Shpjegimi i endrres suaj - 2

Faqja 9 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

armiri

Mesazh  Armiri prej 07.04.11 12:37

Pershendetje.Kam pare ne enderr tezen time e cila ka 4 muaj qe ka vdekur.Une isha tek nje teze tjeter e cila eshte gjalle dhe papritur mu shfaq tezja qe ka vdekur.Ishte e pikelluar dhe po qante.Edhe une po qaja gjithashtu.Une po ju thoja te gjitheve atyre qe kisha afer se po shoh tezen por ato me thonin se ne nuk mund ta shohim.Une i thashe tezes qe ka vdekur se te bijen e ke mire,pra i thashe per vajzen e vet se e ka mire.Ajo me kapi doren dhe ma ledhatoi,dhe une e ndjeva doren e saj mbi doren time.Une i bera 1 pyetje te cuditshme asaj,i thashe :A duhet te besoj ne ZOT?Ajo me tha JO.Pastaj gjeja e fundit qe me tha ishte:"Shpeto femijet".Dhe fillova te ndiqja nje grup femijesh.Aty u zgjova.Pyetja tjeter eshte:"Cdo thote te shohesh veze ne enderr?Po shihja ne enderr nje nate sikur vendi ishte mbushur plot me veze dhe po shija edhe ca pula.Pashe edhe nje pule te madhe e te zeze te cilen e futa ne nje cante qe ta merrja me vete,nuk e di destinacionin se ku por vetem do e merrja me vete.Ajo ngordhi ne cante dhe kur e nxora nga canta ajo nxori nga goja 20 veze.FLM


Edituar pėr herė tė fundit nga armiri nė 08.04.11 10:16, edituar 1 herė gjithsej

Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Per Elizzen

Mesazh  tanki94 prej 07.04.11 17:12

Pse a nuk mud te me tregoni ketu se si dini te ju spjegoni endrrat njerezve ketu nuk ka pse te spjegoni thjesht mund te me thoni qe jam ndonje psikologe , ja fus kot , ose kam studjuar ne kete drejtim por e dua te verteten nga ju

tanki94

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

armiri

Mesazh  Armiri prej 08.04.11 10:09

Kam pare ne enderr tezen time e cila ka 4 muaj qe ka vdekur.Disi une isha tek nje teze tjeter e cila eshte gjalle dhe po kuvendonim te gjithe bashke.Prezente ishte edhe vajza e tezes se vdekur bashke me femijet e saj.Papritur u shfaq tezja ime qe ka vdekur e ulur ne stol dhe po qante.Edhe une po qaja dhe isha i pikelluar.Une ju thoja atyre qe kisha afer se po shoh tezen por ato me thonin se ne nuk mund ta shohim dot.Pra e shihja vetem une.Tezja ne fillim nuk me foli dhe une e kuptoja se cfare donte te thonte dhe i thashe se vajzen e ke mire,pra per vajzen e vet.Pastaj ma mori doren dhe ma ledhatoi,dhe une e ndjeva doren e saj mbi timen.Pastaj une e pyeta:"A duhet te besoj ne zot?Dhe ajo me tha me ze:"Jo".dhe ne ato momente po mendoja se si kam besuar aq gjate ne zot kur ai nuk ekiziston.Fjala e fundit qe me tha tezja ime ishte:"Shpeto femijet".PAstaj une fillova te ndiqja ca femije.Pas pak u zgjova.Doja te beja edhe nje pyetje:"Cdo te thote te shohesh ne enderr veze?Pashe mbreme nje enderr sikur vendi ishte nbushur plot me veze pulash dhe une po perpiqesha ti mblidhja ato.Ishte nje toke e tere e mbushur me veze pra ishte vendi i bardhe nga vezet.Pastaj une gjeta 2 pula dhe i futa ne cante qe ri merrja me vete,por nuk e di se ku.Njera pule ishte e dobet dhe e kuqe,kurse tjetra ishte e zeze dhe shume e madhe.I futa ne cante dhe fillova te mblidhja veze.Pas pak une e hapa canten qe ti shihja pulat se si ishin por pula e zeze dhe e madhe kishte ngordhur dhe kur e mora ne dore ajo nxoei nga goja 20 veze,pastaj u be thjesht si nje cope lekure me pupla.Kurse pula e kuqe dhe e dobet ishte akoma gjalle dhe po perpelitej.

Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Ufo21 prej 08.04.11 11:12

Elizza shkruajti:Pyetje - Pėrgjigje mbi ėndrra - 2


............


Prsh. Un jam nje vajz 16 vjec dhe para nje nate kam par nje enderr shum te cuditshme edhe nuk po me hiqet nga mendja :S do doja qe dikush te me tregonte pak a shum domethenien e saj. Endrra ishte kjo::
`Un isha shtatzen, jo vetem un por edhe motra ime por per motren po e dinin edhe familja ndersa per mua e dinte vetem motra, barku i saj ishte me i madh se i imi.. ishim duke shkuar ne shtepi dhe po ecnim ne nje rrug te ngusht duke u mbajtur me duar pas nje shkembi perball nesh ishte nje natyr shuum e bukur me nje liqen me uj te kthjellt si loti pastaj papritur rruga ne te cilen ecnim u be shum e ngusht dhe un rreshqita dhe rash ne uj pas meje rreshqiti edhe motra ime, uji ishte shum i ftohet dhe moti ndryshoi sikur donte te binte shi un nuk po notoja por isha kapur pas shkembit dhe dalngadal po mundohesha te shkoja ne breg pas meje ishte motra e cila e nevrikosur nga ngadalesia me tha mua se nuk isha duke ber asgje dhe me tha t'ia leshoja rrugen dhe ajo vazhdoi te notonte dhe doli ne breg edhe un keshtu veprova dhe dola, pastaj hym ne shtepi motra u mbeshtoll me batanije dhe filloi te flinte un po dridhesha e tera dhe i thash se kisha dhimbje barku ajo me shikoi dhe me tha se e kisha nga bebja sigurisht por nuk u ngrit te me ndihmonte un e mbaja barkun me dy duart dhe mundohesha tu rezistoja atyre dhimbjeve gati ne fund te barkut..`
- ne ato caste me zgjoi nena nga gjumi dhe me tha se po merrja frym me veshtiresi. Mund te me tregoj dikush kuptimin e kesaj endrre ju luuteeem :S

Ufo21

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 11:20

vjol shkruajti:pershendetje, kam pa ne enderr qe ish nusja e vellaut ka ardhur ne shtepi te vellau me djalin e vellaut dhe me motren e vet per ta pare vellau djalin e vet.dhe u sjell shum mir me mua dhe mamin tim sikur dashe te pajtohet prap. a mund te me tregon se qka don me thon kjo enderr?ne jeten reale vellau nuk ka femi me ish gruan sapo jan ndarr

Nėse shihet njė ēift i ndarė, i cili bashkohet apo duket sikur duan tė bashkohen, kjo tregon pėr njė mungesė nė jetėn tuaj, tė cilėn do tė donit ta plotėsoni. Sjellja e mirė paraqet ndjenja tė sigurta vetbesimi. Fėmija ėshtė produkt i dėshirės. Pėrderisa pajtimi tregon pėr njė person nė jetėn e zgjuar qė ka nevojė pėr tu lidhur me diēka ose dikėnd. Nė anėn tjetėr ėndrra sugjeron edhe pėr njė barrė prej tė cilės ju duhet tė shpėtoni...

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Nikolaos prej 08.04.11 11:33

Futu te rubrika e endrrave o shoku. Shkruaje endrren aty dhe do te marresh pergjigje nga Elizza. Ti ketu ke hapur teme te re, prandaj nuk te pergjigjet. Ok?

Nikolaos

542


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 11:47

denisa90 shkruajti:Pershendetje Eliza te lutem mund te ma shpjegosh pak kete enderr te lutem...
mbreme kam pare ne enderr sikur po ecje rruges dhe papritur me del nje mur i larte te cilin une duehj ta kaperceja qe te kaloja ne anen tjeter te rruges kur po mundohesha ta kaperceja rrezohesha shum here papritur aty sikur me shfaqet goca e halles time bashk me nje goc tjeter qe une nuk e njihja dhe sikur donin te me ndihmonin per te kaluar murin hedh syt nga qielli po qielli isht shume i vrejtur dhe un sikur thash sa kohe e keqe qe qenka mos me kap shiu dhe un sdo ta kaloj dot kurr kete murin mbas shume mundimesh e kaloj murin dhe kjo goca e epanjohur me thot qe sa qenke shendoshur ti ke keshtu (ne fakt un nuk jam e shendosh ne realitet)dhe ne ate moment sikur ngel e vetme kto te dyja sikur u zhduken duke ecur e gjej veten ne fshatin e halles time aty e shoh perseri gocen e halles por kete radhe sikur po ushqente nje plake por jo me buke por sikur i jepte grure me grushta u afrova nga afer dhe nje here me dukej si gjyshja e saj por ajo ka vdekur dhe nje here me dukej si gjyshja e burrit tim qe eshte e gjalle.. ne fytyre plaka dukej si e verdhe dhe sikur mua me pa me nje fytyre shume te merzitur ...pastaj sikur me shfaqet halla ne paraqitje nuk dukej si ajo se ishte komplet tjeter por une sikur e ndjeja si te tille ne enderr por kur e parqafova dhe me buzeqeshi,buzeqeshja e saj sikur me solli nje ndjenj frike ne ate moment dhe ne ate moment me del gjumi ....

te lutem ma shpjego pak kete enderren qe sapo te trgova se me shqeteson shume plaka qe kam pare se kam vite qe ne enderr me shfaqet nje plake e panjohur me te zeza qe ne enderr nuk mund ta prek asnjehere se sa here i afrohem ajo me behet ne dore skelet dhe fytyren nuk ja kam par asnjehere...ne enderr ne fakt me ndihmon ne veshtiresi dhe kur me flet ,ato gjera qe me thot ajo te nesermen ne realitet do te me ndodhte ashtu si me thoshte ajo por ishin me shume gjera te pakendeshme ....

me fal qe u zgjata kaq shume shpresoj te kesh durim te me lexosh enderren time dhe te me kthesh nje pergjigje te lutem te lutem shumeee

Rruga tregon drejtimin e jetės suaj, mė pas hasni nė njė mur, i cili paraqet pengesa, kufizime dhe kufinj. Ai tregon pėr diēka nė jetė qė pengon progresin tuaj, ndjenjat dhe shprehitė e vjetra, me tė cilat jeni mėsuar e duhet ndryshuar. Pėrpjekjet e shumta pėr ta kaluar murin tregojnė pėr pėrballjen me vėshtirėsi tė shumta. Goca e halles bashkė me atė tjetrėn paraqesin aspektet tuaja. Mė pas gjendeni nė njė fshat, qė paraqet kufizime, ju duhet tė ndiqni rregullat. Halla qė ushqen plakėn: Halla
paraqet aspekte tė vetes, tė cilat ''ushqejnė'' shqetsimin (plaken). Plaka pėrvec urtėsisė, udhėzimit paraqet edhe konfuzion dhe shqetsim, i cili ju ngjall frikėn. Gruri paraqet punėn 'e madhe' qė bėni.

Plaka te endrrat tjera ėshtė energjia jote (anima) e cila herė paraqitet si paralajmėruese herė si frikėsuese, por edhe ndihmėse. Tė mbetet ta pranosh atė energji dhe ta shfrytėzosh nė tė mirė tė vetes.
Ajo bėhet skelet qė tregon se nuk ėshtė e zhvilluar plotėsisht dhe ka nevojė tė zhvillohet. Nga ana tjetėr skeleti sugjeron se ju duhet t'i merrni nė themel disa ēėshtje.

Shikoni me hollėsi shqetsimet tuaja, gjeje burimin e tyre dhe eleminoje. Kėputi rrėnjtė e shqetėsimeve, pėrndryshe vetėm duke thyer degėt nuk mund tė bėsh shumė. Vetėm pėrpjekje e mundimshme ndoshta edhe e kotė.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 12:08

larisa ger shkruajti:Eliza te lutem nese mund te me tregosh qfar do te thot endra ime qe eshte pakez e pshtjellur por mundohem ta shkruaj si e kam par kishim nje aheng djali i vellaut ditelindjen a kshtu disi,une me nusene e vellaut as doja te u takoja se e urreja ate,dhe u futa ne nje dhome kapa nje qante dhe ne ate qante kishte nje kepuc te vogel sa nje gisht dhe rastesisht shikova ne te dhe aty ajo dhom u shendrrua ne nje si keshtjell uj me akull dhe disa pem me bore une kisha vajzat e mija per dore dhe njera me mbeti matan nuk mundesha ta arrija por disi kisha nje far vetebesimi aq te fort sa qe su frikova por i thoja vajzes te vinte kah une,kur une me vajzen tjeter ne krah u fundosem por dulem disi duke mar frym thell,kur dola nga uji takova dy vajza dhe njera me tha mbaje kte qeles mos e lesho kurr nga dora se prap do fundosesh,ai ishte nje qeles me zemer dhe i arte,pastaj kur duhet te largohesha nga ai vend umerzita se me pelqente,kur nga aty me doli nje si lloj qenii zi ajo me thoshte te mos frikohem por une kisha frike nga ai se ai fliste dhe me pyeste ne kisha diqka nga babi im per tia dhene se ai e dinte per mes asaj gjeje se qar kisha une dhe me nuk me kujtohet se qa kishte me pas por mundesisht te lutem nese mundesh te me thuash qdo te thot kjo

Festa ka tė bėj plotsimin e nevojave tuaja emocionale, por ju largoheni nga ky plotėsim dhe vazhdoni e futeni nė vėshtirėsi. Urrejtja ndaj nuses tregon agresionin e shtypur edhe frikėn e pėrballjes me diēka. Ēanta pėrfaqėson identitetin, por edhe pėrgjegjėsitė, problemet, shqetsimet. Nė tė gjeni njė kėpucė, e cila ju ndryshon dhomėn, kjo paraqet njė ēasje tė re ndaj realitetit jo mė tė mirė. Kėshtjella, uji me akull, pemėt me borė paraqesin ftohtėsinė, anėn e ngrirė emocionale, dėshirėn pėr mbrojtje dhe shpėtim. Ju duhet tė vazhdoni me kujdes nė disa ēėshtje ose situata. Nga ana tjetėr, ėndrra ju bėn me dije se ju jeni duke marrė rreziqe tė cilat nuk duhet t'i merrnit. Ju fundoseni, por dilni shpejt, kjo paraqet njė fatkeqėsi nė tė cilėn do tė bini e do tė dilni....Celsi qė merrni paraqet mundėsitė e reja qė ju ofrohen, sekretet, zgjidhjet e problemeve dhe pėrgjigjet nė shumė pyetje tė juajat, tė cilat sugjeroj t'i shfrytėzoni.
Ju shihni edhe njė si qen, qė paraqet intuitėn tuaj, e cila ju inkurajon tė ecni pėrpara e mos tė keni frikė. Dėgjojeni!

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 12:18

fjori tota shkruajti:kam par 1 endeer nga e cila jam shqetesuar shum ... 1rit nga dhembet e mi te poshtem i hoqa nje pjes sh sh sh te vogel shtrese se me bezdiste por me dhembi pak ... kur ve re pas pak kohesh qe ne momentin qe kisha hequr ate "ciflen" (i themi ne verioret) me ishin nxire te gjith dhembet e anes se djathte(ne kete ane ndodhej dhe ai dhembi) ... isha sh e shqetesuar ua tregova prinderve ... ika te dentistja ajo me la takim ... kur shof te nesermen me ishin zbardhur te gjith dhembet ... dukej sikur asgje skishte ndodhur :O
ju lutem me jepni kuptimin e sa se me sa di un esht sh keq :'(

Heqja e njė pjese tė dhėmbit paraqet njė fatkeqėsi ose sėmundje pėr dikėnd tė familjes. Dhimbja dhe nxirja e dhėmbėe tė asaj ane paraqet shqetsimin dhe dhimbjen qė i prek edhe tė tjerėt.
Nė anėn tjetėr, ėndrra paraqet edhe shqetsimet tuaja tė pabaza, meqė tė nesėrmen shihni se tė janė zbardhur tė gjithė dhėmbėt.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 12:54

zekirja alidema shkruajti:kam par ne enderr sikur po me ndiqte ushtria me qen kurse un nuk mundja te vrapoja

Ndjekja nga ushtria tregon se duhet tė jeni mė tė kujdesshėm dhe tė qėndroni nė mbrojtje dhe roje pėr veten. Vrapimi tregon se ka disa ēėshtje dhe pėrgjegjėsi tė cilave pėrpiqeni t'i shmangeni. Pasi nuk mund tė lėvizni tregon mungesė vetėbesimi dhe vetėrespekti. Si dhe, njė stagnim dhe diēka qė pengon progresin tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 14:44

Albanna shkruajti:dy net te tera kam pare enderr sikur beja fotografi.
Nje nate pash enderr sikur e fotografoja qiken e tezes dhe kur afrohej i tregoja si te rrinte para aporatit sepse ishte e vogel,por kur doja ta fotografoja ajo largohej dhe nuk mund ti beja foton.
Ndersa naten tjeter pashe ne enderr sikur nje djale me bente fotografi me telefon,dhe une doja tia fshija fotografite por djalin nuk e pash me.Pastaj u afrova te kompjuteri dhe ja tregoja vellaut tim fotografite e ish te dashurit qe tani nuk jemi bashk por ne enderr shpresoja te beheshim bashke dhe i tregoja cili ishte,perderisa kur shikoja fotot ai ishte bere me i keq dhe kishte disa foto qe nuk i kisha pare asnjehere disa foto te reja.
Shpresoj te kem pergjigjje nga ana e juaj ..

Vajza e tezes paraqet njė pjesė tėnden dhe fėmijėrinė nė tė cilėn shpesh doni tė ktheheni, ju doni ta mbani atė imazh, ju doni ta keni tani atė ėmbėlsi e atė njomėsi prej fėmije, por nuk mund ta fotografoni, do tė thotė se nuk e arrini dot atė brishtėsinė, pastėrtinė dhe pafajsinė e njė fėmije.
Ju doni t'i fshini fotografitė qė ju bėn djali, kjo tregon se diēka ka nevojė pėr vėmendjen tuaj, por ju nuk doni ta shihni e t'i kushtoni rėndėsi, pėrderisa ktheheni te fotot e ish tė dashurit, tė cilat tregojnė ngjitjen tėnde pėr tė kaluarėn, njė idealizim pėr tė dhe pėrpjekja juaj pėr tė kthyer imazhin e dikurshėm. Ai ėshtė njė imazh i rremė apo diēka nė jetė nuk ėshtė siē duket, kjo ka tė bėj me fotot mė tė kėqija dhe tė pa para mė herėt pėr ju.
Mos jeto me tė kaluarėn, mos vazhdo tė shikosh mė nė dyer tė mbyllura pėrderisa ke tjera tė hapura!
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 15:02

armiri shkruajti:Pershendetje.Kam pare ne enderr tezen time e cila ka 4 muaj qe ka vdekur.Une isha tek nje teze tjeter e cila eshte gjalle dhe papritur mu shfaq tezja qe ka vdekur.Ishte e pikelluar dhe po qante.Edhe une po qaja gjithashtu.Une po ju thoja te gjitheve atyre qe kisha afer se po shoh tezen por ato me thonin se ne nuk mund ta shohim.Une i thashe tezes qe ka vdekur se te bijen e ke mire,pra i thashe per vajzen e vet se e ka mire.Ajo me kapi doren dhe ma ledhatoi,dhe une e ndjeva doren e saj mbi doren time.Une i bera 1 pyetje te cuditshme asaj,i thashe :A duhet te besoj ne ZOT?Ajo me tha JO.Pastaj gjeja e fundit qe me tha ishte:"Shpeto femijet".Dhe fillova te ndiqja nje grup femijesh.Aty u zgjova.Pyetja tjeter eshte:"Cdo thote te shohesh veze ne enderr?Po shihja ne enderr nje nate sikur vendi ishte mbushur plot me veze dhe po shija edhe ca pula.Pashe edhe nje pule te madhe e te zeze te cilen e futa ne nje cante qe ta merrja me vete,nuk e di destinacionin se ku por vetem do e merrja me vete.Ajo ngordhi ne cante dhe kur e nxora nga canta ajo nxori nga goja 20 veze.FLM

Endrrimi i tė vdekurve sikur janė gjallė paraqet gjasa pėr pėrmirsimin e jetės dhe gjendjes suaj. Fjalėt e tė vekurve merren si thuhen. Sa i pėrket pėrgjigjes qė ke marrė pėr besimin nė Zot, atėherė analizoni konceptin qė keni ju pėr Zotin. Ēfarė ėshtė Zoti pėr ju, besimi juaj nė tė, si e manifestoni kėtė besim...gjithēka qė lidhet me tė dhe do ta kuptoni se diku diēka nuk shkon nė besimin tuaj. Ledhatimi i dorės nga ana e saj ka tė bėj me hapjen e mundėsive tė jetės si dhe fitimin e diēkaje nga nuk e pret.

Vezėt janė simbol i lindjes dhe potencialit tuaj krijues. Kjo tregon se diēka e re ėshtė gati tė ndodhė. Nėse shihni shumė vezė nė ėndėrr, tregon disa pėrfitime financiare. Sa mė shumė tė ketė vezė, pėrfitimet janė mė tė mėdha dhe mė tė rėndėsishme.
Pulat paraqesin frikėn dhe mungesėn e vullnetit. Shpesh lidhen edhe me fjalėt e tepėrta, thashethėmet dhe mendimet e tė tjerėve. Mos jeni nė rrugė pėr tė arritur njė sukses, ku ju duhet tė flisni shumė e tė jeni i zoti me fjalėt?! Meqė nė fund pula ngordh, por keni 20 vezė prej saj....
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 15:10

tanki94 shkruajti:Pse a nuk mud te me tregoni ketu se si dini te ju spjegoni endrrat njerezve ketu nuk ka pse te spjegoni thjesht mund te me thoni qe jam ndonje psikologe , ja fus kot , ose kam studjuar ne kete drejtim por e dua te verteten nga ju

Nuk ja fus kot!!! Nuk kam tė pėrfunduar psikologjinė! Kam studiuar nė kėtė drejtim, por edhe ėshtė diēka e brendshme!
Pse do tė gėnjeja?! Ku ėshtė pėrfitimi?!
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 15:26

Ufo21 shkruajti:
Prsh. Un jam nje vajz 16 vjec dhe para nje nate kam par nje enderr shum te cuditshme edhe nuk po me hiqet nga mendja :S do doja qe dikush te me tregonte pak a shum domethenien e saj. Endrra ishte kjo::
`Un isha shtatzen, jo vetem un por edhe motra ime por per motren po e dinin edhe familja ndersa per mua e dinte vetem motra, barku i saj ishte me i madh se i imi.. ishim duke shkuar ne shtepi dhe po ecnim ne nje rrug te ngusht duke u mbajtur me duar pas nje shkembi perball nesh ishte nje natyr shuum e bukur me nje liqen me uj te kthjellt si loti pastaj papritur rruga ne te cilen ecnim u be shum e ngusht dhe un rreshqita dhe rash ne uj pas meje rreshqiti edhe motra ime, uji ishte shum i ftohet dhe moti ndryshoi sikur donte te binte shi un nuk po notoja por isha kapur pas shkembit dhe dalngadal po mundohesha te shkoja ne breg pas meje ishte motra e cila e nevrikosur nga ngadalesia me tha mua se nuk isha duke ber asgje dhe me tha t'ia leshoja rrugen dhe ajo vazhdoi te notonte dhe doli ne breg edhe un keshtu veprova dhe dola, pastaj hym ne shtepi motra u mbeshtoll me batanije dhe filloi te flinte un po dridhesha e tera dhe i thash se kisha dhimbje barku ajo me shikoi dhe me tha se e kisha nga bebja sigurisht por nuk u ngrit te me ndihmonte un e mbaja barkun me dy duart dhe mundohesha tu rezistoja atyre dhimbjeve gati ne fund te barkut..`
- ne ato caste me zgjoi nena nga gjumi dhe me tha se po merrja frym me veshtiresi. Mund te me tregoj dikush kuptimin e kesaj endrre ju luuteeem :S

Shtatėzėnia nė ėndėrr paraqet njė aspekt tė jetės personale qė ėshtė nė rritje e zhvillim, nė tė cilėn periudhė tė formimit edhe jeni. Kjo pėr ju mund tė jetė lindje e ndonjė ideje tė re, drejtimi tė ri ose qėllimi tė ri. Janė mundėsi qė keni pėrpara dhe qė duhet tė mėsoni t'i kapni. Bashkė me kėtė tė re nė jetėn tuaj vinė edhe sfidat, por qė ju duhet t'i kaloni. Rėnia nė ujė ka tė bėj me anėn emocionale. Uji i qetė dhe i pastėr tregon pėr harmoninė e mendjes me shpirtin tuaj. Kjo tregon qetėsi, paqe tė mendjes, dhe pėrtėritje. Nėse uji ishte i trubulltė tregon pėr emocionet tuaja negative. Ju mund tė keni nevojė pėr pak kohė pėr tė pastruar mendjen tuaj dhe tė gjeni paqen e brendshme. Dhimbjet e barkut kanė bėjnė me vėshtirėsitė e papranuara dhe dobėsinė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 15:36

kalideris shkruajti:kam pare ne enderr sikur isha ne breg te detit dhe papritur shoh para meje nje dallge te madhe qe po i drejtohesh bregut nuk ndjeja frike dhe ne pak momente e shikoj veten te mbytur nga dallga pastaj zgjohem nga gjumi i trembur?????????????? dallga i ngjante cunamit te japonis a mund te ma shpjegoni se cdmth kjo?????????????? ju lutem

Bredeti tregon se jeni nė njė kėrkim shpirtėror ose njohuri pėr diēka. Ju jeni i lirė tė vazhdoni, e tė merrni rrugėn qė ju duhet, por duke marrė gjėrat mė seriozisht. Dallga paraqet njė ēėshtje tė madhe emocionale, e cila kėrkon vėmendjen tuaj. Mbytja nga dallgėt tregon pėr pastrimin nga zakonet dhe mendimet e vjetra.
Pėrndryshe ėshtė vetėm frika juaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  ajnurr@hotmail.com prej 08.04.11 19:34

kam endruar ishim te gjith ne nje dhom aty ishte edhe nusja e vllait ajo na sherbente por ne realitet jan te ndar un isha shum e gezuar dhe nusja u ul afer meje por ishte si e pikelluar vellai im na shikone me te shtremer ?
avatar
ajnurr@hotmail.com

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  ajnur prej 09.04.11 0:40

kam pa ne ender sikur isha ne mal me 3 shoqet e mija duke shetitur deshironjim ta kalojm nje rrug, shoqet e mija e kaluan ndersa un nuk munda pasi me doli para nje gjarper ngjyren e kishte zi ne te hint. dhe me gjarperin rinim ball per ball por nuk largoheshim?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hej

Mesazh  GentaM prej 09.04.11 14:47

[b]do t`jua rrefej nje enderr qe e kam par nje dite shpresoj te gjej pergjigjjen.
Kam qen ne nje Qender Tregtare ,me shoqerin time dhe pastaj.Nje djal i Klases sime me thoshte mos hy brenda!!!!.Ne anen tjeter te Kafes aty brenda ne Qender ishte nje Simpati e imja ,dhe pastaj shkowa i fola atij dhe papritmas e kishim bere at gjene (sex).dhe pastaj me doli gjumi.shpresoj ta mesoj dmth`njen e kesaj endrre .Flm per mirkuptim.

GentaM

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  klementina prej 10.04.11 11:15

pershendetje dhe faliminderit nga ana ime
kam enderruar sikur isha ne shqiperi se bashku me nje shoqe dhe do njerz me dhuruan njeher nje tuf me lule te vogel pastaj nje tuf me lule te madhe lulet ishin te bardha dhe pak te kuqe edhe pse shoqja deshti ti merrte por ata mi japen mua te dy tufat me lule.
qka don me than te enderrosh sikur ja rregullon kervatin gjyshit (i cili osht i vdekur para shum kohe dhe ne enderr osht i gjall)por kervai ka qarqafa te bardh dhe mbuloj te bardh dh te pasterta dhe gjyshi kerkon nga ti qe tja sjell gjerat per tu rruar dhe tha qe njehr dua te rruhem pastaj do te flej une ja sjella dhe aj filloj qe te rruhet fetyres.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

meli

Mesazh  melja prej 10.04.11 11:18

kam enderruar mbrem sikur gjyshi i cil ka vdekur moti me ndjeke per te ber dashuri me te dhe une edhe pse vet eprovokojsha iksha nga aj dhe duke ikur ishte nje shtepi me shum dhoma dhe i hapsha ato dyr dhe kishte shum dyr ne fund dola ne nje vend ku aty pari takova nje djaa i cili me perqafojke dhe rrinte prapa shpine.
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  berna prej 10.04.11 12:18

kam enderuar isha te shtepia e tezes mora shkallet dhe mundoja qe te hyr te kati i dyt po sun hyrja me doli para tezja e cila eshte e vdekur ne realitet dhe me tha ti gjithmon ke hyr dhe em zor hyra te kati i dyt behesha gati per te shkuar ne fakultet ora ishte 4 nuk shkova se me kishte zene gjumi i hapa syt shkova te dhoma tjeter e aty ishte ish buri im aj vetem me shikonte dhe qeshte ishte shum i lumtur me mori dhe mua ne krevati i tij dhe filluam te peqafoheshim?
avatar
berna

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh

Mesazh  ajnur prej 10.04.11 12:24

motra ime ka pa ne ender ka qen te shtepia e vajzes tezes po nje pjes e natyres ka qen e djegur si ngjyr hiri e tjetr pjes e gjelberuar?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kanita

Mesazh  Kanita prej 10.04.11 12:49

pershendetje te lutem me tregoni qka don te thot kjo enderr
kam par nje enderr kinse po beheshte kjamet dhe nje uj me shum se 11 metra, un kam qen ne udhtim me automobil uji vinte ne drejtim timin
ju8 falemderit shum
avatar
Kanita

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ola

Mesazh  mehanja prej 10.04.11 13:30

kam pa ne enderr veten dhe qiken e tezes time sikur ndodheshim ne nje veture ne mes te rruges e para nesh qendronte edhe nje veture tjeter me djeme t cilet na shikonin neve mirpo ne pjeset tjera te rrugve po ashtu kishte edhe vetura tjera me djem e ata na shikonin neve e sikur po ashtu tgjitha veturat qe ishin aty qe kalonin para neve na gjuanin uje fytyres dhe ne na pelqente qka dmth kjo shpresoj sa kam qene e qart klm
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  dynamite prej 11.04.11 14:02

ka mundesi me tregu qa do te thote te shohesh ne enderr sikur te del per te kindapuar nje person por nuk mundet dhee nje shoqes ja vjedh celularin por une iki duke vrapuar por pas pak duke ecur perseri te del i njejti person dhe tenton te kindapoj por prap i shpeton duke te ndimuar dikush ? ja di per nder kush mundet me spjegu
avatar
dynamite

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  abuja prej 11.04.11 14:48

kam pa ne anderr nje djal qe e kam dasht koh me pare por tani nuk jemi bashk kam pa foton e tij qe e kisha ne duar ne at foto ai ishte me syze dhe un u mundoja tia largoja syzet ashtu nga foto qe ta shikoja ne sy dhe dikur duke u mundu me ja largu syzet nga foto me nuk mund tia shihja syte sepse ia kisha fshire duke mundu me ja largu syzet shpresoj me keni kuptu
avatar
abuja

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetjeee..

Mesazh  Albanna prej 14.04.11 10:37

Uroj tani te kem nje pergjigjje nga ju..
Nje nate pash enderr sikur e fotografoja qiken e tezes dhe kur afrohej i tregoja si te rrinte para aporatit sepse ishte e vogel,por kur doja ta fotografoja ajo largohej dhe nuk mund ti beja foton.
Ndersa naten tjeter pashe ne enderr sikur nje djale me bente fotografi me telefon,dhe une doja tia fshija fotografite por djalin nuk e pash me.Pastaj u afrova te kompjuteri dhe ja tregoja vellaut tim fotografite e ish te dashurit qe tani nuk jemi bashk por ne enderr shpresoja te beheshim bashke dhe i tregoja cili ishte,perderisa kur shikoja fotot ai ishte bere me i keq dhe kishte leshuar mjekrren e ishte i veshur me te zeza dhe kishte disa foto qe nuk i kisha pare asnjehere disa foto te reja.
Shpresoj te kem pergjigjje nga ana e juaj .. pasi qe edhe nje here ju kam pyetur per keto endeerra por sigurisht nuk keni pasur kohe te me ktheni nje pergjigjje..
Uroj te kaloni dite sa me te mira
avatar
Albanna

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enderra

Mesazh  kalideris prej 14.04.11 13:21

cfare Simbolizojne leket ne enderr dhe ne enderr kur shikon qe gjen lek ndihesh i lumtur? Cfare kuptimi ka kjo???
avatar
kalideris

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 15:21

ajnurr@hotmail.com shkruajti:kam endruar ishim te gjith ne nje dhom aty ishte edhe nusja e vllait ajo na sherbente por ne realitet jan te ndar un isha shum e gezuar dhe nusja u ul afer meje por ishte si e pikelluar vellai im na shikone me te shtremer ?

Endrra mund tė jetė njė reflektim i gjendjes sė zgjuar. Nė njėrėn anė jeni ju ajo qė e dėshironi njė bashkim tė tyre, por nė anėn tjetėr janė ata, pėr tė cilėt gjithēka ka pėrfundur pėr momentin. Shikimi i shtrembėr i tė vėllait paraqet refuzimin e tij pėr tė parė situatėn si ėshtė apo ashtu si ju ia paraqisni. Nėse ka diēka qė duhet tė flasin, lėreni ta bėjnė vetė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 15:27

ajnur shkruajti:kam pa ne ender sikur isha ne mal me 3 shoqet e mija duke shetitur deshironjim ta kalojm nje rrug, shoqet e mija e kaluan ndersa un nuk munda pasi me doli para nje gjarper ngjyren e kishte zi ne te hint. dhe me gjarperin rinim ball per ball por nuk largoheshim?

Mali paraqet sfidė dhe pengesa tė mėdha qė duhet kapėrcyer. Ju dėshironi ta filloni ose ta vazhdoni njė cėshtje tė nisur, por hasni nė njė gjarpėr, i cili paraqet njė person ose njė pengesė, e cila do t'ju stopojė edhe pse nuk do t'ju shkaktojė dėm. Tė keni ambicie dhe tregohuni e vendosur e vazhdoni tė ecni.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 15:41

GentaM shkruajti:[b]do t`jua rrefej nje enderr qe e kam par nje dite shpresoj te gjej pergjigjjen.
Kam qen ne nje Qender Tregtare ,me shoqerin time dhe pastaj.Nje djal i Klases sime me thoshte mos hy brenda!!!!.Ne anen tjeter te Kafes aty brenda ne Qender ishte nje Simpati e imja ,dhe pastaj shkowa i fola atij dhe papritmas e kishim bere at gjene (sex).dhe pastaj me doli gjumi.shpresoj ta mesoj dmth`njen e kesaj endrre .Flm per mirkuptim.

Qendra Tregtare paraqet nevojat, kėrkesat tuaja dhe dėshirat qė duhet plotėsuar. Ajo paraqet mundėsitė dhe opsionet qė keni pėrpara. Ndalesa e shokut tuaj qė tė mos hyni brenda tregon pėr se duhet t'i mendoni gjėrat mirė para se tė veproni. Ju duhet kujdes dhe maturi. Seksi me simpatin paraqet integrimin e aspekteve tė kundėrta tė vetes, mund tė jenė dėshirat e shtypura dhe nevoja juaj pėr dashuri, ose fantazi e padėmshme. Raporti yt me simpatin paraqet mendimet tua se ju nuk mund tė lidheni me tė apo se nuk do ta kuptojnė tė tjerėt. Pa frikė, largoni mendimet negative.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 16:02

klementina shkruajti:pershendetje dhe faliminderit nga ana ime
kam enderruar sikur isha ne shqiperi se bashku me nje shoqe dhe do njerz me dhuruan njeher nje tuf me lule te vogel pastaj nje tuf me lule te madhe lulet ishin te bardha dhe pak te kuqe edhe pse shoqja deshti ti merrte por ata mi japen mua te dy tufat me lule.
qka don me than te enderrosh sikur ja rregullon kervatin gjyshit (i cili osht i vdekur para shum kohe dhe ne enderr osht i gjall)por kervai ka qarqafa te bardh dhe mbuloj te bardh dh te pasterta dhe gjyshi kerkon nga ti qe tja sjell gjerat per tu rruar dhe tha qe njehr dua te rruhem pastaj do te flej une ja sjella dhe aj filloj qe te rruhet fetyres.

Marrja e luleve tregon dashuri, mirėsi, miratim pėr diēka, respekt dhe admirim. Ngjyrat e bardhė dhe e kuqe paraqesin pastėrtinė, paqen, dinjitetin, vetėdijen, energjinė krijuese, kurajon dhe pak rrezik. Mund tė jetė njė fillim i ri.
Gjyshėrit nė ėndrra zakonisht paraqesin lehtėsim tė barrės, jetėgjatėsi, respekt dhe urtėsi. Kėrkesat e tij paraqesin ndryshimet dhe veprimet e vogla tė cilat ju duhet t'i bėni, si jasht ashtu edhe brenda vetes. Krevati i rregulluar me carcaf tė bardhė paraqet sigurinė, paqen, seksualitetin tuaj dhe disa forma shpėtimi.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 16:09

melja shkruajti:kam enderruar mbrem sikur gjyshi i cil ka vdekur moti me ndjeke per te ber dashuri me te dhe une edhe pse vet eprovokojsha iksha nga aj dhe duke ikur ishte nje shtepi me shum dhoma dhe i hapsha ato dyr dhe kishte shum dyr ne fund dola ne nje vend ku aty pari takova nje djaa i cili me perqafojke dhe rrinte prapa shpine.

Endrra paraqet njė sprovė, tė cilėn vetė e provokoni dhe njė konflikt brenda vetės dhe dėshirave tuaja, kėnaqėsive tė ēastit dhe qėllimeve afatgjata. Keni kujdes nė peshimin e vendimeve tė jetės, mund tė bėni diēka tė ndalur, e cila do t'ju largoj nga binarėt e jetės. Djali nė fund tregon pėr njė zgjidhje nė favor tuajin.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 16:19

berna shkruajti:kam enderuar isha te shtepia e tezes mora shkallet dhe mundoja qe te hyr te kati i dyt po sun hyrja me doli para tezja e cila eshte e vdekur ne realitet dhe me tha ti gjithmon ke hyr dhe em zor hyra te kati i dyt behesha gati per te shkuar ne fakultet ora ishte 4 nuk shkova se me kishte zene gjumi i hapa syt shkova te dhoma tjeter e aty ishte ish buri im aj vetem me shikonte dhe qeshte ishte shum i lumtur me mori dhe mua ne krevati i tij dhe filluam te peqafoheshim?

Shkallėt paraqesin nivelet e larta tė arritjes, por tė del tezja, fjalėt e saj tregojnė pėr gjėrat pėr tė cilat mundoheni, ju duhet te qėndroni e tė pėrpiqeni, sepse nė fund vini deri te pėrqafimi me ish burrin tuaj. Vonesa nėnkupton frikėn e ndryshimit dhe kundėrshtimin nė kapjen e njė mundėsie tė re. Pėrveē kėsaj mund tė jetė edhe kundėrshtim i njė vendimi qė ka tė bėj me tė ardhmen tuaj. Koha po kalon dhe ju nuk keni mundėsi t'i pėrmbushni tė gjitha dėshirat tuaja. Bėjini mė parė ato qė vėrtetė kanė rėndėsi pėr ju.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 16:29

ajnur shkruajti:motra ime ka pa ne ender ka qen te shtepia e vajzes tezes po nje pjes e natyres ka qen e djegur si ngjyr hiri e tjetr pjes e gjelberuar?

Natyra paraqet liri, qetėsi, renovim, dashuri. Ka disa situata nė jetė tė cilave nuk mund t'iu shmangemi. Pjesa e djegur paraqet ndryshimet e hidhura, shkatrrimin, ndėrprerje tė lidhjeve, apo periudhė pa vlera.
Pjesa e gjelbėruar paraqet ndryshimet pozitive, shėndetin, shpresėn, energjinė, vitalitetin, paqen dhe lirinė.
Kjo lidhet me mundėsitė qė ofron jeta, ne jemi ata qė zgjedhim, zgjidheni tė miren.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 16:36

Kanita shkruajti:pershendetje te lutem me tregoni qka don te thot kjo enderr
kam par nje enderr kinse po beheshte kjamet dhe nje uj me shum se 11 metra, un kam qen ne udhtim me automobil uji vinte ne drejtim timin
ju8 falemderit shum

Kijameti nėnkupton ndryshime dramatike dhe emocionale brenda vetes. Uji paraqet anėn emocionale dhe shpirtėrore. Endrra tregon njė fund dhe njė fillim tė ri, qė ndoshta ka tė bėj me dashurinė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 16:42

mehanja shkruajti:kam pa ne enderr veten dhe qiken e tezes time sikur ndodheshim ne nje veture ne mes te rruges e para nesh qendronte edhe nje veture tjeter me djeme t cilet na shikonin neve mirpo ne pjeset tjera te rrugve po ashtu kishte edhe vetura tjera me djem e ata na shikonin neve e sikur po ashtu tgjitha veturat qe ishin aty qe kalonin para neve na gjuanin uje fytyres dhe ne na pelqente qka dmth kjo shpresoj sa kam qene e qart klm

Ju shikoni shumė, keni besim se gjithēka sillet rreth jush. Secili ju ngjall emocione dhe simpati vetėsojshėm apo pavetėdijshėm. Nėse keni njė lidhje, pėrkushtojuni asaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 16:53

dynamite shkruajti:ka mundesi me tregu qa do te thote te shohesh ne enderr sikur te del per te kindapuar nje person por nuk mundet dhee nje shoqes ja vjedh celularin por une iki duke vrapuar por pas pak duke ecur perseri te del i njejti person dhe tenton te kindapoj por prap i shpeton duke te ndimuar dikush ? ja di per nder kush mundet me spjegu

Tentimi pėr rrėmbim tregon se dikush apo diēka po ju bėn tė ndiheni i kufizuar apo i bllokuar. Njė situatė, e cila pėrsėritet, mund t'ju shmang nga pėrqėndrimi dhe vėmendja juaj nė qėllime dhe ambiciet tuaja. Vjedhja e celularit tregon pėr mungesė komunikimi. Vrapimi dhe ikja paraqesin refuzimin pėr tu pėrball me kėtė ēėshtje apo situatė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 17:28

abuja shkruajti:kam pa ne anderr nje djal qe e kam dasht koh me pare por tani nuk jemi bashk kam pa foton e tij qe e kisha ne duar ne at foto ai ishte me syze dhe un u mundoja tia largoja syzet ashtu nga foto qe ta shikoja ne sy dhe dikur duke u mundu me ja largu syzet nga foto me nuk mund tia shihja syte sepse ia kisha fshire duke mundu me ja largu syzet shpresoj me keni kuptu

Ju jeni ende e lidhur me tė kaluarėn. Shikimi i fotos sė tij tregon pėr ngjarjet apo veprimet nga e kaluara tė cilat janė ngulitur nė kokėn tuaj. Syzet tregojnė pėrceptimet e tij pėr ty, tė cilat ti dėshiron t'i ndryshosh. Nėse kanė qenė syze tė errėta tregon pesimizmin, apo anėn e errėt dhe negative tė gjėrave, tė cilat mendon se i ka parė tek ti. Me kėtė veprim ju po pėrpiqeni tė largoni ato gjėra qė mendoni se ishin negative nė atė lidhje, por vetėm po e pėrkeqsoni edhe mė tepėr. Nuk ka mė kthim prapa, veprimet janė tė pakthyeshme.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 17:35

E ke pasur pėrgjigjėjen mė lart!

Elizza shkruajti:
Albanna shkruajti:dy net te tera kam pare enderr sikur beja fotografi.
Nje nate pash enderr sikur e fotografoja qiken e tezes dhe kur afrohej i tregoja si te rrinte para aporatit sepse ishte e vogel,por kur doja ta fotografoja ajo largohej dhe nuk mund ti beja foton.
Ndersa naten tjeter pashe ne enderr sikur nje djale me bente fotografi me telefon,dhe une doja tia fshija fotografite por djalin nuk e pash me.Pastaj u afrova te kompjuteri dhe ja tregoja vellaut tim fotografite e ish te dashurit qe tani nuk jemi bashk por ne enderr shpresoja te beheshim bashke dhe i tregoja cili ishte,perderisa kur shikoja fotot ai ishte bere me i keq dhe kishte disa foto qe nuk i kisha pare asnjehere disa foto te reja.
Shpresoj te kem pergjigjje nga ana e juaj ..

Vajza e tezes paraqet njė pjesė tėnden dhe fėmijėrinė nė tė cilėn shpesh doni tė ktheheni, ju doni ta mbani atė imazh, ju doni ta keni tani atė ėmbėlsi e atė njomėsi prej fėmije, por nuk mund ta fotografoni, do tė thotė se nuk e arrini dot atė brishtėsinė, pastėrtinė dhe pafajsinė e njė fėmije.
Ju doni t'i fshini fotografitė qė ju bėn djali, kjo tregon se diēka ka nevojė pėr vėmendjen tuaj, por ju nuk doni ta shihni e t'i kushtoni rėndėsi, pėrderisa ktheheni te fotot e ish tė dashurit, tė cilat tregojnė ngjitjen tėnde pėr tė kaluarėn, njė idealizim pėr tė dhe pėrpjekja juaj pėr tė kthyer imazhin e dikurshėm. Ai ėshtė njė imazh i rremė apo diēka nė jetė nuk ėshtė siē duket, kjo ka tė bėj me fotot mė tė kėqija dhe tė pa para mė herėt pėr ju.
Mos jeto me tė kaluarėn, mos vazhdo tė shikosh mė nė dyer tė mbyllura pėrderisa ke tjera tė hapura!
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.04.11 17:38

kalideris shkruajti:cfare Simbolizojne leket ne enderr dhe ne enderr kur shikon qe gjen lek ndihesh i lumtur? Cfare kuptimi ka kjo???

Lekėt tregojnė sukses, prosperitet, mundėsi. Ato mund tė pėrfaqėsojnė besimin, vlerėn dhe suksesin. Gjetja e tyre tregon se po vini nė kontakt me disa aspekte tė vetės dhe po fitoni shumė besim nė vete. Poashtu, ėndrrimet rreth tė hollave i referohen edhe qėndrimeve tuaja nė lidhje me dashurinė dhe ēėshtjet e zemrės.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnurr@hotmail.com prej 14.04.11 18:02

flm shum shum elizza
avatar
ajnurr@hotmail.com

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  ajnur prej 14.04.11 18:08

kam pa ne ender sikur isha te shtepia e axhit tim dhe aty ishun duke lar nje person qe eshte kusheriri un qe eshte i vdekur ne realitet?cfar dmth i vdekuri te vdes perseri?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung eliza

Mesazh  mehanja prej 16.04.11 11:29

kom pa ne enderr veten time te halla ime dhe sikur ishim mbledh te gjith aty e une i perqafoja te gjith dhe ne anen tjeter ishte ne gjysem- shtarti dhe shkova te ulem ndersa njera nder qikat e halles me tha se ai eshte shtrati i babait te vet i cili ka vdekur kohe me par ju lutem qfar kuptimi ka kjo klm
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje e nderuar Elizza

Mesazh  Albanna prej 16.04.11 13:27

Se pari kerkoj falje sepse une nuk e kam gjetur pergjigjjen e enderrave qe kam pare me heret.
Ndersa mbreme kam pare enderr sikur vozitja nje veture(golf5 ngjyre hiri) edhe u nisa nga shtepija sebashku me vellaun per te shkuar dikun mi kry do pune,por binte shii edhe skaluam as nje(1) kilometer binte bore,e veturat menxi u ngjitshin nalt e na nuk guxonim me u nis teposht se thojshum na rrshet kerri e vellau ma bojke kerri i vogel na shkon vet tani e spo nisum hiq, por as nuk i thirrshum familjaret,mbetem aty duke i shiku veturat si po ngjiten ..
Shpresoj te kem pergjigjjen.Gjithsesi faleminderit nga ana e juaj qe gjeni kohe per ti komentuar enderrat tona/Uroj te keni dite te mira
avatar
Albanna

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  SweetEmo prej 17.04.11 2:00

kam pa n enderr nje djal qe me pelqen mua dhe qe me eshte paraqitur me shoqen time te ngusht ne nje kafiteri n enderr un i pash ata 2 dhe vetem i thash ca si nervoz kaloni shum bukur dhe ika e merzitur.ne te vertet me duket se shoqja ime eshte xheloze qe un flas me at djalin dhe me duket se ajo flirton me te.a thua vall me tradhtojn me te vertet apo qfar?
avatar
SweetEmo

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  klementina prej 17.04.11 10:12

ju pershendes dhe ju falenderoj
kam enderruar sikur ish a me vllaun tim duke shkuar dikund por aty pari na doli nje lum shum i madh ku duke kaluar nuk pati uj shum por kah u kthyem u bo uj shum une e kalova kurse vllau jo edhe pse e thirra hajde se osht ka vjen uji i madh por une kalova dhe duke vazhduar rrugen aty me doli nje perpjetez shum e nalt po thuaj mos mu shiku me sy dhe duke u ngjitur me duar duke u mbajtur per bari te asaj perpjetze dola ne maje te asaj perpjetze po thuaj afre qjellit.
qka don me than te enderrosh duke u shikuar ne pasqyr dhe duke i rregulluar floket por floket mi pasur me te shkurta se ne ralitet por u dukshin bukur te rregulluara.kaq ishte faliminderit.
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Gerta Gerta prej 17.04.11 10:28

pershendetje
1.cfare eshte kur shikon ne enderr sikur po lindnin ne maternitet vajza te mitura rome femije?
2.cfare eshte kur para lokalit tend te shikosh nje burre te panjohur qe germon me kazem
3.po sikur te shikosh qe minje te vegjel te zinj te bejne minje te medhenj te bardhe


Edituar pėr herė tė fundit nga gerta gerta nė 23.04.11 10:55, edituar 1 herė gjithsej

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

95


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  berna prej 17.04.11 13:23

kam pa ne ender sikur isha te shtepia e ish burit tim po ne realitet nuk eshte ajo dhe me doli ish vjera dhe me tha un te nxora nga kjo shtepi cfar don ajo kishte ne dor nje shirit te kuq e varur ne fercet dhe nje fotografi e vjeter, duke u kthyer ne shtepi smund te kalonim ne qender te qytetit kishte fest por sikur martoheshte dikush duke u munduar kaluam arita ne shtepi babi nuk ishe aty dhe i thash motres shyqyr si sna pa babi?mund tem trgosh pse i shoh ato un kam te dashur
avatar
berna

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnur prej 17.04.11 13:30

kam enderuar sikur un isha me shami dhe isha duke gatuar dicka me erdh kojshika me pyeti dicka i tregova dhe i dhash me veti disa molla te gjelberta dhe dicka tjeter ajo duke shkar per ne shtepi i nxori ato dhe i fugi un i hacja per mbas duke ecur e ngrita koke lart dhe pash nje bebi ishte ngjitur per druri si jezusi?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  mehanja prej 17.04.11 14:03

e kom pa onderr kijametin sikur ndodhesha ne autobus pastaj sikur filloi te dridhej toka, kishte zjarr ne disa ane te tokes dhe un kisha zbrit nga autobusi dhe vrapoja q shume duke u drejtuar nga qielli dhe i kerkoja ZOTIT te na i fal mekatet,gabimet ju lutem qfar kuptimi ka kjo onderr klm elizaaaa
avatar
mehanja

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Arlin_milan prej 17.04.11 15:00

Dua te me gjeni pergjigjen e nje endrre...

Sikur isha ne nje dhom me 1 shoqe dhe 1 kushurir dhe ne ate dhom sikur ishte nje makineri vdekje e cila ishte e mbuluar me mish ajo dhe i gjith vendi...DHe un isha ne mes te dyja atyre dhe nje burr me nje mish te kuq te neveritshem vjen afrohet drejt meje dhe thot..Deshiron te vDesesh ??!!
Un ne dilem nuk dija cfar ti thoja e i thash jo,Un jam goc e re un jam dhe e dashuruar mbaron endrra..
avatar
Arlin_milan

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enderra

Mesazh  merli prej 18.04.11 14:19

ju lutem me tregoni diqka per kete enderr.... sikur me ishin rritur flokete shume te gjata dhe po i krifja perpara te dashurit tim........ ju lutem me tregoni diqka per kete
avatar
merli

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  abuja prej 18.04.11 17:23

mami im e ka pare ne enderr kinse baba i ssaj,i thonte mbyte veten e mami shkoi ne nje vend por thonte pse ta mbys veten kurse dy vathe te dukatit dhe nje gure te dukatit i mbante ne duar e vllau i mamit thonte se ti spo don me mbyt vete kshtu klmmmm
avatar
abuja

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

duke rėnė nė bunar

Mesazh  molleza prej 20.04.11 9:33

Mbrėm pash ėndėrr,sikur nė mes tė dhomės sė ditės na lėshoi toka,dhe mezi qė dolėm nga aty unė dhe vllezėrit e mi. Mė pas kur shpėtuam pamė se ai ishte njė bunarė i hapur nga njė familje tjetėr sepse pam qė kishe mure me gurė dhe nė fund tė tij dukej ujė,nuk mbaj mend mirė nese ishte i kthjellėt apo i turbullt, por mė duket i kthjellėt.Unė desh u ēmenda nga frika pėr vete dhe vėllezerit e mi dhe qaja shumė shumė aq sa desh me doli zemra nga vendi. Ēfarė do tė thotė kjo, ėshtė ndonjė paralajmėrim i keq apo nuk ėshtė diē qė duhet shqetėsuar.
avatar
molleza

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  lummmm prej 20.04.11 19:05

Pershendetje. Pash ne enderr se si Allahu po me ndihmonte ta zgjidhja nje problem sepse une nuk isha i bindur ne ekzistencen e Allahut dhe kjo ngjarje ma deshmoi pur une prap isha konfuze.Kam par ne enderre dhe nje HOXHE dhe aj me tha nese deshiron une mund ti mesoj ti falesh 5 vaktet.
avatar
lummmm

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  VangjushCerepi prej 20.04.11 20:43

disa kohe me pare lexova nje liber ,,,ENDRRAT DHE KUPTIMI I TYRE ishte i shkaruar ne kete forum ...ju lutem explorerunivers vendoseni perseri ate liber...
avatar
VangjushCerepi

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

meli

Mesazh  melja prej 21.04.11 8:41

mirmengjesi po te shkruaj per enderren qe kam enderrouar mbrem: enderroja sikur isha ne nje vend ku ishte nje fush emadhe ku vrapojsha nga te gjitha anete asaj fushe kishte djem qe me ndiqshin por une dojsha te shkoja te i fejuari sepse dojshin te me dhononin por une e dojsha qe te takohem me te fejuarin duke vrapuar u takuam se bashku dhe humba virgjerin me te fejuarin tim edhe pse nuk u duke si i fejuari por pash ca gjak qe dilte ne ralitet nuk kam kontak me te fejuarin ju lutem pres pergjgjigjjen sepse jam ne merak.
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  vitor prej 22.04.11 9:55

si shpjegohet enderra ime? tre nete rresht qe shoh enderra te quditshme.Nje nate pashe ne enderr sikur nje dhome plot me femije ra nga qielli,ishte duke u djegur dhe njerez te lagjes time ku kam pas jetuar u turrem ti shpetojme,une sikur mora nje femije dhe po shprehja shume dashuri ne enderr po e puthja.
Po kur sheh burrin me te cilin jam e martuar duke te gjuajtur me gure te medhenj ,me dukej sikur donte te me vriste.Kurse mbreme e pashe ne enderr sikur me braktisi ne nje mal vend i panjohur qe ishte krejt i ftohte bore akull dhe une po ngjitesha vetem ne lartesi. Gjate kesaj endrre ne fillim e pashe sikur po i bente seks oral nje femer e panjohur ne syrin tim dhe ky e lejoi. JU LUTEM ME SHPJEGONI PAK FLM ANILA
avatar
vitor

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 9 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi