Mitologjia Greke-A

Shko poshtė

Mitologjia Greke-A

Mesazh  Princton's girl prej 27.03.11 17:44

Akili-hero akejas i luftes se Trojes, i biri i mbretit Pele dhe i hyjneshes Tetis.

Adonisi-djalosh i dashuruar nga Aferdita, i vrare nga nje derr i eger

Aferdita-hyjnesha e dashurise dhe e bukurise, e lindur nga shkuma e detit, gruaja e Hefestit,
hyut te zjarrit, dashnore e Aresit, hyut te luftes dhe e shume hyjnive e burrave te tjere.

Agamemnoni-komandant suprem akejas i luftes se Trojes.

Ankisi-mbret trojan i dashururar me Aferditen, me te cilen lind Enean

Anterosi-bir i Aferdites dhe i Aresit, simbolizon dashurine qe pergjigjet.

Apolloni-hyu i muzikes dhe i profecise, i biri i Zeusit dhe i Letose, vellai i Artemises.

Aresi-hyu i luftes, i biri i Zeusit dhe Heres, dashnor i Aferdites.

Artemisa-hyjnesha e gjahut, e bija e Zeusit dhe e Letose, motra e Apollonit

Athinaja-hyjnesha e dijes dhe e luftes, e lindur nga koka e Zeusit
avatar
Princton's girl

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi