Hena - A eshte simbol Islam?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

PERGJIGJE

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 21:51

Deri tani asnje trup qiellor dhe asnje objekt natyror i dukshem apo i padukeshem nuk eshte vertetuar me fakte konkrete nga shkenca qe paska krijuar jete me shume se Dielli. Nderkohe ju thoni qe Dielli eshte krijuar.

Pse nuk e thua se ne c'menyre eshte krijuar? me magji, me vizatim, me fantazi? Nga ana tjeter te gjithe shkencetaret dhe astronomet e vertete e dine se si eshte krijuar Dielli.

Ju e mohoni faktin qe Dielli eshte Krijues, dhe me vjen keq qe ia humbisni vlerat e verteta Diellit. Biologet e dine shume mire qe Dielli eshte faktori kryesor krijues dhe transformues i jetes ne Toke. Pa diell asnje fuqi tjeter nuk do kishte mundesi te krijonte jete.

Pa diell s'ka bime, s'ka uje, s'ka gjalleri. Pa kete diell jeta jone do te ishte e pamundur. S'kishin faj te gjithe popujt e lashte qe per mijera vjet me radhe e adhuronin Diellin si perendi.Te gjitha meritat i ka vetem ai. Une flas me ane llogjike dhe shkencore ndersa ju flisni me fjale teorike te pavertetuara nga akademia e shkencave.

E pse u dashka qe jeta njerezore te bazohet e te varet vetem tek dy libra fetar te krijuar 2000 vitet e fundit? Nderkohe qe jeta e njeriut ka nisur mbi 70 000 vjet me perpara.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 03.02.11 22:04

Sa mire dikush na fliska me fakte shkencore dhe llogjike!

Pershendetje i nderuar Nikolaos!
Ai ėshtė qė krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė. (enbija 33), kjo fjale eshte shkruar para 1400 vitesh; tani me thuaj kjo shkenca dhe llogjika juaj; kur e ka zbuluar se dielli noton ne orbite? (te lutem me fakte)...

Universi eshte shume i madh; pa me thuaj cfare thote shkenca si u krijua universi?

Pres pergjigje sidomos per pyetjen e fundit...
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 03.02.11 22:09

Fillove ti nikolaos akoma me keto te perhershmet e tua?

Na u bere boze duke thene qe bazohesh ne llogjike; nuk e di si mund te quhet njeri me llogjike dikush qe nuk 'ha' areyse dhe kerkon me cdo kusht ti imponoje mendimet e tia te tjereve; dielli keshtu e dielli keshtu...

A di cfare me kujton rasti yt; kur profesori i fizikes thoshte: "nga dielli fillon edhe i avullon disave truri nga poret"....shpresoj te me kesh kuptuar, mgjs eshte pak e veshtire per ty...
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 22:12

Se pari ta bera une pyetjen dhe nuk u pergjigje, e cila ishte pse Kurani duhej te dilte ne drite qe 1400 vjet e ketej? nderkohe qe jeta ka nisur mbi 70 000 vjet me perpara, dhe se dyti nese i ka thene kurani ato nuk eshte ndonje cudi e madhe dhe nuk e verteton me bindje te plote Zotin. Me perpara duhet te vertetosh nese kurani eshte fjala e zotit. Po te dergoj nje video ne lidhje me kete:
http://www.youtube.com/watch?v=pUdyK-xAxlg

si kjo ke me dhjetra te tjera.
Yasemin, po flas me dike tjeter!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 22:16

se harrova... mundohuni me mire te bindni autorin qe ka krijuar ate video, se mua nuk me bindni dot!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 03.02.11 22:18

Po edhe se po flet me dike tjeter, mua ma pati enda te marr pjese ne diskutim, ky eshte forum i hapur;nuk eshte se t'u ula ne tavoline dhe po ta le ty t'i paguash kafete...

Si na trashe komplet me kete shkencen tende; cila na qenka shkenca jote, linket e internetit??
e mjera shkence ne dore te kujt ka rene!!!
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 22:23

Une dhe shoqja shkence nuk mendojme si ti. Vertet qenke e bezdisshme! a nuk e ke pare qe deri tani nuk me ke bindur, por ke folur kot, c'pate qe i fute hundet tani? Nuk dua leksione prej teje. Ti mund t ejapesh leksione juridike dhe jo shkencore, astronomike, bio-kimike.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 03.02.11 22:30

Kurani eshte shpallja e fundit e Zotit, por ne te kaluaren Zoti ju foli kombeve me ane te profeteve dhe madje pat edhe disa shpallje te njohura si pentatuku apo ingjili.
Pra Zoti ju ka folur njerezve dhe i ka udhezuar edhe me pare.

Te bera disa pyetje por ju nuk mu pergjigjet, ok, do te pergjigjem une ne vendin tend:

Sot qarkullon nje teori qe universi eshte krijuar nga nje shperthim (big bang)
ne kuran shkruhet:
ENBIJA :30. A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė?
Ups Nikolaos kete nuk na e zbuloi zoti diell por Zoti i kuranit para 1400 vjetesh.

....vetem para disa dekadash shkenca ka zbuluar qe edhe dielli noton ne orbiten e vet.
Kurani shkruan para 1400 vjetsh:
ENBIJA:33. Ai ėshtė qė krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė.

Ishte Edvin Hubble qe zbuloi qe universi ishte ne zgjerim.
Kurani shkruan:
dharijat:47. Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjėrojmė atė.
Me fal Nikolaos kush na qenka ky Zot qe paska shkruar Kuranin dhe na tregoka si qenka krijuar edhe zoti diell qe besoni ju?
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 03.02.11 22:35

Ky ishte argumenti yt shkencor??? Se mos ke dhene ndonjehere argument ti....gjithmone thua te njejtat perralla dhe shfaqesh shume ekstremist!

Qe kur ti fut hundet ne tema qe nuk ke kapacitet, te gjitha keto tema perfundojne te kycen si pasoje e mosllogjikes tende sepse degradojne temat prej teje, per faktin se per te marre pjese ne debate duhet te jesh mendje hapur ,kur ti ne fakt je vetem nje diktator ne cdo bisede, prandaj edhe te pelqejne diktatoret...

Mos me permende mua arsimimin tim, se duhet ta lashe gojen me acid qe ta pastrosh para se te flasesh per cfare jam une e zonja apo jo....

Eshte e kote te vazhdoj me biseden me njerez qe jane mendje mbyllur, dhe nuk kane aspak llogjike si puna jote Nikolle...


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 03.02.11 22:44, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 22:42

Meqe eshte e kote te flasesh me mua Yasemin, atehere pra perdore llogjiken e mos fol! Se na shkrive duke u lavderuar vazhdimisht ti me ate arsimimin tend. Ti ke kryer studimet ne shkolla fetare prandaj e mbron kaq shume fene. Mund te jesh e ditur sa te duash, por kjo nuk do te thote se je aq inteligjente dhe me logjike. Dituria eshte ajo qe fitojme me ane te studimeve ndersa inteligjenca eshte e lindur. Mesa kam kuptuar une ti je thjesht arrogante e cila kerkon te jete ne qender te vemendjes. Nuk ka nevoje te me thuash mua "na u bere boze" se une kam kohe pa marre pjese ketu. Ti nuk le vend pa u bere boze. E mbyllim me kaq po deshe se nuk e kam ndermend te duroj arrogancen dhe ironite e tua. Vete e nise e para.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 10.08.11 0:19, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 03.02.11 22:46

Nikolaos a eshte e mundur te perqendrohesh dhe te me japesh nje mendim tendin per sa i perket asaj qe te shkruajta me siper?
Me mua mund te bisedojme per shkence, teologji dhe mitologji; prandaj eshte mire qe te flasim dhe te KUPTOHEMI...
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sa per mrekullite e kuranit

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 22:50

Sa per argumentat e mia qe mbahen si mrekullite e kuranit John Abraham, une pergjigjem:
Kurani thote:“Zoti krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė." . Une do t’i pėrgjigjesha se Dita dhe nata nuk eshte krijuar nga Zoti por nga rrotullimi i tokes.

Kur nje pjese e tokes kthen fytyren nga Dielli ka dite, kur Toka i kthen shpinen Diellit ka nate, pra eshte fenomen astronomik. Pastaj kur thote qe krijoi Diellin dhe Henen, une do t’i pergjigjesha se pse Kurani duhet te permendte vetem nje Diell dhe vetem nje Hene, kur ne univers ka me miliarda e miliarda diej dhe hena (satelite), pra lind pyetja pse Kurani permend vetem nje pjese kaq mikroskopike ne univers sic eshte dielli dhe hena jone?

Dielli eshte si nje grimce rere ne nje det kur shkenca thote se brenda nje galaktike ka mbi 200 miliard yje dhe cdo yll eshte perafersisht sa Dielli dhe se Dielli eshte 1 milion e 300 mije here me i madh se Toka. Pra ne i bie qe jemi fare te padukshem ne galaktike dhe jo mė ne univers i cili thuhet se ka mbi 200 miliard galaktika.

Dhe pse u dashka qe Zoti ta ndertonte jeten ne kete pjese kaq te vogel e te parendesishme te universit? Sepse ju nuk e pranoni ekzistencen UFO, pra ju thoni qe s’ka jete tjeter ne univers veēse ne toke. Per mua eshte me se normale dhe e logjikshme te kete edhe jete ne planete te tjera ne kete univers kaq te pafund dhe te stermadh. Pastaj kurani thote qe Dielli leviz. Kete gje e dinin te gjithe sepse me perpara besohej sistemi gjeocentrik edhe pse sot dihet qe Dielli leviz gjate mijevecareve.

2. Kurani thote: “betohem ne qiellin plot rruge” qe ju e argumentoni se kjo nenkupton se i tėrė universi ėshtė i mbushur plot me rrugė e orbita si ajo e diellit. Une do t’i pergjigjesha se fjala “qielli plot rruge” nuk e permend as orbitat as ben krahasime me Diellin. Kete nuk e shikoj ne kete fraze. Ai thote vetem qielli plot rruge te cilen ju e interpretoni si te doni sepse ashtu keni deshire ju.

3. Nje strofe tjeter ne kuran thote : “Ai i krijoi qiejt e tokėn me qėllim tė caktuar. Ai ia mbėshtjell natėn ditės dhe ditėn ia mbėshtjell natės." – une do t’i pergjigjesha: me fjalen qiej ju nenkuptoni atmosferen, kete e mora vesh fare mire. Dhe permendet faktin se i ka krijuar per nje qellim te caktuar? Ok ketu e zeme se jemi dakort, pa me thoni se per cfare qellimi i krijoi trupat e tjere qiellor? Sic jane planetet, asteroidet, kometat...? thoni qe diten ia mbeshtejell nates dhe naten dites duke nenkuptuar rrumbullakesine tokes. Ku jeni te sigurte ju qe i referohet ketij fenomeni? Le pastaj qe Toka edhe mund te imagjinohej se ishte rrumbullake sepse edhe Hena, Dielli, planetet apo yjet (pra te gjithe truapat e tjere qiellorė) dihej qe ishin ne forme rrumbullake.

4. Kurani thotė perseri : Qiellin e kemi bėrė si ēati tė sigurtė e tė mbrojtur…" - une do t’i pergjigjesha nuk eshte edhe qielli nuk eshte nje ēati aq i sigurte meqenese ne toke ka rene dikur nje asteroid (apo trup qiellor) qe i ka zhdukur disa lloje krijesash sic jane dinozauret. Pra Zoti paska zhdukur me dashje krijesat e veta sikur te ishte penduar qe i ka krijuar. Apo nuk i zhduku ai me dashje, por te pakten pse nuk pati fuqi t’i mbronte ato nga ky asteroid? Pastaj ne rrezikohemi edhe nga kometat te cilat ata mund te vijne edhe ne toke pa pyetur fort per shtate shtresat qiellore te atmosferes.

5. Ne nje rast tjeter kurani permend frazen : "Betohem nė qiellin qė kthen." – une do t’i pergjigjesha: meqenese qielli paska fuqi t’i ktheje mbrapsht rrezet ultravjollce, avujt e ujit i kthen poshte ne shi etj, po anijet kozmike qe shkojne ne hene dhe ne hapesire pse nuk ka fuqi t’i ktheje mbrapsht. Pastaj fjalia qielli qe kthen edhe mund te mos nenkuptoje keto gjera por ju e interpretoni sic ua ka qejf juve.

6. Perseri Kurani thote: "... Zoti krijoi shtatė qiej brenda dy ditėve dhe secilit qiell i caktoi atė qė i nevojitej." - une pergjigjem: Pa me thoni ju ku e shikoni qe i krijoi ato per dy dite? . pastaj dy dite tokesore, marsiane, dy dite te Zotit = 2000 vjet tokesore apo dy dite jupiteriane sepse une e di qe nje dite-nate ne Jupiter eshte sa 10 ore ne toke?. “: "... secilit qiell i caktoi atė qė i nevojitej" – po pse Zoti e krijoi me shtate qiej dhe jo ne forma te tjera? Ai mund ta kishte krijuar edhe ne forma me te thjeshta.

7. Vargu tjeter thotė: "Kur i sheh malet, mendon se ato janė tė palėvizshėm, ndėrsa ato lėvizin si retė..." - Une pergjigjem: ju e barazvleresoni levizjen e maleve me levizjen e kontinenteve. Ne radhe te pare malet nuk levizin si rete dhe ne radhe te dyte levizja e kontinenteve ka ndodhur jo vetem me male, por edhe me fusha e kodrina apo edhe dete.

8. Kurani thote se: "Ne e kemi zbritur hekurin (nga yjet e tjere), nė tė cilin ka forcė tė madhe dhe dobi pėr njerėzit..." – une pergjigjem: pse duhet qe kurani te permende vetem hekurin dhe jo metale te tjera. Pse duhet ta zbriste ai nga yjet e tjere dhe te mos e krijonte drejtperdrejt ate ne toke siē na ka krijuar neve?

9. Nje varg tjeter i Kuranit thote: "Larg tė metave ėshtė Ai qė krijoi tė gjitha ēiftet prej bimėve qė mbin toka, prej vetė njerėzve dhe prej shumė gjėrave qė ata nuk i dinė. " – Une nuk mendoj se keto krijime jane pa te meta dhe se bota eshte kaq perfekte. Po te ishte bota kaq e perkryer nuk do te ekzistonin vuajtjet, vdekjet e femijeve, varferia... Lumturia zgjat vetem pak etj. Me boten perfekte nuk do te ekzistonin krijesat e rrezikshme si mushkonjat, akrepat, gjarperinjte, parazitet, krokodilat, buburecat etj. Per cfare na duhen ato neve? Keto gjera na kercenojne jeten dhe po te mos jemi vete te kujdesshem nuk ka Zot qe na shpeton prej tyre.. Pastaj nuk mendoj se te gjitha bimet krijohen me ane tė cifteve. Sot edhe njerezit mund te shumohen me ane te fekondimit artificial, mund te behen dhe klonime etj.

10. Fjalia tjeter vijon: "Ata kėrkojnė prej teje qė t'ua shpejtosh dėnimin, por Zoti nuk e thyen premtimin e Vet, sepse njė ditė te Zoti yt ėshtė sa njė mijė vjet qė llogaritni ju." – ku e mbeshtesni faktin se 1000 vjet ne toke jane sa nje dite tek Zoti? Ne cilin planet jetoka ky Zot qe llogaritka dhe kohen e vet?

Meqe tek Zoti paska kohe, a e dini se sa vjec eshte ai? Dhe cfare kalendari perdor ai, henor apo diellor? “Zoti do t'u thotė: 'Sa vite keni jetuar nė Tokė?' Ata do tė thonė: 'Ne kemi ndenjur vetėm njė ditė ose njė pjesė tė saj. Pyet ata qė janė nė gjendje tė numėrojnė." – nese “ata” pergjigjen se kane ndenjur vetem “nje dite” (te kohes se Zotit) atehere i bie qe ata kane jetuar 1000 vjet tokesore. Asnje shkence nuk ka vertetuar se njeriu ka jetuar nje mije vjet ne toke, madje as 200, as mbi 130. Kurani permend se: “Ai lėshon nga qielli shiun me masė tė caktuar. Me tė Ne i japim jetė njė vendi tė vdekur.

Ja, kėshtu edhe ju do tė ngalleni nga varret." - Une pergjigjem: nga varret askush nuk eshte ngritur per faktin qe bie shi. Se nga qielli bie nje mase e caktuar shiu dhe se i jep jete vendit kete mund ta kuptoje gjithkush pa e thene vargjet e kuranit. Pra ketu nuk ka asgje shkencore sepse keto gjera diheshin dhe ne kohet me te lashta.

Pastaj nganjehere bie edhe shi qe shkakton permbytje, vdekje. Bien uragane, vullkane, termete si ai i Haitit qe vrau 200 mije vet dhe Zoti nuk pati fuqi t’i ndalonte vdekjet e ketyre njerezve te varfer pa faj. Por ju permendni vetem ngjarjet pozitive te kuranit dhe nuk shpjegoni ato negative. Shpjegon vetem per shiun, eren dhe ka harruar te permende termetet, vullkanet se pse sherbejne ato.

12. Vargu tjeter thote: "Zoti ėshtė Ai qė i dėrgon erėrat, tė cilat lėvizin retė.. Ai i shtrin retė nė qiell ashtu siē dėshiron dhe i bėn tė ndara nė pjesė, pastaj pėrmes tyre sheh se si bie shiu…" " – Pse nuk e shpjegon kurani fenomenin se si Zoti i krijon ererat? Megjithate per mendimin tim ererat jane levizjet e ajrit qe krijohen nga levizjet diellore, te cilat i shpjegon astronomia. Dielli ngroh ujrat te cilat behen avuj dhe pastaj bie shiu, debora.

Dhe pėrmes reve Zoti shikon se si bie shiu. Po pse Zoti nuk paska pune tjeter ne kete univers gjigand qe po e shikon se si bie shiu? Por e mbaka mendjen se si tė ndaje rete dhe si bie shiu ne kete planet kaq mikroskopik per syrin e tij. Dhe pse ka zgjedhur ai vetem planetin Toke per keto pune dhe jo nje planet tjeter?

13. Me vargjet: “A nuk e ke parė se si i drejton Zoti retė, pastaj i bashkon, pastaj i grumbullon njėra mbi tjetrėn dhe atėherė ti shikon shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lėshon nga lart breshėr prej reve tė mėdha si malet. Me breshrin Ai godet kė tė dojė dhe e largon nga kush tė dojė. Shkėlqimi i vetėtimės sė tij (breshrit) gati ta merr shikimin." – Nuk shikoj asgje per t’u habitur ne keto rreshta fjalesh, as shkencore.

14. Nje strofe tjeter ne Kuran thote: "(Gjendja e jobesimtarėve ėshtė) si errėsira nė njė det tė thellė e tė madh. Ai ėshtė i mbuluar me valė, mbi tė cilat gjenden valė tė tjera e mbi to gjenden re tė dendura. Errėsirė mbi errėsirė. Nėse dikush do tė zgjaste dorėn, nuk do tė ishte nė gjendje ta shihte atė…" – pergjigja eshte: nuk e kuptoj Zotin se cfare ka dashur t’u tregoje njerezve duke pershkruar detet apo oqeanet, nderkohe qe do vinte koha qe njeriu i zbulon vete ato me ane te zhvillimit te tyre teknologjik. Pse nuk ka shpjeguar fenomene te tjera me te rendesishme se keto.

15. Kurani permend vargun: “Jo, Jo! Nėse ai nuk ndalon, Ne do ta kapim prej ballukeve. Balluke gėnjeshtare dhe mėkatare.". – Nuk mendoj se kjo pjese i referohet domosdoshmerisht pjeses se trurit per te cilat argumentat flasin. Por ju interpretoni shpjegime te tilla sepse ashtu keni deshire ju (apo ata qe e kane argumentuar).

16. Njė varg tjeter flet per krijimin e njeriut: ” "Ne ju kemi krijuar juve; pėrse pra nuk e pranoni tė vėrtetėn?! A keni menduar ndonjėherė pėr farėn (spermėn) qė nxirrni? Mos vallė ju e krijoni atė, apo jemi Ne krijuesit e saj?" dhe shkenca moderne ka zbuluar se:

1- Njeriu nuk ėshtė krijuar nga e tėrė fara, por nga njė pjesė mjaft e vogėl e saj.
2- Ėshtė mashkulli ai qė luan rol nė pėrcaktimin e gjinisė sė fėmijės dhe jo femra.
3- Embrioni njerėzor ngjitet nė mitrėn e nėnės si njė shushunjė.
4- Embrioni zhvillohet brenda tri errėsirave (shtresave) nė mitėr.

- Pergjigje: Zbulimin qe permend shkenca te fjalite e mesiperme nuk e shikoj asgjekundi ne strofen qe thote kurani. Dhe se nuk e ka ne dore vetem mashkulli percaktimin e gjinise se femijes, por fazat henore. Kete e thote shume mire metoda e Eugen Jonas i cili perdor astrologjine mjekesore per te planifikuar gjinine e femijes qe do te linde sipas deshires se prinderve. Ndaj hyni ne kerkim per kete.

Tjeter varg:“Ai i krijoi tė dy gjinitė, mashkullin dhe femrėn, prej pikės sė farės qė hidhet." . – Pergjigje: kete fakt nuk ka nevoje ta permende kurani sepse njerezit e kishin zbuluar qe kur ka lindur jeta dhe perseri nuk shoh ndonje gje per t’u habitur ne kete fraze.

18. Nje varg tjeter i Kuranit thote: "Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi ēdo gjė. Krijoi njeriun prej alekut (nė mitrėn e nėnės). Lexo, se Zoti yt ėshtė mė bujari!". – Nuk shikoj ndonje bujari te madhe qe ka bere Zoti per njerezimin perderisa pjesa me e madhe e njerezimit nuk e njohin lumturine e vertete, nuk e njohin persosmerine.

Perderisa ka pasur gjithmone lufte, varferi e mjerim. Perderisa na kane vdekur njerezit tone me te dashur. Perderisa ne fund askush nuk ndihet i kenaqur me kete jete. Perderisa fundi eshte i dhimbshem, perse na e dhuron ai jeten kaq tragjike? Dhe jo vetem atyre qe bejne mekate por te tille e kane edhe njerez qe vetem i luten atij, ndjekin udhen e tij dhe qe s’kane asnje faj. Ku tregohet bujaria e tij?

19. Ne ngjarjet profetike qe kurani thote vijon fjalia: “"Elif, Lam, Mim. Bizantinėt (romakėt) u mundėn, nė tokėn mė tė ulėt (afėrt), por pas disfatės sė tyre, ata do tė triumfojnė brenda pak viteve." – une pergjigjem: Si ka mundesi qe kurani paska parashikuar ngjarjet e Bizantit apo romakeve dhe nuk ka parashikuar ngjarje shume me te rendesishme se keto?

Perse kurani permend vetem ngjarje nga nje pjese e caktuar e jetes duke e ditur se jeta njerezore ka mbi 40 000 vjet dhe se ajo do te vazhdoje ndoshta edhe per 40 000 te tilla?

A mjafton vetem nje liber qe t’i thote te gjitha ngjarjet e se ardhmes apo me vone Zoti do te dergoje nje kuran tjeter?. Une mendoj qe ka edhe libra te tjere me profeci te tilla, jo vetem kurani.

Nje nder keto libra eshte ai i Nostradamusit “Profecite”, i cili ka parashikuar me shume se kurani. Ai ne menyre enigmatike (sepse i trembej autoriteteve te kishes) ka parashikuar ngjarje te medha boterore si :Ngritjen e Napoleonit, Hitlerit, Bomben atomike ne Hiroshima, epidemine e sides, rrezimin e kullave binjake me 11 shtator 2001, nga terroristet tuaj myslimanė (Zoti nuk thote te vrasesh ne emer te fese).

20. Disa jomuslimanė deklarojnė se Profeti Muhamed e shkroi vetė Kuranin, duke kopjuar Biblėn, mirėpo gjatė kėtij procesi ai deformoi disa nga ngjarjet e shpallura nė Bibėl. – une mendoj se kjo eshte e vertete, kurani ka kopjuar disa pjese te bibles, i ka shtuar te tjera dhe i ka hequr disa. Perderisa kete e thone disa studiues te afte. Ka mundesi te jete e vertete perderisa jo te gjithe jane dakort me kuranin.

21. Thuaj: "E vėrteta ėshtė ajo qė vjen nga Zoti juaj, ndaj kush tė dojė, le tė besojė dhe kush tė dojė, le tė mohojė.". E verteta eshte ajo qe thote Akademia boterore e shkencave e cila eshte krijuar nga kokat me te zgjuara te planetit Toke. Fete monoteiste njihen qe dymije vet e ketej, nderkohe qe me perpara ekzistonin shume zota dhe i bie qe nuk dihet se cili Zot e thoshte te verteten. Dikur ishim ne epoken e mitologjise, e besimit ne shume zota e mite, Sot jemi ne epoken (apo mijevjecarin) e monoteizmit (e besimit ne nje zot)dhe neser patjeter qe do te dale nje epoke tjeter. E sundimit te shkences besoj dhe asgje deri tani nuk eshte e verteta absolute sepse njerezimi evoluon dhe gjerat dhe konceptet ndryshojne siē kane ndryshuar gjate historise.

22. Nje varg tjeter permend :"Zoti yt i dha instikt bletės: "Ndėrto shtėpi nėpėr kodra, nėpėr drunj dhe nė ato (koshere) qė njerėzit ndėrtojnė. Pastaj ha nga tė gjitha frutat dhe futu nėpėr rrugėt qė Zoti i ka lehtėsuar pėr ty.". – Po pse Zoti i paska dhene kete instikt bletes dhe jo insekteve te tjera? Pse paska dalluar vetem bleten? Universi kaq i stermadh dhe ai merret me nje krijese kaq te vogel ne Toke, sic eshte bleta. Sa absurde duken keto gjera.

Konkluzion

Perderisa nuk eshte e sigurt se nga kush jane shkruar ato fjale ne kuran (nuk ka fakte shkencore per kete) kur disa thone qe jane kopjuar nga bibla etj, nuk besoj se jane fjalet e Zotit te transmetuara prej Muhamedit.

Pastaj pse pikerisht duhej qe kurani te krijohej ne ate epoke, kur shkrimi eshte shpikur me perpara? Kurani ka permendur shume gjera qe ju i quani shkencore, ndoshta, por ai ka lene pa permendur e pa shpjeguar edhe shume e shume gjera te tjera. Ka lene pa pergjigje shume pikepyetje.

Kur njerezve u ndodh ndonje fatkeqesi ata bejen pyetjen: Perse O Zot? Dhe s’ka pergjigje konkrete. Nese keto jane mrekullite e kuranit, mua nuk me duken edhe aq bindese per te vertetuar se ka nje Zot dhe se ai i ka thene keto. Edhe nese ka nje Zot, nuk mendoj se ai ka thene ato gjera qe thote kurani sepse shumica prej tyre jane fare te parendesishme dhe jo thelbesore (theksoj, jo te gjitha).

Nga ana tjeter, edhe pse jam kunder disa argumentave, nuk mendoj se kurani (apo bibla) sjell dėme per njerezimin, te pakten ne pjesen me te madhe te jetes se njeriut, por as nuk e verteton ne menyre absolute qe ka nje Zot.

Nese keto jane mrekullite kryesore te kuranit une besoj me shume ne ato te Nostradamusit. Keto fakte qe permend kurani nuk me bejne as 20% te besoj se ato i ka thene Zoti. Besoj me shume tek teoria e evolucionit te cilen Akademia e shkencave e ka pranuar si te sakte, te pakten 90%. Ndoshta kam lene shume gjera pa permendur...
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 03.02.11 22:54

Arsimimin tim, je ti qe e perdoer ne cdo bisede, prandaj te thashe mos e peredeor me...

Sa per ate qe une marr pjese ne cdo rubrike, mjafton te lexosh se tregoj diversitet ne komente, nuk qendroj statike si ti qe edhe aty ku nuk ka lidhje ti di vetem te permendesh diellin si Zot dhe te fyesh besimin e te tjereve...

Se kush ia nisi i pari ne fakt ishe ti nikolla, me ate bozen tende qe do te na e japesh me zori ta pijme, por te kam thene nuk kam stomak per gjera te skaduara si ato qe thua ti, qe vetem shkence dhe llogjike nuk perdor...

Mjafton te shohesh se si shkoi tema, po flitej per gje tjeter dhe ti fillove prap me bozen tende te skaduar..
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 23:06

Yasemin, sa per argumetat fetare qe the se nuk di te bej argumenta lexo me siper. Dhe nuk me vjen mire qe ma deformon emrin, duhet te me therrasesh ashtu sic prezantohem ne kete forum. Merri me mire te dhenat se si quhem une! Mesohu te rrespektosh te drejtat e te tjereve ti qe i perket fushes se drejtesise! Nuk pres te ma vleresosh ti llogjiken time. Mendoj ta leme me kaq.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

... a eshte ky simbol islam ?

Mesazh  resuli prej 03.02.11 23:26

Pershendetje ! Nikolaos duke lexuar shkrimet e tua , konstatoj se nuk e keni lexuar Kuranin dhe se nuk keni informacionin e duhur per te . Ju rekomandoj ta lexoni dhe jam i sigurt qe ndofta ne te do te gjeni dhe pergjigjet per ato pyetje qe nuk te eshte pergjigjur shkenca dhe horoskopi .Ndofta me pas dhe mund ta kuptoni se pse keni mbetur si ne ēark brenda sistemit diellor.Te pershendes.
avatar
resuli

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 03.02.11 23:41

Meqe u drejtove duke me thene qe ke dhene argumenta fetare, aty pashe disa vargje Kur'anore, dhe ti vete ne kete forum e ke pranuar ne disa komente qe nuk e ke lexuar asnjehere Kur'anin, dmth 'alibia' jote nuk perputhet me faktet konkrete....Gjithashu per te bere gjithe ate analize qe ke bere, kerkon jo vetem kohe per t'u thelluar por te merr kohe edhe per te shkruar, dhe pak si 'shumaker' e shkruajte....Nje tjeter rrethane qe nuk perputhet me ate qe thua se ke dhene argumente te tuat....por si duket ato dite qe ke bere mungese ne forum paske qene i angazhuar per te gjetur ne internet, shkrime anti fetare dhe kundra llogjikes se shendoshe, dhe mezi prite qe te te jepej rasti qe te hidhje shabllonin e gjetur ne internet dhe te na e paraqisje si argumentime dhe analiza te tuat....

Tani ta dime kapacitetin tend...

Edhe dicka tjeter; ne disa raste kishe permendur qe ne i komentojme ajetet kuranore sipas qefit, kur ne fakt ata qe i perdorin sipas qejfit jane ata te cileve ti u merr shabllonet, gjithashtu as ti vete nuk ngelesh prapa me komente sipas qejfit dhe dijeve shabllone....Qe ta dish ti njehere e mire : llogjika te cilin ti pretendon se eshte arma jote, gjindet vetem tek nje mendje alkimike, transformuese, jo ne shabllonet e tua...
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 23:42

Resul, Te falenderoj per kulturen dhe miresjelljen! E pranoj qe nuk e kam lexuar, por besoj se kam lexuar faktet kryesore qe mbahen si mrekulli dhe nuk me binden aspak.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Albi4all prej 03.02.11 23:45

heehe mrekullit nuk jan per ata qe nuk kan sy
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Yasemin

Mesazh  Nikolaos prej 03.02.11 23:47

Jo moj Yasemin, nuk i kam marre fare nga te tjeret, keto qe kam shkruar une jane argumente qe kam bere diku tjeter. I mora dhe i futa ketu. E njejta gje eshte. Ne facebook eshte nje faqe me emrin "feja dhe shkenca" dhe i kam bere keto argumente disa kohe me pare aty. Hyr po dehse atje dhe vertetoje se kur jane datat qe i i kam shkruar. Por ti perseri po kerkon te vertetosh se vetem ti di te besh argumente, duke dashur te dalesh perseri ne qender te vemendjes. Megjithate une e di qe ne Shqiperi ka me shume myslimane dhe nuk pres perkrahjen e askujt ne keto forume. Une jam origjinal dhe nuk me pelqen te kopjoj mendimet e te tjereve.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 04.02.11 0:00

Qe te ta qartesoj dicka nikolaos, fakti qe une jam myslimane, nuk do te thote qe bej propagande ndaj kesaj feje, madje ne disa tema te tjera e kam kritikuar menyrat se si e perdorin disa njerez fene....Madje ne disa komente kam dalur edhe ne mbrojtje te hebrejve te cilet quhen si armike te medhenj si te krishtereve por mbi te gjitha te muslimaneve....Nuk eshte aspak ceshtje feje...Kunderhtimet e mia ndaj teje nuk erdhen si pasoje e faktit qe dua te jem ne qender te vemendjes sic me thua, sepse ne jeten e perditshme nuk me mungon vemendjea, dhe as per faktin se po mbroj fete, por kundershtimi im ndaj teje nisi nga menyra se si ti kerkon t'ua imponosh me cdo kusht ateizmin te tjereve jo me argumenta por me fyreje...

Prandaj te kam porositur edhe tek nje teme tjeter; kujdes kur te 'godasesh' padrejtesisht, sepse ke per te marre goditje qe nuk ke per te qene i zoti t'i perballosh.... Ajo qe mbroj une eshte vetem mendja e hapur dhe llogjika, jo feja...
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 04.02.11 0:16

Ok, pra por mos me akuzo mua se kam kopjuar te tjeret e kam hedh argumentet e te tjereve ketu. Sa per goditjet qe the, une nuk kam frike nga askush. Kush te doje le te perballet me mua. Le te me godase vet ai zoti juaj meqense po i dal kunder.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 04.02.11 10:04

Pershendetje te gjithve!
Nikolaos do te kisha deshire qe keto qe ke postuar ne kete teme te ishin me konkrete, por une do te mundohem tju jap nje pergjigje te kuptueshme.

- Po keni te drejte per sa i perket dites dhe nates; eshte nje fakt astronomik. Por kush eshte shkaku i ketij fakti?
Ne e dime tani me qe universi yne eshte ne nje fare menyre perfekt, dhe kjo sipas disa shkencarve ka ardhur si shkak i nje shperthimi!
Mesa njohuri kam une ne fushen e "shperthimeve", ato sjellin vetem kaos ndersa ne univers ka sjellur ekuiliber!
LLogjika e mirfillte na meson se cdo gje e krijuar eshte e shkaktuar, dhe si rrjedhoje Shkaku eshte Krijuesi.
Zoti ne kuran njihet si krijuesi i gjithckaje qe egziston, por permend ne veqanti diellin tone sepse ne kemi "kontak" te perditshem me te, dhe Zoti tregon meshiren e tij ndaj nesh per kete miresi qe na dha.

2- Qielli plot rruge! Ju jeni njeri i shkences dhe llogjikes; me thuaj ku eshte gabimi ketu?

3- Ne piken tre ju na sollet nje mrekulli te Zotit ne kuran qe na tregon qe toka eshte e rrumbullaket, dhe deri ne nje fare kohe askush nuk e dinte.
Por Zoti ne kuran nuk kufizohet me kaq dhe na tregon edhe dicka tjeter ne lidhje me rrumbullaksine e tokes:
Ne u pakėsojmė tokėn nga anėt e saj,....(Enbija 44)
Shikoni shikoni, toka na qenka ne forme vezorje dhe kete na e thote kurani para 1400 vjetesh kur njerezit besonin qe toka ishte pjate.
Ju pyesni cfare qellimi kane planetet e tjera? - ndersa une pyes- a do te kishte jete nese universi nuk do te ishte krijuar si i tille?

4- Qielli eshte tavan mbrojtes, mendo sikur te mos egzistonin ata qe quhen shtresa qiellore cfare do ti ndothte jetes ne planet nga rrezet e demshme diellore! Ups Zoti diell qenka i pa fuqishem pa qiellin!

5- Me vjen mire qe ju i dini te gjitha se ska asgje qe nuk shkon me frazen "nė qiellin qė kthen"!
Sa per anijet kozmike, kujtoja se ju jeni me i zgjuar Nikolaos dhe jo se do te sillni kete ide qe per meshire mund ta vlersoj 2 pare.
Zoti ne Kuran flet per harmonine e unversit dhe jo per Armstrong...

6-Sa per pyetjen ne cfare ditesh u krijuan qiejte? -une pergjigjem- Zoti e din masmiri, por kjo nuk bie ne kundershtim me shkencen tuaj.

7-Malet levizin dhe per kete te je4sh i sigurte,dhe nuk ka te beje me levizjen e kontinenteve ,,,, po qe se deshiron mund ta shtjellojme si teme...

8-Mesa kuptova pika tete per sa i perket hekurit nuk eshte nje kontradite shkencore, dhe ju pajtohi me te...
Permendet vetem hekuri duke perfishire te gjithe metalet,, sa per pyetjen tende; pse nuk e krijoi Zoti hekurin ne toke...? - ka vetem nje pergjigje: nuk mund ti kerkoj llogari Zotit!


9 - Interesohu pak per sa i perket Biologjise sepse me duket se jeni shume mbrapa...
Cdo gjallese ka rolin e vet ne harmonine e ketij planeti! Fekondimit artificial; Me thuaj a kane arritur ta ngjizin nje femije pa spermen e burrit, dhe a ka arritur kush deri me sot te beje nje klonim?
Vdekja dhe gjerat e tjera te keqija vijne si pasoje e njerezve si puna jote qe i jepen diellit zot dhe harrojne harmonine e Krijuesit.

10- kjo pike permban nje mesim teologjik dhe jo shkencor, por eshte nje ide e bukur qe ta ndash kete pjese dhe ta hudhesh ne nje teme te veqante ku te bisedohet vetem per kete...Do te ta dija shume per nder po ta benit.

- Pika 12,13,14 dhe 15 nuk e di cfare don te thuash por nuk kane asnje kontradite shkencore apo llogjike, nese jam gabim une i shtjellojme prap.

16- Je mbrapa shume do te lutesha te benit nje kerkim dhe do te shohesh qe Kurani flet paster dhe sakte dhe e vertetuar tashme per ato qe thote per krijimin e njeriut dhe fazat e tij ne bark te nenes.

18-Beso ne Zot dhe do ta shohesh lumturine qe te jep, por megjithate kjo eshte nje pike qe duhet te merret seroizisht dhe une po te them se kurani flet edhe per kete.
Ne suren Araf na jepet shume mire se si iblisi e humbi veten , po ashtu na jepet se edhe njeriu duke degjuar iblisin humbi veten, madje mund te shkojme deri aty sa edhe ju po u fokusuat tek dielli do te jeni humbes i vetes dhe nuk te ka faj Zoti...

19- Surja RRum nuk eshte e vetmja sure me profeci, ne islam ( Kuran dhe Hadithe) ka shume profeci te cilat po zbulohen dhe jane marramendse kur mendon se ne cfare kohe jane shkruar dhe flasin kaq qarte.
Ne duhet te kuptojme qe kurani eshte nje liber qe ne nje varg mund te sjelle shume gjera prandaj te keshilloj qe ta lexosh.

20-Jo kurani nuk ishte kopjim i bibles dhe do te jap nje fakt shume shkencor:
Ne bibel thuhet se qielli dhe toka mbahet nga shtylla, ndersa kurani thote se kunderten.
Pastaj vetem lexo En nisa 157 dhe do te kuptosh qe kurani eshte pajtuar me te gjthe studiuesit serioze qe thuhet " nuk ka asnje fare dije per sa i perket kryqezimit te Jezusit, vetem sa iluziojne"! Pra bibla na jep nje shpjegim te mire se si u kryqezua krishti, por qe bie totalisht ne kundershtim me faktet reale.
Madje Kurani thote qe Jezusi nuk u kryqezua ndersa bibla thote po, dhe disa zbulime dhe autore te ndryshem thone jo....
Te solla piken kyqe Jezusin per te treguar se Kurani nuk eshte kopje e bibles, sot ne bote po zbulohet se kurani eshte nje liber qe nuk mund te behet nje i dyte si ai ndersa bibla eshte e mbushur me gabime nga me te ndryshmit.

21- Shkenca eshte e pajtueshmeri me kurain, Fokusoje kete!

22- Asgje nuk eshte absurde ne krijimin e gjithsise dhe ju e dini shume mire, prandaj fokusohu edhe nje here mire dhe LEXO!

Konkluzion:
Shpresoj te nderrosh konkluzionin tend pasi prishe komplet temen e caktuar per nje informim qe duhet ta kene te gjithe...Por je i mirpritur sa here ne te tilla tema.
Nje sugjerim kam per ju Nikolaos mundohu te shkruash me tastjere sepse mund te informohesh me shume per ato qe shkruan dhe jo me copy-paste sepse nuk lexoni edhe ju vete ate qe keni shkruar dhe jo me une.
Te uroj nje dite te mire dhe shpresoj qe ne te dy te bisedojme si i ka hije qenies njerezore, qe te informohemi dhe te mos e konsiderojme si lufte idesh.
Respekte

avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 04.02.11 14:36

Se pari njehere nuk ishte copy paste. Fakti qe une shkrova nje material te gjate per nje kohe rekord nuk do te thote qe ia kopjova dikujt. Por e kisha gati sepse kam hedhur disa argumente ne nje faqe tjeter interneti te cilat i kisha pergaditur vete. Nuk po ndalem gjate, por po i bie shkurt per ta mbyllur. Dua te them se bota nuk eshte aq perfekte perderisa ka shume pak lumturi tek njerezit.

Natyra mund te jete perfekte, por nuk ka qene gjithmone ashtu sepse ne toke nuk ka pasur perfeksionizem sepse dikur ka pasur vullkane dhe flake, dhe akoma rreziqet ekzistojne perderisa ka termete, tsuname, uragane, vullkane dhe po t'i lutesh zotit sa te duash nuk ndalohen dot.

Dhe se fundmi, me ke thene se je mbrapa me informacion, une te them se mund te jem vertet mbrapa por nuk mendoj se te gjithe ateistet jane mprapa me informacion, nuk mendoj se ata qe kane publikuar video dhe materiale kundra zotit apo fese jane mbrapa, por jane shkencetar te medhenj.

Me mire po te le t'ju mbushesh mendjen atyre. Dhe nje gje tjeter: une edhe pse jam me origjine katolike nuk besoj aspak ne bibel, madje deklaroj hapur se bibla ka shume me teper gjera te pasakta se sa kurani. Per kete ju pergezoj!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 04.02.11 18:19

Se pari nikolaos, nuk e mora vesh se cilet na qenkan shkencetaret ateiste; sepse deri me sot shkencetaret e vertete te njerezimit kane besuar shume ne Zot si Njuton , Ajnshtajn etj etj....e nese flasim per shkencetare te sotem te kohes qe po jetojme ne, pak si e veshtire eshte t'i quajme shkencetare perderisa vazhdojne te manipulojne me vete shpikjet e tyre dhe po genjejne njerezimin, sepse ua shesin ndergjegjen atyre qe i financojne....Per cilet shkencetare e ke fjalen; per ata qe krijojne viruse vdekjeprurese ne laboratoret e financuesve te tyre, qe te infektojne njerezimin dhe me pas e kane zbuluar edhe kuren ne po ato laboratore, dhe pasi kane zhdukur nje pjese te njerezve shaqen si shpetimtare me pas...!!????? Se vetem keto po qe jane ateiste...

Sa i perket moslumturise, qe thua se vjen nga Zoti, duhet ta dish se lumturia gjindet nga brenda njeriut, nga deshira per te jetuar cdo moment te jetes sido qe te jete...Por me sa kam pare, njerezit sot jane mazohiste, bejne sikur duan te jene te lumtur por ne fakt me shume iu pelqen te ankohen.. Gjithashtu vuajtja eshte pjese e jetes, ashtu sic eshte edhe lumturia...keshtu qe mos iu anko Zotit per palumturine e njerezve, sepse jane vete njerezit qe kane frike te jene te lumtur......
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 04.02.11 22:30

Yasemin dhe ti John Abraham, ju keshilloj te lexoni nje liber qe ka dale se fundmi ne tregun shqiptar. Eshte libri i nje autori te huaj i perkthyer ne shqip me titull "libri qe kisha do t'jua ndalonte ta lexonit" me duket. Aty gjendet e verteta e te gjitha feve. Une akoma s'e kam lexuar sepse ishte liber i madh. Vetem sa i hodha nje sy por patjeter qe do ta lexoj. Aty me kujtohet nje shprehje ku midis te tjerash thoshte: "Nje besimtar eshte si nje zog ne kafaz. Nje mendimtar i lire eshte si nje shqiponje qe ēan retė me krahet e palodhshem".
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 04.02.11 22:46

Faleminderit per sugjerimin , por tek tema "Literature" ne kete forum, i kam bere disa komente ketij librit, por me pas mu shkrep ne koke dhe i fshiva prap, jo se u pendova mbi ate qe shkrujta por ashtu mu tek ta fshij...

Ti po deshe lexoje, por do te zhgenjehesh sepse jane sajime best-seller qe pretendojne se po na japin te verteta kur ne fakt genjejne edhe me shume...

Me kupto, nuk kam ndonje gje nga aspekti fetar, por irritohem nga librat genjeshtare....si puna e ketij librit e shume te tjereve, qe sot jane kthyer ne best seller duke ia humbur vleren librit te vertete...
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 04.02.11 22:49

Nejse ky eshte gjykimi dhe mendimi yt. Nuk besoj se best seller-at kane mashtrime perderisa quhen te tille. Kur hedh poshte edhe libra te tille, nuk kam c'te them me.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 04.02.11 23:04

Best sellerat e kesaj natyre, kthehen te tille per arsye se, lexohen dhe besohen nga masa, por ja nga publiku qe perfaqeson cilesine, cilesia eshte ajo qe ben diferencen jo sasia...

Sa zili ta kam qe je naiv dhe iu beson ketyre librave dhe qellimit gjoja te mira te ketyre autoreve....Me ka marre malli per veten kur isha naive dhe besoja kollaj...Lum si ti qe u beson kollaj ketyre "librave"...ta kam zili...

Pastaj une nuk eshte se i hodha poshte, thjesht nuk i preferoj per arsyet e mia qe ti nuk je ne gjendje t'i kuptosh, sepse i perkasim boteve te ndryshme, kaq...
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PERGJIGJE

Mesazh  Nikolaos prej 04.02.11 23:09

e di cfare Yasemin, naiv isha kur besoja ne fe. Pra dikur kam besuar ne perendi dhe kjo nuk do te thote qe isha me i zgjuar kur isha femije dhe u bera naiv tani. Akoma nuk e kuptove shpehjen: "Nje besimtar eshte si nje zog ne kafaz. Nje mendimtar i lire eshte si nje shqiponje qe ēan retė me krahet e palodhshem"??
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Niko_ prej 05.02.11 0:40

Po pse "ziheni" more njerėz? Akoma bėni debatin e pėrjetshėm? Askush nuk e ka zgjidhur akoma, nėse e ka bėrė pula vezėn, apo veza pulėn.

Niko_

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 06.02.11 12:55

Pershendetje Niko!
Une besoj qe bejme mire qe "zihemi" sepse po mundohemi te kuptojme te verteten...
Pastaj i nderuar ne nuk po debatojme per pulen dhe per vezen; prandaj, komenti yt vlen dy pare dhe keto ti jap per meshire!
avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Xhulia123 prej 06.02.11 15:38

po dielli vete nga erdhi pra? dielli eshte energji, ashtu si cdo qeniet e gjalla, po, por ai vete nga erdhi? a i pergjigjet dot njeri?
avatar
Xhulia123

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 06.02.11 16:00

Xhulia me duket qe me je drejtuar mua me kete pyetjen "po Dielli vet nga erdhi?" sepse une kam folur per Diellin. kaq nuk e di ti se nga erdhi Dielli? nuk ke lexuar per bing-bengun? Qenke prapa me informacione, prandaj te keshilloj me mire mos u fut ne tema te tilla!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Niko_ prej 06.02.11 16:22

john abraham shkruajti:Pershendetje Niko!
Une besoj qe bejme mire qe "zihemi" sepse po mundohemi te kuptojme te verteten...
Pastaj i nderuar ne nuk po debatojme per pulen dhe per vezen; prandaj, komenti yt vlen dy pare dhe keto ti jap per meshire!


Pėrshėndetje !....
Tė kėshilloj qė paratė e tua ti shpenzosh pėr nevojat e tua, ose tė blesh ndonjė libėr qė ti zgjerosh pak mė tepėr dijet e tua dhe tė mos bazohesh akoma vetėm nė librat qė shpėrndahen falas nga institucjonet fetare. Mėshira jote nuk ka vlerė, i nderuari "John Abraham".

Niko_

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  john abraham prej 06.02.11 16:34

Niko nuk ke pse merzitesh, sepse nuk doja aspak te te beja qe te ndihesh keq, por eshte mire qe te rrespektohet diskutimi i tjetrit dhe jo te besh nje nderhyrje qe nuk ka aspak vlere.
Po, me pelqen te lexoj libra qe shperndahen falas, por kjo nuk do te thote qe nuk lexoj edhe libra te tjere.

avatar
john abraham

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Xhulia123 prej 08.02.11 18:37

Nikolaos shkruajti:Xhulia me duket qe me je drejtuar mua me kete pyetjen "po Dielli vet nga erdhi?" sepse une kam folur per Diellin. kaq nuk e di ti se nga erdhi Dielli? nuk ke lexuar per bing-bengun? Qenke prapa me informacione, prandaj te keshilloj me mire mos u fut ne tema te tilla!

A ke degjuar ndonjehere per filozofine? E ke parasysh, shkenca e shkencave, qe shtjellon te gjitha ceshtjet qe merren si te mireqena nga njerezimi, si puna e big-bangut apo Zotit. Une nuk mundem ABSOLUTISHT te them se jam e informuar plotesisht, as per astronomi, as filozofi, madje di shume pak per te folur per to, por ama Big-Bang-un e mesojme qe ne klase te 5-te, prandaj nuk mund te me thuash se jam prapa me informacione. Le te mos ofendojme tani, brenda mundesive!
Ne kete teme ka konflikte per gjera qe askush nuk ia gjen dot pergjigjen, kemi nje ligj kunder nje ligji, bindje kunder nje bindjeje tjeter, shkence kunder fese etj. Prandaj, me mire te mos prishim harmonine tone te brendshme e as te forumit me zenka per mistere te njerezimit. Po te jete ashtu, a e verteton dot kush nese Big Bangu eshte i vertete? A e ka pare njeri te ndodhe? Jo! Por ka njerez qe e besojne. Pse? Sepse eshte formuar nje bindje e tille. Po Zotin, a e ka pare njeri fizikisht, apo a e ka pare njeri Jezu Krishtin? Jo! Por pse e besojme ne nje gje te tille? Sepse keshtu besohet se ka ndodhur. Po te fillojme te permendim te tjera pastaj...
avatar
Xhulia123

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  yasmin prej 08.02.11 18:58

Me pelqeu shume komenti i xhulias, sidomos per moshen e saj aq te re, ky koment me duket shume me vlere, i ben edhe te rriturit te qendrojne me shpatulla pas muri...

Bravo Xhulia !
avatar
yasmin

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  rebelisistemit prej 01.03.11 17:27avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per nikolaos

Mesazh  DJ_enis prej 01.03.11 23:19

nikolaos mua me duket se ti do te imitosh ndonje iluminist prandaj po e kundershton fenė me ane te shkences
avatar
DJ_enis

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  enya prej 13.03.11 1:12

DJ_enis shkruajti:nikolaos mua me duket se ti do te imitosh ndonje iluminist prandaj po e kundershton fenė me ane te shkences

Jo lol jo, nuk duket si iluminist ky tipi, eshte shume larg iluministave, so far away, me vite drite larg!!!
By the way lol, na mikso ndonje gje te bukur, se kur lexon nje "iluminist" si ai me lart, ke nevoje per nje cik adrenaline, me kupton besoj. :p
Te prsh lol
avatar
enya

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 14.03.11 10:24

I nderuar Dj_enis,
Fene me ane te shkences nuk jam vetem une qe e kundershtoj, por ka me mijera dijetar ne bote qe e bejne kete. Mos harro se ne e kemi kundershtuar fene 50 vjet me radhe... e ke degjuar ate vjershen e shkrimtarit te madh: "...e mos shikoni kisha e xhamia se feja e shqipetarit eshte shqiptaria." Pra feja e pėrēan nje komb. E shikoni se shqipetaret kane frike te bejne regjistrime me baze fetare sepse kane frike se percahen, ashtu si disa korēare u bene grek. Pra kjo verteton se feja nuk i ka bere mire ketij populli. Ne kohen e Enverit, kur nuk kishte fe njerezit ishin me te bashkuar me vellazeror. Tani qe fete predikojne po vret djali prindin e vet. Une nuk e besoj zotin kur degjoj keto raste. Po Tsunamin ne Japoni pse nuk pati fuqi Zoti ta ndaloje, ku vdiqen mijera te pafajshem, po ne Haiti qe vdiqen mbi 200 000 persona. Kur Zoti nuk ka fuqi t'i ndaloje keto katastrofa pse duhet ta adhurojme e ta besojme?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  DJ_enis prej 14.03.11 10:57

Nikolaos shkruajti:I nderuar Dj_enis,
Fene me ane te shkences nuk jam vetem une qe e kundershtoj, por ka me mijera dijetar ne bote qe e bejne kete. Mos harro se ne e kemi kundershtuar fene 50 vjet me radhe... e ke degjuar ate vjershen e shkrimtarit te madh: "...e mos shikoni kisha e xhamia se feja e shqipetarit eshte shqiptaria." Pra feja e pėrēan nje komb. E shikoni se shqipetaret kane frike te bejne regjistrime me baze fetare sepse kane frike se percahen, ashtu si disa korēare u bene grek. Pra kjo verteton se feja nuk i ka bere mire ketij populli. Ne kohen e Enverit, kur nuk kishte fe njerezit ishin me te bashkuar me vellazeror. Tani qe fete predikojne po vret djali prindin e vet. Une nuk e besoj zotin kur degjoj keto raste. Po Tsunamin ne Japoni pse nuk pati fuqi Zoti ta ndaloje, ku vdiqen mijera te pafajshem, po ne Haiti qe vdiqen mbi 200 000 persona. Kur Zoti nuk ka fuqi t'i ndaloje keto katastrofa pse duhet ta adhurojme e ta besojme?

"...e mos shikoni kisha e xhamia se feja e shqipetarit eshte shqiptaria." sa per kete eshte fjala me e kote qe e kam degjuar. Zoti i ndau njerezit ne kombe qe te dallohen prej te tjereve jo qe ta mohojne zotin.
me duket se ti je nje nder ata qe mund te numerohen ne gishta nga ata qe perkrahin enverin, me duket se ti qenke nje njeri shum i ri ne moshe qe nuk e ke arritur ate kkohe pa pyeti njeher prinderit apo te tjeret se ckane hequr ne kohen e atij qeni.
dhe per ate qe ceke qe femija vret prindin nuk eshte se vjen nga ana e fese po vjen nga ana e budallalliqeve te njerezve qe nuk u permbahen feve. me thuaj ti ne cilen fe thot ta vrasesh prindin. po ta them un ne Islam ca thot per prinderit meqe jam musliman dhe nuk di shume per fene krishtere pasi qe nuk e predikoj dhe nuk e kam lexuar ndonjeher biblen. ne Islam thot se Xhenneti (parajsa) eshte te kembet e prinderve. shpresoj qe me ke kuptuar cdesa te them me ate. madje edhe profeti yne i dashur Muhammedi a.s ka thene qe nuk ka per ta pare nje njeri xhennetin(parajsen) ai qe nuk i respekton prinderit.
sa per tsunamin e gjerat e tjera qe i permende ato vijne nga Zoti per arsye te mekateve tte medha qe bejne njerezit. prandaj nuk i parandalon sepse Ai i dergon si denim per njerezit.
E di cfaare jane tsunamet dhe termetet. Ato jane dridhje te tokes ne momentin qe Zoti i lejon ato. Toka dridhet nga turpi qe ka se cbejne njerezit mbi token e Zotit, por Zoti eshte shum i meshirshem dhe nuk e lejon ate te dridhet se po te ndodhte ajo e di vet ti se cdo kishte ndodhur.
Zoti eshte shum shum i meshirshem eshte me miljarda her me i meshirshem se nena per femijen e tij. te gjiht e dim se nenat bejn gjithqka per ne japin edhe shpirtin madje.
Gjith tmirat KLM
avatar
DJ_enis

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  enya prej 14.03.11 13:01

Nikolaos shkruajti:I nderuar Dj_enis,
Fene me ane te shkences nuk jam vetem une qe e kundershtoj............................. Po Tsunamin ne Japoni pse nuk pati fuqi Zoti ta ndaloje, ku vdiqen mijera te pafajshem, po ne Haiti qe vdiqen mbi 200 000 persona. Kur Zoti nuk ka fuqi t'i ndaloje keto katastrofa pse duhet ta adhurojme e ta besojme?

Ti o lol nuk paske aspak haber nga shkenca :p, dhe lum si ti qe qenke pupul nga mendja....C'a ke shkru lolololooooooool, fshije sa nuk ta kane lexuar gjithe anetaret, se paske lene nam!!
Po ku te ka mbete shkenca ty tek xhaxhi veri, po per cilen shkence flet mer cun!? Fol per kete shkencen e sotme, qe ben projekte dhe eksperimente per te na zhdukur ne mase, se te paska ngece ora keqas!!
avatar
enya

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 14.03.11 14:04

Bravo, e shikoj qe ua paska verbuar syte feja dhe qenka e kote te merrem me ju. Sa per Enverin vertete mund ta shajne si diktator, por ai e ngriti Shqiperine nga zeroja. Ndertoi uzina, institucione, shkollat i perhapi kudo, barazoi njerezit, zhduku fete sepse feja solli mentalitetin, zhduku gjakmarrjen. Siguroi jeten e njerezve. E c'duhet pasuria perpara sigurimit te jetes? Edhe pse sot njerezit mund te kene me shume te mira materiale nuk mendoj se jane me te lumtur se dikur. Sot ne epoken e internetit ka me shume analfabet se ne kohen komuniste, dhe shumica qe dine te shkruajne bejne plot gabime gramatikore, kete e kam vene re edhe ketu ne keto forume qe nuk dine te shkruajne gjuhen e tyre. Arsimi ka pasur me cilesi ne ate kohe. Sot po merren shkollat me lek, pse e mire te duket kjo? Nje nxenes i 8-vjecares ne ate kohe dinte me shume sesa nje nxenes i te mesmes sot. Por analizojeni mire situaten, mos shikoni vetem anen e erret te epokes, sepse ne ate kohe dhe shume shtete te tjera ishin mbrapa. Dhe ti qe shan Enverin, shaje sa te duash tani qe ka vdekur, por ai ishte burre dhe po te ishte ajo kohe s'do guxoje t'i thoshje keto fjale.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  enya prej 14.03.11 15:13

Nikolaos shkruajti:Bravo, e shikoj qe ua paska verbuar syte feja dhe qenka e kote te merrem me ju. Sa per Enverin vertete mund ta shajne si diktator, por ai e ngriti Shqiperine nga zeroja. Ndertoi uzina, institucione, shkollat i perhapi kudo, barazoi njerezit, zhduku fete sepse feja solli mentalitetin, zhduku gjakmarrjen. Siguroi jeten e njerezve. E c'duhet pasuria perpara sigurimit te jetes? Edhe pse sot njerezit mund te kene me shume te mira materiale nuk mendoj se jane me te lumtur se dikur. Sot ne epoken e internetit ka me shume analfabet se ne kohen komuniste, dhe shumica qe dine te shkruajne bejne plot gabime gramatikore, kete e kam vene re edhe ketu ne keto forume qe nuk dine te shkruajne gjuhen e tyre. Arsimi ka pasur me cilesi ne ate kohe. Sot po merren shkollat me lek, pse e mire te duket kjo? Nje nxenes i 8-vjecares ne ate kohe dinte me shume sesa nje nxenes i te mesmes sot. Por analizojeni mire situaten, mos shikoni vetem anen e erret te epokes, sepse ne ate kohe dhe shume shtete te tjera ishin mbrapa. Dhe ti qe shan Enverin, shaje sa te duash tani qe ka vdekur, por ai ishte burre dhe po te ishte ajo kohe s'do guxoje t'i thoshje keto fjale.

:p :p hahahaaaa.....ec e pertypi ca budalliqe me kile qe te shesin disa si ky qypi ketu me lart!
O tjegull, ne cilin rresht qe kam shkruajtur kam perdorur fjalen "fe"???
Ti nuk paske ilac kurimi lol, paske kryer pune, ehh mer milet milet...
C'a them une c'a thua ti, kurre e mos lidh lol, le nam!
Sa i perket fjalise se fundit, qe une nuk do kisha guxim te flisja keshtu para enverit; kush mendon ti se jam une: nuk jam burracak si puna jote.

Nuk e kuptoj pse harxhohen me vite miliarda dollare per t'u shpelare dhe kontrolluar mendjen njerezve, kur nuk eshte aq e nevojshme sepse te kesh dele rude si puna jote o lol, nuk ke nevoje per harxhime.
Po ku kupton ti njehere se c'a flas une....
avatar
enya

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Elizza prej 14.03.11 16:00

Nikolas, nuk besoj se tė gjitha tė kėqijat janė si pasojė e fesė dhe s'do tė thotė se ēdokush qė beson Zotin ėshtė i verbėr dhe ēdokush qė ndjek shkencėn ėshtė i ditur.
...
Sa pėr thėnien e Pashko Vasės: "Feja e shqiptarit ėshtė Shqiptaria", duhet ta kemi parasysh se nuk e ka atė kuptimin qė sot ua ka ėnda disave ta pėrdorin kur ėshtė fjala pėr tė mohuar fenė. Kur ėshtė shkruar kjo fjali Shqipėria ishte nėn pushtimin osman dhe po rrezikohej humbja e identitetit dhe kjo thėnie duhet tė kuptohet vetėm nė atė kontekst. Po tė shikosh realitetin e sotėm qė ngjan nė trevat shqiptare, kjo thėnie s'do ta kishte vendin kėtu fare dhe po tė mbahemi vetėm pėr tė, pėrderisa s'e di as kush e ka thėnė e si ka qenė gjendja, ėshtė kulmi i injorancės.

"Feja e shqiptarit ėshtė Shqiptaria" e ka kuptimin ta vėsh Shqiptarinė para ēdo gjėje tjetėr! Por, a po mbahet kjo "feja shqiptari" prej shqiptarėve?!... Shiko pak pėrreth! Enveri ka vdekur, por enverizmi si duket i ka rrėnjėt si tė hithėrave.

Feja e shqiptarit sot ėshtė paraja - pushteti! Gjithēka bėjnė pėr tė: gėnjejnė, vjedhin, vrasin, ... ne mund t'i mbyllim sytė, e tė mendojmė se njė Enver me diktaturėn e tij do tė ishte 'ideal' pėr tė zhdukur fetė e pėr tė vėnė nė vend 'Shqiptarinė', por realiteti ėshtė mė i vrazhdė... Dhe sa pėr diktaturėn e Enverit, tė falenderoj zotri, por nuk na duhet!
avatar
Elizza

225


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Dre1 prej 14.03.11 16:15

ja disa fakte per ata qe nuk besojne ne madheshtine e ALL-LLAHUT

http://www.youtube.com/watch?v=7ExWgofLczU

http://www.youtube.com/watch?v=WcshuK9oSiY&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=7v_a-Acm7zg
http://www.youtube.com/watch?v=tpA_nNkAyUU&feature=related

po si mund ti shpjegoni keto, vetem mos thuanni qe jan montazhe

-
http://www.youtube.com/watch?v=BxzOu_gD54U

PO KY FEMIJA QE NE KEMBET E TIJ SHFAQEN QDO JAV AJETE KURANORE SI E SHPJEGONI


http://www.youtube.com/watch?v=qxD6GNcKY5g

KA EDHE SHUME TE TJERA....MUND TI SHIKONI

ELHAMDULILAH
avatar
Dre1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 14.03.11 18:37

Te falenderoj Elizza per miresjelljen me te cilen me je drejtuar pavaresisht se perseri nuk ma mbush mendjen asgje per te besuar. Kjo tregon se ke nje kulture tė veēante.
Ndersa sa per ty Enya nuk po tregon fare kulture me ato pergjigje qe kthen. Nje njeri qe e mban veten te zgjuar dhe intelektual nuk duhet te kete kesij lloj sjellje ne pergjigje se per te ofenduar dine te gjithe pavaresisht qe e mbake veten trim. Po s'jemi ketu per te treguar trimeri por mendime te hapura ne lidhje me temat. Ato qypat dhe tjegullat shko thuaja atyre qe ke perreth se s'pres te me vleresojne njerez si puna jote. Nuk e di si te lene keta te eksplorerit te shprehesh keshtu njehere.
Dhe sa per ty -Dre1 -qe me ke derguar video dhe materiale per "Allahun" une kam vene video te tjera si kundrapergjigje ne rubrikat e tjera fetare. Mund t'i shikosh!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

429


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Dre1 prej 14.03.11 19:01

PO TE NDALESH DHE TI VESHTROSH ME VEMENDJE KETO VIDEO,ESHTE E PAMUNDUR TE KETE NDONJE KUNDERTHENIE...
avatar
Dre1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  DJ_enis prej 14.03.11 19:26

Nikolaos shkruajti:Bravo, e shikoj qe ua paska verbuar syte feja dhe qenka e kote te merrem me ju. Sa per Enverin vertete mund ta shajne si diktator, por ai e ngriti Shqiperine nga zeroja. Ndertoi uzina, institucione, shkollat i perhapi kudo, barazoi njerezit, zhduku fete sepse feja solli mentalitetin, zhduku gjakmarrjen. Siguroi jeten e njerezve. E c'duhet pasuria perpara sigurimit te jetes? Edhe pse sot njerezit mund te kene me shume te mira materiale nuk mendoj se jane me te lumtur se dikur. Sot ne epoken e internetit ka me shume analfabet se ne kohen komuniste, dhe shumica qe dine te shkruajne bejne plot gabime gramatikore, kete e kam vene re edhe ketu ne keto forume qe nuk dine te shkruajne gjuhen e tyre. Arsimi ka pasur me cilesi ne ate kohe. Sot po merren shkollat me lek, pse e mire te duket kjo? Nje nxenes i 8-vjecares ne ate kohe dinte me shume sesa nje nxenes i te mesmes sot. Por analizojeni mire situaten, mos shikoni vetem anen e erret te epokes, sepse ne ate kohe dhe shume shtete te tjera ishin mbrapa. Dhe ti qe shan Enverin, shaje sa te duash tani qe ka vdekur, por ai ishte burre dhe po te ishte ajo kohe s'do guxoje t'i thoshje keto fjale.

nikolaos mos fol kot tani se nuk ka njeri qe e do enverin po edhe po pati ato mund ti numrosh me gishta un qe kur kam filluar te kuptoj skam degjuar njeri te flasi mire per enverin
une edhe pse jam nga shkupi un 3 muaj ne vit jetoj ne shqiperi dhe qytetin e kucoves e njoh mir se aty banoj gjate periudhes se veres aty ska asnje njeri qe e do enverin pervec atyre qe kan pasur poste te larta qe vidhnin nga populli.
mor vella feja eshte si udhezues qe te nxjerr ne drite p.sh ne nje labirint po spate ndonje udheheqes kurr nuk mund te dalesh.
un me keto fjal nuk tentoj te te bej te besosh por thjesht te tregoj se cmendojme ne besimtaret per fene.
ne bote jemi 6.5 miliard njerez e zem se prej 6.5 miliard njerezve 6 miliard jane besimtar edhe pse ka me shume, ajo pjesa qe ngelet 0.5 jane ateist e zem se numri i ateisteve eshte shume me i vogel. ne qee bejme pjese ne 6 miliard budallenj jemi qe besojme ne Zot por thjesht shiko dallimin 0.5 me 6
te pershendes klm
avatar
DJ_enis

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hena - A eshte simbol Islam?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi