Luftėrat mė tė ēuditshme tė botės

Shko poshtė

Luftėrat mė tė ēuditshme tė botės

Mesazh  gjilanasi prej 15.12.10 13:43

Luftėrat mė tė ēuditshme tė botėsLufta mė e shkurtėr nė histori, vetėm 40 minuta e gjatė.

E luftuar midis Britanisė sė Madhe dhe Zanzibarit mė 27 gusht tė vitit 1986, konflikti zgjati vetėm 40 minuta, duke u kthyer edhe nė luftėn mė tė shkurtėr nė histori. Shkaku pėr ndodhjen e menjėhershme tė kėsaj lufte ka qenė largimi nga jeta i Sulltanit pro britanikėve dhe qeverisja nė vend tė tij tė Sulltan Khalid bin Barghash.

Autoritetet britanike parapėlqenin Hamud bin Muhammed si Sulltan. Nė pėrputhje edhe me marrėveshjen e firmosur nė vitin 1886, njė kusht pėr pranimin si Sulltan ishte qė kandidati i mundshėm tė kishte edhe aprovimin e konsullit britanik.

Anglezėt e cilėsuan kėtė akt si njė arsye pėr fillimin e luftės dhe i dėrguan njė ultimatum Klahid, nė tė cilin kėrkohej qė Khalid tė urdhėronte forcat e tij qė tė largoheshin dhe tė braktisnin pallatin. Si pėrgjigje, Khalid thirri rojat e tij tė pallatit dhe u izolua brenda tij.

Ultimatumi kaloi afatin nė orėn 09.00 mė 27 gusht, kohė nė tė cilėn britanikėt kishin mbledhur tre kryqėzorė, dy luftanije, 150 marinarė. Gjithashtu gjendeshin edhe 900 zanzibarė nė zonėn e portit. Njė bombardim u zhvillua nė orėn 09.02 dhe arriti tė ēmobilizonte tė gjithė artilerinė mbrojtėse tė pallatit.

Flamuri nga ky vend u ul dhe si rrjedhim zjarri pushoi nė 09.40. Forcat ushtarake tė Sulltanit patėn 500 tė vrarė dhe tė plagosur rėndė, ndėrkohė qė te forcat britanike vetėm njė marinar u plagos.

Lufta e Derrit: e shkaktuar nga goditja me armė zjarri ndaj njė derri

Lufta e Derrit ishte njė ballafaqim midis autoriteteve britanike dhe amerikane mbi kufijtė e SHBA-sė dhe zonės sė Amerikės Veriore, qė gjendej nėn zotėrimin e britanikėve. Hapėsira specifike nė diskutim pėr zhvillimin e kėsaj lufte ishin ishujt e San Juan qė shtrihet midis ishujve Vankuver dhe pjesės kontinentale tė Amerikės sė Veriut.

Lufta e Derrit u quajt nė kėtė mėnyrė, sepse u shkaktua nga goditja me armė zjarri ndaj njė derri. Kjo luftė njihet gjithashtu edhe si Episodi i Derrit, Lufta e Derrit dhe e Patates. Fatmirėsisht, derri ishte e vetmja “viktimė” e kėtij konflikti.

Lufta e 335 viteve (1651–1986): zgjati mbi 335 vjet pa shkaktuar asnjė viktimė

Lufta e 335 viteve ishte lufta midis Holandės dhe ishujve tė Shillit (bregdeti nė jugperėndim tė Britanisė sė Madhe). Thuhet se kjo luftė ėshtė zgjatur pėr shkak tė mungesės sė njė marrėveshje paqeje midis kėtyre vendeve pėr 335 vjet. Duke mos pasur asnjė fishek tė shkrepur kundėr njėri-tjetrit, kjo ėshtė njė nga luftėrat mė tė gjata dhe mė me pak viktima. Pavarėsisht vlefshmėrisė sė pasigurt tė kėsaj lufte, paqja u shpall nė vitin 1986.

Lufta Moldaviane-Transdniestrane: nga tė dyja anėt oficerėt pinin sė bashku gjatė natės dhe luftonin gjatė ditės

Pas rėnies sė Bashkimit Sovjetik, 2 tė tretat e popullsisė sė Moldavisė kėrkonin lidhje mė tė forta me Rumaninė dhe me fqinjėt e tyre nė perėndim. Por zona e vendit nė lindje tė lumit Dniestr kėrkonin qė tė qėndronin mė afėr Ukrainės dhe Rusisė.

Si rrjedhojė nisi lufta dhe pjesa lindore u nda qė tė formohej Transdniestria, e cila akoma mbetet e panjohur nga bota. Lufta u cilėsua e ēuditshme. Ushtria lokale e quajti atė Lufta e Dehur, ndėrkohė qė oficerėt e pjesėve luftuese takonin njėri-tjetrin natėn pėr tė pirė bashkė. Ata largoheshin nė mėngjes dhe hapnin zjarr ndaj njėri-tjetrit. Gjatė natės ata bashkoheshin qė tė pinin me pjesėn tjetėr qė nuk kishin vrarė ditėn e kaluar.

Lufta Emu: si Australia humbi njė luftė ndaj shpendėve

Lufta Emu, e njohur edhe si Lufta e Madhe Emu, ishte njė operacion ushtarak i gjatė njė javė zhvilluar nė Australi nė nėntor tė vitit 1932 pėr tė zgjidhur njė problem publik nė lidhje me shpendėt e shumtė qė gjendeshin nė zonėn Campion tė Australisė perėndimore.

Emu ishin pėrgjegjės pėr njė verė tė gjatė dhe tė nxehtė qė shkaktoi pakėsime tė ushqimit dhe ujit. “Lufta” u zhvillua nėn drejtimin e majorit Meredith tė Artilerisė Mbretėrore Australiane, i cili komandonte njė grusht ushtarėsh tė pajisur me dy mitraloza “Lewis” dhe 10 mijė municione.

Por qėllimi pa ndonjė drejtim tė mirėpėrcaktuar ndaj kėtij grupi shpendėsh qė fluturonin deri nė 50 mijė km/orė nuk solli rezultatet e pritura. Zogjtė vetėm sa u larguan, pasi u goditėn nga kėto municione.
Gjatė javės, vetėm njė numėr i vogėl nga 20 mijė shpendė u vra. Major Meredith u habit dhe arriti madje tė krahasonte zogjtė emu me zulutė. Pas disa ditėsh, Ministria e Mbrojtjes deklaroi njė tėrheqje, duke pėrfunduar nė njė humbje ushtarake pėr Australinė.

Lufta e Futbollit: nisi me njė lojė futbolli


Lufta e Futbollit (La guerra del fśtbol nė spanjisht) e njohur edhe si lufta 100-orėshe, ishte njė luftė pesėditėshe e luftuar nga El Salvador dhe Honduras nė vitin 1969. Ajo u shkaktua nga konflikte politike midis hondurianėve dhe salvadorianėve, duke pėrmendur kėtu edhe ēėshtjet e emigrimit midis kėtyre dy vendeve.

Kėto tensione ekzistuese pėrkuan edhe me ndeshjet e zjarrta gjatė raundit tė dytė tė Amerikės Veriore pėr kualifikim nė Kampionatin Botėror tė vitit 1970. Mė 14 korrik tė vitit 1969, ushtria salvadoriane nisi njė sulm kundėr Hondurasit.

Organizata e Shteteve Amerikane negocioi pėr njė armėpushim qė ndodhi mė 20 korrik. Si rrjedhojė, trupat salvadoriane u tėrhoqėn nė fillim tė gushtit. El Salvador mori pjesė nė kampionat, por dėshtoi qė tė pėrparonte brenda grupit nė tė cilin gjendej.

Lufta e Vitit 1812: e shkaktuar nga mesazhe tė gabuara telegrafike

E quajtur edhe si Lufta e Zotit Madison, lufta e vitit 1812 ishte nė shumė mėnyra lufta mė e ēuditshme nė historinė e SHBA-sė. Mund tė quhej shumė mirė edhe Lufta e Komunikimit tė Gabuar.

Dy ditė pėrpara se lufta tė deklarohej, qeveria britanike kishte cituar se do tė shfuqizonte ligjet mbi tregtinė nė dete qė ishin edhe arsyeja kryesore e luftės. Ankesa kryesore e SHBA-sė ndaj britanikėve ishte ndėrhyrja nė transportin detar tė mallrave. Ėshtė i ēuditshėm fakti qė lufta e nisur fillimisht pėr lirinė e deteve nisi me pushtimin e Kanadasė.

Marrėveshja e paqes qė pėrfundoi luftėn nuk vendosi asnjė nga arsyet pėr tė cilat ajo nisi. Pėrfundimisht tė dyja palėt shpallėn fitoren nė vitin 1812. U bė e qartė qė e gjithė beteja u zhvillua midis njė sėrė deklaratash kontradiktore me njėri-tjetrin.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi