Peshkatari

Shko poshtė

Peshkatari

Mesazh  Elizza prej 13.12.10 19:42

Cili lloj peshkatari jeni ju?"Imagjinoni...

Nė njė ditė tė ndritur me diell, njė pamje piktoreske e lumit, ju duke sjell karrema (krimba) me vete dhe njė enė pėr t'i magazinuar disa peshq tė freskėt. Ju me kujdes kėrkoni njė vend tė rehatshėm me njė sfond tė mrekullueshėm, me njė ujvarė madhėshtore dhe zėrin e zogjėve duke cicėruar nga larg. Eshtė me tė vėrtetė si ikje nė Parajsė. Ju me kujdes shkarkoni gjėrat tuaja dhe ngadal tė sigurtė, karremin e parė e vendosni nė grep peshkimi, merrni frymė thellė nga ajri i freskėt duke peshkuar nė lumė. Ju jeni tė zhytur plotėsisht nė bukurinė e natyrės, aq shumė sa ju po relaksoheni dhe nuk po pėrqėndroheni nė peshkim. Ju jeni tė gatshėm tė rrini atje gjithė ditėn duke pritur edhepse kapja juaj e ditės ėshtė vetėm njė peshk. Ju e ndjeni se numri i vogėl i zėnieve nuk ėshtė gjėja mė e rėndėsishme dhe ndjenja e mirė e tė qenit atje ėshtė e mjaftueshme pėr ta justifikuar kohėn tuaj tė kaluar.

Nė botėn reale shumė njerėz janė duke kryer thjesht peshkim rekreativ. Ata lexojnė libra pėr suksesin e njerėzve dhe zhyten nė njė ėndėrr tė vetes po aq tė suksesshme. Nė vend qė tė ecin pėrpara duke arritur ėndrrėn pėr tė qenė tė suksesshėm, ata mbesin nė rutinė, duke pritur qė njė "peshk i vogėl" tė godet grepin e tyre. Disa marrin pjesė nėpėr seminare ose programe motivuese, pėrfundimisht "duke shikuar skenarėt" dhe "duke pritur notimin e peshqve tė vegjėl dhe goditjet e tyre". A jeni edhe ju njėri prej tyre? Jini tė ndershėm me vetėn.

Nėse pas leximit tė letrės ju jeni njėri prej tyre, pajtoheni me "peshkimin komercial" ku peshkatari del nė gjueti nė njė pjesė tė oqeanit, nė grumbullimin mė tė madh tė peshqėve, i zenė ata nė mesin e shumė peshkatarėve tjerė."

(Tregim nga autori i panjohur)

Jeta ėshtė zgjedhje... Dhe zgjedhjet qė ju bėni pėrcaktojnė kush jeni. Nė jetė ju mund tė zgjidhni tė jeni medeli "i peshkatarit rekreativ" ose model i "peshkatarit komercial". Gjithmonė ka njė zgjedhje.

Mos harroni, nuk ėshtė 'shpirtėrore' tė jeni i varfėr.
Nuk ėshtė 'gabim' tė konkurroni, tė dalloheni, tė shkoni pėrpara, tė fitoni, tė jeni tė sukseshėm, tė pasur, tė keni dėshira tė mėdha dhe tė qarta, tė keni jetė tė mirė, tė keni shėndet tė pėrkryer, tė jeni nė majė tė shkallėve...

Mos harroni, gjendja juaj e natyrshme ėshtė shėndeti i mirė, lumturia, harmonia, fati i mirė, mirėqenia,... Tė mirat e natyrshme janė tė bollshme. Tė qenit dembel, NUK ju bėn tė ndjeheni mirė. Sėmundja NUK ju bėn mirė. As varfėria NUK ju bėn tė ndiheni mirė.
....
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Devi prej 13.12.10 22:19

Ka nje fare te vertete ne kete monolog te sajuar me hollesi.Ajo cfare mungon nuk eshte pseudonimi apo nuancat e percaktimit te idese. Ajo cka mungon eshte mungesa e personalitetit te personit qe paraqet perceptimin. Nje perceptim diplomatik i pa fytyre i shpalluar me papergjegjesi personale ne nje faqe publike nuk do te thote detyrimisht qe duhet te jete edhe i respektueshem..Nuk e kuptoj perse dikush duhet ta gjeje veten mbas propagandes te shpallur edh te pa perfaqesuar nga askushi. Megjithate tema ka nje fare intrige qe te ben te reagosh sic bera une ne rastin konkret jo per gje thjesht per te kaluar kohen ne nje fare menyre interesante te themi sepse ne thelb nuk ka asgje te vecant, thjesht ide boshe te kopjuara nga autore pa adrese.
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 16.12.10 10:41

Tashme jam bindur per "Forcen e zakonit". Na kane thene qe te vegjel, se gjendja e natyrshme eshte vuajtja dhe jo lumturia; varferia dhe jo begatia etj., gjersa mundimi e vuajtja na u be stil i jetes. Besoj se po nepermjet "Forces se zakonit" mund te c'rrenjoset stili i vjeter dhe te inkorporohet i riu, qe supozon ate c'ka sugjerohet tek rrefimi i autorit te panjohur, me te cilin pajtohem me gezim. Sa me shume te perseritet se: gjendja e natyrshme eshte e mira dhe jo e keqja, aq me mire eshte. Perseritja e perforcon botekuptimin pozitiv, optimist, vital, gjersa e shnderron ate ne stil te ri te jetes sone. I sugjeroj Elizzes, qe te jete edhe me prezente ne forum me kete lloj teme.
Kur shkojme ne nje restorant per te ngrene, shumicen e hereve nuk e dime autorin (kuzhinierin) e drekes qe konsumojme, por kjo nuk na pengon ta shijojme maximalisht, kur dreka eshte gatuar me mjeshteri e art.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Elizza prej 16.12.10 18:22

Falemnderit, Idlir! Do tė mundohem tė jem mė prezente, nuk arsyetohem dot, por koha ėshtė nė pyetje.
Sa i pėrket autorit tė tregimit, me tė vėrtetė se kam ditur emrin e tij, ashtu e kam gjetur, por gjithsesi e kam cekur se ėshtė tregim i autorit tė panjohur. Nėse vėrtetė i intereson dikujt emri i autorit mė shumė se pėrmbajtja, do tė kėrkoj ta gjej nė ditėt nė vijim.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Elizza prej 16.12.10 20:05

Desha tė shtoja edhe diēka rreth asaj qė Idliri e quan "Forca e Zakonit".

E para qė duhet bėrė pėr tė filluar njė mėnyrė tė re jetese ėshtė: Zgjimi. Ky njėherit ėshtė pjesa mė e vėshtirė pėr tu arritur dhe mė e rėndėsishmja. Ne jemi mėsuar tė jetojmė 'tė fjetur', jemi mėsuar tė ecim 'drejt' nėpėr binarėt qė na kanė shtruar tė tjerėt ose kanė kontribuar qė t'i shtrojmė vetė ne...

Ne vazhdimisht jetojmė tė lidhur pėr gjėra, pėr persona, pėr nderime, pėr grada, pėr mirėnjohje... Brengosemi shumė pėr atė qė mendojnė dhe thonė tė tjerėt, lejojmė qė pranimi apo mospranimi i tyre tė na ndryshojė gjendjen tonė emocionale. Mendoni sa e sa here jeni ndjerė mire vetėm pse dikush ju ka thėnė njė fjalė inkurajuese, apo njė fjalė qė donit ta dėgjonit, sa e sa herė ju kanė bėrė tė ndiheni superior fjalėt e tė tjerėve apo qėndrimet e tė tjerėve nė raport me ju. Ose sa herė jeni ndjerė keq ose jeni ndjerė tė fyer e tė ofenduar nga fjalė tė tjera drejtuar juve, ose edhe pa ju drejtuar juve fare, vetėm se egon tuaj ka prekur njė fjalė e tyre... Pse? Ne jemi tė prirur pėr t'i 'mbivlersuar' tė tjerėt. Nuk bėjmė diēka pse ne duam ta bėjmė, por pse ndjehemi mire kur edhe tė tjerėt e pranojnė kėtė... Mendoj se kemi njė ego tė stėrfryr, e cila na i cakton kufinjtė dhe na bėn rob.

Ne nuk jemi tė lire. Egoja jonė nuk na lė tė jemi tė lirė. Ne gjithmonė kemi nevojė pėr diēka, gjithmonė na mungon diēka, gjithmonė na preokupon diēka, ne jemi tė varur nga gjithēka. Mendoni: gjithmonė synojmė shkallėt e larta me qėllim qė tė jemi tė lumtur. Sa e sa here i kemi thėnė vetes: Sa ta pėrfundoj shkollimin - do bėhet mirė, do tė jem i/e lumtur. Kur pėrfundon shkollimin, themi: - sa tė gjej punė; kur gjejmė punė - sa tė martohem; Kur martohemi – sa tė kem fėmijė, pastaj si tė rriten, si tė shkollohen, si tė martohen... e nė fund kur jemi afėr vdekjes mendojmė se ''sa e shkurtėr ishte jeta dhe kurrė nuk pashė ditė tė mira''... Pse? Jemi aq tė zėnė me gjithēka tjetėr, pos me punėt e vetes. Shumė pak minuta nė ditė, pėr tė mos thėnė asnjė, ia kushtojmė vetes. Kur them vetes, nuk e kam fjalėn nė rregullimin e flokėve, rrobave a nė dukje tė jashtme, por nė zhvillim tė brendshėm.

Ta zėmė: Lumturinė tone gjithmonė e lėmė nė dorė tė kushteve. “Do tė jem i/e lumtur me kusht qė tė kem… ose tė jem...” - Pse, kur lumturia ėshtė njė gjendje e natyrshme, por ne e ngulfasim me kushte e ankime tė pėrditshme. I kemi pare fėmijėt sa mire e sa tė lumtur duken deri nė momentet kur fillojnė tė kuptojnė se lodrat e tyre nuk iu mjaftojnė. Ashtu edhe ne, vazhdimisht jemi nė kėrkim tė ‘lodrave’ tjera, kurrė nuk jemi tė kėnaqur, kurrė nuk jemi falenderues pėr atė qė kemi, por kėrkues tė diēkaje tjetėr...

Ne do tė jemi tė lumtur vetėm atėherė kur nuk do tė ndikojnė nė ne as humbja as fitorja, kur nuk do tė shqetėsohemi se ēka mund tė tjerėt tė mendojnė apo tė thonė, kur tė jemi tė lire nga etiketat dhe nga njerėzit qė na rrethojnė. Atėherė mė nuk jemi tė lidhur nga e jashtmja, por nga diēka shumė mė e lartė.

Ne presim ndihmė, por nė fakt asnjė s’mund tė na ndihmojė. Ne presim falenderim, presim mirėnjohje, presim respekt nga tė tjerėt. E kur nuk na ndodhė kjo ne zgenjehemi. A mund tė themi: “se jam zhgėnjyer nga X-Personi”, Jo, ne mashtrohemi, se presim shumė nga tė tjerėt, presim tė jenė gjithnjė nė shėrbim tonin. E kur ndonjėherė kjo nuk ndodhė, ne tė gjitha tė mirat e mė hershme i hedhim nė fund tė oqeanit dhe themi: :”Jam zhgėnjyer nga X-Personi...” JO! Je zhgėnjyer nga vetja dhe nga mendimet tua. Se askush nuk tė zhgėnjen, askush nuk tė mashtron, askush nuk tė tradhton, pos ti veten, mendimi yt, pritshmėria jote...

Eshtė vėshtirė ta kuptojmė se jemi gabim. Kėtu nuk hynė bindja por tė kuptuarit. Nėse nuk duam tė mbesim pėrjetėsisht ‘tė fjetur’, duhet ta pranojmė se kemi qenė tė fjetur dhe ėshtė koha tė zgjohemi. Hapi i pare ėshtė pranimi. Mohimi i fjetjes nuk ndihmon shumė dhe zakonisht ajo qė mohojmė na shfaqet me njė intensitet mė tė madh. Mė kujtohet rasti i njė prifti (s'ia di emrin) qė kishte thėnė: “Kur vinė prostitutat pėr rrėfim mė flasin vetėm pėr Zotin, ndėrsa kur vinė priftėrinjtė mė flasim vetėm pėr seksin”...

Fatkeqėsitė nuk janė pjesa qė na pėlqen mė sė shumti, por ndonjėherė kanė edhe anėn pozitive. Kur na ndodhė diēka e papėlqyer, humbim tė afėrmit, mė tė dashurit, sėmuremi... ne mbėshtetemi pėr muri, nuk shohim asnjė rrugėzgjidhje, jemi tė lodhur nga jeta, tė tėrbuar, tė zhgėnjyer...atėherė themi: “Mjaft ishte, duhet tė ketė jetė mė tė mirė!” Vetėm atėherė fillojmė tė bėjmė njė jetė mė tė pavarur nga gjėrat dhe njerzit. Atėherė fillojmė t'i gėzohemi ēdo mėngjesi, fillojmė tė shohim gjithēka me njė sy tjetėr, tė gjejmė vendin tonė tė vėrtetė nė jetė,... e ēka ėshtė mė e rėndėsishmja, ndihemi tė plotė, nė paqe dhe tė lumtur...
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Xhemajl prej 16.12.10 21:22

Elizza shkruajti:Desha tė shtoja edhe diēka rreth asaj qė Idliri e quan "Forca e Zakonit".

E para qė duhet bėrė pėr tė filluar njė mėnyrė tė re jetese ėshtė: Zgjimi. Ky njėherit ėshtė pjesa mė e vėshtirė pėr tu arritur dhe mė e rėndėsishmja. Ne jemi mėsuar tė jetojmė 'tė fjetur', jemi mėsuar tė ecim 'drejt' nėpėr binarėt qė na kanė shtruar tė tjerėt ose kanė kontribuar qė t'i shtrojmė vetė ne...

Ne vazhdimisht jetojmė tė lidhur pėr gjėra, pėr persona, pėr nderime, pėr grada, pėr mirėnjohje... Brengosemi shumė pėr atė qė mendojnė dhe thonė tė tjerėt, lejojmė qė pranimi apo mospranimi i tyre tė na ndryshojė gjendjen tonė emocionale. Mendoni sa e sa here jeni ndjerė mire vetėm pse dikush ju ka thėnė njė fjalė inkurajuese, apo njė fjalė qė donit ta dėgjonit, sa e sa herė ju kanė bėrė tė ndiheni superior fjalėt e tė tjerėve apo qėndrimet e tė tjerėve nė raport me ju. Ose sa herė jeni ndjerė keq ose jeni ndjerė tė fyer e tė ofenduar nga fjalė tė tjera drejtuar juve, ose edhe pa ju drejtuar juve fare, vetėm se egon tuaj ka prekur njė fjalė e tyre... Pse? Ne jemi tė prirur pėr t'i 'mbivlersuar' tė tjerėt. Nuk bėjmė diēka pse ne duam ta bėjmė, por pse ndjehemi mire kur edhe tė tjerėt e pranojnė kėtė... Mendoj se kemi njė ego tė stėrfryr, e cila na i cakton kufinjtė dhe na bėn rob.

Ne nuk jemi tė lire. Egoja jonė nuk na lė tė jemi tė lirė. Ne gjithmonė kemi nevojė pėr diēka, gjithmonė na mungon diēka, gjithmonė na preokupon diēka, ne jemi tė varur nga gjithēka. Mendoni: gjithmonė synojmė shkallėt e larta me qėllim qė tė jemi tė lumtur. Sa e sa here i kemi thėnė vetes: Sa ta pėrfundoj shkollimin - do bėhet mirė, do tė jem i/e lumtur. Kur pėrfundon shkollimin, themi: - sa tė gjej punė; kur gjejmė punė - sa tė martohem; Kur martohemi – sa tė kem fėmijė, pastaj si tė rriten, si tė shkollohen, si tė martohen... e nė fund kur jemi afėr vdekjes mendojmė se ''sa e shkurtėr ishte jeta dhe kurrė nuk pashė ditė tė mira''... Pse? Jemi aq tė zėnė me gjithēka tjetėr, pos me punėt e vetes. Shumė pak minuta nė ditė, pėr tė mos thėnė asnjė, ia kushtojmė vetes. Kur them vetes, nuk e kam fjalėn nė rregullimin e flokėve, rrobave a nė dukje tė jashtme, por nė zhvillim tė brendshėm.

Ta zėmė: Lumturinė tone gjithmonė e lėmė nė dorė tė kushteve. “Do tė jem i/e lumtur me kusht qė tė kem… ose tė jem...” - Pse, kur lumturia ėshtė njė gjendje e natyrshme, por ne e ngulfasim me kushte e ankime tė pėrditshme. I kemi pare fėmijėt sa mire e sa tė lumtur duken deri nė momentet kur fillojnė tė kuptojnė se lodrat e tyre nuk iu mjaftojnė. Ashtu edhe ne, vazhdimisht jemi nė kėrkim tė ‘lodrave’ tjera, kurrė nuk jemi tė kėnaqur, kurrė nuk jemi falenderues pėr atė qė kemi, por kėrkues tė diēkaje tjetėr...

Ne do tė jemi tė lumtur vetėm atėherė kur nuk do tė ndikojnė nė ne as humbja as fitorja, kur nuk do tė shqetėsohemi se ēka mund tė tjerėt tė mendojnė apo tė thonė, kur tė jemi tė lire nga etiketat dhe nga njerėzit qė na rrethojnė. Atėherė mė nuk jemi tė lidhur nga e jashtmja, por nga diēka shumė mė e lartė.

Ne presim ndihmė, por nė fakt asnjė s’mund tė na ndihmojė. Ne presim falenderim, presim mirėnjohje, presim respekt nga tė tjerėt. E kur nuk na ndodhė kjo ne zgenjehemi. A mund tė themi: “se jam zhgėnjyer nga X-Personi”, Jo, ne mashtrohemi, se presim shumė nga tė tjerėt, presim tė jenė gjithnjė nė shėrbim tonin. E kur ndonjėherė kjo nuk ndodhė, ne tė gjitha tė mirat e mė hershme i hedhim nė fund tė oqeanit dhe themi: :”Jam zhgėnjyer nga X-Personi...” JO! Je zhgėnjyer nga vetja dhe nga mendimet tua. Se askush nuk tė zhgėnjen, askush nuk tė mashtron, askush nuk tė tradhton, pos ti veten, mendimi yt, pritshmėria jote...

Eshtė vėshtirė ta kuptojmė se jemi gabim. Kėtu nuk hynė bindja por tė kuptuarit. Nėse nuk duam tė mbesim pėrjetėsisht ‘tė fjetur’, duhet ta pranojmė se kemi qenė tė fjetur dhe ėshtė koha tė zgjohemi. Hapi i pare ėshtė pranimi. Mohimi i fjetjes nuk ndihmon shumė dhe zakonisht ajo qė mohojmė na shfaqet me njė intensitet mė tė madh. Mė kujtohet rasti i njė prifti (s'ia di emrin) qė kishte thėnė: “Kur vinė prostitutat pėr rrėfim mė flasin vetėm pėr Zotin, ndėrsa kur vinė priftėrinjtė mė flasim vetėm pėr seksin”...

Fatkeqėsitė nuk janė pjesa qė na pėlqen mė sė shumti, por ndonjėherė kanė edhe anėn pozitive. Kur na ndodhė diēka e papėlqyer, humbim tė afėrmit, mė tė dashurit, sėmuremi... ne mbėshtetemi pėr muri, nuk shohim asnjė rrugėzgjidhje, jemi tė lodhur nga jeta, tė tėrbuar, tė zhgėnjyer...atėherė themi: “Mjaft ishte, duhet tė ketė jetė mė tė mirė!” Vetėm atėherė fillojmė tė bėjmė njė jetė mė tė pavarur nga gjėrat dhe njerzit. Atėherė fillojmė t'i gėzohemi ēdo mėngjesi, fillojmė tė shohim gjithēka me njė sy tjetėr, tė gjejmė vendin tonė tė vėrtetė nė jetė,... e ēka ėshtė mė e rėndėsishmja, ndihemi tė plotė, nė paqe dhe tė lumtur...

Vlen te lexohet shum here qe te kuptohet dhe te zgjohemi nje here e mire:).

Te falemnderit shum per keto shkrime te mrekullueshme qe po i poston.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Devi prej 16.12.10 22:26

E kuptoj qe nqs i pertyp mbeturinat dukesh tamam kosh pleherash por per hir te zgjimit po bej nje perpjekje te fundit. Ne rradhe te pare nuk eshte e hijshme zonjush elize te laush me mendjet e te pafajshmeve ose nqs ne te vertet nuk luan bej kujdes se si percjell ate qe ti vlereson si te vertet, fakti qe ndodhesh ne fare pozicioni nuk do te thote detyrimiht qe ke edhe te drejte. Nqs vertet di rrugen e zgjimit eshte mire ta pershkruash me thjesht , qe te mos jete nevoja ta lexosh shume here sic tha xhemali edhe ta besh lemsh ne fund. thjesht paster pa gabime nqs se ke bezdi lady eliz.
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 17.12.10 12:23

Si zor qe nje njeri te jete gjitheperfshires; ndaj me duket mua, sejcili prej nesh le te jape kontributin e tij ne s'kjarimin e gjerave. Ajo qe kerkon Dejv, eshte divulgimi (thjeshtimi), por jo gjithmone ky proces eshte i mundur per te gjithe; megjithese mua mu duk se Elliz' ka punuar mjaft mire. Ndoshta shkrime te tilla duhet t'i lexojme me shume se nje here, pasi kemi te bejme me nje kulture te re (per ne), me koncepte, me te cilat na duhet njefare kohe qe te pershtatemi.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Devi prej 17.12.10 13:30

I dliri jo o shef se edhe nuk e kisha te thate kerkesen une nuk kerkova thjeshtezim te konceptit per arsye mos deshifrimi se thjesht jam une i pa afti te marr mesazhin e percjelle nga tema ne fjale. Persa i perket kulturave te tilla apo te llloi tjeter te siguroj se une jam i gjezdisur si thote populli edhe detyrimisht kam qene protagonist dashur pa dashur ne lloje te ndryshme kulturash.Nqs kupton perpiqem te ndaj dijen, shkencen, spiritualitetin, nga balta, vlasfimia, politika, e propoganda.Sepse per mendimin tim pune e zgjimit nuk eshte thjesht nje ngjarje momentale eshte nje ideologji e tere eshte nje sistem gjigand per tu luftuar.Dmth nuk mjafton te dish qe ajo cka jeton nuk eshte ajo cfare do te doje te jetoje apo cka te perfaqeson.Duhet te kuptojme qe mendimi ndryshe me fjale popullore quhet revolucion,sepse ta duash ta dish dicka edhe te mos mund ta arish edhe ta prekesh edhe ta jetosh do te thote skllaveri.Nqs keni pak durim edhe i hidhni nje sy te kaluares do kuptoni shpejt se ku ndodheni edhe cfare ju kerkohet te beni.Qe atje e tutje secili vendos simbas deshires.Une nuk jam enderrimtar por as ha ne restorantin e pare qe me jepet rasti Idliri, qe te jete dicka e shijshme nuk do te thote qe eshte e edhe e ushqyeshme edhe e eshendetshme ne te njejten kohe.
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 17.12.10 15:49

As qe e diskutoj qe eshte ashtu sic thua Dejvi; por sugjerimi im ishte per ata persona qe nuk e kane bere ate gjezdisjen neper bote e dije. Gjithsesi, mund te kem qene jo aq korrekt ne menyren si jam shprehur, por vetedijshmerisht, nuk kam dashur te marr ndonje poze te pakendshme nga pikpamja etike.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  yasmin prej 19.12.10 23:58

..................


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 25.12.10 23:40, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 20.12.10 10:23

"Zgjim" apo "Sinqetitet me veten", sic sugjeron Yasmin, me ngjan se eshte i njejti proces i artikuluar me terma te ndryshme. Me zgjim une kuptoj, te kuptojme se e gjitha c'jetojme sipas stilit tradicional, eshte enderr..., matriks...)kujto filmin me te njejtin titull).

Me enderr apo Matriks, kuptoj, teresine e deshirave, e veprimeve, qe ne i kryeme duke qene te pavetedijshem, duke qene te programuar, duke qene marioneta, kukulla, te sistemit, i cili na krijon pershtypjen sikur jemi ne ata qe zgjedhim, nderkohe qe s'jemi, nderkohe qe deshirat tona jane te sugjeruara prej sistemit i cili panderprere kontrollon mendjen tone (racionale dhe emocionale).

Ne kemi deshire te behemi fizikane psh, por "zgjedhim" te behemi ekonomiste, se eshte me ne mode, se tregu eshte me bujar per ekonomistin dhe jo per fizikanin apo flautistin, se opinioni te pershendet ne kete rast. Ne duam te behemi te njohur apo te famshem, dhe per tu bere te tille duhet te veprojme e "Zhvillohemi" sipas kritereve te vendosura prej sistemit qe ta mundeson njohjen e famen. Ne nuk ndjekim Prirjen tone te lindur, te natyrshme, potencialin tone, por ndjekim ate qe eshte e mire, e moralshme, e pranueshme per sistemin.

Ne nje vend ateist (sic ishte Shqiperia per rreth 50 vjet), nje njeri me potencialitet spiritual apo nje tjeter me prirjen e piktorit kubist, nuk mund ta zhvillonte "te natyrshmen e vet", pasi sistemi e quante te keqe, degraduese, por duhet te ishim, para se gjithash pioniere besnike te sistemit.

E keqja nuk ishte tek besnikeria, por tek fakti se ne e besuam se vertet ajo fare besnikerie ishte e verteta, e mira, virtyti etj. Ne nuk duhej te duanim njeriun qe na inspironte zemra, por njeriun qe na inspironte partia etj. Sot, ne mjaft njerez ndodh e njejta gje.

Ata jane te "Udhezuar" te duan binjakun ideologjik (fetar, politik, racor), dhe jo ate qe udhezon zemra, dhe ne kete akt "dashurie", kujtojne se jane ata qe kane zgjedhur e vendosur, nderkohe qe eshte sistemi me 'shplarjen e trurit", me programimin e mendjes. Etj..., etj.

Te zgjohemi, do te thote: ta kuptojme se po ndjekim zgjedhjet e te tjereve dhe jo tonen. Ky eshte hapi i pare..., dhe ky eshte ndoshta hapi vendimtar; me shume se nje hap, eshte nje hop; nje kercim ne nje dimension tjeter..., nje zgjim.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  ILIRA prej 20.12.10 10:37

Nese mundem kam disa pyetje qe do te doja pergjigje me te thelluara nga Elizza, Idlir dhe Jasmin meqenese ata ne asnje moment nuk jane shprehur me "ndoshta" si duket jane "zgjuar'.

e para - thoni duke u bazuar ne film qe jemi pjese e matriksit ??? atehere ky sistemi qe na komandon cfare perfaqeson?

E dyta- Te jesh i lumtur apo i vuajtur e zgjedhim vete apo sistemi per ne ??? dhe cfare kupton me te qenit i lumtur ??? se per vuajtjen e kam pak parasysh vete.

avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  yasmin prej 20.12.10 11:18
...................


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 25.12.10 23:48, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 20.12.10 12:07

Ilira; zakonisht, une e perdor "ndoshtan", por me sa duket, kete here, per shkak te nxitimit, u tregova pak me shabllon. Tashti, mua mu duk ironike (thashe mu duk dhe jo ishte) e shprehura jote, ne lidhje me zgjimin tim. Nqs, ishte ironi, dhe meqenese kam takuar me shume se' c'duhet tipa ironike, nuk kam me deshire te bej sikur komunikoj. Nuk ka kuptim te rri e te jap llogari ore e minute, per mendimet e mia, pasi jam perpjekur te jem i kujdesshem, per te mos marre pozat e te diturit. Nqs ndonjehere s'ia kam dale, dtth se kaq eshte aftesia ime, dhe ketu perfundon puna. Ju lutem behuni me te drejtperdrejte dhe jo te terthorte(e perseris, nqs qendrimi ishte ironik, se po lodhem duke bere s'kjarime). Ceshtja tjeter, eshte se, ju, ne vend qe te jepni mendimet e arsyetimet tuaja, ketu, prisni sa te beje dikush ndonje gabim ne te shprehur qe te realizoni detyren: ironizimin. Ironizimi i tille, nuk eshte komunikim, por Gallate. Mire eshte te gjykoni, mendimin e personit, dhe jo personin.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 20.12.10 12:10

Perseri per iliren. Une Ilira, me duket se kam thene "jemi te programuar" dhe jo"Jeni te programuar". Ku e sheh ketu, se une po hiqem sikur jam zgjuar?
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 20.12.10 12:21

Yasmin!Fakti qe na shqeteson te qenit te programuar, nuk do te thote se s'jemi. Ne mendimin tim, nuk eshte se patjeter te gjithe jane te programuar, por ketu nuk flasim per individe te caktuar, te pervecem, por per programimin dhe kontrollin si fenomen global. C'jane turmat e mitingjeve qe mbrojne apo solidarizohen duke uluritur me liderin e tyre, edhe kur ky e ka gabim? C'jane ushterite fanatike e frenetike qe shkumbaviten e turren per te shkateruar nje qytet, psh, per ta kthyer me zjarr e hekur ne fene e tyre(pushtimi e "clirimi" i Jeruzalemit, psh, here nga kryqtaret e Baldwinit, e here nga tymtaret e Sulltan Saladinit? C'eshte shprehja :"Do ta mbroj babane tim se eshte babai im, pavaresisht se eshte kriminel"? Apo femija, apo shoku, etj? A nuk i ke pare reagimet ndaj nje studimi te Black Angel ndaj Kuranut e Bibles? Nuk jane reagime te programuarish? Nqs B. A. kishte bere citime ne liogjerate te drejte te dy librave (sic ka bere edhe Nice tek libri i tij "Antikrishti", ata qe iu pergjigjen, nuk i shqyrtuan fare citimet e tija, nese ishin te verteta apo jo, por vetem sulmuan, a thua se ai B.A, i kishte sajuar vete ato versete Kuranore e Biblike! Sa here ke shkruar ti dhe je sulmuar, pa u shqyrtuar argumenti yt? Cfare eshhte pra nje reagim i tille?
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PERSHENDETJE DHE NJE HERE

Mesazh  ILIRA prej 20.12.10 12:34

Jeni keqkuptuar te dy nese e keni marre qe kam perdorur ironine me ju. ajo qe desha te dij ishte sa te sigurte jeni ne ato cfare shkruani sepse them qe ka shume njerez qe mund te behen konfuz dhe ju perseri nuk i jeni pergjigjur pyetjes sime te thjeshte ( Idlirit) Kush na ka programuar??? dhe Elizes- cfare kupton me lumturi? dhe Yasmines- e zgjedhim vete apo na e zgjedhin te tjeret jeten qe bejme??

te me falni dhe nje here nese e keni kuptuar qe ju kam ironizuar nuk ka qene qellimi im ishte tjesht nderhyrje per debat.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 20.12.10 12:37

Te falenderoj per qartesimin Ilira, pas pak do te jap nje pergjigje vazhduese
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 20.12.10 13:05

Une, per vete, tashme jam krejt i sigurt per sa folem; per programimin. Por kete siguri, nuk besoj se mund ta percjell jashte meje, pasi besoj se c'do njeri, ka te verteten e tij, pikeshikimin e tij, prej nga e sheh boten. Ne bashkebisedimin (me siper) me Yasmin, jam perpjekur te shtroj disa situata, ku, sipas meje, shihet veprimi i programuar.

Megjithate, hidh nje sy ne jeten tende: a jane te tuat zgjedhjet qe ke bere, apo te prinderve, te rrethit miqesor, te besimit (fetar, filozofik apo cfaredo qofte)? Kur ti zgjedh nje pune, e zgjedh se ajo te pelqen? Apo se ka me shume para? A po se ka me shume prestigj ne syte e publikut? Kur t'i zgjedh garderoben tende, e zgjedh sipas shijes sate, apo sipas modes (dmth, pas berihait)?

E keshtu, mund te shtrosh vete situata e ti analizosh; por, sic thote Yasmin: te tregohemi te sinqerte me veten! Dmth, ti pohojme gjerat ashtu si jane, si i zbulojme, pavaresisht dhimbjes qe na shkaktojne (kur kuptojme psh, se njeriu qe duam, nuk eshte se e duam, por eshte se kemi nevoje per te, apo e anasjellta...).

Mjaft njerez bejne veprime shoqerisht te dobishme, por a jemi te sigurt se i bejne nga altruizmi apo nga nje shkak i fshehte qe eshte deshira per te terhequr simpatine dhe vleresimin e te tjereve ? Po ti pyesesh keta njerez, ata jane te sigurt se e bejne nga altruizmi dhe nuk genjejne. Nuk genjejne, se "Deshira per vleresim nga jashte", eshte nje deshire apo nevoje e fshehur, nenkoshiente..., vete individi nuk e di kete. Ky eshte nje varjant i programimit.

Mjaft enderra e deshira, ne na vijne prej shperlarjes se pakuptueshme te trurit permes: reklamave, filmave, letersise, debateve televizive qe Modifikojne, dhe orjentojne, ne fakt, mendjen e njerezve, etj. Atehere, sipas meje, detyra jone eshte: te jemi analitike, introspektive, ne njohjen e vetes, dhe te sinqerte me veten, per te pohuar ate qe analiza "e pameshirreshme" na tregon. Se: si mund ta ndryshojme veten, pa e njohur me pare ate? Si mund te clirohemi prej egoizmit dhe varesise, po nuk ia pranuam vetes se jemi te tille (kur jemi natyrisht)?

Sigurisht qe kjo nuk eshte nje pune qe behet duke ngrene qershi apo fiq, se sic shprehej Dejv diku, ne nje teme: kjo eshte nje pune e nje sistem gjigand. Me sistem gjigant, une kuptoj, teresine e metodave, dijeve e teknikave, per te realizuar vetenjohjen (introspeksioni eshte njera), forcen e vullnetin per ta pranuar te verteten edhe kur ajo na duket e vrazhde; qellimi e larte per te qene lume qe rrjedh dhe jo uje i ndenjur, per te qene udhetare ne trajektoren e rritjes, veterealizimit etj... etj.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  yasmin prej 20.12.10 13:16

...............


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 25.12.10 23:45, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  ILIRA prej 20.12.10 13:22

Atehere a mund te shpresoj te kem pergjigjet qe kerkova???
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 20.12.10 13:32

Nqs, mund te reflektoj, Yasmin, per postimin tend te fundit, ma thuaj, se mua mu duk sikur nuk deshe ta zgjasje me.
Paraprakisht (pa lejen tende), po te them se: Eshte me mire te ballafaqohemi me situaten, per ta zgjidhur njehere e mire. Ne castin qe ne kuptojme se jemi te programuar (gje qe ka shume gjasa, se kur lindem i gjetem ketu, rregullat, normat, besimet, kulturat, zakonet etj), kemi bere hapin e pare per c'programim; ne castin qe e kuptojme se jemi ne enderr, enderra e humbet fuqine e saj mbi ne. Te qenit naiv, une e kuptoj si nje sjellje, apo gjendje situative, ku une e di qe dikush po me perdor, por e lejoj kete perdorje, bej sikur nuk e kuptoj, meqe mua nuk me sjell ndonje dem kush e di se c'fare, ndersa tjetrit i ndihmon te arrije nje qellim te pademshem (edhe per te); njesoj sikur ta leme veten, te mundemi, ne nje kloje, prej nje femije, ne menyre qe ai te zbavitet. Por ama, te jemi te rritur, e te sillemi si femije.
Gjithsesi: sa mire qe u ktheve!
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 20.12.10 13:46

Sistemi, ne nje pershkrim te shpejte, sic e kam kuptuar une eshte (ne menyre te thjeshtuar):
Nje grup individesh, qe kane njohje per natyren njerezore, per faktin qe mund te manipulohet (perpunohet, modifikohet).
Ku grup, qe zoteron kapitale supergjigande monetare, mediatike e politike, desheron qe te jete vazhdimisht ne maje te piramides se pushtetit, dhe t'i mbaje njerezit nen sherbimin e vet (thuhet se jane 300 persona ne te gjithe boten). Jane njerez me mendje racionale shume te zhvilluar, zoterojne sh. mire dijet shkensore, okulte e fetare, por kane, ne vend te zemres, nje grope plot me pasione, ambicje egoistike (ambicia gjithnje eshte e tille), epshe e delire.
Ky grup, perpilon manualet e "te mires dhe te keqes", te "Moralshmes dhe pamoralshmes", te "te drejtes dhe te padrejtes", te besimit e bestytnise apo supersticionit; te te shendetshmes e te semures. Percakton standartet etike, objektivat qe duhet te synoje njeriu etj. Te gjitha keto ia servirin njerezimit me ane te: artit, modes,medias, analisteve, shperblimeve e ndershkimeve (cave u jepen cmime, ca tallen e denigrohen publikisht, ca bejne karriere edhe pse mund te jene gomere e skizofrene, ca futen ne burgje si "te rrezikshem e te demshem", per publikun;

avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  ILIRA prej 20.12.10 14:02

Pra Idlir, sistemi u perbeka nga njerez ... qe qenkan me lart se ne te tjeret apo jo, kam lexuar edhe une ca libra te david icke dhe marrs, qe sipas autoreve nxjerrin sekretet e medha dhe me te medha, autoret me mjaft mjeshteri na tregojne me hollesi sesa urretje kane keta sistemaxhinj ndaj njerezve gjithsesi andej nga fundi i librave te tyre na tregojne edhe sesi nuk duhet te biesh pre e tyre... dhe zgjidhja eshte "dashuri" megjithese gjate gjithe atyre faqeve te shkrurajtura prej tyre nuk shpetoje dot nga urrejtja per sistemaxhinjte.
Mbasi i lexova keta autore urova Zotin qe nuk me la te cmendem prej atyre qe ishin shkruajtur.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Equinox prej 20.12.10 14:15

ILIRA shkruajti:
Mbasi i lexova keta autore urova Zotin qe nuk me la te cmendem prej atyre qe ishin shkruajtur.

Eshte fakt kur njeriu fillon te del nga sistemi matrix ka frike se eshte ēmendur, sepse nuk mendon me si masat dhe e verteta tjeter e tmerron ...
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  ILIRA prej 20.12.10 14:56

Jo nexus nuk eshte ashtu se po te lexosh cfare kane shkruajtur me lart Elizza Idliri dhe Yasmina e kundershtojne kete perfundim
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  yasmin prej 20.12.10 15:28

Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 23.12.10 14:46, edituar 2 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  ILIRA prej 20.12.10 15:35

Une jam duke pritur Elizzen per pergjigjen ;-). Gjithsesi vetem Idlir u pergjigj.
Kaloshi bukur te gjithe .
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Xhemajl prej 21.12.10 16:41

Ne postimin e Elizes zgjimi paraqet faktin qe ne duhet te zgjohemi dhe ta kuptojm se nuk kemi ardhur ne jete per te vuajtur, por kemi ardh qe te jetojm te lumtur, sepse siq varet fati i yne krijohet nga vet ne dmth: Nga mendimet e tona qofshin pozitive apo negative ne krijojm te ardhmen tone.
Ju pershendes.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Elizza prej 21.12.10 18:47

Pėrshėndetje pėr tė gjithė!
Me vonesė, por...

Devit: Nuk po luaj me mendjet e tė tjerėve e aq mė pak tė pėrpiqem tė mbjell njė farė tė re nė mendjen e tyre a tė ndikoj nė tė tjerėt. Shpresoj se tė gjithė jeni aq tė vetėdijshėm sa tė jeni nė gjendje tė ndani shapin nga sheqeri, ta dini ēka tė pranoni e ēka jo, nėse them diēka, nuk pres qė ta pranoni tė tėrėn ashtu si thuhet. Nėse do tė bėja kėtė jam e vetėdijshme qė do tė bėja budallallėkun mė tė madh nė jetė. Mua nuk mė takon tė pėrzihem, unė thjesht po vazhdojė rrugėn time, pa bėrė as pėrpjekjen mė tė vogėl tė ndikojė nė tė tjerėt. Nuk po iu imponojė mendimet e mia, nuk po pėrpiqem 'ta zgjoj' asnjėrin nga 'gjumi i rehatshėm' e as qė do ta bėj ndonjėherė. Kjo ju takon juve. Fakti qė brenda pak fjalive janė pėmbledhur shumė ēėshtje nuk e bėn tė jetė 'lėmsh' e as tė paqartė...

Sa pėr zgjimin dhe programimin:
Jemi tė programuar, deshėm apo nuk deshėm ta pranojmė, jemi apo nuk jemi tė vetdijshėm. Tashmė ky 'programim' ėshtė bėrė pjesė jona, pjesė e personalitetit tonė, i jemi pėrshtatur aq mirė sa ėshtė vėshtirė tė themi se dikush apo diēka ka ndikuar nė ne. Kur dėgjojmė se jemi tė programuar, vėrtetė se presim mirė, s'na e ka ėnda ta pranojmė dhe e mohojmė. Eshtė normale kjo. E kam thėnė edhe mė lartė nuk ėshtė nevoja tė bindemi as tė besojmė se jemi tė programuar, por ta kuptojmė...

Ne jemi mėsuar qė kur tė kėrkojmė diēka t'i drejtojmė sytė nga diēka apo dikush, jo nė veten.
Njohja e vetės apo vėzhgimi i vetes, ndihmon shumė. Kur fillojmė ta vėzhgojmė veten, ne fillojmė tė vetdijėsohemi dhe iluzionet fillojnė tė zhduken.

Lirimi nga iluzionet ėshtė shumė i dhimbshėm. Kur fillojmė tė largojmė disa nga iluzionet tona dhe fillojmė tė vimė nė kontakt me natyrėn e vėrtetė tė realitetit, vėrtetė ndjehemi tė zhgėnjyer. Prandaj shumė nga ne vendosim tė jemi tė fjetur, sepse ėshtė mė komode, ėshtė mė e rehatshme dhe fundi i fundit ėshtė 'jeta jonė', si do qė tė jetė e programuar nga ne apo nga tė tjerėt...

Pra, nuk mund t'ju them pikė pėr pikė ēka tė bėni, sepse do t'ju jepja pastaj teknikė, e kjo vetvetiu del se ėshtė programim. Por, vėzhgojeni veten, njiheni, kjo sjell vetėdijsim...

Po e lė me kaq pėr momentin, pėr t'iu kthyer pyetjes sė Ilirės rreth lumturisė.

Sė pari kur flasim pėr lumturinė, tė gjithėve na shkon mendja te njė ndjenjė, te njė ngazėllim me diēka apo me dikėnd. Nėse e mendojmė kėtė si lumturi tė vėrtetė, atėherė, po mbjellim njė farė depresioni apo njė lloj brenge. Pse? Kur e ndjejmė kėtė 'lumturi' ne e mendojmė apo e kėrkojmė njė mėnyrė qė ta bėjmė qė 'lumturia' tė zgjasė. Kėtu ne e mbjelliim farėn e brengės qė e pėrmenda dhe kjo kalon pastaj nė varshmėri...

Nuk ėshtė nevoja ta kėrkojmė lumturinė diku, sepse ajo ekziston nė ne dhe ka ekzistuar gjithnjė aty. Fakti qė s'kemi qenė tė lumtur, nuk do tė thotė se lumturia nuk ekziston apo duhet tė vuajmė shumė qė mė nė fund tė arrijmė ta gėzojmė. Ajo ėshtė gjendje e natyrshme e njeriut. Kėrkimi jashtė vetes pėr tė ėshtė njė pėrpjekje e kotė. Askush dhe asgjė s'mund t'ju bėj tė lumtur nė kuptimin e plotė tė fjalės.

Lumturia e vėrtetė arrihet atėherė kur nuk do tė ndikojė asgjė nė ne, as suksesi, as fama, as nderimet, as dėshirat, kur nuk jemi tė lidhur nga asgjė dhe nga askush, kur bėhemi vėzhgues tė vetes, e njohim veten pa u identifikuar me ngjarje apo ndjenja..Kur lirohemi nga iluzionet, nga ėndrrat e thata, dėshirat e tepėrta... fillojmė tė njohim gjėra qė nuk mund tė pėrshkruhen. Kjo quhet lumturi. Gjėrat ndryshojnė, ne bėhemi tė vetėdijshėm, fitojmė aftėsi njohje dhe tė kuptuari. Zhduket frika, zė vend dashuria, largohemi nga varėsia, asgjė mė nuk mund t'na prek as t'na rrezikojė, mė nuk do tė na interesojė suksesi apo mossuksesi, puna e mirė apo thesaret...dhe a nuk ėshtė e jashtzakonshme, a nuk ėshtė e mrekullueshme kjo gjendje?

Rrallė kush mund tė arrijė kėtė brenda natės, por duke vėzhguar veten pėr disa javė ose muaj, do tė vėreni se cilėsia e jetės suaj do tė ndryshojė...
Kur nuk jetojmė tė varur nga diēka ruhet energjia jonė dhe drejtohet andej nga na sjell paqe, harmoni e lumturi.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  yasmin prej 23.12.10 20:44


...................


Edituar pėr herė tė fundit nga yasmin nė 25.12.10 23:37, edituar 1 herė gjithsej
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Arsenic prej 23.12.10 21:32

Desha te shtoj dicka rreth programimit, sdo koment qe jemi te porgramuar dhe mjerisht nuk mund ti ikim atij.
"Zoti apo Zoterat" na kane krijuar dhe programuar per te ruajtur egon e atyre, na programuan sepse kane interes nga ne.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Idlir prej 24.12.10 12:34

Te jemi te programuar, nuk do te thote apriori, pa nje pa dy, se nuk mund te c'programohemi. Programimi eshte ne doren e atyre qe na "rrisin" qe kur jemi femije; c'programimi eshte ne doren tone. Per mua, kjo eshte nje teme e domosdoshme.

Nje koment mbi enderrimin:
Ndoshta Elizz, e ka patur fjalen tek Enderrimi, si Shpresim per te ardhmen. Pikerisht, ta mbash mendjen ne te ardhmen, don te thote: te mos jetosh ne te tashmen. Ky lloj enderrimi eshte negativ; pasi E verteta ndodhet gjithnje ne Te tashmen, jo ne te ardhmen apo te shkuaren. Per kete mund te mbeshtetemi ne autore prestigjioze si Erich From (Nekrofilia dhe biofilia; Arratisja nga liria, Njeriu per vete etj), Osho( Rruga e reve te bardha; Jete dashuri Hare, etj), etj.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Elizza prej 24.12.10 14:19

Kam thėnė lirimi nga ėndrrat e thata, por kur thuhet ‘ėndėrr’ ne nuk ndalemi vetėm tė ėndrrat tė cilat mund t’i realizojmė, por ky koncept pėrfshin edhe shumė mė shumė se kaq. Kur ėndrrojmė, ne presim qė tė realizohet, drejtojmė energjinė andej, shpresėn, largohemi nga realiteti… njė ditė diēka nuk shkon ashtu sic kemi ėndėrruar, e kuptojmė qė gjithēka ishte vetėm nė kufijtė e ėndrrės, ne fillojmė tė nevrikosemi e tė zhgėnjehemi.

“Kur nuk je i varur nga diēka ruhet energjia....” – Ne jetojmė tė varur, ne kemi nevojė dhe dėshirojmė tė jetojmė tė varur nga dikush apo diēka. Kjo na mbushė shpresė, shpresa ėshtė njė formė dėshire. Pėrderisa ne shpresojmė pėr diēka mė tė mirė, ne e harrojmė tė tashmen, e harrojmė kėtė moment, ku kemi gjithēka qė na duhet pėr tė qenė tė lumtur.

Jemi tė programuar qė nga fėmijėria, sic thotė edhe Idliri dhe ky programim ėshtė i domosdoshėm…Nė radhė tė parė nė formimin tone ndikojnė prindėrit, mėsuesit, rrethi, shoqėria...
Ta marrim frikėn: Disa studime tė bėra nė lidhje me frikėn arrin nė pėrfundim se vetėm frika e ndarjes dhe frika nga lartėsitė janė tė lindura, por ēka tė themi pėr llojet tjera tė frikės? A janė tė programuara nė ne?

Mendoni pėr njė cast pėr gjėrat e mira dhe tė kėqija (gjėrat ekzistojnė, tė mira apo tė kėqija varet nga raporti ynė qė kemi me to), pėr pozicionin tuaj aktual nė jetė, vėzhgojeni jetėn tuaj objektivisht, vėzhgojeni egon individuale dhe egon pėr jetėn.

Nėse jeni tė kėnaqur me jetėn dhe stilin e jetės suaj, atėherė do tė thotė qė ky program ka qenė i mire pėr ju dhe nuk do tė donit ta ndryshonit.
...
Tregimin lartė nėse vetėm e shihni si njė tregim mė tepėr pėr ta lexuar, nėse fjalėn ‘peshk’ e merrni vetėm nė kuptimin e parė: Peshk – njė specie qė jeton nė ujra, qė gatuhet dhe ka shije tė mirė atėherė kjo nuk ka kuptim, madje me tė drejtė shtrohet pyetja: Pse postohet? Apo edhe mė keq tė cilėsohet si mebturinė dhe pa vlera. Nėse do ta shihja unė me kėtė sy tregimin, s’do tė merrja mundin e as s’do tė humbja kohėn pėr ta postuar.

Te programimi, nuk i jam drejtuar askujt nė veēanti. Nėse kam thėnė “NE”, do ta them prapė, jo pėr arsyen se kam pėrfshirė tė gjithė nė tė, por jemi tė njėjtė tė gjithė nė njė nivel, ajo qė na dallon nga njė kriminel, njė alkoolist apo narkoman ėshtė vetėm ajo qė bėjmė. Ju ‘mund’ tė mos jeni ne kėtė mes. 'Mund' tė keni bėrė atė tė tjerėt kanė thėnė qė s’mund ta bėni.

Por, tė mos harrojmė qė kjo kėnaqėsia qė ju e quani lumturi (lumturia dhe kėnaqėsia nuk janė e njėjta gjė), ka njė lloj programi indirekt. Kur dikush ju thotė: s’mund ta bėni. Ju e bėni, e kjo sjell njėfarė kėnaqėsie.
Ēka mendoni si e arrini? A mos duke i vėnė vetes kusht pėr t’ia dėshmuar dikujt se “UNE MUNDEM”?!! Kjo kėnaqėsi apo lumturi sic e quani ju ėshtė rezultat i tė kushtėzuarit. Dhe nga kjo del se lejojmė tė jemi tė varur, apo jo? Po tė mos na thoshte dikush se s'mund ta bėni njė gjė, ne s'do ta bėnim Me vullnetin tonė - JO.


Edituar pėr herė tė fundit nga Elizza nė 24.01.11 23:24, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Peshkatari

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi