Natyra nuk ėshtė as e shurdhėr as memece

Shko poshtė

Natyra nuk ėshtė as e shurdhėr as memece

Mesazh  Odin prej 15.12.10 11:59

Natyra nuk ėshtė as e shurdhėr as memece

Natyra nuk ėshtė as e shurdhėr as memece. Tė parėt tanė flisnin pėr natyrėn si diēka tė gjallė, pėr drunj qė komunikojnė njėri me tjetrin, pėr shpirtrat e luginės dhe pėr oqeane qė flasin me njėri-tjetrin si dhe me kushėrinjtė e tyre njerėzore.

Tani shkenca ėshtė duke zbuluar dėshmitė qė pohojnė disa nga kėto zbulesa pėr ndėrlidhjet tona planetare. Drunjtė qė sulmohen nga dėmtues u lėshojnė drunjve sinjale kimike tė tjerė duke ua paralajmėruar rrezikun; atėherė drunjtė qė e marrin mesazhin kanė kohė pėr tė prodhuar substanca kimike tė dėmshme pėr pushtuesit.

Prandaj kėnga e popullit siberian Jokut nuk ėshtė vetėm poetike, por thellėsisht e vėrtetė, sepse drunjtė e pyllit komunikojnė me njėri-tjetrin nė mėnyra qė ne vetėm tani fillojmė t'i rizbulojmė. Ndoshta do tė gjejmė po ashtu se gurėt dhe retė, qė ne besojmė se janė tė pajetė, por qė popujt mė tė hershėm konsideronin si tė gjallė, komunikuakan, siē e sugjeron kėnga.

Patricia Monaghan
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi