Toka se shpejti me Diellin e dyte

Shko poshtė

Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  Zattoo prej 22.01.11 15:22

Toka se shpejti me Diellin e dyteToka sė shpejti do tė mund ta fitojė diellin e dytė, tė paktėn pėr njė apo dy javė. Njė prej yjeve mė tė shndritshme tė qiellit tonė do tė bėhet supernova (do tė shpėrthejė), ndėrsa eksplodimi do tė mund tė mund tė ndodhė qysh gjatė kėtij viti, shkruan gazeta britanike Daily mail.

Astrofizikanėt pohojnė se ylli i madh Betelguese, qė gjendet nė galaktikėn Orion, ėshtė ylli i nėntė mė i shndritshėm nė qiellin tonė dhe gjendet larg Tokės 640 vjet drite. Ky yll ka filluar tė humbas masėn, gjė qė ėshtė shenjė e kolapsit tė gravitacionit, transmeton Time.

Brad Carter, fizikan i Universitetit Qweenslandi Jugor, thotė se eksplodimi qė do tė pasojė dhjetėra milionė herė mė i shndritshėm se sa Dielli, qė do tė thotė se nė Tokė do tė kemi dritė diellore 24 orė. Gjatė dy javėve do tė duket sikur t’i kemi dy diej. Pas kėsaj, muajve tė ardhshėm pas shpėrthimit, drita nga ylli gjigant do tė zbehet dhe nė fund do tė bėhet i pa vėrejtur.

Shpėrthimi do tė ndodhė, vetėm ēėshtje kohe ėshtė se kur do tė ndodhė. Kjo do tė mund tė ndodhė para fundit tė vitit 2012, por edhe nė periudhėn pre disa miliona viteve tė ardhshme, pohon Carter.

Momentalisht nė internet mund tė hasė nė shumė parashikime pėr fundin e shpejtė tė botės sonė, lidhur me supernovėn dhe profetizmin e civilizimit tė lashtė Maja.

Mirėpo, ekspertėt pohojnė se shpėrthimi i yllit do tė ndodhė shumė larg Tokės pėr tė na shkaktuar farė dėmi.

“Pas shpėrthimit, e para gjė qė do tė shohim ėshtė shiu i grimcave tė imėta tė quajtura nuetrinos”, sqaron Carter. “Ato do tė bijnė edhe nė Tokė dhe do tė hyjnė edhe nėpėr trupat tonė, mirėpo, prapė po theksoj, pa kurrfarė pasojash tė dėmshme pėr shėndetin tonė”, pėrfundoi ai.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  yasmin prej 22.01.11 18:54

Sa lajm i mire,sepse po na behet nikolaos tani me dy zota...
Keshtu edhe per ne lind nje drite e re shprese,qe duke pasur dy zota diell,t'i ndricohet mendja Nikolaosit qe te mos fyeje te tjeret qe besojne, duke u thene budallenj...
Ne mundohemi t'i japim pergjigje me kulture dhe ai na quan budallenj dhe fanatike muslimane, qe paskemi lene boten ne erresire...
Keshtu qe po e gjej rastin ta pershendes nikolaosin, meqe u be me dy zota,dhe qe na quan ne te tjereve budallenj dhe shpifes, me nje thenie te mencur:
"Ai qe i pergjigjet me ligesi miresise se tjetrit, behet mjet per te bere te njohur miresine e tjetrit dhe ligesine e vet"

Kaq kisha me pak fjale, se ketu njerezit behen shkak te mbyllen temat si pasoje e fanatizmit qe paraqesin ne biseda...dhe prapogandave ateiste...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PERGJIGJE

Mesazh  Nikolaos prej 22.01.11 19:07

Jo moj Yasemin, mos kujto se do jete e vertete qe do kemi dy Djej. Po te ndodhte kjo atehere ne do te vdesim dhe do jete fundi i botes.
Ky fakt nuk do te lejoje qe ta gezojme Diellin e dyte. Nuk e lexove mire se cfare tha autori? qe nese ndodh kjo gje drita e tij do jete vetem per dy jave.
Supernova kane ndodhur dhe ndodhin plot por Vetem Dielli yne vazhdon te jete zot i kesaj toke ashtu sic ka qene qe kur ka lindur jeta. Keshtu qe mos u kenaq para kohe. Le te presim 2012 e ta vertetojme. Qesh mire kush qesh i fundit!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Toka se shpejti me dy Diej.

Mesazh  Mysterious prej 24.01.11 11:44

Pershendetje besues dhe mos besues te dashur.Do doja qe te pergjigjem mbi mendimet e tua yeasemin.Ne lidhje me shperthimin qe do ndodhi para fundit te 2012 theksohej qe toka do behet me dy Diej.
Theksohet dy Diej per arsye se Dielli qe do te shpertheje do ti ngelet ndricimi i tij per dy jave ne Token tone, gje qe shperthimi i tij do te kete nje rreze sh te madhe.Kjo ben te mundur ndricimin e tokes ne dy jave.
Shtoj qe aty nuk thuhet se ne sistemin tone diellor do kete dy Diej, gje qe nuk mund te jete kurre e mundshme sepse do zhukej jeta ne toke.
Ndersa Nikolasi ka sh te drejte qe thote se Dielli eshte zoti i sistemit tone diellor (jetes ne toke).Sepse pa ngrohtesi dhe ndricim cdo gje do ishte e marre fund, pra cdo gje do ishte inert.
avatar
Mysterious

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  yasmin prej 24.01.11 11:59

Faleminderit zoti gjyqtar qe e shqyrtove ceshtjen dhe u shprehe me vendim.....ama nje sugjerim te vockel kam per ju zoti gjyqtar: kujdes ne kete ore nga dielli, sepse dermatologet sugjerojne se ne keto ore, rrezet e diellit jane shume te demshme, dhe ngaqe paske dale edhe ne foto gjysem nudo, bej kujdes mos na digjesh nga rrezet e demshme te diellit!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  Fikrro prej 24.01.11 16:09

Mire desha te beje nje sqarim te shkurter rreth diellit te dyte kam lexuar shkrime te ndryshme rreth kesaj teme dhe nuk ka te beje me asnje rrezik per token.

Sipas shkencareve do te ndodh nje shperthim i nje ylli shum larg tokes pra me mijera vite larg drite nga toka...ne mund ta shohim vetem yllin e djegur i cili do te duket sikur diell,por qe ne toke mund te mberrijn disa grimca te vogla qe mund te jete shum te dobishme per hulumtime shkencore dhe aspak te rrezikshme per njeriun.

Pra ylli do te duket dy jave dhe mas dy javesh nuk do te duket me...dhe gjate atyre dy javeve do te kemi vetem dite.

Sikurse qe do te shperthej ai yll nje dite do te shpertheje edhe dielli...prandja dikush qe vdes nuk mund te quhet asnjehere zot...mendimi im.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  Estilen prej 24.01.11 19:12


Asgje me teper se nje dukuri astronomike....


Kjo dukuri ka ndodhur edhe mė parė. Kėshtu, nė vitin 1054, kinezėt panė tė shndriste nė qiell njė yll gjigant. Nė 1572, danezi Tycho Brahe observoi njė tė tillė dhe gjithashtu edhe Kepleri e Galilei nė 1604 e kishin ndjekur me sy tė lirė kėtė fenomen.

Ku pėrfundon materia yjore? Njė sasi e jashtėzakonshme neutrinesh shpėrndahet me shpejtėsinė e dritės nė tė gjitha drejtimet dhe vjen nė Tokė pa pengesa. Elementėt kimikė dalin jashtė, por nė rastin e Betelgeuse,te kesaj supernove te re, nuk do ta arrijnė kurrė planetin tonė sepse lėvizin me njė shpejtėsi mė tė vogėl se ajo e dritės.

Sidoqoftė, ekziston njė largėsi e madhe mes Tokės dhe kėtij ylli. Mjafton tė mendosh qė drita e diellit arrin nė planetin tonė pėr 8 minuta, ndėrsa dritės qė vjen nga Betelgeuse, tani dhe gjatė supernovės,do t'i duhen 640 vjet.


Nė tokė do tė arrijnė rrezatime energjike, rreze gama, rreze X dhe ultravioletė, por para se tė prekin sipėrfaqen e tokės, ato do tė pėrthithen nga atmosfera. Por, pėrtej shkencės sė astronomisė, pėr kushedi tė satėn herė ky lajm lidhet me tė ashtuquajturin apokalips tė vitit 2012. "Ngjallja e panikut ėshtė mėnyra mė kriminale pėr tė pėrhapur shkencėn" , sugjerojnė shkencėtarėt.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Toka me dy djej

Mesazh  Nikolaos prej 24.01.11 22:10

Bravo Estilen, e ke shpjeguar shume mire kete pune dhe te pergezoj per kete! Shpresoj qe me ne fund te gjithe jane te sqaruar dhe te mos bejne me komente pa vlere.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  yasmin prej 24.01.11 23:13

Sa mire qe te kemi ty nikolaos qe te na besh komente me vlere...
Fakti qe nuk ta adhurojme zotin tend diell, por diellin e shohim si nje nder aspektet e madheshtise se Supremit, nuk besoj se na ben injorant kjo gje, por perkundrazi rezulton qe shohim pak me larg, tej diellit....
Le te themi qe materialin e kemi kuptuar me kohe, por mu duk pak argetuese komenti mbi te, sepse ishte kollaj per ty te godisje aty ku besojne te tjeret por nuk ishte e kendshme kur te erdhi goditja, dhe perseri vazhdon me te njejtin avaz duke i quajtur te tjeret "budallenj, te pavlere, injorante..."

Po me vjen keq qe nuk munda te vij ta pij kafen e diellit te dyte, mendova se mos zoti yt u be me djale...
Besoj se tani e tutje do ta kuptosh, se kur godet dike, priti edhe ti goditjet qe te vijne, por ama tregohu pak me sportiv...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 24.01.11 23:26

ahhaha sa me pelqen t'i acaroj disa njerez qe jane llafazane e s'pushojne duke folur gjithe diten duke bere komente gjithandej. Po mjaft bere si e zgjuara e shekullit duke futur hundet ne cdo rubrike. Po ti juriste je, normal qe do i dalesh zot fese se juristet nuk jane shume te afte ne shkence por jane me shume te fushes filozofike. Nuk ke pse te vazhdosh kundra meje, edhe pse je ne rrugen e avokatise nuk mund te fitosh kurre. Tani jemi ne epoken e besimit monoteist, dikur ishim ne epoken e politeizmit, dhe me vone do jemi vetem te epoka e shkences ( e se vertetes). Sa pertej Diellit qe te shkosh ti, nuk shijon asgje me teper. Eshte ky diell qe na jep ushqim (duke rritur bimet), eshte ky diell qe na sjell driten dhe eshte ky diell qe na ngroh. Se cfare ka me pertej Diellit shume pak ka rendesi per jeten ne toke.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  yasmin prej 25.01.11 0:00

Ai qe acarohet je ti niko, sepse nje njeri qe acarohet i fyen te tjeret dhe jo me kot te sugjerova te jesh pak me sportiv, nese e kupton cdo te thote...Pastaj une shqip te thashe qe u argetova shume me kete teme,prandaj edhe me the qesh mire kush qesh i fundit,sepse vetem po qeshja me kete...nuk pata shenja acarimi sikunder ti...
Tani fakti qe ti nuk ke muskuj per temat e tjera ku hy une, eshte problemi yt..qe vesh ta thote truri vetem per astrologji, madje edhe aty iu thua te tjereve mos me pyesni me...

Gjss po te jap ca info mbi juridikun:ai qe perfundon studimet si jurist, quhet se ka mbaruar per Shkenca Juridike, madje kam edhe Master Shkencor per Shkencat Juridike, keshtu qe mos me trego mua epoken e shkences, madje pjese e Juridikut ka qene edhe Mjekesia Ligjore dhe Kriminalistika qe jane shkence me vete...Tani qe une qenkam ne fushen e avokatise,ketu vlen vetem kete vit,sepse vitin tjeter perfundoj te prokuroria, kjo vetem per te treguar qe kur kam te bej me astrolog o e marr per hobi komunikimin ose tani po bej sikur po ta le avantazhin, keshtu qe vazhdo me perrallat e astrologjise, qe na qenka super shkenca, e ke rrugen e hapur tani e tutje...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 25.01.11 0:11

Se jurikiku hyn te shkencat e di, por nuk hyn te shkencat ekzakte. Nuk lidhet as me matematiken as fiziken, as astronomine. Qe nuk marr pjese tek temat e tjera kjo nuk do te thote qe nuk di asgje, por me mire flas aty ku jam me i sigurt sesa te gaboj.
Shyqyr qe ti je e gjithanshme dhe ditke nga te gjitha fushat., Pse nuk shkon me mire tek "Kush do behet milioner" se mund te fitosh. Se ke fituar master, nuk eshte ēudi, se ne kete kohe korrupsioni masteri dhe notat e larta merren kollaj.
Por ti vazhdo me debate se per kete pune e ke profesionin. Dhe sa per perralla astrologjike nuk besoj se vendet me te zhvilluara ndertojne universitete per perralla.
Perrallat me te bukura besoj se rrejedhin andej nga Arabia, si ajo feja qe i del per zot.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  Fikrro prej 26.01.11 17:48

Njė version tjetėr i cili flet pėr kėtė shpėrthim:

Supozohet shperthimi i nje Ylli qe do te shndriste Token per dy jave rrjeshtYlli quhet Betelgeuse dhe ndodhet 640 vite drite larg nesh

Ylli eshte Betelgeuse, i cili ndodhet ne shpatullen e majte te krahut te Orionit. Ky yll eshte i dukshem ne qiellin e dimrit, si nje yll i ndritshem, i kuq. Ylli mund te shpertheje ne supernova brenda 100.000 viteve te ardhshme, relativisht shume shpejt per nje yll. 99% e energjise ne nje shperthim supernova eshte ne formen e neutrinos, por neutrinot jane te veshtire per tu vezhguar. Ne do te jemi ne gjendje te shohim formen e mbetjeve te gazit pas shperthimit te yllit ne supernova.

Problemi eshte se nuk eshte e qarte se kur do te ndodhe ky shperthim e ketij ylli. Nderkohe vazhdon te spekullohet se ky yll mund te shpertheje ne 2012, por shanset ne te vertete jane mjaft te vogla, ose me plot bindjen mund te themi [0]. Betelgeuse mund te shperthejne sot, neser, mbas nje viti, mbas 500 vjetesh, ose ai mund te shkoje deri ne 100,000 vite, dhe nuk dihet fare se kur mund shperthej, pra jan thjesht hipoteza. Shperthimi i tij nuk do ti bente Tokes ndonje gje te keqe, sepse i duhet te ishte relativisht me afer, rreth 25 vite drite larg qe te bente deme per jeten ne planetin tone. Betelgeuse eshte rreth 640 vjet drite larg. Shperthimi i tij do te ndricoje dhjetera milione here me shume se sa Dielli, qe do te thote se ne Toke do te kemi drite diellore 24 ore. Gjate dy javeve do te duket sikur kemi 2 diej, dhe ne javet e ardhshme pas shperthimit, drita nga ylli gjigant do te zbehet dhe ne fund do te zhduket.

Supernovat jane ato qe ndodhin me yjet masive ne fund te jetes se tyre. Ato krijohen nga yjet permes fuzionit berthamor, duke kthyer hidrogjenit ne helium, dhe pastaj helium ne karbon dhe elemente te rende. Dielli nuk do jete ne gjendje te gjeneroje nje supernova ne fundit e jetes se tij sepse nuk ka masen e duhur per te shperthyer ne supernova.

Kur thelbi hekurit arrin nje madhesi te caktuar, ylli nuk mund te gjeneroje me energji te mjaftueshme per te mbeshtetur shtresat e jashtme te cilat jane te perbere nga hidrogjeni, heliumi dhe elemente te tjera te renda. Ylli Betelgeuse eshte nje nga yjet me te njohur qe shkelqen ne qiell. Ai eshte shume here me i madh se sa Dielli jone. Nese do ishte ne qender te sistemit diellor do tu shtrinte gjate gjithe rruges deri ne rripin e asteroideve midis Marsit dhe Jupiterit.

Betelgeuse eshte menduar te jete vetem 10 milion vjec ne moshe, sepse sa me masiv te jet ylli aq me i shpejt eshte edhe fundi i tij, nje teori kjo e pranuar nga te gjithe astronomet. Hera e fundit e nje supernove te dukshme me sy te lire ishte ne 1987. Supernova 1987A ishte rreth 168,000 vite drite larg, dhe ky eshte nje fenomen i studiuar shume nga skenctaret.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  Fikrro prej 12.02.11 11:01

Dielli i dytė pėr Tokėn

Fjalėt se Ylli i Betelges ėshtė pranė shpėrthimit dhe se nė qiellin tonė do tė shfaqet njė diell i dytė qarkullojnė prej muajsh tashmė, por njė pedagog i universitetit tė South Queensland, nė Australi, ėshtė cituar sė fundmi tė thotė se eventi do tė ndodhė vitin qė vjen, pra nė vitin 2012.Betelges, njė yll i kuq gjigand nė krahun e djathtė tė konstelacionit tė Orionit mund tė shihet pa shumė vėshtirėsi natėn nė kėtė periudhė tė vitit. Ai ėshtė i dukshėm nė lindje, menjėherė pas perėndimit tė Diellit si njė yll i shndritshėm i kuq.

Shumė shkencėtarė dhe astronomė tė tjerė besojnė se shpėrthimi i tij nė supernova mund tė ndodhė nė ēdo kohė.

Ėshtė e ditur tashmė qė jeta e kėtij ylli mund tė pėrfundojė, por pėr ekspertėt nuk ka asgjė tė pėrcaktuar saktė. Shpėrthimi mund tė vijė nesėr apo pas mijėra vjetėsh.

Por, ēfarė do tė ndodhė nėqoftėse Betelges shpėrthen vėrtet?

Astronomėt parashikojnė se ai nuk do tė rrezatojė kaq shumė sa Dielli, por do tė jetė mė i ndritshėm se hėna e plotė dhe do tė shihet edhe gjatė ditės. Por, “Discovery News” thotė se nuk ka arsye pėr panik. Ylli gjigand ėshtė 640 vite dritė larg Tokės dhe shpėrthimi i tij nuk paraqet ndonjė rrezik.

Supernova ndodh me yjet masive nė fund tė jetės sė tyre. Ato krijohen nga yjet pėrmes fuzionit bėrthamor duke e kthyer hidrogjenin nė helium dhe pastaj heliumin nė karbon dhe elementė tė rėndė.

Dielli nuk do tė jetė nė gjendje tė gjenerojė njė supernova nė fundin e jetės sė tij pėr shkak se nuk ka masėn e duhur.

Nė shqip sot kemi ka fjalė shumė tė ngjashme, qė tregojnė kuptime tė ndryshme dhe pikėrisht:
Diell
Diel
Djalė
Djall
...
Nėse do hyjmė tė zbėrthejmė e kuptojmė se ēdo tė thotė realisht fjala DIELL, nuk duhet tė habitemi qė ajo nėnkupton thjesht : Dy Yje, (Di) (El), pra pikėrisht dy diej.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  Fikrro prej 14.02.11 12:42

Shpėrthimi i yllit, do tė ndriēojė Tokėn dy javėToka sė shpejti do tė mund tė fitojė diellin e dytė, por pėr tė paktėn njė ose dy javė. Njėri nga yjet mė tė shndritshme tė qiellit tonė do tė shndėrrohet nė supernova, ndėrsa shpėrthimi mund tė ndodhė kėtė vit, shkruan gazeta londineze Daily Mail.

Astro-fizikanėt thonė se gjiganti i kuq Betelgez nė plejadėn Orion, ylli i nėntė pėr nga madhėsia nė qiellin tonė, qė ndodhet 640 vit dite larg nesh, po e humb masėn, e cila ėshtė shenjė e kolapsit tė gravitacionit.

Bred Carter, fizikan pranė Universitetit tė Queenslandit Jugor, ka shpjeguar se ylli ėshtė duke shpenzuar karburantet e domosdoshme tė bėrthamės.

“Ky karburant e bėn Betelgezin tė ndritshėm dhe e mban atė. Kur tė mbetet pa karburant, ylli do tė shkatėrrohet dhe kjo do tė ndodhė shumė shpejt”, ka thėnė Carter.

Shpėrthimi, i cili do tė pasojė, do tė jetė dhjetėra miliona herė mė i ndritshėm se sa Dielli, qė do tė thotė se do tė ketė 24 orė dritė nė Tokė dhe pėr dy javė do tė duket sikur kemi dy diej.

“Do tė shpėrthej dhe do tė ndriēojė gjithēka. Do tė shohim njė dritė tė pabesueshme pėr njė periudhė tė shkurtėr, dy javė, dhe pas disa muajve drita do tė fillojė tė zbehet dhe nė fund do tė jetė vėshtirė qė tė shihet ndonjė gjė”, shpjegon Carter.

Shpėrthimi mund tė ndodhė, vetėm ėshtė ēėshtje kohe. Kjo mund tė ndodhė para pėrfundimit tė vitit tė ardhshėm.

Interneti “po vlon” nga parashikimet e fundit tė botės, tė cilat ndėrlidhen me supernovėn dhe parashikimet e majave. Ekspertėt, megjithatė, pohojnė se shpėrthimi i yllit do tė ndodhė shumė larg Tokės dhe nuk do tė mund tė shkaktojė dėme.

“Kur tė shpėrthej, sė pari do tė shohim njė shi tė pjesėzave tė quajtura neutrin. Ato do tė bien nė Tokė dhe supernova tė cilėn e shohim, do tė ndriēojė natėn nė qiell. 99 pėr qind e energjisė nga shpėrthimi i yllit do tė lėshohet pėrmes kėtyre pjesėzave, tė cilat do tė bien nė Tokė, por nuk do tė ketė pasoja tė dėmshme”, ka thėnė Carter.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  Jon prej 06.03.11 19:45

Shfaqen pamjet e para te dy diejeve ne Srilanke dhe Kine:avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Toka se shpejti me Diellin e dyte

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi