Rruga e jetės

Shko poshtė

Rruga e jetės

Mesazh  Neo prej 06.12.10 15:20

TĖ GJEJMĖ RRUGĖN TONĖ NĖ JETĖShumė prej nesh janė tė pakėnaqur me punėn dhe / ose stilin e jetės sė tyre, por pak prej nesh mund tė identifikojnė se ē’duan nė tė vėrtetė.

Edhe mė pak kanė guximin pėr tė bėrė ndryshimet e nevojshme pėr tė gjetur lumturi dhe plotėsim.

Ndonėse shumė prej nesh jetojnė me komforte tė gėzuara vetėm nga mbretėrit para disa shekujve, statistikat tregojnė qė gjithmonė e mė shumė njerėz pėrjetojnė zhgėnjim dhe depresion. Ne mund tė kemi para dhe siguri materiale, por na mungon kuptimi nė jetėn tonė profesionale dhe sociale.

Sa pėr mua, unė kam pėrjetuar njė krizė tė tillė nė moshėn 24 vjeēare pasi punova pėr dy vjet si inxhinier kimik nė njė fabrikė tė madhe kimike. Kisha gjithēka pėr tė cilėn mė kishte bindur shoqėria qė mė duhet pėr tė qenė i lumtur, por isha plotėsisht i palumtur. Vendosa pėr tė gjetur njė punė mė kuptimplotė. Kjo nuk do tė thotė qė njė punė e tillė nuk mund tė jetė kuptimplotė pėr dikė tjetėr. Punė tė tilla kanė patjetėr njė vlerė tė madhe pėr shoqėrinė dhe janė interesante dhe plotėsuese pėr shumė njerėz. Vetėm qė nuk ishte ajo pėr tė cilėn unė personalisht kisha ardhur nė kėtė Tokė. Roli perfekt pėr njėrin person mund tė jetė i mėrzitshėm dhe i pakuptimtė pėr njė tjetėr.

Secili prej nesh ėshtė mishėruar pėr tė luajtur njė rol tė posaēėm nė kėtė teatėr jete. Kur gjejmė rolin tonė tė veēantė dhe e luajmė me gjithė zemrėn, pėrjetojmė kėnaqėsi dhe lumturi. Kur nuk kuptojmė qėllimin tonė tė jetės ose nuk kemi kurajon pėr ta jetuar, pėrjetojmė pakėnaqėsi dhe zbrazėti. Pėrderisa nuk lidhemi me qėllimin tonė tė jetės, jeta jonė ėshtė shpesh mekanike dhe i mungon thelbi.

A ke shkuar ndonjėherė nė njė dhomė pėr tė marrė diēka, por kur erdhe nė atė dhomė, ke harruar se ēfarė doje tė merrje? Unė po. Edhe kam gjetur se, kur kthehem dhe filloj tė shkoj nė drejtimin nga erdha, mė kujtohet se ēfarė po kėrkoja. Kjo i takon edhe jetės sonė kėtu nė Tokė. Jemi shpirtra tė pavdekshėm qė janė mishėruar pėrkohėsisht pėr t’u zhvilluar, pėr tė krijuar dhe pėr tė shėrbyer. Mirėpo, me tė ardhur, harrojmė se pse kemi ardhur dhe harxhojmė jetėn tonė duke u marrė me kėnaqėsi tė pėrcipta dhe aktivitete materiale.

Mė nė fund, pėr tė mirėn tonė, nėpėrmjet njė sėrė ngjarjesh, shpesh tė pakėnaqshme dhe sfiduese, detyrohemi tė shikojmė brenda dhe tė rikujtojmė qėllimin tonė tė jetės.SIMFONIA E TOKĖSBashkėrisht jemi si anėtarė tė njė orkestre tė madhe universale. Secili ka pjesėn e vet pėr t’u luajtur. Harmonia e pjesės universale qė po luajmė (tė quajtur jetė) ka dy kėrkesa bazė nga ēdo anėtar i orkestrės. Secili sė pari duhet ta njohė pjesėn e vet, dhe sė dyti duhet tė jetė nė gjendje pėr ta luajtur.

Tė gjitha kafshėt dhe bimėt nė mėnyrė tė natyrshme dhe instinktive luajnė pjesėt e tyre nė kėtė harmoni. Nuk kanė mundėsi zgjedhjeje.

Ne nga ana tjetėr, tė bekuar me vullnet tė lirė, mund tė zgjedhim se a luajmė pjesėn tonė apo jo. Edhe jemi pėrgjegjės pėr tė zhvilluar vetitė e brendshme tė nevojshme pėr ta marrė pėrsipėr rolin tonė.

Momentalisht mund tė themi qė Orkestrės Simfonike tė Tokės i mungon shumė harmonia. Shumė prej nesh luajnė njė pjesė tė diktuar nga egoja jonė nė vend tė asaj qė ėshtė mė e mira pėr tė mirėn e pėrgjithshme. Pak prej nesh kanė gjetur pjesėn e tyre tė vėrtetė nė kėtė simfoni, dhe nga pakėnaqėsia konkurrojnė nė vend qė tė bashkėpunojnė me tė tjerėt. Prandaj gjetja e rolit tonė nė jetė nuk ėshtė vetėm e domosdoshme pėr lumturinė tonė, por edhe pėr harmoni sociale dhe botėrore.Nė disa raste mund tė na duhet tė zgjedhim midis opsioneve vijuese:

a. Para apo kuptim

b. Komfort apo krijimtari

c. Siguri apo zhvillim

d. “Sukses” social apo pėrgjegjėsi sociale

e. Lumturi e pėrciptė apo kėnaqėsi e vėrtetė e brendshme

f. Tė kėnaqim pritjet e tė tjerėve apo zėrin tonė tė brendshėm urtėsie.

Duhet tė zgjedhim urtėsisht.

Robert Elias Najemy
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rruga e jetės

Mesazh  yasmin prej 05.01.11 18:33

Kohet e fundit kam filluar ti bej vetes nje pyetje te madhe : "a me te vertete eshte kjo jeta jone, apo per nje arsye qe akoma nuk e dime,e cila ka nderhyre si shkak kryesor, ka bere qe ne ne fakt te mos jemi duke jetuar jeten tone"????

Po sikur me te vertete, ne te mos jemi duke jetuar jeten tone,atehere si gjindet rruga e jetes??!!! Si gjindet ajo rruge per te shkuar me te vertete tek "jeta jone" ,tek ajo qe na perket ne??

Vertete shpirti yne eshte i pavdekshem,por mos ndoshta ne trupin tim gjindet shpirti i dikujt tjeter dhe jo i imi???

Shpesh me ndodh te ndihem e huaj ne vendin tim,madje e tille ndihem shpesh edhe ne shoqeri....Mos valle e kam vendin diku tjeter ???

Per vete nuk jam e sigurte a jam duke jetuar jeten time,apo te dikujt tjeter....Po ju???? E keni gjetur rrugen e jetes, apo keni gjetur jeten qe me te vertete ju perket???
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rruga e jetės

Mesazh  Equinox prej 05.01.11 19:14

Me kujtohet me pare njerzite nuk kishin te mirat materiale qe kemi sot por ishin me te lumtur dhe jeta e kishte nje kuptim kurse sot shoh njerez qe i kane te gjitha shtepi, makina, tv, iphone....por jane te pa kenaqur me jeten qe bejne.
Mendoj qe kjo vjen nga ajo qe njeriu eshte tjetersuar, eshte bere rob i parase (DUKE VRAPUAR PAS SAJ MENDON QE DO TA GJEJ LUMTURINE) dhe eshte varferuar shpirterisht.
Ata qe shpirterisht jane te ngritur besoj qe e gjejne kuptmin e jetes.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rruga e jetės

Mesazh  gjilanasi prej 05.01.11 21:32

Jetėn e kujt po e jeton?

Kėte pyetja ja ke borxh vetvetes!
Mendo, zgjedhjet e tua deri me sot!
Te kujt kanė qene, nė tė vėrtetė?
Pergjigjju vetvetes!
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rruga e jetės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi