E keqia eshte mungese e Dashurise

Shko poshtė

E keqia eshte mungese e Dashurise

Mesazh  Mysterious prej 23.01.11 22:36

E keqia eshte mungese e Dashurise

- Nė njė fakultet evropian, profesori vendosi qė kohėn e rregullt tė ligjėratės sė asaj dite, t’ia kushtoj njė diskutimi tė lirė me studentėt. Ai pyeti:
- "A krijoj Zoti ēdo gjė qė ekziston?Nė kėtė pyetje tė gjithė studentėt njėzėri u pėrgjigjen pozitivisht."Cdo gjė?" - pyeti sėrish profesori.
- "Po,ēdo gjė dhe gjithēka." Ishte pėrgjigja e studentėve.
- " Pra, me kėtė logjik tė konkludimit tuaj nėnkuptohet se ai e ka krijuar edhe tė keqen, apo jo”? – konstatoi profesori.
Studentėt u bėnė tė heshtur. Nuk kishte asnjė pėrgjigje pėr kėtė pyetje. Ndėrsa, nga ana tjetėr, profesori mbeti i kėnaqur nė lindshmėrinė e vėrtetėsisė sė tij se Zoti dhe pėrgjithėsisht religjioni janė vetėm MITE dhe asgjė tjetėr. Por, pas njė kohe tė shkurtė, njė student ngriti dorėn dhe ju drejtua profesorit:
- "Mund tė ju pyes diēka, profesor?"
- "Sigurisht ," - ju gjegj profesori.
-"A ekziston i ftohti?"
- "Sigurisht qė ekziston, kolegė i nderuar. A, nuk e keni ndjerė kurrė JU ndonjėherė tė ftohtin, a?
- " E kam nderė, por, nė fakt, profesor, tė ftohtit nuk ekziston! Sipas asaj qė thonė studimet dhe zbulimet mė tė fundit nė fizikė, ftohtėsia ėshtė vetėm mungesa e nxehtėsisė. Atė mund ta vėrtetojmė nėse ndonjė objekt e ofrojmė burimit tė energjisė dhe do tė shohim se ajo ngrohet. Pra, pa ngrohje objektet janė inerte dhe nuk reagojnė, e kjo do tė thotė se “tė ftohtit” nuk ekziston. Pikėrisht, ne, pėr tė shpjeguar mungesėn e nxehtėsisė e kemi trilluar tė ftohtit".
- "Dhe, errėsira?" pyeti nė vazhdim studenti profesorin.
- "Ajo thjesht ekziston." – u pėrgjigj kėtė herė i sigurt nė vete profesori.
- "Pėrsėri, ju gaboni, zotėri profesor! Errėsira ėshtė mungesa e plotė dritės. Ne mund ta studiojmė dritėn dhe shkėlqim, por kurrė errėsirėn. Prizma e Nicholsit tregon shumėllojshmėrinė e ngjyrave tė ndryshme nė tė cilat drita ėshtė e thyer nė varėsi nga gjatėsia valore. Errėsira ėshtė term qė ne e kemi krijuar pėr tė shpjeguar mungesa e dritės.”
- Sė fundi, student pyeti: " E, e keqja, zotėri profesor, a ekziston”?"
Profesor nė kėtė rast ishte i heshtur.
Studenti mė pas vazhdoi:
- "Zoti nuk e krijoi tė keqen? E keqja ėshtė mungesa e Zotit nė zemrat e njerėzve. Ajo ėshtė mungesė e dashurisė dhe e besimit nė mes njerzėve. Dashuria dhe besimi janė si ngrohje dhe dritė, profesor! Ato ekzistojnė dhe pikėrisht mungesa e tyre sjell "tė keqen" mes nesh"
Pas kėtij konstatimi tė studentit tė tij, profesori mbeti i nemitur dhe nuk e hapi gojėn mė
Ky student ishte: Albert Ajnshtajni.
avatar
Mysterious

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E keqia eshte mungese e Dashurise

Mesazh  yasmin prej 23.01.11 22:56

Albert Ajnshtajn, besonte dhe e adhuronte me gjithe qenien e tij Zotin, aty gjeti besimin dhe dashurine per Supremin dhe, dashuria per Supremin sherben si nje shkallare qe te ulej edhe drejt dashurise ndaj njerezve, dhe nga dashuria per njerezimin beri gjithe ato shpikje, sepse donte te ishte perjetesisht ne sherbim te njerezimit sepse keshtu do ishte perjetesisht ne sherbim te Supremit.
Ja pra, pse Ajshtajn ishte edhe nje mason i devotshem(kuptohet i masonerise se vertete, jo falangave mashtruese te pseudo-masonerise se sotme), qe besonte me gjithe shpirt te besimi dhe dashuria per njerezimin dhe Qenien Supreme...

Mungesen e dashurise, e plotesoi kur njohu nje Dashuri edhe me te madhe,Dashurine per Arkitektin Suprem !
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E keqia eshte mungese e Dashurise

Mesazh  john abraham prej 03.02.11 11:51

Nese e keqja nuk eshte "asgje" si shpjegohen pasojat qe ajo len?

Duke mos dashur te kundershtoj nje njeri si Albert Anshtajn..do te doja qe ta marrim me qetesi dhe mendje te hapur deklaraten e tij..

Nese dikush vritet kjo eshte veper e se keqes (apo mungese e se mires), pra shkaku i vrasjes eshte e keqja, por nese e keqja nuk egziston atehere nuk kemi nje shkak dhe vrasja nuk do te ishte bere, por vrasja u be!
Shume te krishtere e perdorin kete deklarate (apo thenie) te Anshtajn per te justifikuar te keqen ne bote, por po te lexojme librin qe ata e quajne te shejte shohim:

Isaia 45:7
7 Unė formoj dritėn dhe krijoj terrin, sjell mirėqėnien dhe krijoj fatkeqėsinė. Unė, Zoti, i bėj tė gjitha kėto gjėra"...
Amosi 3
6 Nė rast se nė qytet i bien borisė, a nuk do tė trembet vallė populli? Nė rast se nė njė qytet ndodh njė fatkeqėsi, a nuk e ka shkaktuar vallė Zoti?
Vajtimet 3
38 E keqja dhe e mira a nuk vijnė vallė nga goja e Mė tė Lartit?.

Nese do te merrnim per te mireqene biblen do te shohim se edhe e keqja eshte e krijuar nga Zoti....
Shpresoj qe Mysterious te mos jete i krishtere sepse i duhet te pranoje ose biblen ose Anshtajn!!!
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E keqia eshte mungese e Dashurise

Mesazh  vanina cela prej 03.02.11 14:04

O GJON ''JOHN ABRAHAM'' A I BESONI JU ZOTIT ????ME KTHENI PERGJIGJE?N.Q.S JU DONI,SE MA MERR MENDJA QE JUVE NUK JU PELQEN QE TJU LUTEN APO JO?
avatar
vanina cela

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E keqia eshte mungese e Dashurise

Mesazh  john abraham prej 03.02.11 15:53

Po Vanina une besoj ne Zot, por nuk po kuptoj se c'fare lidhje ka kjo me ate qe une kam shkruar...
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E keqia eshte mungese e Dashurise

Mesazh  ILIRA prej 04.02.11 13:13

Desha vetem te shtoj dicka qe e kam nxjerre si konkluzion duke studiuar "filozofine e lindjes se larget" pra " jing dhe jang " "e keqja dhe e mira" nese njera nuk do te ishte, tjetra nuk do te kishte ate kuptim, e vetmja gje qe na ngelet eshte te eliminojme te qenurit gjykues.

avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E keqia eshte mungese e Dashurise

Mesazh  Xhulia123 prej 09.02.11 12:03

ILIRA shkruajti:Desha vetem te shtoj dicka qe e kam nxjerre si konkluzion duke studiuar "filozofine e lindjes se larget" pra " jing dhe jang " "e keqja dhe e mira" nese njera nuk do te ishte, tjetra nuk do te kishte ate kuptim, e vetmja gje qe na ngelet eshte te eliminojme te qenurit gjykues.


Po! Absolutisht mese e vertete.
avatar
Xhulia123

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  ILIRA prej 09.02.11 13:18

Dhe ne vazhdim le te gjurmojme te keqen dhe te miren qe nga zanafilla;

Even dhe Adamin, Zoti i kishte vendosur ne kopshtin e Edenit pra Parajsa apo jo dhe ata u genjyen nga djalli dhe hengren mollen nga pema qe do te bente te mundur qe ata te mesonin c'ishte e mire dhe e keqe, por ne kete kopesht kishte dhe nje peme tjeter "pema e jetes" dhe nese ata do te kishin cdo gje pra nuk ju mungonte asgje perse nuk moren fruta nga tjetra???!!!
Por ne Bibel shume gjera kane nenkuptime dhe ndoshta do te ishte mire qe te mund te kuptonin kete hap te "nenes dhe babait" tone te perbashket
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E keqia eshte mungese e Dashurise

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi