Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Fikrro prej 15.01.11 17:27

Top 10 Demonet (Djajte),me te rrezikshem!Amy-Djalli kryesor i Ferrit (Xhehnnemit)

Pavaresisht emrit te mire qe ka,Amy eshte nje demon (Djall) jashtzakonisht i rrezikshem dhe renditet ne nivelin me te lart per nga rrezikshmeria ne teologjin krishtere,ai konsiderohet te jete kryesusi i ferrit (xhehnnemit).Eshte thene se ai shfaqet ne flake por qe mund edhe te marre formen e njeriut,ai perdore dredhite e tij djallezore,ne familjare,duke arritur keshtu deri tek manipulimi i kishes.

Ai eshte i vendosur qe te marr sa me shum njerez ne ferr dhe jemi te paralajmeruar qe ai do ti perdore te gjitha mjetet qe jane te nevojshme per tia arritur qellimit.Amy mund te jete i perokupuar se si ta beje ndryshimin e ekzistences por ai prap mbetet si nje gjendje komanduese qe shkakton luftera tek njerzimi.Asmodeus - (Abaddon aka) djalli shkaterruesPermendur ne librin e Tobias (Ligji i Pertrire),Asmodeus eshte demoni juaj tipik te cilin e kemi te gjith rreth vetes,ai konsiderohet te jete nje nga Princat e ferrit edhe pse burimet e tjera e permendi si Mbreti i ferrit eshte nje dallim qe nuk mund te thuhet qe nuk ka rendesi.

Nder te tjera Asmodeus eshte pergjegjes per epshin komponent i njohur si nje nga shtate mekatet vdekjepruresedhe thuhet se ata qe paraqesin manipulime ne orientimin e tyre seksual jane te renditur ne perjetesi e nivelit te dyte te xhehnnemit (ferrit).Astaroth-nje nga sherbetoret e Djallit kryesorAstroth eshte me te vertet nje nga 72 djajet me te rrezikshme.Ai perdor tundimin per te joshur njerezimin si udhezues i pafund i tortures,edhe ky merr pjese si nje nder demonet e shtate mekateve vdekjeprurese.


AzazelEshte nje nder djajet me misterioz per vet faktin se dihet shum pak per te dhe origjininen ose perkatesin e tij.Sipas letersis se shenjet Hebreje ai eshte i pranishem tek te gjitha moshat e njeriut.


Baal-Mbreti i Xhehnnemit (Ferrit)Baal mund te jete nje nder djajet me te rrezikshem por nuk mund te themi se e ka pushtetin e plote te ferrit (xhehnnemit).Ai thuhet te jete dora e djathte djallit kryesor,dhe eshte kreu i gjashtedhjetegjashte i demoneve (djajeve) te vegjel.Kjo e bene kete me te rrezikshme me graden e tij te madhe qe eshte nje kercenim i madh per njerezimin.Per njerezit paraqet brutalitetin dhe nje pushtet djallezor qe ndryshe thuhet qe ai eshte makthi i njerezimit.


Beelzebubit-nje nder mbreterit e ferritBeelzebubit ne fakt mund te jete nje identitet i misheruar nga vete djalli edhe pse nuk ka dyshim ne qarqet e tij demoniologe.Ai mund te jete nje misherim alternativ i Baalit ose Bael,disa e konsiderojne si engjell origjinal i rene (pasi qe djalli nuk ishte origjinal engjell).Ne cdo rast Beelzebubin konsiderohet si nje dner djajte me te rrezikshem dhe te fuqishem.

Ai atribohet nga dy mekatet vdekjeprurese Krenaria dhe Lakmia.Ai shpesh quhet si murtaje qe bie mbi njerezimin.Ka pozite te rendesishme me ferr.Byleth-njė prej mbretėrve tė Xhehennemit

Byleth konsiderohet si djall i misheruar nga Baalit ose Beelzebubit.Pavaresisht lidhjes se tij me mbreterit e tjere te ferrit ai eshte shum i fuqishem dhe komandues i tetedhejtetete legjioneve te demoneve (djajeve te vegjel),ai thuhet se eshte nje nder djajet qe kane aftesi tet ndihmojne por qe kerkojn nje sherbim alterior.Historia e Byleth tregon se si nje person njeri mund tia shes shpirtin djallit.


ViganVigan cuditerisht nuk eshte i njohur me ndonje emere tjeter dhe thuhet qe ai eshte vete djalli,sepse pse ekzistojne argumente per kete.Ne menyre tipike perfaqesohet si nje nga perbindeshat gjarper te detit,besohet se vigan eshte gjarperi qe ka korruptuar Adamin dhe Even.Ai zoteron nje te tretat e rregullave te ferrit.


LuciferAi eshte Satani ambicioz me pushtet i uritur per zemerim,ai ka qene edhe motivi kryesor se perse Perndia eshte zemeruar me te. Ai u hodhe me banden e tij duke terhequr engjej me vete.

Disa besojn se Satani perfqesohet nga Luciferi, Vigan dhe Beezebub,ne fakt xhehnnemi ose ferri ka vetem nje djall kryesor ai eshte Satani.Ai urdheron te gjitha fushat e ferrit (Xhehnnemit),dhe eshte nje nder demonet qe njerezimi e konsideron si nje nder me te fuqishmit dhe te rrezikshmit.MephistophelesMephistopheles konsiderohet se rrjedh kryesisht nga Legjenda e Faustit,e dijetarit Wagers.Ai eshte portretizuar shpesh si djalli edhe pse sipas disa teologjive eshte e mundshme qe ta kete marr vetem imazhin e tij.Ai eshte i njohur si nje nder princat e xhehnnemit ose ferrit,ku konsiderohet si nje nga shum duart e djallit.


Edituar pėr herė tė fundit nga Fikrro nė 19.01.11 11:50, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  yasmin prej 15.01.11 20:33

.................


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 27.01.11 2:09, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Admin prej 16.01.11 14:03

Nuk dua te luaj rolin e gjyqit apo te policit dhe te denoj dike, po ashtu nuk dua te futem ne detaje se cili ka faj me pak apo me shume.

Nuk ka nevoje qe polemiken t'a shoqeroni me fjale ofenduese dhe nenēmuese per njeri-tjetrin me nje deshire dhe inat per t'a mposhtur kundershtarin.

Kjo faqe nuk eshte arene lufte dhe gladiatoresh per te ngritur veten dhe nenēmuar tjetrin por eshte arene e mendimeve te ndryshme dhe alternative.

Prandaj energjite negative ti kthejme ne energji pozitive ndaj njeri-tjetrit dhe te anashkalojme egon tone qe shpesh na behet pengese.

Admin

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Fikrro prej 16.01.11 14:20

Mire pra ta shikojm anen pozitive une do ti pergjigjem Yasmines rreth temes:

E nderuar shkrimi nuk eshte trilluar nga une qe te frikesoj te tjeret e aq me pak te shpall panik,ai eshte klasifikim sipas Krishtereve ku eshte perkthyer nga une...qe tregon klasifikimin e djajeve,cdo fe cdo relegjion ka njohuri sado te pakta me shkrimin lart dhe asgje nuk eshte e panjohur.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  yasmin prej 16.01.11 15:44

Si fillim,reagimi im erdhi si pasoje e faktit,qe moderatori fshiu pa te drejte komentim tim fillestar,i cili nuk kishte asgje personale dhe ofenduese,perkundrazi,nje koment dhe kerkese krejtesisht neutrale,dhe ky veprim i fshirjes pa nje shkak konkret, eshte mohim i fjales se lire,dhe me kete nuk mu duk se tregova egon apo fyva njeri,por kerkova shpjegime.

Tani sa i perket fikrros,mesa di une,ky nuk eshte forum fetar qe ne te marrim referenca fetare dhe t'i paraqesim si te verteta absolute,sepse nese i referohemi argumenteve kishtare,deri me tani , as vete kishtaret nuk na kane paraqitur argumente te verteta,por trillime.Kete nuk e them vetem une,por eshte nje fakt i njohur boterisht.Ashtu sic eshte fakt i njohur boterisht qe Kisha, gjithmone ka djegur dijetaret qe kane paraqitur te vertetat,i ka djegur ne furren e druve apo masakruar duke i shpallur dijetaret si sherbetore te djallit.
Une mendoj se ne anetaret ,meritojme te na paraqiten shkrime me fakte sa me afer te vertetes, dhe jo me referenca kishtare.
Me sa kam lexuar ate tabelen e paralajmerimit te forumit thuhet, "nese jeni te kenaqur mbi pikepamjet qe keni per fene,mos vazhdoni me tej"
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Fikrro prej 16.01.11 19:15

Sqarim;

Komentet apo shkrimet qe nuk kane te bejne me temen,fshihen automatikisht.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Fikrro prej 17.01.11 12:56

Komenti eshte fshi, ju lutem mos te ndikojne gjerat personale ne temat e forumit.
avatar
Fikrro

616


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Xhulia123 prej 17.01.11 16:24

yasmin shkruajti:Si fillim,reagimi im erdhi si pasoje e faktit,qe moderatori fshiu pa te drejte komentim tim fillestar,i cili nuk kishte asgje personale dhe ofenduese,perkundrazi,nje koment dhe kerkese krejtesisht neutrale,dhe ky veprim i fshirjes pa nje shkak konkret, eshte mohim i fjales se lire,dhe me kete nuk mu duk se tregova egon apo fyva njeri,por kerkova shpjegime.

Tani sa i perket fikrros,mesa di une,ky nuk eshte forum fetar qe ne te marrim referenca fetare dhe t'i paraqesim si te verteta absolute,sepse nese i referohemi argumenteve kishtare,deri me tani , as vete kishtaret nuk na kane paraqitur argumente te verteta,por trillime.Kete nuk e them vetem une,por eshte nje fakt i njohur boterisht.Ashtu sic eshte fakt i njohur boterisht qe Kisha, gjithmone ka djegur dijetaret qe kane paraqitur te vertetat,i ka djegur ne furren e druve apo masakruar duke i shpallur dijetaret si sherbetore te djallit.
Une mendoj se ne anetaret ,meritojme te na paraqiten shkrime me fakte sa me afer te vertetes, dhe jo me referenca kishtare.
Me sa kam lexuar ate tabelen e paralajmerimit te forumit thuhet, "nese jeni te kenaqur mbi pikepamjet qe keni per fene,mos vazhdoni me tej"

yasmin, une nuk mendoj se eshte perhapur "boterisht" kjo teme, si e para gje per t'u thene.
se dyti, Fikrro ka qene teresisht brenda rregullave, per arsye se kjo teme eshte postuar ne "Entitete", ne vendin qe i takon, prandaj duhet te dish se nuk je e detyruar te lexosh materialin ne qofte se nuk te pelqen, kjo persa i perket faktit qe the se ky nuk eshte nje forum fetar. se treti, edhe OffTopic-u i perdorur ne paragrafin:
"...sepse nese i referohemi argumenteve kishtare,deri me tani , as vete kishtaret nuk na kane paraqitur argumente te verteta,por trillime.Kete nuk e them vetem une,por eshte nje fakt i njohur boterisht.Ashtu sic eshte fakt i njohur boterisht qe Kisha, gjithmone ka djegur dijetaret qe kane paraqitur te vertetat,i ka djegur ne furren e druve apo masakruar duke i shpallur dijetaret si sherbetore te djallit."
jam e sigurte qe te gjitha te dhenat per kodet penale dhe nenet ishin te sakta ligjerisht, por ky forum nuk eshte media zyrtare, prandaj edhe kunderveprimi impulsiv qe bere nuk me duket se ishte i nevojshem, kur mund te ishe ankuar ne nje menyre me te permbledhur e pa fyer askend.
avatar
Xhulia123

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  yasmin prej 17.01.11 16:38

Ma trego ku qendronte fyerja??
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Blak Devill prej 21.01.11 23:01

RENDI ESHTE I SAKTE POR KA DICKA LUCIFERI ESHTE DJALLI AI NUK MUND TE VIHET NE RADHE TE DEMONEVE SEPSE DEMONET JANE NJE SHKALL ME POSHTE SE AI DHE REGJIONET NJE SHKALL ME POSHTE SE DEMONET
avatar
Blak Devill

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Pam BlackVeilBrides prej 23.04.11 12:52

Keni edhe Belial,Leviathan,Belphegor,Astaroth,Thammuz,Baal,Asmodai,Moloch etj etj
Edhe keta jane te rrezikshem.
avatar
Pam BlackVeilBrides

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Niko_ prej 23.04.11 22:55

Megjithse kėtė mbrėmje, nė vendin ku jetoj (Greqi), ndihet njė atmosferė festive dhe nga dritarja shoh njerėzit qė janė duke u dyndur nė kishėn kėtu pranė, me qirinj nė duar pėr tė asistuar nė "ringjalljen e Krishtit", mua po mė tėrheq kjo temė me djaj, nga ana etimologjike dhe historike, sepse nuk besoj as nė fe, e as nė djaj. Pra, do ti lutesha Fikrro's dhe tė gjithė antarevė tė tjerė qė tėrhiqen nga keto tema, tė na japin diēka mė tė zgjeruar per kėta emra. Si p.sh, origjinėn e tyre dhe diēka mė tepėr rreth kėtyre figurave.


blak devill shkruajti:RENDI ESHTE I SAKTE POR KA DICKA LUCIFERI ESHTE DJALLI AI NUK MUND TE VIHET NE RADHE TE DEMONEVE SEPSE DEMONET JANE NJE SHKALL ME POSHTE SE AI DHE REGJIONET NJE SHKALL ME POSHTE SE DEMONET

Emri Lucifer ėshtė njė pėrzjerje fjalėsh latine dhe greke Luce = Dritė dhe Ferei = Sjell. Pra ėshtė sjellės i dritės dhe jo i errėsirės, siē e akuzojnė institucionet fetare. Kėtu mua mė lind pyetja: Pėrse akuzohet si sjellės i errėsirės njė figurė qė quhet Dritėsjellės??

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 23.04.11 23:30

Niko_ shkruajti: Megjithse kėtė mbrėmje, nė vendin ku jetoj (Greqi), ndihet njė atmosferė festive dhe nga dritarja shoh njerėzit qė janė duke u dyndur nė kishėn kėtu pranė, me qirinj nė duar pėr tė asistuar nė "ringjalljen e Krishtit", mua po mė tėrheq kjo temė me djaj, nga ana etimologjike dhe historike, sepse nuk besoj as nė fe, e as nė djaj. Pra, do ti lutesha Fikrro's dhe tė gjithė antarevė tė tjerė qė tėrhiqen nga keto tema, tė na japin diēka mė tė zgjeruar per kėta emra. Si p.sh, origjinėn e tyre dhe diēka mė tepėr rreth kėtyre figurave.


blak devill shkruajti:RENDI ESHTE I SAKTE POR KA DICKA LUCIFERI ESHTE DJALLI AI NUK MUND TE VIHET NE RADHE TE DEMONEVE SEPSE DEMONET JANE NJE SHKALL ME POSHTE SE AI DHE REGJIONET NJE SHKALL ME POSHTE SE DEMONET

Emri Lucifer ėshtė njė pėrzjerje fjalėsh latine dhe greke Luce = Dritė dhe Ferei = Sjell. Pra ėshtė sjellės i dritės dhe jo i errėsirės, siē e akuzojnė institucionet fetare. Kėtu mua mė lind pyetja: Pėrse akuzohet si sjellės i errėsirės njė figurė qė quhet Dritėsjellės??Do tė mundohem unė qė tė ta jap njė pėrgjigje mė atė pak diturin time qė kam pėr kėtė emėr.

Luciferi (Iblisi), Satani (Shejtani) dhe Bisha (Dexhalli)

Janė tre emra qė bėhet fjalė pėr njė tė vetėm djallė.

Luciferi (Iblisi)

Ai quhej Lucifer (sipas Krishtereve) Iblis (sipas muslimaneve) pasi qė vetė e the ishte shkėlqimi ose drita,ishte po ashtu njeri prej banoreve te parajsės (katoliket thonė qiellit) ishte engjėll.Lucifer i referohet njė engjėlli qė jetoi mė tė gjithė engjėjt tjerė nė parajsė,por pėr shkak tė mos bindjes ndaj Zotit dhe sjelljes sė tij jo tė mirė dhe pėr shkak tė mėkateve Zoti e hodhi nga qielli nė tokė,pasi qė nuk pranoi tė pendohej pėr gabimet e bėra.


Satani (Shejtani)

Pasi qė Luciferi ėshtė dėbuar nga qielli nė tokė tashmė ai quhet Shejtan (sipas muslimanėve) dhe Satan (sipas krishtereve).Satani (shejtani) tani ėshtė njė mėkatar i pėrmbysur,ai ka zbritur nė tokė rreth 6000 vjet me parė.Por tashmė jeton nė formėn e shpirtėrave pra ėshtė i padukshėm pėr njerzimin,por do tė vijė dita kur njerėzit do tė mund ta shohin e kur njerėzit do tė mund ta shohin Shejtani do tė quhet Bisha (Dexhalli).


Bisha (Dexhalli)

Bisha (Dexhalli) ėshtė emri i Shejtanit kur do tė bėhet i dukshėm nė tokė dhe do tė pretendojė tė bėhet Perėndi (Zot).Ai do tė ketė ''pamjen'' e Perėndis dhe do tė kėrkoj nga njerėzimi tė lavdėrohet si Perėndi.


Edituar pėr herė tė fundit nga nitty nė 23.04.11 23:39, edituar 3 herė gjithsej
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Albi4all prej 25.04.11 10:40

Ne Grimoire of Armadel Appearance ne nivel me te lart qe perdoren nga magjistaret eshte Solomoni (djalli i pare me fuqi te pa paramenduara nga njerzit ) qe njihet si mbreti i tyre, pastaj vin te tjere per magji e per thirrje e kisha fjalen ...
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

129


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Niko_ prej 26.04.11 3:18

nitty shkruajti:Luciferi (Iblisi)

Ai quhej Lucifer (sipas Krishtereve) Iblis (sipas muslimaneve) pasi qė vetė e the ishte shkėlqimi ose drita,ishte po ashtu njeri prej banoreve te parajsės (katoliket thonė qiellit) ishte engjėll.Lucifer i referohet njė engjėlli qė jetoi mė tė gjithė engjėjt tjerė nė parajsė,por pėr shkak tė mos bindjes ndaj Zotit dhe sjelljes sė tij jo tė mirė dhe pėr shkak tė mėkateve Zoti e hodhi nga qielli nė tokė,pasi qė nuk pranoi tė pendohej pėr gabimet e bėra.

Nuk thashė qė ishte shkėlqimi, por qė emri i tij do tė thotė dritėsjellės, ose dritėmbartės.

Mos vallė kėtu kemi njė rast ku historia pėrsėritet?
Ashtu si edhe nė mitologjinė greke e cila ėshtė shumė mė e hershme se dogmat e feve tė sotme, kemi tė njėjtin rast, kur njėri nga titanėt, Prometeu, i cili theu urdhėrin e Zeusit dhe u dhuroi njerėzve zjarrin (dritėn e dijes) dhe u mėsoi atyre pėrdorimin e tij. Pėr kėtė ai mori njė dėnim tė rėndė nga Zeusi!

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 26.04.11 17:14

Niko_ shkruajti:
Nuk thashė qė ishte shkėlqimi, por qė emri i tij do tė thotė dritėsjellės, ose dritėmbartės.

Mos vallė kėtu kemi njė rast ku historia pėrsėritet?
Ashtu si edhe nė mitologjinė greke e cila ėshtė shumė mė e hershme se dogmat e feve tė sotme, kemi tė njėjtin rast, kur njėri nga titanėt, Prometeu, i cili theu urdhėrin e Zeusit dhe u dhuroi njerėzve zjarrin (dritėn e dijes) dhe u mėsoi atyre pėrdorimin e tij. Pėr kėtė ai mori njė dėnim tė rėndė nga Zeusi!

Seē nuk ma mbushin syrin kėto mitet greke!
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  yasmin prej 26.04.11 18:38

Nuk kane se si ta mbushin mendjen mitet greke, perderisa jane te huazuara dhe te vjedhura!
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Niko_ prej 26.04.11 21:04

yasmin shkruajti:Nuk kane se si ta mbushin mendjen mitet greke, perderisa jane te huazuara dhe te vjedhura!

Nga kush??

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 26.04.11 22:15

Niko_ shkruajti:
yasmin shkruajti:Nuk kane se si ta mbushin mendjen mitet greke, perderisa jane te huazuara dhe te vjedhura!

Nga kush??

Niko,mitologjia greke ėshtė e vjedhur nga Bibila dhe Kur'ani,vetė lartė ke cituar,njė histori qė kinse pėrseritėt ajo historia e Prometeut dhe Zeusit qė janė tė ngjashme me ato qė thuhet dhe shkruhet nė libra tė shenjtė.


Edituar pėr herė tė fundit nga nitty nė 26.04.11 22:29, edituar 1 herė gjithsej
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  yasmin prej 26.04.11 22:26

Niko_ shkruajti:Nga kush??

Nga Lashtesia e popullit tone Pellazg!
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Berti69 prej 26.04.11 22:39

nitty shkruajti:[
Niko,mitologjia greke ėshtė e vjedhur nga Bibila dhe Kur'ani,vetė lartė ke cituar,njė histori qė kinse pėrseritėt ajo historia e Prometeut dhe Zeusit qė janė tė ngjashme me ato qė thuhet dhe shkruhet nė libra tė shenjtė.

Kur ka ekzistuar civilizimi grek kurani nuk ka ekzistuar keshtu qe mos shkruani gjera pa vlere.
Mund te thuash qe kurani ka vjedhur nga bibla por jo civilizimi grek.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  yasmin prej 26.04.11 22:46

berti69 shkruajti:
Mund te thuash qe kurani ka vjedhur nga bibla por jo civilizimi grek.

Edhe ti e ke shkrire tani me kete qe na the! Me top me top....
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Berti69 prej 26.04.11 22:52

yasmin shkruajti:
berti69 shkruajti:
Mund te thuash qe kurani ka vjedhur nga bibla por jo civilizimi grek.

Edhe ti e ke shkrire tani me kete qe na the! Me top me top....

Ne kuran vetem emrat e historive ndryshojne nga Bibla:
ADAM-ADEM,
EVE-HAVA,
ABRAHAM-IBRAHIM,
MOIS-MUSA,
DAVID-DAUT,
MARIA-MEJREME
JEZU-ISA ................................................

pra copy paste me ca ndryshime te vogla.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 26.04.11 22:57

berti69 shkruajti:
nitty shkruajti:[
Niko,mitologjia greke ėshtė e vjedhur nga Bibila dhe Kur'ani,vetė lartė ke cituar,njė histori qė kinse pėrseritėt ajo historia e Prometeut dhe Zeusit qė janė tė ngjashme me ato qė thuhet dhe shkruhet nė libra tė shenjtė.

Kur ka ekzistuar civilizimi grek kurani nuk ka ekzistuar keshtu qe mos shkruani gjera pa vlere.
Mund te thuash qe kurani ka vjedhur nga bibla por jo civilizimi grek.

Mos me thuaj qė kėto pėrrallat mitologjike na u vendosėn nė Kur'an,mė jep prova qė mitologjia greke ėshtė shum mė e vjetėr.

Nuk ėshtė e logjikshme qė pėrallat tė na paraqiten nė libra tė shenjtė se aso perralla tė mbush unė ty sa tė duash edhe gjyshja ime ka njė imagjinatė mė tė zhvilluara se ajo greke(e kam fjalėn pėr ngjarjet tjera mitologjike greke,p.sh., pavdekėsia e Akilit) .Ani tash qė kanė filluar dyshime tė ndryshme mbi mitologjinė greke apo ku di une.

Kur ka ekzistuar civilizimi grek kurani nuk ka ekzistuar keshtu qe mos shkruani gjera pa vlere.

Pse nuk na jep ti ndonjė vlerė,mbasi ne flasim pa vlera,sa luan rolin e gjykatėsit pa ēekiē druri!
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Berti69 prej 26.04.11 23:02

Ndegjo arabo-fil, historia e botes nuk ka filluar me kuranin.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 26.04.11 23:16

berti69 shkruajti:Ndegjo arabo-fil, historia e botes nuk ka filluar me kuranin.

Urdhėro mor ''shkencėtarė'',i trego dicka me vlerė kėtij Arbao-filit, se nuk ja mbushi syrin njė fjali nga ty kėtij Nitty-t.

Qė unė tė pajtohem me diēka qė ky Nitty duhet tė mos i gjejė kritikė duhet qė ai diēka tė jetė goxha me vlerė sa qė unė mos ta dalloj,defektin.

Ndegjo arabo-fil, historia e botes nuk ka filluar me kuranin.

Pse me ēka ka filluar historia e botės,mos me thuaj me kėtė mitologjine greke se do ma prisėsh ''oreksin''!
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Niko_ prej 26.04.11 23:28

yasmin shkruajti:Nga Lashtesia e popullit tone Pellazg!

Yasmin, ne nuk mund tė ngulim kėmbė se jemi tė vetmit pas'ardhės tė pellazgėve,
pasi ata kanė banuar dhe populluar tė gjithė pellgun e Mesdheut. Ka edhe shumė arsye tė tjera "sipas meje", por nuk po i pėrmend sepse do zgjatesha shumė dhe mendoj se kemi dalė fare nga tema.

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Nikolaos prej 26.04.11 23:30

Me fal Nitty qe po nderhyj une. Eshte e vertete qe mitologjia greke eshte shume me e lashte se kurani dhe bibla, kete e dine te gjithe. Kurani dhe bibla flasin per nje zot te vetem, ndersa me perpara njiheshin shume zota qe kane lidhje me mitologjine. Kjo mitologji nuk eshte shkruar vetem nga greket, por romaket ruajne shume mire dokumente, statuja dhe objekte qe lidhen me mitologjine greke. Zotat e Olimpit ndodheshin ne Larisa te Greqise sipas legjendes. Ne malin Olimp (me i larti ne Greqi) nisen per here te pare lojrat olimpike. 7 ditet e javes jane formuar per nder te zotave te dikurshem te mitologjise klasike. Une e kam studiuar shume mire kete fushe. Iliret, Maqedonasit dhe Greket e lashte kishin si perendi kryesore Zeusin dhe Apollonin. Thuhet se vet fjala "Zot" vjen prej fjales "Zeus" duke pesuar ndryshime sipas periudhave te ndryshme: Zeus- Zeuth -Zeut -Zot.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 26.04.11 23:38

Nikolaos shkruajti:Me fal Nitty qe po nderhyj une. Eshte e vertete qe mitologjia greke eshte shume me e lashte se kurani dhe bibla, kete e dine te gjithe. Kurani dhe bibla flasin per nje zot te vetem, ndersa me perpara njiheshin shume zota qe kane lidhje me mitologjine. Kjo mitologji nuk eshte shkruar vetem nga greket, por romaket ruajne shume mire dokumente, statuja dhe objekte qe lidhen me mitologjine greke. Zotat e Olimpit ndodheshin ne Larisa te Greqise sipas legjendes. Ne malin Olimp (me i larti ne Greqi) nisen per here te pare lojrat olimpike. 7 ditet e javes jane formuar per nder te zotave te dikurshem te mitologjise klasike. Une e kam studiuar shume mire kete fushe. Iliret, Maqedonasit dhe Greket e lashte kishin si perendi kryesore Zeusin dhe Apollonin. Thuhet se vet fjala "Zot" vjen prej fjales "Zeus" duke pesuar ndryshime sipas periudhave te ndryshme: Zeus- Zeuth -Zeut -Zot.

Prap se prap nuk e hedhė poshtė atė qė unė thashė e di pėrse ja arsyeja:

Gjersa qeniet e gjalla evulojnė ( bimėt dhe shtazėt) dasht e pa dashtė,kush tė siguron ty qė ato shkrimet e vjetra greke nuk kanė evuluar qėllimisht nga dora e njeriut.Nuk e besoj kurrė nė lashtėsin e pandryshueshme tė kėtyre miteve,mund tė ndodhė qė ato tė jenė ndryshuar duke i perngjarė kėshtu librave tė shenjtė.

Bėre mirė qė ndėrhyre se tė paktėn ti mė tregove diqka mė argumentuese.
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Nikolaos prej 26.04.11 23:44

E si munden te evoluojne statujat e vjetra, shkrimet neper gure, emrat e qyteteve me emra te mitologjise et etj? Ti e di, per shembull, qe Apollonia e Fierit e ka marre emrin per nder te perendise Apollon (qe ishte vet Dielli). Greket dhe iliret kishin te njejtat besime. Nitty mos e tepro!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  yasmin prej 26.04.11 23:52

Niko_ shkruajti: Yasmin, ne nuk mund tė ngulim kėmbė se jemi tė vetmit pas'ardhės tė pellazgėve,
pasi ata kanė banuar dhe populluar tė gjithė pellgun e Mesdheut. Ka edhe shumė arsye tė tjera "sipas meje", por nuk po i pėrmend sepse do zgjatesha shumė dhe mendoj se kemi dalė fare nga tema.

Grekerit njehere nuk jane pasardhes te pellazgeve. Me qe ra fjala c'me thua per arvanitasit? Po per misterin e Dodones ne malin e Tomorrit c'me thua, po per besimin pellazg dhe svastiken e tyre c'me thua? Po per gjuhen qe foli Homeri me ke te ngjan me shume; se me greqishten jo qe jo njehere...
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Niko_ prej 26.04.11 23:54

nitty shkruajti:Niko,mitologjia greke ėshtė e vjedhur nga Bibila dhe Kur'ani,vetė lartė ke cituar,njė histori qė kinse pėrseritėt ajo historia e Prometeut dhe Zeusit qė janė tė ngjashme me ato qė thuhet dhe shkruhet nė libra tė shenjtė.


Nėse do ti referohemi historisė atėherė menjėherė do tė kuptojmė qė fetė tė cilat praktikohen sot janė mė tė reja nė kohė se mitologjia Greke dhe PAGANIZMI! Si mund tė jetė e vjedhur mitologjia kur ajo ėshtė shumė mė e hershme se bibla dhe kurani???

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 26.04.11 23:55

Nikolaos shkruajti:E si munden te evoluojne statujat e vjetra, shkrimet neper gure, emrat e qyteteve me emra te mitologjise et etj? Ti e di, per shembull, qe Apollonia e Fierit e ka marre emrin per nder te perendise Apollon (qe ishte vet Dielli). Greket dhe iliret kishin te njejtat besime. Nitty mos e tepro!

Mos mė thuaj qė janė gjetur tashme edhe ''fosilet'' e statujave ose shkrimeve nėpėr gurė.

Ti e di, per shembull, qe Apollonia e Fierit e ka marre emrin per nder te perendise Apollon (qe ishte vet Dielli).

Unė njoh vetėm njė perėndi,qė nuk ėshtė statujė dhe i vizatuar nė gurė,pėr tjerat perėndi s'mė bėnė fare.

Tė lutem mos tė vazhdojmė mė pėr dy arsye se kemi dalė nga tema ''Top 10 demonėt djajte mė tė rrezikshėm'',dhe nėse vazhdojmė kėshtu mund tė tė acarojė me mendimin tim (e qe nuk dua ta bėjė) qė nuk e ndryshojė pėr asgjė nė botė edhe nėse qofsha gabim.
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 26.04.11 23:57

Niko_ shkruajti:
nitty shkruajti:Niko,mitologjia greke ėshtė e vjedhur nga Bibila dhe Kur'ani,vetė lartė ke cituar,njė histori qė kinse pėrseritėt ajo historia e Prometeut dhe Zeusit qė janė tė ngjashme me ato qė thuhet dhe shkruhet nė libra tė shenjtė.


Nėse do ti referohemi historisė atėherė menjėherė do tė kuptojmė qė fetė tė cilat praktikohen sot janė mė tė reja nė kohė se mitologjia Greke dhe PAGANIZMI! Si mund tė jetė e vjedhur mitologjia kur ajo ėshtė shumė mė e hershme se bibla dhe kurani???

Niko

Ja arsyeja qė shoh unė!

Gjersa qeniet e gjalla evulojnė ( bimėt dhe shtazėt) dasht e pa dashtė,kush tė siguron ty qė ato shkrimet e vjetra greke nuk kanė evuluar qėllimisht nga dora e njeriut.Nuk e besoj kurrė nė lashtėsin e pandryshueshme tė kėtyre miteve,mund tė ndodhė qė ato tė jenė ndryshuar duke i perngjarė kėshtu librave tė shenjtė.
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Nikolaos prej 27.04.11 0:00


Unė njoh vetėm njė perėndi,qė nuk ėshtė statujė dhe i vizatuar nė gurė,pėr tjerat perėndi s'mė bėnė fare. - Nitty, siē njeh ti kete perendine tani, ne ate kohe njiheshin dhe perendite e tjere po njesoj. Po te kishe lindur ne ate kohe do besoje edhe ti si ata. Nje thenie thote " Feja e sotme eshte mitologjia e se nesermes". Kaq kisha.

avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Niko_ prej 27.04.11 0:30

yasmin shkruajti:Grekerit njehere nuk jane pasardhes te pellazgeve. Me qe ra fjala c'me thua per arvanitasit? Po per misterin e Dodones ne malin e Tomorrit c'me thua, po per besimin pellazg dhe svastiken e tyre c'me thua? Po per gjuhen qe foli Homeri me ke te ngjan me shume; se me greqishten jo qe jo njehere...

Duam apo s'duam ne, faktet tregojnė qė jemi shumė tė pėrafėrt me grekėt. Nuk janė tė pakėt ata qė mendojnė qė jemi degė tė sė njėjtės pemė. Pėr arvanitėt tė them qė padyshim ata janė para'ardhėsit e shqiptarėve tė sotėm. Sa pėr tempullin e orakullit tė Dodonės qė i kushtohej Zeusit pellazgjik, (mendimi im personal) ėshtė se faktet deri tani, nė kohėn qė po flasim thonė se Dodona ėshtė zbuluar dhe ndodhet pranė Janinės nėn kembėt e malit Tomaros (kam patur rastin ta vizitoj). Nuk mund tė pretendoj qė ishte njė tempull "shqiptar" pasi nė trojet tona nuk ėshtė zbuluar ende ndonjė orakull tjetėr i ngjashėm me tė, kurse nė territoret qė zotėrohen nga grekėt e sotėm janė zbuluar disa tė tillė. Pėr gjuhėn e Homerit nuk mund tė them shumė gjėra, sepse besoj se nuk tė bie rasti ndonjėherė tė kesh nė duar ose tė publikuar diku ndonjė tekst origjinal dhe besoj qė ata qė pretendojnė se i kanė, i shfrytzojnė sipas interesave tė tyre! Me sa kam patur rastin tė lexoj dal nė pėrfundimin se shumica e fjalėve qė shkruhen aty janė tė greqishtes antike, por ka edhe disa fjalė aty qė nuk i ruan dhe nuk i spjegon greqishtja dhe cutitėrisht i ruan edhe sot gjuha shqipe. Ky fakt mė bėn tė dyshoj edhe mė tepėr qė jemi degė tė tė njėjtit trung.

Niko_

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 27.04.11 10:16

Nikolaos shkruajti:Nje thenie thote " Feja e sotme eshte mitologjia e se nesermes"

Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur.
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.


Avava...ē'mė shkriu kjo thėnia jote,mė bėri ujė qiriu.

Fjala mitologji (nga Gjuha Greke μυϑος mythos, njė tregim, dhe λογος logos, fjalim ose argument; shqip edhe mythologji) nėnkupton tregimin e miteve - historive qė njė kulturė specifike beson dhe pėrdor tė mbinatyrshmen pėr tė interpretuar ngjarje natyrore dhe pėr tė shpjeguar natyrėn e universit dhe njerėzimit.

Ti e di shumė mire qė feja islame dhe Kur'ani kanė dhėnė shumė shpjegime nė shumēka,ėshtė dicka aq reale sa qė kurrė nuk do tė mund tė quhet mitologji.
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Nikolaos prej 27.04.11 12:02

O Nitty nuk eshte nevoja te me perkufizosh mitologjine se e di shume mire se ēfare eshte ajo, ok? Nė Pėrkufizimin e saj ti thua:"...beson dhe pėrdor tė mbinatyrshmen pėr tė interpretuar ngjarje natyrore dhe pėr tė shpjeguar natyrėn e universit dhe njerėzimit." Po tė njėjtėn gjė bėn dhe feja jote islame. Beson "Zotin" qė ėshtė i mbinatyrshėm, mundohet tė shpjegojė natyrėn e universit dhe njerėzimit. Pra njėsoj si mitologjia dikur, prandaj dhe kjo feja jote nė tė ardhmen e largėt do tė quhet mitologjia e 2000 vjeēarit tė fundit. Ky ėshtė mendimi im dhe nuk pres mbėshtetje pėr kėtė, as nga ti as nga besimtarėt e tjerė. Ti po deshe qesh sa tė duash se falas ėshtė e qeshura. Thėnien nuk e kam thėnė unė, por njerez me te medhenj se une e se ti.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 12:12

Niko_ shkruajti: Duam apo s'duam ne, faktet tregojnė qė jemi shumė tė pėrafėrt me grekėt. Nuk janė tė pakėt ata qė mendojnė qė jemi degė tė sė njėjtės pemė. Pėr arvanitėt tė them qė padyshim ata janė para'ardhėsit e shqiptarėve tė sotėm. Sa pėr tempullin e orakullit tė Dodonės qė i kushtohej Zeusit pellazgjik, (mendimi im personal) ėshtė se faktet deri tani, nė kohėn qė po flasim thonė se Dodona ėshtė zbuluar dhe ndodhet pranė Janinės nėn kembėt e malit Tomaros (kam patur rastin ta vizitoj). Nuk mund tė pretendoj qė ishte njė tempull "shqiptar" pasi nė trojet tona nuk ėshtė zbuluar ende ndonjė orakull tjetėr i ngjashėm me tė, kurse nė territoret qė zotėrohen nga grekėt e sotėm janė zbuluar disa tė tillė. Pėr gjuhėn e Homerit nuk mund tė them shumė gjėra, sepse besoj se nuk tė bie rasti ndonjėherė tė kesh nė duar ose tė publikuar diku ndonjė tekst origjinal dhe besoj qė ata qė pretendojnė se i kanė, i shfrytzojnė sipas interesave tė tyre! Me sa kam patur rastin tė lexoj dal nė pėrfundimin se shumica e fjalėve qė shkruhen aty janė tė greqishtes antike, por ka edhe disa fjalė aty qė nuk i ruan dhe nuk i spjegon greqishtja dhe cutitėrisht i ruan edhe sot gjuha shqipe. Ky fakt mė bėn tė dyshoj edhe mė tepėr qė jemi degė tė tė njėjtit trung.

Nuk eshte ceshtja se duam apo nuk duam ne, jane zbulime arkeologjike dhe antropologjike qe vertetojne kete qe po te them, dhe studime te tilla nuk vijne nga pseudo-arkeologet tane, por nga te huaj si Robert Temple e me radhe. Po nuk eshte kjo tema, se ketu ne kete forum me shume ka rendesi te besh magji dhe te merresh me komplote boterore all-Iluminati te pabaza, se sa t'i kushtohet rendesi atyre komploteve qe na jane bere Ne si popull. Por nejse, gjerat do te ndryshojne nje dite, Shqiptaret nuk i kane luajtur akoma kartat e tyre!!!
avatar
yasmin

260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 27.04.11 12:30

Nikolaos shkruajti:O Nitty nuk eshte nevoja te me perkufizosh mitologjine se e di shume mire se ēfare eshte ajo, ok? Nė Pėrkufizimin e saj ti thua:"...beson dhe pėrdor tė mbinatyrshmen pėr tė interpretuar ngjarje natyrore dhe pėr tė shpjeguar natyrėn e universit dhe njerėzimit." Po tė njėjtėn gjė bėn dhe feja jote islame. Beson "Zotin" qė ėshtė i mbinatyrshėm, mundohet tė shpjegojė natyrėn e universit dhe njerėzimit. Pra njėsoj si mitologjia dikur, prandaj dhe kjo feja jote nė tė ardhmen e largėt do tė quhet mitologjia e 2000 vjeēarit tė fundit. Ky ėshtė mendimi im dhe nuk pres mbėshtetje pėr kėtė, as nga ti as nga besimtarėt e tjerė. Ti po deshe qesh sa tė duash se falas ėshtė e qeshura. Thėnien nuk e kam thėnė unė, por njerez me te medhenj se une e se ti.

Unė nuk qesh me mendimet e tė tjerėve,pėrkundrazi mundohem ti lexoj me vemėndje ato qė shkruajn tė tjerėt se nėse qesh atėherė unė ēdo gjė do ta kem marr pėr shaka?(mos tė tė habis shkrimi im,se kur kam thėnė mė shkirve doja tė thoja ma vure flakėn)

Dallimi i mitologjisė dhe fesė time po mundohem tė them qė,feja ka shumė gjėra reale kurse mitologjia ka fantazi,kėshtu qė nuk mė duket shumė e drejtė tė quhet diēka qė ka aq shumė realitet mitologji.
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Nikolaos prej 27.04.11 12:37


Ti thua: feja ka shumė gjėra reale kurse mitologjia ka fantazi. Tani po qesh une. Ashtu si te duket ty fantazi mitologjia edhe neve na duket fantazi "Zoti" ne te cilin ti beson. Edhe ju vet e fantzoni ate perderisa nuk e keni pare kurre. Te gjitha hipotezat e fese per krijimin e botes fantazi jane se akoma nuk eshte zbuluar e verteta absolute.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 27.04.11 12:58

Nikolaos shkruajti:
Ti thua: feja ka shumė gjėra reale kurse mitologjia ka fantazi. Tani po qesh une. Ashtu si te duket ty fantazi mitologjia edhe neve na duket fantazi "Zoti" ne te cilin ti beson. Edhe ju vet e fantzoni ate perderisa nuk e keni pare kurre. Te gjitha hipotezat e fese per krijimin e botes fantazi jane se akoma nuk eshte zbuluar e verteta absolute.

Fillove pėrsėri tė mė tregosh qė je njė skeptik!

Kėtė e kemi kuptuar o Nikolaos,s'ėshtė nevoja tė na pėrsėritėsh se askush nuk te quajti fetarė.

Nikolaos pse nuk mund ta zhvillojm njė bisedė pa u ndėrlidh besimet tona,e sheh ti vete je ai qė kėrkon tė na hedhesh poshtė duke dalė pėrseri aty ku gjithmonė pėrfundojm.

Nėse vazhdon kėshtu do ma krijosh njė bindje se njohurit tuaja janė tė kufizuara pėrveē Astrologjisė,dhe se nė tema tė tjera ti gjen pretekst se ne fetarėt besojm nė ''Zot tė fantazuar''.

Unė nuk e shoh botėn si ty dhe ti nuk e sheh botėn si unė kaq e rėndė ėshtė qė ta kuptosh!
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  Nikolaos prej 27.04.11 13:07

Une thjesht po shpreh ate qe mendoj Nitty, nuk po te imponoj asgje, as nuk po te ofendoj...por nejse e leme me kaq se kemi dale krejtesisht nga tema.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Top 10 Demonėt (Djajtė),mė tė rrezikshėm!

Mesazh  nitty prej 27.04.11 16:21

Nikolaos shkruajti:Une thjesht po shpreh ate qe mendoj Nitty, nuk po te imponoj asgje, as nuk po te ofendoj...

Mė fal the nuk po tė ofendoj,tė lutem Nikolaos!!!!!

Nje thenie thote " Feja e sotme eshte mitologjia e se nesermes"

Tė shėndrrosh besimin tim nė mitologji nuk tė duket ofendim.Ne fakt ky ėshtė mė se njė ofendim,ne nuk jemi perasonazhe o Nikolaos.Sa do qė kėtė thėnien nuk e ke shpikur ti,e ke postuar ti si fjali shabllon nga ateistėt tjerė.

E lėmė me kaq pra.@:
avatar
nitty

169


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi