Zbulohet Kodi i Da Vincit

Shko poshtė

Zbulohet Kodi i Da Vincit

Mesazh  Equinox prej 13.12.10 22:57

Zbulohet Kodi i Da Vincit


Dorėshkrimi i koduar i Leonardo Da Vinci’t, ėshtė gjetur nė bibliotekėn shtetėrore tė qytetit francez Nantes.

Dokumenti u zbulua pasi qė njė gazetar hasi nė njė sugjerim pėr ekzistimin e tij nė biografinė e Da Vinci’t.

Dorėshkrimi ndodhej nė mesin e 5,000 dorėshkrimeve tė ngjashme, tė cilat bibliotekės nė vitin 1872 ia kishte dhuruar koleksionisti i pasur, Pierre-Antoine Labouchere, i cili pastaj ishte harruar.

Teksti ėshtė shkruar nga ana e djathtė nė tė majtė - pėr tė cilėn gjė ishte i njohur Da Vinci - dhe ai tek pritet tė deshifrohet.

"Me gjasė, dokumentin e shkroi nė gjuhėn italiane tė shekullit tė 15, edhe pse ėshtė e mundur qė tė jetė shkruar edhe nė gjuhė tjera”, pohoi drejtoresha e bibliotekės nė Nantes, Agnes Marcetteau.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi