Misteri i Yllėsive

Shko poshtė

Misteri i Yllėsive

Mesazh  Zattoo prej 02.03.11 8:28

Misteri i YllėsiveAto quhen Arushė, Virgjėreshė apo Luan, por ama nuk u ngjajnė aspak kėtyre. Pse dhe prej kujt u lidhėn me vija trupat qiellorė, tė cilėt nuk kanė tė bėjnė fizikisht me njėri-tjetrin, pėr tė formuar figurat e Yllėsive ?


Gjeografi Kai Helge Wirth nga Frankfurti i Gjermanisė ka gjetur njė shpjegim qė tė befason. Yllėsitė e lashta qė ne njohim sot pėrputhen nė mėnyrė mahnitėse me konture brigjesh tė kontinenteve, dete, grupe ishujsh, shtretėr lumenjsh dhe rrugė detare tė hemisferės sė veriut .Pra yllėsitė mund tė jenė nė tė vėrtetė harta parahistorike toke dhe deti tė projektuara nė qiell nga njerėzit e hershėm qė ua kanė bėrė tė mundur atyre tė pėrshkonin Detin Mesdhe dhe Atlantikun shumė kohė pėrpara vikingėve.


Kjo tezė e mprehtė gjen mbėshtetje nė gjetjet arkeologjike; Po bėhet gjithnjė e mė e qartė, qė qė prej kohėve tė lashta ka pasur lidhje tė vazhdueshme midis popujve tė Europės, Afrikės, Azisė dhe Amerikės - pėrgjatė rrugėve detare. Nė njė botė akoma tė pahartografuar, kontaktet e tilla duhet tė jenė mundėsuar vetėm nė sajė tė njė sistemi tė stėrholluar lundrimi. Yllėsitė i pėrmbushin tė gjitha kushtet e nevojshme pėr kėtė.

Ky sistem lundrimi qė na shfaq njohuritė dhe horizontin e komunikimit tė njerėzve tė hershėm ka qenė bazuar nė qiellin e veriut duke pasur si bosht orientimi Polin e Veriut.

Teza e Kai Helge Wirth, e pėrshkruar nė librin e tij "Der Ursprung der Sternzeichen" (Prejardhja e Yllėsive), ėshtė kritikuar dhe hedhur poshtė nga disa shkencėtarė por ėshtė pėrkrahur nga disa tė tjerė tė cilėt mendojnė se teza ėshtė tepėr e llogjikshme. Ajo qė dihet me siguri ėshtė se deri mė tashmė nuk ka ndonjė sqarim tjetėr pėrfundimtar mbi se pėrse u krijuan dhe ēfarė domethėnie kishin formacionet e yllėsive - po ashtu edhe mbi kontaktet ndėrkontinentale tė popujve tė hershėm.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi