"Pavdekshmeria LEGJENDA E GJALLE"

Shko poshtė

"Pavdekshmeria LEGJENDA E GJALLE"

Mesazh  King prej 03.02.11 16:14

"Pavdekshmėria
LEGJENDA E GJALLĖ "

Shėrimi nga sėmundja vdekjeprurėse dhe pirja e barit “magjik”, nė njėrėn anė, atij ia shpėtuan jetėn, por nė anėn tjetėr, i sollėn kokėēarje tė shumta. Siē duket, bari nė vete pėrmbante substanca tė cilat ia ērregullonin metabolizmin. Tani ai ndihej mė vital, por nė anėn tjetėr nuk e duronte diellin dhe rrezet e dritės, sepse i shkaktonin skuqjen dhe djegien e lėkurės, si dhe e verbonin atė.


Gjurmėve tė njė anekdote tė treguar nga banorėt lokal tė krahinės sė Baden-Vytenbergut, u ra pas hulumtuesi i fenomeneve tė pazakonta Rudolf Jurgens. Nga ta, ai kishte dėgjuar versione tė ndryshme lidhur me “njeriun e natės”, e kėshtu e thėrrisnin baronin Ervin fon Shulenberg, i cili jetonte njė jetė tepėr tė tėrhequr nga rrethi ku jetonte dhe nuk kontaktonte me askėnd nga banorėt e atyshėm. Me tė takoheshin vetėm kryeshėrbėtori me personalin pėrcjellės tė pallatit, sekretari i tij dhe ndonjėherė edhe avokati.

Zoti Jurgens u vendos nė njė hotel lokal afėr pallatit tė baronit, nė mėnyrė qė tė arrinte qė ta shihte pėr sė afėrmi. Por, pritjet ishin tė kota. Kaloi njė javė nga takimi aq i dėshiruar - asgjė. Atėherė u detyrua qė tė shkonte tek sekretari i tij, Herbert Shmit, nė mėnyrė qė ky t’ia mundėsonte takimin.

Sekretari ia preu qartė: i tha se njė gjė e tillė ėshtė e pamundur, sepse baroni ishte tepėr i lodhur dhe plakur dhe nuk donte ta bezdiste askush. Pėr Jurgensin kjo nuk qe e papritur, pasi e dinte se pėr tė mendoni se ishte i mėrzitshėm dhe kjo nuk e dekurajonte atė. Ai ende vazhdonte tė qėndronte nė hotel.

Pas dy javėsh qėndrimi, nė recepcion arriti njė njeri i cili e kėrkonte Rudolfin. Ai u prezantua si shofer personal i baronit fon Shulenberg, tė cilin e kishte dėrguar vet Baroni qė ta ftonte zotin Rodulf nė pallat, mirėpo me njė kusht, qė tė vinte i vetėm dhe takimi tė bėhej nė orėt e vona tė mbrėmjes. Rudolfi u pajtua me propozimin, por i tha shoferit se me vete do tė merrte njė magnetofon pėr tė incizuar bisedėn e tyre.

Pamja e pallatit ishte magjepse. Ēdo gjė nė tė pėrkujtonte stilin e vjetėr arkitektural e qė vėshtirė mund tė haseshin ndokund tjetėr. Po ashtu edhe enterieri ishte i ruajtur nė njė gjendje tepėr tė mirė.

Rudolfin nė pallat e priti shėrbėtori kryesor i pallatit, i cili e dėrgoi atė nė sallonin e pritjes. Pas disa ēastesh arriti edhe baroni. Ai ishte njė njeri i cili nė shikim tė parė linte pėrshtypjen se kushte 50 vjet. U pėrshėndetėn dhe u ulėn tė bisedonin. Rudolfi menjėherė nxori rekorderin e vet miniatural dhe e vendosi nė tavolinė. Pyetjet qė donte t’i parashtronte ishin tė shumta, por vendosi qė tė bėnte njė listė tė pyetjeve dhe tė zgjidhte se cilat do tė kishin prioritet.

Baroni filloi tregimin e jetės sė tij. Ai kishte qenė njė koleksionar dhe adhurues i madh i gjėrave tė vjetra, e sidomos tė atyre qė kishin gjenezėn nga civilizimi i lashtė egjiptas. Me tė arritur nė Egjipt, kishte vendosur qė tė shkonte thellė nė territorin e Afrikės, sepse kishte dėgjuar se disa njerėz nė Keni posedonin papirus tė vjetėr egjiptas, e ky donte t’i blinte.

Gjatė rrugės pėr nė qytetin Mombasa ai sėmuret rėndė nga ethet dhe gati sa nuk vdes. Nė ndihmė i del njė prift lokal i cili me disa barna popullore dhe rituale fetare arrin qė ta shpėtoj. Prifti i tregon edhe diēka: me kėtė mėnyrė tė shėrimit ai tani do tė bėhej i varur nga ai barė “popullor” dhe ēdoherė duhej ta konsumonte atė.

Nė barė prifti kishte pėrzier pluhura tė ndryshėm tė cilėt mė pastaj i kishte tretur nė gjak tė shtazėve, tė cilin baroni e kishte pirė. Kjo kishte ndodhur nė vitin 1872. Qė nga ajo kohė, baroni qonte njė jetė tė tėrhequr. Ai ishte dėshmitarė i rrallė i ngjarjeve tė shumta historike, sepse nė koleksionin e vet mbante gjėra qė shumėkush do t’ia kishte zili.

Shėrimi nga sėmundja vdekjeprurėse dhe pirja e barit “magjik”, nė njėrėn anė, atij ia shpėtuan jetėn, por nė anėn tjetėr, i sollėn kokėēarje tė shumta. Siē duket, bari nė vete pėrmbante substanca tė cilat ia ērregullonin metabolizmin.

Tani ai ndihej mė vital, por nė anėn tjetėr nuk e duronte diellin dhe rrezet e dritės, sepse i shkaktonin skuqjen dhe djegien e lėkurės, si dhe e verbonin atė. Nga ajo kohė baroni ishte i detyruar qė ta mbante organizmin e vet nė gjendje tė mirė me pirjen e gjakut tė shtazėve. Nė pyetjen e Rudolfit se a mos ishte ky lugat, baroni ia plasi sė qeshuri dhe tha:
-Ndoshta jeni duke pritur qė tė mė rriten edhe dhėmbėt dhe tė ju kafshoj.

Jo, i tha ky, nuk jam lugat, sepse tė qosh njė jetė mė pak ndryshe nga tė tjerėt nuk ėshtė aspak e pazakontė. Mėnyra e tė jetuarit tim shumėkėnd e ka bėrė qė tė dyshoj nė mua se mos jam i kėtillė apo i atillė. Unė, para sė gjithash jam njeri dhe i besoj Zotit. Kjo ėshtė e vėrteta qė duhet ta publikosh!

Me kaq pėrfundoi biseda e tyre. U pėrshėndetėn dhe ranė dakord qė tė takoheshin pėrsėri. Tani baroni Ervin fon Shulenberg i ka 175 vjet? Ai vetėn e ndien mjaft mirė edhe jeton njė jetė tė qetė. Mirėpo, pse nuk lejoi qė tė fotografohet?

Legjenda e Pavdekesis e kerkuar qe nga lindja e njeriut e deri me sot gjdo gje ka dy anet e saj per baronin siq e shpetoj ashtu edhe e mallkoj

Pyetja e radhes perse nuk u perdor me perseri tek askush ky ilaq magjik i kerkuar nga te gjitha religjionet qe nga lindja e njeriut e deri me sot ?

Ku fshihet sekreti i pavdekesise ?

Edhe po te duhet te jetosh vetem ne erresire, shume njerez do te ishin kurioz te jetonin ne perjetesi ?
PAVDEKESIA??????
avatar
King

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi