Shkenca dhe ndjenja e misterit

Shko poshtė

Shkenca dhe ndjenja e misterit

Mesazh  CrazyGirl prej 23.01.11 15:02

Albert Anjishtajni, pohon se pa kureshtjen dhe misterin, edhe shkencetari do te humbiste etjen per njohuri, e cila e shtyn ate te hetoje ligjet sekret te natyres...
(Ju lutem mund te me ndihmoni me disa shkrime ne lidhje me fjalet e Anjishtanjit, dhe me temen shkenca dhe ndjenja e misterit) flm..:)
avatar
CrazyGirl

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe ndjenja e misterit

Mesazh  Gabriel prej 23.01.11 20:32

Ja nje shprehje e famshme e Einstein ne momentin qe njerezit mendonin se universi dhe ligjet e tij ishin te drejtuar arbitrarisht nga nje mendje super e zhvilluar hyjnore dhe ne njefar menyre hidhte poshte ligjet e fizikes dhe ato Universale:

''Perendia nuk luan me zare''
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

25 URTĖSI NGA AJNSHTAJNI

Mesazh  Xhemajl prej 23.01.11 20:38

1. Kur mbėrriti ne SHBA, Ajnshtajnit, si te gjithė emigranteve te tjerė, i dhėne njė pyetėsor pėr te kompiluar. Nder te gjitha pyetjet te cilave i duhej dhėne pėrgjigje, njėra pyeste: “Cilės race i pėrkisni?”. Dhe ai iu pėrgjigj: “Racės njerėzore”.

2. Ne qofte se Teoria ime e Relativitetit do te jete e vėrtetė, Gjermania do te thotė se jam gjerman ndėrsa Franca do te thotė se jam qytetar i Botes. Nėse teoria nuk do te jete e vėrtetė, Franca do te thotė se jam gjerman ndėrsa Gjermania do te thotė se jam hebre.

3. Ėshtė me e lehte te thyesh njė atom sesa njė paragjykim.

4. Derisa te ketė njerėz do te ketė luftėra.

5. Ēmenduri ėshtė te besh gjithmonė te njėjtėn gjė dhe te presėsh rezultate te ndryshme.

6. Sėmundje shume e keqe racizmi. Por mbi te gjitha e ēuditshme: sėmur te bardhet, por vret te zinjtė.

7. Kompjuterėt janė shume te shpejte, precize dhe budallenj. Njerėzit janė shume te ngadalte, shume pak precize dhe inteligjente. Se bashku pėrbejnė njė fuqi qe e kalon imagjinatėn.

8. Bota ėshtė njė vend i rrezikshėm, jo pėr shkak te atyre qe bėjnė veprime te keqja por pėr shkak te atyre qe shikojnė pa thėnė gjė.

9. Nuk e di se me ēfarė lloj armesh do te luftohet ne Luftėn e Trete Boterore, por di qe ne te Katėrtėn do te luftohet me gurė dhe me shkopinj.

10. Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallėkut ėshtė se gjenialiteti ka limit.

11. Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetėm duke kuptuar njeri-tjetrin.

12. Jeta ėshtė si te ecėsh me biēiklete: ne qofte se do te jesh ne ekuilibėr duhet te lėvizesh.

13. Nuk e ke kuptuar me te vėrtetė njė gjė nėse nuk je ne gjendje t’ia shpjegosh gjyshes tende.

14. Nuk mendoj asnjėherė pėr te ardhmen. Ajo arrin aq shpejt…

15. Mos u shqetėso pėr vėshtirėsitė e tua ne matematike, te siguroj se te miat janė akoma me te mėdha.

16. Nuk mund te zgjidhet njė problem me te njėjtin mentalitet qe e ka krijuar atė.

17. Asgjė nuk ėshtė me praktike se njė teori e mirė.

18. Pėr sa kohe qe ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk janė te qarta, dhe pėr sa kohe janė te qarta, ato nuk i referohen realitetit.

19. Ne qofte se do te lindja pėrsėri, do te bėhesha hidraulik.

20. Ne qofte se te dhėnat dhe teoria nuk pėrputhen, ndrysho te dhėnat.

21. Ne qofte se ne momentin e pare njė ide nuk ėshtė absurde, atėherė nuk ka asnjė shans qe ajo te realizohet.

22. Ėshtė me mire te jesh optimist dhe t’a kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

23. Vetėm dy gjera nuk kane kufij, Universi dhe budallallėku njerėzor, dhe pėr te parin nuk jam i sigurt.

24. E rėndėsishme ėshtė te mos ndalosh se beri pyetje.

25. Te gjithė e dine qe njė gjė ėshtė e parealizueshme, derisa arrin njė qe nuk e di dhe e realizon.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe ndjenja e misterit

Mesazh  yasmin prej 23.01.11 21:45

Si fillim xhemajl ke bere pune shume te mire me postimin, por shoh qe paske harru burimin e info-s, dhe po ta plotesoj une; besoj se kete e ke marre tek www.syri3.com, apo jo? Nuk eshte mire t'i mohojme hakun e punes tjetrit, mendoj une...por me siguri e ke nga harresa...

Nejse, me duket se me lart ceket edhe faktin e kureshtjes, por jeni fokusuar vetem tek Ajshtajn(einstein), por mbi kureshtjen qe te shpie qe te zbulosh misterin, kane folur shume njerez te ditur, dhe njeri nga keto eshte edhe shkrimtari i madh Dostojevski, i cili, ja si shprehet tek nje veper e tij; 'Krim dhe Ndeshkim' : "Kureshtja eshte nje nga format e trimerise se femres"...
Ne kete menyre, ato femra qe deri me tani jane udhehequr nga parimi i vjeter "kureshtja vrau edhe macen", tani kane nje keshille nga Dostojevski, qe me duket per t'u marre parasysh....
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe ndjenja e misterit

Mesazh  Xhemajl prej 24.01.11 12:58

yasmin shkruajti:Si fillim xhemajl ke bere pune shume te mire me postimin, por shoh qe paske harru burimin e info-s, dhe po ta plotesoj une; besoj se kete e ke marre tek www.syri3.com, apo jo? Nuk eshte mire t'i mohojme hakun e punes tjetrit, mendoj une...por me siguri e ke nga harresa...

Nejse, me duket se me lart ceket edhe faktin e kureshtjes, por jeni fokusuar vetem tek Ajshtajn(einstein), por mbi kureshtjen qe te shpie qe te zbulosh misterin, kane folur shume njerez te ditur, dhe njeri nga keto eshte edhe shkrimtari i madh Dostojevski, i cili, ja si shprehet tek nje veper e tij; 'Krim dhe Ndeshkim' : "Kureshtja eshte nje nga format e trimerise se femres"...
Ne kete menyre, ato femra qe deri me tani jane udhehequr nga parimi i vjeter "kureshtja vrau edhe macen", tani kane nje keshille nga Dostojevski, qe me duket per t'u marre parasysh....
Keto thenje jane edhe ne shume e shume webfaqe te tjera kshtu qe autori nuk e kam kuptuar kush eshte dhe per kete arsye se kam shkruar se eshte nga www.syri3.com.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe ndjenja e misterit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi