Zbulohet numri me 13 milionė shifra

Shko poshtė

Zbulohet numri me 13 milionė shifra

Mesazh  arbri1994 prej 10.01.11 2:25

Zbulohet numri me 13 milionė shifra

Njė grup matematicientėsh tė universitetit tė Kalifornisė dhe Los Angeles kanė lajmėruar zbulimin e njė numri me 13 milionė shifra.

Ata kanė fituar kėshtu njė cmim prej 100.000 dollarė qė ishte premtuar pėr atė qė do tė zbulonte njė numėr mė tė madh se 10 milionė shifra. Cmimi do tė dorėzohet sapo numri tė bėhwt publik.

Pėr tė zbuluar numrin, Universiteti kalifornian ka zėnė njė rrjet me 75 kompjutera me njė sistem operativ “Windows XP” si dhe njė sistem tjetėr kompiuterik alternativ qė shėrben pėr tė verifikuar numrin. Bėhet fjalė pėr numrin primar tė 46-tė tė Mersenne.

Numri primar i Mersenne (nga emri i matematicientit francez Marin Mersenne, 1588-1684) shprehet ne formulėn “2 x p – 1”, ku “p” ėshtė nė vetvete njė numer primar, d.th i dukshėm vetėm pėr veten e vet dhe pėr njė.

Vlera e “p-sė” e gjetur nga matematicientėt kalifornian ėshtė i barabartė me 43.112.609.

Bėhet fjalė pėr njė sukse tė ri pėr programin “Great Internet Mersenne Prime Search” (GIMPS), qė ka vėnė nė garė gjatė gjithė kėtyre viteve matematicientė nga e gjithė bota dhe ka sjell nė dritė njė seri numrash tė rinj para Mersenne.

Njė cmim prej 100 mijė dollarė ėshtė vėnė nė lojė nga “Electronic Frontier Foundation” pėr atė qė gjente njė numėr primar tė Marsenne me mė shumė se 10 milionė shifra.

“Jemi entuziast “, tha pėr “Los Angeles Times” shefi i grupit tė matematicientėve kalifornian, Edson Smith, “Dhe tani tė pėrveshim mėngėt pėr tė kėrkuar numrin tjetėr”.
avatar
arbri1994

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi