Ndryshimi midis Shėnjave dhe Yllėsive

Shko poshtė

Ndryshimi midis Shėnjave dhe Yllėsive

Mesazh  Nikolaos prej 17.01.11 16:59

NDRYSHIMI MIDIS SHĖNJAVE DHE YLLĖSIVE

Para 2500 vjetėsh pika e ekuinoksit ndodhej nė yllėsinė e Dashit dhe Peshores. Nė kohėn e sotme, ato janė zhvendosur nė yllėsinė e Peshqve dhe Virgjėreshės dhe ky proēes quhet “lėvizja e ekuinokseve”. Me kėtė fakt astronomėt duan tė hedhin poshtė astrologjinė. Ajo ēfarė ata nuk kuptojnė ėshtė ndryshimi midis njė shėnje dhe njė yllėsie.

Njė shenjė thjesht pėrshkruan njė pjesė specifike prej 30 grade nė zodiak; yllėsia ėshtė thjesht figura (imazhi) qė krijojnė shumė yje bashkė nė qiell. Shenjat janė emėrtuar sipas yllėsive qė u qėndronin pranė. Edhe pse yllėsitė mund tė kenė lėvizur kjo nuk ka rėndėsi pėr astrologjinė perendimore / tropikale.

Nė fakt pranė rrethit zodiakal shtrihen 13 yllėsi: e 13-ta quhet Ofiukus (gjarpėrmbajtėsi), por nuk ka lidhje me astrologjinė perendimore, pasi astrologėt e lashtė morėn emrat e 12 yllėsive tė tjera pėr tė emėrtuar shėnjat e zodiakut. Qielli ėshtė i ndarė nė 12 pjesė tė barabarta prej 30 gradėsh dhe po tė ishin 13 shėnja siē pretendojnė disa tė mbiquajtur “astrologė”, atėherė tė gjithė rregullat e astrologjisė sė vėrtetė do tė prisheshin.

Dielli, Hėna dhe planetet gjatė rrugės sė tyre nė Ekliptikė pėrshkojnė vetėm 12 shėnja. Nė qiell ka plot yllėsi tė tjera si: Orioni, Arusha e Madhe, Sirius, Shqiponja, Gjarpri, Qeni, etj. por neve na interesojnė vetėm 12, nga tė cilat kanė marrė emrat shėnjat zodiakale.

SHENJA ZODIAKALE - DATA TROPIKALE (12 shenja)
(astrologjia perendimore)
Dashi =21 mars - 19 prill
Demi =20 prill- 21 maj
Binjakėt= 22 maj- 22 qershor
Gaforrja =23 qershor –22 korrik
Luani =23 korrik- 22 gusht
Virgjėresha =23 gusht-22 shtator
Peshorja =23 shtator -22 tetor
Akrepi =23 tetor- 22 nėntor
Shigjetari= 22 nėntor -21 dhjetor
Bricjapi =22 dhjetor – 20 janar
Ujori =21 janar- 18 shkurt
Peshqit= 19 shkurt- 20 mars

SHENJA ZODIAKALE DATA SIDERALE (12 shenja)
Dashi -15 prill – 15 maj
Demi -16 maj – 15 qershor
Binjakėt -16 qershor – 15 korrik
Gaforrja- 16 korrik – 15 gusht
Luani -16 gusht- 15 shtator
Virgjėresha- 16 shtator – 15 tetor
Peshorja- 16 tetor – 15 nėntor
Akrepi- 16 nėntor- 15 dhjetor
Shigjetari -16 dhjetor- 14 janar
Bricjapi -15 janar -14 shkurt
Ujori -15 shkurt -14 mars
Peshqit -15 mars- 14 prill

SHENJA ZODIAKALE - DATA ASTRONOMIKE (13 shenja)
Dashi -18 prill- 13 maj
Demi- 14 maj – 19 qershor
Binjakėt -20 qershor – 20 korrik
Gaforrja -21 korrik – 19 gusht
Luani -20 gusht- 15 shtator
Virgjėresha -16 shtator- 30 tetor
Peshorja -31 tetor- 22 nėntor
Akrepi -23 nėntor- 29 nėntor
Ofiukus (gjarpėrmbajtėsi) -30 nėntor- 17 dhjetor
Shigjetar-i 18 dhjetor- 17 janar
Bricjapi -18 janar- 15 shkurt
Ujori 16 -shkurt – 11 mars
Peshqit - 12 mars- 17 pril
[img][/img]

www.astro-al.page.tl


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 01.01.12 20:36, edituar 7 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

astrologjia e vertete

Mesazh  Nikolaos prej 17.01.11 17:10

Astrologjia e vertete duhet te kete patjeter 12 shenja, sepse ka rregulla strikte. Per shembull:
6 shenja jane femerore dhe 6 mashkullore; 6 pozitive dhe 6 negative, secila shenje eshte cift me nje shenje tjeter, secila shenje ploteson nje shenje tjeter; 3 jane shenjat e zjarrit, 3 jane te tokes, 3 te ajrit dhe 3 te zjarrit. pra po te ishin 13 nuk do kishte fare kuptim astrologjia.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndryshimi midis Shėnjave dhe Yllėsive

Mesazh  ILIRA prej 20.08.11 13:56

Pa dashur te flas me kompetenca ne fushen tende me duket se edhe Nostradamus e ka cekur kete shenje
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndryshimi midis Shėnjave dhe Yllėsive

Mesazh  Nikolaos prej 20.08.11 14:02

ILIRA shkruajti:Pa dashur te flas me kompetenca ne fushen tende me duket se edhe Nostradamus e ka cekur kete shenje
Ilira, e shikon se ne cilen liste ben pjese OFiukus? tek lista e trete. QE nuk jane data astrologjike, por astronomike. Astronomet nuk marrin vesh mire nga astrologjia prandaj kam shkruar dhe temen "Astrologjia dhe astronomia: e ema dhe e bija", kush eshte i zgjuar e kupton. Ofiukus eshte yllesi zodiakale nuk eshte shenje zodiakale. Yllesi quhet nje imazh qiellor i formuar nga shume yje bashke, ndersa shenja eshte nje ndarje arbitrare e qiellit ne 12 pjese te barabarta ku shenja e pare nis me ekuinoksin e pranveres, 21 mars fillon Dashi e keshtu me radhe. Pra ofiukus ben pjese ne shenjen e shigjetarit dhe s'ka asnje ndikim. OFIUKUS perkthehet ne shqip GJARPERMBAJTESI


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 20.08.11 15:47, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndryshimi midis Shėnjave dhe Yllėsive

Mesazh  ILIRA prej 20.08.11 14:08

Po mire dakort po e leme yllesia uphiucus e ka nje histori apo jo
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndryshimi midis Shėnjave dhe Yllėsive

Mesazh  Nikolaos prej 20.08.11 14:21

ILIRA shkruajti:Po mire dakort po e leme yllesia uphiucus e ka nje histori apo jo
Ne qiellin e galaktikes sone ndodhen gjithsej 88 yjesi. Prane rrethit te zodiakut (ekliptikes), shtrihen 13 yjesi ku nder ta edhe Ofiukus, nje yjesi prane asaj te Shigjetarit. Astrologet per te emertuar 12 pjeset qiellore moren emrat e 12 yjesive qe i qendronin prane seciles pjese qiellore zodiakale dhe lane jashte emrin e yjesise qe quhet ofiukus. Yjesit nuk ndikojne ne astrologjine perendimore, atyre thjesht u kemi marre emrat per te emertuar shenjat e horoskopit. Ne astrologji ndikojne vetem planetet, bashke me Diellin edhe Henen. Adhendentin dhe Mesqiellorin. Yjesite jane me mijera vite drite larg, merre me mend, tek ylli me i afert pas Diellit, i cili quhet Alfa e Kentaurit, vetem drita ben 4,5 vjet per te shkuar atje. Yjesite kane historine e tyre mitologjike.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndryshimi midis Shėnjave dhe Yllėsive

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi