Rreziku i psikiatrisė

Shko poshtė

Rreziku i psikiatrisė

Mesazh  Jon prej 09.03.11 23:46

Rreziku i psikiatrisė

Kėtu ėshtė njė dokumentar qė pėrshkruan historinė e psikiatrisė dhe pasojat e saj si racizmi, kontrolli i popullsisė, rritja e krimit, fitimet e shkencės farmaceutike, pseudo - psikiatria, etj ...


Psychiatrie, Abus d'une pseudo science... par Introcrate
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

psikiatria - nje abuzim i legjitimuar

Mesazh  the psycho prej 14.03.11 1:56

Une jam mjek psikiater dhe fatkeqsisht me duhet te pranoj qe ky dokumentar thote shume te verteta. Psikiatria ne vend qe te kishte sherbyer si nje shkence nė shėrbim te personave me probleme psikologjike, u vu ne sherbim te shteteve, regjimeve, diktaturave, racizmit dhe haptazi apo jo ushqeu ideologjite e tyre.
Pafuqia, pėrtesa, frika, moskokėcarja dhe jo me pak makuteria dhe diskriminimi u "pėrdorėn" per tė izoluar tė ndryshmit dhe tė cuditshmit. Nuk mjaftoi kjo por nė emer tė shkences, u eksperimentua me to si me kavie, vdekjet "e bardha" sic pelqejnė ti quajnė vdekjet pasoje tė ketyre eksperimenteve, bene dhe bejne kerdine.
Me duhet te them se institucionet psikiatrike jane vendet me jo humane qe mund te egzistojne ne Shqiperi dhe jo vetem!!!

the psycho

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rreziku i psikiatrisė

Mesazh  Zattoo prej 14.03.11 12:25

Kjo eshte e frikshme, shume e frikshme. Ne qofte se gjysma e asaj qe eshte thene ne kete raport eshte e vertete, atehere duhet te shqetesohemi shume.
Shihet shume qarte ndikimi i psikiatrise ne jeten tone te perditshme, eshte shume me lehte te japesh anti-depresor se sa te ulesh dhe te ndegjosh njerezit dhe te ndihmosh qe te kalojne gjendjen e tyre.
Ajo qe frikeson me se shumti eshte raporti me femije, a kemi me te vertete zgjedhje?
Nuk na lejohet te mirremi me femijet tane, ne te kunderten nese rebelohemi na mbyllin.
Kjo eshte me te vertete serioze dhe alarmante.
A ka arme me te mire se kjo per kontrollin e popullates!
Kjo video me te vertete eshte interesante.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rreziku i psikiatrisė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi