Pas 147 vitesh dshifrohet mesazhi

Shko poshtė

Pas 147 vitesh dshifrohet mesazhi

Mesazh  Equinox prej 29.12.10 13:35

CIA deshifron pas 147 vitesh mesazhin nė shisheMesazhi nė njė shishe i dėrguar njė gjenerali tė Konfederatės gjatė rrethimit tė qytetit amerikan Wiksburg, njė nga pikat qenėsore tė kthesės nė luftėn civile amerikane, mė nė fund, ėshtė deshifrua pas 147 vjetėsh.

Nė njė shishe qelqi tė mbyllur gjendej njė letėr e shifruar, dėrguar gjeneralit Jon K. Pemberton, tė cilin nė kėtė qytet tė shtetit Misisipi e kishin rrethuar forcat e Unionit me nė krye Julajsis S. Grant.

Pas afėrsisht 6 javėsh njerėzit nė Wiksburgun e rrethuar ishin detyruar tė fillojnė tė hanė macet dhe qenėt dhe tė bėjnė supė nga ngjitėsi i tapetave.

Rrethimi i Wiksburgut ka qenė i tmerrshėm dhe pėr kėtė arsye qyteti ka kundėrshtua pėr 80 vjet qė tė festojė 4 korrikun si Ditėn e Pavarėsisė.

Mesazhi i shifruar nė 6 radhė, me datėn 4 korrik 1863, dita kur Pemberton ishte dorėzuar , nuk do t’i ipte shumė shpresė kėtij tė fundit. Nė mesazh shkruhej: “Nuk mund tė pritni ndihmė nga kjo anė e lumit”. Mendohet se mesazhin e kishte shkruar gjeneralmajori Jon J, Waker nga divizioni i Teksasit.

Mesazhi ruhej nė Muzeun e Konfederatės nga viti 1896, Dejvid Gedit, njė deshifrues nė pension i CIA-sė, iu deshėn disa javė pėr ta dekoduar mesazhin.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi