fotografuar si ushtarė amerikane, ndėr tė cilėt Jeremy Morlock dhe Andreė Holmes. Ata janė 2 nga 5 ushtarėt qė po gjykohen nga njė gjykatė ushtarake amerikane nėn akuzat se kanė vrarė civilė afganė.

Ushtria amerikane doli sot njė deklaratė ku thuhet se fotografitė janė "revoltuese pėr ne si njerėz dhe nė kundėrshtim me vlerat dhe standardet e Ushtrisė sė Shteteve tė Bashkuara".

Imazhet e botuara nga gjermania 'Der Spiegel' ishin ndėr fotografitė e sekuestruara nga hetuesit e ushtrisė qė po mbledhin tė dhėna lidhur me vdekjen e 3 afganėve tė paarmatosur nė provincėn e Kandaharit vitin e kaluar.

Njė gjykatės ushtarak kishte nxjerrė njė urdhėr tė rreptė pėr mos publikimin e fotografive.

Nuk ėshtė e qartė se si 'Der Spiegel' i siguroi fotografitė. E pėrjavshmja gjermane thotė se ka botuar vetėm 3 nga 4000 fotot dhe videot qė janė grumbulluar gjatė kėrkimeve 5-mujore.


Marre nga revista 'Rolling Stones'
avatar
thepirust

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi