Kombinimi i shenjave dhe grupimet

Shko poshtė

Kombinimi i shenjave dhe grupimet

Mesazh  Nikolaos prej 08.03.11 22:27

Ne astrologji shenjat ndahen ne grupe te ndryshme:

1 - 4 elementet e jetes: zjarri, toka, ajri, uji
- shenjat e zjarrit jane: Dashi, Luani, Shigjetari
- Shenjat e tokes jane : Demi, Virgjeresha, Bricjapi.
- shenjat e ajrit jane : Binjaket, Peshorja dhe Ujori.
- shenjat e ujit jane: Gaforrja, Akrepi, Peshqit.

2- cilesia
- shenjat themelore: Dashi, Gaforrja, Peshorja, Bricjapi (me keto shenja fillojne ekuinokset dhe solsticet)
- shenjat e qendrueshme: Demi, Luani, Akrepi, Ujori.
- shenjat e ndryshueshme: Binjaket, Virgjeresha, Shigjetari, Peshqit.

3- gjinia
- shenjat mashkullore pozitive jane: Dashi, Binjaket, Luani, Peshorja, Shigjetari, Ujori,
- shenjat femerore negative jane : Demi, Gaforrja, Virgjeresha, Akrepi, Bricjapi, Peshqit.

Planetet sundojne secili nga nje ose dy shenja:
- Dielli - Luani - dita me fat: e diele, numri 1
- Hena - Gaforrja - dita me fat: e Hene, numri 2
- Marsi - Dashi - dita me fat: e marte, numri 8
- Venusi - Demi dhe Peshorja - dita me fat: e premte, numri 6
- Merkuri - Binjaket dhe Virgjeresha - Dita me fat: e merkure, numri 5
- Jupiteri - Shigjetari - dita me fat: e enjte, numri 3
- Saturni - Bricjapi - Dita me fat: e shtune, numri 4
- Urani - Ujori - (dita me fat e shtune), numri 7
- Neptuni - Peshqit -(dita me fat: e enjte), numri 9
- Plutoni - Akrepi - (dita me fat: e marte), numri 8


Kombinimi i shenjave:
Shenjat e zjarrit shkojne mire me shenjat e ajrit sepse pa ajer nuk ndizet zjarri, ajri e ndihmon zjarrin te shkoje sa me lart.
shenjat e tokes shkojne mire me shenjat e ujit sepse uji me token japin prodhim
Shenjat e ujit shkojne keq me shenjat e zjarrit sepse uji e shuan zjarrin
shenjat e ajrit e shkojne keq me shenjat e tokes sepse brenda tokes nuk ka ajer
shenjat e ajrit nuk e shkojne mire me te ujit sepse nen uje nuk mund te rrije ajri.
shenjat e tokes nuk e shkojne mire me shenjat e zjarrit sepse zjarri e djeg token.

Shenjat polare jane ato qe jane opozite me njera-tjetren, dhe gjenden perballe njera-tjetres ne zodiak. Njera perfaqeson materien dhe tjetra shpirtin. jane shenja te kunderta, por ligji i fizikes thote se te kundertat terhiqen dhe do te formonin ēift ideal nese do gjejne gjuhen e perbashket.

Dashi - Peshorja
Demi- Akrepi
Binjaket - Shigjetari
Gaforrja - Bricjapi
Luani - Ujori
Virgjeresha - Peshqit

Pėrshtatja e horoskopit kinez me shenjat e horoskopit perėndimor:

4 shkurt – 19 shkurt = Miu → 15˚-30 gradė Ujori
20 shkurt – 4 mars = Bualli → 0˚- 14˚ Peshqit
5 mars – 20 mars = Tigri → 15˚- 30˚ Peshqit
21 mars – 3 prill = Lepuri → 0˚- 14˚ Dashi
4 prill – 20 prill = Dragoi → 15˚- 30˚ Dashi
21 prill – 4 maj = Gjarpėri → 0˚- 14˚ Demi
5 maj – 20 maj = Kali → 15˚- 30˚ Demi
21 maj – 4 qershor = Delja → 0˚- 14˚ Binjakėt
5 qershor – 21 qershor = Majmuni → 15˚- 30˚ Binjakėt
22 qershor – 5 korrik = Gjeli → 0˚- 14˚ Gaforrja
6 korrik – 21 korrik = Qeni → 15˚- 30˚ Gaforrja
22 korrik – 6 gusht = Derri i egėr → 0˚- 14˚ Luani
7 gusht – 22 gusht = Derri iegėr → 15˚- 30˚ Luani
23 gusht – 6 shtator = Qeni → 0˚- 14˚ Virgjėresha
7 shtator – 22 shtator = Gjeli → 15˚- 30˚ Virgjėresha
23 shtator – 7 tetor = Majmuni → 0˚- 14˚ Peshorja
8 tetor – 22 tetor = Delja → 15˚- 30˚ Peshorja
23 tetor = 6 nėntor = Kali → 0˚- 14˚ Akrepi
7 nėntor – 21 nėntor = Gjarpėri → 15˚- 30˚ Akrepi
22 nėntor – 5 dhjetor = Dragoi → 0˚- 14˚ Shigjetari
6 dhjetor – 21 dhjetor = Lepuri → 15˚- 30˚ Shigjetari
22 dhjetor – 4 janar = Tigri → 0˚- 14˚ Bricjapi
5 janar – 20 janar = Bualli → 15˚- 30˚ Bricjapi
21 janar – 3 shkurt = Miu → 0˚- 14˚ Ujori


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 28.03.11 20:26, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kombinimi i shenjave dhe grupimet

Mesazh  Nikolaos prej 24.03.11 17:45

Astrologjia konsiderohet si gjuha e simboleve


Edhe Dielli me Henen ne astrologji quhet planete, pavaresisht se ne astronomi njeri eshte yll dhe tjetri satelit natyror.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi