Njeriu,ky luftetar i perhershem me natyren..

Shko poshtė

Njeriu,ky luftetar i perhershem me natyren..

Mesazh  Estilen prej 13.03.11 17:43Njeriu,luftetar i perhershem me natyren..
Forca e llahtarshme e njė dallge tė lartė qė rrėmben pėrpara me furi shtėpi, trena, automjete, pėrplas me ashpėr anije dhe mbulon aeroporte, por edhe pamje ndėrtesash, qė edhe pse njė pjesė e veshjeve tė jashtme dhe tarracave rrėmbehen nga ujėrat, durojnė pėrplasjen e dallgės, po ashtu tė njė populli qė reagon me njė besim tė pėrbashkėt ndaj njė tragjedie tė papėrshkrueshme.

Kudo njerėz qė i futen punės duke vėnė nė zbatim njė leksion tė pėrcjellė brez pas brezi gjatė shumė dhjetėvjeēarėsh parapėrgatitjeje pėr njė situatė tė tillė.

Tėrmeti qė goditi dje brigjet veriore tė Japonisė dhe cunami qė e pasoi kanė shkaktuar dėme tė pallogaritshme dhe paimagjinueshme.

Bilanci i humbjeve njerėzore, qė do tė pėrcaktohet mė qartė vetėm pasi tė zhvendosen rrėnojat a ndėrtesave tė shkatėrruara dhe ujėrat tė tėrhiqen, do tė jetė i njė peshė tepėr e madhe pėr popullin, do tė flitet pėr mijėra viktima.

Por, ėshtė realisht pak krahasuar me mbi 300 mija viktimat e shkaktuara njė vit mė parė nė Haiti nga tėrmeti i gradės sė shtatė nė shkallėn Rihter, nė mėnyrė tė pallogaritshme mė i dobėt se ai i Japonisė prej 8,9 ballė Rihter.

Ndėrkohė, qė njė alarm tepėr mė i madh ''po trondit tokėn'' tani pėr Japoninė, ai nuklear.

Bllokimi i centraleve bėrthamore dha efektin e pritur, por shkatėrrimi i njė qarku ftohės tė njė reaktori nuklear pėrbėn njė shqetėsim mė tepėr se tmerrues.

Ky i fundit, efekt i njė tronditjeje me potencė tė jashtėzakonshme, qė ka arritur deri nė zhvendosjen me 10 centimetra tė boshtit rrotullues tė Tokės.

Tėrmeti mė i fuqishėm i regjistruar deri tani, qė prej kohės sė ekzistencės sė sizmografėve nė Japoni, vend aktualisht i goditur nga mbi 20 pėr qind e tėrmeteve me intensitetin mė tė lartė tė ndodhura nė botė.

Fakt tepėr trishtues por, nga ana tjetėr disi i nevojshėm sepse i ka mundėsuar vendit tė parapėrgatitej me seriozitetin mė tė madh, po ashtu tė njėjtin nivel efikasiteti, pėr kataklizma tė pėrmasave tė tilla, qė e godasin periodikisht.

Eksperiencė kjo qė duhet tė ketė efekt reflektues mbi komunitete tė tjera, pėrfshi tė gjitha rajonet botėrore, kryesisht ato tepėr ndjeshme ndaj katastrofave natyrore, kryesisht ndaj aktivitetit sizmik.

Japonia, ndjeshėm e prekshme nga fatkeqesite e medha natyrore, u tundua nga zgjedhja e njė largimi dhe dorėheqjeje, si nė rastin e spostimit tė kryeqytetit pas tėrmetit tė 1shtatorit tė vitit 1923, qė shkaktoi 100 mijė viktima nė Yokohama dhe shkatėrroi totalisht pjesėn mė tė madhe tė Tokios,zgjodhi alternativėn e reagimit, me ndėrtimin e gjithēkaje nga e para, por me theksim tė egėr tė kritereve antitėrmet, megjithėse pa hequr dorė nga urat, grataēelat, autostradat, trenat me shpejtėsi tepėr tė lartė dhe reaktorėt bėrthamorė, duke qenė se vendi ka 55 tė tillė.

Jo njė sfidė ndaj fatit, por njė vullnet i ēeliktė pėr tė mos hequr dorė nga rritja si komb, por njėkohėsisht duke u pėrgatitur sistematikisht pėr mė tė keqen e mundshme.

Sigurisht, frekuenca e ngjarjeve sizmike ''e kanė ndihmuar'' kėtė popull tė pėrgatitet me njė seriozitet tė njė shkalle tė admirueshme, ndėrsa vetizolimi i disa zonave dhe homogjenizimi i popullsisė, qė pėrbėn njė disavantazh nga njė kėndvėshtrim ekonomik dhe demografik pėr shkak tė mplakjes sė shpejtė, nė raste me pėrmasa si ky i fundit i hapin rrugėn qetėsisht njė kohezioni social dhe solidariteti, pėrveē faktorit disiplinė.

Por, kohezioni social ėshtė fryt i ndėrgjegjėsimit ndaj faktorėve me rrezik tė lartė dhe po ashtu i vendosmėrisė tė hekurt pėr tė investuar njė volum tė jashtėzakonshėm resursesh, njerėzore dhe ekonomike njėkohėsisht, pėr t'u bėrė ballė nė mėnyrėn mė tė plotė tė mundshme atyre faktorėve.

Qytete tė tėra tė rindėrtuara nga e para, por kėtė herė me zbatimin ''pa dredhi dhe manovra tė ulėta'' tė rregullave jashtėzakonisht tė hekurta, ku si shembull mund tė pėrmendet dita e parė e fillimit tė ēdo viti shkollor, gjatė tė cilės fėmijėt e ēdo grupmoshe i nėnshtrohen njė stėrvitjeje tė rreptė pėr situata tėrmetesh, ndėrkohė qė vetė 1 shtatori, dita e tragjedisė sė Yokohamas, ėshtė shpallur Dita Kombėtare e Japonisė, vend qė gjatė kėsaj dite feston shpėtimin dhe njėkohėsisht efektin e tė qenit kompakt nė njė provė evakuimi masiv, me kryeministrin qė udhėheq.

Njė pėrpjekje gjigante kjo e fundit, qė ka shteruar njė sasi tė konsiderueshme tė pasurisė sė vetė vendi dhe qė dje dhe frytet veta tė dukshme.

Marrė nga ''Corriere della Sera''

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu,ky luftetar i perhershem me natyren..

Mesazh  enya prej 13.03.11 20:30

Ec e gelltiti ca shkrime alla-italianshe; me genjeu titulli i temes si reklama ndaj produktit qe nuk justifikon cilesine.

Gjithmone na e paska fajin Natyra, kur ne fakt fajin e kemi ne qe nderhyjme ne ligjet e Natyres me projekte si HAARP e sa e sa te tjera si ky (HAARP eshte vetem maja e iceberg)
Po me po , na denon Natyra/ Zoti gjithmone na i ka fajet, hajde teori hajde!
Prit se c'a do ndodhi ne New Madrid thuaj, se per kete pune zgjedhin zona tektonike qe mos te dyshohet, e kemi te verteten nen hunden tone c'do dite, dhe e gjuajme shigjeten lart; hidh gurin e fshih doren!

Me sa paftyresi njehere thone qe xhapozet na qenkan te stervitur per te perballaur termete, se nuk jane njerez ata, nuk pesojne trauma, na ka hyre frika edhe ne te tjereve ne palce, dhe themi xhaponezkat jane te kalitur!!
Ky nuk prek vetem Japonine por te gjithe Ne!

Bah, nuk lexohen me gazetat, na trashen!
Ehh mer cun mer cun...
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu,ky luftetar i perhershem me natyren..

Mesazh  Estilen prej 13.03.11 20:47

enya shkruajti:Ec e gelltiti ca shkrime alla-italianshe; me genjeu titulli i temes si reklama ndaj produktit qe nuk justifikon cilesine.

Gjithmone na e paska fajin Natyra, kur ne fakt fajin e kemi ne qe nderhyjme ne ligjet e Natyres me projekte si HAARP e sa e sa te tjera si ky (HAARP eshte vetem maja e iceberg)
Po me po , na denon Natyra/ Zoti gjithmone na i ka fajet, hajde teori hajde!
Prit se c'a do ndodhi ne New Madrid thuaj, se per kete pune zgjedhin zona tektonike qe mos te dyshohet, e kemi te verteten nen hunden tone c'do dite, dhe e gjuajme shigjeten lart; hidh gurin e fshih doren!

Me sa paftyresi njehere thone qe xhapozet na qenkan te stervitur per te perballaur termete, se nuk jane njerez ata, nuk pesojne trauma, na ka hyre frika edhe ne te tjereve ne palce, dhe themi xhaponezkat jane te kalitur!!
Ky nuk prek vetem Japonine por te gjithe Ne!

Bah, nuk lexohen me gazetat, na trashen!
Ehh mer cun mer cun...


Jeni i lire...nuk ju ka detyruar kush per te ardhur ketu per t'ju
zhgenjyer.Por problemi nuk qendron tek gazetat,por ato qe ty te
verdallisen ne trurin tend.Ty s'te pelqen te thuhet natyre,ti kerkon ti
masesh gjerat me kutin e fese,por bota ka ligjet e saj te levizjes mer djalosh...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu,ky luftetar i perhershem me natyren..

Mesazh  gjilanasi prej 13.03.11 20:53

enya shkruajti:Ec e gelltiti ca shkrime alla-italianshe; me genjeu titulli i temes si reklama ndaj produktit qe nuk justifikon cilesine.

Gjithmone na e paska fajin Natyra, kur ne fakt fajin e kemi ne qe nderhyjme ne ligjet e Natyres me projekte si HAARP e sa e sa te tjera si ky (HAARP eshte vetem maja e iceberg)
Po me po , na denon Natyra/ Zoti gjithmone na i ka fajet, hajde teori hajde!
Prit se c'a do ndodhi ne New Madrid thuaj, se per kete pune zgjedhin zona tektonike qe mos te dyshohet, e kemi te verteten nen hunden tone c'do dite, dhe e gjuajme shigjeten lart; hidh gurin e fshih doren!

Me sa paftyresi njehere thone qe xhapozet na qenkan te stervitur per te perballaur termete, se nuk jane njerez ata, nuk pesojne trauma, na ka hyre frika edhe ne te tjereve ne palce, dhe themi xhaponezkat jane te kalitur!!
Ky nuk prek vetem Japonine por te gjithe Ne!

Bah, nuk lexohen me gazetat, na trashen!
Ehh mer cun mer cun...

Jam plotesisht dakord me ju, mjerisht injoranca eshte fatkeqesia me e madhe e njeriut.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu,ky luftetar i perhershem me natyren..

Mesazh  enya prej 13.03.11 22:07

estilen shkruajti:
enya shkruajti:Ec e gelltiti ca shkrime alla-italianshe; me genjeu titulli i temes si reklama ndaj produktit qe nuk justifikon cilesine.

Gjithmone na e paska fajin Natyra, kur ne fakt fajin e kemi ne qe nderhyjme ne ligjet e Natyres me projekte si HAARP e sa e sa te tjera si ky (HAARP eshte vetem maja e iceberg)
Po me po , na denon Natyra/ Zoti gjithmone na i ka fajet, hajde teori hajde!
Prit se c'a do ndodhi ne New Madrid thuaj, se per kete pune zgjedhin zona tektonike qe mos te dyshohet, e kemi te verteten nen hunden tone c'do dite, dhe e gjuajme shigjeten lart; hidh gurin e fshih doren!

Me sa paftyresi njehere thone qe xhapozet na qenkan te stervitur per te perballaur termete, se nuk jane njerez ata, nuk pesojne trauma, na ka hyre frika edhe ne te tjereve ne palce, dhe themi xhaponezkat jane te kalitur!!
Ky nuk prek vetem Japonine por te gjithe Ne!

Bah, nuk lexohen me gazetat, na trashen!
Ehh mer cun mer cun...


Jeni i lire...nuk ju ka detyruar kush per te ardhur ketu per t'ju
zhgenjyer.Por problemi nuk qendron tek gazetat,por ato qe ty te
verdallisen ne trurin tend.Ty s'te pelqen te thuhet natyre,ti kerkon ti
masesh gjerat me kutin e fese,por bota ka ligjet e saj te levizjes mer djalosh...

Ec e merri vesh ca rober ketu!!! EPo kush te permendi fene njehere, apo vuan nga deliri i persekutimit te fese; ke quan fe ti ???
Se c'a verdalliset ne trurin tim pune per mua, rendesi ka qe nuk e kam autostrade si trurin tuaj. Shko pastro hard-dikun plako se te qenka ndryshkur fare...

@gjilanasi: gezohem qe ka njerez si puna jote qe duan te shohin realitetin sic eshte, dhe jo si na e ka qejfi ta shohim.


Edituar pėr herė tė fundit nga enya nė 04.04.11 12:34, edituar 1 herė gjithsej
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu,ky luftetar i perhershem me natyren..

Mesazh  Estilen prej 14.03.11 19:56

Jo mer cun,jeni ju qe vuani nga persekutimi ,une jo,per kete te jesh i sigurt.

Por e keqja eshte se sa po ''cani levozhgen'' e mesoni disa gjera te reja,filloni ti pergjithsoni,sikur vertete po behet nami nga HAARP,apo nga fenomene konspirative,qe ne te vertete nuk dihet se ku perdoren e per cfare perdoren.Dhe sa per ate HAARP,ti i mesove ketu,nga postimet e Explorer, Jon,Neo dhe menjehere fillove te hedhesh teorira.

Per nje cast po te besoi se termeti i Japonise dhe cunami i ardhur si rezultat i termetit qenkan shkaktuar nga Haarp,por me thuaj se qe nga vitin 1906 e deri ne vitin 1939,kur Haarp apo experimenti i Filadelfias nuk njiheshin si nocion e jo me si aktivitet konspirativ,kush i ka shkaktuar ato termete....?

Logjika me e thjeshte te con se ato jane fenomene qe kane ekzistuar,ekzistojne e do ekzistojne deri sa planeti Toke te ekzistojne.Ja disa termete 1906-1939 sa per konkretizim,qe nuk kane qene me te lehte sae ai i fundit-- Gusht 1906: nė Valparaiso (Kili): 20 000 tė vdekur.

-- Dhjetor 1908: nė Mesin (Siēili, Itali): nga 70 000 deri nė 100 000 tė vdekur.

-- Janar 1915
: nė Avezano (Itali): 29 980 tė vdekur.

-- Dhjetor 1920
: nė Gansu (Kinė, verilindje): mė shumė se 100 000 tė vdekur.

-- Shtator 1923
:
nė Yokohama, rajon i Tokios (Japoni): mė shumė se 143 000 tė vdekur apo
tė zhdukur, pėr shkak tė zjarreve qė u pėrhapėn nga ndėrtesat prej
druri.

-- Maj 1927: nė Nanchang (Jiangxi, jugu i Kinės): 200 000 tė vdekur.

-- Dhjetor 1932
: nė Gansu (Kinė): 70 000 tė vdekur.

-- Janar 1934: nė Bihar (Indi): 10 700 tė vdekur.

-- Maj 1935
: nė Kuetta (Indi): 50 000 tė vdekur.

-- Janar 1939: nė rajonin Chillan (Kili): 28 000 tė vdekur.

-- Dhjetor 1939: nė Erzincan (Turqi): nga 35 deri 40.000 tė vdekur.


Dhe here tjeter zogu,pak me qete kur shkruan dhe me drejtohesh mua...!!!

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu,ky luftetar i perhershem me natyren..

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi