Misteret e Varrezave

Posto temė tė re   Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Misteret e Varrezave

Mesazh  Valtoni prej 25.03.11 20:56

Misteret e varrezave Pčre-Lachaise (Per - Lashezė)

( Sekrete, mistere, erotizėm, spiritizmė e skena egzorcizmi nė varrezėn mė tė shquar tė Parisit)

... Nuk ėshtė e thenė qė varrezat tė jenė me ēdo kusht, vendet ideale tė prėhjes sė pėrjetėshme.

Prej shumė vjetėsh, agjentė tė survejimit nė Paris kanė venė nė qendėr tė vemendjes, njerėn prej sipėrfaqjeve mė tė gjelbėruara tė qytetit, me 44 hektarė monumente funerale.

Netėve, tė shoqėruar me qenėr tė stervituar ata inspektojnė e i bien kryq e tėrthor nekroplit mė tė shquar nė botė: varrezave Per-Lashezė ( Pčre-Lachaise ) ku prėhen personalitete tė botės sė arteve, politikės, mjekėsisė e shkencave paralele.

Po, pėrse gjithė kjo gjendje alarmi pėrreth tyre ? Shkaqet janė tė shumta.

Nė fakt, ky vend magjik ku bejnė gjumin e pėrjetshėm shumė njerėz tė shquar tė dy shekujve tė fundit, ėshtė bėrė prej kohėsh mjaft tėrheqės pėr disa lloj vizitorėsh tė veēantė.

Sepse, Per-Lashezė, nė ēdo kohė ka qenė konsideruar s i njė nga vendet mė tipikė tė egzorcizmit e, pėr disa sekte, ndėr mė tė zgjedhurit pėr tė bėrė ceremoni misterioze. Pothuajse ēdo natė, aty shihen skena nga mė tė ēuditėshmet...

“Nimfa” e Per Lashezė dhe gjoksi vezullues i njė femre...

... Njė kureshtar qė pėrshkon Qytezėn e tė Vdekurve e endet mes kėtij nekropoli tė pafund, nuk mund tė qendrojė indiferent para varrit madhėshtor tė Ferdinad Barbadien, derdhėsit tė shquar tė skulpturave nė bronx tė shekullit te XIX-tė, ku ngrihet edhe njė nga kryeveprat e tij.

Para njė masivi shkembor ndodhet njė grup skulpturor i pėrbėrė prej tri vajzash, tė cilat quhen ndryshe edhe Nimfat e Per -Lashezė. Njė prej tyre, ajo me e avancuara drejt publikut, mė e reja, mė finja s’eshte as dy hapa larg.

Ajo ka dy gjokse tė vegjėl por tepėr provokues, tė cilėt janė edhe ”preja” e shumė zotėrinjve qė, tė tunduar prej anatomisė sė tyre erotike, s’qendrojnė dot pa i ledhatuar.

Eshtė kjo arsyeja pse ato ( gjinjtė prej broxi ), nga fėrkimi e ledhatimi i shumė kalimt arėve, janė gjithmonė tė mbuluar me njė dritė vezulluese metali tė freskėt.

Ka nga ata bile qė, duke i’u shmangur njerėzve e pasi sigurohen se janė larg vėshtrimit tė tyre ( veēanėrisht kur bie muzgu e ata rrallohen ), ndalen para kėsaj nimfe me pėrmasa natyrale e, nuk e kanė pėr gjė qe t’i thithin thumbat e gjoksit tė saj me gojė.

Thuhet se, ( e, kjo ka ngelur si njė traditė e vjetėr ), ledhatimi i gjinjve tė Nimfės sė Per-Lashezė, sjell fat nė dashuri...

Viktor Noir - fetishi erotik i femrave

... Ndėrkohė, vendi mė i adhuruar pėr femrat ėshtė padyshim varri i Viktor Nuar, ( Victor Noir ), kėtij ish-gazetari tė vrarė pabesisht mė 1870 nė moshėn 22 vjeē, pikėrisht dy ditė para marteses.

Shtrirė mbi varr nė pėrmasa natyrore, me redingotė hapur, kapelen pėrbri e pamjen e fytyrės pothuajse ėngjėllore, ndodhet skulptura e trupit tė tij nė bronx, punuar nga artisti i njohur i asaj epoke Jules Dalou.

Pjesa dėrmuese e adhuruesve tė saj, jane vajza e gra tė reja. Sjelljet e disa prej tyre, nganjeherė, kanė brenda tyre simptoma tė vėrteta erotike-deliranete.

Nė skulpturė, vendi mė i lakmuar e qė rrezaton tepėr shkėlqim ėshtė njė pjesė e fryrė mbi pantallona, mes kofshėve, aty ku ndodhet seksi i tij.

Sipas bestytnive e paragjykimeve, tė cilat janė pėrcjelluar nga njeri brez tek tjetri, skulpturė e djaloshit Viktor Nuar ka disa fuqi tė mbinatyreshme si, pėr shembėll: tėrheqjen e njė mashkulli, shėrimin nga impotenca, bashkimin me njė burrė tė adhuruar, realizimin e deshirės pėr martesė, bėrjen e njė fėmije etj.

Gratė apo vajzat, pėr tė realizuar dėshirėn e tyre tė fshehtė e duke besuar nė efektin ēudibėrės, ndalen para skulpturės sė shtrirė, ulen pranė saj e, lehtas, kalojnė gishtat duke ledhatuar pjesėn e fryrė tė seksit nenė pantallona.

Por, ka edhe tė tjera mė tė guximshme, tė cilat vendosin nė atė vend ballin e, pastaj, lėshojnė mbi tė puthje e mė tepėr akoma, ka tė tjera qė vijnė aty natėn, xhvishen nudo e shtrihen mbi trupin e ftohtė prej metali tė djaloshit Viktor Nuar, fetishit erotik tė femrave...

Alen Kardek – teoricieni i madh i spiritizmit

... Eshtė mė se e vėrtetė qė ekziston njė kult adhurues pėr Alen Kardek ( 1804-1869) ( Alain Kardec-doktor nė mjekėsi e pedagog, i cilėsuar si mė i madhi i magjistarėve, vėzhguesi i pakrahėsueshėm i botės sė shpirtėrave, shefi dhe teoricieni i parė i spiritizmit botėror ).

Nė ēdo kohė e pėr ēdo ditė, varri i tij ėshte i mbytur me tufa lulesh lloj-lloj. Burra e gra vijnė tek varri i tij, pėr t’u konsultuar me magjistarin e madh e pėr t’i bėrė atij lutje, pėr ndėrhyrjen e shpirtrave tė mirė nė dobi tė tyre.

Sepse, Alen Kardekut i atribuohen fuqi tė tė pa imagjinueshme tė tilla si, pėr shėmbėll, qė tė hysh nė kontakt me tė vdekurit, tė marrėsh mesazhe nga jeta e pėrtejshme, tė shėrosh njė tė semurė, tė ēlirohesh nga shpirtėrat e kėqinj etj.

Pėr kėto arsye, mund tė themi pa e tepėruar se varri i t ij, ėshtė sigurisht mė i vizituari jo vetėm nė Per-Lashezė, por edhe nė gjithė Francėn ( sigurisht pas atij tė Napoleon Bonapartit ).

Ndaj, gjen kėtu edhe njerėz qė vijnė edhe nga vende tė largėta, sidomos nga Amerika latine, Antilet e disa vende tė Afrikės...

Xhim Morrison - varri i tij ruhet ditė e natė...

... Eshte pikerisht, pėrreth varrit tė Xhim Morrison -it, ( Jim Morrison, 1943 - 1971 ), vdekur nė Paris pėr shkak tė njė overdoze heroine, njė prej miteve mė tė shquar tė muzikes pop, ku zhvillohen edhe manifestimet mė tė zhurmshėm e mė shqetėsues tė varrezave Per-Lashezė.

Varri i njeriut qė, pėr nga modernizmi i artit dhe menyrės sė tij tė jetesės, misheroi njė model absolut pėr mbarė brezin e viteve ’60-’70.

Si mishėrues i njė personazhi tė tillė mitik, varri i tij ėshtė kthyer nė njė vend tė endėrruar pelegranzhi pėr mijėra tė rinj e tė reja anglo-amerikanė, gjermanė e skandinavė, tė cilėt vijnė kėtu pėr t’i bėrė homazh idolit tė tyre tė adhuruar, i cili u bė simbol i madhėrishėm i antikonformizmin ndaj traditave e sjelljeve sociale tė kohės sė vet ( Tė tilla si, kundėrshtimi i luftės nė Vietnam, tutelės prindėrore, refuzimit ndaj shėrbimit ushtarak, ligjit, familjes, moralit ).

The Doors...I shndėrruar nė njė vend takimi ndėrkombėtar e, disa herė i kėrcėnuar edhe pėr profanim nga individė tė rrezikshėm e me probleme psiko-mendore, varri i tij ruhet me kamera tė fshehta e vėzhgohet ditė e natė nga roje tė posaēme, gjė e cila ka bėrė qė survejimi rreth tij tė jetė special dhe i pėrhershėm.

Pėr shkak tė fluksit tė madh tė njerėzve, shpesh herė me mangėsi sjelljesh civile, pėrreth varrit, individė tė ndryshėm nuk mungojnė t’a bėjnė tė pavdekshme prezencėn e tyre duke shkruar graffiti nė varrin e idolit tė tyre, duke derdhur mbi tė shishe me alkool apo duke tymosur hashish e mariuhanė.

Grupe tė tjerė bien nė delir tė vėrtetė e japin spektakle orgjish ndėrkohė qė, pjesa mė e madhe e adhuruesve, kėnaqen duke vendosur pranė banesės sė fundit tė artistit tė madh, thjesht njė lule apo njė mesazh tė shkruar mbi njė copėz letėr...

Nga Valton Bytyqi
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

67


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Varrezave

Mesazh  Odin prej 26.03.11 11:09

Nje video nga kjo varreze ku pushojne perjetesisht shume figura te njohura boterorer:

avatar
Odin

596


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Varrezave

Mesazh  Jetmira prej 15.09.13 17:24

Nje varreze e lashte mbreterore e zbuluar ne Peru

Nje varreze e rralle dhe e pashqetesuar mbreterore eshte zbuluar ne Peru, duke shfaqur kehtu varret e tre mbretereshave Wari te varrosura se bashku me pasuri te shumta ari dhe argjendi dhe sakrifica te mundshme njerezore.

Sipas arkeologeve, megjithese vendi rreth e rrotull varrezes eshte plackitur shume here, mauzoleumi ka arritur tu shpetoje plackitesve te varreve per qindra vjet.

Sipas National Geographic, qe ka raportuar zbulimin, shume kohe perpara se Inkat te ndertonin Machu Picchu, perandoria Wari lulezoi ndermjet viteve 700 dhe 1000 neper pjesen me te madhe te Peruse se diteve te sotme. Ne kohen kur Parisi kishte vetem 25.000 banore, kryeqyteti i Wari, Huari ishte shtepia e 40.000 njerezve.

Megjithate, pavaresisht arritjeve te tyre, Wari kane mbetur ne nje far menyre misterioze, dhe eshte e rralle per arkeologet qe te gjejne varreza te tyret qe nuk jan eplackitur me pare nga plackitesit e varreve. Duke marre thesaret, plackitesit shkaterrojne edhe informacionet dhe kontekstet arkeologjike, duke i lene kerkuesit te zhgenjyer pasi nuk arrijne te gjejne pergjigje per menyren se si jetonin keto njerez te lashte.

Por, nje ekip i drektuar nga arkeologet Polake dhe Peruviane, zbuluan mauzoleumin nentokesor qe eshte ne fakt varreza e pare perandorake Wari e pa plackitur, dhe qe ka qene e mbyllur per qindra vjet nen 30 ton mbushje guri

Dhoma 1.200 vjecare eshte gjetur ne El Castillo de Huarmey, ne veri te Limes. Milosz Giersz, nje arkeolog ne Universitetin e Varshaves ne Poloni, tha per National Geographic qe ai fillimisht pa nje kontur me mauzoleumit ne fotografi ajrore te vendit. Gjate germimit ne 'tempullin e te vdekurve' ekipi zbuloi rrjeshta me trupa njerezore te varrosur ne nje pozicion ulur (disa prej tyre dyshohet te jene sakrifica njerezore).

Ata gjithashtu gjeten tre mbreteresha Wari ne dhoma te vogla anesore se bashku me sende me vlere, si per shembull mjete floriri per te thurur, ene qeramike te pikturuara ne menre te jashtezakonshme, dhe gota per te pire te gdhendura nga alabastra.

Sipas arkeologeve, mbretereshat nuk jane varrosur nje here e mire pasi kane vdekur. National Geographic ka raportuar gjithashtu qe kishte gjurme te krisalidave qe jane gjetur ne trupat e mbretereshave, duke sugjeruar qe mumjet mund te jene nxjerre ne menyre periodike, jane lene te ekspozuara jashte, per tu veneruar nga njerezit Wari edhe pasi kane vdekur.

Pas muajsh germime, ekipi ka zbuluar me shume se nje mije artifakte nga vendi, duke perfshire edhe rruaza me gure te cmuar, artifakte te gdhendura ne dru, sepata bronzi, dhe bizhuteri te bera nga ari dhe argjendi.

Giersz tha per National Geographic qe ai pret qe ky vend te mbaje te ngarkuar arkeologet edhe per vitet ne vazhdim.
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi