Natyrė

Shko poshtė

Natyrė

Mesazh  Fikrro prej 30.12.10 17:43

Ushqeni syrin tuaj

Fotografi te natyres madheshtore:avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Natyrė

Mesazh  Ufo prej 17.08.11 19:24

Good Morning Niagara

Nėse ka vėrtetė EDEN, siē thonė, ti stjuardesė bjonde vjen EKSPRES prej Parajse.
Po pse vėren e trishtuar, si hėna nė akasje?
Sytė si dy Bajkalė, flokėt shkarė mbi shpinė si ujvara.
Unė, sa tė takoj, tė puth lehtazi dorėn e vrik tė ēuēurit te veshi si unazė:

“Good morning Niagara!”


Ti mė servir diēka e buzėqesh kaq ėmbėl. “Jo! S’po mė deh shampanja qė sa ma ke gostitur.
Por kėto krrela tė gjata (me ar tė pėrshkėnditur)
ku ngatėrrohet dita e arratiset nata.” Vozit si blin CONCORDA
pranė U2-ve spiunė: Qiell pas e qiell pėrpara!
Unė tė shpleks pak flokėt, ul zėrin dy-tri korda:

“Good morning Niagara!”

E tek tė ledhatoj, rrėmbushur sytė lot, pyes si kot papritur:
“Pse buis gjethi e ēel (prej shirave tė buta)
kur matet lumturia me grimcat e minutave?
Pse gjithė ky qiell paskaj mė ngjan posi njė qenie pa kokė e pa vertebėr?
Pse te kjo humbėtirė (mbushur me satelitė) unė jam krejt i shurdhėr e krejt i verbėr?”
CONCORDA, si gjithnjė, ēan breza tė pashkelur e u dėrgon “mesazhe” anijeve kozmike
e alienėve tė palodhur. (Qiell pas e qiell pėrpara!)
Ne vetėm pak minuta kemi qė jemi njohur:

UFO-ja ime Niagara!


„Por ēka po ndodh kėshtu!” gati sa s’ulurij tek vėrej ca si fantazma, sė afėrmi e sė largu.
„Janė piratė modernė, sqifterė tė zinj biblikė a vetė Qoftėlargu?“
E gjithė kėto kopč qė nuk iu dihet as rrėnja e as iu dihet fara,
bubullojnė sė bashku:

„Good morning Niagara!“

Unė tė rrok nė ēas e bėrtas, si i krisur! “Jo! Nuk tė dorėzoj!”
Ti vėren si e trallisur e humbet nėpėr mjegull.
E, tek qėndron diku, aty mes reve pezull
Sa tė thith pėrpak honi : tek unė vrik pėshtetesh.
Unė prap ndjej dhe njė herė atė pėrcėllimė rrėnqethėse,
qė u kall varreve frikėn e i fut Kozmosit tmerre:
“Kot po ia zini rrugėn kėsaj grenze tė vogėl qė i thonė yjtė: “Niagara”,
ti e mban kot nė mendje.” E gjėmon prap n’ETER:
“Jo! Nuk ka dallėndyshe, qė bujt nė strehėn tėnde. Dhe s’kthehet prap nė Qiell!”

Vėrej nga vjen shungullima: Qiell pas e qiell pėrpara!
“Good morning Niagara!

Good morning Niagara!”
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Natyrė

Mesazh  Ufo prej 18.08.11 11:54


''Njė fije epike, Afrika e Jugut''


''Siluetė nė perėndim tė diellit, njė anije tradicionale nė Zanzibar''


Muzg nė Southwold

avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Natyrė

Mesazh  Androo prej 21.12.11 19:50Ishulli mė i ēuditshėm nė botė

Ishulli Litla Dimun, i shtrirė nė mes Islandės dhe Ishujve Faroe, ka njė veēori shumė interesante: vazhdimisht, maja e tij mbulohet nga retė.

Kjo fotografi magjepsėse, e cila pasqyron grumbullin e reve tė mbledhura mbi ishullin Litla Dimun ėshtė realizuar nga fotografi amator italian, Andrea Rikordi.

Fotografi amator, siē e transmeton njoftimin Starti, pohon se nuk u ka besuar syve kur ka pare bukuritė mahnitėse tė ishullit, teksa kalonte me anije nga kryeqyteti i ishujve Faroe drejt ishullit Supuroy nė jug. “Koha ishte shumė e mirė dhe dielli shkėlqente. Nė qiell nuk kishte asnjė re pėrveē reve tė mbledhura mbi ishull. Retė ndodheshin nė njė nivel shumė tė ulėt.Fotografova menjėherė kėtė bukuri natyrore pėr t’ua treguar miqve tė mi”, shprehet fotografi 40-vjeēar.

Grumbulli i reve qėndron vazhdimisht mbi ishullin Litla Dimun , si gjatė dimrit ashtu dhe gjatė verės.

Ndonjėherė ishullin nuk mund ta shohėsh sepse mbulohet i tėri me re, e ndonjėherė grumbulli i reve qėndron si njė kapele mbi tė. Ishulli me njė sipėrfaqe 250 dynym ėshtė vetėm 414 metra mbi nivelin e detit.

Pjesa e sipėrme ėshtė shumė e lėmuar ndėrsa anash ėshtė i rrethuar me shkėmbinj tė mprehtė. Ishulli Litla Dimun ėshtė ishulli mė i vogėl nė mes 18 ishujve tė zonės dhe nė tė nuk banon njeri. Mendohet se retė vijnė kėtu me rrymat ajrore dhe nuk lėvizin. Njė veēori tjetėr interesante e ishullit ėshtė se mė parė nė tė kanė jetuar deshė tė egėr, tė cilėt janė zhdukur me kalimin e kohės.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fotot me te mira te te 2011, te National Geographic

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.12.11 10:39

Keto jane fotot me te mira te 2011, te realizuara per National Geographic:


Rrezet e agimit mbi majat Matterhorn, prane liqenit Riffel, ne Zermatt, Zvicer.Sjellja sekrete e ujqerve e kapur ne kete foto te rralle, te cilet shprehin afeksion si dhe respekt familjar, pothuajse si sjellje njerezore. Keto pamje kane qendruar per shume kohe larg veshtrimeve te njerezve.Duke kerkuar nentoke kjo ekspedite zbuloi shpellen Hang En, nje shpelle e formuar nga rrjedha e lumit Rao Thoung. Kjo shpelle permbytet gjate sezonit te shirave, pasi rrjedha e tij shtohet duke mbuluar shkembinjte nen 90 metra.Nje fushe e tere me Penstemone ka rrethuar trungjet e djegur te pemeve ne Pyllin Nacional te Tahoe ne Nevada.Nje krokodil Nili njevjecar, mundohet qe te kollofise nje bretkose, ne St. Lucia Estuary, pjese e Simangaliso Wetland Park, te cilin UNESCO e shpalli pjese te Trashegimise Boterore me 1999.Peisazh vjeshte ne Adirondacks.Lemuret ne Madakaskar. Keta lemure jetojne ne pjesen perendimore te Madakaskarit, ne Tsingy de Bemaraha, e cila fillimet i ka 1.8 milion vjet me pare kur uji i rimodeloi keta gure poroz ne format aktuale.Inishowen, Ireland. Dielli i mengjesit perkedhel kodrat e Inishowen, te cilat ngjasojne me duna.Vetetima ne Dubai. Qielli i Dubait i ndricuar nga dritat natyrore te vetetimave si dhe nga ato artificiale te njeriut, ku ne pa bie kulla e gjate 321 metra Burj Al Arab Hotel.Gadishulli Nicoya , Kosta Rika. Formacione masive resh, reflektimi i plazheve me rere te bardhe, qetesia e kesaj pjese te Paqesorit si dhe drita e Diellit japin kete panorame magjike.Shpellat nenujore te gadishullit Jukatan. Pamje e fotografuar nga brendesia e shpelles e bimesise qe gjendet jashte tyre."Bar i pambukte" ne Islande. Kjo foto eshte marre ne rajonin Landmannalaugar, ku ne sfond duken dhe malet shumengjyreshe Rhyolite.Liqeni i 5 Luleve ne Kine. Pemet Verdant reflektohen nen driten e mengjesit ne ujerat e liqenit, ngjyra e te cilit formohet nga mineralet dhe jeta nenujore e tij. Liqeni i 5 Luleve eshte nje nder 118 liqenet ne Rezervatin Natyror te Jiuzhaigou, i cili mbrohet nga Kina qe prej 1978.Vullkani i Malit Ol Doinyo Lengai ne TanzaniNje makine e mbuluar nga myshku ne Micigan. Tani duket si e pamundur qe kjo Chevrolet e 1940 te kete levizur ndonjehere ne rruge, tashme qe toka po e rimerr ne brendesi te saj serish.


El Capitan, Parku Nacional i Yosemit. Kjo foto eshte reflektimi i El Capitanit ne lumin Merced gjate dimrit.Liqeni Zug ne Zvicer, me nje liman te vogel te mbuluar nga debora pak para lindjes.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Natyrė

Mesazh  Androo prej 22.12.11 20:14

Magjia e detrave

Lindja dhe perėndimi i diellit i japin detit dhe qiellit ngjyra rrėnqethėse. Shiu, era, stuhitė i japin atyre pamje tė frikshme. Shijoni njė koleksion fotografish HD tė detrave anembanė botės.avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vizionet ne bote!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.12.11 10:48

avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shpirti i Oqeanit!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.12.11 11:25avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vullkani Islandez shpėrthen nėn fenomenin Aurore

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 21.02.12 9:50Dhe mė nė fund, fotografi me anėn artistike dhe kėmbėngulėse tė tij, pėr njė imazh sa mė tė bukur, ia arriti qėllimit duke mundur tė fotografoj dy fenomene njėkohėsisht.
Pra, njė shkėlqim dy fenomene dhe kjo ndodhi vetėm nė Islandė me njė rezultat tepėr mbresėlėnės e tė mrekullueshėm.
Nė qiell shpalosen ngjyrat e bukura e tepėr tė rralla, tė fenomenit Aurora, ndėrkohė nėn shkėlqimin e tij, shpėrthen vullkani Fimmvvrpuhals.
Fotografi James Appleton, i cili bashkėpunon me njė sėrė vullkanologėsh, u gjend vetėm disa metra larg gjatė momentit tė shpėrthimit mbresėlėnės tė vullkanit.avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Natyrė

Mesazh  Gjinkalla prej 21.02.12 19:35

O zot sa te bukuro kato foto sidomos ajo me bore.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ujėvara qė rrjedh si llavė vullkani

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 25.02.12 12:30Ka disa fenomene natyrore qė padyshim e kanė aftėsinė tė tė lėnė pa fjalė e tė mos dish tė shkėputesh duke i parė. I tillė duhet tė cilėsohet edhe kjo ujėvarė e quajtur “Horsetail Falls” nė Yosemite National Park e cila pėr dy javė ka krijuar idenė e njė llave vullkanike qė bie. Efektet ndriēuese tė shfaqura nė ujėvarė dhe nė rrjedhjen e saj shfaqen vetėm pėr disa momente por mbeten gjatė nė memorien e atyre qė patėn mundėsinė ti shohin si dėshmitarė tė drejtpėrdrejtė.avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Natyrė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi