Ne kemi ardhur pėr paqe

Shko poshtė

Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  Jon prej 23.12.10 12:22

Ne kemi ardhur pėr paqe

Shikoni kete publicitet te BBC, qe bene promovimin nepermjet nje mesazhi te maskuar subtil per "vellezerit tone hapesinore", njė seri e programeve rreth fuqise se internetit:Ky publicitet ndodhet kudo, na prek dhe ndikon te te gjithe, semundjet, lufterat, ekologjia dhe jashtetokesoret, kjo duke bere nje krahasim me "ne kemi ardhur per paqe", "ne jemi ne kontakt tė drejtperdrejtėe me udheheqesite tuaj" ... kjo do te thote qe rendin i ri botėror .. eshte duke u pergatitur.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  yasmin prej 23.12.10 15:46

Po kur po vjen ky Rend i Ri Boteror se do dal ta pres krahehapur!!!!!!
A ka shanse te jem gjalle deri ate dite sepse,sipas nje profecie une kam per te jetuar deri ne moshen 33 vjec dhe desha ta di nga autori i temes qe pretendon se ky Rend po vjen, a thua ka shanse qe ky Rend I Ri Boteror te vije brenda 10 vjeteve qe te kem mundesi ta mirepres!!?????
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  Jon prej 23.12.10 17:58

Epo shume mire qe doli dikush qe e do dhe e deshiron Rendin e Ri Boteror...
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  yasmin prej 23.12.10 18:13

...................................


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 25.12.10 23:20, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  Jon prej 23.12.10 18:26

Puna eshte se ne dallojme shume ne pikepamje rreth kesaj ēeshtje si nata me diten (kuptohet une jam nata se jam nihilist...=) kurse ju drita ) keshtu qe vazhdoni t'i mbani ato qendrime simpatike qe keni ndaj Rendit te Ri...
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  yasmin prej 23.12.10 19:01
Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 25.12.10 23:07, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  Idlir prej 24.12.10 14:32

Edhe ne kete rast, desheroj te jem bashkeautor i shkrimit te Yasmin!
Yasmin, ke filluar te me nxjerresh nga loja, pasi eshte hera e dyte qe nuk kam c'te shtoj ne arsyetimin tend.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  Fatoni prej 24.12.10 15:21

Dikush mund te thote qe e mirepret kete RENDIN E RI boteror.Ate je duke e perjetuar i nderuar qe tani.Ka filluar ka kohe.Pasojat jemi duke i vuajtur.Nese mbetet te lavedorohet ky REND i RI boteror qe na zhvesh nga cdo gje qe na identifikon si qenie njerezore ather e kote te flasesh.
avatar
Fatoni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  yasmin prej 24.12.10 21:12
Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 25.12.10 23:00, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  benardi prej 24.12.10 21:18

Rendi i ri botėror (ang. New World Order dhe lat. Novus Ordo Mundi) ėshtė njė emėrtim qė pėrdoret nga "Teoria e komplotit", me tė cilin nėnkuptohet njė shoqėri e fuqishme dhe sekrete, qė ka hedhur themelet pėr tė pushtuar botėn nėpėrmjet njė qeverisjeje tė vetme botėrore.

Rendi i ri botėror ėshtė njė teori e pėrbashkėt mijėvjeēariste qė shfaqet si nė anėn fetare poashtu edhe nė atė bashkėkohore.

Pjesė tė teorisė komplotiste janė tė njohura qė nga qindvjeēari i 19. Ato mund tė gjurmohen edhe nė qindvjeēarin e 20-tė me rėnien e komunizmit sovjetik, rėnien e murit tė Berlinit, rėnien e komunizmit tė Lindjes, dhe fjalimin e Xhorxh H. Bushit, me 11 shtator 1990, ku ai pėrshkruan synimet e Shteteve tė Bashkuara pėr bashkėpunim, pas luftės sė ftohtė me ish Bashkimin sovjetik, duke pėrdorur emeėrtimin "rendi i ri botėror".

Nė teoritė komplotistė tė rendit tė ri botėror, shumė gjėra tė veēanta shkaktohen nga njė shoqėri apo grup sekret i fuqishėm. Ngjarje dhe ndodhi tė rėndėsishme nė histori shihen si hapa nismėtarė nė vendosjen e qeverisjes sė re botėrore.

Pėrkrahės tė kėsaj teorie mund tė tregojnė nė njė fare shkalle kush bėn pjesė nė kėtė grup apo shoqėri e cila po punon tė vendosė rendin e ri botėror. Shumė familje tė njohura si Familja Rotshild, Familja Rokfeler, Morganėt, Kisingerėt, Shrėderėt dhe DuPontėt, si edhe monarkė evropianė mendohet tė jenė anėtarė tė rėndėsishėm tė kėsaj shoqėrie. Teoria poashtu beson qė tė gjithė personat e rėndėsishėm nė skenėn ndėrkombėtare tė botės sė bankės, tregut, arteve, zbavitjeve, dhe mjeteve tė komunikimit tė masave janė anėtarė tė kėsaj shoqėrie.

Sistemet shoqėrore, tė cilat sipas teorisė sė komplotit janė sisteme paraprirėse tė rendit tė ri botėror janė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, dhe sė fundmi Bashkimi Evropian. Poashtu edhe organizata ndėrkombėtare si Banka botėrore, Fondi Ndėrkombėtar Monetar, Kombet e Bashkuara dhe NATO shihen si pjesė pėrbėrėse tė Rendit tė Ri Botėror. Presidentėt, kryeministrat dhe kryetarėt e kėtyre kombeve dhe organizatave pėrfshihen nė kėtė rrjet tė madh komplotist.

nga google.com
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  celadenis prej 04.01.11 15:08

rendi botror po vjen evropa po behe nje shtet i vetem sic eshte USA dhe do komandohet nga 1 person dhe kjo po behet me ane te bashkimit europian. kshu do vazhdoj derisa sa bota te behet 1 dhe te komandohet nga 1 person i vetem
avatar
celadenis

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  yasmin prej 12.01.11 22:57

Qe te gjithe njerezit te ishin te barabarte,te kishin te gjithe te drejta pa dallim nga feja,prejardhja,ngjyra,kombesia,pasuria etj etj,nen sudimin e nje sovarni te vetem qe nuk ben ndasi territoriale, por do ta shohe boten te bashkuar ne nje te vetme,e ka gjenezen qe nga perandoria e Aleksandrit te Madh,sepse ishte i vetmi qe nuk bente dallime nder njerez dhe e donte boten te bashkuar,pa ndasi te asnje lloji....Arriti ta realizonte deri diku,sa ishte gjalle,por a kemi sot ndonje qe te pakten i ngjan Aleksandrit te Madh?? Veshtire,te jete,por shpresoj qe nese Rendei i ri Boterore te kete frymezim nga ky Aleksander i paperseritshem,le te behet realitet,fundja nuk kemi c'te humbasim me,bota ka perjetuar ngjarje nga me te ndryshmet,pse u dashka te kemi frike edhe nga ky rend??!!! Te vije njehere,ta shohim dhe pastaj ta gjykojme...

Nese do jete ne te keqen tone,te gjithe e dime se e keqja eshte pjese e jetes...sic thote populli "kur te vjen e keqja, hapi deren"....kemi per ta gjetur nje zgjidhje,sepse perderisa ekziston problemi -ekziston dhe zgjidhja!

Sic thote dhe Hygo tek romani viti'93 : "ajo qe mund te sjelle naten,mund te lere me pas te ne yjet"

Keshtu qe, asnjehere nuk i dihet se cfare sjell jeta,mos te behemi si fallxhore!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ne kemi ardhur pėr paqe

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi