Mbi origjinen e Universit

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  nitty prej 24.04.11 18:18

ILIRA shkruajti:Tani kjo pune po behet shume qesharake... me te vertete, nis nje teme dhe perfundon ne ndreqje gabimesh drejtshkrimore, gramatike etj etj ose mbyllje dhe kycje per nxehje gjakrash...

Ndoshta shume shpejt do te perfundojme te temat e "magjise " sesi ta shtjellojme dhe cojme drejt fundit nje teme pa nderhyrjen e administatorit .

Tė ka mbetur vetėm tė thuash nitty ėshtė fajtor,epo edhe unė do ta them atė qe dua pasi qė moderatori si Nikolaos mbetet gjithmonė i terur pa u lagur fare jemi ne anėtarėt qė na fshihen shkrimet e pėr kėtė nuk i bėhet vonė Nikolaos-it.

nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  john abraham prej 24.04.11 18:20

Mos u merzit Nitty, hiq dore, nuk kane te tjeret zgjuarsi me shume se ju edhe pse quhen ASTROLOGE!

john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 18:24

john abraham shkruajti:Nikolaos, eshte mire qe dale ngadale te japim mendimin tone duke u bazuar ne shkrimet e njeri tjetrit...Pra nese dicka nuk shkon tek ajo qe kam shkruar jeni te lutur te ma thoni, nese jo une do te mendoj se jeni pajtuar me mua...Forca djale i mbare sepse ishit pikerisht ju qe me bete te shkruaj me siper per kete teme..

Por nese nuk deshironi te flisni te pakten me pak fjale na thuaj; si u krijua universi, sipas jush?
John Abraham heshtja ime nuk do te thote qe jam dakort me ty sepse nuk je vetem ti qe ke shkruar ne kete teme. Te thashe qe jam dakort me ato qe ka shkruar Hokus pokus. Po nisa te shkruaj une, nuk dua qe te nderhyjne njerez qe s'ia kane idene kesaj fushe, ashtu siē beri Nitty dhe vet tani pranon se nuk e njeh mire astronomine. Dhe thote qe ketu kam ardhur per te mesuar. Meqe ke ardhur per te mesuar i dashur Nitty, lexoji njehere te gjitha materialet sepse ti je i ri ne forum, pastaj vazhdo sulmet. Per te mesuar njeriu nis nga pyetjet jo nga sulmet.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  nitty prej 24.04.11 18:25

john abraham shkruajti:Mos u merzit Nitty, hiq dore, nuk kane te tjeret zgjuarsi me shume se ju edhe pse quhen ASTROLOGE!

Te kerkoj falje per shkak te ngutis mund te ndodh gjithcka.

Me fal te lutem i nderuar,fajet i kam une.

Mė fal


Edituar pėr herė tė fundit nga nitty nė 24.04.11 19:29, edituar 1 herė gjithsej

nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  john abraham prej 24.04.11 19:08

Nikolaos, kur e shkuajta kete shkrim nuk e dija se ishte nje teme e tille e hapur, dhe njeri nga adminet e vendosi ketu, por mesa shoh une ajo qe ka shkruar Hokus pokus bie poshte nga ajo qe kam shkruar une.
Provat flasin kundra!

john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  john abraham prej 24.04.11 19:11

Nitty, djale i mbare, mos valle te dukem qe po ironizoj?
Pergjigjen ta kam dhene, por lexo komentet me siper!

john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 20:19

John Abraham e shikoj qe kerkon pergjigje prej meje dhe po te pergjigjem meqenese kam vene re qe je njeri qe nuk ndez acarime si te tjeret, por flet me qetesi dhe edukatė dhe per kete te pergezoj! Me pelqen nje pyetje e Nittyt qe thote per cfare qellimi e krijoi Zoti universin dhe ti nuk ke dhene nje pergjigje bindese, edhe une do te beja te njejten pyetje: si ka mundesi qe Zoti paska krijuar nje univers kaq gjigand vetem per ne njerezit? Ēfare na duhet gjithe ky univers ku per ne do te na mjaftonte vetem sistemi yne diellor, ose maksimumi galatika jone? Per kete dua pergjigje bindese dhe llogjike. Ndersa une per kete pyetje jap si pergjigje vetem rastesine. I Nderuar John nese Universi nuk paska te drejte te krijohet nga asgjeja, pse nuk e shpjegon se pse Zoti yt paska te drejte te krijohet nga asgjeja? Une nga ana tjeter jap si pergjigje qe asgjeja ka mundesi per te krijuar dicka te vogel dhe e vogla fillon e rritet. Per mua asgjeja eshte gazi (shumica hidrogjen) dhe nga ky gaz shpertheu bing-bengu dhe prej tij nisi gjithcka. Gazi eshte i padukshem dhe mund te quhet fare mire "asgje" dhe asgjeja ne konceptin e saj nuk mund te krijohet. Nese kurani ka thene gjera shkencore para 1400 vitesh, kjo nuk e verteton me deomos Zotin, duhet akoma me shume kerkime. Dhe me habit fakti se pse Zoti i paska thene fjalet e tij ne Arabi dhe i ka shkruar ne arabisht kur e gjithe bota nuk e dinte kete gjuhe. Meqe universi po zgjerohet perse kurani nuk e shpjegon se pse po zgjerohet ai? Kurani thote: "...ai krijoi diellin e henen dhe secili prej tyre noton ne orbite" kjo eshte zbuluar me perpara se ta thoshte kurani nga astrologu dhe astronomi Klaud Ptolemeu ne vitet 190, astrologjia e di shume mire se Dielli, Hena dhe planetet kane orbiten e tyre. Pastaj pse kurani duhet te permende vetem nje diell dhe nje hene kur ka me miliarda djej dhe hena. Nje pyetje tjeter kam per ty: si ka mundesi qe mes miliarda e miliarda galaktikave dhe yjeve Zoti paska zgjedhur Token per te banuar njerezit? Kur toka eshte fare e padukshme ne galaktiken tone dhe jo me ne universin stergjigand? Ti e di qe vetem dielli eshte 1300 000 here me i madh se toka. Dhe si ka mundesi qe Zoti i krijoi njerezit kaq vone kur toka ka mbi 4 miliard kohe qe ka lindur? Une kesaj i jap pergjigje evolucionin, ndersa nga ti pres pergjigje llogjike. Dhe nje gje te fundit: ti thua zoti i ka projektuar te gjithe njerezit unik, une mendoj se kete e ka ne dore data dhe ora dhe minuti i lindjes dhe jo zoti. Kete pamjen unike tek njerezit e shpjegon vetem astrologjia dhe biologjia dhe asnje shkence tjeter. Energjia planetare dhe diellore bie mbi cdo njeri ne momentin e tij te lindjes dhe i cakton nje karakter unik. Ja keto pergjigje kam une dhe per kete dua te pergjigjesh vetem ti meqenese the qe kete teme e paske hapur edhe per mua. Kam besim qe pergjgjen do ta kthesh ne menyre te qete dhe jo acaruese. Te pershendes!

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  nitty prej 24.04.11 20:43

Sa keq qė ky forum pėrmban anėtarė acarues dhe te japin pėrgjigje pa i pyetur si puna e nitty.Ta tregoj unė ty acarmi tashi.

Njėherė si ta duron logjika tė thuash qė i gjithe universi ėshtė ndėrtuar nga asgjėja,gjithcka nė kėtė univers ka arsye dhe e di se me cfarė do tė ta hedh posht kėtė pohimin tėnd me kėtė pyetje:''Nga cfare eshte krijuar asgjeja,qe krijoi kete universin?''

Meqe universi po zgjerohet perse kurani nuk e shpjegon se pse po zgjerohet ai?

Ja citimin nga Kur'ani qė e ka paraqitur John Abraham pėr personat qe dine te lexojn:Ne Kuran shkruhet: Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjėrojmė atė. (Dharijat,47).

Kjo tregon qartė qė Kur'ani ka paralajmėruar qė universi zgjerohet.

Tė tjerat do ia lė ''John abrahamit'',se nuk kam tė drejte tė nderhyjė shumė.

nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Luli prej 24.04.11 21:05

nitty shkruajti:
Ne Kuran shkruhet: Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjėrojmė atė. (Dharijat,47).

Dmth NE (ATA) dikush qe eshte shumes por jo Zoti njejes.
Kush jane keta "NE" !!!???


Edituar pėr herė tė fundit nga luli nė 24.04.11 21:06, edituar 1 herė gjithsej

Luli

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Fakiri prej 24.04.11 21:06

Dikush mendon se toka ka mbi 4 miliard qė ka lindur,dhe se thotė se si ėshtė e mundur qė njeriu ėshtė aq vonė i krijuar.Ateiste supozojnė se feja thotė se njeriu ėshtė i krijuar para 6000 viteve.Edhe pse nuk kanė asnjė bazė sidomos nė Kur’an nuk shkruan nė asnjė kapitiull (sure)njė gjė qė e vėrteton kėtė.Neve besimtarėve na ėshtė urdhėruar se pėr secilin vargė(ajetė) tė Kur’anit duhet medituar pėr ta pėrkap domethėnjen e tij.Feja Islame thotė se janė mbi 124000 profet qė i dimė e sa tė tjerė qė nuk i dimė.Edhe pse nuk janė dhėnė pėr kėta profetė emra por numra pėr ne ėshtė mėse e mijaftushėm ky faktė pėr ta vėrtetuar qė origjina e njeriut nuk daton qė 6000 vjet sikur se propagandojnė Ateistė.Tė logjikojmė sė bashku nė mėnyrė matamatikore dhe me arsyje tė shėndosh(duke mos e shfaqur urrejtje as ndaj fejės Islame dhe as ndaj meje).Nė qoftėse Zoti do tė sjellte gjdo vitė nga njė profet(gjė qė mua nuk ma mere mendje tė ketė ndodhur nė gjdo vit njė profet,besoj qė distanca (periudha)nė mes profeti dhe profeti tjetėr ėshtė mė e madhe)dhe kėtė numėr tė profetėve tė shumėzojm me nga njė nė vitė ,rezultati na del 124000 vite.Po nė qoftėse e llogarisim nė gjdo dekad sa do tė jetė shifra e saj dhe po tė llogarisim se nė gjdo shekull ėshtė dėrguar njė profet sa do tė ishte rezultati po nė qoftėse do tė llogarite periudha e profeti Isa(Jezus) dhe Profetit Muhammed qė ėshtė njė periudhė afėr 600 vjeqare dhe ky numėr tė shumėzohet me 124000 cili do tė ishte rezultati ...po nė qoftėse llogarisim pritjen e ri ardhjes sö profetit Isa (Jezusi) qė ėshtė afėr 2000vite pritje do tė kuptojmė se periudha qė propagandohet nga Ateistė nuk ėshtė e vėrtetė ...Ju kisha lutur qė kėto shifra ti shumėzoni nė mėnyrė matamatikore dhe pastaj tė mendoni dhe tė formoni teorit tuaja(pa ndėryrjen e asnjė shkenctari qoftė fetar apo jo) se sa kohė ka qė ėshtė formuar njeriu....

respekt pėr tė gjithė antarėt nga fakiri
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  john abraham prej 24.04.11 21:06

Ne rradhe te pare duhet kuptuar se ashtu si ju ka njerez qe aprovojne se universi u vetekrijua nga asgjeja, por a jeni te vetedijshem qe po thoni qe c'do gje erdhi nga asgjeja, Asnje mase, asnje energji, jo protone, kuarke, elektrone, neutrone, asnje levizje dhe snje personalitet?

Sigurisht mua me duhet ta hudh poshte kete ide te c'mendur pa asnje lloj hezitimi sepse eshte llogjikisht i gabuar.
Pasoja nuk mund te jete pjese e shkakut, dhe ne fakt nuk ka nje shkak, por thjesht asgje.
Eshte teper absurde te mendosh se fillesa eshte tek asgjeja dhe si kam thene mesiper asgjeja nuk egziston.

Vete Deivid Hjum thote: " Me lejoni tju them se kurre nuk kam pohuar gje me absurde se ajo qe dicka mund te lind pa shkak.
Pra i nderuar Nikolaos, nga erdhi lenda e pare?

Ah, ju pyesni pse Zoti u krijua nga asgjeja?
Pikerisht ketu gaboheni i nderuar, sepse ne thame mesiper qe c'do pasoje ka nje shkak; por jo c'do gje qe egziston ka nje shkak!
Pra, dicka mund te egzistoje pa qene e shkaktuar dhe ketu nuk bie ne kundershtim me llogjiken.

Pyetjes tuaj se pse Zoti krijoi gjithcka i pergjigjet vetem kurani:
Ai ėshtė qė krijoi yjet pėr ju qė me ta tė orientoheni nė errėsira kur jeni nė tokė ose nė det. Vėrtet Ne i shpjeguam argumentet tona pėr njė popull qė di tė mendojė. 6:97

Pra po shohim qe universi eshte per njeriun dhe ne dobi te njeriut.

Lexo mire se cfare kam dashur te them per diellin dhe orbiten se jeni keq informuar...
Sa per shpalljen ne Arabisht, nuk e di, dhe nuk mund ti them se pse se solle anglisht; Ne nje ajet kuranor thuhet se Zoti e solli kuranin ne gjuhen e poeteve, ndoshta per te treguar se ai eshte Krijues, Poet, dhe Gjithcka, nje Qenie e Domsdoshme.
Ju pyesni pse nje diell dhe nje hene kur ka miliarda? Po por vargu nga kurani qe te solla me siper tregon per gjithcka dhe ka edhe vargje te tjera.

Per moshen e njeriut ne toke dhe te vete universit, nuk e di por me sa jam i informuar une, nuk mund te flasim me data te sakte per krijimin e universit, dhe pas sa kohesh u krijua njeriu...Ne kuran jepen gjerat qe i nevojiten njeriut.

Evolucioni, nuk e di sa jeni informuar por evolucioni ka kohe qe ka rene si teze e besueshme, sepse per te bere lidhjet mungojne shume unaza ne zingjirin e quajtur evolim....Si njeriu pershembull; eshte vertetuarse ka qene gjithmone ky qe eshte, dhe jo nje lloj majmuni.

Nikolaos, shpresoj qe ne te dy te kuptohemi dhe te vashdojme me krahasimet Darviniste, Fetare, etj.
Te pershendes!

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  nitty prej 24.04.11 21:08

luli shkruajti:
nitty shkruajti:
Ne Kuran shkruhet: Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjėrojmė atė. (Dharijat,47).

Dmth NE (ATA) dikush qe eshte shumes por jo Zoti njejes.
Kush jane keta "NE" !!!???

Me NE,kėtu zoti i ėshtė drejtuar vetes dhe engjėjve...
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Luli prej 24.04.11 21:10

nitty shkruajti:

Me NE,kėtu zoti i ėshtė drejtuar vetes dhe engjėjve...

Dmth Zoti nuk paska mundesi vet por paska nevoje per dike qe ta ndihmoje.!!!???
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Per lulin

Mesazh  john abraham prej 24.04.11 21:14

Zoti ne kuran flet ne shumes per veten dhe tregon qe fuqia e tij nuk mund te njesohet.
E dyta po te lexosh kuranin Zoti flet ne shumes vetem kur flet ne vete te pare, por kur ve emrin e tij ne gojen e profeteve, atehere eshte ne njejes....
Pershembull; asnje profet nuk thote "ata" kur i drejtohet Zotit, por thote "Ai", ndersa kur i referohet vetes thote "Ne".

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  nitty prej 24.04.11 21:15

O luli,Zoti ėshtė i plotfuqishėm,ai mund tė bėjė c'tė dojė,edhe engjėjt janė krijesa tė krijuara nga vetė zoti.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Luli prej 24.04.11 21:26

john abraham shkruajti:Zoti ne kuran flet ne shumes per veten dhe tregon qe fuqia e tij nuk mund te njesohet.
E dyta po te lexosh kuranin Zoti flet ne shumes vetem kur flet ne vete te pare, por kur ve emrin e tij ne gojen e profeteve, atehere eshte ne njejes....
Pershembull; asnje profet nuk thote "ata" kur i drejtohet Zotit, por thote "Ai", ndersa kur i referohet vetes thote "Ne".

AI shume lehte ka munder te thote UNE por ai ka preferuar te thote NE, kjo nuk me duket aspak bindese.
Ka mundesi qe ndonje civilizim i avancuar me miliona vitesh i eshte paraqitur njeriut primitiv ne emer te Zotit dhe qe fetaret ju kane dhene emrin engjuj, te tjeret jashtetokesore dhe na kane dhene ligje fatare (bibla, kurani) qe njeriu te civilizohet dhe te ndergjegjesohet.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Fakiri prej 24.04.11 21:28

luli shkruajti:
nitty shkruajti:
Ne Kuran shkruhet: Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjėrojmė atė. (Dharijat,47).

Dmth NE (ATA) dikush qe eshte shumes por jo Zoti njejes.
Kush jane keta "NE" !!!???

I nderuar luli po ju jap njė mendim por ky mendim nuk do tė thotė qė tė pranohet me do e mos nga ju.Mund ta pranoni vetė po se ju duket i arsyshėm pėr mendim tėnd.Zoti para se ta krijoi univerzin ishte nė Fronin e Tij (john abraham e ceki mė lartė nė Arshin e Tij)dhe se atė fron e mbani enjujtė e tij, Zoti kishte engjuj tė shumtė tė gjitha llojve sepse ata ishin para krijuar nga Ai dhe se ata me pėrpikėri zbatoni urdhėrin e Tij.Dhe Drejtėsia e Tij dhe Modestia e Tij edhe pse ishte urdhėri i Tij nė shumicėn e raste nė Kur'an drejtohet mė shumės me Ne ishim qė e bėm apo Ne ishim qė urdhėruam etj.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 21:28

John Abraham Se pari po e pranon vete se nuk di t'u pergjigjesh te gjitha pyetjeve, ndersa une kam nje pergjigje per te gjitha. Tani ti po thua qe "Jo cdo gje qe ekziston e ka nje shkak" kete e thua per Zotin, po pse kjo shprehje qe the nuk mund te vleje edhe per universin? Ju citoni perseri shprehjen nga kurani: Ai ėshtė qė krijoi yjet pėr ju qė me ta tė orientoheni nė errėsira kur jeni nė tokė ose nė det, kjo eshte teper absurde sepse per t'u orientuar ne erresire nuk do te na duhen gjithe keta galaktika, por do te mjaftonin vetem yjet e galaktikes sone, madje dhe me pak se aq, apo jo? dhe se fundmi edhe nese evolucioni ka rene poshte sigurisht qe ka perseri edhe nga ata qe e mbeshtesin akoma dhe une jam njeri nga ata. Njeriu ka evoluuar sepse ka lindur njesoj si cdo krijese ne toke qe ne fillim jane nxitur nga Dielli. Njeriu ka ardhur nga nje lloj majmuni qe ndoshta sot nuk ekziston. Por ta dish qe ekzistojne akoma njerez qe ngjajne krejtesisht me nje majmun. Pastaj edhe po te kishte nje shkaktar tjeter, pervec asgjese, qe ka krijuar universin kjo nuk do te thote qe ka krijuar edhe jeten ne toke. Jeten ne toke e ka ne dore vetem Dielli dhe fatin e kane ne dore planetet qe i sillen rreth tij sepse te gjithe pjesetaret e sistemit tone diellor jane nje familje e vetme dhe bashkeveprojne. Se cfare ndodh jashte sistemit tone diellor, pak na intereson sepse nuk na prek neve, qe te na preke neve duhen me mijera vite drite.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  nitty prej 24.04.11 21:38

luli shkruajti:
john abraham shkruajti:Zoti ne kuran flet ne shumes per veten dhe tregon qe fuqia e tij nuk mund te njesohet.
E dyta po te lexosh kuranin Zoti flet ne shumes vetem kur flet ne vete te pare, por kur ve emrin e tij ne gojen e profeteve, atehere eshte ne njejes....
Pershembull; asnje profet nuk thote "ata" kur i drejtohet Zotit, por thote "Ai", ndersa kur i referohet vetes thote "Ne".

AI shume lehte ka munder te thote UNE por ai ka preferuar te thote NE, kjo nuk me duket aspak bindese.
Ka mundesi qe ndonje civilizim i avancuar me miliona vitesh i eshte paraqitur njeriut primitiv ne emer te Zotit dhe qe fetaret ju kane dhene emrin engjuj, te tjeret jashtetokesore dhe na kane dhene ligje fatare (bibla, kurani) qe njeriu te civilizohet dhe te ndergjegjesohet.

Pse nuk bėhesh regjisor i filmave fantastiko-shkencor?


Edituar pėr herė tė fundit nga nitty nė 24.04.11 22:56, edituar 1 herė gjithsej
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Luli prej 24.04.11 21:46

nitty shkruajti:

Pse nuk bėhesh regjisor i filmave fantastikoshkencor?

Fillove te shkruash me ironi ...nuk dua te vazhdoje me shume me ju sepse nuk jetoj ne te njejten kohe dhe hapesire me ju.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  john abraham prej 24.04.11 21:50

Universi eshte vertetuar se eshte krijuar, dhe do te thote qe ka nje shkak. Ndersa nga ana tjeter Zoti nuk eshte i krijuar (te pakten ju se vertetoni dot) dhe nuk na duhet nje shkak.
Eshte e vertete qe per tu orientuar ne erresire nuk duhen te gjitha yjet e universit tone, por a i keni bere pyetje vetes se nese mungon nje "unaze" nga ky univers mund te shkoje gjithcka keq, madje edhe vete jeta ne toke?

Universi ku ne jetojme eshte nje "shtepi" e sigurte, por po ta shohesh ne nje forme tjeter te kap nje makth dhe frike se dicka nga ky perfeksion do te prishet.
Jeni pikerisht ju qe thoni edhe vete fati varet nga planetet, apo jo?

Nese ju pranoni qe evolimi ka rene poshte, atehere ju po bini ne kundershtim me veten, sepse po besoni qorras.
Pastaj dielli qe thoni ju ka me shume fuqi shkaterruese sesa krijuese, pse e them kete?
Nese nuk do te ishte vendosur nje tavan mbrojtes si qielli qe permendet ne kuran rrezet e diellit do te ishin shkaterruese, dhe jo krijuese...pra po shohim qe eshte nje "mendje" dhe nje "dore" ne krijim.
Shiko Nikolaos, askush nuk e din me mire se projektuesi kete:

Ne nuk e kemi krijuar kot qiellin, Tokėn dhe ēfarė ndodhet midis tyre. Kjo ėshtė hamendja e jobesimtarėve; prandaj mjerė jobesimtarėt kur tė hidhen nė zjarr!38:27.


i Cili e ka bėrė pėr ju tokėn shtresė dhe qiellin ndėrtesė; i Cili prej sė larti zbret ujė dhe nėpėrmjet tij bėn qė tė rriten fruta si ushqim pėr ju. Prandaj mos sajoni me vetėdije zota tė barabartė me Allahun.2:22
Nese do te mendoje se i gjithe ky krijim erdhi nga asgjeja je i detyruar te me japesh shpjegim per keto vargje nga kurani: Nga e dinte nje arab i pa shkolluar, se rrezet e diellit jane te demshme, por na mbron nga ato qielli?
Shpresoj te me kesh kuptuar.
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 22:23

John ne fillim ke thene qe Universi eshte vertetuar se eshte krijuar,, kjo nuk eshte vertetuar perderisa nuk e pranojne shkencetaret dhe s'ka fakte konkrete vecse hipoteza me teper fetare sesa shkencore. Sa per zotin as ti s'ke si e verteton me bindje te plote dhe me ane llogjike dhe argumenta te forta shkencore. Une them qe ne e kemi krijuar zotin me fantazi dhe jo ai neve. Ti per per te mbrojtur dobine e universit shprehesh: nese mungon nje "unaze" nga ky univers mund te shkoje gjithcka keq, madje edhe vete jeta ne toke?, Kjo njehere eshte sipas mendjes tende dhe s'ka logjike sepse "unazat" qe thua ti mund te shuhen me miliona here, sa yje shuhen ne univers, sa yje gelltit vrima e zeze, a nuk jane keto "unaza" qe humbasin? ne nuk varemi nga fenomenet dhe "unazat" e universit por varemi nga planetet e sistemit tone diellor, familja jone planetare. Vetem humbja e unazave te sistemit tone diellor mund te na demtojne. Nuk e pranoj une qe evolucioni ka rene poshte edhe pse te tjeret e pranojne. Ju thoni: askush nuk e din me mire se projektuesi kete. Se pari akoma nuk kemi vertetuar nese ekziston ky projektues, te pakten ne ateistet, ndaj nuk ke pse e permend ate. Nese Dielli, Toka nuk jane krijuar kot po asteoridet dhe unazat e saturnit, apo satelitet e Jupiterit perse u krijuan? C'dobi kane? Une mendoj jane rastesi se s'ka si te jete ndryshe perderisa nuk kane dobi per ne. Ju thoni perseri:i Cili prej sė larti zbret ujė dhe nėpėrmjet tij bėn qė tė rriten fruta si ushqim pėr ju, Ujin i nderuar John e zbret dielli dhe jo zoti, kete e dine te gjithe qe kane bere biologji. Dielli ngroh oqeanet dhe avulli ngritet ne qiell dhe nga qielli behet re dhe bie shi (njesoj si te tenxherja qe ngrohet ne zjarr, qe po t'i heqim kapakun kullon uje dhe avull".Dielli rrit dhe bimet. Pa diell s'ka jete as drite. Ju permendni perseri fjalet: Nga e dinte nje arab i pa shkolluar, se rrezet e diellit jane te demshme, por na mbron nga ato qielli? Tani i shkolluar e i pashkolluar kjo nuk dihet sakte sepse disa thone qe ai ishte bari, disa thone qe vnte nga nje familje e pasur, disa thone qe ishte tper i zgjuar, po te kishte qene teper i zgjuar ai (Muhamedi), nuk do punonte bari, por do ta kishin futur ne ndonje detyre te larte. Atij nuk i dihet mire biografia sepse nuk ka pasur historian personal qe t'i shkruante historine. Historian personal ne ate kohe kishte vetem mbreti. Pastaj as keto fjale qe thote ai nuk e vertetojne Zotin. Sa per ndarjen e tokes me qiellin, kjo eshte fjale absurde sepse toka dhe qielli te ndara jane ose jane te ngjitura, kjo nuk ka ndonje koncept llogjik. Qielli eshte vete hapesira qe si lart si poshte, si anash eshte njesoj. Dielli edhe krijon jete dhe shkaterron jete, kjo dihet. Ai e krijon bimen, pyjet por dhe i djeg ato kur nxen shume.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 25.04.11 0:17, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  nitty prej 24.04.11 22:51

Nikolaos,me gjithe respektin!

Vetėm njė gjė desha ta dijė nėse unė tė pyes:Kush e ka krijuar Diellin?

Me pohimet e tua rreth temės kam vėrejtur qė ti thua qė universin e ka krijuar asgjėja,atėhere me siguri do mė pergjigjėsh asgjėja,dhe unė tė them pastaj ty;Si ėshtė e mundur qė asgjėja tė krijoj njė zot (pasi qė ti diellin e konsideron si tė tillė).

As kėtu nuk e kap logjika qė asgjėja tė ketė krijuar njė zot.Kam edhe njė pyetje tjetėr,pasi qė ekzistojnė shumė galaktika sigurisht qė ekzistojnė edhe shumė planete dhe yje,si ėshtė e mundur qė vetėm nė planetin tokė tė jetė zhvilluar jeta kurse nė tė tjera galaktika jo,pse nuk ka vepruar edhe aty asgjėja edhe aty ka pas diell dhe planete?
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Nikolaos prej 24.04.11 23:40

Nitty i dashur, disa prej pyetjeve jane naive, por nuk te ve faj per moshen qe ke. Se pari nuk kam thene qe Dielli eshte krijuar nga asgjeja, por rastesisht nga shperthimi i bing-bengut dhe ky i fundit eshte krijuar nga asgjeja qe eshte vet gazi natyror. Diellin nuk e kam quajtur Zot me kuptimin e zotit qe na kthen pergjigje dhe t'i lutemi. Dielli eshte vetem zot i sistemit tone diellor ne kuptimin figurativ sepse ne kete sistem ai eshte me i madhi, me i dukshmi, me i dobishmi dhe me krijuesi, por dhe me shkaterruesi ne familjen tone planetare. Pastaj nuk jam une i pari qe e kam quajtut Zot. Ai eshte quajtur zot me mijera vite me radhe duke marre emrin Helios nga greket, Apolon nga shqipetaret e lashte dhe nga latinet, Amon-Ra nga egjiptianet....Vet Apolonia e Fierit ka marre emrin e zotit diell (apollon). Dita e diele ka marre emrin e Diellit, edhe ne anglisht quhet sunday (sun+day). Edhe kalendari jone aktual quhet kalendari diellor. Ti ben nje pyetje tjeter: si eshte e mundur qe vetem toka jone ka jete? Sepse Toka jone ndodhet ne largesine e nxehtesise normale me diellin. Venusi dhe Merkuri nuk mund te kene jete sepse jane me afer diellit dhe atje dielli te djeg. Marsi dhe planetet e tjere jane me larg dhe atje njeriu mund te ndrije. Pastaj kush tha qe vetem toka jone ka jete? Te gjithe e njohin fenomenin UFO. Sigurisht qe ka jete edhe ne sisteme te tjera diellore, por ne nuk jemi aq te afte sa te shkojme aq larg e t'i zbulojme. Per te shkuar vetem tek ylli me i afert, vetem drites i duhen mbi 4 vjet, le pastaj neve sa do te na duhen. Ne univers mund te kete plot planete te tjera me jete sepse eshte e pamundur te jemi te vetmit ne kete univers gjigand. Vetem Sistemi yne diellor eshte sa nje grimce rere ne oqean. Jashtetokesoret qe kane ardhur te vizitojne token mund te kene ardhur nga nje sistem tjeter yjor shume i afert me ne, ata mund te kene nje teknologji shume me te zhvilluar se ne dhe kane arritur te vijne. Ky eshte mendimi sipas logjikes sime.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  john abraham prej 25.04.11 12:51

Pershendetje Nikolaos!
Ne te vertete eshte kaq absurde qe ne te dy po bisedojme dhe kemi ngelur ne po te njejtin vend, dhe kjo nuk eshte gje e mire edhe per lexuesit e tjere...
Ne duhet te kuptohemi, qe shkenca e ka vertetuar qe universi eshte i krijuar, pse?
Perderi sa pranohet se ka pasur nje pike zero, dhe ka filluar ne zgjerim, atehere kjo eshte pune e mbaruar.
E dyta, jane gjetur gjurme te shperthimit (Big Bang), pra edhe kjo pune eshte e mbaruar.
Na ngelet vetem te vertetojme kush e beri shperthimin? Por edhe kjo eshte e mbaruar, sepse eshte vertetuar edhe nga me skeptiket se krijimi i universit ka nevoje per nje krijues; nuk po flas per ate skeptikun sakatin, qe deshtoi ne punen e tij.

Persa i perket asaj qe kam thene une, per sa i perket unazes, nuk e kisha fjalen per nje planet apo satelit, por per dicka qe eshte bere e ditur tani...me korigjo nese gaboj, por me sa njohuri kam une trupat qiellore ushtrojne nje force magnetike.
Gjeologėt amerikanė Pres dhe Siver thone: "Madhėsia e Tokės ėshtė aq sa duhet tė jetė. Nėse do tė ishte mė e vogėl forca tėrheqėse e saj do tė zvogėlohej shumė dhe nuk do tė mund tė mbante nė ekuilibėr atmosferėn, e nėse do tė ishte mė e madhe kėtė radhė forca tėrheqėse e Tokės do tė rritej aq shumė sa me tėrheqjen qė do t'i bėnte disa gazeve helmuese do ta kthente atė nė njė atmosferė vdekjeprurėse...".
Ata shtojne: "Bėrthama e Tokės ėshtė e ekuilibruar me njė delikatesė shumė tė madhe dhe ėshtė njė motor nxehtėsie i ushqyer nga radioaktiviteti... Nėse ky motor do tė punonte mė ngadalė, kontinentet nuk do tė arrinin tė kishin strukturėn e sotme... Hekuri nuk do tė shkrihej kurrė dhe nuk do tė zbriste nė bėrthamėn e lėngėt e kėshtu qė nuk do tė formohej kurrė fusha magnetike e Tokės... Nėse Toka do tė kishte mė tepėr lėndė djegėse radioaktive dhe meqė do tė kishte njė motor nxehtėsie mė tė shpejtė, retė vulkanike do tė ishin aq tė trasha sa tė na mbulonin tė tėrė Diellin, dendėsia atmosferike do tė rritej tej mase dhe sipėrfaqja e Tokės do tė pėrfshihej pothuajse ēdo ditė nga shpėrthime vullkanike dhe tėrmete tė njėpasnjėshme".

Pra po shohim qe ky planet ka nje rol te vecante ne univers do te thoja, po planetet e tjera?
Eshte shkruar: Ne e beme qiellin kulm (Enbija, 32), akoma dyshon nikolaos?
Ne akoma nuk jemi te njohur, per "punen" qe ben universi dhe une dua tju pyes: nese do ta kishit ne dore te shduknit te gjithe universin pos sistemit tone diellor, a do ta beje? Une jo,m sepse gjithcka ka nje qellim ne jeten e tokes!

Persa i perket krijuesit une do te doja tju pyesja: A e din nje kinez se cfare ka perdorur nje amerikan per te ndertuar nje makine pa e pare?
Normalisht qe jo, pra Zoti ne kuran na ka treguar shume gjera akoma pa i zbuluar shkenca, dhe me beso se ka edhe te tjera gjera shkencore qe ne nuk i dime, pa i vrojtuar.

Mos hajde te me tregosh per ujin dhe avullimin sepse Zoti ne kuran na e ka treguar te gjithe procesin.

Sa per shkollimin e Muhamedit alejhi selam eshte e vertetuar sepse ai ne nje fare menyre ka qene mbret...Por te mos merremi me kete.
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Nikolaos prej 25.04.11 15:10

Me ato qe the nuk me bind aspak sepse ke lene shume pyetje te tjera te miat pa pergjigje. Ti bazohesh vetem ne kuran dhe s'ke asnje argument tjeter. Kurani e ka thene kete perpara...etj etj. S'eshte fakt bindes ky. A e ka thene kurani se per cfare motivi jemi krijuar ne, po satelitet, po unazat e Saturnit, asteroidet, vrimat e zeza... nga erdhi zoti....c'kuptim ka jeta e tij...pse jane shume fe....pse s'u pergjigjet njerezve....pse s'ua heq vuajtjet.... ? Po rri tani se nuk ma mbush mendjen me fraza te padobishme kuranore. Nuk dua me asnje pergjigje sepse kur nuk me binde deri tani, nuk ke mundesi te me bindesh me shume, une per vete t'i kam dhene pergjigje cdo pyetje, dhe tani perfundimin e kane dhene shume mire shkencetaret e NASA-s sepse ato jane mjeshtrat e astronomise, shiko statistikat qe kam dhene te tema tjeter. Mua nuk me duhet se cfare kane thene gjeologet, apo shkencetare te fushave te tjera...nje gjeolog eshte specialist per token jo per universin. Per universin eshte NASA dhe ne 1998 vetem 7% e tyre besonin ne Zot. Tani se pse nuk besojne shko e pyet ata. As une as ti nuk jemi me te zgjuar se ata. Ky eshte perfundimi. Specialistet e astronomise e dine me mire se kushdo.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  john abraham prej 25.04.11 19:38

Ju po thoni qe une bazohem vetem ne kuran?
Me fal nikolaos, por a din te lexosh une te solla tema nga shkenca, por mesa duket ju nuk doni apo nuk dini, te na shpjegoni; mesa duket ju dini vetem ti lexoni yjet, dhe te na tregoni fatin...

Te zgjodho ty per te diskutuar kete teme, sepse mu duket personi i pershtatshem....
Ok, le te vleresoje lexuesi.P.s- C'do pergjigje e ke marre, por me duket se sdo te lexosh,,,,ne univers cdo gje ka pjesen e saj te rendesise, si toka dhe ta shpjegova edhe me siper se c'fare rendesie ka toka..
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbi origjinen e Universit

Mesazh  resuli prej 25.04.11 21:51

Pershendetje!
Per sa i perket origjines se universit ne natyre dhe ne krijesa ka mjaft argumenta dhe fakte qe faktojne krijimin prej Zotit .
Duke lexuar ne kete teme , dhe ne disa tema te tjera te forumit ,me erdhi ne mendje nje hadith i Pejgamberit s.a ,te cilin po e them me fjalet e mia.Pejgamberi s.a ka thene :"Te gjithe njerezit vjen nje dite qe futen ne xhenet pervec atij qe nuk don ".Dhe ja qe ne dynja ka dhe njerez mendjemenj , qe as xhenetin se duan .
Respekte!
avatar
resuli

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Nikolaos prej 25.04.11 22:16

I nderuar John, perderisa disa nga frazat kuranore qe kam shkruar me te kuqe une t'i kam hedhur poshte dhe i kam argumentuar, cfare pret tjeter te kuptosh qe kurani ka plot gabime dhe nuk eshte fjala e zotit, por thjesht kopje e modifikuar e bibles? Ti do ta ndjekesh muhabetin gjate e gjate, por une mendoj se pyetjeve madhore u kam kthyer pergjigje. Per keto te tjerat pak rendesi kane. Une nuk e besoj Zotin sepse ai perveē nesh, nese ekziston, ka krijuar gjera fare fare ta padobishme, cila eshte arsyeja e ketyre gjerave? S'ka arsye konkrete. Ēfare jete mund te beje nje Zot? kjo s'ka kuptim, ndaj ekzistenca e tij bie poshte ne menyre kategorike. Nese une nuk t'i kam shpjeguar mire gjerat, perveē meje, jane dhe dy a tre persona te tjere qe kane argumenta ndoshta me te forta se te miat siē jane Estilen dhe Black Angel. Mua me pelqejne shume argumentat dhe aftesia e tyre mendore. Sidomos Estilen dallohet qe eshte intelektual i theksuar sepse kjo shikohet qe i ka mbushur faqet tona me materiale me shume vlere. Une u besoj argumentave te tyre.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Estilen prej 26.04.11 10:19


A eshte zbuluar ''Grimca e Perendise''...?
Shkencėtarėt qė punojnė nė Kolajderin e madh Hadronik (Large Hadron Collider - LHC), sipas informacioneve tė pakonfirmuara tani pėr tani, ia kanė dalur ta gjejnė tė ashtuquajturėn ‘Grimcė tė Zotit.

Nė njė raport intern, qė doli nė publik, thuhet se njė nga detektorėt e kolajderit tė Qendrės Evropiane pėr hulumtime nukleare (CERN), nė afėrsi tė Gjenevės, ka regjistruar sinjale qė do tė mund tė ishin Bozoni i Higsit(grimca e zotit) tė cilin shkencėtarėt ka kohė qė e kėrkojnė.

Njė nga qėllimet kryesore shkencore tė kėtij eksperimenti ėshtė pikėrisht dėshmimi i ekzistimit tė Bozonit tė Higsit, grimcės teorike pėr tė cilėn besohet qė e ka krijuar tėrė universin pas Shpėrthimit tė madh.

Grimca parqet pjesėn kyēe tė Modelit standard qė pėrdoret nė fizikė qė tė pėrshkruhet mėnyra se si ndėrtohen grimcat dhe atomet. Fizicientėt besojnė qė zbulimi i Bozonit tė Higsit mund ta shpjegoj pse objektet kanė masė.

Informacionet se shkencėtarėt e CERN-it kanė gjetur dėshmi pėr ekzistimin e Bozonit tė Higsit kanė filluar tė qarkullojnė pasi pėrmbajtja e njė raporti intern u vendos nė Internet, transmeton Telegrafi i Londrės.

Mirėpo, shkencėtarėt, menjėherė thirrėn pėr kujdes, sepse rezultatet e fituara nuk janė tė konfrimuara mirė dhe do tė mund tė ishin, si shumė herė deri tani, “alarm i rrejshėm”.

Sipas raportit qė u paraqit nė Internet, nė eksperimentin e fundit nė Kolajderin e madh Hadronik janė regjistruar sinjale tė cilat pėr nga masa dhe karakteristikat e tjera, janė tė barabarta me parashikimet e Higsit.

Mirėpo, disa nga aspektet e sinjaleve nuk janė nė pėrputhje me parashikimet, prandaj shpejtėsia e krijimit tė saj ėshtė disa herė mė e madhe se qė ishte pritur, qė nė anėn tjetėr do tė mund tė thoshte se ėshtė gjetur grimca pėr tė cilėn bile nuk ekzistojnė as teori.

James Gillies, zėdhėnėsi zyrtar i CERN-it, vėrtetoi autenticitetin e raportit qė ėshtė vepėr e katėr shkencėtarėve tė cilėt punojnė nė eksperimentin ATLAS, tė Kolajderit tė madh Hadronik.

Mirėpo, ai tha se ky ėshtė vetėm njė nga qindra raporte tė cilat shkencėtarėt rregullisht publikojnė dhe se vėrtetimi i tij ėshtė nė fazėn fillestare tė konfirmimit.

"Ėshtė tepėr herėt tė thuhet se a ka aty fare dicka. Nė eksperimentin ATLAS punojnė 3.000 shkencėtarė tė cilėt bashkėrisht ndajnė punėn e tyre analitike", theksoi Gillies, duke theksuar qė ēdo raport duhet tė kaloj nėpėr disa nivele tė konfirmimit para se tė shpallet si rezultat zyrtar i tėrė ekipit shkencor.

http://www.livescience.com/13853-higgs-boson-signal-lhc-cern.html

p.s...

Duke marre keto lajme jo %-% te plota do ju rekomandoja te gjitheve,qe te presim ndoshta dhe disa kohe qe shkenca te vertetoje ate fakt,se kush jane autoret apo faktoret e krijimit te universit.

Ne se do arrihet te vertetohet qe eshte zoti Krijues,jam une i pari qe do bej kthesen 180 grade.Por deri tashti,meqense edhe feja thote se shkenca ka vertetuar ato qe ka shkruar Kurani,atehere le te presim rezultatet,qe shkenca ka marre persiper te vertetoje,pastaj le te fillojme reflektimet perkatese.Keshtu sic komentohet,sejcili me njohurite qe ka mbron teorine e tij.A na duhet nje albiter..? Le te presim rezultatet.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Grimca e Zotit

Mesazh  john abraham prej 26.04.11 11:27

Fizikani Ton Weiler i Vanderbilt University, thote qe udhetimi ne kohe nuk eshte i pamundur dhe nuk thyen lidhet e fizikes..
Per udhetimin ne kohe thuhet se Pėrplasėsi i Madh Hadron 17 milje i gjatė (LHC) me bazė tė nėndheshme afėr Gjenevės, mban ēelėsin. Teoria ėshtė se thėrrmuesi mė i madh nė botė i atomeve mund tė lėshojė pėrbėrėsin Higgs, njė grimcė qė mund tė shfaqet para pėrplasjes qė e ka prodhuar atė.

Ajnshtajni e anuloi hapėsirėn dhe kohėn nė “teorinė e tij tė njohur tė relativitetit”, nė vitin 1905 kur tha: “Nuk mundemi tė bėjmė fjalė pėr kohėn dhe tė lėmė pasdore hapėsirėn, gjithashtu nuk mundemi tė bėjmė fjalė pėr hapėsirėn e tė mos e marrim nė konsiderim kohėn. Duke marė parasysh se gjithēka lėviz, ndėrsa ajo gjithēka duhet ta ketė kohėn e vet… e meqė gjithēka lėviz shpejt, koha e tij e lėvizjes do tė pakėsohet nė raport me kohėn e lėvizjeve tė tjera dhe do tė jetė mė e ngadalshme se sa e tyre...

Shembull: le tė paramendojmė njė raketė e cila lėviz me shpejtėsi 10 nga shpejtėsia e dritės nė drejtim tė planetit i cili ėshtė larg nesh 20 vite tė dritės, domethėnė nė largėsi prej 120 miliard miljesh dhe nėse kjo raketė arrin tė kalon njė distancė kohore prej 25 vitesh sipas kalendarit tonė tė tė llogariturit, atėherė kjo kohė e njėjtė shkurtohet nė 15 vjet nė raport me kozmonautėt qė gjenden brenda nė raketė!!!

Sipas kėsaj “teorie”, rruga e cila zgjat me mijėra vite sipas llogaritjes tokėsore tė kohės, mundet tė zgjasė vetėm njė ditė nė raport me ekuipazhin nė raketė, kuptohet nėse shpejtėsia e lėvizjes i afrohet shpejtėsisė sė dritės.

Por a thote dicka te tille Kurani:
Jane dy vargje ne kuran qe nese do ti kishe lexuar pa e pasur idene e teorise se relativitetit do te dukeshin nje kontradite, por ne fakt nuk eshte e tille...

“Atje ngjiten engjėjt dhe Ruhi (Xhibrili) nė njė ditė qė zgjat pesėdhjetė mijė vjet.” (Mearixh, 4)
“Ai i kordinon tė gjitha ēėshtjet prej qielli deri nė tokė e pastaj tė gjithė Atij do t’i shkojnė nė Ditėn e cila sipas llogaritjes tuaj zgjat njė mijė vjet.” (Sexhde, 5)

Nė ajetin e parė kuranor dita pėrmendet se ėshtė e gjatė pesėdhjetė mijė vjet, ndėrsa nė ajetin e dytė njė mijė vjet, edhe pse Kurani nė dy ajetet e lartėpėrmendura e potencon “lėvizjen”, konkretisht tė “ngjiturit”?

Zoti na ka njoftuar per te gjitha, por ne kemi nevoje te degjojme disa psikopeter sakat si, Hawking.
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  henriune prej 30.04.11 18:36

muli@live.be shkruajti:univerzi qysh nga zanafilla e krijimit te vet e deri me tej eshte ne zgjerim e siper.
perse zgjerohet...,
pergjigjeja eshte se univerzi eshte sikurse nje balon edhe qdo her kur i fryet balones ajo shkon e zgjerohet deri tek nje cak ku nuk dote ket me ve,d per tu zgjeruat balona dhe pelcet.
ashtu edhe univerzi zgjeroet e zgjeroet deri ne piken e fundit kur dote pelcas dhe gjitha galaktikat yjet egjithqka qe gjindet ne univerz dote shkaterroen edhe dote zhduken me kalimin e kohes dhe prap dote grumbulloen therrmijat e pelcitjes te nje madhsie sa nje ylli e prap aj yll dote pelcaj ekrijoet perseri univerz iri edhe lindin diej te rie yje te rij planeta egjithqka sikur me par.
zoti cek ne kuran ne ekrijuam(univerzim) ate edhe dota zgjerojm ate deri ne mas sa dote jet nevoja e prap dote prishet e prap dota krijom qe nga e para.
pershendetje gjithve lexuesve ndoshta juka pelqye mendimi im sepse ket ekam studijuar ne disa libra edhe gjirime filmike dokumentare ne lidhje me univerzin edhe zanafilla e saj.
Jo vlla fare. e di pse se ske kuptuar asgje nga larte.nuk mund te pelcase universi si nje balone sepse relativiteti thote qe cdo gje eshte relative dhe ajo kuantike se cdo gje qe eshte e krijuar nuk mund te shkatrrohet por vetem transformohet.nese gjithesia vazhdon te zgjerohet ka dy mundesi .ajo e para qe the ti dhe dicka tjeter qe mund te mos kete nje kulm te zgjerimit te saj por vetem te zgjerohet derisa cdo neutron te zgjerohet dhe te transformohet ne nje materie strana(e cuditshme)e pakthyeshme ne ate te meparshmen.kjo do te jete fundi i universit.une preferoj me shume te dyten,sepse kemi mundesine te ndalojme gjthcka.ndersa po te ishte ashtu sic thua ti nuk do kishim asnje shanc per ta ndaluar kete proces te pafundem ndryshe do te ishte ndaluar nga nje race tjeter e meparshme.Por ktu nga Feynman eshte ajo qe me duhej per te shtuar teorira te pafundme te menyres se zhvillimit te universit!! mendoj se une kam me shume te drejte.(pa mendjemadhezisem!)
avatar
henriune

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  henriune prej 30.04.11 18:48

john abraham shkruajti:Pershendetje Nikolaos!
Ne te vertete eshte kaq absurde qe ne te dy po bisedojme dhe kemi ngelur ne po te njejtin vend, dhe kjo nuk eshte gje e mire edhe per lexuesit e tjere...
Ne duhet te kuptohemi, qe shkenca e ka vertetuar qe universi eshte i krijuar, pse?
Perderi sa pranohet se ka pasur nje pike zero, dhe ka filluar ne zgjerim, atehere kjo eshte pune e mbaruar.
E dyta, jane gjetur gjurme te shperthimit (Big Bang), pra edhe kjo pune eshte e mbaruar.
Na ngelet vetem te vertetojme kush e beri shperthimin? Por edhe kjo eshte e mbaruar, sepse eshte vertetuar edhe nga me skeptiket se krijimi i universit ka nevoje per nje krijues; nuk po flas per ate skeptikun sakatin, qe deshtoi ne punen e tij.

Persa i perket asaj qe kam thene une, per sa i perket unazes, nuk e kisha fjalen per nje planet apo satelit, por per dicka qe eshte bere e ditur tani...me korigjo nese gaboj, por me sa njohuri kam une trupat qiellore ushtrojne nje force magnetike.
Gjeologėt amerikanė Pres dhe Siver thone: "Madhėsia e Tokės ėshtė aq sa duhet tė jetė. Nėse do tė ishte mė e vogėl forca tėrheqėse e saj do tė zvogėlohej shumė dhe nuk do tė mund tė mbante nė ekuilibėr atmosferėn, e nėse do tė ishte mė e madhe kėtė radhė forca tėrheqėse e Tokės do tė rritej aq shumė sa me tėrheqjen qė do t'i bėnte disa gazeve helmuese do ta kthente atė nė njė atmosferė vdekjeprurėse...".
Ata shtojne: "Bėrthama e Tokės ėshtė e ekuilibruar me njė delikatesė shumė tė madhe dhe ėshtė njė motor nxehtėsie i ushqyer nga radioaktiviteti... Nėse ky motor do tė punonte mė ngadalė, kontinentet nuk do tė arrinin tė kishin strukturėn e sotme... Hekuri nuk do tė shkrihej kurrė dhe nuk do tė zbriste nė bėrthamėn e lėngėt e kėshtu qė nuk do tė formohej kurrė fusha magnetike e Tokės... Nėse Toka do tė kishte mė tepėr lėndė djegėse radioaktive dhe meqė do tė kishte njė motor nxehtėsie mė tė shpejtė, retė vulkanike do tė ishin aq tė trasha sa tė na mbulonin tė tėrė Diellin, dendėsia atmosferike do tė rritej tej mase dhe sipėrfaqja e Tokės do tė pėrfshihej pothuajse ēdo ditė nga shpėrthime vullkanike dhe tėrmete tė njėpasnjėshme".

Pra po shohim qe ky planet ka nje rol te vecante ne univers do te thoja, po planetet e tjera?
Eshte shkruar: Ne e beme qiellin kulm (Enbija, 32), akoma dyshon nikolaos?
Ne akoma nuk jemi te njohur, per "punen" qe ben universi dhe une dua tju pyes: nese do ta kishit ne dore te shduknit te gjithe universin pos sistemit tone diellor, a do ta beje? Une jo,m sepse gjithcka ka nje qellim ne jeten e tokes!

Persa i perket krijuesit une do te doja tju pyesja: A e din nje kinez se cfare ka perdorur nje amerikan per te ndertuar nje makine pa e pare?
Normalisht qe jo, pra Zoti ne kuran na ka treguar shume gjera akoma pa i zbuluar shkenca, dhe me beso se ka edhe te tjera gjera shkencore qe ne nuk i dime, pa i vrojtuar.

Mos hajde te me tregosh per ujin dhe avullimin sepse Zoti ne kuran na e ka treguar te gjithe procesin.

Sa per shkollimin e Muhamedit alejhi selam eshte e vertetuar sepse ai ne nje fare menyre ka qene mbret...Por te mos merremi me kete.
o cun e di ti qe kane gjetur gjallesa ne arsenik.kjo e rrit propabilitetin per te gjetu gjallesa ne gjithesi me 20% me shume .une kaq them per koincidencat qe permend me lart
avatar
henriune

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  henriune prej 30.04.11 19:07

Nikolaos shkruajti:John ne fillim ke thene qe Universi eshte vertetuar se eshte krijuar,, kjo nuk eshte vertetuar perderisa nuk e pranojne shkencetaret dhe s'ka fakte konkrete vecse hipoteza me teper fetare sesa shkencore. Sa per zotin as ti s'ke si e verteton me bindje te plote dhe me ane llogjike dhe argumenta te forta shkencore. Une them qe ne e kemi krijuar zotin me fantazi dhe jo ai neve. Ti per per te mbrojtur dobine e universit shprehesh: nese mungon nje "unaze" nga ky univers mund te shkoje gjithcka keq, madje edhe vete jeta ne toke?, Kjo njehere eshte sipas mendjes tende dhe s'ka logjike sepse "unazat" qe thua ti mund te shuhen me miliona here, sa yje shuhen ne univers, sa yje gelltit vrima e zeze, a nuk jane keto "unaza" qe humbasin? ne nuk varemi nga fenomenet dhe "unazat" e universit por varemi nga planetet e sistemit tone diellor, familja jone planetare. Vetem humbja e unazave te sistemit tone diellor mund te na demtojne. Nuk e pranoj une qe evolucioni ka rene poshte edhe pse te tjeret e pranojne. Ju thoni: askush nuk e din me mire se projektuesi kete. Se pari akoma nuk kemi vertetuar nese ekziston ky projektues, te pakten ne ateistet, ndaj nuk ke pse e permend ate. Nese Dielli, Toka nuk jane krijuar kot po asteoridet dhe unazat e saturnit, apo satelitet e Jupiterit perse u krijuan? C'dobi kane? Une mendoj jane rastesi se s'ka si te jete ndryshe perderisa nuk kane dobi per ne. Ju thoni perseri:i Cili prej sė larti zbret ujė dhe nėpėrmjet tij bėn qė tė rriten fruta si ushqim pėr ju, Ujin i nderuar John e zbret dielli dhe jo zoti, kete e dine te gjithe qe kane bere biologji. Dielli ngroh oqeanet dhe avulli ngritet ne qiell dhe nga qielli behet re dhe bie shi (njesoj si te tenxherja qe ngrohet ne zjarr, qe po t'i heqim kapakun kullon uje dhe avull".Dielli rrit dhe bimet. Pa diell s'ka jete as drite. Ju permendni perseri fjalet: Nga e dinte nje arab i pa shkolluar, se rrezet e diellit jane te demshme, por na mbron nga ato qielli? Tani i shkolluar e i pashkolluar kjo nuk dihet sakte sepse disa thone qe ai ishte bari, disa thone qe vnte nga nje familje e pasur, disa thone qe ishte tper i zgjuar, po te kishte qene teper i zgjuar ai (Muhamedi), nuk do punonte bari, por do ta kishin futur ne ndonje detyre te larte. Atij nuk i dihet mire biografia sepse nuk ka pasur historian personal qe t'i shkruante historine. Historian personal ne ate kohe kishte vetem mbreti. Pastaj as keto fjale qe thote ai nuk e vertetojne Zotin. Sa per ndarjen e tokes me qiellin, kjo eshte fjale absurde sepse toka dhe qielli te ndara jane ose jane te ngjitura, kjo nuk ka ndonje koncept llogjik. Qielli eshte vete hapesira qe si lart si poshte, si anash eshte njesoj. Dielli edhe krijon jete dhe shkaterron jete, kjo dihet. Ai e krijon bimen, pyjet por dhe i djeg ato kur nxen shume.
me fal qe te pyes.Ke lexuar ndonje gje nga ato me larte.ose me mire ke kuptuar gje?koincidenca qe ti thua dhe qe nuk na sherben neve hyn tek ajo pjesa e atij fizikantit i cili luante bateri ne strip club.lexoje kuptoje dhe flasim prape bashe.te te them dicka.e di ate teorine e re te propabilitetit.ne nje sistem kaotik ne prova relativisht te medha del e pamundura =>Abstraktja =>jeta.
po ta shpjegoj me shembull.Marrim sikur jemi vetem ne ne gjithe universin.u deshen i billiard yje per te krijuar nje sistem diellor,udeshen nje triliard sisteme diellore per te krijuar token ideale per kushte te caktuara,u deshen 2 miliard vjet pas nje bbiliard provash per nje proteine,u deshen nje miliard proteina per nje qelize.u deshen nje miliard qeliza per nje gjallese shumeqelizore dje nje milion per nje specie e me radhe .dhe ne sa miliard njerez mendon se doli ajnshtajni dhe ne sa milione njutoni dhe ne sa s.hawking.(Merr numrin edhe te njerzve qe kane vdekur eh).Nje numer ne evolucion nuk ke se ca thua.Tani me thuaj sa gjithesira duhen qe te krijohet e pershtatshmja.heh nuk dihet por ajo qe mendoj une eshte.pse quhen koincidensa kaq shumllojshmeri problemesh universale per te krijuar ate ,ose per ti vajtur afer asaj ,perfektesise jetes?sepse duhen jane pjese e saj.
kaq doja te te thoja per ato koincidensat qe ti i quan te panevojshme
avatar
henriune

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Zattoo prej 12.10.11 23:38

Si u Krijua Universi?

A eshte universi bosh ? A ka fund? A eshte i perjetshem apo koha ka fund? Doli nga dicka apo nga asgjeja - ex nihilo? Kosmologjistet kane shtruar kete pyetje qe kur Edwin Huble zbuloi ne vitin 1929 qe universi po zgjerohet.

Per gati gjysem shekulli, teorija e pranuar ka eshte qe universi filloi nga nje shperthim i fuqishem energjie - Big Bang. Por sot nje teori e re kosmike proposon qe universi eshte nje pjese e vogel te nje hapesire shume-dimencionale dhe te gjere, dmth qe Big Bang eshte vetem nje hap ne zhvillimin e pafundte te krijimit.

Modeli Standard i Sotem

Sipas teorise se Big Bang universi u krijua nga shperthimi i nje pike nxehte, te kondensuar pafundesisht. Brenda nje pjese te shkurter te nje sekonde universi filloi te zgjerohesh (teoria e inflacionit). Pas kalimit te miljarda vjeteve galaksite, yjet dhe planetet u krijuan per shkak te ftohjesh se universit.
Sot, 13.7 miljard vjet pas shperthimit te Big Bang, pranohet hipoteza qe universi akoma jo vetem qe po zgjerohet, por edhe po shpejtesohet nen ushtrimin dhe influencen e ca forcave teper energjitike dhe misterioze.
Nese universi vazhdon te zgjerohet ne kete menyre, e ardhmja e universit duket e zeze. Yjet do te shpenzojne energjine e tyre, galakxite do te shperbehen, dhe universi do te mbetet i erret dhe pa jete pergjithmone.
Kjo teori le shume pyetje dhe nuk shpjegon se si origjinoi Big Bang dhe se cfare eksistonte para shperthimit te madh. Gjithashtu, teoria nuk shpjegon natyren e fushes se energjise misterioze qe ndikon ne rritjen e shpejtesise te universit.

Modeli Rrethanor (Ciklor)

Per t'ju drejtuar limiteve dhe paradokseve te Big Bang, kosmoligjistet Paul Steinhardt, profesor ne Princeton University, dhe Neil Turok, profesor ne Cambridge University, perpunuan nje hipoteze te re kozmologjike e cila vendos universin si nje pjese e vogel ne perberjen e gjithesise, shumica e se ciles qendron ne dimensione te tjera qe njeriu nuk mund t'i mendoj dhe pershkruaj, sepse njeriu mendon e shikon ne tre dimensione (1)gjatesi, (2)lartesi, (3)gjeresi. Universi i jone eksiston ne nje shtrese tre dimensionale e cila qendron afer nje tjeter shtrese, te padukeshme qe eksiston jashte dimensioneve qe njeriu kupton.
Cdo trilion vjet, te dy shtresat perplasen me njera tjetren dhe si pasoje krojojne nje stuhi energjie te barabarte me ate te Modelit Standart.
Ne kete Model Rrethanor universi zgjerohet, ftohet, krijohen galaksite, yjet, dhe planetet deri sa zhvillimi natyror i ketyre objekteve vjen ne fund dhe e le universin bosh. Por sipas ketij modeli, perplasja e te dy shtresave fillon perseri ciklin e krijimit nga fillimi.
Ne kete menyre, argumentohet, qe koha dhe gjithesia jane te pafundeshme, gje qe nuk gjendet ne Modelin Standart.

Hapi i Pare: Universi i Boshte

Imagjino dy shtresa dy-dimensionale. Shtresa e pare permban universin tone dhe shtresa e dyte permban nje univers tjeter (ose asgje) por eshte i padukshem dhe ne nuk e shohim dot sepse eshte jashte dimensioneve qe mund te kuptojme.
Pas ca kohe -triliona vite- ne zgjerim i afrohemi fundit ciklik kosmik ku perberja e universit tone eshte kaq e shperndare dhe e ulet sa qe hapesira eshte gati bosh. Megjithate te dy shtresa jane akoma ne levizje, edhe pse jane bosh, dhe forcat e terheqjes midis tyre i afrojne bashke.

Hapi i Dyte: Perplasja Energjitike

Gjate afrimit te shtresave, forcat e terheqjes i prishin siperfaqet dhe perberjen e te dy shtresave duke krijuar vale derisa shtresat bashkohet ne disa vende dhe ne kohe te ndryshme. Prej kesaj perplasjete te drejt-perdrejte clirohet energji e madhe.
Si prodhim te clirimit te energjise, krijohet nje univers i fillestar. Gjithashtu, forca e perplasjes shkakton te dy shtresat te shkeputen dhe te terhiqen larg njer tjetres.

Hapi i Trete: Universi i Plote


Shperthimi i mesiperm dhe universi i fillestar zgjerohet dhe ftohet, dhe krijohen valet microwave qe sot jane te dukura ne universin tone. Kronologjia e ngjarjeve eshte e njejta me ate te Modelit Standart: krijohen galaksite dhe objektet e tjera kozmike, dhe universi vazhdon te zgjerohet, e cila sot eshte e ngjashme me universin tone.

Hapi i Katert: Universi i Vjeter

Nga fundi i eres kozmike, universi eshte zgjeruar kaq shume saqe galaksite jane teper larg me njer-tjetren. Mbas trilion vjet shumica e yjeve jane shuar dhe universi eshte bosh ne pergjithesi. Por ky eshte vetem fillimi. Terheqja e shtresave kozmike eshte e vazhdueshme, e pafund dhe i perplas shtresat here pas here, duke nxitur Modeli Standardi i Sotem fillimin e vdekjes-rilindjes te universit.

Keto teori natyrisht nuk mund te provohen akoma, sepse kufizimet tona te kuptimit na pengojne te shqyrtesojme gjithesine.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Krijimi i universit

Mesazh  lavdim.bossi prej 16.11.11 10:56

Krijimi i universit

Nė formėn e saj standarte, teoria e Big Bengut pohon se universi ka filluar me zgjerimin e menjėhershėm tė tė gjitha pjesėve. Po si arritėn tė zgjeroheshin nė tė njėjtin ēast, tė sinkronizuar tė gjitha pjesėt e universit? Kush ua dha komandėn atyre?

Andrei Linde, profesor kozmologjie

Njė shekull mė parė, krijimi i universit ishte njė koncept qė injorohej nga njė pjesė e mirė e astronomėve. Shkak pėr kėtė ishte koncepti i gabuar i shkencės sė shekullit tė 19-tė ku pranohej gjerėsisht ekzistenca e gjithėsisė qė nga pafundėsia. Shumica e shkencėtarėve qė studionin mbi universin duke supozuar se ndodheshin pėrballė me njė masė lėndėsh, e cila meqė ekzistonte qė nė infinit as nuk e merrnin mundimin ta kalonin ndėrmendje pėr njė "krijim" tė universit, pra, pėr ekzistencėn e njė fillimi (tė tij).

Idea mbi "ekzistencėn nė pafundėsi" (vazhdueshmėri) ka hyrė nė Perėndim sė bashku me filozofinė materialiste. Kjo filozofi, e cila i ka rrėnjėt te Grekėt e lashtė, mbron idenė se nuk ka ekzistencė tjetėr veē materies dhe se universi ekziston qė nga pafundėsia dhe do tė vazhdojė deri nė pafundėsi.

Kjo filozofi mbijetoi nė forma tė ndryshme gjatė sundimit roman dhe nė Perandorinė e Vonė Romane dhe nė Mesjetė, materializmi pėsoi njė rėnie si rezultat i influencės sė Kishės Katolike dhe filozofėve tė krishterė. Por pas Rilindjes mes shkencėtarėve dhe filozofėve perėndimorė filloi tė lindte njė kuriozitet pėr burimet filozofike tė Greqisė sė lashtė. Kėshtu pra, filloi pėrqafimi i materializmit nė kėtė periudhė.

Ishte filozofi i shquar gjerman Imanuel Kant ai qė gjatė Iluminizmit Evropian ka pranuar dhe mbrojtur materializmin. Kanti deklaronte se universi ka ekzistuar vazhdimisht dhe brenda kėsaj pafundėsie ēdo probabilitet duhet tė shihet si i mundshėm. Ndjekėsit e Kantit idenė mbi njė univers tė pafund vazhduan ta mbronin sė bashku (bashkangjitur) me materializmin.

Qysh nga fillimi i sheku-llit tė 19-tė edhe teza se nuk ekziston njė zanafillė e universit, pra, e krijimit nė njė ēast filloi tė pėrqafohej gjerėsisht. Kjo ideologji, e cila u pėrvetėsua me kėmbė-ngulje tė madhe edhe nga materialistė dialektikė si Karl Marksi dhe Frederik Engels, arriti tė avancojė deri nė shekullin e 20-tė.

Ideja nė fjalė pėr njė univers tė pafund nė ēdo periudhė ka qenė e lidhur fort me ateizmin. Nuk ėshtė e vėshtirė pėr ta kuptuar pse? Sepse ekzistenca e njė zanafille pėr universin flet pėr krijimin e tij nga Zoti dhe e vetmja rrugė pėr t'iu kundėrvėnė kėsaj ishte dalja nė skenė me pretendimin se universi ka ekzistuar gjithmonė.

Njė nga ata, tė cilėt e pėrvetėsuan me kėmbėngulje kėtė ideologji ishte Xhorxh Policer, i cili me librat qė shkroi nė shekullin e 20-tė u bė njė mbrojtės i njohur i materializmit dhe marksizmit. Nė librin e tij me titull: "Parimet themelore tė filozofisė", Policer duke u bazuar nė modelin e "universit tė pėrhershėm" i del kundra (krijimit) nė kėtė mėnyrė:

"Universi ėshtė diēka e pakrijuar. Nė qoftė se do tė ishte e kundėrta, atėherė duhet tė jetė i krijuar nga Zoti nė njė ēast tė vetėm dhe duhet tė jetė krijuar nga asgjėja, pra, mosekzistenca. Pėr tė pranuar krijimin, para sė gjithash duhet tė pranojmė, idenė e njė ēasti kur universi akoma nuk ekzistonte, dhe mė pas ēdo gjė u krijua nga hiēi. Kjo ėshtė diēka qė shkenca nuk mund ta pranojė".3

Policer ishte kundra krijimit, duke mbrojtur idenė e pafundėsisė sė universit, mendonte se shkenca pėrparonte nė anėn e tij. Nė fakt shkenca pa kaluar shumė kohė demostroi me tė vėrtetė se universi ka njė fillim. Dhe ashtu siē e kishte deklaruar Policeri vetė, nėse ka njė krijim atėherė duhet tė ketė gjithashtu njė Krijues.

Zgjerimi i Universit dhe Zbulimi i Big Bengut

Vitet 1920 do tė ishin shumė tė rėndėsishme pėr zhvillimin e astronomisė moderne. Nė vitin 1922 fizikanti rus Aleksandėr Fridman arriti tė pėrllogarisė se sipas Teorisė sė Relativitetit tė Ajnshtajnit, struktura e universit nuk ishte statike (e palėvizshme) dhe do tė ishte e mjaftueshme edhe njė impuls i vogėl tė shkaktonte zgjerim apo tkurrje (tė saj).

I pari person qė arriti tė tregojė rėndėsinė e zgjidhjes sė Fridmanit, ishte astronomi belg Xhorxh Lėmetrė. I bazuar nė kėto kalkulime, Lėmetrė deklaroi se universi kishte njė fillim dhe qė prej asaj zanafille vazhdon nė mėnyrė konseguente tė zgjerohet. Pėrveē kėsaj bėri tė ditur se do tė arrihej tė llo-garitej edhe masa e mbetur e rrezatimit qė prej kėsaj pikėnisjeje.

Llogaritjet teorike tė kėtyre shkencėtarėve nuk tėrhoqėn vėmendje nė atė kohė por me shfaqjen e njė argumenti bindės gjatė viteve 1929, si rezultat i vėzhgimeve tė shumta, ranė si njė bombė nė botėn e shkencės. Po atė vit nė qendrėn vėzhguese "Kalifornia Maunt Uillson", astronomi amerikan Edvin Habėll bėri njė nga zbulimet mė tė mėdha nė historinė e astronomisė.

Habėll duke studiuar qiellin me anėn e njė teleskopi gjigand, zbuloi se drita e yjeve ēdo ditė e mė tepėr pėrthyhej drejt ngjyrės sė kuqe, fundit tė spektrit dhe kjo ka lidhje tė drejtėpėrdrejtė me distancėn e yjeve nga toka. Ky zbulim tronditi tė gjitha bazat e modeleve tė njė universi tė qėndrueshėm tė supozuara deri nė atė kohė.

Sipas ligjeve tė njohura tė fizikės, spektri i rrezeve tė dritės, tė cilat lėvizin drejt pikės sė vėzhgimit kthehen nė vjollcė, ndėrsa spektri i atyre rrezeve tė dritės, tė cilat largohen prej pikės sė vėzhgimit anojnė drejt sė kuqes. (E njėjtė kjo me ho-llimin e zėrit tė sirenės sė trenit, i cili i largohet vėzhguesit.) Vėzhgimi i Habllit tregon se sipas kėtij ligji, trupat qiellorė nė mėnyrė tė vazhdueshme largohen prej nesh.

Pa kaluar shumė kohė Habėll, zbuloi diēka tjetėr shumė tė rėndėsishme: galaktikat dhe yjet nuk largoheshin vetėm prej nesh por edhe nga njėri-tjetri. Pėrballė njė universi ku ēdo trup qiellor, nė tė cilin distancohen nga njėri-tjetri, i vetmi pėrfundim qė mund tė arrihet ėshtė se universi ėshtė nė "zgjerim" tė pėrhershėm.

Ky ishte njė zbulim pėr tė cilin Xhorxh Lėmetrė pati "profetizuar" pak kohė mė parė, dhe njė nga mendjet mė tė shquara tė shekullit, pati shprehur diēka nė lidhje me kėtė 15 vjet mė parė se ai.

Nė vitin 1915 Albert Ajnshtajn me anė tė pėrllogaritjeve tė pėrfituara nga Teoria e pėrgjithshme e Relativitetit arriti nė pėrfundimin se universi ėshtė njė strukturė jo-statike (kėshtu duke i paraprirė pėrfundimeve tė Fridmanit dhe Lėmetrit).

Por i habitur pėrballė kėtij zbulimi Ajnshtajni, ekuacioneve tė tij i shtoi edhe njė faktor tė ri, tė cilin e emėrtoi "konstante kozmologjike" qė "tė dilte njė pėrgjigje e drejtė" sepse nė atė kohė astronomėt thonin se universi ėshtė statik dhe ai kėrkoi qė teoria t'i pėrshtatej kėtij modeli. Vite mė vonė konstanten kozmologjike do ta pėrkufizonte si, gabimi mė i madh i karrierės sė tij.

E vėrteta mbi zgjerimin e universit, tė cilėn na e parashtroi Habėll, mė pas do tė lindte njė model tė ri pėr universin. Nėse universi ėshtė nė zmadhim nėse do tė kthehemi pak nė kohė (nė tė shkuarėn) do tė konstatojmė njė univers mė tė vogėl, e nėse shkojmė mė tej do tė vėrejmė "vetėm njė pikė".

Duke iu mbėshtetur matjeve tė bėra, kjo pikė, e cila pėrfshinte tė gjithė materien e universit, do tė kishte njė vėllim zero pėr shkak tė forcės tė madhe tėrheqėse (gravitetit). Kėshtu qė universi duhet tė jetė shfaqur me shpėrthimin e kėsaj pike me vėllim zero. Ky shpėrthim u quajt "Big Beng" (Shpėrthimi i Madh) dhe ekzistenca e tij nė mėnyrė tė pėrsėritur pohohet nga faktet e vėrejtura.

Big Beng tregoi njė tė vėrtetė shumė tė madhe: Tė thuash qė diēka ka zero volum ėshtė njėsoj sikur tė thuash ėshtė "Hiē". I gjithė universi ėshtė krijuar nga ky "hiē". Dhe pėr mė tepėr ky univers ka njė fillim nė tė kundėrt me pikėpamjen e materialistėve qė mbėshtesin se "universi ka ekzistuar nga pafundėsia".

''Eshte shume interesante se e tere gjithesia bene levizje te panderprera dhe te gjitha rruget e tyre pa penguar njera tjetren dhe sigurisht qe dikush kujdeset per kete univers gjigant'' NEIL AMSTRONG

lavdim.bossi

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 17.11.11 16:27

Si eshte krijuar UNIVERSI?
Kjo eshte pyetja me fondamentale ne astronomine moderne.Shkencetaret i kane shtruar vetes detyre te zgjidhin kete pyetje me nje pergjigje shkencore.Ne eksperimentin LHC prane CERN ne Zvicer do te perplasen protonet ,me nje shpejtesi te perafert me ate te drites me qellim kerkimin e grimcave me elementare prej te cilave eshte krijuar universi.
Teoria qe mbizoteron sot eshte ajo e Big-Bangut.Sipas kesaj teorie cdo gje filloi ne nje pjese shume te vogel te sekondes ekzaktesisht ne 10-43 sekondash.C'kishte para kesaj askush nuk e di kete.Temperatura e UNIVERSIT arrinte ne 10 32 0 C dhe e gjithe kjo qendronte ne nje sfere me diameter prej 1/1000 pjese te centimetrit.Ne te zoteronte zbrazeti e cila nuk ishte e qete dhe e palevizshme por nje hapesire me jete dhe plot energji.Kjo ishte emergjia e vakumit.Ora kozmike troket ne 10 -32
te sekondes dhe Universi shperthen duke zvogeluar dendesine dhe nxehtesine e tij.Formohen grimcat e para te cilat jane quarket (ndertuesit themelore te materies) elektronet (berthamat mbjellese te elektricitetit) dhe neutronet(grimcat neutrale elementare te pangarkuara pa ose me nje mase shume te vogel) te shkembyera nga zbrazetira dhe bashkeperzihen me nje det fotonesh(berthama mbjellese te drites).Ne te njejten kohe paraqitet edhe antimateria.Perplasjet vazhdojne dhe koha arrin ne 1/1000000 pjese te sekondes.UNIVERSI arrin masen e sistemit te sotem diellor dhe temperatura arrrin 10000 miliard 0 C.Ne vazhdim qarqet lidhen ne tre grupe dhe formojne protone dhe neutrone.Si lidhes i tyre sherbeu berthama shume e forte.Pas pak minutash protonet dhe neutronet bashkohen duke formuar berthamat e para qe jane heliumi
dhe hidrogjeni.UNIVERSI tashme i mbushur me berthama te hidrogjenit e te heliumit nga elektronet,protonet dhe fotonet zgjerohet gjithnje e me shume dhe temperatura nis e bie.Forcat elektromagnetike lejojne te krijohen atomet e hidrogjenit e te heliumit.Lidhja e elektronove ne atome nuk pengon me levizjen e lire te fotoneve.UNIVERSI deri tani i padukshem behet i dukshem e transparent.Fotonet nisin te krijojne rrezatimin e universit.Meqe tanime universi ka atome te hidrogjenit dhe heliumit krijohet mundesia e formimit te strukturave me komplekse.Me ndihmen e forcave te renda nisin e formohen galaksite e brenda tyre paraqiten yjet.Nje prej ketyre yjeve eshte edhe dielli yne dhe toka eshte nje nga 8 planete e sistemit tone diellor si dhe i vetmi deri tani qe ka jete te ndergjegjshme e cila mund te vertetoje formimin e gjithesise.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 17.11.11 22:23

Universi permban cdo gje perceptohet fizikisht, ne teresine e hapesires dhe kohes, dhe te gjitha format e materies dhe energjise. Fjala Universi eshte percaktuar si zakonisht dhe perfshin cdo gje. Megjithate, duke perdorur nje perkufizim alternativ, disa kozmologe kane spekuluar, se Universi perbehet nga zgjerimi i hapesires, dhe eshte vetem nje nga shume spekullimet, te cilat jane quajtur kolektivisht multiverse .Vezhgimet e pjeseve te vjetra te gjithesise (te cilat jane shume larg) sugjerojne se Universi eshte qeverisur nga te njejtat ligje fizike dhe konstante ne te gjithe shtrirjen e madhe te tij.Megjithate ne teori mund te kete shume Universe te krijuar dhe ndoshta secili me konstante te ndryshme fizike.

Ne historine e regjistruar, disa Kozmologe kane propozuar llogarine per vrojtimet e Universit. Astronomet e shekujve te kaluar kane propozour se Universi permban nje hapesire te pafund dhe ka ekzistuar perjetesisht. Me kalimin e shekujve, verejtjet e sakta dhe teorite e permiresuara cuan teorite ne modelin heliocentrik te Kopernikut dhe modelin Njutonian te Sistemit Diellor. Permiresimet e metejshme ne astronomi kane cuar ne realizimin, qe Sistemi Diellor eshte krijuar ne nje galaktike e perbere nga miliona yje, i cili eshte Milky Way-Rruga e Qumeshtit, dhe se galaktikat e tjera ekzistojne jashte tij. Studimi i kujdesshem i shperndarjes se ketyre galaktikave dhe linjat e tyre spektrale kane cuar ne shume teori moderne. Zbulimet dhe ndryshimet e sfondit kozmik te rrezatimit mikrovale, tregojne se Universi po zgjerohet dhe me sa duket kishte nje fillim. Sipas modelit mbizoterues shkencor rreth Universit, i njohur si Big Bang, Universi u zgjerua nga nje faze teper te nxehte, te dendur e quajtur Epoka Planck, ne te cilen u perqendrua energjia e Universit. Qe prej epokes Planck, Universi eshte zgjeruar ne formen e tanishme, ndoshta me nje periudhe te shkurter (me pak se 10-32 sekonda) e inflacionit kozmik.

Disa masa te pavarura eksperimentale mbeshtesin kete zgjerim teorik dhe, ne pergjithesi, teorine e Big Bangut. Vezhgimet e fundit tregojne se ky zgjerim eshte pershpejtuar per shkak te energjise se erret, dhe se shumica e lendes ne Univers mund te jete ne nje forme, qe nuk mund te zbulohet nga instrumentet e pranishme. Interpretime aktuale nga vezhgimet astronomike tregojne se mosha e Universit eshte 13,73 miliard vjet, dhe se diametri i Universit eshte i dukshem te pakten 93000000000 vjet drite. Sipas relativitetit te pergjithshem, hapesira mund te zgjerohet me shpejt se shpejtesia e drites, edhe pse ne mund te shikojme vetem nje pjese te vogel te Universit per shkak te kufizimit te imponuar nga shpejtesia e drites. Realiteti dhe Fizika tregojne qe Universi eshte percaktuar si cdo gje qe ekziston, ka ekzistuar, dhe do te ekzistoje. Sipas ketij perkufizimi dhe te kuptuarit tone te pranishem, Universi perbehet nga tre elemente : hapesire, kohe dhe energji. Te tre elementet e Universit korrespondojne me perafersi me idete e shkencetareve.

Nje teori e thjeshte eshte nje grup i flluskave te sapunit, ne te cilen vezhguesit qe jetojne ne nje flluske sapuni nuk mund te nderveprojne me ata qe jane ne flluskat tjera te sapunit. Sipas nje terminologjie te perbashket, secila nga flluskat e sapunit perbejne pjesen e hapesires qe eshte lene te kuptohet si Universi. Mbledhja e te gjitha ketyre teorive eshte e quajtur multiverse. Ne parim Universet e tjera mund te kene dimensione te ndryshme te hapesires kohes dhe energjise, edhe pse mundesite jane aktualisht spekulative. Sipas teorive te pergjithshme, disa rajone te hapesires nuk mund te pershkojne dhe vet Universin, per shkak te pafundesise se shpejtesise se drites dhe zgjerimin e vazhdueshem te hapesires. Per shembull, mesazhet radioskopike te derguara nga Toka nuk do te arrinin kurre ne disa rajone te hapesires edhe sikur Universi te jetonte gjithmone. Theksojme se ato rajone te largeta te hapesires jane pjese e realitetit sa me shume qe ne i perkushtohemi, por ne nuk mund te pershkojme te gjithe thellesine e hapesires.

Te thuash te drejten, Universi i dukshem varet nga vendndodhja e vezhguesit. Megjithate edhe udhetimi me i shpejte nuk mund te jete ne gjendje per te pershkuar te gjithe pjesen e hapesires. Ne menyre tipike, universi i dukshem shihet nga pika jone e favorshme ne Milky Way Galaxy= Rruga e Qumeshtit. Universi i dukshem, mosha e struktures , dhe bolleku i elementeve kimike eshte shume i madh dhe ndoshta i pafund , pavarsisht qe tani ne e dime qe hapesira e Universit eshte rreth 93000000000 vjet drite. Diametri i nje Galaktike tipike eshte vetem 30.000 vjet-drite, dhe distanca midis dy galaktikave fqinje eshte vetem 3.000.000 vjet drite. Galaktika jone Milky Way=Rruga Qumeshtit eshte rreth 100.000 vjet drite ne diameter. Galaktika me e afert me tonen eshte Andromeda, e vendosur afersisht 2.500.000 vjet drite larg. Ne Univers ka me shume se 100.000.000.000 Galaktika. Galaktikat tipike shkojne nga ato te vogla me me pak se 10.000.000 yje deri ne gjigandet me 1.000.000.000.000 trilion yje.

Fjala Univers rrjedh nga fjala e vjeter Franceze Univers, e cila ne kthim rrjedh nga fjala Latine Universum. Fjala Latine ishte perdorur nga Cicero dhe me vone ne latinisht. Fjala Latine rrjedh nga Unvorsum qe do te thote tkurrje poetike, fillimisht e perdorur nga Lucretius ne Librin IV (Paragrafi 262) e De rerum natura (Mbi natyren e gjerave) - i cili lidh un, uni forme te kombinuar e 'unus, ose "nje me vorsum. Lucretius perdori fjalen ne kuptimin, cdo gje e mbeshtjelle ne nje, dhe, cdo gje qe bashkohet ne nje.

Nje interpretim alternativ i unvorsum eshte "gjithcka rrotullohet si nje" ose "gjithcka rrotullohet nga nje". Ne kete kuptim, ajo mund te konsiderohet nje perkthim e fjales greke per universin, περιφορά. Kjo fjale greke i referohet modelit te hershem grek per Universin. Sipas Aristotelit rrotullimi i sferes se jashtme ishte pergjegjes per levizjet dhe ndryshimin e cdo gjeje brenda. Kjo ishte e natyrshme per greket te cilet supozuan se Toka ishte e palevizshme dhe se qiejt qarkullonin rreth Tokes.

Termi me i zakonshem per universin, ne mesin e filozofeve te lashte grek ishte τὸ πᾶν (Te gjitha), e definuar si e gjithe materia (τὸ ὅλον) dhe e gjithe hapesira (τὸ κενόν). Sinonime te tjera per universin ne mesin e filozofeve te lashte grek perfshinin κόσμος (do te thote ne bote, kozmologji) dhe φύσις (kuptimi i natyres, nga e cila rrjedh fjala fizike). [Sinonime te njejta jane gjetur edhe ne autoret Latine, (totum Mundus, natura), dhe vazhduan te mbijetojne edhe ne gjuhet moderne, si p.sh, fjalet gjermane Das, Weltall, dhe Natur. Sinonime te njejta jane gjetur edhe ne gjuhen angleze, te tilla si everything (cdo gje), kozmos (kozmologji), The world (bota), dhe Nature (natyra).

Perkufizimi me i gjere i universit mund te gjenden ne Naturae De Divisione nga filozofi mesjetare dhe teologu Johannes Scotus Eriugena. Koha nuk eshte konsideruar ne perkufizimin e Eriugena-s, pra, perkufizimi i tij perfshin cdo gje qe ekziston, ka ekzistuar dhe do te ekzistoje, si dhe cdo gje qe nuk ekziston, nuk ka ekzistuar dhe kurre nuk do te ekzistoje. Ky perkufizim nuk u miratua nga shumica e filozofeve te vone, por dicka jo krejtesisht e ndryshme u rishfaq ne fiziken kuantike. Natyrisht, nje eksperiment mund te kete vetem nje rezultat, dhe vetem nje i tille eshte bere real, permes procesit misterioz te matjes kuantike, e njohur edhe si renia e funksionit valor. Ne kete kuptim te mire-percaktuar matematike, edhe ajo qe nuk ekziston mund te ndikoje ne ate qe ekziston.

Zakonisht, universi eshte percaktuar si cdo gje qe ekziston, ka ekzistuar, dhe do te ekzistoje. Sipas ketij percaktimi dhe te kuptuarit tone te tanishem, universi perbehet nga tre elemente: hapesire dhe kohe, te njohur se bashku si space-time apo vakum, kurse energjia ose sic njihet ndryshe matter eshte elementi i trete i cili ka nje lidhje te forte me hapesiren dhe kohen. Te tre elementet e universit (hapesire-kohe, ceshtja-energjise, dhe ligj-fizikes) korrespondojne afersisht me idete e Aristotelit. Ne librin e tij Fizika (Φυσικῆς), Aristoteli ndau (τὸ πᾶν - cdo gje) ne tre elemente afersisht te ngjashem me: Ceshtja e Energjise/Matter (gjeja te cilen eshte bere universi), forma (marreveshje ceshtja e energjise ne hapesire), dhe ndryshimi (si eshte krijuar ceshtja energjise, shkaterrimi ose ndryshimi ne pronat e saj). Filozofet e vone, te tille si Lucretius, Averroes, Avicena dhe Baruch Spinoza ndryshuan keto ndarje, per shembull, Averroes dhe Spinoza dalloji naturans natura (parimet aktive te funksionimit te universit) nga naturata natura, elementet pasive.


Madhesia, Mosha, Permbajtja, Struktura, dhe LigjetUniversi eshte jashtezakonisht i madh dhe ndoshta i pafund ne vellim. Rajoni i dukshem nga Toka (universi i dukshem), eshte nje sfere me nje rreze prej rreth 46 miliarde vjet drite. Ne krahasim, diametri i nje galaktike tipike eshte vetem 30.000 vjet-drite, dhe distanca midis dy galaktikave tipike fqinje eshte vetem 3 milion vjet-drite. Si shembull, rruga e qumshtit - e jona eshte rreth 100.000 vjet drite ne diameter , dhe galaktika me e afert me tonen eshte, Andromeda dhe eshte e vendosur rreth 2.5 milion vjet drite larg. Ne Univers ka mbi 100 miliard galaktika te dukshme. Galaktikat tipike varjojne nga ato (xhuxhe - dwarf) me me pak sa dhjete milione yje, deri ne gjigandet me miliarda yje.

Ceshtja e matteries eshte e perhaur ne menyre te njejte ne te gjithe universin. Matteria e universit eshte e perhapur edhe isotropikale, qe do te thote se nuk ka drejtim te vezhgimit, dhe cdo rajon i qiellit ka afersisht te njejten permbajtje. Universi eshte i perbere gjithashtu me nje rrezatim mikrovale, me nje spekter te ekuilibrit termik, afersisht 2,725 kelvin = kelvin eshte njesi matese. Hipoteza se universi ne shkalle te gjere eshte homogjen, eshte i njohur si parimi kozmologjik, e cila eshte mbeshtetur nga vezhgimet astronomike.

Dendesia e tanishme e pergjithshme e universit eshte shume e ulet, rreth 9,9 × 10-30 gram per centimeter kub. Kjo mase e energjise perbehet nga 73% energji e erret, 23% matterie e ftohte, dhe 4% nga nje energji e zakonshme. Dendesia e atomeve eshte ne rendin e nje atomi hidrogjen i vetem per cdo kater metra kub te vellimit. Pronat e energjise se zeze dhe te materies se zeze jane kryesisht te panjohura. Matteria e zeze, si ceshtje e zakonshme, punon per te ngadalesuar zgjerimin e universit, dhe nga ana tjeter, energjia e erret e pershpejton zgjerimin e tij.

Vleresimi i sakte i moshes se universit eshte 13,73 Miliard vjec, bazuar ne vezhgimet e rrezatimit te sfondit kozmik mikrovale. Vleresimet e Pavarur (ne baze te matjeve te tilla si takimi radioaktiv) bien dakord, edhe pse ata jane me pak te sakte, duke filluar nga mosha 11.2 miliard vjec deri ne 13.15 miliard vjec. Universi nuk ka qene i njejte ne cdo kohe ne historine e tij, pershembull, popullsite relative te quasareve dhe galaktikave kane ndryshuar, dhe hapesira vete duket qe eshte zgjeruar. Kjo llogari zgjerimi bazohet tek menyra se si shkencetaret mund te vezhgojne driten e nje galaktike qe ndodhet 30 miliard vjet drit larg. Ne qofte se drita ka udhetuar per 13 miliarde vjet, hapesira ne mes tyre eshte zgjeruar per shkak te zgjerimit te vet Universit. Ky zgjerim eshte ne perputhje me vezhgimin se drita nga galaktikat e largeta ka qene redshifted=Zhvendosje e kuqe. Shkalla e ketij zgjerimi hapesinor eshte pershpejtim, bazuar ne studimet e llojit supernova la, dhe te vertetuar nga te dhena te tjera.

Fraksionet relative te elementeve kimike te ndryshme - ne vecanti atomet e lehta si, deuterium, hidrogjen dhe helium jane te njejta ne te gjithe universin dhe tere historine e tij. Universi duket te kete me teper matterie se sa antimattiere, nje asimetri kjo ne lidhje me verejtjet e shkeljes. Universi nuk ka perberje ose shkarkime elektrike, dhe per kete arsye graviteti eshte bashkeveprimi dominues ne gjatesine kozmologjike.Grimcat elementare prej te cilave eshte ndertuar Universi. Gjashte leptons dhe gjashte quarks perbejne shumicen e ceshtjes, per shembull, protonet dhe neutronet e berthamave atomike jane te perbere nga quarks, dhe kudo eshte i pranishem nje elektron lepton. Keto grimca bashkeveprojne nepermjet bosons mates te treguar ne rreshtin e mesem, secili korrespondues i nje lloj te vecante shkalle simetrise. Boson i Higgs (ende pa u vene re), besohet te jape mase ne grimcat me te cilat eshte i lidhur. Graviton-i, nje Boson mates i supozuar graviteti, nuk eshte i shfaqur.


Universi duket se ka nje vazhdimesi te qete hapesire-kohe te perbere nga 3 dimensione hapesinore dhe nje dimension kohore (koha). Ne mesatare, hapesira ​​eshte verejtur te jete pothuajse e sheshte (Perkulje afer zeros), qe do te thote se Gjeometria Euklidiane eshte e eksperimentuar me saktesi te larte ne pjesen me te madhe te Universit. Hapesira dhe Koha gjithashtu kane dhe nje topologji te lidhur, te pakten ne shkallen e gjatesise se dukshme te Universit. Megjithate, vezhgimet e tanishme nuk mund te perjashtojne mundesite se Universi ka dimensione dhe se hapesira dhe koha kane me shume topologji globale, te lidhur me, analogjine dhe topologjine cilindrike ose toroidalin e hapesirave dy-dimensionale.

Universi duket se sillet ne nje menyre qe rregullisht ndjek nje sere ligjesh fizike dhe konstant. Sipas Modelit Standard mbizoteruese te fizikes, te gjithe materiet perbehen nga tre breza te leptons dhe quarks, secila nga te dyja jane fermions. Keto grimca elementare nderveprojne me se shumti nepermjet tre nderveprimesh themelore: nderveprimit electroweak i cila perfshin elektromagnetizmin dhe forcen e dobet berthamore; forca e fuqishme berthamore e pershkruar nga kromodinamike kuantike; dhe graviteti, i cili eshte me se miri i pershkruar per momentin nga relativiteti i pergjithshem. Dy nderveprimet e para, mund te pershkruhent nga fusha e rinormalizuar e teorise kuantike, dhe jane ndermjetesuar nga bosons mates qe korrespondojne me nje lloj te vecante te simetrise se vleresuar. Nje teori e rinormalizuar kuantike e fushes se relativitetit te pergjithshem nuk eshte arritur ende, edhe pse forma te ndryshme te fije teorish duken premtuese. Teoria e relativitetit special besohet se mban te gjithe universin, me kushtin qe shkallet hapesinore dhe kohore kane kohezgjatje mjaft te shkurter; perndryshe, me teper nga teoria e pergjithshme e relativitetit. Nuk ka asnje shpjegim per vlera te vecanta qe konstantet fizike duken se mbajne te gjithe universin tone, te tilla si h-ja konstante Planck ose ligjet e gravitacionit te vazhdueshem G. Disa ligje te konservimit jane identifikuar, te tilla si ruajtja e ngarkeses, momenti, momenti kendor dhe energjia; ne shume raste, keto ligje te ruajtjes mund te lidhen me simetrine apo identitetet matematikore.


Krijimi

Shume modele te kozmosit (kozmologjite) dhe (Kozmogonite) origjina e tij kane qene propozuar, ne baze te te dhenave te atehereshme ne dispozicion dhe konceptimit te universit. Historikisht, kozmologjite dhe Kozmogonite u bazuan ne rrefimet e perendive duke vepruar ne menyra te ndryshme. Teorite e nje universi te papercaktuar te qeverisur nga ligjet fizike jane propozuar me pare nga greket dhe indianet. Gjate shekujve, permiresime ne vezhgimet astronomike dhe teorite e levizjes dhe gravitetit kane cuar ne pershkrimin gjithnje e me te sakte te universit. Epoka moderne e kozmologjise filloi me 1915 me teorine e pergjithshme te relativitetit te Albert Einstein, e cila beri te mundur te parashikohej ne menyre sasiore origjina, zhvillimi, dhe percaktimi i universit ne teresi. Teorite me moderne te pranuara te kozmologjise jane te bazuara ne relativitetin e pergjithshem dhe, me konkretisht, i parashikuari Big Bang, megjithate, ende jane te nevojshme matje me te kujdesshem per te percaktuar se cila teori eshte e sakte.

Shume kultura kane histori qe pershkruajnw origjinen e botes, te cilat mund te grupohen perafersisht ne llojet e zakonshme. Ne nje lloj histori, bota eshte lindur nga nje veze e botes, tregime te tilla perfshijne poeme epike finlandeze Kalevala, historine kineze e Pangu ose Brahmanda Purana indiane. Ne histori lidhur me kete, ideja krijimit eshte shkaktuar nga nje njesi e vetme qe buron ose prodhon dicka nga ai, ose veten, si ne konceptin e budizmit tibetian e Adi-Buda, historia e lashte greke e Gaia (Nena Toke), perendeshe mit Azteke Coatlicue, historia e lashte egjiptiane e zotit Atum, ose tregimi i krijiminit te Zanafillws. Ne nje lloj tjeter tregimi, bota eshte krijuar nga bashkimi i hyjnive meshkuj dhe femra, si ne historine e Maori, Rangi dhe Papa. Ne histori te tjera, universi eshte krijuar nga hartimi i tij nga materialet para-ekzistuese, te tilla si trupi i nje perendie te vdekur - si nga Tiamat ne epike babilonase Enuma Elish ose nga gjigandi Ymir ne mitologjine skandinave - ose nga materialet kaotike, si Izanagi dhe Izanami ne mitologji japoneze. Ne histori te tjera, gjithesia buron nga parimet themelore, te tilla si Brahman dhe Prakrti, ose yin dhe yang te Tao.


Modelet filozofike

Prej shekullit te 6 p.e.s, filozofet greke te para-Socratit, zhvilluan modelet filozofike me te hershme te njohura te universit. Filozofet me te hershem greke vune ne dukje se paraqitjet mund te mashtrojne, dhe kerkuan te kuptojne realitetin themelor pas paraqitjeve. Ne vecanti, ata vune ne dukje aftesine e materies per te ndryshuar forme (p.sh., akulli ne uje ne avull) dhe disa filozofe propozuan qe te gjitha materialet ne dukje te ndryshme, te botes (dru, metal, etj) jane te gjitha forma te ndryshme te nje materiali te vetem , (arche_. I pari qe e beri kete ishte Thales, i cili e quajti kete material uje. Pas tij, Anaximenes e quajti ate ajer, dhe parashtroi se duhet te kete forca terheqese dhe shtytese qe i shkaktojne (arche) te kondesohet apo te ndahet ne forma te ndryshme. Empedocles propozoi qe materialet e shumta themelore ishin te nevojshme per te shpjeguar diversitetin e universit, dhe propozoi qe te gjitha kater elementet klasike (toka, ajri, zjarri dhe uji) ekzistonin, megjithese ne kombinime dhe forma te ndryshme. Kjo teori e kater elementeve u miratua nga shumica e filozofeve te mevonshem. Disa filozofe para Empedocles mbrojten me pak gjera materiale per teorine e (ARCHE). Pitagora besonte se te gjitha gjerat ishin te perbere nga numrat, ndersa studenti i Thales , Anaximander, propozoi qe cdo gje ishte e perbere nga nje substance kaotike e njohur si Apeiron, qe perafersisht korrespondon me konceptin modern te nje shkume kuantike. Modifikime te ndryshme te teorise se Apeiron jane propozuar, vecanerisht ajo e Anaxagoras, i cili propozoi qe materia e ndryshme ne bote u shkeput nga nje Apeironi i shpejte rrotullues, vene ne levizje nga parimi i Nous. Filozofe te tjere, me se shumti Leucippus dhe Democritus, propozuan qe universi ishte i perbere nga atomet te pandashme qe levizin ne hapesiren ​​boshe, ne vakum. Aristoteli e kundershtoi kete pikepamje per arsye se rezistenca e levizjes rritet me densitetin, pra, hapesira ​​boshe nuk duhet ti ofroje asnje rezistence levizjes, duke cuar ne mundesine e shpejtesise se pafundme.


Edhe pse Heraclitus argumentoi per ndryshimin e perjetshem, Parmenides pothuajse bashkekohesi i tij beri sugjerimin radikal se gjithe ndryshimi eshte nje iluzion, se realiteti i vertete themelor eshte perjetesisht i pandryshueshem dhe i nje natyre te vetme. Parmenides e shenoi kete realitet si (Nje). Teoria e Parmenides dukej e pabesueshme per shume greke, por Zeno, studenti i tij e sfidoi ate me disa paradokse te njohura. Aristoteli u perpoq te zgjidhte keto paradokse duke zhvilluar nocionin e nje permbajtjeje pafundesisht te ndashme, dhe duke e aplikuar ate ne hapesire ​​dhe kohe. Filozofi indian, (Kanada), themelues i shkolles Vaisheshika, zhvilloi nje teori atomesh dhe propozoi qe drita dhe nxehtesia ishin varietete te substancave te njejta. Ne shekullin e 5-te, filozofi budist atomist Dignga propozoi qe atomet ishin pika e mesme, jo kohezgjatese, dhe te perberanga energjia. Ata mohuan ekzistencen e materies se konsiderueshme dhe propozuan se levizja perbehej nga shkrepje te castit te nje rrjedhe te energjise. Teoria e finitism it te perkohshem ishte frymezuar nga doktrina e krijimit ndare nga 3 religjionet abrahamike, Judaizmi, Krishterimi dhe Islami. Filozofi i krishtere, John Philoponus, paraqiti argumente filozofike kunder nocionit te lashte grek e nje te kaluare te pafund. Argumentet e Philoponus kunder nje te kaluare te pafund jane perdorur nga filozofi i hershem musliman, Al-Kindi (Alkindus), filozofi cifut, Saadia Gaon (Saadia ben Joseph), dhe teologu musliman, Al-Gazali (Algazel). Ata perdoren dy argumente logjike kunder nje te kaluare te pafund, duke e pare argumentin nga pamundesia e ekzistences se nje pafundesie te vertete, i cili thote

Nje pafundesi aktuale nuk mund te ekzistoje.
Nje regres i pafund kohor i ngjarjeve eshte nje pafundesi e vertete.
Nje regres i pafund i perkohshem i ngjarjeve nuk mund te ekzistoje.

Argumenti i dyte, argumenti nga pamundesia e perfundimit te nje pafundesie te vertete me shtesa te njepasnjeshme, thote:
Nje pafundesi e vertete nuk mund te perfundohet nga shtesa e mepaseshme.
Seria kohore e ngjarjeve te kaluara ka qene e plotesuar me shtesa te njepasnjeshme.
Seria kohore e ngjarjeve te kaluara nuk mund te jete e nje pafundesie te vertete.

Te dy argumentet jane miratuar nga filozofet dhe teologet e vone krishtere, si dhe argumenti i dyte ne menyre te vecante u be me i njohur pasi u miratua nga Immanuel Kant ne tezen e tij te antinomise te lidhur me kohen.


Modelet Astronomike

Modele Astronomike te universit jane propozuar menjehere pasi astronomia filloi me astronomet babilonas, te cilet e shihnin universin si nje disk te sheshte lundrues ne oqean, dhe kjo perben premisen per hartat e hershme greke, si ato te Anaximander dhe Hecataeus. Filozofet greke me vone, duke respektuar levizjet e trupave qiellor, ishin te shqetesuar me modelet e zhvillimit te universit bazuar me thellesisht ne prova empirike. Modeli i pare koherent ishte propozuar nga Eudoxus e Cnidos. Sipas ketij modeli, hapesira dhe koha jane te pafundme dhe te perjetshme, Toka eshte sferike dhe e palevizshme, dhe e gjithe ceshtja tjeter eshte e kufizuar te rrotullohej si sfere koncentrike. Ky model ishte perpunuar nga Callippus dhe Aristoteli, dhe u soll ne marreveshje gati te persosur me vezhgimet astronomike nga Ptolemeu. Suksesi i ketij modeli eshte kryesisht per shkak te faktit matematikor qe cdo funksion (si pozicioni i nje planeti) mund te zberthehet ne nje sere funksionesh rrethore (modes-i i Furierit). Megjithate, jo te gjithe shkencetaret greke pranuan modelin gjeocentrik te universit. Filozofi Pitagorean, Philolaus merrte si te mireqene se ne qender te universit ishte nje "zjarr qendror" rreth te cilit Toka, Dielli, Hena dhe planetet do te rrotulloheshin ne levizje rrethore uniforme. Astronomi greek, Aristarku i Samos, ishte individi i pare i njohur qe propozoi nje model heliocentrik te universit. Edhe pse teksti origjinal ka humbur, nje reference ne librin e Arkimedit ‘Llogaritesi Sand’ e pershkruan teoria heliocentrike e Aristarkut .

Arkimedi shkruajti:

Ju Mbreti Gelon jeni i vetedijshem, universi eshte emri i dhene nga shumica e astronomeve ne sferen, qendra e se ciles eshte qendra e Tokes, ndersa rrezja e tij eshte e barabarte me vije te drejte ne mes te qendres se Diellit dhe qendres se tokes. Kjo eshte llogaria e zakonshme sic e keni degjuar nga astronomet. Por Aristarku, ka sjelle nje liber te perbere nga hipoteza te caktuara, ku me sa duket, si pasoje e supozimeve te bera, se universi eshte shume here me i madh se sa universi i permendur. Hipotezat e tij jane qe yjet fikse dhe dielli te mbeten te paprekur, se Toka rrotullohet rreth Diellit ne perimetrin e rrethit, Dielli shtrihet ne mes te orbites, dhe se sfera e yjeve fikse, ndodhet rreth te njejtes qender si dielli, dhe eshte aq e madhe sa rrethi ne te cilin ai presupozon qe Toka mban nje pjese te distances se yjeve fikse.

Aristarku keshtu besonte se yjet ishin shume larg, dhe e pa kete si arsye pse nuk kishte asnje parallax te dukshem, qe eshte, nje levizje e vezhguar e yjeve ne lidhje me njeri-tjetrin sic Toka levizte rreth Diellit. Yjet jane ne fakt shume me larg se distanca qe eshte supozuar pergjithesisht ne koherat e lashta, e cila eshte arsyeja pse parallax-i yjor zbulohet vetem me teleskope. Modeli gjeocentrik, ne perputhje me parallax-in planetar, ishte supozuar te ishte nje shpjegim per jo observimin e fenomenit te paraleleve ne parallaxin yjor. Refuzimi i pikepamjes heliocentrike dukej shume i forte, si pasazhi i meposhtem nga sugjerimet e Plutarch (ne fytyren e dukshme ne Orbiten e Henes):

Cleanthes [bashkekohes i Aristarkut dhe kreu i stoikeve] mendoi se ishte detyre e grekeve per te paditur Aristarkun e Samos per kryerjen e mekatit per venien ne levizje te Vatres se universit [dmth token],. . . supozuar qe qielli te mbetej ne pushim dhe toka qe rrotullohej ne nje rreth te zhdrejte, ndersa ajo rrotullohej, ne te njejten kohe, rreth aksit te saj.

Astronomi tjeter i vetem nga antikiteti i njohur me emrin qe mbeshteti modelin heliocentrik te Aristarkut ishte Seleucus i Seleucias, nje astronom babilonas i helenizuar i cili jetoi nje shekull pas Aristarkun. Sipas Plutarch, Seleucus ishte i pari qe provoi sistemin heliocentrik me ane te arsyetimit, por nuk eshte e njohur ajo qe ai perdori si argumente. Argumentet e Seleucus "per nje teori heliocentrike kishin te benin ndoshta me fenomenin e batices. Sipas Strabos (1.1.9), Seleucus ishte i pari qe thonte se baticat jane per shkak te terheqjes se Henes, dhe se lartesia e batices varet nga pozicioni i henes ne lidhje me Diellin. Nga ana tjeter, ai mund te kete provuar teorine heliocentrike duke percaktuar kosntanten e nje modeli gjeometrik dhe duke zhvilluar metoda per te llogaritur pozicionet planetare duke perdorur kete model, ashtu sic beri Nikola Koperniku me vone ne shekullin e 16. Gjate Mesjetes, modelet heliocentrike mund te kene qene propozuar edhe nga astronomi indian, Aryabhata, dhe nga astronomet persiane, Albumasar dhe Al-Sijzi.

Modeli i Aristotelit u pranua ne boten perendimore, per rreth dy mijevjet, deri sa Koperniku ringjalli teorine e Aristarkut, qe te dhenat astronomike mund te shpjegohen me pelqyeshem ne qofte se toka rrotullohej rreth boshtit te saj dhe ne qofte se dielli ishte vendosur ne qender te universit.

''Ne qender qendron dielli. Por kush do ta vendoste kete llambe te nje tempulli shume te bukur ne vend tjeter ose ne nje me te mire, se sa ky formulim mund te ndricoje cdo gje ne te njejten kohe?"

Nikola Koperniku, ne kapitullin 10, Libri 1 i De Revolutionibus Orbium Coelestrum (1543).

Sic eshte theksuar nga vete Koperniku, sugjerimi se Toka rrotullohet ishte shume i vjeter dmth i sygjeruar shume kohe perpara kohes se vete Kopernikut dhe i datezuar me detaje nga Philolaus (c. 450 BC), Heraclides Ponticus (c. 350 BC) dhe Ecphantus Pythagorean. Rreth nje shekull para Kopernikut, dijetari i Krishtere Nikola i Kusas gjithashtu propozoi qe Toka rrotullohet rreth boshtit te saj ne librin e tij, (Ne Injorancen e Mesuar - On Learned Ignorance (1440). Aryabhata (476-550), Brahmagupta (598-668), Albumasar dhe Al-Sijzi, propozuan gjithashtu se Toka rrotullohet rreth boshtit te saj. Prova e pare empirike per rrotullimin e Tokes rreth boshtit te saj, duke perdorur fenomenin e kometave, u dha nga Tusi (1201-1274) dhe Ali Qushji (1403-1474). Megjithate Tusi, vazhdoi te mbeshtese universin e Aristotelit, dhe keshtu Qushji ishte i pari qe hedhi poshte idene aristoteliane e nje Toke te palevizshme mbi nje baze empirike, te ngjashme me menyren se si Koperniku me vone justifikoi rrotullimin e Tokes. Al-Birjandi (v. 1528) me tej zhvilloi nje teori te "inercise rrethore", per te shpjeguar rrotullimin e Tokes, te ngjashme me menyren se si Galileo Galilei e kishte shpjeguar ate.

Modeli heliocentrik i Kopernikut lejonte te vendoseshin yjet njetrajtesisht permes hapesires (pafundesise) rreth planeteve, propozuar per here te pare nga Thomas Digges ne pershkrimin e tij te orbitave qiellore. Giordano Bruno e pranoi idene se hapesira ishte e pafund dhe e mbushur me sisteme diellore te ngjashme me sistemin tone. Per publikimin e kesaj pikepamje, ai u dogj ne turren e druve ne Fiori dei Campo ne Rome me 17 shkurt 1600.

Kjo kozmologji u pranua perkohesisht nga Isak Njutoni, Kristian Huygens dhe shkencetaret me vone, edhe pse kishte disa paradokse qe ishin zgjidhur vetem me zhvillimin e relativitetit te pergjithshem. E para prej ketyre, ishte se ajo supozonte se hapesira dhe koha ishin te pafundme, dhe se yjet ne univers kishin qene gjithmone duke u djegur, por, pasi yjet jane vazhdimisht rrezatim energjie, nje yll i caktuar duket ne kundershtim me rrezatimin e energjise se pafundme. Se dyti, Edmund Halley (1720) dhe Jean-Philippe de Cheseaux (1744), e vuren ne dukje kete gje, pavaresisht se supozimi i nje hapesire ​​te pafund mbushur njetrajtesisht me yje do te conte ne parashikimin se qielli i nates do te ishte po aq i ndritshem si vete Dielli, ky u be i njohur si paradoksi Olbers ne shekullin e 19. Se treti, vete Njutoni tregoi se nje hapesire ​​e pafundme mbushur njetrajtesisht me materie do te shkaktoje crregullime te forcave te pafundme, dhe qe kjo materie te shtypet nga brenda nen gravitetin e vet. Kjo paqendrueshmeri eshte sqaruar ne vitin 1902 nga kriteri i paqendryeshem i Jeans. Nje zgjidhje per keto dy paradokse te fundit eshte universi Charlier, ne te cilen materia eshte e rregulluar hierarkivisht. Modele te tilla kozmologjike kane qene gjithashtu te propozuara me pare ne 1761 nga Johann Heinrich Lambert. Nje perparim i rendesishem astronomik i shekullit te 18 ishte realizimi nga Thomas Wright, Immanuel Kant dhe disa te tjere, duke theksuar se yjet nuk jane te shperndara ne menyre uniforme ne te gjithe hapesiren, por, ata jane te grupuar ne galaktika. Epoka moderne e kozmologjise fizike filloi ne vitin 1917, kur Albert Ajnshtajni aplikoi per here te pare teorine e tij te pergjithshme te relativitetit, te modelimit te struktures dhe dinamikes se universit. Kjo teori dhe implikimet e saj do te diskutohen me ne detaje ne seksionin ne vijim.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Odin prej 28.03.12 19:39

Tė panjohurat e universit

Shkencėtarėt po pėrpiqen tė kuptojnė pėrse universi po bėhet mė i vėshtirė pėr t’u kuptuar nė zgjerimin e tij

5 tonė dhe 520 megapiksel, ėshtė kamera dixhitale mė e madhe e ndėrtuar ndonjėherė, i cila ėshtė projektuar e pėrshtatur nė mėnyrė tė veēantė, sepse ėshtė projektuar pėr tė trajtuar problemin mė tė madh nė univers.

Mė datėn 20 shkurt, kėrkuesit nė Tololo Cerro tė Observatorit Inter Amerikan, i cili ėshtė vendosur nė 2.200 metra lartėsi mbi nivelin e detit nė shkretėtirėn Atacama nė Kilin Verior, do tė fillojnė instalimin e kėsaj kamere gjigante mbi njė teleskop tė quajtur Blanco.

Ky pėrfaqėson pjesėn qendrore tė sistemit tė Survejimit tė Energjisė sė Errėt (DES), pėrpjekja mė ambicioze ende nė ditėt e sotme pėr tė kuptuar njė mister nga mė hutuesit, me tė cilin pėrballet fizika: ēfarė e drejton dhe cili ėshtė mekanizmi i njė zgjerimi gjithnjė e nė njė shkallė mė tė lartė tė universit.

Rritja e universit ka qenė fakt i njohur qė nė fund tė vitit 1920. Por ishte menduar se kjo rritje ishte nė ngadalėsimin e saj. Por kur nė vitin 1998, dy studime tė pavarura arritėn nė konkluzionin e kundėrt, kozmologjia u alarmua deri nė qelizė.

Qysh atėherė, rreth 5,000 fletė janė shkruar, me qėllim qė tė pėrpiqen tė shpjegojnė (ose tė shpjegojnė nė njėfarė mėnyre) kėtė rezultat. “Ky nuk ėshtė rezultat i njė dite”, u shpreh i mrekulluar Saul Perlmutter, i Laboratorit Kombėtar Berkeley Lawrence, i cili udhėhoqi Projektin Supernova tė Kozmologjisė, njė nga studimet e tė cilit solli dhe “alarmin” e realitetit mbi zgjerimin (rritjen) e universit.

Tetorin e kaluar, kjo punė i dha dr. Perlmutter ēmimin “Nobel” pėr fizikė, nė studimet e pėrbashkėta me Brian Schmidt dhe Adam Riess, ky i fundit udhėhoqi studimin tjetėr “The High – Z Kėrkimi Supernova”.

Shumė pjesė tė kėtij materiali 5.000 fletėsh merren dhe trajtojnė njė temė qė ka ardhur shumė e njohur nė studimet e fundit, si energjia e errėt. Njė arsye pėr popullaritetin e saj ėshtė se, nė njė rėnie tė intensitetit tė saj, ajo shpjegon njė tjetėr gjetje tė madhe kozmologjike tė zbuluar nė vitet e fundit.

Nė fillimet e viteve 1990, studimet e hershme tė sfondit kozmik mikrovalor (CMB) japin tablonė e njė deti tė tėrė tė mikrovalėve, tė cilat njėkohėsisht japin idenė qė universi dukej sikur tė ishte vetėm 380.000 vjeē, duke i treguar se universi, atėherė dhe tani, ishte monoton. Megjithatė, nė vėzhgimet e kryera, tėrheq vėmendjen njė trekėndėsh i madh hapėsinor – qoshet e tė cilit mund tė jenė miliarda vite dritė larg - e kėndet e brendshėm nė tė do tė kenė shumėn 180°, ashtu si praktikohet dhe nė njė libėr ushtrimesh shkollore tė matematikės.

Kjo nuk mund tė befasojė njerėz te tė cilėt dijet pėr gjeometrinė kurrė nuk kanė shkuar pėrtej librave tė tillė. Por kjo befason shumė fizikanė. Nė njė hapėsirė tė shkallėzuar nuk mund tė flasim pėr konceptin “e sheshtė”: fuqia e teorisė sė Albert Ajnshtajnit -tė relativitetit tė pėrgjithshėm qėndron nė interpretimin e gravitetit nė kushtet e hapėsirės sė lakuar. Kozmologėt ishin pėrgatitur mjaft pėr atė qė do tė ish e lakuar nė shkallėn mė tė lartė dhe u intriguan nga zbulimi qė ajo nuk ishte e tillė.

Mendimet e paqarta


Relativiteti thotė se, nėse gjithėsia do tė jetė monotone, ajo duhet tė ketė njė dendėsi, e cila, nė mėnyrė shumė tė veēantė, nė relativitet nuk mat ose shpreh vetėm masėn e pėrfshirė nė njė vėllim tė caktuar, por edhe energjinė. E panjohura ish se linja tė ndryshme tė tė dhėnave treguan se produktet e zakonshme tė materies sė universit (sendet dhe njerėzit, planetėt dhe yjet pėrbėrėse tė tij) do tė jepnin vetėm 4% tė kėsaj dendėsie.

Shtesat nė materien e jashtėzakonshme nė “materien e zezė” - jo tė pėrbėrė nga atomet, tė cilat ndėrveprojnė me pjesėn tjetėr tė universit pothuajse vetėm me anė tė gravitetit - arrijnė deri nė 22%. Kjo bėn qė pothuajse tre tė katėrtat e dendėsisė kritike tė jetė e papėrllogaritur. Teoricienė si Michael Turner, tė Universitetit tė Ēikagos, u bindėn se kjo do tė thoshte njė mungesė e madhe nė konceptin e tyre pėr universin..

Ēfarėdo lloj qoftė, ai qė ėshtė mekanizmi i zgjerimit (rritjes) tė pėrshpejtuar tė gjithėsisė, nė tė vėrtetė llogaritjet pėrshtaten mjaft mirė. Po tė shtojmė sasinė e energjisė tė nevojshme pėr tė realizuar zgjerimin e pėrshpejtuar kozmik, shumėn e materies dhe tė energjisė tė pėrllogaritur tashmė nė univers, do tė kemi mė shumė ose mė pak saktėsisht densitetin e materies dhe energjisė sė nevojshme pėr tė bėrė universin tė banueshėm.

Por ka njė ngėrē (ngecje), pėr shumat qė janė pėr t’u llogaritur, se "energjia e errėt" tė cilėn dr. Turner mendohet ta ketė “reduktuar” nė njė kuptim tė ngushtė kėtė term, i cili, nė fakt, duhet tė jetė shumė i ēuditshėm nė tė vėrtetė. Sipas teorisė sė Ajnshtajnit mbi relativitetin, energjia nė formėn e rrezatimit ka tė njėjtin lloj tė efektit gravitacional sikurse dhe materia, fotonet, ndriēimi i tė cilave krijon njė presion dhe kjo sjell pėr pasojė rritjen e tėrheqjes gravitacionale.

Nė mėnyrė qė tė menaxhojė pėrshpejtimin e saj, pastaj, energjia e errėt duhet tė ketė njė efekt kundėrshtues. Ajo duhet, me fjalė tė tjera, tė ushtrojė njė presion negativ.

Diferenca midis presionit (negativ) tė energjisė dhe densitetit (pozitiv) tė energjisė ėshtė njė vlerė tė cilėn kozmologėt e emėrtuan “ė”. Ėshtė e lehtė pėr tė parė se w duhet tė jetė negativ. Vėzhgimet e bėra qė nga viti 1998 tregojnė se w ėshtė shumė afėr -1.

Nė qoftė se kjo u gjet tė jetė pikėrisht -1, do tė bėnte qė fizikanėt kėtė vlerė, qė lidhet me energjinė e errėt, ta quanin konstante kozmologjike. Njė konstante kozmologjike ėshtė e njėjtė pa marrė parasysh se ky univers qė ju vėzhgoni - njė e pandarė, tipar i pandryshueshėm i fabrikimit tė krijimit, pavarėsisht madhėsisė sė zgjerimit, pėrdredhjes apo vetėlidhjeve nė nyje.

Konstantja kozmologjike ėshtė njė tjetėr gjė e ėndėrruar sė pari nga Ajnshtajni. Duke parė se ekuacionet e relativitetit tė pėrgjithshėm lejojnė pėr zgjerimin e universit (ose, pėr tė qenė mė tė saktė, kontraktimet), ai shtoi njė parametėr qė pėrshkruan vetėm si njė konstante, nė mėnyrė qė ta ruante atė nga veprime tė tjera.

Pėr tė gjitha parashikimet e tij tejet tė llogaritura dhe intuitive, njė univers nė zgjerim ishte fakt se ai nuk ishte i pėrgatitur ta pranojė, tė paktėn jo nė vitin 1917, kur ai botoi teorinė e tij. Pas zbulimit tė Edwin Hubble tė 12 vjetėve mė vonė, se galaktikat e tjera janė me tė vėrtetė tė vendosura larg zonės rrotull rrugės sė Tokės sė qumėshtit, Ajnshtajni ka “rėnė jashtė”. Nuk ka dyshim opsioni se ai nuk kishte besuar absolutisht te matematika e tij nė fillim, tė cilėn ai e korrigjoi mė vonė kur quajti konstanten kozmologjike “verbėrinė e madhe” tė tij.

Deri atėherė, edhe pse, konstantet kozmologjike ishin maturuar nga teoricienė kuantikė, nė mes tė tyre pati fizikanė tė mbėshtetur fort nė idenė e tij. Teoria kuantike thotė se vakumi nė dukje bosh i hapėsirės nuk ėshtė, nė fakt, bosh fare. Nė vend tė kėsaj ėshtė ideja se ai ėshtė vazhdimisht i mbushur me "virtuale" tė pėrshtatura brenda dhe jashtė ekzistencės. Energjia qė rezulton nga gjithė ky vakum i energjisė duhet tė jetė njė tipar i fiksuar i hapėsirės - me fjalė tė tjera, njė konstante kozmologjike.

Dhe, nė parim, ajo gjithashtu mund tė presojė zgjerimin e gjithėsisė. Kėshtu, energjia vakum dhe energjia e errėt mund tė jetė e njėjta gjė. Por ky rregull teorik krijon njė problem praktik. Njė qasje naive e teorisė kuantike thotė se energjia vakum duhet tė jetė njė shpėrthim drastik 1060 deri 10120 herė mė e madhe se densiteti i vlerėsuar energjik i energjisė sė errėt. Disa fizikanė e quajnė kėtė "parashikimin mė tė keq tė bėrė ndonjėherė". Vlerėsimi dhe nxjerrja nė pah pse energjia vakum nuk ėshtė aq e gjerė ka qenė njė problem i madh pėr fizikanėt.

Cliff Burgess, nga Instituti Perimeter pėr Fizikėn Teorike nė Waterloo, Ontario, dhe autor i njė pjese tė vogėl tė 5000 fletėve tė studimit qė dr. Perlmutter ka nxjerrė, mendon se ka njė zgjidhje, energjia vakum ėshtė e gjerė, por ėshtė pothuajse e gjitha e fshehur larg nė dimensionet ekstra hapėsinore.

Ndryshe nga tre dimensionet e njohura, gjerėsi, gjatėsi dhe lartėsi, kėto dimensione janė tė larmishme dhe tė ndėrlidhura nė mėnyrė tė tillė fort, sa qė e bėjnė tė vėshtirė zbulimin (edhe pse shkencėtarėt janė duke u pėrpjekur pėr tė vlerėsuar nė pėrshpejtuesit e hapur pjesorė tė grimcave) si “Large Hadron Collider” - Pėrplasėsin e Madh tė Hadroneve (pranė Gjenevės). Dimensionet ekstra janė me interes, sepse teoria e fijes, njė klasė e modeleve matematikore bazuar nė teorinė kuantike qė kėrkon pėr tė pėrshkruar realitetin nė mėnyrė mė themelore, kėrkon qė aty tė jenė sė paku gjashtė prej kėtyre modeleve, ndoshta mė shumė.

Ēfarė e bėn propozimin dr. Burgess tė pazakontė ėshtė se ai zbuloi mbi njė linjė dhe sugjeroi se kėto “llogore” energjie, ndėrlidhin dimensionet ekstra dhe duhet tė jenė nė pėrmasat e vetėm pak mikronėve, mbėshtetur nė teoritė standarde tė fijeve.

Arsyeja qė ata nuk janė vėnė re nga chipmakers dhe metodave tė tjera qė iu kushtojnė vėmendje dhe japin tė dhėna nė shkallėn e saktėsisė me mikron, ai pretendon, se ėshtė veti e materies sė errėt, e ndjeshme vetėm pėr gravitetin dhe relativisht tė pavėmendshėm ndaj tre ndėrveprimeve tė natyrave thelbėsore: elektromagnetizmi dhe forcat e dobėta dhe tė forta nukleare bėrthamore.

Kjo mund tė tingėllojė si njė justifikim i thjeshtė por ka kuptim tė fuqishėm matematikor. Dhe kjo e bėn tė mundur gjykimin: nė pėrmasat e mikronėve, tėrheqja midis dy masave nuk ėshtė varėsi e plotė e sipėrfaqes dhe e distancės midis tyre nė tė njėjtėn mėnyrė si dhe fizikanėt qysh nga Njutoni e kanė kėrkuar kėtė pėrfundim.

Njė eksperiment nė proces nė Universitetin e Uashingtonit, i udhėhequr nga Eric Adelberger, teston kėtė ide, duke pėrdorur balancėn mė tė ndjeshme rrotulluese tė botės, duke pėrdorur versionin e njė fizikani anglez, “pajimeve tė Cavendish Henry”, e pėrdorur pėr tė matur drejtpėrdrejt gravitetin qysh nė fund tė shekullit tė 18-tė.

Ajo pėrbėhet nga njė disk me vrima, nė buzėt e tė cilit janė varur horizontalisht nga njė kordon, mikron mbi njėri-tjetrin, tė ngjashme me njė pjatė tė shpuar. Kur disku i poshtėm rrotullohet, materiali ndėrmjet vrimave krijon njė tėrheqje tė lehtė gravitacionale mbi materialin qė gjendet rreth vrimave tė diskut tė sipėrm.

Duke i shkaktuar lėvizje rrotulluese, edhe pse vetėm me tė biliontėn e gradės. Deri mė tani, Sir Isaac ėshtė i fituar. Dr. Adelberger ka konfirmuar se parashikimet e Njutonit janė tė sakta deri nė 44 mikronė. Por eksperimenti vazhdon dhe dr. Burgess ėshtė i gatshėm tė vendosė baste se ideja fituese e Njutonit nuk do tė jetė e tillė pėr shumė kohė.

Nėse ideja e dr. Burgess ėshtė e drejtė, energjia vakum dhe energji e errėt janė e njėjta gjė, njė konstante kozmologjike, dhe “w” ėshtė pikėrisht e barabartė me -1. Ēfarė atėherė, nėse ajo nuk ėshtė? Atėherė, energjia e errėt do tė duhet tė jetė diēka qė ndryshon nė hapėsirė , kohė, apo nė tė dyja dhe ėshtė i afėrt me -1 sot vetėm nga koincidenca.

Emrat e mundshėm pėr kėtė diēka tjetėr pėrfshijnė kuintesencė, K-esencėn, energjinė iluzionale dhe disa tė tjera nė varėsi tė teoricienit qė ju kėrkoni tė pyesni dhe nė varėsi tė pasurisė sė mendimit qė do tė pėlqenit. Ajo do tė jetė njė forcė e re themelore, qė e kryen efektin e vet vetėm nė distanca tė mėdha e tė gjera kozmike.

Njė alternativė ėshtė qė tė bėhet kthim mbrapa nė analizė me njė nga forcat ekzistuese. Disa fizikanė, nė funksion tė pėrshtatjes me teorinė e Ajnshtajnit mbi relativitetin, pėr shembull, tentuan studimin, duke e bėrė gravitetin mė tė dobėt nė ekstrem, nė vargjet shumė tė gjata. Kjo ėshtė e ndėrlikuar. Ėshtė tejet e vėshtirė pėr tė modifikuar ekuacionet e relativitetit tė pėrgjithshėm pa e dėmtuar teorinė e riparuar mė tej.

Kjo ėshtė njė arsye pėr tėrheqje mė tė qėndrueshme. Njė tjetėr arsye ėshtė se ata kanė konfirmuar kohėn dhe prapė nga testet, ky nivel ku shkojnė matjet brenda minutės tė trupave, qė sillen nė rrotullimin e tyre nė sistemin diellor tė vėzhguar tė burimeve mė tė largėta tė njohura tė dritės, kuazarėt, miliarda vjet dritė nga Toka. Ēdo teori e re, pastaj, ka punėn e saj tė prerė, e cila nuk ka, sigurisht, tė drejtėn tė ndalė pėrpjekjet e teoricienėve.

Mė saktėsisht “w” i pėrafrohet vlerės -1 e ndėrkohė mė entuziaste vijnė teoritė pėr konstanten kozmologjike tė vazhdueshme, e cila kėrkon kėtė vlerė dhe mė pak optimiste janė gjasat pėr forcat e pesta dhe pėr gravitetin e modifikuar, e ēuditshmja e tyre ėshtė se ato mund tė punojnė edhe me vlera tė tjera. Kėshtu vijnė tė dhėnat nga teleskopėt e vendosur nė terren si nė Cerro Tololo.

Ato japin njė diapazon ndryshueshmėrie tė “w” midis -1.1 dhe -0.9. DES do tė synojė pėr tė ngushtuar hapėsirėn e pasigurisė mė pak se pėr vetėm 0.01. Pėr ta bėrė kėtė, ajo do tė marrė njė 400 Gigabyte foto tė ēastit nė njė natė, pėr 525 net gjatė pesė viteve (nė pjesėn tjetėr tė kohės teleskopi do tė pėrdoret nė funksion tė projekteve tė shkencave tė tjera). Dhe kjo do tė pėrdorė njė sėrė teknikash tė avancuara pėr tė analizuar tė dhėnat.

Ajo ēfarė Projekti Supernova Kozmologjia dhe High-Z Kėrkimi Supernova kanė zbuluar dhe ēfarė tė tjerėt kanė konfirmuar mė vonė, ėshtė se yjet e largėt tė shpėrthyer janė tė zbehtė dhe kėshtu duke arsyetuar pak mė tej, se nėnkuptimi i ndryshimit tė nuancės dhe toneve tė ngjyrės sė kuqe ėshtė se universi ka qenė duke u zgjeruar nė njė gjithėgoditje (klip) tė qėndrueshme. Zgjerimi duhet tė ketė ndodhur kohėt e fundit.

Tė dyja grupet e bazuan fillimisht kėtė pėrfundim nė tė dhėnat e 50 fotove tė njė supernove tė thjeshtė. Numri i provave ėshtė rritur nė dhjetėfish, por ajo ende lė shumė hapėsirė pėr tė provuar pėr konstanten kozmologjike, e sipas tė dhėnave nė vazhdim, jo aq konstante. Jozueu Frieman, i cili kryeson DES, shpreson qė ekipi i tij nė fund do tė analizojė mbi 4000 yje shpėrthyes, disa prej tyre deri nė 7 miliardė vjet dritė larg.

Ata kanė shpėrthyer kur universi ishte nė gjysmėn e moshės sė tij aktuale dhe, shkencėtarėt tani bėjnė pėrllogaritjet, ende tė mbizotėruar nga graviteti i materies tė pėrfshirė nė to, i cili ishte frenues i shpėrthimit zgjerues. Energjia e errėt, mendohet, realizoi disa ndryshime 5 miliardė vjet mė parė. Njė vlerėsim mė i mirė i kohės nė tė cilėn u bė kalimi nga njė mėnyrė nė njė tjetėr ndihmon tė pėrcaktojmė “w”.

Muzikė e sferave

Pėrveē kėrkimeve supernova, i cili do tė trajnojė teleskopėt nė dhjetė orientime hulumtuese drejtuar hapėsirės ku dr. Frieman dhe kolegėt e tij shpresojnė tė fiksojnė nė moment dhe tė ndjekin shpėrthimet, DES do tė survejojė nė njė tė tetėn e natės qiellin pėr tė dhėna tė tjera, duke pėrdorur tri metoda tė tjera. Kėto tė gjitha mbėshteten nė hedhjen e ngarkesave tė tė dhėnave nė fuqitė pėrpunuese kompjuterike, tė dhėna si tė rastit nė dukje qė nė njė mėnyrė shkaktojnė anomali tė vogla statistikore.

Njė metodė studion pėr efektet e valėve tė tingujve, e cila ka filluar zbatimin nė Big Beng me: oscilacionet akustike baryon (BAO). Nė pėrzierjen fillestare Big Bang tė grimcave, i njohur si lėngu baryon i fotoneve, janė eksperimentuar valėt me densitet, si valėt zanore nė ajėr, edhe pse nė hapėsira tė gjera.

Kur fluidi ftohet deri nė njė masė tė mjaftueshme, edhe pse, baryons (grimcat nga tė cilat bėrthamat atomike janė pėrbėrė) dhe fotonet janė tė ndarė. Fotonet u transformuan nė atė qė ėshtė tani (CMB): ėshtė fakt se ato nuk kanė pasur asgjė tė bėjnė me materien pėrderisa Big Bang qė krijoi CMB si njė dritare tė dallueshme informacioni nė lidhje me universin e hershėm.

Me fotonet qė me kalimin e kohės nuk do tė jenė mė aktive, nuk mund tė ketė mė (fluid) lėng baryon tė fotoneve. Baryons do tė qėndrojnė tė palėvizura. Kur oscilacionet nė lėngun kanė grupuar baryons, ato mbeten tė grupuara dhe pėr pasojė nė ato pjesė qė ishin mė tė lira mbetėn tė rralla. Rajonet me densitet mė tė lartė u bėnė fara e galaktikave dhe ndarja mesatare e atyre galaktikave kėshtu i pėrgjigjet sė njėjtės gjatėsi vale tė luhatjeve nė lėngun fillestar.

Ky nivel karakteristik ka qenė i shtrirė nė hapėsirė rreth 450 milionė vite drite; kėshtu duke e matur atė nė kohėt mė tė hershme ėshtė njė tjetėr mėnyrė pėr tė treguar se sa shpejt universi ka qenė duke zgjeruar.

Matjet e tė dyja teknikave tė fundit tė DES matin jo vetėm saktėsisht shkallėn e zgjerimit, si supernova dhe BAO kėrkimet bėjnė, por edhe rritjen e strukturave kozmike si grupime tė galaktikave.

Studimi i madhėsisė dhe formės sė grupimeve pėr njė kohė tė dhėnė jep njė ide tė tėrheqjes sė luftės, tė tėrheqjes sė gravitetit dhe tėrheqjes midis tyre, dhe energjisė sė errėt, duke i shtyrė pjesėrisht. Kjo mund tė ndihmojė tė pėrgjigjet nė pyetjen nėse zgjerimi ėshtė pėr shkak tė energjisė sė errėt vetėm, rast nė tė cilin fizikanėt presin njė korrelacion midis rezultateve nga tė katėr teknikat, apo tė gravitetit tė modifikuar, nė qoftė se dy tė fundit nuk pėrshtaten me dy tė parat.

Njė mėnyrė pėr tė provuar strukturėn ėshtė numėrimi i grumbullimeve tė njė mase tė caktuar nė njė vėllim tė caktuar tė hapėsirės nė nuanca tė ndryshme tė sė kuqes. Kjo ėshtė mė e vėshtirė nga sa mund tė thuhet, sepse 85% e masės ėshtė materie e padukshme e errėt. Por kjo mund tė matet nė mėnyrė tė tėrthortė, pėr shembull, duke parė se si retė e gazit tė nxehtė sillen nė procesin e shtyrjes sė tyre drejt pjesės qendrore tė materies sė errėt nga graviteti i saj.

Nga ana tjetėr, shpėrndarja e materies, si e errėt dhe e zakonshme, mund tė analizohet nga efekti qė ka mbi dritėn. Relativiteti kėrkon rrugėn e dritės pėr tė qenė i prirur ndaj objekteve masive.

Objekti i rėndė aq mė tepėr tė krijon njė imazh pėr diēka tjetėr prapa tij qė ėshtė deformuar. Nė shumicėn e rasteve, ky deformim ėshtė shumė i lehtė e kėshtu imazhet e galaktikave janė shtrėnguar, deformuar dhe mbledhur nė rreth 2 pėr qind apo mė shumė nga grumbullime masive tė materies nė rrugėn qė imazhet kalojnė pėr teleskopėt nė Tokė.

Si pėr tė komplikuar gjėrat mė tepėr, vetėm pak prej galaksive janė tė rrumbullakėta, pėr tė filluar analizėn me to, kėshtu ėshtė e vėshtirė pėr tė parė nėse deformimi ėshtė duke ndodhur, duke parė ndonjė galaksi tė veēantė. Pėr fat tė mirė, drita nga tė gjitha galaksitė, nė njė rajon tė dhėnė qiellor, kalon nėpėrmjet tė njėjtave grumbullimeve tė materies nė rrugėn e tyre pėr nė Tokė.

Pra galaktikat parė nga Toka duhet tė gjitha tė jenė shtrembėruar nė njė drejtim tė preferuar. Vėzhgimi i mjaft prej tyre, 300 milionė nė rastin DES, lejon astronomėt pėr tė modeluar strukturat pėrgjegjėse pėr pėrkuljen.

Kombinimi i tė katėr teknikave dhe njė pamje sa mė e qartė e shkaqeve tė pėrshpejtimit kozmik, pėrfundimisht do tė konkludojė. Kjo, tė paktėn, ėshtė shpresė. Ofer Lahav nga University College, Londėr, i cili ėshtė nė krye tė programit shkencor DES, thotė se shanset janė se DES do tė mbyllė diskutimin nė lidhje me “w” nėse ėshtė e barabartė me -1, njė lloj i njė konstante kozmologjike.

Pavarėsisht nėse kėto studime sjellin njė rezultat apo jo – energjia e errėt apo ēfarėdo tjetėr qoftė qė shkakton zgjerimin e universit ndoshta ėshtė njė dilemė shumė e madhe pėr njė brez pėr t’u zgjidhur. Kjo do t’ju shkaktojė kėrkuesve shkencorė tė mundojnė trurin pėr vitet qė vijnė.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Te Eksplorojme Universin me ''Google SKY''

Mesazh  Gabriel prej 30.03.12 18:19

http://www.google.com/sky/

http://www.sergebrunier.com/gallerie/pleinciel/360.swf
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Odin prej 09.12.12 20:35

UNIVERSI - Nė fillim ishte…Siē ndodh gjithmonė me pyetjet e mėdha, ėshtė e vėshtirė tė japėsh njė pėrgjigje shteruese.

A ka ekzistuar universi pėrgjithmonė?

Me kalimin e viteve, disa prej mendjeve mė tė ndritura tė fizikės kanė argumentuar se pavarėsisht se sa prapa nė kohė ti shkon, universi ka qenė gjithmonė aty.

Tė tjerė kanė argumentuar se e kundėrta duhet tė jetė e vėrtetė - diēka duhet tė ketė ndodhur qė tė ketė shkaktuar fillimin e ekzistencės sė kozmosit. Me tė dy palėt qė pretendojnė se edhe vėzhgimet janė nė mbėshtetje tė kėndvėshtrimit tė tyre, deri kohėt e fundit njė pėrgjigje dukej se ishte mė larg se kurrė.

Megjithatė, nė fillim tė kėtij viti, kozmologėt Alex Vilenkin dhe Audrey Mithani shpallėn pretendimin e tyre se e kanė zgjidhur njėherė e mirė kėtė debat. Ata kanė zbuluar arsyen pėrse universi nuk mund tė ketė ekzistuar gjithmonė. Megjithatė, atė qė natyra ta jep bujarisht me njėrėn dorė, ajo ta merr me dorėn tjetėr - ndonėse universi e ka njė fillim, origjina e tij mund tė jetė e humbur nė mjegullat e kohėrave.

Kozmologjia moderne filloi nė vitin 1916, kur Einsteini zbatoi teorinė e tij tė sapoformuluar tė gravitetit, relativitetit tė pėrgjithshėm, tek masa mė e madhe e mundshme qė ai mund tė mendonte: i gjithė universi. Ashtu si Njutoni, Einsteini mendonte pėr njė univers tė pandryshueshėm - njė univers qė kishte ekzistuar gjithmonė e si rrjedhim nuk e kishte njė fillim. Pėr tė arritur kėtė, Einstein kuptoi se graviteti qė mbante bashkė tė gjithė materien nė univers duhej tė kundėrpeshohej nga njė shtytje e ēuditshme kozmike nė hapėsirė boshe.

Unversi statik i Einsteinit ishte fatkeqėsisht i paqėndrueshėm. Teksa fizikani anglez Arthur Eddington do tė nxirrte nė pah mė vonė, njė univers i tillė ndodhej nė teh tė thikės mes ekspansionit tė shpejtė dhe njė kontraktimi tė shpejtė. Njė goditje e mėtejshme erdhi nė vitin 1929, kur astronomi amerikan, Edvin Hubble vėrejti se galaksitė i largohen njėra-tjetrės, si tė jenė copėza mbetjesh kozmike. Konkluzioni ishte qė universi po zgjerohej.

Megjithatė, nėse universi po zgjerohej, njė pasojė e pashmangshme do tė ishte qė ai tė ketė qenė pra mė i vogėl nė tė kaluarėn. Imagjinoni tė shkoni pas nė kohė dhe tė ktheni mbrapsht atė ekspansion, pra nė njė kohė kur gjithēka ishte e kompresuar nė vėllimin mė tė vogėl tė mundshėm. Ky ishte big bang.

Teoria e big bang-ut qė ėshtė zhvilluar mė vonė, pėrshkruan evolucionin e universit nga njė gjendje e nxehtė dhe me dendėsi tė lartė, por ajo nuk thotė asgjė se ēfarė e solli nė ekzistencė universin. Kjo lė sėrish pyetje shumė tė rėndėsishme pa pėrgjigje - ēfarė ndodhi pėrpara atij big bang-u dhe a ka patur vėrtet njė fillim?...
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit.

Mesazh  Immortal Vampire prej 23.04.15 15:49

Pergjigjia juaj qe ju ka munduar eshte kjo: "Universi nuk eshte gje tjeter, vecse nje hapesire boshe, e cila me kalimin e kohes filloi te behej e vetedijshme dhe nxorri shperthimin qe ju e njihni: "Big Bang"; prandaj mbajeni mend kete." Ashtu si njerezit, te cilet evoluan nga forma aliene ne njerezit e sotem. Mendoj se teoria e Majmuneve eshte nje konspiracion i pabaze. Kjo shpjegohet dhe me Energjine; qe sic e dime thote: "Energjia as mund te krijohet nga asgjeja dhe as mund te zhduket. Ajo vetem transformohet, por nuk humbet." Njerezit kane bere tere ato zbulime dhe jo te harrojne c'eshte krijimi i tyre e si ndodhi. (Kur them te harrojne, nenkuptoj faktin se ata i dine pergjigjet te fshehura thelle ne nenvetedije, vetem se e anashkalojne kete fakt, ndaj ngaterrohen me mendimet e tyre).
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Muneer prej 24.04.15 14:05

Immortal Vampire shkruajti:
Dakord, meqe une qenkam gabim; me thuaj ti: "Cfare ndodhi para shperthimit 'Big Bang' "- vetem kete pergjigje dua... Po pres..
Para shperthimit te 'Big Bang' ndodhi shperthimi 'Bang Bang'.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit.

Mesazh  Immortal Vampire prej 24.04.15 18:02

SwamiPsiko shkruajti:
Immortal Vampire shkruajti:
Dakord, meqe une qenkam gabim; me thuaj ti: "Cfare ndodhi para shperthimit 'Big Bang' "- vetem kete pergjigje dua... Po pres..
Para shperthimit te 'Big Bang' ndodhi shperthimi 'Bang Bang'.
WOW, cfare pergjigje diplomatike???!!! S'e kam thene kot une: "Te zgjuarit ashtu do mbeten"apo jo???!!! Po mendoj se kjo ju pershtatet me shume: "Te zgjuar ka, po me te zgjuar se ata qe njohim tani i tejkalojne kufijte, sa themi"Mos jane gje budallenj" apo jemi gabim"????!!!!
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  55 prej 29.04.15 14:14

Po mjaft se injoranca ka edhe kufi...Dy gjera skane kufi budallalleku dhe universi

Me beht qejfi qe e keni gjetur origjinen e Universit
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  fabi gjuzi prej 22.07.15 13:15

Ne artikull lexova qe para Bing Bang ka qene nje top me densitet dhe temperature te pafundme...........mund te me shpjegoni cfare e shkaktoi shperthimin e tij(nje shpjegim "zyrtar" bazuar ne ligjet e fizikes dhe jo fantastiko-shkencor)
avatar
fabi gjuzi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  fabi gjuzi prej 22.07.15 14:54

sipas llogjikes qe ka densitet dhe temperature infinite do te thote qe nuk ekzistojne forcat (shtytese apo terheqese) brenda "Topit te Zjarrit" dhe nuk e kuptoj se si mund te kete shperthyer ndryshe (dmth si ka ndodhur shperthimi nqse nuk ka ndodhur si pasoje e disekuilibrit te forcave brenda)?kjo ishte arsyeja erse kerkova nje shpjegim me logjik
avatar
fabi gjuzi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Pansophia prej 23.07.15 15:26

fabi gjuzi shkruajti:sipas llogjikes qe ka densitet dhe temperature infinite do te thote qe nuk ekzistojne forcat (shtytese apo terheqese) brenda "Topit te Zjarrit" dhe nuk e kuptoj se si mund te kete shperthyer ndryshe (dmth si ka ndodhur shperthimi nqse nuk ka ndodhur si pasoje e disekuilibrit te forcave brenda)?kjo ishte arsyeja erse kerkova nje shpjegim me logjik
po per cfare logjike me flet?
ju jeni kaq te limituar, mendoni vetem ate qe u thone te mendoni.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  fabi gjuzi prej 23.07.15 17:11

he pra na ilumino ti kondpiracionisti meqe qeke me i zgjuar se hawking
avatar
fabi gjuzi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Pansophia prej 23.07.15 20:14

fabi gjuzi shkruajti:he pra na ilumino ti kondpiracionisti meqe qeke me i zgjuar se hawking
e kam dhene komentin tim sesi lindi universi dhe ku po shkon ai. Kam hapur dhe nje teme mbi kete. Asnjera nk eshte me ne kete forum.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  DaniEL prej 24.07.15 1:22

Isaiah 44:24 כֹּֽה־אָמַ֤ר יְהוָה֙ גֹּאֲלֶ֔ךָ וְיֹצֶרְךָ֖ מִבָּ֑טֶן אָנֹכִ֤י יְהוָה֙ עֹ֣שֶׂה כֹּ֔ל נֹטֶ֤ה שָׁמַ֙יִם֙ לְבַדִּ֔י רֹקַ֥ע הָאָ֖רֶץ [מִי כ] [אִתִּי כ] (מֵאִתִּֽי׃ ק)
koh-‘amar Yahśah go’aleak w’yotser’ak mibaten ‘anoki Yahśah `oseh
kol noteh shamayim l’badi roqa` ha’arets mi ‘iti.
Kėshtu thotė Yahushua, Ēliruesi yt, ai qė tė ka formuar qė nė bark tė nėnės: "Unė jam Yahuah qė kam bėrė tėrė gjėrat, qė i vetėm, kam shpalosur qiejtė dhe kam shtrirė tokėn; kush ishte me mua?

Psalms 33:6 בִּדְבַ֣ר יְ֭הוָה שָׁמַ֣יִם נַעֲשׂ֑וּ וּבְר֥וּחַ פִּ֝֗יו כָּל־צְבָאָֽם׃
bid’bar Yahśah shamayim na`asu ub’ruach piu kal-ts’ba’am.
Qiejtė u bėnė me anė tė Fjalės sė Yahuah's dhe tėrė ushtria e tyre me anė tė Frymės sė gojės sė tij.
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi origjinen e Universit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi