Njė gjermane ka lindur jashtėtokėsor

Shko poshtė

Njė gjermane ka lindur jashtėtokėsor

Mesazh  Fikrro prej 18.03.11 13:07

Tregim i vėrtetė: Njė gjermane ka lindur jashtėtokėsorTė ashtuquajturin “njeri – zog pule”, i cili mė shumė i ngjan njė jashtėtokėsori se sa njė njeriu, nė vitin 1735 e ka lindur njė gjermane dhe prej atėherė trupi i tij ruhet nė formaldehid dhe ėshtė e mundur tė shikohet nė muzeun gjerman nė Waldenburg.

Gjermania 28 –vjeēare Johna Sophia Schmied, e cila ka jetuar nė fshatin Taucha, nė vitin 1735 ka lindur fėmijėn e saj tė katėrt. Ndonėse para kėsaj kishte lindur tre djem krejtėsisht normalė, herėn e katėrt ka lindur njė “krijesė tė tmerrshme” siē e kanė pėrshkruar atėherė. Fėmija ishte i vdekur me rastin e lindjes, kurse mjeku i atėhershėm Gottlieb Friderici nga Leipzigu tė gjitha i ka shėnuar, kurse trupin e pajetė tė foshnjės e ka ruajtur nė njė enė me formaldehid. Ai ka bėrė obduksionin dhe ka pėrgatitur njė raport nė 32 faqe. Ka shėnuar hollėsitė pėr nėnėn si dhe konstatimet e obduksionit.

Schmied me rastin e lindjes sė katėrt ishte e martuar me njė mashkull qė ka pasur gungė nė shpinė. Ajo vetė ishte me trup tė vogėl por e rrastė dhe kishte natyrė kolerike-melankolike. Por, kėto konstatime nuk ishin tė mjaftueshme pėr tė sqaruar pėrse ajo grua kishte lindur njė qenie tė tmerrshme nga pamja. Mirėpo, nė raport shkruan se edhe shtatzėnia e saj ka qenė e pazakontė, pasi barku i saj fare nuk ishte rritur, e megjithėkėtė  lindja kishte zgjatur shtatė orė.

Si ka konstatuar dr. Friderici gjatė obduksionit, koka e tij ishte shumė mė e madhe nė krahasim me kokėn e foshnjės normale, kurse pjesa e rritur nuk ishte e mbushur me lėngje apo si pasojė e ndonjė tumori. Pjesa e rritur e kokės ishte e mbushur me tru. Tė njė forme tė pazakontė ishin edhe mushkėritė dhe zemra. Kjo e fundit nuk ishte e mbėshtjellė me njė lloj thesi, siē ėshtė te njerėzit, por ishte e mbėshtjellė me njė membranė krejtėsisht tė hollė. Edhe eshtrat dallonin nga ato tė njeriut, pasi nė pjesėn e poshtme tė duarve dhe tė kėmbėve kjo qenie nuk i kishte nga dy eshtra tė njerėzve, e pos kėsaj nuk kishte as gashta tė gjunjėve.

Kushdo qė e ka shikuar kėtė qenie ėshtė tronditur, shumė persona i ka refuzuar dukja, kurse shumica nuk kanė mundur t’i besojnė syve tė tyre.


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė gjermane ka lindur jashtėtokėsor

Mesazh  Berti69 prej 03.04.12 10:46

Keto eksperimente te klonimit jashtetokesore ne krijimin e racave hibride mjerisht jane duke vazhduar edhe sot por si cdo here keto mbahet fshehte nga publiku i cili jeton ne injorance totale.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi