E vėrteta ėshtė fuqi supreme

Shko poshtė

E vėrteta ėshtė fuqi supreme

Mesazh  Xhemajl prej 13.12.10 18:08

“E vėrteta nuk ėshtė e hidhur, e ėmbėl, e thartė apo e njelmėt. E vėrteta ėshtė fillimi dhe fundi, ėshtė gjithēka!” Osho.

Nė jetėn tonė tė pėrditshme jemi mėsuar tė dėgjojmė konstatime qė mė shumė janė fjalė-rrokopujė se vėrtetėsi tė ligjshme tė jetės. Thuhet, pėr shembull, e vėrteta ėshtė e hidhur.

E vėrteta ėshtė e mirė, por dhemb, ėshtė helm e hidhur. Dhe, kėtė konstatim e themi pa hezitim, edhe nė biseda, edhe nė shkrime, kudo. Pėr kėnd mund tė jetė e VĖRTETA e hidhur? Vetėm pėr mashtruesin, pėr askėnd tjetėr.

E tash, pėr ilustrim tė gjendjes, t’ua them njė ndodhi tė vėrtetė. Mė thirri njė natė njė personalitet i Kosovės, emėr shumė i nderuar, dhe mė tha: e kam nesėr njė tryezė shumė tė rėndėsishme nė “Grand”, duhet tė bisedojmė pėr pajtimin me serbėt dhe po mė duhen do pėrfundime tė tubimit. Por i dua do pėrfundime (d.m.th. konkluzione) qė askush nuk mund t’i zbatojė dhe, nė tė njėjtėn kohė, askush tė mos ketė mundėsi t’i kontestojė. Ua, ēfarė kėrkese!

Duke biseduar me tė nė telefon i thashė: po, e gjeta zgjidhjen dhe nesėr unė t’i pėrgatis pėrfundimet e tryezės. U takuam. E biseduam temėn, e dija kureshtjen e tij dhe i thashė, unė, nesėr, pėrfundimet i sistemoj nė kėtė mėnyrė:

“Pa u thėnė e vėrteta e plotė as individi, as familja, as shoqėria civile e as komunitetet kurrė nuk mund t’i relaksojnė marrėdhėniet mes tyre. Kur tė thuhet e vėrteta e plotė, atėherė mund tė ndėrtohet themeli i qėndrueshėm mbi tė cilin mund tė rikrijohen tė gjitha llojet e marrėdhėnieve tė shėndosha qė do tė gjenerojnė vetėm rezultate tė shėndosha dhe afatgjate”.

Mikut tim i pėlqeu kjo zgjidhje, sepse e dinte mirė se askush nga ndėrkombėtarėt nuk mund ta kontestojė vlerėn e tė vėrtetės, por edhe nė anėn tjetėr, askush nga njerėzit e rajonit tė quajtur Ballkan nuk mund tė ketė fuqi e sinqeritet qė ta thotė tė vėrtetėn e plotė, prandaj edhe ky koncept mbetet i pazbatueshėm.

Tė nesėrmen u mbajt tubimi. Nė fund i dhashė konkluzionet e cituara, tė gjithė ulen kokėn. Nė mbrėmje, deklaratėn time e dhanė tė gjitha televizionet nacionale, por dikur vonė, mė thirri njė mik nė telefon e mė tha: “ edhe ti po flet pollavra... sepse po tė mos ishte rrena, njeriut i shkon fytyra.” E tash, ėshtė e tepėrt tė thuhet: lum ajo fytyrė qė ruan pastėrtinė me mbėshtjellėsin e gėnjeshtrės. Po nejse se u zgjata.

Kjo qė e thashė ėshtė vetėm ilustrim i gjendjes. Nuk mė hynė nė punė dhe nuk dua tė mirrem me tė. Dėshira ime ėshtė tė dal tek qenėsorja. E qenėsorja nė jetė ėshtė: ligji themelor i tė vėrtetės ėshtė se ajo DUHET tė thuhet. E vėrteta lufton nėpėr tėrė trupin e njeriut qė tė del nė sipėrfaqe, tė thuhet, tė dihet, tė bėhet e njohur. Keni dėgjuar mijėra herė kur kanė thėnė pleqtė: nuk po mė del shpirti pa e thanė tė vėrtetėn. Dhe kjo ėshtė e vėrtetė.

Tė vėrtetėn nga qenėsia e njeriut nuk e nxjerrė dot asnjė thikė kirurgjike. E nxjerrė vetėm fjala. Por, nė qoftė se individi e ndryen, e mbyllė, e shtypė nė thellėsitė e qenies sė tij – pasojat do t’i ketė tė dukshme. Nė literaturė thuhet se e vėrteta, gjatė luftės pėr tė dalė nė sipėrfaqe, shkakton dėme serioze: gjakderdhje nė tru, paraliza tė ndryshme, turbulenca nė zemėr dhe sidomos thyerje tė rėnda nė sistemin nervor. Kur diēka shtypet e ndrydhet nė brendinė e qenėsisė, nuk shtypet e nuk ndrydhet vetėm e vėrteta, vetėm hidhėrimi apo vetėm njė ndjenjė tjetėr, por shtypen e ndrydhen tė gjitha ndjenjat, sepse nė brendinė e njeriut tė gjitha janė nė varėsi dhe nė lidhshmėri me njėra-tjetrėn.

Kur thuhet e vėrteta njeriu ndien njė LEHTĖSIM mahnitės, sepse gjatė thėnies sė NJĖ tė vėrtete, nga qenėsia yte dalin edhe miliona e miliona kontaminime tė tjera qė njėmend e shkaktojnė njė lehtėsi shėruese pėr njeriun.

E vėrteta ėshtė fuqi supreme, por edhe eliksir universal pėr secilin njeri nė kėtė planet.

Nga Daut Demaku.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi