Horoskopi i ri me 13 shenja...

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Horoskopi i ri me 13 shenja...

Mesazh  Estilen prej 16.01.11 17:51


Ndryshimi i numrit te shenjave te Horoskopit si rezultat i ndryshimit te boshtit te Tokes
"Pėr shkak te animit te boshtit te Tokes,pozicionim ndaj Diellit qe shoqerohej qe prej 3000 vjetesh,ne periudhat e sotme ka ndryshuar dhe ky pozicion" thotė astronomi Parke Kunkle. Tani jo vetėm qė ka njė shenjė tė re Zodiacu , por shumė nga shenjat ekzistuese kanė pesuar ndryshime duke zhvendosur dhe datat perkatese te tyre.

Tė rejat janė si vijon:

Capricorn: ........Jan. 20 – Feb. 16
Aquarius: ..........Feb. 16 – March 11
Pisces: ................March 11- April 18
Aries: ..................April 18- May 13
Taurus: ..............May 13- June 21
Gemini: .............June 21- July 20
Cancer: ..............July 20- Aug. 10
Leo: ....................Aug. 10- Sept. 16
Virgo: .................Sept. 16- Oct. 30
Libra: .................Oct. 30- Nov. 23
Scorpio: .............Nov. 23- Nov. 29
Ophiuchus: ......Nov. 29- Dec. 17
Sagittarius: .......Dec. 17- Jan. 20


Ky grupim i datave tė reja te shenjave te zodiakut u zbulua kohėt e fundit,dhe u raportuar ne Star Tribune te Minesotas,ku datat e ēdo simboli kane lėvizur afersisht nga njė muaj nė sajė tė tėrheqjes gravitacionale te hėnės'dhe te rrotullimit tė Tokės rreth boshtit tė saj -te pasqyruar kohėt e fundit.

http://www.mb.com.ph/articles/298420/its-all-stars-new-zodiac-dates-released


Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 17.01.11 20:25, edituar 2 herė gjithsej

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Horoskopi i ri me 13 shenja...

Mesazh  yasmin prej 16.01.11 18:23

Shume interesant si info,por une uroj te mos jete i vertete,sepse ndihesha shume vetvetja tek aquarius,ndersa tani sipas infos paskam kaluar tek capricorn....
Eshte nje lajm i keq per mua..... :((((
Sipas Astrologjise, tani cfare do te ndryshoje tek karakteri i personave qe nuk jane me tek shenja qe ishin??? Uroj qe Nikolaos te me pergjigjet,do ia dija shume per nder,sepse eshte specialist ne kete fushe!
avatar
yasmin

273


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

re

Mesazh  sergio13 prej 16.01.11 22:29

pershendetje,ishalla nuk eshte e vertet,sepse mendoj qe karakteri im nuk i perket aspak shenjes se binjakeve,sipas perllogaritjes se kesaj te fundit,dhe dicka tjeter nqse ka mundesi me me thene,qe tani e tutje do te me duhet te lexoj shenjen e binjakeve kur jam gaforre flm
avatar
sergio13

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje per 13 shenjat

Mesazh  Nikolaos prej 16.01.11 23:13

Po vertet qe dua te pergjigjem une Yasmin. Se pari dua te te them se mos ke frike se nuk eshte ashtu sic autori e pershkruan. Shenja jote nuk do te ndryshoje aspak. Autori qe i ka shkruar keto gjera, ngaterron astrologjine tropikale (perendimore) me ate siderale yjore. Ndarja e qiellit ne 12 pjese te barabarta eshte bere qe 5000 vjet me perpara dhe seciles pjese i vendosen emrin e yllesise qe i qendron prane.

Ne zodiakun sideral shtrihen 13 yjesi por ne morem vetem emrat e 12 yjesive te tjera per te emertuar keto pjese qiellore te quajtura zodiakale. Ne qiell ka plot e plot yjesi por vetem 13 shtrihen prane zodiakut. Kjo nuk ka rendesi fare per astrologjine perendimore sepse ajo studion levizjet planetare vetem tek 12 pjeset qiellore.

Sot yjesite kane levizur dhe nuk jane me prane shenjes se ciles i kane dhene emrin. Por kjo nuk e prish fare astrologjine as rregullat e saj. Emri eshte tjeter gje dhe shenja eshte tjeter. Keta astrologe qe i thone keto gjera nuk jane fare astrologe profesioniste. Kete gje do ta shpjegoj me mire nje here tjeter. Pra nuk ka asnje gje per t'u shqetesuar. Asgje nuk ndryshon dhe as nuk do te ndryshoje kurre.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 14.08.11 21:53, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

565


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Horoskopi i ri me 13 shenja...

Mesazh  yasmin prej 17.01.11 1:47

Faleminderit per komentin profesional Nikolaos,je i madh!!!
Po mos te me kishe kthyer pergjigje,po mendoja se si do ia beja tani e tutje,pa planetin tim Uranin!
avatar
yasmin

273


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje.

Mesazh  xhema prej 17.01.11 14:46

me falni ndoshta une jam gabim por une nuk shoh ketu ndonje shenje te re apo 13 shenja sic theksuat por shoh se sipas datave kan ndryshuar renditjen e shenjave si psh une jam bricjap ndersa tash me datene lindjes me del se jam shigjetar apo sagitarius tung besoj se me kuptuat dhe do ma sqaroni me hollesisht si ku eshte shenja e 13 flm kalofshi bukur.
avatar
xhema

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Horoskopi i ri me 13 shenja...

Mesazh  yasmin prej 17.01.11 14:57

Pretendohet te jete shtuar edhe nje shenje tjeter;Libra qe i perket ketyre datave: nga 30 tetori-23 nentor,eshte e treta nga fundi e shenuar tek tema qe ka parqitur autori i saj. Edhe ti kalofsh bukur!
avatar
yasmin

273


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje.

Mesazh  xhema prej 17.01.11 15:34

te pershendes dhe falenderoj per pergjigjen e pash qe paskan shtuar nje shenje e quajtur Libra por une me sa shoh perseri jan 12 shenja e jo 13 mos me keqkupto se ndoshta une mund te kem kuptuar gabim ndonje gje te uroj qaste te bukura edhe ty gjithashtu .
avatar
xhema

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHENJA E 13-TE - Ndryshimi midis shenjave dhe yllesive

Mesazh  Nikolaos prej 17.01.11 16:53

NDRYSHIMI MIDIS SHĖNJAVE DHE YLLĖSIVE

Para 2500 vjetėsh pika e ekuinoksit ndodhej nė yllėsinė e Dashit dhe Peshores. Nė kohėn e sotme, ato janė zhvendosur nė yllėsinė e Peshqve dhe Virgjėreshės dhe ky proēes quhet “lėvizja e ekuinokseve”. Me kėtė fakt astronomėt duan tė hedhin poshtė astrologjinė. Ajo ēfarė ata nuk kuptojnė ėshtė ndryshimi midis njė shėnje dhe njė yllėsie. Njė shenjė thjesht pėrshkruan njė pjesė specifike prej 30 grade nė zodiak; yllėsia ėshtė thjesht figura (imazhi) qė krijojnė shumė yje bashkė nė qiell. Shenjat janė emėrtuar sipas yllėsive qė u qėndronin pranė. Edhe pse yllėsitė mund tė kenė lėvizur kjo nuk ka rėndėsi pėr astrologjinė perendimore / tropikale. Nė fakt pranė rrethit zodiakal shtrihen 13 yllėsi: e 13-ta quhet Ofiukus (gjarpėrmbajtėsi), dhe jo Libra (Libra = Peshorja) por nuk ka lidhje me astrologjinė, pasi astrologėt e lashtė morėn emrat e 12 yllėsive tė tjera pėr tė emėrtuar shėnjat e zodiakut. Qielli ėshtė i ndarė nė 12 pjesė tė barabarta prej 30 gradėsh dhe po tė ishin 13 shėnja siē pretendojnė disa tė mbiquajtur “astrologė”, atėherė tė gjithė rregullat e astrologjisė sė vėrtetė do tė prisheshin.
Dielli, Hėna dhe planetet gjatė rrugės sė tyre nė Ekliptikė pėrshkojnė vetėm 12 shėnja. Nė qiell ka plot yllėsi tė tjera si: Orioni, Arusha e Madhe, Sirius, Shqiponja, Gjarpri, Qeni, etj. por neve na interesojnė vetėm 12, nga tė cilat kanė marrė emrat shėnjat zodiakale.

SHENJA ZODIAKALE DATA TROPIKALE
Dashi =21 mars - 19 prill
Demi =20 prill- 21 maj
Binjakėt= 22 maj- 22 qershor
Gaforrja =23 qershor –22 korrik
Luani =23 korrik- 22 gusht
Virgjėresha =23 gusht-22 shtator
Peshorja =23 shtator -22 tetor
Akrepi =23 tetor- 22 nėntor
Shigjetari= 22 nėntor -21 dhjetor
Bricjapi =22 dhjetor – 20 janar
Ujori =21 janar- 18 shkurt
Peshqit= 19 shkurt- 20 mars

SHENJA ZODIAKALE DATA SIDERALE
Dashi -15 prill – 15 maj
Demi -16 maj – 15 qershor
Binjakėt -16 qershor – 15 korrik
Gaforrja- 16 korrik – 15 gusht
Luani -16 gusht- 15 shtator
Virgjėresha- 16 shtator – 15 tetor
Peshorja- 16 tetor – 15 nėntor
Akrepi- 16 nėntor- 15 dhjetor
Shigjetari -16 dhjetor- 14 janar
Bricjapi -15 janar -14 shkurt
Ujori -15 shkurt -14 mars
Peshqit -15 mars- 14 prill

SHENJA ZODIAKALE - DATA ASTRONOMIKE (13 shenja)
Dashi -18 prill- 13 maj
Demi- 14 maj – 19 qershor
Binjakėt -20 qershor – 20 korrik
Gaforrja -21 korrik – 19 gusht
Luani -20 gusht- 15 shtator
Virgjėresha -16 shtator- 30 tetor
Peshorja -31 tetor- 22 nėntor
Akrepi -23 nėntor- 29 nėntor
Ofiukus (gjarpėrmbajtėsi) -30 nėntor- 17 dhjetor
Shigjetar-i 18 dhjetor- 17 janar
Bricjapi -18 janar- 15 shkurt
Ujori 16 -shkurt – 11 mars
Peshqit - 12 mars- 17 pril
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

565


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

astrologjia e vertete

Mesazh  Nikolaos prej 17.01.11 17:11

Astrologjia e vertete duhet te kete patjeter 12 shenja, sepse ka rregulla strikte. Per shembull:
6 shenja jane femerore dhe 6 mashkullore; 6 pozitive dhe 6 negative, secila shenje eshte cift me nje shenje tjeter, secila shenje ploteson nje shenje tjeter; 3 jane shenjat e zjarrit, 3 jane te tokes, 3 te ajrit dhe 3 te zjarrit. pra po te ishin 13 nuk do kishte fare kuptim astrologjia.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

565


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje.

Mesazh  xhema prej 17.01.11 17:27

Faleminderit Nikolaos tash e kuptova she besoj qe ke dhene nje shpjegim mi ate shenjen e 13 qe mue me interesonte te di se cila eshte dhe qe kolegu yne me lart ne e kishte cekur dhe une nuk mundja ta kuptoj edhe nje here faleminderit per shpjegimin kalofsh mir.
avatar
xhema

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Horoskopi i ri me 13 shenja...

Mesazh  Estilen prej 20.01.11 12:29

Nikolaos...

Nuk e njoh astrologjine dhe nuk pretendoj se mund te zhvilloi debat mbi kete teme,por thjesht gjate leximit te spiegimeve tuaja dhe komenteve te antareve,me duket se shoh nje kontradikt..
.Ju thoni ....

Citim....Yjesite jane tjeter dhe shenjat jane tjeter. ok? Yjesite mund ta ndryshojne pozicionin dhe shenjat nuk e ndryshojne asnjehere. Yjesia eshte vetem ajo qe i ka dhene emrin shenjes, asgje me shume dhe nuk ndikon ne ndryshimin e karaktereve. Ajo qe pershkruan ti i perket astrologjise siderale (yjore) ndersa ne njohim astrologjine tropikale (perendimore), e cila nuk e ndryshon kurre pozicionin e shenjave...!!!


Lind pyetja...A ndikon pozicioni real i yjeve ne karekterin tone dhe ne se jo,atehere pse duhet te flasim per astrologji dhe ne se po ....a nuk duhet marre parasysh ndryshimi i ri i pozicioneve te yjesise,pra me 13 shenja...?
Ndoshta pergjigjen ti e ke dhene ne komentet e mesiperme,por une nuk arrita ta perceptoi ate.

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

:P::P

Mesazh  bbb1 prej 20.01.11 18:23

mua me dukett pa kuptim sepse jan 12 muaj te vitit dhe qdo muaj te vitit e mbizotron nje shenjė e veqant qe i perket atij muaji``Dhe qe thone qe eshte zbuluar nje yllesi e re,,,AJO NUK ESHTE ZBULUAR AJO KA QEN ATY GJITHMON,,,prandaj mos u friksoni ju keni ate shenj qe e keni pasur``flm per mirkuptim`
avatar
bbb1

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

astrologjia e vertete

Mesazh  Nikolaos prej 20.01.11 18:45

Ajo per te cilen ke folur ti Estilen eshte astrologjia siderale qe bazohet tek
yjet. Une po flas per astrologjine perendimore (tropikale) e cila
bazohet te planetet, Ne astrologjine e vertete nuk ndikojne yjet, por
ndikojne planetet e sistemit tone diellor. I vetmi yll qe ndikon eshte
vetem Dielli. Ate astrologjine siderale e perdorin me shume indianet
dhe kryesisht vendet e Lindjes. Besoj se je i qarte tani.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

565


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Horoskopi i ri me 13 shenja...

Mesazh  Estilen prej 20.01.11 20:29

Nikolaos shkruajti:Ajo per te cilen ke folur ti Estilen eshte astrologjia siderale qe bazohet tek
yjet. Une po flas per astrologjine perendimore (tropikale) e cila
bazohet te planetet, Ne astrologjine e vertete nuk ndikojne yjet, por
ndikojne planetet e sistemit tone diellor. I vetmi yll qe ndikon eshte
vetem Dielli. Ate astrologjine siderale e perdorin me shume indianet
dhe kryesisht vendet e Lindjes. Besoj se je i qarte tani.

Jo shume i qarte Nikolaos....Atehere me qe thua qe nuk ndikojne yjet por planetet e sistemit tone diellor,atehere edhe une kete kerkoja te me spiegonit,meqense kemi nje ndryshim(anim) te boshtit te tokes ndaj planeteve te sistemit tone diellor,si eshte e mundur qe nuk ndryshoka ndikimi i ketyre planeteve tek karakteri i njeriut...pra tek horoskopi..?

Me c'kam lexuar, kam kuptuar qe astrologjia studion njohjen e cilesive te karakterit te njeriut kur planetet pozicionohen ne drejtim te tij,ne se nuk e kam gabim.Ateher me qe realisht sipas shkencatreve Bota ka pesuar ndryshim te boshtit te saj,detyrimisht dhe poxicionimi i saj ndaj planeteve ka ndryshuar....Ja pra kete kane pasur parasysh ata astrologe qe thone qe ka ndryshuar dhe horoskopi.

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje per ndryshimin e shenjave.

Mesazh  Nikolaos prej 20.01.11 21:05

Estilen, po te jap nje shembull: Ekuinoksi pranveror i bie gjithmone me 21 mars, ai vjeshtor me 23 shtator; solstici i dimrit ndodh me 22 dhjetor dhe solstici veror me 22 qershor. A mund te ndyshoje data e ketyre ekuinokseve dhe solsticeve? mund te ndryshoje duke shkuar nje dite perpara ose nje dite prapa, por jo me shume. Pra e njejta gje ndodh edhe me shenjat e zodiakut. Per sa kohe qe ekuinokset do te jene ne te njejtat data edhe horoskopi do te mbetet gjithmone ne ato data. Pra Dashi fillon gjithmone me ekuinoksin pranveror me 21 mars. Peshorja me ekuinoksin vjeshtor kur dita dhe nata jane barazim (jane si me qene ne peshore, te barabarta)... e keshtu me radhe. Planetet kur futen ne keto shenja (apo ekuinokse) kane secili ndikimin e tyre.... Astrologjia nuk mesohet me nje shpjegim te thjeshte, ajo eshte si nje gjuhe e huaj me vete. Prandaj ju lutem, jo vetem ty, por edhe atyre qe nuk ia dine mire kuptimin kesaj fushe, mos te merren me astrologjine pa e studiuar mire ate. Mos e deformoni ate, sepse duke e deformuar ate ne forma te tilla, ajo do te konsiderohet fall pastaj, nderkohe qe ajo nuk ka asgje te perbashket me fallin, sepse ajo mer per baze daten e lindjes dhe studion levizjet planetare qe jane krijuar nga natyra. Ata te ashtuquajtur astrologe qe e thone se shenjat kane ndyshuar nuk jane astrologe profesioniste, jane me shume te fushes se astronomise dhe bazojne horoskopin me shume tek yllesite. Por yllesite nuk ndikojne tek ne sepse me mijera vite larg drite. Dielli dhe Hena jane dy trupat qe ndikojne me shume ne Toke duke u vijuar pastaj nga familja jone planetare....


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 17.04.11 16:09, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

565


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Horoskopi i ri me 13 shenja...

Mesazh  Estilen prej 20.01.11 21:25

Nikolaos shkruajti:Estilen, ju lutem, jo vetem ty, por edhe atyre qe nuk ia dine mire kuptimin kesaj fushe, mos te merren me astrologjine pa e studiuar mire ate. .

Po zoti mesues...plotesisht dakort,nuk po ju shqetesoi me per kete problem..!!!!!!!!

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shenja juaj e horoskopit ka ndryshuar!!!!!???

Mesazh  digicrom prej 19.02.12 19:32

Below Explains Everything and it will clear up the confusion. You have nothing to worry about. I did not change the chart and it's sad how I received death threats over something I just found out. If you read below it will explain everything.

“Ophiuchus has nothing to do with Astrology. It’s not an Astrology issue. It has to do with the stars — it’s not a sign, it’s a constellation,” said renowned Astrology expert and horoscope writer Rick Levine.

“There are four seasons each with a beginning, middle and end,” Levine added. “That makes 12 zodiac signs, and there’s no such thing as a 13th astrological sign.”

“It began when astronomy professor Parke Kunkle of Minneapolis Community and Technical College told the Minneapolis Star-Tribune about the procession of stars over time. He said “Three thousand years ago the Sun was ‘in’ whatever it was in. Now it’s about a whole constellation off from that.” Kunkle’s quote went viral and was picked up by FOX News and other media outlets because people mistakenly assume that Astrology is based on constellations. But that’s not true,” as quoted from the article answering how did this whole myth get startedAstrological signs are based off the position of the sun relative to the Zodiac constellations on the day you are born. The problem is that the positions were determined thousands of years ago and they have since changed due to the precession, or Earth's "wobble." It would mean horoscope signs as determined by the constellation positions are now nearly a month off.

It's been said that technically Ophiuchus the #13sign has been there all along. I've read that astrologers just don't use it because A) It'll mess up the triplicities and quadrupil...it.ties... (the elements: fire, air, water, earth; and the qualities: cardinal, fixed and mutable). B) It only lasts for 19 days, C) A thirteenth sign would mean there would have to be 13 houses in the Birth Chart, and D) We're already accustomed to the "original" 12 zodiac signs.

The "new" dates are not news -- to astronomers, which are not the same as astrologers. Astronomers include the 13th Zodiac sign, Ophiuchus, which some theorize was discarded by the ancient Babylonians because they wanted 12 signs and not 13. We think it could possibly also be because Scorpio is more in line with the "circle" of Zodiac constellations than Ophiuchus is. That also probably explains why Scorpio is only six days long and Ophiuchus is only 19 days long -- they share a spot along the circle, thus also sharing a portion of the 360 degrees, a portion of the Sun's time in their assigned area and therefore a portion of the calendar.

What are the characteristics of an Ophiuchus? Nobody knows, because astronomers don't assign characteristics based on where the sun was when you were born. And most Western astrologers don't count Ophiuchus. Certainly astrologers could choose to include Ophiuchus and would then have to assign its bearers characteristics and give it an element -- we would guess a Water sign, as Scorpio is one and they are assigned in triangles across the sky, which you can see in the above illustration (Fire: Aries, Leo, Sagittarius; Water: Scorpio, Pisces, Cancer; Air: Gemini, Libra, Aquarius; Earth: Taurus, Virgo, Capricorn).

Ophiuchus is a sign in the Sidereal Zodiac or 13-sign Zodiac, which is a moving Zodiac, as opposed to the Western fixed Zodiac. This moving Zodiac that acknowledges Ophiuchus has shifted almost one full sign from the fixed Zodiac, hence the "new" astrological sign dates:
Capricorn: Jan. 20 - Feb. 16
Aquarius: Feb. 16 - March 11
Pisces: March 11- April 18
Aries: April 18- May 13
Taurus: May 13- June 21
Gemini: June 21- July 20
Cancer: July 20- Aug. 10
Leo: Aug. 10- Sept. 16
Virgo: Sept. 16- Oct. 30
Libra: Oct. 30- Nov. 23
Scorpio: Nov. 23- Nov. 29
Ophiuchus: Nov. 29- Dec. 17
Sagittarius: Dec. 17- Jan. 20

There has also been talk that this "new" change only affects those born after 2009. It seems that not right either. Ophiuchus was discovered just as long ago as the other Zodiac constellations and the Earth's shift on its axis has been happening and will continue to happen forever. In another 3000 years, signs will have shifted again and, for instance with ourselves, all Libras will be Leos.

But astrology doesn't work the same way as astronomy and if Western astrology is something you believe in, you're fine. Nothing has changed. So don't panic, horoscope fans. You can stay just the way you are. But it's an interesting concept to pond
er.
avatar
digicrom

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi