Shpjegimi i endrres suaj - 2

Faqja 8 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 27.03.11 14:56

melja shkruajti:pershendetje qka don me than te enderrosh sikur pret diken dhe nuk te vjen .

Pritja ka lidhje me varėsinė nga njė situatė apo dikush. Nėse gjatė pritjes jeni e durueshme tregon se gjėrat do tė shkojnė me ritmin e tyre, pėrndryshe pritjet tuaja janė shumė tė larta, kėrkoni shumė dhe jeni nė akth e frikė.

Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 27.03.11 15:06

klementina shkruajti:mirdita desha te shkruja nje enderr: enderroja motren time sikur u shikojke ne pasqyr dhe vishte nje gjamper te holle dhe te bardh dhe nje perslluk permbi gjamper ngjyr te zeze dhe kishte floket engjyrosura me ngjyr te zez(edhe ne ralitet ka te ngjyrosur po me ate ngjyr)dhe i kreke duke u shikuar ne pasqyrpor i kishte ma te shkurta se i ka

Krehja e flokėve, shikimi nė pasqyrė dhe veshja e bluzės sė bardhė tregojnė pėr njė gėzim tė papritur. Mund tė jetė largim i halleve, pėrmirėsim gjendje, dalje nga ndonjė krizė ose martesė.

Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 27.03.11 15:13

ajnurr@hotmail.com shkruajti:kam pa ne ender sikur isha te shtepia e tezes dola mbas shtepis por ishte be krej livadh nuk ishin shtepit siq jan tani

Livadhi tregon mčnyrčn tčnde tč shikimit tč jetčs, opinionin tuaj, hapjen dhe sigurinč. Ju mundoheni tč bčni mč tč mirčn nč ēdo situatč dhe pčrgjithčsishtč i shihni gjčrat nga kčndvčshtrimi pozitiv dhe ashtu si doni ju vetč.

Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 27.03.11 15:22

Juristja shkruajti:Ju lutem me jipni nje interpretim te Numrit 10, 123 dhe 128, kur i shef ne ender cfare domethene?

10 korrespondon me mbylljen, forcėn e madhe, dhe fitimet. Ai gjithashtu i referohet ligjit apo urdhėrimeve.

123 ėshtė tregues i bashkėpunimit, balancit, familjes, dashurisė, harmonisė dhe begatisė familjare.

128 paraqet kapacitet, krijimtari, vizion.

Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 27.03.11 15:53

mehanja shkruajti:kam pa ne enderr veten time sikur ndodhesha ne nje vend dhe ishte dite vere bente shume vape,isha e veshur me rroba te veres dhe papritmas filloi te binte nje bore shume shume e madhe bente shummmm ftoht sikur binte akull dhe ne at moment sikur me ngriu mua edhe pse mundohesha te ikja dhe te strehohesha ne ndonje vend prap nuk mundja sepse binte shum bore saqe me ndalte dhe frymen nuk mund tlevizja fare dhe me ngriu kurse sikur ne nje vend tjeter kishte vdekur nje njeri po nga ky ftoft shpresoj me keni kuptuar klm

Ndryshimi i motit nėnkupton gjendjen mendore dhe emocionale. Vera paraqet shpresat dhe lumturinė, pastaj tė ftohtit, akulli dhe bora paraqesin derpresion dhe trishtim. Vapa paraqet energjinė krijuese, produktivitetin, sikletin dhe pastėrtinė. Rėnia e akullit paraqet dobėsi, ngurtėsim emocional, paqėndrueshmėri, ngecje me tė cilėn nuk mund tė pėrballeni.
Ju duhet tė keni kujdes dhe ėshtė e rėndėsishme ta mbani gjallė shpresėn dhe mendimet pozitive.

Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  ludovigtarot prej 27.03.11 20:09

cfare eshte kur shikon ne enderr te jesh krah i djathte i kryeministrit???
ne nje enderr tjeter pashe qe shoqerova nje shoqe time ne banke dhe ajo me merrte keshilla mua dhe bankiereve,,,,rezultati final humbi nje sasi lekesh shume te vogel???ju lutem me shpjegoni 2 endrrat

ludovigtarot

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ummm:O:O

Mesazh  bleryssweet prej 27.03.11 21:56

T'lutem adm me shpjego pak ket enderr..
pash ender ISH te dashurin edhe pse jemi ndar un ende e dua dhe me mundojn shum endrrat me te... pash sikur ishim me nje klas(NE REALITET JEMI SHUM LARG NJERI-TJETRIT) dhe posa aj mu afrua dhe deshi te me flas.. un reagova dhe i thash zhduku nga jeta ime..sdua te te shoh e ksi gjerash.:(:(:( qa po thott??

bleryssweet

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  VangjushCerepi prej 28.03.11 10:52

pershendetje te lutem nje shpjegim...ndodhesha ne nje ambient te panjohur nuk e di pse por me kujtohet sh qarte qe me rane te fiket..me permenden njerez te familjes duke me qetesuar ,,,eshte normale te fiktit me thoshte motra.!!!u riperserit enderrra perseri me gjendje te fikti ,,por ajo gjendje ishte vertet relaks per mua...aq sa ime motre me thoshte mjaft me rri zgjuar me ne,,mjaft fjete+++pyesete cfarte te terheq ne gjendje tranzi ?te lutem pergjigje ...rrofsh eliza.

VangjushCerepi

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje!

Mesazh  Ana Lila prej 28.03.11 19:13

Do doja shpjegimin per endrren e meposhtme ju lutem:
Kam enderruar sikur nje zjarr bie ne nje vend larg dhe ky zjarr prek dhe fushen afer shpis time, perball pallatit tim. Zjarri shuhet pa djegur cdo gje, dhe me shuarjen e zjarrit te madh ne fakt, nje zjarr epik ne pamje, nje pluhur i lehte ngrihet nga toka ne ajer i shoqeruar me lule bardh e verdh, shum te bukura.
ME vone une duke dal bregu detit dhe aty shoh nje shites ambulant me rosa shume ngjyreshe, une i afrohem njeres qe kishte dhe nje kuror engjellore mbi koke, dhe kurora e saj vjen ne koken time,Me pas kjo kuror pas pak sekondash merret nga kjo rose me ngjyra teper te ndezura.
Ju faleminderit...
Duke pritur per nje shpjegim sa me te shpejt.

Ana Lila

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  klementina prej 29.03.11 8:17

kam enderruar duke ngren pjepne qka don me than.
faliminderit
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  ajnur prej 29.03.11 11:54

kam enderuar si kur ishte nje tollovi te axha im kishte do vajza te panjohura un isha ne ballkon duke varur nje rollke te bardh dhe isha duke ngeren cokollat sa e mbarova at cokollat me haeshte edhe tjeter dhe fillova qe te kerkoj?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tung

Mesazh  Dard prej 29.03.11 15:05

Kam pare enderr kinse isha ne lufte dhe i fejuari im ishte veshur si ushtar, dhe ne nje shitore ushqimore tre persona nga mrena vriteshin njerez ne rrug ,dhe i fejuari im ishte ndalur para asaj shitores une me ze te lart e therrisja qe te iknim por ai nuk vinte dhe une fillova te vrapoj e vetme kur e ktheva koken mbrapa trupi tij te merrte flake dhe ne nje mal isha vetum dhe vetem ecja,
avatar
Dard

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 29.03.11 18:21

ludovigtarot shkruajti:cfare eshte kur shikon ne enderr te jesh krah i djathte i kryeministrit???
ne nje enderr tjeter pashe qe shoqerova nje shoqe time ne banke dhe ajo me merrte keshilla mua dhe bankiereve,,,,rezultati final humbi nje sasi lekesh shume te vogel???ju lutem me shpjegoni 2 endrrat

Kryeministri ka kuptimin e pushtetit, autoritetit dhe kontrollit. Tė jesh krahu i djathtė i tij lidhet me aspektet e vetės. Ta keni parasysh edhe sjellet tuaja dhe fjalėt apo ndjenjat qė keni pasur gjatė ėndrrimit.
Shoqja paraqet aspekte tė vetes, tė cilat kanė nevojė tė merren parasysh, bankieret dhe ju i jepni kėshilla, tė cilat lidhen me informacionet ose njohuritė e gabuara qė keni nė lidhje me diēka, si dhe gjendje jashtė kontrolli. Humbja e njė sasie tė vogėl parash paraqet pakėnaqėsi tė pėrkohshme, mungesė energjie ose pengesa nė njė ēėshtje. Vlen tė rishikosh planet.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 29.03.11 18:42

bleryssweet shkruajti:T'lutem adm me shpjego pak ket enderr..
pash ender ISH te dashurin edhe pse jemi ndar un ende e dua dhe me mundojn shum endrrat me te... pash sikur ishim me nje klas(NE REALITET JEMI SHUM LARG NJERI-TJETRIT) dhe posa aj mu afrua dhe deshi te me flas.. un reagova dhe i thash zhduku nga jeta ime..sdua te te shoh e ksi gjerash.:(:(:( qa po thott??

Ish i dashuri ende ėshtė nė vetėdijėn dhe ndėrdijen tėnde. Kushtoji pak vėmendje mendimeve qė ke pėr tė. Qartėsoji ato. Nuk do tė thotė domosdoshėmrisht bashkim me tė nė tė ardhmen. Mund tė keni arritur nė njė pikė ku mund tė merrni njė vendim tė prerė nė lidhje me tė. Nėse jeni nė njė lidhje pėr momentin, ėndrrat e tilla ju paralajmrojnė tė mos bėni gabimet e njėjta si nė lidhjen e kaluar. Fjalėt qė i thoni tregojnė se ju jeni gati ta lini tė kaluarėn prapa e tė vazhdoni tė ecni pėrpara. Pėr kėtė ju duhet vullnet, energji e forcė.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hey

Mesazh  Gerta Gerta prej 29.03.11 19:01

pershendetje
nese gjeni kohe ju lutem mund te me shpjegoni se cfare eshte kur ne nje burim i lan duart dhe ne tjetrin i lan?
faleminderit!!!!!!!

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

95


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 29.03.11 19:38

Ana Lila shkruajti:Do doja shpjegimin per endrren e meposhtme ju lutem:
Kam enderruar sikur nje zjarr bie ne nje vend larg dhe ky zjarr prek dhe fushen afer shpis time, perball pallatit tim. Zjarri shuhet pa djegur cdo gje, dhe me shuarjen e zjarrit te madh ne fakt, nje zjarr epik ne pamje, nje pluhur i lehte ngrihet nga toka ne ajer i shoqeruar me lule bardh e verdh, shum te bukura.
ME vone une duke dal bregu detit dhe aty shoh nje shites ambulant me rosa shume ngjyreshe, une i afrohem njeres qe kishte dhe nje kuror engjellore mbi koke, dhe kurora e saj vjen ne koken time,Me pas kjo kuror pas pak sekondash merret nga kjo rose me ngjyra teper te ndezura.
Ju faleminderit...
Duke pritur per nje shpjegim sa me te shpejt.

Zjarri ėshtė simbol i shkatėrrimit, ndriqimit, pastrimit, transformimit apo zemrimit. Kjo mund tė jetė fundi i njė faze dhe fillimi i njė tjetre. Kur zjarri ėshtė nėn kontroll dhe nuk shkakton dėm paraqet njė transformim tė brendshėm, kapėrcim pengesash, motivim dhe energji krijuese. Pluhuri lidhet me aspektet e injoruara tė vetes, tė cilat dalin nė sipėrfaqe. Lulet janė simbol i pėrsosmėrisė, dhembshurisė, butėsisė, kėnaqėsisė, bukurisė dhe fitimit.
Kurora qė merrni nga rosa paraqet arritjet tuaja, suksesin dhe rėndėsinė. Nėse jeni e pamartuar kurora nė kokė paraqet fejesė ose martesė.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 29.03.11 19:41

klementina shkruajti:kam enderruar duke ngren pjepne qka don me than.
faliminderit

Pjepri simbolizon personin shėndetlig ose sėmundjen. Ju duhet tė relaksoheni dhe ta merrni qetė gjithēka.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 29.03.11 19:49

Dard shkruajti:Kam pare enderr kinse isha ne lufte dhe i fejuari im ishte veshur si ushtar, dhe ne nje shitore ushqimore tre persona nga mrena vriteshin njerez ne rrug ,dhe i fejuari im ishte ndalur para asaj shitores une me ze te lart e therrisja qe te iknim por ai nuk vinte dhe une fillova te vrapoj e vetme kur e ktheva koken mbrapa trupi tij te merrte flake dhe ne nje mal isha vetum dhe vetem ecja,

Lufta paraqet konflikt tė brendshėm, diēka ka mbetur pa zgjidhje dhe pa pėrgjigje. Ju duhet ta lini njė situatė apo ēėshtje tė pėrfundojė. Gjithēka lidhet me transformime dhe ndryshime. Thirrja juaj paraqet zemėrimin e shtypur dhe mendimet tua se nuk po merren parasysh fjalėt tua. Anashkaloni disa situata tė cilat nuk mund t'i ndryshoni.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 29.03.11 19:54

gerta gerta shkruajti:pershendetje
nese gjeni kohe ju lutem mund te me shpjegoni se cfare eshte kur ne nje burim i lan duart dhe ne tjetrin i lan?
faleminderit!!!!!!!

Larja e duarve paraqet njė ēėshtje shqetsuese me tė cilėn duhet tė merreni, si dhe mohimin e pėrgjegjsive dhe obligimeve. Poashtu kjo ka kuptimin edhe tė pėrfundimit tė mosmarrėveshjeve ose shkėputjen e ndonjė lidhjeje miqėsore.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  ludovigtarot prej 29.03.11 20:01

ne pergjigje te asaj qe me thate me kryeministrin,,, po isha krahu i djathte i tij dhe ne nje moment u ngrita te largohesha...pasi nje person aty afer qe esht kusheriri im tha "mos e perkra ate se esht kunder teje"...
avatar
ludovigtarot

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  Mim. prej 29.03.11 22:50

Elizza a mund te me tregosh dmth-njen e kesaj endre te cilen eshte hera dyte qe e shof ... ne mesin e disa qeneve te zi nji me ndjek versullet me shume mllef n drejtim timin qe te me kafshoj mirpo vetem njeri qenet e tjere jo jane te qete te gjith jan te zinje qka dmt te lutem me tregoooo
avatar
Mim.

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Fegi prej 30.03.11 12:16

Qeni qe te versulet domethan: nje armike i madhe esht kunder teje.
avatar
Fegi

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Gerta Gerta prej 30.03.11 12:59

mamaja ime e ka bere shkollen e mesme ne fshat para 20 vjetesh dhe gjithmone i del ne enderr fshati,qe ne jeten reale nuk e kujton .Ka pare ne enderr sikur po lante koken ne oborrin e shtepise ne fshat ,por gjithmone uji nuk i mjafton ,i duhet edhe pak uje per te shperlare koken ose duart.
cfare do te thote kjo?
faleminderit!!

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

95


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

^_^

Mesazh  fero prej 30.03.11 15:05

Pershendetje!
Kam par ne enderr sikur me ka ren nje dhemb edhe pas disa minutash me ra nje dhemb tjeter edhe kur me ran nuk ndjeva dhimbje. I marr keta dhembet edhe i laj dhe i shikoja me deshperim.
Ju lutem mund te me thoni se cdo te thot kjo enderr???
avatar
fero

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje liza

Mesazh  mehanja prej 30.03.11 15:07

mami im ka pare ne enderr: dy femij(binjak),pa i ushqyer sikur kishin mbet as gjall as tvdekun mami u mundojke me ju jap buke po edhe ata ish te myket...po ashtu sikur mamit dhe babit sikur nje kojshike aty afer ju kerkonte nga nje qime te flokve kinse i duhej diqka ....please qa dmth ka kjo enderr klm
avatar
mehanja

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  diellina prej 31.03.11 12:18

doja te pyesja per nje enderr qe me ka pare shoqja,sikur kishte ardhe ne dasmen time dhe une isha ne dileme se cfare te veshja,dhe poe pyesja ate se cfare te vesh megjithese musafiret veq kishi ardhe eune end epa u veshur.
avatar
diellina

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Lapsi prej 31.03.11 13:52

shoh shum endrra duke rene nga lartesite heren efundit kam pare nje enderr sikurash iher pastaj rash prap pastaj rash ne nje gren
mine te erret me pas aty ishte nje dere aty doli nje gjarper shume i madh i zi fare une ne krahsim me te ishte sa nje mi por per cudi ai nuk me beri gje doli nga dera dhe u largua
avatar
Lapsi

135


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnur prej 31.03.11 17:36

kam enderuar si kur ishte nje tollovi te axha im kishte do vajza te panjohura un isha ne ballkon duke varur nje rollke te bardh dhe isha duke ngeren cokollat sa e mbarova at cokollat me haeshte edhe tjeter dhe fillova qe te kerkoj?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TUNG

Mesazh  Dard prej 01.04.11 21:42

tung eliza kam pare enderr sikur isha e rrethuar nga gjarperijnte shum te medhej ata ishin nbi koken time dhe tek kembet, halla ime me gjyshen time ishin te ulura ne ulse te plastikes dhe vetem me shikonin ndersa motra ime ishte duke ngrene buk dhe gjarperijnte aty rrinin me ne, askush nuk u friksonte prej tyre ata ishin shum rreth 1 miljon te mdhej dhe te vegjel
avatar
Dard

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje Pyetje Per Elizzeni

Mesazh  tanki94 prej 02.04.11 12:28

Pershendetje Elizze kam nje pyetje personale per ju si arrini ju qe ti komentoni apo ti shpjegoni endrrat e pjestareve te forumit keni studiuar ne kete fushe te interpretimit te endrrave jeni ndonje piskologe apo i spjegoni endrrat sipas mendimeve te juaja pa u bazuar askund.....!!!!?
avatar
tanki94

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

peshendetje

Mesazh  melja prej 02.04.11 13:03

kam nje enderr e cila osht :enderroja sikur edhe gruja enje fqiut ecila ka vdekur pari 1viti dhe me kerkoj rroba per ti veshur sepse te sajat ishte te pa lara dhe une ja dhash rrobat e mamit i mori ato rroba dhe do peshqir dhe me tha mua qe tja pastroj une sepse kur te pastrohen do te vjen per ti marrur ato rroba ishin te bardha dhe mori edhe disa gjera te tjera jam ne marak ju lutem kthema pergjgjigjjens sepse jam ne marak sepse me ta marr i vdekuri nuk osht mir qashtu po thojn
faliminderit
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 13:26

ludovigtarot shkruajti:ne pergjigje te asaj qe me thate me kryeministrin,,, po isha krahu i djathte i tij dhe ne nje moment u ngrita te largohesha...pasi nje person aty afer qe esht kusheriri im tha "mos e perkra ate se esht kunder teje"...

Mos pėrkrahja dhe largimi prej tij paraqet pėrmirėsim tė aspekteve tė ndryshme tė jetės suaj. Fjalėt e kushėririt paraqesin njė shtysė ose njė arsye, e cila do t'ju nxit tė bėni diēka nė tė mirė tė vetes, meqenėse ju thotė qė ai ėshtė kundėr jush dhe ju largoheni, kjo ka tė bėj edhe mendimet tua se energjia dhe potenciali juaj po shfrytėzohet.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 13:35

Mim. shkruajti:Elizza a mund te me tregosh dmth-njen e kesaj endre te cilen eshte hera dyte qe e shof ... ne mesin e disa qeneve te zi nji me ndjek versullet me shume mllef n drejtim timin qe te me kafshoj mirpo vetem njeri qenet e tjere jo jane te qete te gjith jan te zinje qka dmt te lutem me tregoooo

Qenėt paraqesin personat qė ju rrethojnė. Qenėt me ngjyrė tė zezė paraqesin personat me karakter tė errėt. Qeni qė ju vėrsulet paraqet njė person qė po shfaq anėn e errėt tė tij dhe ju do tė mund tė jeni nė gjendje t'i shihni qėllimet e tij tė vėrteta. Ėndrra poashtu sugjeron se vlerat tuaja tė qėndrueshme dhe qėllimet e mira do t'ju mundėsojnė tė shkoni pėrpara dhe t'ju sjellin sukses.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 13:52

gerta gerta shkruajti:mamaja ime e ka bere shkollen e mesme ne fshat para 20 vjetesh dhe gjithmone i del ne enderr fshati,qe ne jeten reale nuk e kujton .Ka pare ne enderr sikur po lante koken ne oborrin e shtepise ne fshat ,por gjithmone uji nuk i mjafton ,i duhet edhe pak uje per te shperlare koken ose duart.
cfare do te thote kjo?
faleminderit!!

Sė pari fshati paraqet kufizimet, komunitetin, thjeshtėsinė dhe traditat. Kjo mund tė lidhet edhe me disa vlera apo aspekte tė vetes qė i ka pasur dikur. Larja e kokės dhe e duarve paraqet pėrpjekjet personale pėr tė spastruar pėrvojat dhe emocionet e bartura nga e kaluara. Janė edhe disa ēėshtje shqetėsuese dhe papėrgjegjėsi qė duhet tė shqyrtohen. Eshtė koha tė lihen pas negativitet edhe tė spastrohet prej tyre, por uji nuk i mjafton. Uji paraqet anėn emocionale, e cila si duket nuk pėrmbush boshllėqet nga e kaluara. Mund tė jetė edhe si rezultat i njė humbje tė madhe nė jetė. Ajo duhet t'i largoj negativitetet dhe tė mbaj shpresėn dhe tė gjitha ato cilėsi tė mira qė e karakterizojnė.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 14:04

fero shkruajti:Pershendetje!
Kam par ne enderr sikur me ka ren nje dhemb edhe pas disa minutash me ra nje dhemb tjeter edhe kur me ran nuk ndjeva dhimbje. I marr keta dhembet edhe i laj dhe i shikoja me deshperim.
Ju lutem mund te me thoni se cdo te thot kjo enderr???

Rėnia e dhėmbėve, do tė thotė shqetėsim, pasiguri, dėshtim, lajme jo tė mira, prishje e planeve, fatėkeqėsi.
Dhimbja me rastin e rėnies tregon ndikimin e situatės nė ju, po qe se nuk ndieni dhimbje atėherė do tė jetė mė lehtė, larja e tyre paraqet nivelin e besimit, pėrpjekjet dhe agresivitetin. Shikimi me dėshprim tregon se ju duhet tė shikoni e tė punoni pėr veten dhe interesin tuaj..
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 14:21

mehanja shkruajti:mami im ka pare ne enderr: dy femij(binjak),pa i ushqyer sikur kishin mbet as gjall as tvdekun mami u mundojke me ju jap buke po edhe ata ish te myket...po ashtu sikur mamit dhe babit sikur nje kojshike aty afer ju kerkonte nga nje qime te flokve kinse i duhej diqka ....please qa dmth ka kjo enderr klm

Binjakėt paraqesin kundėrthėnie, dualitet dhe opozitė. Mund tė jetė edhe njė konflikt midis ideve dhe veprimeve. Buka e mykur paraqet pasuri tė padobishme, mosplotėsim tė nevojave bazė dhe sėmundje. kojshikja qė kėrkon qime tė flokėve paraqet afrimin e njė mashtrimi.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 14:54

diellina shkruajti:doja te pyesja per nje enderr qe me ka pare shoqja,sikur kishte ardhe ne dasmen time dhe une isha ne dileme se cfare te veshja,dhe poe pyesja ate se cfare te vesh megjithese musafiret veq kishi ardhe eune end epa u veshur.

Endrra mė shumė lidhet me atė se sa me ju. Tė qenit nė njė dasmė paraqet njė fillim tė ri, ndryshim dhe angazhim pėr disa ēėshtje me tė cilat ėshtė e pakėnaqur. Veshja e rrobave ka tė bėj me atė qė tė tjerėt ju njohin dhe si ju e paraqitni veten para tyre. Rrobat e papėrshtatshme lidhen me pjesė tė karakterit, tė cilat duhet t'i bėni tė qarta dhe tė kthjelloni sė pari mendimet tuaja, tė largoni dyshimet tuaja.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 15:05

lapsi shkruajti:shoh shum endrra duke rene nga lartesite heren efundit kam pare nje enderr sikurash iher pastaj rash prap pastaj rash ne nje gren
mine te erret me pas aty ishte nje dere aty doli nje gjarper shume i madh i zi fare une ne krahsim me te ishte sa nje mi por per cudi ai nuk me beri gje doli nga dera dhe u largua

Rrėzimi nga lartėsitė e mėdha nuk paraqet ndonjė tė mirė. Ndonjėherė aludon moskryerjen e ndonjė obligimi, mosplotėsimin e asaj qė ėshtė kėrkuar ose njė vendim tė gabuar. Ju e mundoni veten, keni humbur shikimin nga qėllimet tuaja dhe mund tė keni vėshtirėsi nė gjykimin tuaj dhe vendimet qė duhet marrė. Rėnia nė greminė paraqet gjendje depresioni, frikė dhe ndjenja negative. Gjarpėri i zi mund tė paraqet njė armik tuajin, por edhe njė pjesė tė errėt tė karakterit tuaj.
Njihni negativitetet dhe shikoni ēka e stagnon progresin tuaj.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 15:14

ajnur shkruajti:kam enderuar si kur ishte nje tollovi te axha im kishte do vajza te panjohura un isha ne ballkon duke varur nje rollke te bardh dhe isha duke ngeren cokollat sa e mbarova at cokollat me haeshte edhe tjeter dhe fillova qe te kerkoj?

Tollovia qė shihni paraqet gjendjen e jetės sė zgjuar. Duket se ju doni tė shkoni ndryshe nga masa dhe tė keni jetėn nė rregull. Ju hani ēokollatė dhe nuk ngopeni. Cokollata paraqet dashuri, kėnaqėsi dhe vetėshpėrblim. Ajo paraqet edhe pranimin e sensualitetit tuaj.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 15:22

Dard shkruajti:tung eliza kam pare enderr sikur isha e rrethuar nga gjarperijnte shum te medhej ata ishin nbi koken time dhe tek kembet, halla ime me gjyshen time ishin te ulura ne ulse te plastikes dhe vetem me shikonin ndersa motra ime ishte duke ngrene buk dhe gjarperijnte aty rrinin me ne, askush nuk u friksonte prej tyre ata ishin shum rreth 1 miljon te mdhej dhe te vegjel

Gjarpėrinjtė nėnkuptojnė personat rreth jush qė janė tė pashpirt, tė pamėshirshėm dhe qė nuk mund t'ju besohet. Endrra mund tė jetė njoftim pėr njė frikė nė jetėn tuaj tė zgjuar qė ju nuk jeni nė dijeni ose qė nuk ka dalė nė sipėrfaqe ende. Ata pėrfaqėsojnė edhe musafirėt.
Si njė simbol pozitiv pėrfaqėsojnė shėrimin, transformimin, njohuritė, dhe urtėsinė. Ata janė tregues edhe tė rinovimit dhe ndryshimit pozitiv.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 15:27

tanki94 shkruajti:Pershendetje Elizze kam nje pyetje personale per ju si arrini ju qe ti komentoni apo ti shpjegoni endrrat e pjestareve te forumit keni studiuar ne kete fushe te interpretimit te endrrave jeni ndonje piskologe apo i spjegoni endrrat sipas mendimeve te juaja pa u bazuar askund.....!!!!?

Njė pėrgjigjėje pėr njė pyetje tė ngjashme kam dhėne te tema: "Fati ynė", s'do tė doja t'i pėrsėrisja, por gjithsesi atje ėshtė shumė pėrgjigjėje e shkurtėr dhe nėse nuk mjaftoheni me aq, do tė shtoj edhe mė shumė kėtu dikund te rubrika pėrkatėse.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 03.04.11 15:57

melja shkruajti:kam nje enderr e cila osht :enderroja sikur edhe gruja enje fqiut ecila ka vdekur pari 1viti dhe me kerkoj rroba per ti veshur sepse te sajat ishte te pa lara dhe une ja dhash rrobat e mamit i mori ato rroba dhe do peshqir dhe me tha mua qe tja pastroj une sepse kur te pastrohen do te vjen per ti marrur ato rroba ishin te bardha dhe mori edhe disa gjera te tjera jam ne marak ju lutem kthema pergjgjigjjens sepse jam ne marak sepse me ta marr i vdekuri nuk osht mir qashtu po thojn
faliminderit

Dhėnia e rrobave personave tė vdekur:
Nėse janė rroba tė reja, tė papėrdorura paraqesin dėmin nė pasuri ose sėmundje tė lehtė.
Kujto pak: Nėse do t'i kthente prapė ato qė ka marrė pasi qė do t'i veshte ose do t'i pėrdorte njėherė, kjo nuk ka dėm tė madh.
Rrobat qė ju lani (me sa mė duket janė tė asaj tė vdekurės) paraqesin njė tė mirė qė ju mund t'i bėni tė afėrmve tė saj.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  vjol prej 04.04.11 12:30

pershendetje, kam pa ne enderr qe ish nusja e vellaut ka ardhur ne shtepi te vellau me djalin e vellaut dhe me motren e vet per ta pare vellau djalin e vet.dhe u sjell shum mir me mua dhe mamin tim sikur dashe te pajtohet prap. a mund te me tregon se qka don me thon kjo enderr?ne jeten reale vellau nuk ka femi me ish gruan sapo jan ndarr

vjol

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje!

Mesazh  ludovigtarot prej 04.04.11 22:47

Ne radhe te pare desha tju falenderoj pa mase per punen qe po beni dhe tju inforomoj se rrefimet tuaja dhe udhezimet tuaja jane mese te verteta sidomos ne rastin tim,,,,mund tju bej edhe un nje parashikim gratis me letrat Tarot nese deshironi??? me kontaktoni me mesazh privat per me teper....
klm
avatar
ludovigtarot

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ju lutem ma shpjegoni pak kete endrren

Mesazh  denisa90 prej 05.04.11 10:26

Pershendetje Eliza te lutem mund te ma shpjegosh pak kete enderr te lutem...
mbreme kam pare ne enderr sikur po ecje rruges dhe papritur me del nje mur i larte te cilin une duehj ta kaperceja qe te kaloja ne anen tjeter te rruges kur po mundohesha ta kaperceja rrezohesha shum here papritur aty sikur me shfaqet goca e halles time bashk me nje goc tjeter qe une nuk e njihja dhe sikur donin te me ndihmonin per te kaluar murin hedh syt nga qielli po qielli isht shume i vrejtur dhe un sikur thash sa kohe e keqe qe qenka mos me kap shiu dhe un sdo ta kaloj dot kurr kete murin mbas shume mundimesh e kaloj murin dhe kjo goca e epanjohur me thot qe sa qenke shendoshur ti ke keshtu (ne fakt un nuk jam e shendosh ne realitet)dhe ne ate moment sikur ngel e vetme kto te dyja sikur u zhduken duke ecur e gjej veten ne fshatin e halles time aty e shoh perseri gocen e halles por kete radhe sikur po ushqente nje plake por jo me buke por sikur i jepte grure me grushta u afrova nga afer dhe nje here me dukej si gjyshja e saj por ajo ka vdekur dhe nje here me dukej si gjyshja e burrit tim qe eshte e gjalle.. ne fytyre plaka dukej si e verdhe dhe sikur mua me pa me nje fytyre shume te merzitur ...pastaj sikur me shfaqet halla ne paraqitje nuk dukej si ajo se ishte komplet tjeter por une sikur e ndjeja si te tille ne enderr por kur e parqafova dhe me buzeqeshi,buzeqeshja e saj sikur me solli nje ndjenj frike ne ate moment dhe ne ate moment me del gjumi ....

te lutem ma shpjego pak kete enderren qe sapo te trgova se me shqeteson shume plaka qe kam pare se kam vite qe ne enderr me shfaqet nje plake e panjohur me te zeza qe ne enderr nuk mund ta prek asnjehere se sa here i afrohem ajo me behet ne dore skelet dhe fytyren nuk ja kam par asnjehere...ne enderr ne fakt me ndihmon ne veshtiresi dhe kur me flet ,ato gjera qe me thot ajo te nesermen ne realitet do te me ndodhte ashtu si me thoshte ajo por ishin me shume gjera te pakendeshme ....

me fal qe u zgjata kaq shume shpresoj te kesh durim te me lexosh enderren time dhe te me kthesh nje pergjigje te lutem te lutem shumeee
avatar
denisa90

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

endrra

Mesazh  larisa ger prej 05.04.11 11:40

Eliza te lutem nese mund te me tregosh qfar do te thot endra ime qe eshte pakez e pshtjellur por mundohem ta shkruaj si e kam par kishim nje aheng djali i vellaut ditelindjen a kshtu disi,une me nusene e vellaut as doja te u takoja se e urreja ate,dhe u futa ne nje dhome kapa nje qante dhe ne ate qante kishte nje kepuc te vogel sa nje gisht dhe rastesisht shikova ne te dhe aty ajo dhom u shendrrua ne nje si keshtjell uj me akull dhe disa pem me bore une kisha vajzat e mija per dore dhe njera me mbeti matan nuk mundesha ta arrija por disi kisha nje far vetebesimi aq te fort sa qe su frikova por i thoja vajzes te vinte kah une,kur une me vajzen tjeter ne krah u fundosem por dulem disi duke mar frym thell,kur dola nga uji takova dy vajza dhe njera me tha mbaje kte qeles mos e lesho kurr nga dora se prap do fundosesh,ai ishte nje qeles me zemer dhe i arte,pastaj kur duhet te largohesha nga ai vend umerzita se me pelqente,kur nga aty me doli nje si lloj qenii zi ajo me thoshte te mos frikohem por une kisha frike nga ai se ai fliste dhe me pyeste ne kisha diqka nga babi im per tia dhene se ai e dinte per mes asaj gjeje se qar kisha une dhe me nuk me kujtohet se qa kishte me pas por mundesisht te lutem nese mundesh te me thuash qdo te thot kjo

larisa ger

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje :)

Mesazh  fjori tota prej 05.04.11 12:15

kam par 1 endeer nga e cila jam shqetesuar shum ... 1rit nga dhembet e mi te poshtem i hoqa nje pjes sh sh sh te vogel shtrese se me bezdiste por me dhembi pak ... kur ve re pas pak kohesh qe ne momentin qe kisha hequr ate "ciflen" (i themi ne verioret) me ishin nxire te gjith dhembet e anes se djathte(ne kete ane ndodhej dhe ai dhembi) ... isha sh e shqetesuar ua tregova prinderve ... ika te dentistja ajo me la takim ... kur shof te nesermen me ishin zbardhur te gjith dhembet ... dukej sikur asgje skishte ndodhur :O
ju lutem me jepni kuptimin e sa se me sa di un esht sh keq :'(
avatar
fjori tota

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  zekirja alidema prej 05.04.11 23:47

kam par ne enderr sikur po me ndiqte ushtria me qen kurse un nuk mundja te vrapoja
avatar
zekirja alidema

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  Albanna prej 07.04.11 10:16

dy net te tera kam pare enderr sikur beja fotografi.
Nje nate pash enderr sikur e fotografoja qiken e tezes dhe kur afrohej i tregoja si te rrinte para aporatit sepse ishte e vogel,por kur doja ta fotografoja ajo largohej dhe nuk mund ti beja foton.
Ndersa naten tjeter pashe ne enderr sikur nje djale me bente fotografi me telefon,dhe une doja tia fshija fotografite por djalin nuk e pash me.Pastaj u afrova te kompjuteri dhe ja tregoja vellaut tim fotografite e ish te dashurit qe tani nuk jemi bashk por ne enderr shpresoja te beheshim bashke dhe i tregoja cili ishte,perderisa kur shikoja fotot ai ishte bere me i keq dhe kishte disa foto qe nuk i kisha pare asnjehere disa foto te reja.
Shpresoj te kem pergjigjje nga ana e juaj ..
avatar
Albanna

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

si e shpjegoni kete/??????/

Mesazh  kalideris prej 07.04.11 11:20

kam pare ne enderr sikur isha ne breg te detit dhe papritur shoh para meje nje dallge te madhe qe po i drejtohesh bregut nuk ndjeja frike dhe ne pak momente e shikoj veten te mbytur nga dallga pastaj zgjohem nga gjumi i trembur?????????????? dallga i ngjante cunamit te japonis a mund te ma shpjegoni se cdmth kjo?????????????? ju lutem
avatar
kalideris

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

armiri

Mesazh  Armiri prej 07.04.11 12:37

Pershendetje.Kam pare ne enderr tezen time e cila ka 4 muaj qe ka vdekur.Une isha tek nje teze tjeter e cila eshte gjalle dhe papritur mu shfaq tezja qe ka vdekur.Ishte e pikelluar dhe po qante.Edhe une po qaja gjithashtu.Une po ju thoja te gjitheve atyre qe kisha afer se po shoh tezen por ato me thonin se ne nuk mund ta shohim.Une i thashe tezes qe ka vdekur se te bijen e ke mire,pra i thashe per vajzen e vet se e ka mire.Ajo me kapi doren dhe ma ledhatoi,dhe une e ndjeva doren e saj mbi doren time.Une i bera 1 pyetje te cuditshme asaj,i thashe :A duhet te besoj ne ZOT?Ajo me tha JO.Pastaj gjeja e fundit qe me tha ishte:"Shpeto femijet".Dhe fillova te ndiqja nje grup femijesh.Aty u zgjova.Pyetja tjeter eshte:"Cdo thote te shohesh veze ne enderr?Po shihja ne enderr nje nate sikur vendi ishte mbushur plot me veze dhe po shija edhe ca pula.Pashe edhe nje pule te madhe e te zeze te cilen e futa ne nje cante qe ta merrja me vete,nuk e di destinacionin se ku por vetem do e merrja me vete.Ajo ngordhi ne cante dhe kur e nxora nga canta ajo nxori nga goja 20 veze.FLM


Edituar pėr herė tė fundit nga armiri nė 08.04.11 10:16, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Per Elizzen

Mesazh  tanki94 prej 07.04.11 17:12

Pse a nuk mud te me tregoni ketu se si dini te ju spjegoni endrrat njerezve ketu nuk ka pse te spjegoni thjesht mund te me thoni qe jam ndonje psikologe , ja fus kot , ose kam studjuar ne kete drejtim por e dua te verteten nga ju
avatar
tanki94

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

armiri

Mesazh  Armiri prej 08.04.11 10:09

Kam pare ne enderr tezen time e cila ka 4 muaj qe ka vdekur.Disi une isha tek nje teze tjeter e cila eshte gjalle dhe po kuvendonim te gjithe bashke.Prezente ishte edhe vajza e tezes se vdekur bashke me femijet e saj.Papritur u shfaq tezja ime qe ka vdekur e ulur ne stol dhe po qante.Edhe une po qaja dhe isha i pikelluar.Une ju thoja atyre qe kisha afer se po shoh tezen por ato me thonin se ne nuk mund ta shohim dot.Pra e shihja vetem une.Tezja ne fillim nuk me foli dhe une e kuptoja se cfare donte te thonte dhe i thashe se vajzen e ke mire,pra per vajzen e vet.Pastaj ma mori doren dhe ma ledhatoi,dhe une e ndjeva doren e saj mbi timen.Pastaj une e pyeta:"A duhet te besoj ne zot?Dhe ajo me tha me ze:"Jo".dhe ne ato momente po mendoja se si kam besuar aq gjate ne zot kur ai nuk ekiziston.Fjala e fundit qe me tha tezja ime ishte:"Shpeto femijet".PAstaj une fillova te ndiqja ca femije.Pas pak u zgjova.Doja te beja edhe nje pyetje:"Cdo te thote te shohesh ne enderr veze?Pashe mbreme nje enderr sikur vendi ishte nbushur plot me veze pulash dhe une po perpiqesha ti mblidhja ato.Ishte nje toke e tere e mbushur me veze pra ishte vendi i bardhe nga vezet.Pastaj une gjeta 2 pula dhe i futa ne cante qe ri merrja me vete,por nuk e di se ku.Njera pule ishte e dobet dhe e kuqe,kurse tjetra ishte e zeze dhe shume e madhe.I futa ne cante dhe fillova te mblidhja veze.Pas pak une e hapa canten qe ti shihja pulat se si ishin por pula e zeze dhe e madhe kishte ngordhur dhe kur e mora ne dore ajo nxoei nga goja 20 veze,pastaj u be thjesht si nje cope lekure me pupla.Kurse pula e kuqe dhe e dobet ishte akoma gjalle dhe po perpelitej.
avatar
Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Ufo21 prej 08.04.11 11:12

Elizza shkruajti:Pyetje - Pėrgjigje mbi ėndrra - 2


............


Prsh. Un jam nje vajz 16 vjec dhe para nje nate kam par nje enderr shum te cuditshme edhe nuk po me hiqet nga mendja :S do doja qe dikush te me tregonte pak a shum domethenien e saj. Endrra ishte kjo::
`Un isha shtatzen, jo vetem un por edhe motra ime por per motren po e dinin edhe familja ndersa per mua e dinte vetem motra, barku i saj ishte me i madh se i imi.. ishim duke shkuar ne shtepi dhe po ecnim ne nje rrug te ngusht duke u mbajtur me duar pas nje shkembi perball nesh ishte nje natyr shuum e bukur me nje liqen me uj te kthjellt si loti pastaj papritur rruga ne te cilen ecnim u be shum e ngusht dhe un rreshqita dhe rash ne uj pas meje rreshqiti edhe motra ime, uji ishte shum i ftohet dhe moti ndryshoi sikur donte te binte shi un nuk po notoja por isha kapur pas shkembit dhe dalngadal po mundohesha te shkoja ne breg pas meje ishte motra e cila e nevrikosur nga ngadalesia me tha mua se nuk isha duke ber asgje dhe me tha t'ia leshoja rrugen dhe ajo vazhdoi te notonte dhe doli ne breg edhe un keshtu veprova dhe dola, pastaj hym ne shtepi motra u mbeshtoll me batanije dhe filloi te flinte un po dridhesha e tera dhe i thash se kisha dhimbje barku ajo me shikoi dhe me tha se e kisha nga bebja sigurisht por nuk u ngrit te me ndihmonte un e mbaja barkun me dy duart dhe mundohesha tu rezistoja atyre dhimbjeve gati ne fund te barkut..`
- ne ato caste me zgjoi nena nga gjumi dhe me tha se po merrja frym me veshtiresi. Mund te me tregoj dikush kuptimin e kesaj endrre ju luuteeem :S

Ufo21

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 11:20

vjol shkruajti:pershendetje, kam pa ne enderr qe ish nusja e vellaut ka ardhur ne shtepi te vellau me djalin e vellaut dhe me motren e vet per ta pare vellau djalin e vet.dhe u sjell shum mir me mua dhe mamin tim sikur dashe te pajtohet prap. a mund te me tregon se qka don me thon kjo enderr?ne jeten reale vellau nuk ka femi me ish gruan sapo jan ndarr

Nėse shihet njė ēift i ndarė, i cili bashkohet apo duket sikur duan tė bashkohen, kjo tregon pėr njė mungesė nė jetėn tuaj, tė cilėn do tė donit ta plotėsoni. Sjellja e mirė paraqet ndjenja tė sigurta vetbesimi. Fėmija ėshtė produkt i dėshirės. Pėrderisa pajtimi tregon pėr njė person nė jetėn e zgjuar qė ka nevojė pėr tu lidhur me diēka ose dikėnd. Nė anėn tjetėr ėndrra sugjeron edhe pėr njė barrė prej tė cilės ju duhet tė shpėtoni...
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Nikolaos prej 08.04.11 11:33

Futu te rubrika e endrrave o shoku. Shkruaje endrren aty dhe do te marresh pergjigje nga Elizza. Ti ketu ke hapur teme te re, prandaj nuk te pergjigjet. Ok?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

544


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 11:47

denisa90 shkruajti:Pershendetje Eliza te lutem mund te ma shpjegosh pak kete enderr te lutem...
mbreme kam pare ne enderr sikur po ecje rruges dhe papritur me del nje mur i larte te cilin une duehj ta kaperceja qe te kaloja ne anen tjeter te rruges kur po mundohesha ta kaperceja rrezohesha shum here papritur aty sikur me shfaqet goca e halles time bashk me nje goc tjeter qe une nuk e njihja dhe sikur donin te me ndihmonin per te kaluar murin hedh syt nga qielli po qielli isht shume i vrejtur dhe un sikur thash sa kohe e keqe qe qenka mos me kap shiu dhe un sdo ta kaloj dot kurr kete murin mbas shume mundimesh e kaloj murin dhe kjo goca e epanjohur me thot qe sa qenke shendoshur ti ke keshtu (ne fakt un nuk jam e shendosh ne realitet)dhe ne ate moment sikur ngel e vetme kto te dyja sikur u zhduken duke ecur e gjej veten ne fshatin e halles time aty e shoh perseri gocen e halles por kete radhe sikur po ushqente nje plake por jo me buke por sikur i jepte grure me grushta u afrova nga afer dhe nje here me dukej si gjyshja e saj por ajo ka vdekur dhe nje here me dukej si gjyshja e burrit tim qe eshte e gjalle.. ne fytyre plaka dukej si e verdhe dhe sikur mua me pa me nje fytyre shume te merzitur ...pastaj sikur me shfaqet halla ne paraqitje nuk dukej si ajo se ishte komplet tjeter por une sikur e ndjeja si te tille ne enderr por kur e parqafova dhe me buzeqeshi,buzeqeshja e saj sikur me solli nje ndjenj frike ne ate moment dhe ne ate moment me del gjumi ....

te lutem ma shpjego pak kete enderren qe sapo te trgova se me shqeteson shume plaka qe kam pare se kam vite qe ne enderr me shfaqet nje plake e panjohur me te zeza qe ne enderr nuk mund ta prek asnjehere se sa here i afrohem ajo me behet ne dore skelet dhe fytyren nuk ja kam par asnjehere...ne enderr ne fakt me ndihmon ne veshtiresi dhe kur me flet ,ato gjera qe me thot ajo te nesermen ne realitet do te me ndodhte ashtu si me thoshte ajo por ishin me shume gjera te pakendeshme ....

me fal qe u zgjata kaq shume shpresoj te kesh durim te me lexosh enderren time dhe te me kthesh nje pergjigje te lutem te lutem shumeee

Rruga tregon drejtimin e jetės suaj, mė pas hasni nė njė mur, i cili paraqet pengesa, kufizime dhe kufinj. Ai tregon pėr diēka nė jetė qė pengon progresin tuaj, ndjenjat dhe shprehitė e vjetra, me tė cilat jeni mėsuar e duhet ndryshuar. Pėrpjekjet e shumta pėr ta kaluar murin tregojnė pėr pėrballjen me vėshtirėsi tė shumta. Goca e halles bashkė me atė tjetrėn paraqesin aspektet tuaja. Mė pas gjendeni nė njė fshat, qė paraqet kufizime, ju duhet tė ndiqni rregullat. Halla qė ushqen plakėn: Halla
paraqet aspekte tė vetes, tė cilat ''ushqejnė'' shqetsimin (plaken). Plaka pėrvec urtėsisė, udhėzimit paraqet edhe konfuzion dhe shqetsim, i cili ju ngjall frikėn. Gruri paraqet punėn 'e madhe' qė bėni.

Plaka te endrrat tjera ėshtė energjia jote (anima) e cila herė paraqitet si paralajmėruese herė si frikėsuese, por edhe ndihmėse. Tė mbetet ta pranosh atė energji dhe ta shfrytėzosh nė tė mirė tė vetes.
Ajo bėhet skelet qė tregon se nuk ėshtė e zhvilluar plotėsisht dhe ka nevojė tė zhvillohet. Nga ana tjetėr skeleti sugjeron se ju duhet t'i merrni nė themel disa ēėshtje.

Shikoni me hollėsi shqetsimet tuaja, gjeje burimin e tyre dhe eleminoje. Kėputi rrėnjtė e shqetėsimeve, pėrndryshe vetėm duke thyer degėt nuk mund tė bėsh shumė. Vetėm pėrpjekje e mundimshme ndoshta edhe e kotė.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 12:08

larisa ger shkruajti:Eliza te lutem nese mund te me tregosh qfar do te thot endra ime qe eshte pakez e pshtjellur por mundohem ta shkruaj si e kam par kishim nje aheng djali i vellaut ditelindjen a kshtu disi,une me nusene e vellaut as doja te u takoja se e urreja ate,dhe u futa ne nje dhome kapa nje qante dhe ne ate qante kishte nje kepuc te vogel sa nje gisht dhe rastesisht shikova ne te dhe aty ajo dhom u shendrrua ne nje si keshtjell uj me akull dhe disa pem me bore une kisha vajzat e mija per dore dhe njera me mbeti matan nuk mundesha ta arrija por disi kisha nje far vetebesimi aq te fort sa qe su frikova por i thoja vajzes te vinte kah une,kur une me vajzen tjeter ne krah u fundosem por dulem disi duke mar frym thell,kur dola nga uji takova dy vajza dhe njera me tha mbaje kte qeles mos e lesho kurr nga dora se prap do fundosesh,ai ishte nje qeles me zemer dhe i arte,pastaj kur duhet te largohesha nga ai vend umerzita se me pelqente,kur nga aty me doli nje si lloj qenii zi ajo me thoshte te mos frikohem por une kisha frike nga ai se ai fliste dhe me pyeste ne kisha diqka nga babi im per tia dhene se ai e dinte per mes asaj gjeje se qar kisha une dhe me nuk me kujtohet se qa kishte me pas por mundesisht te lutem nese mundesh te me thuash qdo te thot kjo

Festa ka tė bėj plotsimin e nevojave tuaja emocionale, por ju largoheni nga ky plotėsim dhe vazhdoni e futeni nė vėshtirėsi. Urrejtja ndaj nuses tregon agresionin e shtypur edhe frikėn e pėrballjes me diēka. Ēanta pėrfaqėson identitetin, por edhe pėrgjegjėsitė, problemet, shqetsimet. Nė tė gjeni njė kėpucė, e cila ju ndryshon dhomėn, kjo paraqet njė ēasje tė re ndaj realitetit jo mė tė mirė. Kėshtjella, uji me akull, pemėt me borė paraqesin ftohtėsinė, anėn e ngrirė emocionale, dėshirėn pėr mbrojtje dhe shpėtim. Ju duhet tė vazhdoni me kujdes nė disa ēėshtje ose situata. Nga ana tjetėr, ėndrra ju bėn me dije se ju jeni duke marrė rreziqe tė cilat nuk duhet t'i merrnit. Ju fundoseni, por dilni shpejt, kjo paraqet njė fatkeqėsi nė tė cilėn do tė bini e do tė dilni....Celsi qė merrni paraqet mundėsitė e reja qė ju ofrohen, sekretet, zgjidhjet e problemeve dhe pėrgjigjet nė shumė pyetje tė juajat, tė cilat sugjeroj t'i shfrytėzoni.
Ju shihni edhe njė si qen, qė paraqet intuitėn tuaj, e cila ju inkurajon tė ecni pėrpara e mos tė keni frikė. Dėgjojeni!
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 08.04.11 12:18

fjori tota shkruajti:kam par 1 endeer nga e cila jam shqetesuar shum ... 1rit nga dhembet e mi te poshtem i hoqa nje pjes sh sh sh te vogel shtrese se me bezdiste por me dhembi pak ... kur ve re pas pak kohesh qe ne momentin qe kisha hequr ate "ciflen" (i themi ne verioret) me ishin nxire te gjith dhembet e anes se djathte(ne kete ane ndodhej dhe ai dhembi) ... isha sh e shqetesuar ua tregova prinderve ... ika te dentistja ajo me la takim ... kur shof te nesermen me ishin zbardhur te gjith dhembet ... dukej sikur asgje skishte ndodhur :O
ju lutem me jepni kuptimin e sa se me sa di un esht sh keq :'(

Heqja e njė pjese tė dhėmbit paraqet njė fatkeqėsi ose sėmundje pėr dikėnd tė familjes. Dhimbja dhe nxirja e dhėmbėe tė asaj ane paraqet shqetsimin dhe dhimbjen qė i prek edhe tė tjerėt.
Nė anėn tjetėr, ėndrra paraqet edhe shqetsimet tuaja tė pabaza, meqė tė nesėrmen shihni se tė janė zbardhur tė gjithė dhėmbėt.
avatar
Elizza

1073


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 8 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi