Si mund ta rrisim energjine tone jetesore?

Shko poshtė

Si mund ta rrisim energjine tone jetesore?

Mesazh  galonik* prej 01.02.11 19:32

Me shpjegoni pak si mundet nje njeri normal te rrise energjine e tij jetesore.

galonik*

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta rrisim energjine tone jetesore?

Mesazh  Xhemajl prej 02.02.11 16:51

Njera nga menyrat me te mira eshte Meditimi.
I cili eshte shum fitim-prures ne shum aspekte fizike dhe psiqike.
Ai po ashtu te furnizon me shum energji jetesore.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta rrisim energjine tone jetesore?

Mesazh  Albi4all prej 03.02.11 0:09

Shkurt po i them nja 2 fjale, njeru eshte ne gjendje te rris fuqin e tij ne shume menyra ashtu si tha edhe Xhemajli meditimi eshte nje prej tyre.
Formave e meditimit eshte kjo menyre:
nje drite argjendi mendon se po e rrezaton trupin tend, ajo gjithmon fillon te behet me e fort ne mendjen tuja deri sa nuk e ndjen trupin fare, kjo rrite shume energjine jetesore po ka edhe shume lloje te tjera te meditimit.
Tung ju pershendes dhe se shpejti do te tregoj edhe si mund te sherohesh me ane te meditimit.
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta rrisim energjine tone jetesore?

Mesazh  ILIRA prej 03.02.11 9:49

Pershendetje,

kisha nje kerkese per Xhemajl-in a mund te na pershkruash disa teknika te meditimit per pjesen e njerezve te cilet nuk kane aplikuar me pare meditim.

Do te isha shume mirenjohese
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta rrisim energjine tone jetesore?

Mesazh  Xhemajl prej 03.02.11 12:41

Forma me e perhapur e meditimit eshte : Meditimi me frymarrje.

Per ta praktikuar meditimin e frymarjes :Ti do tė ndiqjeje kėto hapat e thjeshta: katėr faktorėt, vėndin, uljen, praktikėn, dhe problemin. Sė pari, gjej njė vėnd tė qetė, mundėsisht njė dhomė qė nuk ėshtė shumė e zhurmshme dhe ku nuk ta nget njeri tjetėr vėmėndjen.

Sė dyti, ulu nė njė mynyrė tė lirshme. Njė mynyrė e mirė tė qėndruari ėshtė tė ulesh kėmbkryq, njė jastėk pėrposhtė teje, tė qėndrosh me kurrizin drejtė, duart duke i vėnė lehtė pėrmbi gjunjėve, dhe duke i mbajtur sytė mbyllur. Tjetėrsisht, mund tė ulesh nė njė karrige pėr sa kohė arrin ta mbash kurrizin drejtė.

Mė tej vjen praktika nė vetvete. Siē je i/e ulur me sytė e tu tė mbyllur, e drejton vėmėndjen tek lėvizja mbrėnda dhe jashtė e frymarrjes tėnde. Kjo mund tė bėhet duke numuruar numrin e frymarrjeve ose duke ndjekur zmadhimin dhe tkurrjen e kraharorit. Kur je duke kryer meditimin, probleme ose vėshtirėsi tė ndryshme kan pėr tė t'u shfaqur.

Mund tė ndjesh kruajtje guludisėse nė trup, ose mos-rehati tek gjunjtė. Nėse kjo gjė ndodh, mundohu ta mbash trupin tė lirshėm pa lėvizur, dhe mbaje mėndjen tek frymarrja. Ti mbase do tė hasėsh shumė mendime qė do tė tė heqin vėmėndjen nga frymarrja. E vetmja mynyrė qė mund tė veprosh me kėtė problem, ėshtė me durim ta kthesh vėmėndjen tėnde tek frymarrja.

Nėse vazhdon ta bėsh kėtė gjė, mendimet me siguri qė do shuhen, vėmėndja jote ka pėr tė t'u pėrforcuar, dhe ti ke pėr tė patur ēaste tė thella qetėsie mendore dhe paqeje brėndie.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta rrisim energjine tone jetesore?

Mesazh  Magic-0ne-one prej 04.02.11 14:17

galonik* shkruajti:Me shpjegoni pak si mundet nje njeri normal te rrise energjine e tij jetesore.


Egziston nje lloj rituali !
avatar
Magic-0ne-one

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund ta rrisim energjine tone jetesore?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi