Simboli i lules se jetes

Shko poshtė

Simboli i lules se jetes

Mesazh  cosmiclove prej 03.03.11 22:03

Simboli i lules se jetes



Lulja e jetės ėshtė njė simbol tepėr i lashtė i pėrbėrė prej rrathės tė mbivendosur. Rregulli qėndron nė simetri pėr tė krijuar njė formė gjeometrike tė ngjashme me njė lule.

Qėndra e ēdo rrethi pėrputhet me pikėprerjen e 6 rrathėve tė tjerė qė ndodhen nė tė njėjtėn perimetėr. Pozicioni i tyre formon njė strukturė 6 kėndore tė brendashkruar nė njė qark mė tė madh.

“Lulja e jetės” mund tė gjendet nė tė gjitha besimet kryesore tė botės. Ajo pėrmban motivin e krijimit qė ka dalė nga “Zbrazėtia e Madhe”. Gjithēka ėshtė e pėrbėrė prej mendimit tė Krijuesit. Mbas krijimit tė Farės sė Jetės e njėjta shtjellė lėvizjeje vazhdon, duke krijuar strukturėn pasardhėse tė njohur si Veza e Jetės.

Kjo strukturė formėson bazat pėr muzikė, sikundėr distancat ndėrmjet sferave ėshtė identike me distancat ndėrmjet tonaliteteve dhe gjysmė notave nė muzikė.

Ėshtė gjithashtu identike me strukturėn qelizore nė ndarjen e tretė embrionale (Qelizat e para ndahen nė dy qeliza mė pas nė katėr dhe nė tetė qeliza).

Kėshtu qė e njėjta strukturė derisa zhvillohet mė tepėr, krijon trupin njerėzor dhe gjithė sistemet energjitike duke pėrfshirė edhe Merkhaba-nė.

Nėse ne vazhdojmė duke krijuar gjithnjė e mė shumė sfera do tė pėrfundojmė me strukturln e njohur si Lulja e jetės.

Ajo mban njė simbol sekret tė krijuar nga vizatimi i 13 rrathėve. Duke bėrė kėtė gjė ēdokush mund tė zbulojė modelin mė tė rėndėsishėm nė univers. Ky ėshtė burimi pėr ēdo gjė qė ekziston tė quajtur Fruti i Jetės dhe qė ndahet nė 13 sisteme informacioni.

Secili prej tyre shpjegon njė aspekt tė realitetit. Nė kėtė mėnyrė kėto sisteme janė tė afta tė na japin akses pėr ēdo gjė duke filluar nga trupi i njeriut e deri te galaksitė.

Nė sistemin e parė psh. ėshtė e mundur tė krijosh ēdo formė molekulare dhe ēdo strukturė tė gjallesave njė qelizore qė ekzistojnė nė univers.

Me pak fjalė ēdo gjallesė qė ekziston. Forma mė e zakonshme e Lules sė Jetės ėshtė njė model 6-kėndėshi i rregullt (ku qendra e ēdo rrethi ėshtė nė perimetrin e gjashtė rrathėve me tė njėjtin diametėr) i pėrbėrė prej 16 rrathėsh tė plotė dhe 36 harqeve tė pjesshme tė pėrmbyllur nga njė qark i madh.



Prej mjaft studiuesve ky simbol konsiderohet tė jetė njė ndėr simbolet e gjeometrisė hyjnore, duke mbartur njė vlerė tė rrallė religjoze tė  parimeve thelbėsore.

Nė kėtė formė kjo paraqet vizualisht njė ndėrthurrje midis informacionit bazė shpirtėror pėr ēdo krijesė tė gjallė. Ekzistojnė shumė besime fetare tė bashkėngjitura me “Lulen e Jetės” madje edhe 5 trupat gjeometrikė tė Platonit mendohet se janė tė prejardhur prej kėtij modeli.

Kėto trupa gjeometrike supozohet se shėrbejnė si njė kallėp prej tė cilit burojnė forma tė ndryshme jetėsore. Sipas autorit amerikan Drunvalo Melchizedek, nė traditėn judeo-kristiane etapat qė ndėrtojnė farėn e jetės pėrfaqėsojnė pikėrisht 7 ditėt e krijimit.

Pėrmes hapave qė ēojnė nė lulen e jetės midis tė tjerash hasim simbole tė veēanta fetare si “Vesica Piscis” qė paraqet njė peshk apo Krishtin dhe “Unazat Borromeane” qė pėrfaqėsojnė Trinitetin.

“ Kėto nuk janė fjalė qė unė po i trilloj, por kėto janė pėrdorur qė nė kohėrat e lashta pėr ta pėrshkruar atė. Mendoj se e quanin Lulja e Jetės pėr arsye se ngjante me njė lule dhe sepse ajo pėrfaqėsonte tė gjitha pėrpjesėtimet, ligjet e gjithēkaje tė gjallė ose jo, ēdo gjėje tė dukshme.” –Drunvalo Melkizedek duke folur gjatė njė prezantimi mbi lulen e jetės.

Lulja e jetės ka patur njė domethėnie kuptimplote gjatė historisė njerėzore. Atė mund ta gjesh nėpėr tempuj, art, dorėshkrime dhe kultura nga gjithė bota.

Disa nga vendndodhjet kryesore ku ėshtė gjetur lulja e jetės vijojnė si mė poshtė:
Asiri – Pallati i Asurbanipalit
Egjipt – Tempulli i Osirisit nė Abidos
Rumani – nė malet Karpate
Izrael – Rrėnojat e Masadės
Kinė – Qyteti i ndaluar
Indi – Harimandir Sahib, tempulli i artė
Bullgari – qyteti i lashtė Preslav
Turqi -  Efes, Izmir
Skoci – Katedralja St Magnus


Asiri dhe Abidos

Fillimisht besohej se tempulli i Osirisit nė Abidos tė Egjiptit pėrmbante shembullin mė tė vjetėr tė gjetur ndonjėherė. Por sot arkeologėt kanė zbuluar njė dokument prej alabastre edhe mė tė hershėm i cili mund tė vėzhgohet nga kushdo nė muzeun e  Luvrit nė Paris.





Forma e tyre origjinale e gdhendur ne njė prag me pėrmasa 2.07m me 1.26m ka ekzistuar nė pallatin mbretėror tė Asurbanipalit dhe janė 625 P.K. Pėr shembujt nga Egjipti besohet se mund tė jenė 6000 vjecare madje disa guxojnė tė shkojnė larg duke pretenduar qė datojnė 10.500 P.K.

Megjithatė kėto artifakte kanė njė vlerė tė pakundėrshtueshme nuk janė konfirmuar ende shkencėrisht.

Pesė modele tė Lules sė Jetės janė gjetur tė pikturuara me precizion tė lartė nė shtylla graniti brenda tempullit por qė shfaqin vėshtirėsi nė dallim. Simboli i pemės sė jetės, i cili mund tė jetė njė derivat nga struktura e lules sė jetės, ėshtė objekt studimi si pjesė e mėsimeve Kabbalah.

Ndėrsa nė mendimin e epokės sė re Lulja e Jetės siguron bazat pėr mbėshtetje nė kuptimin e thellė spiritual dhe nė format e ndriēimit mendor tė atyre qė mėsojnė gjeometrinė e shenjtė. Koncepti i Pemės sė Jetės ėshtė pėrshtatur edhe nga disa hermetikė e paganė.

Njė nga shfaqjet mė tė hershme dhe ndoshta e para e Vesica Piscis, njė komponenti tė rėndėsishėm tė lules sė jetės ishte konsideruar nga pitagorasit si njė figurė tepėr e shenjtė.

Leonardo da Vinēi



Leonardo da Vinēi ka studiuar formėn e lules sė jetės dhe veēoritė matematikore tė saj. Ai e vizatoi personalisht atė dhe pjesė tė ndryshme tė saj si fara e jetės gjithashtu figura qė pėrfaqėsonin trupat e ngurtė tė platonit si sfera apo kupa duke pėrdorur raportin e prerjes sė arte dhe numrin fi.

Gjeometria hyjnore mund tė pėrshkruhet si njė sistem besimi me atribute vlerash religjoze dhe kulturore shumė thelbėsore tė hapėsirė-kohės. Sipas kėtij sistemi format kryesore tė ekzsitencės janė perceptuar si tė shenjta pėrderisa vėzhgimi i njėrės ėshtė soditja e origjinės sė pėrbashkėt.

Duke studiuar natyrėn dhe lidhjet midis tyre, kushdo mund tė pėrpiqet tė nxjerrė njė domethėnie shkencore, filozofike, psikologjike, estetike dhe mistike tė ligjeve nė univers.

Lulja e jetės konsiderohet tė jetė njė simbol i gjeometrisė sė shenjtė dhe thuhet se pėrmban vlera antike religjioze pėr tė pėrshkruar format thelbėsore tė hapėsirės dhe kohės.

Nė kėtė drejtim ajo ėshtė njė shprehje vizuale e tė gjitha lidhjeve qė jeta i thurr midis qėnieve tė ndryshme dhe besohet tė pėrmbajė rekorde Akashike tė informacionit bazė pėr ēdo gjallesė.

Fara e Jetės



Fara e Jetės formohet nga shtatė rrathė tė vendosur sipas njė simetrie 6-kėndore, duke krijuar njė model me rrathė e lente qė shėrbejnė si njė element thelbėsor i dizenjos sė Lules sė Jetės.

Fara e Jetės ėshtė njė simbol qė pėrshkruan shtatė ditėt e krijimit sipas tė cilit Zoti judeo-kristian krijoi jetėn. (Zanafilla 2:2,3) Dita e parė mendohet tė jetė krijimi i Vesica Piscis, pastaj krijimi i Tripodit tė Jetės nė ditėn e dytė, ndjekur nga njė sferė e shtuar pėr ēdo ditė pasardhėse derisa tė shtatė sferat tė ndėrtojnė Farėn e Jetės nė ditėn e 6 tė krijimit.

Dita e shtatė ėshtė dita e pushimit e njohur edhe si “Sabbath” ose “Shabat”.
Hapi i parė pėr tė ndėrtuar Farėn e Jetės ėshtė tė fillosh me njė rreth ose njė sferė. Sipas disa besimeve fetare ēasti i parė pėr krijmin e Lules sė Jetės ėshtė krijimi i njė okatedri nga njė forcė hyjnore.

Hapi tjetėr ėshtė qė krijuesi tė rrotullojė trajtėn sipas boshteve. Nė kėtė mėnyrė njė sferė e re do tė formohet. Ndėrgjegja e krijuesit ėshtė thėnė tė ekzistojė brenda kėsaj sfere dhe e vetmja gjė qė ekziston fizikisht ėshtė membrana e vetė sferės.

Vesica Piscis



Vesica Piscis ėshtė formuar nga dy rrathė me tė njėjtin diametėr qė ndėrpriten, ku qendra e secilit rreth ndodhet nė perimetrin e rrethit tė kundėrt. Dizenjo e saj ėshtė njė ndėr mė tė thjeshtėt e gjeometrisė hyjnore.

Ajo ėshtė gjetur nė vende tė shenjta tė botės dhe veēanėrisht nė Chalice Well tė Glastonburit nė Angli dhe ėshtė bėrė subjekt i spekulimeve mistike nė periudha tė ndryshme tė historisė.

Njė ndėr zhvillimet mė tė hershme tė Vesica Piscis dhe ndoshta e para ishte gjatė Pitagorasve tė cilėt e konsideronin tė shenjtė. Sipas disa studiuesve ajo pėrfaqėsonte etapėn e dytė tė krijimit tė Farės sė Jetės, nė atė qė ishte projektuar nga krijuesi Zot pėrmes krijmit tė njė oktaedri tė dytė tė bashkuar me tė parin.

Mendohet se ndėrgjegja e krijuesit filloi brenda sferės sė parė dhe vazhdoi tė lėvizte jashtė sipėrfaqes pėr te krijuar sferėn e dytė. Pikėrisht nė lidhje me kėtė, Testamenti i Vjetėr i referohet si “fryma e Krijuesit qė lundronte mbi faqen e ujėrave”.

Duke vazhduar me kėtė besim, Zoti mendohet tė ketė krijuar dritėn me anė tė ndėrtimit tė sferės sė dytė ose Vesica Piscis. “U bėftė drita” ėshtė njė fragment i pėrshtatshėm nga Testamenti i Vjetėr. Modeli i Vesica Piscis thuhet se ėshtė njė formulė gjeometrike e spektrit elekromagnetik tė dritės. Pėr informacione tė mėtejshme sesi mund tė realizohet kjo shihni librin e Drunvalo Melchizedek “Sekreti i lashtė i Lules sė Jetės”.

Vesica Piscis ėshtė quajtur njė simbol i bashkimit tė tė kundėrtave dhe njė korridor drejt polariteteve tė dukshme tė botės. Ėshtė vėnė nė dukje gjithashtu si gjeometria pėr syrin e njeriut dhe njihet edhe si baza pėr peshkun Ichthys, njė simbol i famshėm kristian qė pėrfaqėson “Birin” Jezu Krishtin.

Tripodi i Jetės / Unazat Borromeane

Tripodi i Jetės (i njohur edhe si unazat borromeane) ėshtė ndėrtuar nga njė rreth i tretė i shtuar Vesica Piscis-it, ku qendra e rrethit tė tretė ėshtė vendosur nė ndėrprerjen e perimetrit tė dy rrathėve tė parė.

Pėr disa kjo pėrfaqėson mendjen, trupin dhe shpirtin, kurse nė fenė e krishterė sidomos simbolizon Atin, Birin dhe Shpirtin e Shenjtė tė Trinitetit.

Tubi Torus

Njė pėrshkrim njė pėrmasor i formės sė Tubit Torus ėshtė ndėrtuar duke marrė Farėn e Jetės dhe dyfishuar linjat e dizenjos. Nė fizikė ai konsiderohet njė strukturė bazė nė studimin e formave vorbullore.

Disa kanė idenė se Tubi Torus pėrmban njė kod tė energjisė shtjellore qė shpjegon dritėn dhe gjuhėn nė njė mėnyrė unike, ndoshta diēka me rekorde akashike.

Veza e Jetės


Simboli i Vezės sė Jetės ėshtė pėrbėrė nga 7 rrathė tė marrė nga dizenjo e Lules sė Jetės. Forma e Vezės sė Jetės ėshtė thėnė tė jetė struktura e embrionit multi-qelizor nė orėt e para tė krijimit. Tė prejardhur nga Veza e Jetės janė format gjeometrike si kubi, tetraedri dhe ylli hebre i Davidit.

Fruti i Jetės

Simboli i Frutit tė jetės ėshtė kompozuar nga 13 rrathė tė marrė nga dizenjo e Lules sė jetės. Fruti i Jetės thuhet se ėshtė projekti i universit, duke pėrfshirė bazat pėr ēdo atom, strukturė molekulare, formė jetėsore dhe gjithēka nė ekzistencė.

Ai pėrmban bazėn gjeometrike pėr skemėn e kubit Metatronik i cili bashkon trupat e ngurtė platonikė. Nėse qendra e ēdo rrethi konsiderohet njė nyje dhe secila nga nyjet lidhet me njė linjė tė vetme, njė total prej 28 linjash janė krijuar duke formuar kubin metatronik.

Pema e Jetės



Simboli i pemės sė jetės mund tė vijė nga Lulja e Jetės. Pema e Jetės ėshtė njė metaforė pėr njė prejardhje tė pėrbashkėt dhe njė motiv nė filozofi dhe teologji tė ndryshme botėrore.

Kjo ėshtė pėrshtatur historikisht nga kristianė, judenj, hermetikė dhe paganė.

Bashkė me farėn e jetės besohet se ėshtė pjesė e gjeometrisė e cila paralelizon ciklet e frutit tė pemės. Ky bashkėveprim implikohet kur kėto dy forma mbivendosen me njera-tjetrėn.

Pema e Jetės ėshtė gjerėsisht e njohur si njė koncept brenda Kabbalės, e cila shėrben pėr tė kuptuar natyrėn e Zotit dhe mėnyrėn sesi e krijoi botėn nga asgjėja. Kabalistėt e kanė zhvilluar kėtė koncept nė njė modle tė plotė realiteti duke pėrdorur pėrshkrime tė pemės si njė “hartė e krijimit”.

Pema e Jetės ėshtė quajtur ndryshe si kozmologjia e kabbalės.

Disa pretendojnė se pema e jetės sė kabalės korrespondon nė fakt me pemėn e jetės tek gjeneza 2:9.

Burimi http://dritaesevertetes.blogspot.com/


Edituar pėr herė tė fundit nga cosmiclove nė 03.03.11 22:07, edituar 1 herė gjithsej
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pema e Jetes

Mesazh  bardhi_tr prej 21.03.11 10:19

Pema e Jetes eshte nje koncept mistik, nje metafore me preardhje teologjike te ndryshme te botes, mitologji dhe filozofi.
Ky koncept eshte vete huazuar per tu perdorur si ne shkence ashtu edhe ne shkencat e tjera. Peme te ndryshme te jetes duket ne kulture, folklor ne shkence shpesh ne lidhje me pavdeksine apo me fertilitetit.

Shpesh keto mbajne rendesi kulturore dhe fetare te popujve per te cilat ato shfaqen.
Ndoshta Pema e Jetes eshte e lidhur me vete thelbin e jetes: ADN-se.
Pema e Jetes se Mesapotanise se Mesoamerikes dhe Moderne
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simboli i lules se jetes

Mesazh  Equinox prej 16.04.15 13:35

avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simboli i lules se jetes

Mesazh  Arsenic prej 15.09.15 1:45

Simbolin e Lules se Jetes e kam testuar personalisht dhe eshte shume i fuqishem.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simboli i lules se jetes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi