Jezu Krishti

Shko poshtė

Imazh i Krishtit

Mesazh  Estilen prej 19.06.10 14:52

Imazh i Krishtit ne Argjentine.

Nje ndodhi e pazakonte ne nje kishe te vogel ne Argjentine.Ne nje imazh te Krishtit shikohet nje plage ne koke me rrjedhje gjaku.Thuhet se gjakderdhja vjen si rezultat i mbeshtetjes se kokes nga Krishti mbi nje kurore me ferra.Imazhi ka dėrguar tė dridhura deri ne 'shpine' shume e shumė besimtarėve tė devotshėm.

Por duhet pranuar se imazhi ėshtė shume imponues per ta parė. Njė curril i kuq
gjaku mbi ballin e majte e duke zbritur poshte tek syte dhe goja nė njė mėnyrė shumė domethenese.

Shume historianė sugjerojnė se kjo plage mund te duket si nje kurorė mbreterimi ne fytyren e Krishtit.

Qe nga kjo kohe e deri me sot Kisha ėshtė bere vend peligrinaxzhi per vizitorėt nga e gjithė zona dhe mbahet nje rregull shume i forte pėr tė shmangur mbipopullimin e rrezikshem nė ndėrtesėn e saj.

Rrugėt janė tė mbushura me njerėz e tė gjithė dėshirojnė pėr tė kapur njė pamje te shkurtėr te misterit ''turbullues''.

At Ganduri,prifti i kishes, e ka deklaruar vehten se mban nė anėn e popullit,duke thėnė se ai nuk do tė mbėshtesė njė mashtrim, dhe se urtėsia hyjnore ne te ardhmen do tė beje tė qartė se imazhi me gjakderdhje i imazhit te Krishtit,ishte njė mrekulli e vėrtetė, apo jo.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jezu Krishti

Mesazh  Zattoo prej 17.12.10 14:17

Zbulohet… stėrgjyshja e Jezu Krishtit?Sipas njė legjende mesjetare, njė grua shenjtore e quajtur Ismeria, ishte gjyshja e Virgjėreshės Mari dhe rrjedhimisht, stėrgjyshja e vetė Jezu Krishtit.

Njė ekzaminim i dy dorėshkrimeve qė i pėrkasin shekullit XIV dhe XV, tė gjetura nė Firence, Itali, pėrcaktojnė me imtėsi se cila ka qenė gruaja qė lindi Shėn Anėn, e cila lindi Shėn Marinė.

Historia e jetės sė kėsaj gruaje reflektohet nė reagimet e Florentinėve qė jetonin nė atė kohė, gjithnjė sipas Catherine Lawless nga Universiteti i Limerikut nė Irlandė. Ajo ėshtė autore e librit “kush ishte Jezusi njerėzor”

Lawless thotė nė njė e-mail qė i dėrgoi LiveScience se “Florentinėt e asaj periudhe praktikonin dhe besonin vetėm “historinė familjare tė Krishtit”. Historia e jetės sė Shėn Ismerias ėshtė shembulli tipik i njė gruaje tė devotshme qė jeton edhe si e martuar, edhe si vejushė.

Sipas legjendės qė na tregojnė dorėshkrimet, Ismeria ishte njė grua shumė e bukur dhe shumė e devotshme, e cila u martua me “Santo Liseo”, njė patriark. Nė ditėn e dasmės sė tyre, ata bėnė njė marrėveshje solemne pėr njė jetė bashkėshortore tė pėrkushtuar.

Ismeria i kėrkoi Liseos qė tė respektonte rregullat fetare e tė shenjta tė martesės, sipas tė cilave ata do tė flinin bashkė nė shtratin bashkėshortor vetėm njė herė ēdo muaj dhe duke ndjekur kėtė ritual ata pas 12 vjetėsh patėn njė vajzė, Anėn.

Pas 12 vjetėsh tė tjerė, Liseo vdiq dhe Ismeria lutej ditė e natė qė tė bashkohej me tė. Njerėzit e burrit ia morėn gjithė pasurinė dhe ajo pėrfundoi nė njė spital. Gjatė qėndrimit tė saj aty, besohet se ajo ka bėrė 2 mrekulli.

Njė burrė shurdhmemec erdhi nė spital dhe Ismeria e pyeti atė, qė t’i tregonte nė emėr tė Zotit se ku ndihej i sėmurė. Ai u shėrua dhe falėnderoi Zotin. Por, si shurdhmemeci i shėruar, si Ismeria nuk kishin fare para.

Ajo i kėrkoi burrit qė tė sillte njė kovė plot me ujė. Ai e solli, ajo u lut, dhe kova u mbush plot me peshq. Peshqit ishin aq shumė saqė hėngrėn tė gjithė tė sėmurėt e spitalit, tė cilėt u shėruan plotėsisht pasi hėngrėn peshkun. Mė pas ajo u kthye nė dhomėn e saj dhe Zoti e mori me vete nė parajsė.

Pas vdekjes sė Shėn Ismerias, Shėn Maria, Jezu Krishti dhe 12 apostujt, si dhe shumė tė tjerė, bėnė njė udhėtim deri te spitali pėr tė nderuar kujtimin e saj.

Nuk ka asnjė tė dhėnė pėr origjinėn e legjendės, por ka shumė mundėsi qė tė ketė qenė njė histori sesa njė tekst edukativ pėr jetėn e njė shenjtoreje. Lawless thotė se “pavarėsisht mrekullive qė bėn Ismeria, morali qėndron tek pjesa e martesės”.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Portreti i Jezusit

Mesazh  Fikrro prej 05.04.11 20:54

Zbulohet Portreti i pare i Jezusit

I Humbur pėr 2.000 vjet … Mund tė jetė ky portreti i parė i Jezusit?
Pas 2000 vjet varrosur brenda njė shpellė nė Tokėn e Shenjtė,karakteristika janė mezi tė dallueshme si ajo e njė fytyrė njerėzore. Por historianėt e Bibles janė duke u pėrpjekur pėr tė pėrcaktuar nėse ky ėshtė portreti i parė i Jezu Krishtit.

Ata janė duke hetuar nėse fotoja, e cila tė pėrshkruan njė njeri te veshur me njė kurorė me ferra, ishte krijuar gjatė jetės sė Jezusit nga ata qė e njihnin atė. Portreti, pak mė e vogėl se njė kartė krediti, e cila u zbulua nė njė shpellė nė njė fshat tė largėt nė Jordani me pamje nga detit tė Galilesė.
Kjo ishte pjesė e njė zbulimi tė habitshm tė 70 librave tė gjetur atje, secili me nga 5 deri 15 faqe. Historianėt besojnė se koleksioni ėshtė bėrė nga ndjekėsit e Jezusit nė disa dekadave menjėherė pas kryqėzimit tė tij. Dėshmia me bindėse se librat janė tė krishterė ėshtė njė pjatė e cila duket tė tregojė njė hartė tė qytetit tė shenjtė tė Jerusalemit. Kjo broshurė tregon se ēfarė studiuesit besojnė tė jetė harta e Jeruzalemit krishterė Dhe njė frazė nė broshur lexon “Shpėtimtari i Izraeli ‘nė hebraisht lashtė.

Zbulimet janė bėrė gjoja nė mes tė 2005 dhe 2007, kur njė pėrmbytje ka ekspozuar librat ne shpelle, pllaka metalike dhe fletushkat. Drejtori i Departamentit tė Jordanisė tė antikteteve, Ziad al-Sad,beson se broshura janė bėrė nga ndjekėsit e Jezusit shpejti pas vdekjes sė tij.
Ai tha: ‘Ata do tė vertetojne se kur jane bere keto libra , dhe ndoshta do tė jetė zbulimi me i rėndėsishėm ne Detin e Vdekur. ’Informacioni fillestar, ėshtė shumė inkurajuese dhe duket se janė nė kėrkim tė njė zbulim shumė tė rėndėsishėm – ndoshta Zbulimi mė i rėndėsishėm nė historinė e arkeologjisė. “ Broshura janė aktualisht nė duart e njė shofer kamioni beduin quhet Hassan Saida i cili jeton nė fshatin arab e Shibli-Umm Al-Ghanam nė Izrael.

Ai nuk ka pranuar qė tė shese, por dy mostra janė dėrguar nė Angli dhe nė Zvicėr pėr testim. Mr Saida pretendon se librat, pėrmbajnė mesazhe tė fshehta nė hebraishte dhe greqishte te vjetėr, kanė qenė nė familjen e tij pasi ato u gjetėn tė nga gjyshi i tij. Ai i mohon se ato jane kontrabanduar nga Jordani. Por ka pretendime se partneri beduin i tij i biznesit i bleu librat nga njė fshatar nė Jordani pesė vjet mė parė.
Partneri i biznesit ka thėnė se kanė marrė librat ne kufi me Izraelin.Qeveria jordaneze tha se do ‘tė ushtrojė tė gjitha pėrpjekjet nė ēdo nivel ‘pėr kthimin e objekteve nė Jordani. David Elkington, njė dijetar i arkeologjisė lashtė fetar i cili po udhėheq njė ekip britanik duke u pėrpjekur pėr tė marrė librat nga Jordanezi dhe ti coje ato ne muze, tha se ato mund tė jetė ‘zbulimi me I madh i krishterė ne historisė “.

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fytyra e Jezusit

Mesazh  Fikrro prej 11.04.11 12:16

Fytyra e jezusit nė trupin e druritFytyra e Jezusit ėshtė paraqitur nė trupin e njė peme tė prerė tėrthorazi. Pronarja e trupit, Mel Robertson, e quan atė “trupi i shenjtė” dhe thotė se do ta mbajė atė si “hajmali pėr fat tė mirė”.

Megjithatė ajo pranon se “nuk i ka sjellė fat ende”, por shpreson se njė ditė fati do t’i buzėqeshė.

Prifti lokal, i cili ka parė fotografinė ka mbetur pa fjalė. “Ai mendon se ėshtė i mrekullueshėm”, thotė Robertson.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Fikrro prej 13.04.11 22:22

Gozhdėt qė kryqėzuan KrishtinA mundet qė dy nga gozhdat e pėrdorura pėr tė kryqėzuar Jezu Krishtin tė jenė zbuluar nė varrin 2 mijė-vjecar nė Jeruzalem?


Dhe a ėshtė e mundur qė ato tė jenė zhdukur nė mėnyrė misterioze pėr 20 vjet, vetėm pėr t’u kthyer rastėsisht nė njė laborator tė Tel Avivit?

Kjo ėshtė premisa e njė filmi tė ri dokumentar, “Gozhdat e Kryqėzimit”, i prodhuar nga gazetari-investigativ Smicha Jacobovici, i cili edhe para transmetimit tė dokumentarit kishte hapur debate nė Tokėn e Shenjtė.

Filmi dokumentar vjen pas tre vitesh kėrkime, gjatė tė cilave Jacobovci paraqiti asertacionin e tij, njė pjesė e tė cilit bazohej nė tė dhėna empirike, ndėrsa tė tjerat kėrkonin mė shumė imagjinatė dhe pak fat.

Ai i ka cilėsuar si historike zbulimet e tij, por shumė ekspertė, tė kontaktuar nga agjencia e lajmeve “Reuters”, hodhėn poshtė pretendimet e tij, duke i cilėsuar si “marifete tė tepruara” dhe si “publicitet me pagesė”.

Shumė relika antike, pėrfshirė gozhda tė tjera qė supozohet se janė pėrdorur pėr kryqėzimin, janė prezantuar nė shekuj si objekte qė kanė lidhje me Jezu Krishtin. Disa prej objekteve janė vlerėsuar si tė rreme, ndėrsa tė tjeera si tė shenjta.

Jacobovci, i cili hapi debat edhe me njė dokumentar tė mėparshėm ku pretendonte se kishte gjetur varrin e Jezu Krishtit, thotė se ky zbulim ėshtė ndryshe nga tė tjerėt pėr shkak tė kontekstit tė tij historik dhe arkeologjik.

“Ajo qė ne po i tregojmė botės ėshtė argumenti mė i mirė arkeologjik i realizuar ndonjėherė, qė tregon se dy gozhda tė kryqėzimit tė Krishtit janė gjetur”, deklaron Jacobovci.

“A e di unė 100 pėr qind qė janė ato? Jo, kėtė nuk e di”, shton ai, duke mbajtur nė kokė kapelen e tij tradicionale tė punuar me shtiza.

Top Channel
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  falcon kinght prej 26.06.11 16:17

Ismeria i kėrkoi Liseos qė tė respektonte rregullat fetare e tė shenjta tė martesės, sipas tė cilave ata do tė flinin bashkė nė shtratin bashkėshortor vetėm njė herė ēdo muaj dhe duke ndjekur kėtė ritual ata pas 12 vjetėsh patėn njė vajzė, Anėn.

po Maria?
avatar
falcon kinght

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jezu Krishti

Mesazh  The Punisher prej 03.12.11 17:56

Fotografia te cilen e shikoni ne sfond (majtas), u rregjistrua nga nje fotograf amator –Psykoterapist ne profesion- veren e shkuar, i cili eshte dhe ciceroni i malit Mafate. Mafate, ndodhet ne nje nga ishjut e Oqeanit Indian.

Lik Pero, ishte ngjitur ne maje te malit Mafate ne lartesin prej 600 metrash, per te fotografuar formacionet e reve ne kompleksin vullkanik qe ndodhet ne ishull.
Gjate momentit qe po pergatiste aparatin filmik dhe po mundohej te zgjithte vendin me te pershtatshem per te fotografuar pamjet magjepse, pa pritur, syri, i “kapi” nepermjet katrorit te aparatit; “Nje figur qe fluturonte dhe qendronet nder resh”. Sic edhe shihet ne fiotografi.
“Ne fillim pash nje hije, e cile qendronte ne ajer, nder re e mbuluar nga nje ylber shume i bukur. U befasova shume dhe po veshtroja me me shume kujdes! Ateher vure re, se rreth figures (imazhit), nje ylberi i bardh e kishte mbeshtjell imazhin aq bukur, sic edhe ne fotogfrafite rrezatuese te shenjteve. U ndejva i mallengjeyer! Pamja qe kisha perapara, me ngjante me ate te perendise, Jezu Krishtit”, deklaroi Lik Peru per gazeten Angleze, “Daily Mail”.
“U bera deshmitar i nje fenomeni te rralle! I nje fenomeni te mrekullueshem, te cilin e lexon vetem ne libra dhe te eshte shume e veshtire, ndoshta e pamundur, ta pergenjeshtrosh ate!”, shtoi Peru i entuziazmuar dhe i emocionuar per Daily Mail.

Ne te vertet, ate cka sheh –ose mendon se sheh- gjithkush ne figuren e mesiperme, eshte sigurishte gjykimi dhe mendimi i tij personal!

Po ju, cfare shihni?
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Luli prej 19.09.12 20:16

A ka qenė Krishti i martuar?Njė fragment nga njė papirus i lashtė, i zbuluar sė fundmi, ka nxitur diskutimet se Jezusi dhe Maria Magdalena kanė qenė tė martuar.

Papirusi 8 cm me 4 cm, mbėshtet idenė e pėrfolur prej kohėsh se Krishti ka qenė i martuar. Aty tregohet se si Jezu Krishti u flet dishepujve duke thėnė ‘gruaja ime’, njė frazė qė mendohet se i pėrket Maria Madgalenės.

Pėr mė tepėr Krishti mbron edhe veten nga kritikat duke thėnė se ‘ajo do bėhet dishepulli im’.

Nėse provohet se ėshtė i vėrtetė, atėherė mund tė rrėzojė shumė besime ndėr tė krishterė.

Manuskripti ėshtė i shkruar nė gjuhėn koptike egjiptiane dhe ėshtė studiuar nga Karen King, njė profesor nė Harvard.

Ajo e ka prezantuar dokumentin sot nė njė konferencė ndėrkombėtare pėr studimet koptike nė Romė, pasi ka bėrė studime intensive pėr tekstin.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Fjori prej 20.09.12 13:49

[/quote]Luli shkuajti:
Njė fragment nga njė papirus i lashtė, i zbuluar sė fundmi, ka nxitur diskutimet se Jezusi dhe Maria Magdalena kanė qenė tė martuar.

Papirusi 8 cm me 4 cm, mbėshtet idenė e pėrfolur prej kohėsh se Krishti ka qenė i martuar. Aty tregohet se si Jezu Krishti u flet dishepujve duke thėnė ‘gruaja ime’, njė frazė qė mendohet se i pėrket Maria Madgalenės.[quote]

Na i doli huq katolikeve qe ngelen pa u martuar,ha ha ha
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Fjori prej 29.09.12 12:32

Ne fakt fjalet e Jezuit jane keqkuptuar dhe keqperdorur qellimisht nga kisha per te mbajtur njerezit nen hyqem.Per mua ai ka qene nje njeri i ndricuar dhe ka thene"une dhe ati jemi nje";shprehje kjo qe e thone te gjithe njerezit e kesaj kategorie,pra eshte nje unitet ,ekzistenca eshte nje,nuk ka ndasi ne dhe zoti por nje e tere.
Te gjithe e dime kur u vendos me vota trinitria,nga njerezit kunder njerezve.Ne jemi deshmitare te asaj qe sa mbrapa ka mbetur ky besim (krishterimi) qe nuk i pergjigjet aspak kohes sone dhe prape ndjekim symbyllur absurditete pa lidhje. Themi papa i "shenjte" dhe ne fakt une se kuptoj perse na qenka i shenjte? Si nuk kuptojme se sa gjak eshte derdhur kot dhe pergjegjes jane vetem ata qe fshihen pas dogmave,dhe sot ne kte zhvillim qe kemi arritur vazhdojme ti besojme e ndjekim ata parazite qe rrojne vetem me lemoshe dhe nuk dine c'eshte puna.
Si eshte e mundur???
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Arb prej 30.09.12 1:47

Fjori shkruajti:.
Si eshte e mundur???

Gjithmon do te jete e mundur deri ne momentin qe dikush te jep nje verzion te qarte dhe real, ne kundershtim me ate qe ka qene me pare.

Feja Krishtere ka pasur nje ndikim tejet te madh pergjat viteve, ka pasur impakt ne cdo sfere te jetes. Ka qene shkas per bashkim te disa popujve dhe aleanca ne mes tyre shkaku i ideologjise fetare, ndikimi ne pushtetin politik dhe jam i bindur se shume nga udheheqesit dhe kleriket fetare Krishter detyren e tyre e kane kryer me sinqeritet te plote dhe rezultat efektiv.

Mirpo...

Kohes fundit shkenca dhe studimet e shumta qe po behen rreth e qark botes, sikur po e zbehin nje praktike shekullore Krishtere. Nxjerin ne pah disa te verteta (edhe shkencore) ku hedhin me mjaft bindje disa dogma dhe zakone fetare, qe impakti i tyre ka lindur , ngritur dhe zhdukur popuj te tere. Sepse eshte evidente, nje njeri sa do i zgjuar dhe parashikues te jete,duke hartuar ligje dhe praktika fetare dhe duke i quajtur ato si "ligje te shenjta" te futura brenda kapakeve te vet librit te shenjte (ne rastin konkret Bibles), eshte e pa mundur tu rezistoje ndryshimeve dhe zhvillimit te pozites civilizuese dhe zhvillimit te shpejte shkencoro-teknologjik. Ndoshta kjo mundet te jete njera nga arsyet se perse besimtaret krishter neglizhojne qe t'u perbahen te gjitha rregullave fetare me fanatizem dhe shume nga ata i gjen te -krishter- vetem ne cenzus, apo ne gjendjen civile...!
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Anon prej 13.10.13 4:17

Sigurisht,jezusi ( i biri i maries ) ka qene nje shpirt i shenjte por dijeni nje gje " Cdo krijesė qe ndodhet brenda kufizimit universal smund te behet nje me GJITHESINE ( Zotin ) "
Kush precepton, mund ta kuptoj.

Ky quhet ligji Hermetik
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Luli prej 22.12.13 11:52

Papa: Jezusi ka lindur shumė me herėt nga se mendohetI tėrė kalendari i Krishterėve ėshtė i bazuar nė pėrllogaritje tė gabuara. Papa ka deklaruar dhe pohon nė librin e tij se Jezusi ka lindur disa vite mė herėt se qė ėshtė besuar deri mė tani.

“Gabimi” ėshtė bėrė nga prifti i shekullit XI I njohur si Dionysies Exguus ose siē shquhet nė anglisht (shqip) si Denisi i vogėl, pontifi 85-vjeēar deklaron nė librin “Jesus of Nazareth: The Infancy Narratives”, publikuar tė mėrkurėn.

“Kalkulimi i fillimit tė kalendarit – bazuar nė lindjen e Jezusit (Ises) – ėshtė realizuar nga Dionysius Exiguus, i cili e ka bėrė njė gabim nė kalkulimet e tij pėr disa vjet,” Papa shkruan nė librin e tij, i cili ėshtė shitur me miliona kopje.

“Data aktuale e lindjes sė Jezusit ka qenė disa vjet mė herėt”. Pohimi se kalendari i Krishterė ėshtė i bazuar nė baza falso nuk ėshtė risi – shumė historian kanė besuar se Jezusi ka lindur diku nė mes tė shek. 7P.E. dhe 2.

Denisi i vogėl, i cili ka lindur nė Evropėn Lindore, ėshtė kredituar duke qenė “inovatori” i kalendarit modern dhe konceptit tė periudhės Anno Domini.
Ai ka pėrshkruar sistemi e ri ndaras nga kalendari i pėrdorur deri nė atė kohė, i cili ėshtė bazuar nė vitin e pushtimit tė Perandorit Romak Diocletian.

Perandori ka persekutuar tė Krishterė, kėshtu qė kjo ka qenė njė arsye shtesė pėr ta larguar nga sistemi i ri i datimit, ndėrkohė ėshtė favorizuar lindja e Jezusit.

Kalendari i priftit ėshtė pranuar nė Evropė pasi ėshtė adoptuar nga Venerable Bede, nga prifti historian, pėr t’i datuar ngjarjet qė kanė ndodhė, duke i kalkuluar nė librin e tij “Ecclesiastical History of the English People”, tė cilin e ka kompletuar nė vitin 731.

Por saktėsisht se si i ka kalkuluar Denizi vitet e lindjes sė Jezusit s’janė tė qarta dhe deklarimet e Papės se Denizi i vogėl ka gabuar ėshtė njė qėndrimi njohur nė mesin e shumė dijetarėve tė krishterė.

Bibla nuk e specifikon datėn e lindjes sė Jezusit. Megjithatė, Prifti duket se e ka kalkuluar e moshėn e Jezusit duke u bazuar nė disa referenca historike tė kohės kur Jezusi ėshtė bekuar nė Perandorinė e Perandorit Tiberius.

Data e lindjes sė Jezusit nuk ėshtė polemika e vetme qė Papa e ka ngritur nė librin e tij – ai po ashtu ka thėnė se nė ritualin tradicional tė lindjes, nuk ka pasur lopė, gomarė apo edhe kafshė tjera gjatė lindjes sė Jezusit.

Ai po ashtu e ngritė nė debat ēėshtjen e vendlindjes sė Jezusit, duke mos pranuar argumentet nga disa dijetarė tė krishterė se thonė se ai ka lindur nė Nazareth e jo nė Bethlehem.

John Barton, Profesor pėr interpretimin e shkrimeve tė shenjta nė ‘Oriel College’, ‘Oxford University’, thotė se shumė akademik janė pajtuar me Papėn se kalendari i Krishterė ėshtė gabim dhe se Jezusi ka lindur disa vite mė herėt se qė ėshtė menduar deri mė tani, aty pėrafėrsisht nė mes viteve 6P.E. dhe 4P.E..

“Nuk ka ndonjė reference nė Bibėl se kur ka lindur – krejt ēka dimė ėshtė se ai ka lindur nė periudhėn e Perandorit Herodi i madh, i cili ka lindur para vitit 1,” ka thėnė nė ‘Daily Telegraph. “Ėshtė dyshuar shumė kohė ēėshtja e lindjes sė Jezusit para vitit 1 – askush nuk ėshtė i sigurt”.

Ideja se Jezusi ka lindur me 25 dhjetorė gjithashtu s’ka baza historike faktike. “Ne po ashtu nuk e dimė se nė cilin sezon ka lindur. E gjithė ideja e festimit tė lindjes sė tij nė pjesėn mė tė errėt tė vitit me siguri ka lidhje me traditat pagane dhe me solstikėn e dimrit”.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Omnipresent13 prej 20.12.15 13:07

Jezusi eshte shpirt i larte-spirit- asnjehere nje trup fizik, asnjehere i lindur si nje njeri i tokes. Jezusi eshte i biri i Maria Magdalenes, vellai i saj dhe burri i saj, eshte  binjaku i Marias. Nje analogji mes Isis dhe Osiris eshte Maria me Jezusin. Jezusi eshte shpirti i Marias, qe foli npm saj. Zoti i krijoi njerzit sipas shembelltyres se tij, dhe Zoti nuk eshte as mashkull dhe as femer sps eshte edhe mashkull edhe femer. Jezusi dhe Maria jane nje qenie, mashkulli dhe femra, burri dhe gruaja, por asnjehere ne konceptin njerezor. Marredhenia eshte e niveleve me te larta. Sps sic eshte thene'' Ata qe Zoti bashkoi, nuk mund t'i ndaje njeriu''.

Omnipresent13

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Muneer prej 21.12.15 21:52

mendova qe i kisha pare te gjitha...
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  aqua prej 21.12.15 22:08JEZU KRISHTI KISHTE MARR NJOHURI NGA MURGJIT E TIBETIT QE ISHIN TE TEPERTA NDAJ NJEREZVE KU JETONTE AI ANDAJ E KISHIN VRAR
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  syri i art prej 21.12.15 22:57

Pse gjithmon duam te dim per tjeret.e nuk dim asgje per veten,kjo esht ikje nga vetvetja..ai qe njef veten,do te njof edhe te verteten,dhe sigurisht do te kuptoj kush ka qen jezuesi...mos u lodhni kot duke u bazu ne shkrime,per te verteten,ato veq mund te sherbejn deri tek ajo.por jo per te verteten..per te verteten mund te fillosh me kuptu,pasi te meditimin ta kesh shiju...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jezu Krishti

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi