Bota qe ne e njohim do tė "zhduket" mė 2050

Shko poshtė

Bota qe ne e njohim do tė "zhduket" mė 2050

Mesazh  Fikrro prej 22.02.11 15:20

Bota qe ne e njohim do tė "zhduket" mė 2050Nėse vazhdojnė trendet e sotme, deri mė 2050 bota jonė do tė bėhet krejtėsisht e panjohur, ka tėrhequr vėmendjen Jason Clay nga organizata World Wildlife nė konferencėn shkencore amerikane.
Duket se botėn siē e njohim sot nuk e pret njė e ardhme optimiste. Sė paku kėshtu janė konkludimet e shkencėtarėve tė nxjerra nė konferencėn shkencore amerikane, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Problemi kryesor i “shkatėrrimit” tonė qėndron nė rritjen e banorėve dhe betejės pėr resurse, qė pėr 40 vjet do tė duhej tė sjellė deri tek ndryshimi i tėrėsishėm i botės siē e njohim sot.

Vlerėsimet flasin se deri nė fund tė kėtij viti numri i popullatės sė botės do tė rritet nė shtatė miliardė, e deri mė 2050 ky numėr do tė mund bėhej nėntė miliardė. Rritja mė e madhe e popullatės do tė ndodhė nė vendet e varfra tė Afrikės dhe Azisė Jugore.

Pikėrisht ky fakt do tė sjellė deri tek problemet e mėdha. Pėr t’u ushqyer aq shumė gojė, gjatė 40 viteve tė ardhshme do tė duhej tė prodhohet aq ushqim sa ėshtė prodhuar gjatė tetėmijė vjetėve tė fundit.

“Nėse vazhdojnė trendet e sotme, deri mė 2050 bota jonė do tė bėhet krejtėsisht e panjohur”, pohon eksperti Jason Clay, dhe u bėn apel ekspertėve e shkencėtarėve tė bėjnė bashkė forcat nė fushėn e prodhimit tė ushqimit.
Problem edhe numri i popullatės

Pos mungesės sė ushqimit, pėr 40 vjet do tė mund tė na godiste edhe numri tepėr i madh i popullatės, pėr shkak tė cilit ekspertėt demografik kėrkojnė program pėr planifikimin e familjeve.

“Ėshtė koha e fundit qė tė bėhet diēka pėr kėtė ēėshtje. Gjatė 20 vjetėve tė fundit nuk ėshtė bėrė pėrkujdesje pėr kėtė, mirėpo pėr shkak tė ēmimit tė ushqimit dhe ngrohjes globale, do tė na duhet tė ndėrmarrim disa hapa”, ka thėnė John Bongaarts, njė prej ekspertėve pjesėmarrės tė kėsaj konference.

“Dėshirojmė tė minimalizojmė popullatėn e botės dhe programi i planifikimit tė familjes ėshtė mėnyra e vetme pėr tė bėrė kėtė”, ka thėnė John Casterline, i ngarkuar pėr hulumtimin e popullatės nė Ohio tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.


Telegrafi
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota qe ne e njohim do tė "zhduket" mė 2050

Mesazh  Polisiana prej 07.04.11 23:36

Kam degjuar nje dokumentar qe thote se ne 2050 do te vije fundi i botes dhe kete e kishte zbuluar me ate te studimit te numrave te Bibles....ISAK NJUTONI

Nuk jam e sigurt nese eshte e vertet kjo gje...ishte thjesht nje dokumentar...
avatar
Polisiana

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota qe ne e njohim do tė "zhduket" mė 2050

Mesazh  kalideris prej 08.04.11 9:32

me sa di une deri me sot nuk ia ka arritur asnjeri te deshifroje biblen prandaj keto qe thone se do vi fundi i botes jane thjesht trillimet e njerzeve per te terhequr vemendjen e mbare globit prandaj mos u shqetesoni nga keto budalliqe e vertet eshte qe nje dite botes tone do i vi fundi por kur do jete ate e di vetem zoti i madherishem>>
avatar
kalideris

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota qe ne e njohim do tė "zhduket" mė 2050

Mesazh  sabedin prej 08.04.11 10:25

Nje fund i botes nuk mund te parashihet nga askush qe mund te shihet me sy ,ndegjohet me vesh e preket me dore .
Do ja u jap nje lgjike te vogel per nje shkaterrim total, Bota ka kapacitet dhe thene shkurt bereqet per te gjithe ata qe dojne te jetojne ,ne momentin se ajo fillon te hargjohet tye ti ofron Cunamit e mundshem, Termetet etje tj, deri ne shfarosjen e popullates qe eshte e tepert per te, Luftrat per Territore ende vazhdojne dhe ato jane tani Legale me nenshkrimet e burre shtetasve te medhenj, Me tregoni nese ju mundeni ti mbani me nje dore 3,4 apo me shume shaqinje me nje dore ?!... pergjegjja eshte JO , por i mbani aq sa do te mundeni. Nese shtohet popullsia Toka ankohet me nje shkundje edhe barazeshohet vetvetiu.

sabedin

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota qe ne e njohim do tė "zhduket" mė 2050

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi