Natyra e realitetit

Shko poshtė

Natyra e realitetit

Mesazh  Elizza prej 07.12.10 17:03

Natyra e realitetit


Do ta filloja kėtė shkrim nė mėnyrėn mė tė lehtė pėr vete, si pėr tėrheqjen e qastit apo pėr gjetjen e qėllimit tė jetės suaj, por dua qė sė pari t'i kuptoni disa koncepte qė janė bazė e gjithēkasė dhe pa to duket gjithqka si e pakuptimtė dhe kufi i pamundur. Gjėja e parė qė duhet tė bėni ėshtė tė kaloni lehtas nėpėr gjėra.

Bota qė do tė shpalos para jush ėshtė bota e sė fshehtės. Rregullat e realitetit fizik qė keni njohur mė parė, kėtu nuk vlejnė asgjė. Kėtu nuk ka kufizime, gjithēka ėshtė e mundur. Mund tė tingllojė si fantazi, por ėshtė aq e vėrtetė sa edhe dielli qė lind nė lindje.

Kjo ėshtė bota ku ne jetojmė me njė 'shef' tė vėshtirė qė kėrkon nga ne tė punojmė si skllevėr, e ku gjysma e botės lufton pėr ushqim e ujė tė pijshėm...Nė sytė tanė kjo kurrė nuk do tė ndryshojė dhe kur dėgjoni tė flitet pėr krijimin e njė realiteti tė ri, shumica mendojnė se ėshtė e pamundur. Por e kanė gabim.

Ajo qė ju "shihni" nuk ėshtė thjesht ajo 'e vėrteta', por sido qoftė ju duhet ta keni tė qartė se realiteti mund tė ripėrcaktohet. Gjithēka dhe ēdo gjė. E si? Do tė shohim nė vazhdim, vetėm tė keni durim dhe mos tė mėrziteni.

Duhet ta pranoni me veten tuaj se gjithēka mund tė ndryshojė, por duhet tė jeni tė hapur. Kur them tė hapur nuk mendoj tė jeni naiv e tė pranoni gjithēka qė ju thuhet, por ato qė ju thuhen t'i diskutoni me qėndrim tė hapur. Nėse keni njė qėndrim fiks pėr gjėrat qė ju rrethojnė dhe pėr realitetin tuaj, ndaloni sė lexuari kėtu, mos humbni kohė mė tepėr.

Thashė se gjithēka mund tė ndryshojė. Arsyeja kryesore qė e them kėtė ėshtė se realiteti qė ju rrethon ėshtė i krijuar nga vetė ju, dhe si i tillė mund tė ripėrcaktohet. Ky nuk ėshtė vetėm njė mendim i dėshiruar apo njė kėshillė, por Fizika Kuantike ka vėrtetuar se 'vetdija njerėzore' ėshtė ajo qė krijon realitetin. Antikėt e dinin kėtė.. Ajo ėshtė e shkruar nė Zohar, qė ėshtė themel i Judaizmit, pastaj nė tekstet e lashta tė Hinduizmit, tė cilat ndihmuan nė lindjen e Budizmit, pastaj doktrinat e fshehta tė Alkimisė, Hermetizmit etj. Kėto njohuri kanė qenė rreth e rrotull botės pėr mijėra vjet...

Pa JU nuk ka asgjė. Tė paktėn s'ka asgjė 'materiale'. Universi ėshtė njė burim i informacionit dhe i energjisė nė njė gjendje tė pafund mundėsish qė konvertohen nė realitet material me vetėdijen tonė qė ju e quani "e vėrteta".

Kur e shikojmė jetėn tonė tė pėrditshme, shohim gjithė kėtė kaos, parregullsi, gjithė kėto dėshtime, varfėri, luftėra dhe fatkeqėsi tė ndryshme – ėshtė e vėshtirė ta pranojmė se Ne jemi ata qė tėrheqim dhe qė krijojmė realitetin tonė.

Pyetja e parė qė iu vie nė mendje shumė njerėve kur ua thua kėtė ėshtė: E si mund t’ia kem aq inat vetes sa t’i shkaktoj kaq dėme?! A jam unė pėrgjegjės pėr fatkeqėsitė?! A thua unė vendosa tė kem jetė tė varfėr?! .....
Do tė doja tė thoja njė pėrgjigje tė thjeshtė, por kjo pėrgjigje ka shumė nivele brenda vetės. Ju them: Po! Ju keni zgjedhur nė mes gjithė atyre mundėsive qė ju ofron Universi, ju keni krijuar realitetin tuaj kėshtu si e keni tani. Pa ‘JU’ nuk eksiston asgjė kėshtu ‘si ėshtė’...

Njohuri nga shkenca

Bota qė ne e shohim rreth vetes ka nivele tė shumta tė ekzistencės. Ajo qė shohim, qė prekim, qė dėgjojmė apo nuhasim ėshtė realiteti material. Nė kėtė realitet tė gjithė jemi qenie tė veēanta, objekte, gjini, personalitete etj. Nė kėtė nivel gjithēka ėshtė e qeverisur nga ligjet tradicionale tė Fizikės. Ligji i Tretė i Njutonit thotė: " Actioni contrariam semper et ęqualem esse reactionem: sive corporum duorum actiones in se mutuo semper esse ęquales et in partes contrarias dirigi. - Pėr ēdo forcė ekziston gjithmonė njė kundėrvepim i barabartė me kah tė kundėrt: ose pėr forcat e dy trupave mbi njėri-tjetrin janė gjithmonė tė njėjta dhe nė drejtime tė kundėrta." (//wiki//)

Nė thelb ky ligj do tė thotė se gjėrat janė tė ndara dhe nuk lėvizin apo nuk ndryshojnė gjendjen pa shkak ( pa ndonjė forcė tė jashtme si ngrohje, goditje, shtyrje apo tėrheqje). Pra, gjithēka ka njė shkak dhe pasojė dhe nėse doni tė bėni ndonjė gjė tė ndodhė, ju nė thelb duhet ta bėni atė pėrmes njė forme tė punės fizike (ose shkėmbim energjie).

Realiteti material ėshtė ai qė ka atomet dhe molekulat, i kemi parė gjatė shkollimit tonė dhe ngjajnė me njė sistem tė vogėl diellor, me elektronet qė sillen dhe njė bėrthamė nė mes. Duket se gjithēka ėshtė nė rregull dhe ka shumė kuptim.

Megjithatė, ky nuk ėshtė niveli i vetėm i realitetit. Ajo qė kemi mėsuar nė shkollė, nuk ėshtė krejt e saktė. Te atomet nuk kemi vetėm elektrone dhe njė berthamė tė vogėl, por Ekziston edhe njė Re e mjegullt e ngarkuar me elektricitet. Reja mė tepėr merret si 're e mundėsive' dhe mund tė gjendet kudo dhe kurdo. Me kėtė ne hymė nė fushės e Fizikės sė Kuanteve.

Tradicionalisht jemi mėsuar qė bėrthama pėrbėhet nga protonet dhe neutronet. Por, kjo nuk ėshtė e gjitha. Bėrthama pėrbėhet edhe prej grimcave tjera nėn-atomike si: bosonėt, leptonėt, kuarket etj., qė nė nivelin themelor janė tė pėrbėra nga energji e pastėr qė lėviz me shpejtėsinė e dritės (300.000 km/s) dhe dridhje ‘nė dhe nga ekzistenca’.

Jo tė gjitha pyetjeve nė kėtė nivel mund t’iu pėrgjigjemi duke u mbėshtetur rreptėsisht nė kufij tė shkencės.
Shihni nė nivelin e realitetit tė kuanteve, pothuajse nuk vlejnė ligjet e Fizikės tradicionale. Nė kėtė nivel GJITHĒKA ekziston nė njė gjendje tė pastėr, nė njė nivel tė mundėsive tė PAFUND. E ēka bėhet e vėrtetė, kjo varet nga ‘vėshguesi’... ‘vetėdija’ ...’Ju’...

Ēka ėshtė vetėdija, pra? Ku ekziston? Nėse gjithēka ėshtė nė nivelin e potencialit tė pastėr, atėherė kush po e ‘shemb’ kėtė potencial nė realitet? Kjo na sjell nė nivelin e tretė tė realitetit: Realiteti Shpirtėror. Realiteti shpirtėror ėshtė zona e NJĖ ndėrgjegjėje Universale qė na rrethon, mban, krijon, gllabėron dhe ĖSHTĖ GJITHĒKA.
KJO ėshtė Vetėdija pėrtej kohės dhe hapsirės, pa fillim dhe pa fund, universale dhe burim i realitetit. Kjo nuk ėshtė diēka e veēantė, ky burim ėshtė pjesė e ēdo gjėje dhe JU jeni pjesė e tij.

Po shtoj edhe disa citime:
“Si njeri qė i ka kushtur tėrė jetėn e tij shkencės, nė studimin e ēėshtjeve, unė mund t’ju them se rezultatet e hulumtimeve tė mia, nė lidhje me atomet janė tė shumta. Nuk ka lėndė tė tillė. E gjithė pėrmbajtja rrjedh dhe ekziston vetėm nė saje tė njė force... Ne duhet ta marrim prapa kėtė ekzistencė tė forcės sė vetdijes dhe mendjes inteligjente. Kjo mendje ėshtė matricė e gjithė ēėshtjes.” - (Max Planck - babai i Fizikės Kuantike, nė njė fjalim nė Firence, Itali)

“Doktrina se bota ėshtė e pėrbėrė nga objekte, ekzistenca e tė cilave ėshtė e pavarur nga vetėdija e njeriut rezulton tė jetė nė konflikt me mekanikėn kuantike dhe me faktet e vėrtetuara nga eksperimentet." – (Bernard d'Espagnat - fizikant teorik)

“Nė cilėsinė e vėzhguesit dhe tė krijuesit, ne jemi vazhdimisht duke ribėrė botėn tonė. Ēdo mendim qė kemi, ēdo gjykim, megjithėse i pandėrgjegjėm ėshtė duke pasur njė ndikim. Pėr ēdo moment mendja e vetdijshme ėshtė duke dėrguar njė synim” – (Lynne McTaggart – gazetar dhe autor)

Ndoshta tė gjitha kėto koncepte duken interesante, por si tė filoni tė shihni rezultate? Si do t’ju ndihmojnė kėto nė jetėn tuaj? Si ta ndryshoni atė?

E para: Ju mund ta ripėrcaktoni jetėn tuaj dhe ėshtė shumė e lehtė, ndoshta ndėr gjėrat mė tė lehta qė keni mėsuar ndonjėherė. Them e lehtė sepse kjo ėshtė nė natyrėn tuaj tė vėrtetė, nuk keni nevojė tė luftoni pėr ta mėsuar, thellė ju e dini dhe nėse jeni tė gatshėm mund ta bėni.

E dyta: Mund tė tingllojė si lajm i keq, pėr shkak tė programimit masiv tė njeriut, ju keni qenė tė ekspozuar ndaj keqkuptimeve dhe keni rrėnjosur thellė besimet, qėndrimet dhe modelet e sjelljes sė pandėrgjegjshme. Kjo ndoshta do t’ju merr kohė deri sa tė jeni nė gjendje ta pėrdorni fuqinė e mahnitshme qė ėshtė brenda jush dhe qė ka qenė gjithėnjė aty. Kjo kėrkon trajnim dhe pėrpjekje tė konsiderueshme qė mė nė fund ‘tė zgjoheni’.

Cila ėshtė zgjidhja?! Ju tashmė keni filluar tė lexoni dhe keni arritur nė kėtė pikė, kjo do tė thotė se jeni duke u bėrė tė vetdijshėm pėr potencialin brenda jush, jeni tė gatshėm tė merrni mė shumė informacion dhe jeni gati pėr tė ecur mė tej...
(vazhdon)
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Natyra e realitetit

Mesazh  Elizza prej 13.12.10 19:17

...Shumė prej nesh e kalojnė jetėn me situata me shkaktar tė panjohur, tė cilat nė dukje janė ‘pa lidhje’. A e keni vėrejtur kur ndonjėherė dikush ‘goditet’ nga biseda dhe largohet nga dhoma, edhe pse ajo qė thuhet nuk ėshtė serioze? Mė vonė me vete pyet veten: “Pse e bėra kėtė?”, por nuk ėshtė nė gjendje ta kuptojė apo tė tregojė. Ose a jeni zemėruar ndonjėherė me dikėnd tė pafajshėm dhe mė vonė jeni ndjerė fajtor? A keni tymosur ndonjėherė vetėm pėr tė mbytur problemet tuaja?...

Pėrgjigjėja pėr kėto dhe shumė pyetje tjera tė ngjashme ėshtė: mungesa e kontrollit nė ato momente. Dhe shumė prej njerėzve kanė kėto lloj ndjenjash. Nganjėherė shkojnė te mjekėt dhe psikiatrit kur kėto ndjenja u dalin nga dora dhe kėrkojnė ndihmė. Zakonisht ēfarė ndodh? Ju japin ilaēe pėr tė larguar ndjenjat e kėqija ose ju thonė tė shkoni nė seancat e terapisė, ku bisedoni. Ndonjėherė kjo edhe funksionon (por vetėm nė zbutjen e problemeve, jo nė eleminimin e tyre).

Ēdo ditė mijėra njerėz nga e gjithė bota diagnostifikohen me ‘probleme mendore’ dhe ju pėrshkruhen receta me ilaēe. Shumica e kėtyre ilaēeve janė relaksuese dhe ‘shtypin ndjenjat e kėqija’...

Pse ne nuk ndalemi ta pyesim veten: “Nėse kam kėmbė pėr tė ecuar, sy pėr tė parė, hundė pėr tė nuhatur... atėherė pse nuk jemi aq tė fuqishėm sa tė kontrollojmė ndjenjat tona?!”

Njė ndėr gjėrat qė ju kushtohet rėndėsi gjatė hipnoterapisė profesionale janė ndjenjat dhe emocionet. Aty kemi mėsuar se ndjenjat janė as tė mira as tė kėqija, por janė vetėm mesazhe qė vinė drejpėrdrejtė nė jetėn tonė. Ka njė arsye pse janė aty. Ēdo ndjenjė ka njė mesazh tė veēantė. Dhe kjo ėshtė arsyeja pse gjatė hipnozės kėrkohet nga i hipnotizuari tė kthehet nė fėmijėri ose nė ndonjė ngjarje qė e ka tronditur dhe ka lėnė 'pasojat' e veta.

Zemrimi, frika, depresioni, frustrimi etj. na japin mesazhe tė veēanta, por ne gjithmonė bėjmė zgjedhjen "e drejtė" dhe 'i heqim qafe' me ilaēe. Kjo ėshtė ekuivalente me prerjen e dorės kur e kemi tė thyer kockėn.

Hipnoza, hyrja nė njė nivel mė tė thellė tė vetdijes, nėse ju ndiqni rregullat e thjeshta, punon si magji... Nuk ėshtė e nevojshme tė kuptohen tė gjitha se si janė, por duhet ta kuptojmė se mendja jonė ėshtė e aftė nė trajtimin e traumave nė masė tė madhe nėse pėrgatitet pėr kėtė. Por nga papėrgatitja, edhe gjėrat mė tė vogla mund tė kenė njė ndikim tė thellė.
Hapi i parė pėr ripėrcaktimin e realitetit ėshtė tė mėsoni kuptimin e tė gjitha ndjenjave dhe emocioneve tuaja. Pse i keni dhe ēfarė ėshtė qėllimi i tyre? Ju do tė mėsoni tė jeni tė lirė nga tė gjitha bagazhet emocionale qė i keni mbajtur aq gjatė nė vete.

Pasi t’i zotroni ndjenjat dhe emocionet tuaja, ju do tė kuptoni se trupi fizik ka ndikim nė gjendjen tuaj mendore dhe ju sjell nė njė nivel optimal. Niveli optimal ėshtė gjendja jonė e vėrtetė.

Filloni duke pretenduar se jeta juaj po kthehet. Pėrqendrohuni nė cilėsinė e jetės suaj, jo nė ngjarjet. Njihni tė gjitha ndjenjat tuaja. Nėse jeni i zemėruar, pyesni veten: Pse jam i zemėruar dhe cila ėshtė arsyeja e fshehtė e kėtij zemėrimi, ēfarė duhet tė bėj? Kurdo qė keni ndjenja tė forta pyesni veten pse?

Nė fytyrėn e vėshtirsisė, tė pasigurisė dhe tė situatave tė pakontrolluara, mundohuni tė njihni anėn magjike tė tyre. Kuptojeni qė Ju nuk jeni ngjarjet qė kanė ndodhur nė jetėn tuaj. Pranojeni se ju jeni ai qė i kalon kufinjtė e jetės dhe tė vdekjes, Ju jeni vetėdija juaj dhe kuptoni qė ju mund tė njihni dhe tė krijoni realitetin tuaj magjik. Nė kėtė realitet tė dashur dhe magjik, mendimet e juaja krijojnė ēėshtjet tuaja, ėndrrat tuaja bėhen realitet dhe dashuria iu pėrket tė gjithėve. Prandaj pėrdoreni dashurinė, dritėn dhe mirėsinė.
(...)
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Natyra e realitetit

Mesazh  Elizza prej 31.12.10 11:39

...Pra, premtoni vetes se do tė pėrqendroheni nė cilėsinė e jetės, jo nė ngjarjet.

Bėhuni i sinqertė me veten! A keni menduar ndonjėherė se po punoni shumė? A e keni ndjerė njė thirrje tė madhe nga brenda pėr tė qenė tė lirė, tė udhėtoni rreth botės, tė fitoni mė shumė se sa miqtė tuaj kanė mundur tė imagjinojnė, t’i ndryshoni jetėt e njerzėve, t’i jepni familjes diēka qė kurrė nuk kanė ėndėrruar?

A jeni ndjerė ndonjėherė i paaftė? A ju kujtohet hera e fundit kur jeni ndjerė plotėsisht tė gjallė, kur e keni dashur jetėn tuaj dhe keni jetuar vėrtetė? A do tė donit qė ēdo ditė tė ishte si ajo ditė? Tė jeni i/e mbushur me bollėk, dashuri, gėzim, qeshje, liri dhe pasion? A do tė donit tė jetoni njė jetė nė tė cilėn tė gjitha ėndrrat tuaja bėhen realitet?

Edhe nėse jeni tė aftė t’i bėni tė gjitha, sistemi juaj i besimit ndoshta nuk shkon rrugės sė drejtė. Por ju mund ta ndryshoni!
Kujtoni! Kur ju jeni duke ėndėrruar pėr atė qė doni tė jeni ose tė keni, ēka ju thotė mendja juaj?!.. Hė…?…”Nuk keni kualitete tė veēanta” ose “Nuk keni lindur tė pasur” ose “nuk jeni mjaft tė zgjuar” ose “realiteti ėshtė ndryshe, jeta ėshtė e vėshtirė” etj…A keni menduar ndonjėherė: nė qoftė se sistemi i besimit tuaj do tė ishte mė ndryshe, sa larg do tė ishit nė gjendje tė shkoni??

Cal Banyan, hipnoterapist me famė botėrore thoshte se janė dy pėrkufizime tė besimit. Pėrkufizimi i pare ėshtė: “Tė besosh ėshtė tė mos dish”. Mendoni pėr kėtė. Gjithēka qė ju besoni nė thelb janė gjėrat qė nuk i dini a janė tė vėrteta apo jo. Po ta dini pėr tė sigurtė, ju do tė thoni “E di!”. Mendoni, gjithēka qė ‘besoni’ se ėshtė e vėrtetė janė gjėrat qė ju nuk jeni tė sigurtė pėr to.

Kjo na sjell te pėrkufizimi i dytė, i cili ėshtė: “Tė mendoni dhe tė veproni sikur ju dini!” Kėshtu ėshtė programuar mendja jonė qė nga fėmijėria. Sė pari mėsojmė t’iu besojmė gjėrave qė nuk e kemi idenė fare pėr to. Pastaj pretendojmė se nėse ne e dimė diēka si tė sigurtė, ajo duhet tė jetė patjetėr e vėrtetė.

Kjo na sjell njė lajm tė mire, se ne mund ta ndryshojmė sistemin tone tė besimit. Pėr shembull: disa njerėz mendojnė se tė qenit pesimist ėshtė mė e zgjuar se sa tė jesh optimist. Ata mendojnė se pesimizmi ėshtė si njė rrjet sigurie, por nė fakt arrin ‘ndonjėherė’ tė kenė ndonjė sukses. Eshtė pėr tu habitur! Me atė sistem besimi s’do tė ishte ēudi po tė dėshtonin gjatė gjithė kohės.

Krijoni besimin se do tė keni sukses gjithmonė, pamarrparasysh rrethanat... Edhe nėse dėshtoni ndonjėherė, ju e mėsoni njė mėsim pėr sukses mė tė madh.

Ju duhet ta dini ēfarė efekti ka sistemi i besimit. Sė pari mos keni frikė nga dėshtimi sepse edhe nėse dėshtoni ju keni mbledhur eksperience tė ēmuar, e cila nė njė farė mėnyre mund tė konsiderohet sukses. Sė dyti do tė jeni nė gjendje mė tė mirė sepse e dini se DO tė keni sukses...

Megjithatė ka edhe raste kur nuk jemi nė gjendje ta kontrollojmė veten... Mendjen e njeriut mund ta krahasojmė me njė kompjuter. Nganjėherė, ne duke ‘shfletuar’ nė jetė, mund tė marrim ndonjė ‘virus’ dhe mund tė ngadalsojmė apo fillojmė tė sillemi nė mėnyra jo tė dobishme pėr ne. Kėshtu, ēka bėjmė ne kur njė virus atakon kompjuterin tonė? A e hedhim? Sigurisht qė jo. Por instalojmė njė antivirus pėr tė hequr qafe virusat. Nė mėnyrė tė ngjashme hipnoza, afirmimet, meditimi etj. janė tė programuara si antiviruse pėr tė pastruar mendjen tonė.

Tani nė pyetje ėshtė: a duam tė bėjmė ca veprime e tė shpėtojmė nga 'viruset' e mendjes sonė? Sidoqoftė ju duhet tė bėni veprimet e nevojshme deri sa ta sillni veten nė pikėn kur tė jeni nė gjendje tė besoni vėrtetė qė GJITHMONE do tė keni sukses!

Ndėrkohė mėsojeni pėrmendsh deklaratėn nė vazhdim dhe pėrsėriteni shpesh: “Unė jam i/e gatshėm/e tė bėj gjithēka qė duhet, pamarrėparasysh ēka, pėr ta bėrė veten mirė e mė mirė, nė ēdo kohė dhe nė ēdo mėnyrė”. Sa mė shumė qė e pėrsėrisni kėtė nė heshtje ose me zė, aq mė shumė mendja juaj hapet drejt mundėsive.
Gjithashtu bėjeni njė listė tė dhjetė gjėrave qė do tė bėni ose do tė mėsoni, ose deri ku doni tė arrini tė shkoni...
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Natyra e realitetit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi