Hena - A eshte simbol Islam?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  DJ_enis prej 14.03.11 10:57

Nikolaos shkruajti:I nderuar Dj_enis,
Fene me ane te shkences nuk jam vetem une qe e kundershtoj, por ka me mijera dijetar ne bote qe e bejne kete. Mos harro se ne e kemi kundershtuar fene 50 vjet me radhe... e ke degjuar ate vjershen e shkrimtarit te madh: "...e mos shikoni kisha e xhamia se feja e shqipetarit eshte shqiptaria." Pra feja e pėrēan nje komb. E shikoni se shqipetaret kane frike te bejne regjistrime me baze fetare sepse kane frike se percahen, ashtu si disa korēare u bene grek. Pra kjo verteton se feja nuk i ka bere mire ketij populli. Ne kohen e Enverit, kur nuk kishte fe njerezit ishin me te bashkuar me vellazeror. Tani qe fete predikojne po vret djali prindin e vet. Une nuk e besoj zotin kur degjoj keto raste. Po Tsunamin ne Japoni pse nuk pati fuqi Zoti ta ndaloje, ku vdiqen mijera te pafajshem, po ne Haiti qe vdiqen mbi 200 000 persona. Kur Zoti nuk ka fuqi t'i ndaloje keto katastrofa pse duhet ta adhurojme e ta besojme?

"...e mos shikoni kisha e xhamia se feja e shqipetarit eshte shqiptaria." sa per kete eshte fjala me e kote qe e kam degjuar. Zoti i ndau njerezit ne kombe qe te dallohen prej te tjereve jo qe ta mohojne zotin.
me duket se ti je nje nder ata qe mund te numerohen ne gishta nga ata qe perkrahin enverin, me duket se ti qenke nje njeri shum i ri ne moshe qe nuk e ke arritur ate kkohe pa pyeti njeher prinderit apo te tjeret se ckane hequr ne kohen e atij qeni.
dhe per ate qe ceke qe femija vret prindin nuk eshte se vjen nga ana e fese po vjen nga ana e budallalliqeve te njerezve qe nuk u permbahen feve. me thuaj ti ne cilen fe thot ta vrasesh prindin. po ta them un ne Islam ca thot per prinderit meqe jam musliman dhe nuk di shume per fene krishtere pasi qe nuk e predikoj dhe nuk e kam lexuar ndonjeher biblen. ne Islam thot se Xhenneti (parajsa) eshte te kembet e prinderve. shpresoj qe me ke kuptuar cdesa te them me ate. madje edhe profeti yne i dashur Muhammedi a.s ka thene qe nuk ka per ta pare nje njeri xhennetin(parajsen) ai qe nuk i respekton prinderit.
sa per tsunamin e gjerat e tjera qe i permende ato vijne nga Zoti per arsye te mekateve tte medha qe bejne njerezit. prandaj nuk i parandalon sepse Ai i dergon si denim per njerezit.
E di cfaare jane tsunamet dhe termetet. Ato jane dridhje te tokes ne momentin qe Zoti i lejon ato. Toka dridhet nga turpi qe ka se cbejne njerezit mbi token e Zotit, por Zoti eshte shum i meshirshem dhe nuk e lejon ate te dridhet se po te ndodhte ajo e di vet ti se cdo kishte ndodhur.
Zoti eshte shum shum i meshirshem eshte me miljarda her me i meshirshem se nena per femijen e tij. te gjiht e dim se nenat bejn gjithqka per ne japin edhe shpirtin madje.
Gjith tmirat KLM

DJ_enis

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  enya prej 14.03.11 13:01

Nikolaos shkruajti:I nderuar Dj_enis,
Fene me ane te shkences nuk jam vetem une qe e kundershtoj............................. Po Tsunamin ne Japoni pse nuk pati fuqi Zoti ta ndaloje, ku vdiqen mijera te pafajshem, po ne Haiti qe vdiqen mbi 200 000 persona. Kur Zoti nuk ka fuqi t'i ndaloje keto katastrofa pse duhet ta adhurojme e ta besojme?

Ti o lol nuk paske aspak haber nga shkenca :p, dhe lum si ti qe qenke pupul nga mendja....C'a ke shkru lolololooooooool, fshije sa nuk ta kane lexuar gjithe anetaret, se paske lene nam!!
Po ku te ka mbete shkenca ty tek xhaxhi veri, po per cilen shkence flet mer cun!? Fol per kete shkencen e sotme, qe ben projekte dhe eksperimente per te na zhdukur ne mase, se te paska ngece ora keqas!!

enya

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 14.03.11 14:04

Bravo, e shikoj qe ua paska verbuar syte feja dhe qenka e kote te merrem me ju. Sa per Enverin vertete mund ta shajne si diktator, por ai e ngriti Shqiperine nga zeroja. Ndertoi uzina, institucione, shkollat i perhapi kudo, barazoi njerezit, zhduku fete sepse feja solli mentalitetin, zhduku gjakmarrjen. Siguroi jeten e njerezve. E c'duhet pasuria perpara sigurimit te jetes? Edhe pse sot njerezit mund te kene me shume te mira materiale nuk mendoj se jane me te lumtur se dikur. Sot ne epoken e internetit ka me shume analfabet se ne kohen komuniste, dhe shumica qe dine te shkruajne bejne plot gabime gramatikore, kete e kam vene re edhe ketu ne keto forume qe nuk dine te shkruajne gjuhen e tyre. Arsimi ka pasur me cilesi ne ate kohe. Sot po merren shkollat me lek, pse e mire te duket kjo? Nje nxenes i 8-vjecares ne ate kohe dinte me shume sesa nje nxenes i te mesmes sot. Por analizojeni mire situaten, mos shikoni vetem anen e erret te epokes, sepse ne ate kohe dhe shume shtete te tjera ishin mbrapa. Dhe ti qe shan Enverin, shaje sa te duash tani qe ka vdekur, por ai ishte burre dhe po te ishte ajo kohe s'do guxoje t'i thoshje keto fjale.

Nikolaos

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  enya prej 14.03.11 15:13

Nikolaos shkruajti:Bravo, e shikoj qe ua paska verbuar syte feja dhe qenka e kote te merrem me ju. Sa per Enverin vertete mund ta shajne si diktator, por ai e ngriti Shqiperine nga zeroja. Ndertoi uzina, institucione, shkollat i perhapi kudo, barazoi njerezit, zhduku fete sepse feja solli mentalitetin, zhduku gjakmarrjen. Siguroi jeten e njerezve. E c'duhet pasuria perpara sigurimit te jetes? Edhe pse sot njerezit mund te kene me shume te mira materiale nuk mendoj se jane me te lumtur se dikur. Sot ne epoken e internetit ka me shume analfabet se ne kohen komuniste, dhe shumica qe dine te shkruajne bejne plot gabime gramatikore, kete e kam vene re edhe ketu ne keto forume qe nuk dine te shkruajne gjuhen e tyre. Arsimi ka pasur me cilesi ne ate kohe. Sot po merren shkollat me lek, pse e mire te duket kjo? Nje nxenes i 8-vjecares ne ate kohe dinte me shume sesa nje nxenes i te mesmes sot. Por analizojeni mire situaten, mos shikoni vetem anen e erret te epokes, sepse ne ate kohe dhe shume shtete te tjera ishin mbrapa. Dhe ti qe shan Enverin, shaje sa te duash tani qe ka vdekur, por ai ishte burre dhe po te ishte ajo kohe s'do guxoje t'i thoshje keto fjale.

:p :p hahahaaaa.....ec e pertypi ca budalliqe me kile qe te shesin disa si ky qypi ketu me lart!
O tjegull, ne cilin rresht qe kam shkruajtur kam perdorur fjalen "fe"???
Ti nuk paske ilac kurimi lol, paske kryer pune, ehh mer milet milet...
C'a them une c'a thua ti, kurre e mos lidh lol, le nam!
Sa i perket fjalise se fundit, qe une nuk do kisha guxim te flisja keshtu para enverit; kush mendon ti se jam une: nuk jam burracak si puna jote.

Nuk e kuptoj pse harxhohen me vite miliarda dollare per t'u shpelare dhe kontrolluar mendjen njerezve, kur nuk eshte aq e nevojshme sepse te kesh dele rude si puna jote o lol, nuk ke nevoje per harxhime.
Po ku kupton ti njehere se c'a flas une....

enya

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Elizza prej 14.03.11 16:00

Nikolas, nuk besoj se tė gjitha tė kėqijat janė si pasojė e fesė dhe s'do tė thotė se ēdokush qė beson Zotin ėshtė i verbėr dhe ēdokush qė ndjek shkencėn ėshtė i ditur.
...
Sa pėr thėnien e Pashko Vasės: "Feja e shqiptarit ėshtė Shqiptaria", duhet ta kemi parasysh se nuk e ka atė kuptimin qė sot ua ka ėnda disave ta pėrdorin kur ėshtė fjala pėr tė mohuar fenė. Kur ėshtė shkruar kjo fjali Shqipėria ishte nėn pushtimin osman dhe po rrezikohej humbja e identitetit dhe kjo thėnie duhet tė kuptohet vetėm nė atė kontekst. Po tė shikosh realitetin e sotėm qė ngjan nė trevat shqiptare, kjo thėnie s'do ta kishte vendin kėtu fare dhe po tė mbahemi vetėm pėr tė, pėrderisa s'e di as kush e ka thėnė e si ka qenė gjendja, ėshtė kulmi i injorancės.

"Feja e shqiptarit ėshtė Shqiptaria" e ka kuptimin ta vėsh Shqiptarinė para ēdo gjėje tjetėr! Por, a po mbahet kjo "feja shqiptari" prej shqiptarėve?!... Shiko pak pėrreth! Enveri ka vdekur, por enverizmi si duket i ka rrėnjėt si tė hithėrave.

Feja e shqiptarit sot ėshtė paraja - pushteti! Gjithēka bėjnė pėr tė: gėnjejnė, vjedhin, vrasin, ... ne mund t'i mbyllim sytė, e tė mendojmė se njė Enver me diktaturėn e tij do tė ishte 'ideal' pėr tė zhdukur fetė e pėr tė vėnė nė vend 'Shqiptarinė', por realiteti ėshtė mė i vrazhdė... Dhe sa pėr diktaturėn e Enverit, tė falenderoj zotri, por nuk na duhet!

Elizza

225


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Dre1 prej 14.03.11 16:15

ja disa fakte per ata qe nuk besojne ne madheshtine e ALL-LLAHUT

http://www.youtube.com/watch?v=7ExWgofLczU

http://www.youtube.com/watch?v=WcshuK9oSiY&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=7v_a-Acm7zg
http://www.youtube.com/watch?v=tpA_nNkAyUU&feature=related

po si mund ti shpjegoni keto, vetem mos thuanni qe jan montazhe

-
http://www.youtube.com/watch?v=BxzOu_gD54U

PO KY FEMIJA QE NE KEMBET E TIJ SHFAQEN QDO JAV AJETE KURANORE SI E SHPJEGONI


http://www.youtube.com/watch?v=qxD6GNcKY5g

KA EDHE SHUME TE TJERA....MUND TI SHIKONI

ELHAMDULILAH

Dre1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 14.03.11 18:37

Te falenderoj Elizza per miresjelljen me te cilen me je drejtuar pavaresisht se perseri nuk ma mbush mendjen asgje per te besuar. Kjo tregon se ke nje kulture tė veēante.
Ndersa sa per ty Enya nuk po tregon fare kulture me ato pergjigje qe kthen. Nje njeri qe e mban veten te zgjuar dhe intelektual nuk duhet te kete kesij lloj sjellje ne pergjigje se per te ofenduar dine te gjithe pavaresisht qe e mbake veten trim. Po s'jemi ketu per te treguar trimeri por mendime te hapura ne lidhje me temat. Ato qypat dhe tjegullat shko thuaja atyre qe ke perreth se s'pres te me vleresojne njerez si puna jote. Nuk e di si te lene keta te eksplorerit te shprehesh keshtu njehere.
Dhe sa per ty -Dre1 -qe me ke derguar video dhe materiale per "Allahun" une kam vene video te tjera si kundrapergjigje ne rubrikat e tjera fetare. Mund t'i shikosh!

Nikolaos

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Dre1 prej 14.03.11 19:01

PO TE NDALESH DHE TI VESHTROSH ME VEMENDJE KETO VIDEO,ESHTE E PAMUNDUR TE KETE NDONJE KUNDERTHENIE...

Dre1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  DJ_enis prej 14.03.11 19:26

Nikolaos shkruajti:Bravo, e shikoj qe ua paska verbuar syte feja dhe qenka e kote te merrem me ju. Sa per Enverin vertete mund ta shajne si diktator, por ai e ngriti Shqiperine nga zeroja. Ndertoi uzina, institucione, shkollat i perhapi kudo, barazoi njerezit, zhduku fete sepse feja solli mentalitetin, zhduku gjakmarrjen. Siguroi jeten e njerezve. E c'duhet pasuria perpara sigurimit te jetes? Edhe pse sot njerezit mund te kene me shume te mira materiale nuk mendoj se jane me te lumtur se dikur. Sot ne epoken e internetit ka me shume analfabet se ne kohen komuniste, dhe shumica qe dine te shkruajne bejne plot gabime gramatikore, kete e kam vene re edhe ketu ne keto forume qe nuk dine te shkruajne gjuhen e tyre. Arsimi ka pasur me cilesi ne ate kohe. Sot po merren shkollat me lek, pse e mire te duket kjo? Nje nxenes i 8-vjecares ne ate kohe dinte me shume sesa nje nxenes i te mesmes sot. Por analizojeni mire situaten, mos shikoni vetem anen e erret te epokes, sepse ne ate kohe dhe shume shtete te tjera ishin mbrapa. Dhe ti qe shan Enverin, shaje sa te duash tani qe ka vdekur, por ai ishte burre dhe po te ishte ajo kohe s'do guxoje t'i thoshje keto fjale.

nikolaos mos fol kot tani se nuk ka njeri qe e do enverin po edhe po pati ato mund ti numrosh me gishta un qe kur kam filluar te kuptoj skam degjuar njeri te flasi mire per enverin
une edhe pse jam nga shkupi un 3 muaj ne vit jetoj ne shqiperi dhe qytetin e kucoves e njoh mir se aty banoj gjate periudhes se veres aty ska asnje njeri qe e do enverin pervec atyre qe kan pasur poste te larta qe vidhnin nga populli.
mor vella feja eshte si udhezues qe te nxjerr ne drite p.sh ne nje labirint po spate ndonje udheheqes kurr nuk mund te dalesh.
un me keto fjal nuk tentoj te te bej te besosh por thjesht te tregoj se cmendojme ne besimtaret per fene.
ne bote jemi 6.5 miliard njerez e zem se prej 6.5 miliard njerezve 6 miliard jane besimtar edhe pse ka me shume, ajo pjesa qe ngelet 0.5 jane ateist e zem se numri i ateisteve eshte shume me i vogel. ne qee bejme pjese ne 6 miliard budallenj jemi qe besojme ne Zot por thjesht shiko dallimin 0.5 me 6
te pershendes klm

DJ_enis

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 14.03.11 20:00

Po more DJ_Enis, je gabim me informacione ne bote jane vertet mbi 6,5 miliard njerez, por vetem Kina jane 1,3 miliard njerez qe nuk besojne ne Zot. E shikon qe nuk ditke gje. Le pastaj India qe jane te fese tjeter dhe kane budizmin qe nuk eshte besim ne zot, po ashtu dhe Japonia nuk kane besim ne zotin qe adhurojne europa. Pra i bie qe deri tani jane mbi 2 miliard njerez qe nuk besojne ne Zotin Biblik apo kuranor. Besime ka plot, por nuk jane besime tek Zoti per te cilin flasim. Ti thua qe nuk jane te gjithe budallenje qe besojne. Une te them qe bota ka me shume njerez te "paarsimuar mire" sesa njerez intelektual, dhe ata njerez qe nuk besojne futen me shume tek intelektualet dhe ndersa te tjeret hyjne te populli i thjeshte. Pra ke duhet te marrim per baze popullin e thjeshte apo studiuesit e medhenj? Mos harro se Zoti ne te cilin besohet tani nuk ka me shume se 2000 vjet qe i permendet emri. Pse nuk u shfaq emri i tij para 2000 a 3000 vjetesh kur jeta e njeriut ka mbi 70 000 vjet? Per mua Zot eshte vetem Dielli dhe Dita e veres eshte festa origjinale shqipetare sepse perfaqeson mbreterine e Diellit. Jo me kot e festojne shqipetaret. Fete e tjera kane ardhur me imponim ne Shqiperi dhe Maqedoni ku jeton ti. Mos harro se Skenderbeu e ka luftuar tere jeten e tij fese islame, pra ai jetoi mes turqve per disa vjet por perseri nuk u mashtrua prej kesaj feje.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  DJ_enis prej 14.03.11 20:33

Nikolaos shkruajti:Po more DJ_Enis, je gabim me informacione ne bote jane vertet mbi 6,5 miliard njerez, por vetem Kina jane 1,3 miliard njerez qe nuk besojne ne Zot. E shikon qe nuk ditke gje. Le pastaj India qe jane te fese tjeter dhe kane budizmin qe nuk eshte besim ne zot, po ashtu dhe Japonia nuk kane besim ne zotin qe adhurojne europa. Pra i bie qe deri tani jane mbi 2 miliard njerez qe nuk besojne ne Zotin Biblik apo kuranor. Besime ka plot, por nuk jane besime tek Zoti per te cilin flasim. Ti thua qe nuk jane te gjithe budallenje qe besojne. Une te them qe bota ka me shume njerez te "paarsimuar mire" sesa njerez intelektual, dhe ata njerez qe nuk besojne futen me shume tek intelektualet dhe ndersa te tjeret hyjne te populli i thjeshte. Pra ke duhet te marrim per baze popullin e thjeshte apo studiuesit e medhenj? Mos harro se Zoti ne te cilin besohet tani nuk ka me shume se 2000 vjet qe i permendet emri. Pse nuk u shfaq emri i tij para 2000 a 3000 vjetesh kur jeta e njeriut ka mbi 70 000 vjet? Per mua Zot eshte vetem Dielli dhe Dita e veres eshte festa origjinale shqipetare sepse perfaqeson mbreterine e Diellit. Jo me kot e festojne shqipetaret. Fete e tjera kane ardhur me imponim ne Shqiperi dhe Maqedoni ku jeton ti. Mos harro se Skenderbeu e ka luftuar tere jeten e tij fese islame, pra ai jetoi mes turqve per disa vjet por perseri nuk u mashtrua prej kesaj feje.

se peer kinezet ti nuk e ddi cka ne zemren e tyre pasi qe kina si shtet komunist popu;lli eshte i detyruar te mos besoj
dhe meqe me erdhe te skenderbeu po te ishte feja e shqiptarit shqiptaria pse skenderbeu i ka rrjepur te gjalle "Myslimanet shqipetar"
dhe nikolao nuk kam ca flas me ty per keto gjera se me duket si absurde
mos ma merr per te keq kete qe po e them po ti je si mace nuk rrezohesh kurr ne shpine
avatar
DJ_enis

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 14.03.11 20:38

Ok, ok te pershendes. Gezuar diten e Veres!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  DJ_enis prej 14.03.11 20:39

Nikolaos shkruajti:Ok, ok te pershendes. Gezuar diten e Veres!
Gjithashtu. KLM
avatar
DJ_enis

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi