Teoria kreative intelegjente

Shko poshtė

Teoria kreative intelegjente

Mesazh  xixi prej 18.12.10 16:19

Teoria kreative intelegjente (The Intelligent Design)Teoria e kreacionit intelegjent eshte nje teori e krijuar ne shek.XX, qe koheve te fundit ka gjet perkrahje te madhe ne popullaten e gjere te SH.B.A.-ve (The Intelligent Design) dhe te Evropes Perendimore.Kjo teori per origjinen njerzore,kryesisht perfatsohet nga ato shtresa te shoqeris qe nuk pajtohen as me shpjegimet e teoris teologjike,e as me shpjegimet e teoris evolucioniste.

Arsyetimi eshte se te dy keto teori antropogjenetike kane mangesi ne shpjegim dhe bindshmeri.Keshtu sipas teoris te kreacionit intelegjent,njeriu eshte krijes specifike me e quditshme,sui generis,i cili dukshem dallon nga krijesat tjera te planetit tone.Pikerisht ky fakt deshmon se njeriu eshte produkt i nje intelegjence kreative, e cila si e till qenson jasht sefarave jetsore te planetit tone.Per ithtaret e kesaj teorie,kjo teori kreative intelegjente nuk eshte donje fuqi mbi natyrore siq eshte zoti.ajo me teper paraqet nje mendje kosmike transcendentale,e cila pasi ka mbjelle jeten ne toke, vazhdon "misionine e tij moniturues nga ndonje sistem interplanetarmisterioz".

Kur eshte fjala per perejardhjen e njeriut,disa levizje qytetare dhe shoqata joqeveritare ne Amerike,teorin e kreacionit intelegjent tentojne ta etablojne si teori relevante ne sistemin arsimor amerikan.Por nuk duhet harruar se edhe teoria e kreacionit intelegjent,ngjashem si edhe teorin e evolucioniti eshte ekspozuar kritikave dhe mospajtimeve te qarqeve te caktuar.
avatar
xixi

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teoria kreative intelegjente

Mesazh  Kybalioni prej 01.02.14 3:12

Cdo gje eshte e mundshme perderisa disa gjera vetem mund ti ndiejme ne forme parandjenjash ,por edhe intuite.
Fakti qe sot cdo gje eshte energji shpjegon gjithska,sepse energjia krijohet,por nuk humbet,madje edhe mendimet jane energji.Po ku Shkojne ato?! E pra,ndoshta nje domen kozmik permbledh gjithshka ne trurin e vet gjigant misterioz.
avatar
Kybalioni

Gjithēka ka nje fillim dhe nje fund.Ne mes ndodhet arsyeja e se teres.
Pluhuri i harreses duhet te shkundet dhe jeta e re te filloje aty ku e kemi lene.

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi