Shenjat e Kijametit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shenjat e Kijametit

Mesazh  Valtoni prej 27.03.11 19:55

Shenjat me te rėndėsishme te Kijametit
Pikepamje Islame

Ne kėtė shkrim do tė permendim shenjat e vogla me te rėndėsishme pa ndonjė koment te veēantė, vetėm se aty ku ėshtė e patjetersueshme.Pėr secilen shenjė te pėrmendur, do tė permendim hadithin autentik net e cilin ai pėrmendet.Salavati dhe salami qofshin mbi Pejgamberin tonė dhe familjen e tij!


1)Kur roberesha ti linde zonjen e saj.Me kėtė aludohet ne pushtime te shumnumerta islame ne te cilat do tė kėtė shumė roberesha te cilat do tė lindin fėmijėt e zoterinjve tė tyre, dhe te cilat, sikurse djemtė e baballareve tė tyre, do tė lirohen dhe do ti nenshtrohen nenes se tyre e cila ėshtė robereshe. Gjithashtu aludohet ne padegjueshmerine e femijve ndaj prindėrit, kėshtu qe femija do tė sillet ndaj nenes se tij sikur ndaj robereshes.Tė dyja kėto komentime janė realizuar ne jetėn e pėrditshme.


2)Kur tė shikosh kembezbathurit, cobanet e varfer duke garuar ne ndėrtimin e shtepive.Kjo mjaft e perhapur sot, jo vetėm ne vendet arabe por dhe ne vendet e tjera.

3)Lenia e puneve tė atyre te cilėt nuk janė te denjė pėr to.Muhamedi a.s thotė.”Kur punėt ti lihen atyre qe nuk janė te aftė atėherė prite kijametin.”(Buhariu)

4)Zvogelimi i diturise dhe pėrhapja e paditurise


5)Shumė vrasje.Muhamedi a.s thotė .”Para kijametit do tė pėrhapet padituria e do tė humb dituria dhe do tė shtohet herexhi, ndėrsa ajo ėshtė vrasja”.(Buhariu-Muslimi)

6)Pirja e veres(alkolit) dhe emerimi i sja me emra te ndryshėm.Muhamedi a.s thotė : “Njerzit e ymetit tim do tė pijne vere ndėrsa do ta qaujen atė me emra te ndryshėm”.(Ahmedi –Nesaiu)


7) Perhapja e amoralitetit(zinase)


8)Meshkujt do tė veshin rrobe te mendafshta


9)Konsiderimi i instrumenteve muzikore si te lejueshme. Muhamedi a.s thotė: “Me siguri ne Umetin tim do tė kėtė te cilėt do tė lejojne zinane, mendafshin, veren dhe instrumentet muzikore.(Buhariu –Albani thotė se ėshtė Sahih)


10)Huazimi i kengetareve


11)Paraqitja e paturpesise dhe tė folurit te shfrenuar.


12)Nderpreja e lidhjeve farefisnore


13)Mashtrimet dhe akuzimi i te pafajshmit


14)Dhenia besimit mashtruesit. Muhamedi a.s thotė: “Prej shenjave te Kijametit ėshtė paturpesia dhe tė folurit te shfrenuar, nderprerja e lidhjeve farefisnore dhe mosbesimi ndaj te besueshmit dhe besimi ndaj mashtruesit”.(Buhariu Albani thotė se ėshtė Sahih)

15)Paraqitja e vdekjeve te papritura te njerzit.


16)Kalimi afėr xhamisė e moskryerja e namazit ne to.Muhamedi a.s thotė: “…. Kur te kaloni afėr xhamisė dhe kur te paraqiten vdekjet e papritura”.(Ahmedi dhe Bezari Albani thotė se ėshtė Sahih 229)


17)Lufta ndermjet dy ushtrive muslimane, thirrja e te cileve do tė jetė e njėjtė.Kjo ka te beje me perleshjen e njohur ndermjet Aliut dhe Muaviut.18)Shkurtimi i kohės.Do te humb bereqeti ne kohe.


19)Shumė termete. Sizmologet egjiptiane pohojne se toka ka ardhur ne gjendjen e dridhjeve te panderprera.


20)Paraqitja e shumė cregullimeve dhe pėrhapja e te keqes. Muhamedi a.s thotė:Nuk do tė vijė kijameti derisa te tėrhiqet dituria, pėrhapen termetet, paraqiten cregullime ne toke dhe te shtohen vrasjet”.(Buhariu , Ahmedi dhe Ibn Maxhe)


21)Bashkimi popujve te tjerė kundėr muslimaneve sikur njė grup i njerėzve tubohen rreth enes se ushqimit.22)Kerkimi i diturise nga njerzit e papjekur, te cilėt nuk janė te udhezuar mirė ne shkencė. Do te pyeten dhe do tė japin pėrgjigje pa njohuri dhe kėshtu do tė devijojnė nga rruga e drejtė edhe te tjerėt dhe do ti ēojnė ne humbje. Muhamedi a.s thotė:Njė prej shenjave te Kijametit ėshtė kerkimi i diturise nga te papjekurit .(Tabareniu, ibnuk Mubareku ndėrsa Albani e bėn Sahih)


23)Paraqitja e lakuriqesise te gratė, kėshtu qe do tė mbulojne njė pjesė te trupit, ndėrsa pjesen tjetėr do ta zbulojnė, apo do tė veshin rrobe te ngushta dhe te tejdukshme.

24)I marri do tė ze vend te nderuar dhe do tė kujdeset pėr punėt e interesit te pergjithshem. Muhamedi a.s thotė: “Para kijametit do tė kėtė kohe te mashtrimeve, kur do tė akuzohen te besueshmit ndėrsa rrenacaket do ti tregohet nder. Gjykimin do ta beje ruvejda.”Sahabet e pyeten: “Kush ėshtė Ruvejda?”.I derguari a.s u pergjigj: “Ai ėshtė i marri i cili do tė sjelle vendimin pėr punėt e pėrgjithshme”.(Ahmedi taberaniu Albani thotė se ėshtė Sahih)


25)Selami do tė jetė vetėm pėr te njohurin , pra selam do ti jepet vetėm atij i cili ėshtė i njohur.Muhamedi a.s thotė: “Njė prej shenjave te Kiajmetit ėshtė qe njeriu te pershendetet me selam vetėm atė te cilin e njeh.”(Ahmedi)


26)Nuk do tė kėtė kujdes pėr furnizim hallall .Muhamedi a.s thotė : Do tė vijė koha net e cilėn njeriu nuk do tė kėtė kujdes pėr rrizkun te cilėn e ka arritur, a ėshtė ne mynyre hallall apo jo.”(Buhariu Nesaiu)


27)Perhapja e pėrgjithshme e genjeshtres.


28)Afersia e tregjeve me ēka kujtohet ne perhajpjen e tregtise.Muhamedi a.s thotė “Perhapja e genjeshtres, shkurtimi i kohės dhe afresia e tregjeve.”(Ibn Hibani Autentik)

29)Devete dhe shtepite do ti shfrytezojne shejtanet qe


30)Garat pėr ngritjen e xhamive dhe hijeshimin e tyre. Muhamedi a.s thotė: “nuk do tė vijė kijameti derisa njerzit te garojne ne ndėrtimin e xhamive (Ahmedi,Nesaiu, EBu Daudi dhe Ibn Maxhe )


31)Ngjyrosja e kokave me ngjyrė te zeze. Muhamedi as. Thotė: Para kijametit do tė paraqitet njė popull i cili do ta nghyrose koken me ngjyrė te zeze, ata nuk do ta ndiejne as aromen e xhenetit”. (Ebu Daudu - Nesaiu)


32)Deshira e madhe pėr tė parė ne ėndėrr Muhamedin a.s ndėrsa kjo do tė jetė kohe e cregullimeve te pėrgjithshme dhe largimi prej fesė.Muhamedi a.s thotė. “Do tė vijė njė kohe kur dikush do tė deshiroje te me shohe ne ėndėrr me shumė sesa qe e do pasurinė dhe familjen e tij (Buhariu-Muslimi dhe Ahmedi)


33)Perhapja e mosrespketimit ndaj njerėzve dhe veprimi shumė i vogėl pėr ahiret.

34)Perhapja e kopracise, kėshtu qe te gjithė do tė jenė doreshtrenguar ne atė qe e kanė.Pasaniku do tė jetė koprac ne pasurinė e tij, dijetari ne diturine e tij, ndėrsa prodhuesi ne atė qe prodhon.Muhamedi a.s thotė: -“Puna do tė zgogelohet ndėrsa do tė shtohet kopracia”(Buhariu Muslimi Ebu Daudi)


35)Vrasja e ndersjellte pa kurrfare shkaku.Muhamedi a.s thotė: “Pasha Atė ne doren e te Cilit ėshtė shpirti im, do tė vijė koha kur vrasesi nuk do tė dije se pėr ēka ka vrarė ndėrsa i vrari pėr ēka ėshtė vrarė”(Muslimi)


36)Pasiguria shoqėrore do ti nenshtrohet grabitjes, dhe njerzit nuk do tė ngurrojne nga palkcitja dhe fshehja e asaj pasurie.


37)Humbja e besimit.


38)Pakujdesia e njerzve ndaj dispozitave te fesė.


39)Nėnshtrimi i njeriut ndaj gruas se tij ndėrsa padegjueshmeria ndaj nenes.

40)Sjellja e vrazhde ndaj Babait dhe miresjellja ndaj shokut..


41)Ngritja e zerave ne xhami.


42)Prijesi i njė populli te jetė me i mjeruari dhe me i prishuri ne mesin e njerzve me autoritet.

43)Respektimi i njeriut pershkak te frikes nga e keqa e tij, e jo pėr shkak te merites dhe fisnikerise se tij.Muhamedi a.s thotė.Kur profiti te ndryshoje, besimi te humbe, zekati te jetė dikur dėnim,kur njeriu ti nenshtrohet gruas se tij, ndėrsa nenes se tij te bėhet i padegjueshem, i mirė ndaj shokut ndėrsa i ashper ndaj babit te tij, kur te ngriten zerat ne xhami dhe prijesi i popullit te jetė me i mjerueshmi, dhe me autoritativi te jetė me i prishuri, kur njeriu tė respektohet pėr shkak frikes nga e keqa e tij e kur te pihen pije alkolike dhe kur te vishet mendafshi, kur te porositen kėngėtare dhe instrumentet muzikore, dhe kur te fundit e kėtij umeti ti mallkojne ato te meparshmit, atėherė njerzit le tė presin njė ere te kuqe, deformime ose poshterime, ngjarje te cilat do tė pasojne njera tjeteren, ashtu siē mberthehet ajo qe e ėshtė e varguar ne vrag kur ajo do tė nderpritet.(Termidhiu hadithi ėshtė Garib)

44)Shumė police pėr shkak te cregullimeve


45)Epersi do ti jepet njeriut ne prirjen e namazit pėr shkak te zerit te mirė, qoftė ai mė pak i ditur dhe mė pak i vleshem ne mesin e njerėzve present.

46)Blerjen e pozites, pra ardhja ne pozite nėpėrmjet ryshfetit.


47)Derdhja e madhe e gjakut.Muhamedi a.s thotė : “Ngutuni pėr vepra te mira para se te ndodhin gjashtė gjėra: Sundimi i te marreve, policia e shumte, shitja e pushtetit, derdhja shumė lehtė e gjakut, nderprerja e lidhjeve farefisnore dhe truma e te rinjeve te cilėt nga kendimi i kuranit do tė mbajnė koncerte.Do e zgjidhet njeri prej tyre i cili do tu kendoje melodikisht pa marrė parasysh qe me se dobti njeh rregullat e fikut..(Ahmedi Taberaniu Albani thotė Sahih)


48)Gruaja te marrė pjesė bashke me burrin e saj ne punėt e tregtise.Muhamedi a.s thotė: “Para kijametit njerzit do tė pershendesin me selam vetėm ato qe i njohin, do tė pėrhapet tregtia, dhe gruaja do tė marrė pjesė ne tregti me burrin e saj.(Ahmedi)49)Shumesia e shkrimit dhe pėrhapja e tij.


50)Femija ėshtė e pameshirshem.


51)Kerkimi i diturise pėr te fituar pozite dhe pasuri.


53)Paraqitja e aytomobilave


Kjo ėshtė diēka shumė e mahnitshme pėr te cilėn na ka lajmeruar Muhamedi a.s “Para fundit te jetės se umetit tim, do te kėtė njerėz te cilėt do tė udhetojne ne ulese komode te ngjashem me ato te shtepise.Do te vijnė ashtu para deres se Xhamise, ndėrsa gratė do ti kenė te zhveshura (IBn Hibani dhe Hakimi ne Mustedrek)

54)Paraqitja e luksit dhe jetės komode ne mesin e muslimaneve.Muhamedi a.s thotė.Kur umeti im do tė mburret dhe kur tu sherbejne bijte e mbreterve persiane dhe bizantine, e keqa do ti sundoje mbi at atė cilėt janė te mirė(Termidhiu Albani sahih)

55)Do te ngritet mashtrimi ndėrsa ndershmeria do tė nencmohet.Ne te vėrtetė do tė respktohen e nderohen mekataret, ndėrsa do tė nencmohen njerzit bujare.

56)Do ti thuhet njeriut: “Sa kokeforte qe je, i dermmaur dhe mendjelehte!


57) Tė deshiruarit e vdekjes pėr shkak te sprovave te mėdha. Muhamedi a.s thotė: “nuk do tė vijė kijameti derisa njeriu nuk kalon afėr varrit te njeriut tjetėr duke thėnė.”Sikur te isha ne vendin e tij!(Buhariu Muslimi)58)Bllokada dhe saksionet e vendosura ndaj irakut, te cilit do ti pamundesohet ushqimi dhe ndihma.


59)Bllokada e Shmit(Palestina, Jordania, Siria, Libani).Po ashtu do tu pamundesohet suhqimi dhe ndihma.Kėto janė dy shenjat e pėrmendura me lartė janė gjėra mė interesante pėr te cilat na ka lajmeruar i Derguari a.s ndėrsa ndodhin para fundit te ekzistimit te kėsaj botė.Bllokada e parakoheshme e Irakut, pastaj e Palestines vertettojne fjalėt e Muhamedit a.s i cili thotė: “Do tė vijė koha kur banoret e Irakut nuk do tem und te mberrijne as te malli as te paraja,Prej nga ku kėshtu e pyeten sahabet.Ai na tha :Ng atė huajt joarabe te cilėt do ta bėjnė kėtė!.Pastaj tha : “Do te vi koha kur banoret e Shamit nuk do tė mberiijne as te parate e as te mallit.Prej nga kush ?e pyeten sahabet.-.Nga bizantinet.-tha ai.(Muslimi Ahmedi)

60)Vdekja e Muhamedit a.s


61)Clirimi i Kudsit.Kjo ka ndodhė gjatė kohės se Umerit r.a.


62)Vdekja masovike nga epidemia e murtajes dhe prej semundjeve te tjera ngjitese, sikur epidemia e murtajes gjatė kohės se Khalifit Umer ne vendin Amvas dhe gjatė luftrave botėrore.

63)Paraqitja e cmimeve te larta..


64)Turbullira qe do tė hyjė ne shtepite e arabeve dhe joarabeve siē janė televizori me programet e tij degjeneruese dhe instrumentet muzikore..


65)Armepushimi dhe marreveshja qe do tė vendoset ndermjet nesh dhe bizantineve(Europa dhe Amerika).Kjo ėshtė shenja e fundit e vogėl sepse do tė paraqitet menjehere mbas betejes se fundit te pergjakshme.Eshtė bėrė njė fare armepushimi dhe fillimet e kėsaj shenjė te fundit janė te qarta..Muhamedi a.s thotė: “Do te numuroj gjashtė shenja te Kijametit, Vdekja ime, Clirimi i Kudsit, vdekja e cila do ju godase sikur murtaja godet delet, pasuria e madhe kėshtu qe njeriut do ti jepen 100 dinare dhe do tė ngelet i pakenaqur.Pastaj sprova e cila nuk do tė leje pa hyrė asnjė shtepi arabe, pastaj armepushimi ndermjet jush dhe te krishtereve.Ata do ju tradhetojne dhe do tė vijnė me tetedhjete flamuj, e nėn ēdo flamur do tė kėtė dymbedhjete mijė(Buhariu, Ahmedi Taberaniu Albani thotė se ėshtė Sahih 1883)

Armepushimi ndermjet nesh dhe Romes ose (Europes e Amerikes) ėshtė shenja e fundit e Kijametit.Kjo ėshtė njė ngjarje e cila me siguri se do tė ndodhė.Pėr kėtė shkak ėshtė marrė edhe si teme e njeres kaptine se shkrimit.Ajo do tė jetė beteja net e cilėn muslimanet do ti prije Mehdiu.Para kėsaj beteje do tė ndodhė dhe njė beteje tjetėr Armagedoni e cila do tė rezultoje me tradhetine e te krishtereve, qe do tė jetė shkas pėr njė beteje te pergjakshme ndermjet nesh dhe atyre.Ato janė beteja te mėdha te cilat po bėhen pergatitjet kėto ditė ndermjet aleancave te mėdha dhe nėnshkrimin e marreveshjeve tė ndryshme ndermjet shteteve tė ndryshme.Kėtė beteje e kanė njohur te gjithė dhe fillimi i saj ėshtė i pritur.Dalimet janė ne datėn e fillimit te saj dhe shkas pėr kėtė janė informatat e shumta ne duart e atyre te cilėn merren me kėtė problematike, edhe te muslimanet dhe tek jomuslimanet.Ne saktė nuk mund ta pėrcaktojmė se kur ajo do ndodhė, port hemi se ajo do ndodhė shumė shpejt.Tė jeni te sigurtė se lajmi pėr fillimin e asaj beteje do tė vis hume shpejt.I falenderuar qoftė Allahu.
__________________
Imam Maliku ka thėnė: “Nuk do tė rregullohet fundi i kėtij Umeti veēse me atė qė u rregullua fillimi i tij.”


Nga Valton Bytyqi
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenjat e Kijametit

Mesazh  gentjan kaloshi prej 03.04.11 21:40

Kjo eshte nje teme shume serioze,kur e e pyet iMuhamedi a.s XHibrilin kur eshte momenti Ai iu pergjigj;i Pyeturi nuk di me shume se Pyetesi se kur eshte.Muhamedi a.s ka thene se eshte aq afer sikur femres i vijne dhimbjet e lindjes dhe pritet nga casti ne cast te linde.dhimbjet e lindjes psh mund te zgjasin nga 8 ore edhe 2-3 dite(me mire e dine mjeket) por qe nga krijimi i Ademit a.s deri tani kane kaluar shume kohe dhe 8 ore ose 2-3 dite ne porporcion qe nga ekzistenca e tij deri tani mund te jene edhe 1000-2000 vite(nga koha e Muhamedit a.s) ,me mire e din KRIJUESI I KESAJ DITE.Mund te themi se me keto qe po ndodhin ne kohen tone femijes qe po lind sapo i ka dale koka.Kristianizmi e llogarit kohen nga lindja e isait a.s,jehudite nga lindja e Musait a.s,kurse tani mendojeni ne cfare viti jemi meqe Muhamedi a.s ka bere mbylljen profetike dhe ka qene Vula i profeteve.
avatar
gentjan kaloshi

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi