Fjalėt e fundit, para vdekjes

Shko poshtė

Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Fikrro prej 17.01.11 19:26


Vdekjet e shpejta na pengojnė tė themi fraza historike. Mė poshtė kemi rradhitur disa nga frazat qė kanė shqiptuar njerėz tė mėdhenj, disa ēaste pėrpara vdekjes.

Mė pi me fund tani - Pablo Picaso

Tomas Xheferson, do tė mbijet... - Xhon Adams

Tani vjen misteri - Henri Vard Biēer, 8Mars, 1887

Unė po vdes, apo jam duke vdekur, kush nga kėto shprehje pėrdoret ? - Domenik Buher, gjuhetar francez.

Nuk ndjehen mirė - Luter Burbank

Lamtumirė tė gjithėve - Hart Kren, poet qė u vetvra duke u hedhur nga njė anije.

Tregoja kokėn time njerėzve. Do jetė mė e rėndė nėse e shohin. - Xhorxh Danton, ekzekutuesit tė tij.

Mjegulla po shtohet. - Emili Dikinson.

Ushqimi ishte i mrekullueshėm. - Millard Fillmore

I thuaj asaj tė presė vetėm pak, pothuajse u krye. Karl Frederik Gaus, gruas sė tij.

Mė shumė dritė - Gėte

Zoti do tė mė falė, kjo ėshtė detyra e tij. Henrik Hein

Dhe tani, nė pėrputhje me kanalin 40 qė ju jep pėrherė e para lajmet e pėrgjakshme, me ngjyra reale, do tė shikoni njė rast tė ri, njė vetėvrasje. - Kris Hubok, vrau veten me armė gjatė njė transmetimi.

Kjo ėshtė e katėrta ? - Tomas Xheferson

Kaq ishte dhe jeta. - Ned Keli, pėrpara se tė vetvarej nė burg.

Jepi, dil jashtė. Fjalėt e fundit para vdekjes janė pėr njerėzit qė gjatė jetės nuk kanė thėnė mjaftueshėm. - Karl Maks, zonjės sė tij.

Pse nuk mė veshėt xhaketė antiplumb ? - Xhejms Rodxhes, pėrpara pushkatimit.

As njė elefant nuk mund ta qėllonin dot nga kjo distancė. - Xhon Seduik, gjeneral 1864

Krito, mė detyrohet njė gatim borxh Asklepsi, do takujtosh ti pėr tė mė kthyer borxhin. - Sokrati

Cila ėshtė pėrgjigja ? Nė kėtė rast, cila ėshtė pyetja ? - Gertryd Stein

Mos e lejo tė mbyllet kėshtu. Thuaj atyre, qė tė thonė sikur unė thashė diēka... - Panēo Vila

Shokė duartrokisni, komedia mbaroi. - Bethoven.

Jam akoma gjallė ? - Daniel Uebster

Largohu, jam shkėlqyer. - H. G. Uells

Mos u mėrzit, nuk ėshtė e karikuar. - Terri Keth, muzikant rroku, 23 janar 1978, vetvrarė nga loja e rulotės ruse.

Gonxhe trėndafili. - Orson Uells, aktor

A je e shėmtuar ? - Xhulio Ēezar

Shoh dritė tė zezė. - Viktor Hygo

Kam fyer njerėzimin, sepse puna ime nuk ka qenė e cilėsisė sė duhur. - Leonardo Da Vinēi

Kam patur 18 shishe uiski tė pastra, mendoj se ėshtė rekord. - Dilan Tomas

Nuk kam fare frikė tė vdes...! - Ēarls Darvin (1809-1882)

E di shumė mirė qė ke ardhur pėr tė mė vrarė, gjuaj frikacake. Je e vetmja qė do vrasėsh njė burrė tė vėrtetė. - Ernesto Ēe Guevara

Nesėr, nuk do tė jem mė kėtu. - Nostradamus (1503-1566)

Mos qaj pėr mua Argjentinė. - Eva Peron, Zonja e parė Argjentinase.

Ah, shumė mirė, dhe unė qė supozoja se do tė vdisja pas thėnieve tė mia... - Oskar Uald


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  yasmin prej 17.01.11 20:53

Si gjithmone ma harroni Aleksandrin e Madh(dashurine time:),por po e kujtoj une...Aleksandri i Madh,kur e pyeten para se te vdiste se kujt do ia linte Perandorine,ai tha:"me te fortit".Keto ishin fjalet e tij te fundit,por Aleksandri i Madh,me kete kerkonte te thoshte,se asnje nuk do ta trashegonte,sepse asnje nuk kishte Gjenialitetin e Tij,qe te mbante ne kembe nje Perandori te atille,sepse te gjithe ata qe ai la pas,ishin nje grumbull grabitqaresh!

Oktavian Augusti,para se te vdiste tha: "a e luajta bukur komedine e quajtur jete? Duartrokisni ju lutem!"
Me pelqeyen shume fjalet e fundit te Getes,kuptohet se nje njeri gjenial dhe mason i devotshem si ai, ato do ishin fjalet e fundit,mbi Driten!
Sa i perket fjaleve te fundit te Oskar Wilde,ne fakt jam une ajo qe "vdes" pas thenieve te tij.
Mua me lindi nje ide,mendoj se diskutimi do te behej me interesant,nese ne anetaret ne forum,te rrefenim se cilat do ishin,fjalet e fundit qe do kishim dashur te themi,para se te vdesim.
He,kush po e merr hapin i pari:)?


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 17.01.11 21:20, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  yasmin prej 17.01.11 20:59

Ah,se pashe qe paskam harruar ta permend Sokratin tim te dashur,si duket ma mori mendjen Aleksandri i Madh...
Tani, mund te jete edhe ajo qe thote Fikrro,mbi fjalet e fundit te Sokratit,por une kam lexuar edhe kete;para se ta vrisnin Sokratin,gruaja e tij i thote : "po te denojne padrejtesisht",Sokrati ia kthen: "pse, mos prite ti te me denonin me drejtesi??!!!"
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Xhemajl prej 17.01.11 21:31

Personalisht do te thoja:Qdo gje ėshte kaluese ne kete jete.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  2 Pac prej 07.02.11 9:36

Fjalet e fundit para vdekjes te Bob Marleyit drejtuar djalit te tij Ziggyt :

" Paraja nuk mund te blej jeten ".
avatar
2 Pac

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Idlir prej 08.02.11 13:30

Perpara se te gjej pergjigjen qe kqm deshire te jap, po tregoj diēka tjeter:

Nje Avatar ne Arabine e shek VII-te ka thene: "... kur nje njeri vdes, njerezit e tjere pyesin se- ē'beri e ē'vepra la pas. Engjejt pyesin: Ēfare solli me vete?"
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Siroco prej 03.12.13 12:21

Pendimet nė momentet e fundit tė jetėsPak njerėzve iu pėlqen tė pajtohen me faktin qė do tė vdesin madje edhe mė pak e  imagjinojnė se ata mund tė pėrballen me pendimin kur do tė jetė shumė vonė.

Njė ish-infermiere ka ndarė pėrvojat e saj se pėr ēfarė saktėsisht njerėzit e sėmurė pendohen mė shumė.

Bronnie Ware, njė infermiere e kujdesit qetėsues ndaj njerėzve qė jetojnė javėt e fundit tė jetės, thotė se ėshtė befasuese se sa shumė ngjasojnė pendimet e pacientėve tė saj.

Ndoshta pendime e tyre kanė tė bėjnė me gjėrat mė tė thjeshta nė jetė, siē janė komunikimi me miq dhe tė jesh vetvetja, tė cilat shumica e njerėzve kanė pasur dėshirė qė t’i posedojnė.

Gjithashtu Ware ka zbuluar se njerėzit pendohen qė kanė punuar shumė, derisa shumė tė tjerė dėshirojnė qė tė kishin guximin t’i shprehin ndjenjat e tyre mė shpesh.

E inspiruar nga ajo se ēfarė zbuloi, zonjusha Ware shkroi njė libėr rreth pėrvojave tė saj

tė titulluar “The Top Five Regrets Of The Dying: A Life Transformed By The Dearly Departing”.

“Pacientėt e mi ishin ata te cilėt momentet e fundit tė jetės sė tyre donin t’i kalonin nė shtėpi.  Njerėzit pėrfitojnė shumė kur ata pėrballen me vdekjen e tyre dhe disa ndryshime ishin tė jashtėzakonshme. Secili prej tyre ka ndier emocione tė ndryshme, ashtu siē ėshtė menduar: pėrgėnjeshtrime, frikė, zemėrim, pendim dhe mė shumė mohime ndaj shprehjes sė pėlqimeve.

Ēdo pacient ndjeu paqe nė vetvete para se tė ndėrronte jetė. Kur u pyetėn nėse ndjeheshin tė penduar pėr ndonjė gjė qė kishin bėrė apo qė do ta bėnin ndryshe, pėrsėri pėrmendeshin temat e njėjta”, tha infermierja Bronnie Ware.

Ajo i pėrmendi pesė pendimet mė tė zakonshme tė tė moshuarve:

-    “Do tė dėshiroja tė kisha guximin tė jetoja njė jetė i drejtė me vetveten dhe jo njė jetė qė tė tjerėt e mendonin pėr mua”

-    “Do tė doja tė mos kisha punuar aq shumė”

-    “Do tė dėshiroja tė kisha guximin t’i shprehja ndjenjat e mia”

-    “Do tė dėshiroja tė komunikoja me miqtė e mi”

-    “Do tė dėshiroja tė kisha lejuar vetveten tė isha mė i lumtur”.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Luli prej 23.03.14 22:25

Ēfarė thanė njerėzit e mėdhenj, para se tė jepnin shpirt?!

Shumė prej njerėzve tė mėdhenj, nė prag tė vdekjes kanė dhėnė mendime qesharake, e disa tė thella. Ju sjellim nė vazhdim disa nga thėniet e tilla, qė nuk harrohen kurrė.

Jim Harkins, aktor amerikan: "Dua tė vdes i qetė nė gjumė, ashtu si gjyshi im, e jo duke bėrtitur si udhėtarėt nė autobusin e tij”!

Spike Milligan, komedian britanik: "Shumė qartė ju thash se jam i sėmur”!

Humphrey Bogart, aktor amerikan: “Nuk ėshtė dashur tė kalojė nga uiski nė martini”!

Andrew Bredford, botues amerikan: “Zot, mė fal pėr gabimet e shtypit”!

Dominique Buur, gramatikan francez: "Tani unė jam duke shkuar pėr tė vdekur, ose do tė vdes, dhe qė tė dyja gjuhėsisht janė nė rregull”!

Hunter Thompson, shkrimtar amerikan: “Relaksohu, kjo nuk dhemb”!

Bob Hope, komedian amerikan: "Mė bafaso”!

Groucho Marx, komedian amerikane: “Kėshtu nuk jetohet”!

John Sedgwick, gjeneral amerikan gjatė Luftės Civile: “Nga kjo distancė nuk mund ta godisni njė elefant”!

Edward Paul Abbey, shkrimtar amerikan: “Pa koment”!

Pjetri i Madh, sundimtar rus: “Jepini krejt...” (fjalia e tij nuk ka mbaruar, ndaj ėshtė enigmatike)!

John Quincy Adams, president amerikan: “Krejt kjo ėshtė nga dheu! Jam i kėnaqur”!

Hector Hugh Munro, oficer britanik: “Ndale atė dreq cigare” (nga frika se armiku gjerman nė Luftės sė Dytė Botėrore do t’i vėrejė nga tymi)!

James Brown, kėngėtar amerikan: “Po iki sonte”!

Nostradamusi, parashikues francez: “Nesėr nuk do tė jem”!

Sid Vicious, lideri i grupit Sex Pistols: “Kisha pakt me vdekjen. Dua ta pėrmbushi pjesėn time tė marrėveshjes. Dua tė mė varrosni pranė tė dashurės. Mė varrosni me xhaketėn e lėkurės dhe me xhinse. Lamtumirė” (E dashura e tij ishte Nancy Spungen, pėr vrasjen e sė cilės ishte akuzuar. Meqė ajo ishte ēifute, ata nuk mund tė ishin nė tė njė njėjtėn varrezė)!

Salvador Allende (para se ta vriste veten me plumb nė kokė, gjatė puēit ushtarak): “Kėto janė fjalėt e mia tė fundit dhe jam i sigurt se sakrifica ime nuk do tė jetė e kotė. Jam i sigurt se tė paktėn do tė jetė njė mėsim moral qė do tė dėnojė krimin, dobėsinė dhe tradhtinė”!

Napoleon Bonaparte, sundimtar francez: “Po vdes para kohės sime, ndėrsa trupi do t’i kthehet tokės. Ky ėshtė fati i atij qė e kanė quajtur Napoleoni i Madh. Ēfarė humnere shtrihet mes mjerimit tim tė tashėm dhe mbretėrisė sė pėrjetshme tė Krishtit”!

Alfred Hitchcock, regjisor anglez: “Njeriu kurrė nuk e di fundin. Njeriu duhet tė vdes qė tė shoh se ēka ndodhė pas vdekjes, ndonėse katolikėt i kanė disa shpresa tė tyre”!

Anton Szandor LaVey, autor i Biblės satanike: “Oh, oh, ēka kam bėrė, diēka nuk ėshtė nė rregull, nuk ėshtė nė rregull”!

Thomas Hobbes, filozof anglez: “Do ta them pėrsėri, se po ta kisha botėn nė disponim do ta jepja vetėm qė tė jetoja edhe njė ditė. Sepse, tash po e bėj hapin nė errėsirė”!

Salvador Dali, piktor katallan: “Nuk besoj nė vdekjen time”!

Pierre-Simon Laplace, astronom francez: “Ajo qė dimė nuk ėshtė shumė. Ajo qė nuk dimė ėshtė e madhe”!

Henry Ward Beecher, klerik amerikan: “Tash po vjen misteri”!
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Luli prej 23.03.14 22:46

Para se te vdiste kishte brerje ndėrgjegjeje dhe dhembje shpirtėroreShpikėsi i Kallashnikov i kishte shkruar kreut tė Kishės Ortodokse Ruse para se tė vdiste duke shprehur frikėn se ai ishte personalisht pėrgjegjės pėr njerėzit e vrarė.

Shpikėsi i automatikut Kallashnikov i ka shkruar njė letėr kreut tė Kishės Ortodokse Ruse para se tė vdiste, ku i shprehte frikėn se ai ishte personalisht pėrgjegjės pėr njerėzit qė vrau shpikja e tij.

Mikhail Kallashnikov, i cili u nda nga jeta ne muajin dhjetro 2013 nė moshėn 94-vjeēare, shkroi njė letėr tė gjatė emocionale pėr patriarkun Kirol nė maj 2012, bėnė tė ditur zyrtarė tė kishės. Ai tha se vuante nga “dhembje shpirtėrore” mbi vdekjet e panumėrta tė shkaktuara nga automatiku qė mban emrin e tij.

Mė herėt, publikisht ai refuzoi tė pranojė pėrgjegjėsi, duke thėnė se ėshtė nė dorė tė politikanėve shpėrndarja e armės dhe jo nė dorė tė tij. Por nė letrėn qė u publikua nė gazetėn pranė Kremlinit, “Izvestia”, ai shkroi: “Dhembja ime shpirtėrore ėshtė e papėrballueshme. Unė vazhdimisht kam pyetjen e pazgjidhur: nėse pushka ime mori jetėt e aq shumė njerėz, atėherė a mundem unė… njė kristian dhe besimtar ortodoks, tė jem pėrgjegjės pėr vdekjet e tyre?” pyeti ai.

“Sa mė gjatė jetoj”, vijoi ai, “aq mė shumė shtohet pyetja nė trurin tim dhe unė vras mendjen se pse Zoti lejoi njė njeri tė ketė dėshira kaq djallėzore, zili, babėzi dhe agresion”.

Letra ėshtė firmosur nga shpikėsi si “njė skllav i Zotit, dizajnuesi Mikhail Kallashnikov”.

Kallashnikovi, ose AK-47, ėshtė njė nga armėt mė tė pėrdorura nė botė. Ajo ėshtė e thjeshtė nė pėrdorim, e lirė pėr t’u prodhuar, si dhe shumė e qėndrueshme. Mendohet se mė shumė se 100 milionė kallashnikovė janė shitur nė tė gjithė botėn. Kallashnikovi thotė se ishte pėrgjegjėsia e politikanėve qė vendosėn ta shesin armėn e tij nė tė gjithė botėn. Por krenaria pėr shpikjen e tij u kthye nė trishtim kur pa se ajo pėrdorej nga kriminelėt dhe ushtarėt fėmijė.

“Ėshtė e dhimbshme pėr mua tė shoh qė elementė kriminalė tė tė gjitha llojeve hapin zjarr me armėn time”, tha Kallashnikov mė 2008-n. Ai shtoi te letra pėr patriarkun Kirill, se ka shkuar nė kishė pėr herė tė parė nė moshėn 91-vjeēare dhe se ėshtė pagėzuar mė vonė.

Ėshtė e paqartė se sa prej letrės ėshtė shkruar nga vetė autori. Vajza e tij tha pėr median se priftėrinjtė e ndihmuan atė pėr ta shkruar. Sekretari i shtypit pėr kishėn e Rusisė tha se udhėheqėsi fetar i ka dhėnė pėrgjigje letrės.

“Kisha ka njė pozicion tė mirėpėrcaktuar: kur armėt shėrbejnė pėr tė mbrojtur atdheun, kisha mbėshtet krijuesit dhe ushtarėt qė e pėrdorin atė”, thuhet nė pėrgjigje. “Ai e krijoi kėtė armė pėr tė mbrojtur vendin, jo qė ajo tė pėrdoret nga terroristėt nė Arabinė Saudite.”

Kallashnikov mori nderime tė shumta nga shteti i Rusisė, por realizoi shumė pak fitime nga arma e tij.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Berti69 prej 24.03.14 12:19

Amaneti i el-Gazaliut

(Nga Ahmedi vėllau i El-Gazalit)

Tė hėnėn me 18 dhjetorė 1111 vėllau im Gazali u zgjua herėt para agimit. Si gjithnjė e fali namazin e sabahut, dhe pėrgaditi vetėn pėr tė ndėrruar jetė. Ai mė tha tė ia sjell qefinin, dhe unė ia solla. Ai e puthi atė, shtriu vetėn nė tė dhe duke thėnė: O Zot, tė dorėzohem me vullnet” ndėrroi jetė.

TESTAMENTI i FUNDIT i EL-GAZALIT
Ta keni tė ditur se tė dashurit e Pėrendisė (evliatė, tė shenjtit),
nuk kanė frikė e as kurrfarė brengosje? (Kur'an 10:62)

Nėn jastėkun e Gazalit, aty ku kishte ndėrruar jetė, vėllau i tij Ahmedi i gjenė vargjet e fundit tė shkruara nga Gazali me siguri gjatė natės, ku kishte thėnė:

“Thuaj shokėve tė mi, kur tė mė shikojnė mua, tė vdekur

Duke qarė dhe vajtuar me pikėllim pėr mua

Mos besoni qė ky trup qė po e shikoni jam unė

Nė emėr tė Perėndisė, ju them, nuk jam unė,

Unė jam njė shpirtė, dhe ky trup nuk ėshtė asgjė mė shumė se mish

Ishte banimi im dhe rrobat e mija pėr njė kohė

Unė jam njė thesarė, qė hajmalia e mbante tė fshehur,

I formuar nga pluhuri, qė mė shėrbeu si njė altar

Unė jam njė margaritarė, qė la guaskėn tė braktisur,

Unė jam njė zog, dhe ky trup ishte kafazi im

Prej nga kam shkuar unė tani dhe ėshtė lėnė vetėm shenjė

Falenderimi i takon Zotit, qė tani mė liroi
Dhe e pėrgaditi vendin tim pėr mua nė parajsėn mė tė lartė,

Deri sot isha i vdekur, edhe pse i gjallė nė mesin tuaj

Tani jetoj me tė vėrtetėn, me varrin – rrobat e hedhura

Sot bisedojė me tė shenjtėt lartė

Pa perde nė mes, E shoh Zotin ball pėr ball

Shikojė nė “Loh – I – Mahfuz” dhe atje lexojė

Tė kaluarėn, tė tanishmėn, dhe tė ardhshmen.

Ma leni shtėpine tė bie nė gėrmadha, lėshojeni kafazin tim nė tokė

Hidheni hajmalinė, nuk ėshtė shenjė mė tutje

Ma leni anash mantelin, ishte vetėm rroba ime e jashtme.

Vendosni tė gjitha nė varrė, leni qė tė harrohen,

Unė kalova nė rrugėn time dhe ju keni mbetur prapa

Vendbanimi juaj nuk ishte mė njė vendqėndrim pėr mua

Mos mendoni se vdekja ėshtė vdekje, JO, ėshtė JETĖ,

Njė jetė qė tejkalon, ēdo gje qė ne vetėm mund tė ėndrrojmė.

Derisa nė kėtė botė, ne na ėshtė lejuar gjumi

Vdekja ėshtė njė gjumė, njė gjumė qė do tė zgjatet

Mos u frikėsoni kur vdekja u ėshtė afruar

Ėshtė vetėm njė udhėtim pėr kėtė shtėpi tė bekuar

Kujtoni mėshirėn dhe dashurinė e Zotit

Falėnderojeni pėr mėshirėn e Tij, dhe ejani pa frikė

Ēka jam unė tani, edhe ju do tė jeni

Sepse e di se ju jeni ashtu si jam edhe unė

Shpirtėrat e gjithė njerėzve burojnė nga Zoti

Trupat e tė gjithėve janė pėrbėrė nga

njėllojė

E mira dhe e keqja, gjithashtu ishte e jona

Ua solla tani njė mesazh gėzimi
Paqja dhe kėnaqėsia e Zotit qoftė gjithmonė me ju.Al-Gazhali, The Alchemist of Happiness, Film by Ovidio Salazar, 2006 (Program Dokumentar)
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Siroco prej 26.03.14 22:31

Filozofi i madh gjerman Immanuel Kant vdiq me 12 shkurt 1804 duke mermeritur “Es ist gut” “kjo eshte mire” .
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Equinox prej 18.08.14 0:35Shkrimtarė tė njohur tė botės sė letrave para vdekjes sė tyre kanė thėnė fjalėt e fundit: prekėse, mesazhe, himne, fatkeqėsi, zhgėnjim… ajo ēfarė jeta dhe bota e tyre e brendshme shpirtėrore ka grumbulluar pėr t’u shprehur nė frymėn e fundit
Shkrimtarė tė njohur tė botės sė letrave para vdekjes sė tyre kanė thėnė fjalėt e fundit: prekėse, mesazhe, himne, fatkeqėsi, zhgėnjim… ajo ēfarė jeta dhe bota e tyre e brendshme shpirtėrore ka grumbulluar pėr t’u shprehur nė frymėn e fundit. Ja disa prej tyre:

1. Anton Ēehov, nė shtratin e vdekjes, kėrkoi morfinė dhe shampanjė. “Ka kaluar shumė kohė qėkur kam pirė shampanjė pėr herė tė fundit”, – ishin fjalėt e fundit qė tha.

2. “Tani, miku im, nuk ėshtė koha e pėrshtatshme pėr tė bėrė armiq”, – ishin kėto fjalėt e fundit tė Volterit, thėnė priftit qė i kėrkoi tė hiqte dorė nga Satanai.

3. Franz Kafka: “Mė vrit, ndryshe je vrasės!” Fjalėt e fundit tė Kafkės i drejtoheshin mjekut tė tij, i cili nuk donte t’i bėnte njė mbidozė vdekjeprurėse morfine. Kafka vuante nga tuberkulozi dhe nuk mund tė fliste ditėt e fundit tė jetės.

4. Aldous Huxley, autori i librit tė mirėnjohur “Mė e mira e botėve”, para se tė vdiste, i kėrkoi sė shoqes t’i jepte njė dozė LSD – njė lloj droge e njohur pėr efektet psikologjike – nė mėnyrė qė tė ikte nga kjo botė nė gjendjen mendore qė dėshironte vetė.

5. Fjalėt e fundit tė Gėtes ishin: “Mė shumė dritė!” Natėn para se tė vdiste, shkrimtari i njohur gjerman kishte diskutuar me nusen e djalit pėr fenomenin optik.

6. Jane Austen, e pyetur nga e motra se ēfarė dėshironte pak para fundit, Austen tha: “Nuk dua asgjė pėrveēse tė vdes”.

7. J. M. Barrie: “Nuk mund tė fle!”
Para se tė vdiste, Barrie i dha spitalit tė Londrės tė drejtat e kryeveprės sė tij, “Piter Pan”. Ky spital vazhdon edhe sot e kėsaj ditė tė pėrfitojė nga trashėgimia.

8. Hunter S. Thompson, para se tė vriste veten, shkroi nė letėr: “Qetėsohu, nuk do tė dhembė!”

9. “Zot, ndihmoje shpirtin tim tė shkretė!”, – ishin fjalėt e fundit tė Edgar Allan Poe. Vdekja e tij ishte e mistershme dhe ende nuk ka tė dhėna se ēfarė i ndodhi nė ditėt e fundit tė jetės.

10.Lev Tolstoi nė fund tė jetės e braktisi shtėpinė dhe u mundua tė jetonte mes njerėzve. Fjalėt e fundit para se tė ndėrronte jetė: “Dua shumė gjėra, i dua tė gjithė njerėzit”.

11. Emily Dickinson: “Duhet tė shkoj, mjegulla po shtohet”, – ishin fjalėt e fundit tė saj, qė kishte zėnė shtratin pėr 7 muaj para se tė ndėrronte jetė.

12. Eugene O’Neill: “E dija! I lindur nė njė dhomė hoteli dhe si pėr dreq po vdes nė njė dhomė hoteli”. O’Neill vdiq nga pneumonia, pasi kishte vuajtur edhe nga Parkinsoni, ēka e kishte bėrė tė paaftė pėr tė shkruar pėr vite tė tėrė.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Luli prej 16.10.14 23:46

Keto nuk jane fjalet e fundit para vdekjes, por jane fjale qe kane vlere te madhe dhe qe duhet te reflekohen me heret para se te jemi perballe vdekjes.

" Kam kuptuar se ka prioritete nė jetė. Qė njerėzit qė takon nuk janė domosdoshmėrisht miqtė tuaj.  
Kam kuptuar se nė jetė, ju nuk merrni gjithmonė atė qė ju dėshironi.
Kam kuptuar se jemi asgjė nė Tokė. Brenda njė sekondi, ēdo gjė mund tė bie, asgjė nuk jepet pėr gjithmonė.
E kam kuptuar se nuk duhet tė jesh me pretendime dhe as i paaftė.
Kam kuptuar se tė lėndosh njerėzit nuk ishte e mirė. Dhe keqardhjet nuk janė mė tė dobishme kur vdekja arrin te ju. Ēdo sekondė na mirret neve nga kredia e jetės sonė.
Kam kuptuar se pa durim, kurajo dhe vendosmėri, nuk arrijmė asgjė.
Nuk duhet tė jemi krenar me paraqitjen dhe as me madhėshtinė. Sepse kam kuptuar se gjėja mė e rėndėsishme ėshtė ajo qė ke nė zemėr. "

Charlie Chaplin
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  syri i art prej 17.10.14 9:40

Fjalet e fundit qe kan then njerez te ndryshem,per mua kan nje mesim te madh...bej ate qe ke deshir te bsh,dhe mos bej ate qe sduhet te besh..
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Luli prej 28.11.14 14:08

Ēfarė thonė tė dėnuarit me vdekje pak para se tė ekzekutohen?Me qėllim qė tė kuptohet kjo gjė, nė Teksas tė SHBA’ve janė incizuar fjalėt qė i thanė disa nga ta pak para se tė ekzekutohen me injeksion vdekjeprurės.

Sivjet nė Teksas janė ekzekutuar nėntė tė burgosur. Televizioni amerikan ABC News ka publikuar fjalėt e tyre tė fundit, tė cilat janė incizuar nga policia nė Teksas. Nė vazhdim Express sjell ato qė i thanė kėta nėntė tė burgosur para se tė ekzekutoheshin.

48-vjeēari Clive Foster ėshtė dėnuar pėr shkak se bashkėbanuesit tė tij i ndihmoi gjatė vrasjes sė njė femre, e pastaj edhe pėr fshehjen e trupit tė saj nė njė pyll. Deri nė fund deklaroi se ishte i pafajshėm. Ėshtė ekzekutuar mė 25 shtator tė kėtij viti.

"Kur tė mbylli sytė, do tė jem me babain tim. Zoti ėshtė gjithēka, ai ėshtė vetė jeta ime. Sonte do tė jem me tė”, tha Foster pak para vdekjes, e pastaj u kthye nga familjarėt e viktimės, dhe iu tha: "Nuk e di si do tė ndjeheni sonte. Do tė lutem qė tė takohemi nė parajsė”.

40-vjeēari Wayne Harris, u dėnua pėr shkak tė vrasjes sė pesė njerėzve. Nė vitin 2002 ai kishte shtėnė me armė drejt njė autolarjeje, nga e cila tre ditė mė herėt ishte larguar nga puna. Ėshtė ekzekutuar mė 20 shtator.

"Dua t’ju them se ju dua. Po shkoj nė shtėpi. Do tė jem mirė atje, mos u brengosni. Ju dua tė gjithėve. Zoti i bekoftė renxherėt e Teksasit”, tha ai para se t’i jepej injeksioni vdekjeprurės.

pas njė grindjeje, 54-vjeēari Marvin Lee Wilson vrau 21-vjeēarin Jerry.

"Jam i gatshėm. Bohannon, Peg dhe Kim, ju dua shumė. Djali i babit, bėn diēka gjatė jetės tėnde, dhe jeto mirė. Pėrqafoje nėnėn tėnde, dhe i thuaj qė e dua. Tė gjithė e dini qė unė kėtu erdha si fajtor, e prej kėtu po dal si i shenjtė. Jezus, mė ēo nė shtėpi. Zot, mė ēo nė shtėpi. Ende nuk paskam shkuar. Kjo sigurisht ėshtė njė mrekulli. Unė jam njė mrekulli. Tė dua Rich. Mos qaj biri im, mos qaj. Ju dua tė gjithėve. Jam gati”, tha Wilson, i cili u ekzekutua nė gusht.

33-vjeēari Yokamon L. Hearn, bashkė me tre shokė tė tij, nė vitin 1998 kishte plaēkitur njė 26-vjeēar, tė cilin pastaj e kishte rrėmbyer, dhe mbi tė cilin kishte shtėnė 12 herė – nė kokė dhe nė trup.

"Dėshiroj t’i porosis familjarėt e mi se i dua tė gjithė, dhe se ju dėshiroj fat. Jam i gatshėm”, ishin fjalėt e fundit tė Heran. Ai u ekzekutua nė korrik.

29-vjeēari Beunka Adams kishte vrarė njė shitės nė dyqanin ku kishte hyrė tė vidhte, dhe pas kėsaj ishte pėrpjekur t’i rrėmbente dy femra.

"Fillimisht, dėshiroj t’i them nėnės time tė mos qaj. Nuk ka arsye pėr lot, sepse tė gjithė vdesin. Tė gjithėve iu vjen koha pėr kėtė, andaj mos u mėrzit pėr mua. Unė jam i fortė. Familjes sime: babit i vjen shumė keq. Ju dua tė gjithėve. Jam krenar pėr tė gjithė ju. Vėrtet ju dua shumė”, ishin fjalėt e fundit tė Adams, i cili u ekzekutua nė muajin prill tė kėtij viti.

47-vjeēari Jesse Joe Hernandez kishte vrarė foshnjėn e tij 11-muajshe. Foshnjėn dhe vajzėn e tij mė tė madhe i kishte qėlluar me njė bateri nė kohėn sa po i ruante.

"I thoni djalit tim se e dua shumė. Zoti ju bekoftė tė gjithėve. Do tė vazhdoj tė eci me Zotin. Po ndjej se injeksioni ka filluar tė reagojė. Nuk qenka aq keq”, tha Hernandez, i cili u ekzekutua nė muajin mars.

Keith Steven Thurmond kishte vrarė ish-gruan e tij, bashkė me tė dashurin e saj.

“Krejt ēka dua tė them ėshtė se jam i pafajshėm. Nuk e kam vrarė gruan time. Ju betohem nė Zot se nuk e kam vrarė. Ngutuni pak, pėrfundojeni tė gjithėn. Po e ndjej injeksionin”, tha Thurmond. Ai u ekzekutua nė fillim tė kėtij viti.

41-vjeēari George Rivas kishte vrarė njė zyrtare policore, derisa ajo po mundohej ta parandalonte gjatė njė vjedhjeje.

"Jam i gatshėm. Por, sė pari do tė doja t’i kėrkoj falje familjes sė zyrtares policore, jo pėr shkak qė tani jam kėtu, por pėr shkak qė mė nė fund do tė pėrfundoj gjithēka. Besoj qė e keni merituar tė pėrjetoni njė pėrfundim tė tillė. Gruas time, Cheri: tė falėnderoj shumė pėr shkak se ishte pjesė e jetės sime. Tė dua tepėr shumė. E falėnderoj motrėn time, miken, djalin, dhe gjithė familjen. Ju dua tė gjithėve. Ju falėnderoj pėr gjithēka nė jetė. Gruas time: ruaje veten, do tė tė pres. Tė dua. Jam i gatshėm tė shkoj”, tha Rivas, i cili u ekzekutua nė muajin shkurt.

38-vjeēari Rodrigo Hernandez ishte i burgosuri i parė i ekzekutuar nė Teksas nė vitin 2012. Ai kishte rrėmbyer njė grua qė kishte takuar nė njė vend-parkim, tė cilėn pastaj e kishte dhunuar dhe nė fund e kishte vrarė.

"Jam i gatshėm. Dua t’ju them tė gjithėve se ju dua. Ngritni kokat lartė Ne tė gjithė jemi njė familje, jemi njerėz tė Zotit tė gjithmadhėrishėm. Jam i gatshėm”, tha Hernandez.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  syri i art prej 28.11.14 15:38

Pse njerezit,kur ju vjen fundi,nga denimi me vdekje ose para vdekjes,behen real...pse ndryshojn vetem ne ato qaste kur ska shpres me per jet...?
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Berti69 prej 21.01.15 21:52

Fjalėt e fundit tė shkrimtarėve shqiptarė para vdekjes

Shkrimtarė tė njohur tė botės sė letrave para vdekjes sė tyre kanė thėnė fjalėt e fundit: prekėse, mesazhe, himne, fatkeqėsi, zhgėnjim… ajo ēfarė jeta dhe bota e tyre e brendshme shpirtėrore ka grumbulluar pėr t’u shprehur nė frymėn e fundit.


Gjergj Fishta
23 tetor 1871- 30 dhjetor 1940

Shkrimtari i madh shqiptar i “Lahutės sė Malcisė” vdiq mė 30 dhjetor tė vitit 1940 nė spitalin civil tė Shkodrės. Revista “MAPO” botoi para disa vitesh detaje tė rėndėsishme tė ditėve tė fundit tė jetės sė tij. Nė studimin e Fr. Agustin Gemelli, shkruhet: “At Gjergj Fishta, pak para se tė ndahej nga kjo jetė, pasi u la porosi rinisė franēeskane tė provincės shqiptare, e mbyllte testamentin e tij me kėto fjalė: “Po vdes i kėnaqur, sepse kam punuar pėr fe, pėr Atdhe e pėr provincėn tonė”. Ndėrkohė, sipas At Viktor Volajt, bashkėpunėtor i afėrt i poetit, Gjergj Fishta para se tė vdiste kishte pėrmendur nevojėn pėr rishikimin e “Lahutės sė Malcisė” dhe kishte pėrsėritur fjalėn “i kryqėzuemi” nė latinisht. Ai kishte kėrkuar t’i pikturonin nė murin pėrballė shtratit tė tij skena nga “Gjyqi i fundit”. Edhe Patėr Marin Sirdani, filolog e mik i poetit, shkruan nė librin e pėrgatitur nga Benedikt Dema, se Fishta e mbylli testamentin e vetė me kėto fjalė: “Po des konden (i kėnaqur) pėrse kam punue pėr Fe, Atdhe e pėr Provincėn tonė”. Ndėrkohė Lasgush Poradeci shkruante se mesazhi i fundit i poetit Gjergj Fishta janė fjalėt e tij thėnė njė franēeskani qė i qėndronte te koka nė ēastet e fundit. “Po vdes. Ju tash keni me mendue pėr salikim, por edhe kombi ka tė drejtė pėr rreth meje”. Ndėrsa italiani Enriko Grasi, qė e kishte njohur nga afėr poetin, duke folur pėr popullaritetin e tij nė tė gjitha shtresat e popullsisė, pohon se prej njė tė riu shkodran kishte dėgjuar se fjalėt e fundit tė shenjta tė Fishtės kishin qenė: “jo pėr tjetėr, por, sepse po lė armikun mbi truallin shqiptar, mua mė vjen keq qė mė duhet tė vdes”.


Faik Konica
15 mars, 1875- 15 dhjetor 1942

Pėr shqiptarin mė tė veēantė nė historinė tonė, edhe vdekja ashtu duhet tė ishte. Nuk e prishi rregullin Faik Konica nė momentet e fundit tė jetės sė vetė. Ėshtė e shkruar nga studiuesi i njohur i tij, Nasho Jorgaqi, qė njė ditė mė parė se t’i ndahej shpirti nga trupi, Konicės iu dogj kafeja nė dhomėn e tij. Dhoma iu mbush me tym dhe u deshėn ca minuta tė mira tė vendosej normaliteti. Nuk mė duket shenjė e mirė kjo, mėsohet t’i ketė thėnė Nolit. Por ēudia nuk mbaroi kėtu. Hėngri drekė tė rėndė, njė bėrxollė shumė tė madhe dhe kur mbaroi tha: Nuk do ha mish pėr tri ditė. Por nė mbrėmje ai vdiq nga njė atak nė zemėr. Megjithatė historia e fjalėve tė fundit apo testamentit qė ka lėnė Konica nuk mbaron kėtu. Deri mė sot ekzistojnė dokumente dhe dėshmi qė Konica tė ketė lėnė njė testament, sipas tė cilit nuk do ta treste dheu nėse nuk do ta varrosnin nė atdhe. Kėtė e ka pėrforcuar Fan Noli, i cili nė disa letra dėrguar Enver Hoxhės i ankohej se Faikun e kishte nė “dollap”, domethėnė nė morg, dhe shteti shqiptar duhet tė financonte varrimin nė atdhe. Por Enveri e kishte shpallur armik me kohė Konicėn dhe nuk e bėri kėtė. Mbėshtetur nė kėtė dėshmi, nė vitin 1995, eshtrat e Konicės rivarrosen nė Shqipėri nė kodrat e Liqenit Artificial tė Tiranės. Mendohet se testamenti i ėshtė lėnė Sejfulla Malėshovės dhe kjo ėshtė pėrmendur, por pėr hir tė vėrtetės, testamenti origjinal i tij nuk ėshtė botuar asnjėherė.


Fan Noli
6 janar 1882 -13 mars 1965

Njė nga figurat mė tė mėdha tė historisė sė Shqipėrisė, Fan Noli u nda nga jeta nė moshėn 83-vjeēare nė Fort Lauderdale, Florida, larg vendit tė cilit i kushtoi jetėn e tij. Mė 13 mars tė vitit 1965, nė ditėn e fundit tė jetės, Noli kishte nė dorė njė libėr me poezi tė poetit francez, Alfred Devinji (Afred de Vigny) dhe po lexonte poemėn “Vdekja e ujkut”. Sipas studiuesit dhe shkrimtarit Nasho Jorgaqi, Noli dha frymė nė kopshtin e shtėpisė ku po lexonte poemėn. Libri i Devinjit i kishte rėnė nga dora, dhe ai kishte nėnvizuar kėto vargje:
“Rėnkimi, vaji dhe lutjet janė tė gjitha dobėsi!
Detyrėn bėj si burrė pa u epur kurrsesi
Nė rrugėn vetė fati qė deshi tė caktojė
Pastaj si unė, vuaj dhe vdis pa hapur gojė”.
Tė gjithė studiuesit qė janė marrė me fundin e jetės sė Nolit, i mbajnė si testament kėto vargje, tė cilat nėnvizoi Noli. Sipas Nolit, njeriu duhet tė pėrballej nė kėtė mėnyrė me vdekjen. Tė vuante, tė vdiste pa hapur gojė, gjė tė cilėn e dėshmoi edhe vetė nė fundin e tij.


Lasgush Poradeci
27 dhjetor 1899- 12 nėntor 1987

“Shtėrgu i fundit” iku nga kjo jetė nė orėn 3 pasdite tė 12 nėntorit tė vitit 1987. Njė nga lirikėt mė tė mėdhenj tė letėrsisė shqiptare, qė i dhuroi Shqipėrisė “Vallen e yjeve”, “Yllin e Zemrės”, e mė tej bėri tė flasin shqip “Eugjen Onjegin” i Pushkinit, lirikat e Lermontovit, poemat e Hajnes, tė Majakovskit e Miskieviēit, lirikat e Gėtes dhe poezi tė Lanaut, Brehtit, Hygoit, Mysesė, Bajronit, Shellit, Bėrnsit, tė Emineskut, etj., u la nė harresė dhe nė mjerim tė plotė pas vitit ’44. I diplomuari nė Grac tė Austrisė, ishte njė pėrkthyes me normė, qė po vdiste dalė e nga dalė nga indiferentizmi i shtetit. I ballafaquar ēdo ditė me rrezikun e ndonjė internimi tė mundshėm qė kishte kapur shumė shokė tė tij tė letrave, ai stėrmundohej pėr gjėra nga mė tė voglat. Njė jetė e vėshtirė, qė e kaloi nė shtėpinė e tij me lagėshtirė, tė papėrfunduar, nė Tiranė, e pjesėrisht nė shtėpinė e rrėnuar tė tij nė Pogradec, i solli edhe sėmundjen qė e ēoi drejt vdekjes. “Kostandinė, bijė e babait, trupin tim edhe tė vdekur ta shpiesh nė Pogradec”, i thotė ai vajzės sė tij tė dashur qė i qėndron tek koka. Pasi heshti pak e pyet: “Po a ke lekė ti, bijė e babkės, tė mė varrosėsh mua atje?”. Kėto janė fjalėt e fundit tė poetit tė madh shqiptar qė vdiq padrejtėsisht si i vogėl.


Petro Marko
25 nėntor 1915- dhjetor 1991

“Cila do tė ishte fjala e fundit kur do tė jepja shpirt? Tani mendoj si i gjallė dhe do tė dėshiroja tė isha i gjallė deri nė ēastin e fundit kur tė thosha: Jetova kohėn si njė aktor qė nuk e shprehu mirė pjesėn e caktuar nga regjisori jetė…”, shkruan nė njė nga shėnimet e tij tė pabotuara mė parė, gjeniu i Brezit tė Humbur. Kjo ėshtė fjala e fundit qė kishte dėshirė tė thoshte ai. Njė “Hasta la vista” vetėm prej Petro Markoje. E menduar deri nė detaj dhe e trishtė, si subjektet e romaneve tė tij. Apo ashtu si jeta e tij, qė ishte e vetmja vepėr e pashprehur mirė. Dhe kjo, jo pėr faj tė tij. Njė nga shkrimtarėt mė tė vuajtur gjatė regjimit diktatorial, i mbylli sytė nė dhjetor tė vitit 1991, atėherė kur sapo po hapeshin perdet e njė Shqipėrie tė lirė.


Teodor Keko
Shtator 1958 – gusht 2002

Dhe nė fjalėt e fundit Teodor Keko do bėnte letėrsi. “Nė kėtė botė nuk ka njerėz tė pėrjetshėm, por kalimtarė. Ėshtė e vėshtirė ta pranosh vdekjen tėnde, por ja qė ajo ėshtė prezente dhe njė ditė vjen, dhe atėherė pavdekėsinė, pikėrisht atė qė lakmojmė, na e dhuron nėse e meritojmė ajo vdekje. Filozofi e komplikuar apo jo!”, kėto ishin fjalėt qė shkrimtari njohur kishte thėnė pak kohė para se tė vdiste. I lindur mė 2 shtator 1958, nė njė familje tė shquar kineastėsh, Teodor Keko qė i vogėl shquhet pėr humorin e hollė dhe shpirtin e rebeluar, cilėsi kėto qė do tė ridimensionoheshin me kalimin e viteve. Nė vitin 1979, nė moshėn 19-vjeēare boton tė parat poezi nė gazetėn letrare “Drita”, pėrcjellė me mjaft dashuri nga personaliteti i letrave shqipe Fatmir Gjata. Shkrimtari i njohur ėshtė shumė aktiv gjatė lėvizjeve demokratike nė Shqipėri dhe zgjidhet deputet i Partisė Demokratike pėr dy mandate rresht. Nė vitin 1996, i zhgėnjyer largohet pėrfundimisht nga politika e drejtpėrdrejtė dhe vendos tė kontribuojė nė demokratizimin e jetės si intelektual pėrmes fjalės nė shtypin e shkruar. Pas njė sėmundjeje tė rėndė Teodor Keko vdes mė 20 gusht 2002 nga njė sėmundje e rėndė.


Dhimitėr Shuteriqi
26 korrik 1915-21 korrik 2003

Shkrimtari i madh Dhimitėr Shuteriqi lindi dhe vdiq ditėn e hėnė. Jetoi nė tri periudha mbretėrinė, socializmin dhe demokracinė. Ai mbi tė gjitha i ka dhėnė letėrsisė kombėtare duke shkruar dhe historinė e saj. Por edhe mė mbresėlėnėse janė momentet e fundit tė jetės sė vetė. Bashkėshortja e tij, Myneveri, tregon se nė njė moment kur po i rrinin tek koka e gjithė familja, ai u shpreh se “ē’bukuri ish, qė aty ishin tė gjithė”. Por edhe mė kuptimplotė se kjo, ishte ajo qė tha shumė mė gjerė dhe me brengė. “Ti, Mynever, e di si e kam shkruar historinė e letėrsisė, me njė brengė pėr tėrė jetėn”. Njė fjali qė nėnkupton se shumė poetė dhe shkrimtarė qė nuk iu lejuan t’i pėrmendte nė atė libėr, do tė mbetet njė brengė qė do ta merrte me vete nė varr. Por nė tė njėjtėn kohė edhe njė thirrje pėr letrarėt shkrimtarėt e historianėt pėr tė shkruar njė vepėr tė plotė dhe tė saktė tė letėrsisė. Pėr tė gjitha kėto, Dhimitėr Shuteriqi punoi tėrė jetėn. Por nuk arriti qė tė plotėsonte atė qė mbante thellė nė vete. Megjithatė, ato fjalė jo vetėm pėr familjen, por edhe pėr tė gjithė mbeten si njė kėshillė e thėnė me zė tė ulėt nė vesh.


Nonda Bulka
(1906-1972)

Chri-Chri i mbylli sytė nė orėn 20:10 tė mbrėmjes sė datės 14 nėntor tė vitit 1972. Prej kohėsh ishte i sėmurė prej kancerit. Ai e dinte se ishte nisur nė njė rrugė pa kthim, por nuk e lėshonte veten. “Do ta mund demonin”, kujton ish-bashkėshortja e tij, Qefseri, fjalėt qė pėrmendte shpesh shkrimtari qė prej vitesh kishte pushtuar zemrat e njerėzve. Qė atėherė kur Nonda Bulka do tė shkruante me nofkėn e tij shpotitėse Chri-Chri. Aiėshtė njė ndėr shkrimtarėt e parė tė viteve `30 qė me krijimet e tij solli kritikėn e protestėn e hapur kundėr regjimit tė Zogut, demaskimin e shoqėrisė sė prapambetur feudale, njė qėndrim tė prerė antiklerikal si dhe denoncimin e politikės imperialiste tė kohės, motive kėto qė mė pas u trajtuan pothuaj nga tė gjithė autorėt e rinj tė viteve `30 e sidomos nga Migjeni. Megjithatė, sėmundja e rėndė shpeshherė ia ulte moralin. Nė njė letėr dėrguar miqve tė tij, kur shkon tė kurohet nė Bukuresht shkruan: “Tė dashur shokė, Sterjo, Zisa, Fate! L’inevitable, l’inexorable, l’ineluctable, l’irreparable …erdhi. (E paevitueshmja, e papėrthyeshmja, e paluftueshmja, e pariparueshmja..). Po hyj edhe unė nė listėn e kandidatėve tė 50000-ve qė i venė pikė librit tė jetės, ēdo ditė nė turmėn e miliardave frymorėve qė mbėrthen globi..”. Me tej, duke e mbyllur letrėn thotė: “P.S: Nė hyrje tė spitalit me shkronja tė padukshme, po qė duken ėshtė shkruar “Voi ch’entrate,Lasciate ogi speranza”
(Ju qė hyni, braktisni ēdo shpresė) Jo Dante, po K…(Kancer)”.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  gjilanasi prej 01.09.15 12:46

Vrasėsit mė mizorė nė histori kanė pasur fiksimet e tyre. Fjalėt e fundit tė tyre, nė disa raste tregojnė ndonjė nga arsyet qė i ēuan tė kryenin vrasje.1.Peter Kurten

Krimi: Vrasje/delikt seksual
Viktima tė identifikuara: 9+
Metoda: Therje/ēekan
Data e vrasjes sė tij: 6 korrik 1931 (nė moshėn 48-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Gijotina

Fjalėt e fundit: “Mė thoni. Pasi ma preni kokėn, a do tė mund tė dėgjoj, sė paku njė moment tingullin e gjakut tim se si rrjedh nga qafa ime? Kjo do tė ishte kėnaqėsi qė do tė pėrfundonte tė gjitha kėnaqėsitė”!


2.John Wayne Gacy

Krimi: Vrasje
Viktima tė identifikuara: 33
Metoda: Ngufatje/Therje
Data e vrasjes sė tij: 10 maj 1994 (nė moshėn 52-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Injeksion

Fjalėt e fundit: “Mė puthni nė prapanicė”!


3.Aileen Wuornos

Krimi: Vrasje
Viktima tė identifikuara: 7
Metoda: Luante prostitutėn, plaēkiste dhe vriste me armė
Data e vrasjes sė saj: 9 tetor 2002 (nė moshėn 46-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Injeksion

Fjalėt e fundit: “Do tė doja tė them: notoj me gur e do tė kthehem si nė Ditėn e Pavarėsisė, me Jezuin, mė 6 korrik, si nė film, anije e tė gjitha. Do tė kthehem”!


4.James French

Viktima tė identifikuara: 2 (ka vrarė edhe shokun e qelisė)
Metoda: Vriste motoēiklistin qė e merrte kur kėrkonte transport
Data e vrasjes sė tij: 10 gusht 1966 (nė moshėn 30-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Karrigia elektrike

Fjalėt e fundit: “Ēka po mendoni pėr kėtė titull: French fries (patate tė skuqura)!


5.Robert Alton Harris

Krimi: Vrasje
Viktima tė identifikuara: 2
Metoda: Armė zjarri
Data e vrasjes sė tij: 21 prill 1992 (nė moshėn 39-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Dhoma e gazit

Fjalėt e fundit: “Ndoshta je mbret, ndoshta je pastrues rrugėsh, por ne tė gjithė vallėzojmė me vdekjen”!


6.Thomas J. Grasso

Krimi: Vrasje
Viktima tė identifikuara: 2
Metoda: Ngufatje
Data e vrasjes sė tij: 20 mars 1995 ( nė moshėn 32-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Injeksion

Fjalėt e fundit: “Nuk i mora shpagesat. Doja shpagesa. Dua qė kėtė mediat ta dinė”!


7.Manuel Pina Babbit (veteran)

Krimi: Vrasje/plaēkitje/sulme
Viktima tė identifikuara: 1
Metoda: E panjohur
Data e vrasjes sė tij: 4 maj 1999 (nė moshėn 50-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Injeksion
Kuriozitet: Gjatė pritjes sė ekzekutimit, u dekorua pėr lėndim nė Luftėn e Vietnamit

Fjalėt e fundit: “Po ua falė tė gjithėve”!


8.Barbara Graham

Krimi: Vrasje
Viktima tė identifikuara: 1
Metoda: Rrahje me revole/ngufatje
Data e vrasjes sė saj: 3 qershor 1955 (nė moshėn 31-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Dhoma e gazit

Fjalėt e fundit: “Njerėzit e mirė janė aq tė sigurt se kanė tė drejtė”!


9.Edward Kelly

Krimi: Vrasje
Viktima tė identifikuara: 6
Metoda: Armė zjarri
Data e vrasjes sė tij: 11 nėntor 1880 ( nė moshėn 25-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Varje

Fjalėt e fundit: “E tillė ėshtė jeta”!


10.Amelia Dyer

Krimi: Vrasje
Viktima tė identifikuara: 6 tė lėnduar, i pėrshkruhen mbi 400 (qė tė gjithė fėmijė)
Metoda: Ngufatje
Data e vrasjes sė saj: 10. qershor 1896.
Metoda e vrasjes sė saj: Varje

Fjalėt e fundit: “S’kam ēfarė tė them”!


11.William Bonin

Krimi: Vrasje/sodomi/trazira
Viktima tė identifikuara: 21-36
Metoda: Ngufatje
Data e vrasjes sė tij: 23 shkurt 1996 (nė moshėn 49-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Injeksion

Fjalėt e fundit: “I sugjeroj ēdo personi qė mendon tė bėjė diēka tė rėnd dhe kundėr ligjit, qė sė pari tė shkojė nė njė vend tė qetė dhe tė mendojnė mirė”!


12.Peter Manuel

Krimi: Vrasje/dhunime
Viktima tė identifikuara: 7-9
Metoda: Armė zjarri
Data e vrasjes sė tij: 11 korrik 1958 (nė moshėn 31-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Varje

Fjalėt e fundit: “Ngrini zėrin e radios dhe do tė shkoj i qetė”!


13.Dr. Marcel Petiot

Krimi: Vrasje/plaēkitje
Viktima tė identifikuara: 27 + (hebrenj gjatė Luftės sė Dytė Botėrore)
Metoda: Helmim (u premtonte strehė dhe ikje nė liri)
Data e vrasjes sė tij: 25 maj 1946 (nė moshėn 49-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Gijotina

Fjalėt e fundit: “Zotėrinj, e kam kėshillėn e fundit: Kthehuni, se kjo nuk do tė jetė pamje e njėjtė”!


14.Gary Burris

Krimi: Vrasje/plaēkitje
Viktima tė identifikuara: 1
Metoda: Armė zjarri
Data e vrasjes sė tij: 20 nėntor 1997 (nė moshėn 40-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Injeksion

Fjalėt e fundit: “Mė teleportoni”!


15.Mario Benjamin Murphy

Krimi: Vrasje me pagesė
Viktima tė identifikuara: 1
Metoda: Shufėr hekuri/Therje
Data e vrasjes sė tij: 17 shtator 1997 (nė moshėn 25-vjeēare)
Metoda e vrasjes sė tij: Injeksion

Fjalėt e fundit: “Sot ėshtė ditė e mirė pėr tė vdekur. Po iu falė tė gjithėve. Shpresoj t’iu fali edhe Zoti”!
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Berti69 prej 22.02.17 10:17

Kėshilla mbresėlėnėse nga njė 24 vjeēar i cili ėshtė nė prag tė vdekjesShumica prej nesh i kalojmė ditėt jo duke i jetuar, por thjesht vetėm ekzistojmė si qenie.

Ne kemi kaq shumė gjėra pėrreth qė na bėjnė tė lumtur, por prapė se prapė ndihemi bosh brenda vetes. Ne ia lejojmė mendjes tonė qė tė na mbajė tėrė natėn zgjuar duke menduar pėr gjėrat qė nuk kanė vlerė.

Pėr ju ndoshta nuk ka fort rėndėsi se si iu kalojnė ditėt, por kjo kėshillė e 24 vjeēarit qė po vdes, do t’iu zgjojė nga gjumi.


Kjo ėshtė letra e tij:

Unė i kam vetėm 24 vjet dhe e kam zgjedhur kravatėn time tė fundit. Ajo kravatė ėshtė kravata qė do ta vesh nė funeralin tim pas pak muajsh. Ndoshta nuk mė pėrshtatet me kostumin tim, por ėshtė perfekte pėr rastin nė fjalė.

Diagnoza e kancerit erdhi shumė vonė pėr mua, tė paktėn para se ta mendoja njė jetė tė lumtur e tė gjatė pėr veten. Mėnyra e jetesės sime, ekzistenca ime ose diēka tjetėr nuk do tė kenė fare rėndėsi sepse unė jetova pa bėrė asgjė qė kishte rėndėsi.

Para se ta merrja lajmin pėr sėmundjen time, shumė gjėra ma okuponin mendjen.
Pastaj e kuptova se ēka kam humbur duke u brengosur pėr gjėrat qė nuk kanė rėndėsi, e duke i lėnė anash ato qė janė shumė tė rėndėsishme. Kėshtu qė unė po ju shkruaj juve pėr njė arsye egoiste. Dua t’i jap kuptim jetės sime duke e shpėrndarė kėtė konkluzion qė e kam bėrė pėr jetėn nė pėrgjithėsi:

-Mos e harxhoni kohėn tuaj duke bėrė punėn qė nuk ju kėnaq. Ėshtė mė se e qartė se ju nuk mund tė keni sukses nė njė punė qė nuk e doni. Durimi, pasioni dhe dedikimi vijnė vetėm kur ju e doni atė qė bėni.

Ėshtė budallallėk tė frikėsohesh nga opinioni i tė tjerėve. Frika ju bėnė tė dobėt dhe ju paralizon. Nėse e lini frikėn tė komandoj me ju atėherė do tė bėhet keq e mė keq ēdo ditė, derisa tė mos mbet asgjė nga ju, vetėm njė figurė false e juaja. Dėgjojeni zėrin tuaj tė brendshėm dhe ndiqeni atė. Disa njerėz mund t’iu quajnė tė ēmendur, por disa do tė ju mendojnė si njė legjendė.

-Merreni kontrollin e jetės tuaj. Merreni pėrgjegjėsinė e plotė pėr gjėrat qė i bėni. Evitojini shprehitė e kėqija dhe pėrpiquni qė tė bėni jetė tė shėndetshme

-Vlerėsojini njerėzit pėrreth jush. Miqtė dhe tė afėrmit tuaj do tė jenė gjithmonė njė pėrkrahje e madhe dhe njė burim i forcės dhe i dashurisė.

Unė nuk jam i mėrzitur se po vdes, sepse pikėrisht ditėt e fundit tė jetės time janė bėrė mė me kuptim. Unė vetėm refuzoj ta pranoj se nuk do t’i pres disa projekte tė rėndėsishme, tė cilat me vite i kam pritur. Gjithashtu shpresoj se lufta nė Siri dhe nė Ukrainė tė pėrfundoj sa mė shpejt.

Ne nuk do tė jemi pjesė e kėsaj bote pėrgjithmonė. Jeta jonė ėshtė njė tregim i shkurtėr nė kėtė planet tė bukur qė pėrfundon tepėr shpejt. Andaj, shijojeni kohėn tuaj nė kėtė jetė, me pasionin mė tė madh. Bėjeni jetėn tuaj interesante. Bėjeni tė vlefshme!

Falemnderit

Shkruan Power of Positivity.com
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalėt e fundit, para vdekjes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi