Shpjegimi i endrres suaj - 2

Faqja 6 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  ajnur prej 08.03.11 14:20

kam pa ne ender sikur kishin erdh dy bura te pa njohur po rishin te der e shtepis dhe nuk largoheshin pa e pi nje kafe the kur mundova per te ju ber kafe kafja ishte ber nr form gjethe dhe nuk ju bera kafe por fillova te ju pregaditja oriz dhe i shikoja nga ballkoni?

ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

uji ne enderr

Mesazh  Armiri prej 08.03.11 16:19

cdo thote te shohesh ne enderr uje te paster.sikur noton ne te dhe nuk te merret fryma?

Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Armiri prej 09.03.11 13:54

kam pare ne enderr sikur nje ndertese ku behej nje feste ishte e mbushur me uje.Uji ishte i paster dhe une notoja brenda ujit dhe arrija te merrja fryme ne uje.Pastaj dola nga uji ne siperfaqe dhe u futa ne nje tub ajrimi ku ishte 1 djale qe po me shikonte ne nje menyre te vecante.Sikur donte te me thonte dicka.Cfare kuptimi ka?

Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 15:29

mehanja shkruajti:kam pare ne enderr kinse nje grua e panjohur dhe ne moshe me shikonte fatin ne duar ...dhe ne gishtin e fejeses mi tregonte disa shkronja njera nder ato shkronja ishte e para shkronja e nje personi qe e doja dhe me pas mi tregonte edhe shume shkronja tjera me emra te cilet si kisha degjuar asnjhere dhe keto te gjitha i shkruante ne nje leter ju lutem qka dmth kjo klm

Gruaja e cila tė tregon fatin paraqet idetė tuaja negative dhe pėrvojat tuaja me tė rrezikshme apo edhe pashpirtėsinė femėrore. Shkronjat e alfabetit asociojnė me persona, ngjarje apo vende nga jeta reale. Pėrndryshe ėndrra paraqet pėrpjekjen tuaj pėr tė kuptuar disa koncepte apo emocione tė cilat janė ende nė fazėn fillestare.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 15:39

berna shkruajti:vajza e halles e ka pa ne ender si kur esht martu ka erdh buri qe ta mare me nje vetur te zez kur ka hip ne vetur ai ka qen i veshur si dhender kurse ajo si ne peditshmeri?

Martesa nėnkupton harmonim angazhim apo tranzicion. Ajo ėshtė duke kaluar nėpėr njė fazė tė rėndėsishme zhvillimore nė jetėn e saj. Ėndrra mund tė pėrfaqėsojė bashkimin e aspekteve tė veēanta ose tė kundėrta te vetes. Nė veēanti, ajo ėshtė bashkimi i aspekteve mashkullore apo femėrore tė vetes. Veshja qė kanė ėshte simbolike e vetės dhe e asaj qė shohin tė tjerėt te ata. Rrobat e papėrshtatshme pėr kėtė rast paraqesin hipokrizinė dhe mos qenien vetėvetja. Diēka nuk shkon sipas asaj qė duhet tė jetė.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 15:46

fahri kitmiri shkruajti:tung tung Kam pa ni ander fustani i bardh qka d.m.th Ju lutem me tregoni

Fustani i bardhė tregon se ju duhet tė ndriēoni njė aspekt tė jetės. Mund tė jetė edhe ēlirim nga njė ndjenjė depresioni apo krize. Ėshtė koha pėr tė shkuar pėrpara. Ju duhet tė ndryshoni qėndrimin tuaj dhe tė merrni kontroll ndaj ndjenjave tuaja tė brendshme. Poashtu kjo pėrfaqėson pastėrtinė, perfeksionin, paqen, pafajėsinė, dinjitetin, vetėdijen, dhe fillime tė reja.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 16:30

florije shkruajti:pershendetje kam pa nje enderr sikur hajsha mish te terun qka dmth me pakit enderr

Ngrėnia e mishit tė terur paraqet humbje tė diēkaje nė pėrpjestim me sasinė e mishit.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 16:51

deza shkruajti:mami im me ka par ne enderr kinse kisha ven disa lule ngjyr vjollce dhe disa te bardha ne koke dhe sikur ato u ndezen flak gjithashtu dhe motra me ka par ne enderr sikur isha me fustan te bardh ju lutem nese mundeni me shpejt te na ktheni pergjigjen flm qao qao

Ndezja e luleve nė kokė paraqet ndonjė dėm apo fatkeqėsi sidomos nė anėn shpirtėrore, tė cilėn e paraqesin lulet me ngjyrė tė bardhė dhe vjollcė. Tė bardhat paraqesin paqen, butėsinė, harmoninė, kėnaqėsinė dhe tė vėrtetėn, ndėrsa lulet me ngjyrė vjollce paraqesin dashuri, pastrim dhe aspiratat. Domethėnia zbutet nėse me kėtė rast nuk jeni djegur.
Fustani i bardhė tregon se ju duhet tė ndriēoni njė aspekt tė jetės. Mund tė jetė edhe ēlirim nga njė ndjenjė depresioni apo krize. Ėshtė koha pėr tė shkuar pėrpara. Ju duhet tė ndryshoni qėndrimin tuaj dhe tė merrni kontroll ndaj ndjenjave tuaja tė brendshme. Poashtu kjo pėrfaqėson pastėrtinė, perfeksionin, paqen, pafajėsinė, dinjitetin, vetėdijen, dhe fillime tė reja.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 17:11

olsa23 shkruajti:pershendtje
kam pare ne ender mamin dhe vllain (kam vite qe i kam humbur) , edhe pse ne enderr isha e vetdijshme qe i kam humbur dhe ju kerkoja te mos iknin sa tju beja disa fotografi qe ti mbaja si kujtim.po ne vend qe te fotografoja me dilte sikur po i filmoja nuk arrija te kapja imazhin e tyre .dhe kur ktheja apratin per te pare foton imazhet me dilnin sikur leviznin prape.
falimnderit

Endrrat e tilla nganjėherė janė mėnyrė e kompenzimit tė humbjes sė tė afėrmve. Pėrpjekja pėr tė bėrė njė foto paraqet njė kuptim tė mirė dhe tė pėrfitoni mė shumė informacione mbi disa ēėshtje. Ju duhet ta pėrqėndroni mė shumė vėmendjen nė disa situata apo marrėdhėnie. Ndoshta ju mendoni se duhet tė rimerrni disa momente nga e kaluara nė tė tashmen.
Ju po kėrkoni njė imazh tė mirė dhe njė pjesė tuajėn, e cila pėr shumė kohė ishte e shtypur dhe e fshehur qė tė dal nė sipėrfaqe.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 21:11

Juristja shkruajti:

Do doja te dija a ka njeri te me shpjegoj dicka ne lidhje me nje ender qe kam pare ju lutem?
Jo me large se mbreme kam pare ne gjume sikur me foli dikush e me tha fatin tend e ke tek Kapitulli 10 i Kuranit pika 123 si dhe faqe 123 e Kuranit.
Ju lutem mund te ma shpjegoj njeri kete?

Zėri qė keni dėgjuar duhet tė merret ashtu si ishte. Kapitulli i 10 ėshtė surja Junus, qė paraqet adhurim ndaj Zotit, me ēka do tė keni mbrojtje nga intrigat dhe tė gjitha tė kėqijat. Kjo kaptinė ka vetėm 109 ajete, ndėrsa faqe 123 gjenden ajetet 90-95 tė sures sė 5-tė, El-Maide. Nė anėn tjetėr Kur'ani paraqet urtėsi dhe menēuri.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 21:18

ajnur shkruajti:kam pa ne ender sikur kishin erdh dy bura te pa njohur po rishin te der e shtepis dhe nuk largoheshin pa e pi nje kafe the kur mundova per te ju ber kafe kafja ishte ber nr form gjethe dhe nuk ju bera kafe por fillova te ju pregaditja oriz dhe i shikoja nga ballkoni?

Personat e panjohur paraqesin pjesė tė fshehura tė vetes, pėr tė cilat keni nevojė tė fitoni disa njohuri pėrpara se tė merrni njė vendim ose trajtimin e disa projekteve/marrėdhėnieve. Nga ana tjetėr, kjo nėnkupton nevojėn pėr tė ndryshuar rutinėn tuaj.
Nė vend tė kafeve ju pėrgatitni oriz, e kjo nėnkupton pėrgjegjėsitė e reja qė do t'ju sjellin gėzim tė madh, sukses, prosperitet, fat dhe miqėsi tė ngrohtė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

: )

Mesazh  Juristja prej 09.03.11 21:21

Faleminderit. Ju uroj gjithe te mirat edhe juve ..
avatar
Juristja

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 21:28

armiri shkruajti:kam pare ne enderr sikur nje ndertese ku behej nje feste ishte e mbushur me uje.Uji ishte i paster dhe une notoja brenda ujit dhe arrija te merrja fryme ne uje.Pastaj dola nga uji ne siperfaqe dhe u futa ne nje tub ajrimi ku ishte 1 djale qe po me shikonte ne nje menyre te vecante.Sikur donte te me thonte dicka.Cfare kuptimi ka?

Uji ėshtė simbol i tė pandėrgjegjshmes dhe gjendjes tuaj emocionale e shpirtėrore. Uji ėshtė thelbi i rrjedhės se energjisė sė jetės. Gjithashtu ėshtė simbol i spiritualitetit, njohurive dhe shėrimit. Uji i qetė dhe i pastėr tregon pėr harmoninė e mendjes me shpirtin tuaj. Kjo tregon qetėsi, paqe tė mendjes, dhe pėrtėritje.
Notimi nė ujė tė pastėr paraqet arritjen e diturive, njohurive dhe asaj qė synohet.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hi!

Mesazh  kalideris prej 09.03.11 21:36

shoh shpesh ne enderr vende qe si kam pare kurre me perpara por mbasi kalojne dy tre muaj ato vende qe i kam pare ne enderr i shoh ne realitet? ju lutem a mund te me shpjegoj njeri se cfare do te thote eshte nje paralajmerim apo cfare????? ju lutem pres pergj??????
avatar
kalideris

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 21:40

erlisja shkruajti:pershendetje desha te shkruaj per nje enderr qe ka enderruar mbrem:kinse ishte dehur vllau dhe erdhi te me kerkonte diqka nga une kur epash ne ate gjendje e futa brenda dhe ja mbylla deren me qels dhe shkova ne dyqanin ne te cilin ishte duke punuar(edhe ne jeten reale punon ne ate dyqan por kurr nuk dehet)por nje djal tjeter kishte qelsin i cili qels i hapte te gjitha dyrt dhe une u grinda me ate djalin dhe elargova nga dyqani kurse ne dore kisha do rroba te palara. kaq ishte faliminderit.

Dehja sugjeron veprimet e pakujdesshme dhe tė pavetėdijshme. Poashtu dehja paraqet edhe humbje kontrolli tė jetės dhe pėrpjekje pėr tė shpėtuar nga njė situatė nė jetėn reale, frikėn dhe brengėn. Ēelsi paraqet mundėsitė, sekretet, lirinė, njohurinė apo pėrgjegjėsitė si dhe mundėsinė pėr zhbllokimin e pėrgjigjeve pėr disa probleme. Grindja me shokun e tij paraqet zhgėnjim dhe zemrim. Ju mendoni se ju ėshtė bėrė e padrejtė pėr diēka. Rrobat e palara paraqesin brenga.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 09.03.11 21:49

kalideris shkruajti:shoh shpesh ne enderr vende qe si kam pare kurre me perpara por mbasi kalojne dy tre muaj ato vende qe i kam pare ne enderr i shoh ne realitet? ju lutem a mund te me shpjegoj njeri se cfare do te thote eshte nje paralajmerim apo cfare????? ju lutem pres pergj??????

Nuk ėshtė asgjė shqetėsuese. Shpeshherė, disa persona shohin ėndrra tė tilla, tė cilat edhe realizohen ashtu si shihen.
Njeriu ėshtė i pėrbėrė nga trupi, mendja dhe shpirti. Gjatė gjumit shpirti ėshtė 'i lirė' tė udhėtojė nė vende tė cilat ekzistojnė ose nė kohė, nga ku nė mėnyrė tė habitshme sjell edhe pamje aq tė gjalla e reale, tė cilat nė realitet nuk i njohim, por ndodh qė pas pak a shumė kohėsh t'i shohim a pėrjetojmė... Shpesh nė ėndrra flasim me tė vdekurit, kthehemi nė tė kaluarėn dhe shkojmė nė tė ardhmen, kalojmė nė vende tjera, fluturojmė, bėjmė atė qė nė realitet nuk mundemi... Kėto tė gjitha ndodhin sepse nė gjumė njeriu nuk iu nėnshtrohet ligjeve qė ne njohim....
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

endra

Mesazh  teuta m prej 11.03.11 2:34

un cdo nate shoh endra,bile te qarta per ti interpretuar.shumicen prej tyre e mbaj mend..dy here e kam pare veten ne ender (duke i laguar balluket ne te majt,me doren e majt (e kam shprehi)),dmth si dukem kur te tjeret me shohin.. pse shoh kaq shum endra?

teuta m

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  berna prej 11.03.11 14:10

e dashur eliza nuk e di sa de e kuptosh .. kam pa ne ender isha me nje shtepi ku e kisha kapur per krahu gjyshen e cila eshte e vdekur dhe u hap nje der po ai person qe e hapi deren ishte ish buri im sa me pa mua me shikoi me inat dhe e mbylli deren dhe shkova ke tezja per ngushllime se gjoja kishte vdekur gjyshi por ne fakt edhe aj eshte i vdekur dhe hyra mbrenda kur hyra e gjeta perseri ish burin tim aty dola perjashta ku mundoja ti leshoj dekujt sms po sms nuk dergoheshin kisha nje flet te bardhe ne dor nje stililaps po shkruaja dhe dikush mas shtepis me therite per emri?nuk e di pse e shikoj ne ender ish burin tim ku un kam te dashur
avatar
berna

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnur prej 11.03.11 14:22

kam pa ne ender si kur i mbusha 18 vjet a ne fakt jam 25 vjet?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  Mim. prej 11.03.11 23:29

Hmm mram pash anderr sikur hyna ne supermarket dhe ne mesin e shamponave gjeta nji unaz argjendi e rrumbullaket me nje gur te gjebert ne mes e ndova ne kishtin e mesit te dores se djatht ndersa ne te njejten dor kisha unazen e te dashurit time ne form katrore unaza reale qe edhe ne te vertet e mbaj e mora at unaz Elizza dhe ket timen e lash aty ku e gjeta tjetern pas ni gjiro ne market agagh perqudi e vodha nji qant pastaj shikova unazen qe e gjeta aty dhe e kisha vnu ne gishtin e mesit kur pash unaza kishte mar te njejten form te unazes qe kisha katrore ishte ber dhe guri i gjelbert ishte me i vogel dhe ishte ne gishtin e fejeses dhe pasi qe dola nga marketi rruges nje grup qenesh vetem nje i zi u drejtu me egersi ne drejtim timin ... sdi se si mandej vetem pastaj me gjysme shpirti u ktheva dhe e mora edhe unazen qe kisha len aty .. ka dmth diqka tregom e lutem nese po
avatar
Mim.

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh

Mesazh  nora sadiki prej 12.03.11 0:35

kerkoj nga ju Eliza te ma shpjegoni kete ender.dikush me ka pare mua te veshur me fustan te bardh
avatar
nora sadiki

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  marianini91@yahoo.com prej 12.03.11 10:29

mund te me tregoni cfare do me thene te shikosh ne enderr ish te dashurin,ne ender mua mu paraqit sikur ishim bashk dhe ai i kerkoi doren babait tim dhe filluan pergatitijet per fejesen.

marianini91@yahoo.com

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 12.03.11 22:39

teuta m shkruajti:un cdo nate shoh endra,bile te qarta per ti interpretuar.shumicen prej tyre e mbaj mend..dy here e kam pare veten ne ender (duke i laguar balluket ne te majt,me doren e majt (e kam shprehi)),dmth si dukem kur te tjeret me shohin.. pse shoh kaq shum endra?

Tė gjithė shohim ėndrra, por dikush i mban mend e dikush jo. Nuk ėshtė asgjė shqetėsuese kjo. Flokėt nė pėrgjithėsi nė ėndrra paraqesin gjendjen e vetėvlersimit dhe vetėrespektit, nėse dukeni bukur atėherė tregon edhe pėrmirsim tė gjendjes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 12.03.11 23:07

berna shkruajti:e dashur eliza nuk e di sa de e kuptosh .. kam pa ne ender isha me nje shtepi ku e kisha kapur per krahu gjyshen e cila eshte e vdekur dhe u hap nje der po ai person qe e hapi deren ishte ish buri im sa me pa mua me shikoi me inat dhe e mbylli deren dhe shkova ke tezja per ngushllime se gjoja kishte vdekur gjyshi por ne fakt edhe aj eshte i vdekur dhe hyra mbrenda kur hyra e gjeta perseri ish burin tim aty dola perjashta ku mundoja ti leshoj dekujt sms po sms nuk dergoheshin kisha nje flet te bardhe ne dor nje stililaps po shkruaja dhe dikush mas shtepis me therite per emri?nuk e di pse e shikoj ne ender ish burin tim ku un kam te dashur

Ish burri nėse shihet nė ėndėrr nuk paralajmėron ndonjė bashkim a diēka qė do tė vijė prej tij, mė shumė duhet tė merret si sinjal pėr tė mos pėrseritur gabimet e mėparshme. Hapja e derės dhe mbyllja tregon hapjen dhe mbylljen e njė mundėsie, meqė je me gjyshen pėr krah, gjyshja paraqet fundin e halleve, mėrzive dhe problemeve. Eshtė njė shenjė paralajmėruese e fatit tė mirė. Nė anėn tjetėr kemi gjyshin e vdekur,... nuk ėshtė shenjė e mirė vdekja pėr sė dyti, tregon pėr brenga, pikėllim dhe jetė jokomode. Sms tregon nevojėn qė keni pėr dikėnd qė t'ju kuptojė dhe t'ju ofroj mbėshtetje. Shkrimi nėnkupton komunikimin me dikė, pėrderisa thirrja e emrit tuaj tregon mundėsinė e tė qenit nė kontakt me anėn shpirtėrore. Ju duhet tė shprehni individualitetin tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 12.03.11 23:19

ajnur shkruajti:kam pa ne ender si kur i mbusha 18 vjet a ne fakt jam 25 vjet

Tė qenit mė i/e re paraqet papjekuri dhe sjellje fėmijėrore. Nga ana tjetėr, ajo pėrfaqėson pėrpjekjet tuaja tė dėshtuara pėr tė ndrequr gabimet e kaluara. Ju jeni duke strehuar keqardhjen pėr tė kaluarėn dhe mundėsitė e humbura. Kjo ėshtė koha pėr tė lėvizur nė drejtimin kah e ardhmja.
Numri 18 paraqet konfliktin mes materializimit dhe shpitėrores. Ai paralajmėron gjithashtu tradhti, mashtrim, gėnjeshtra dhe egoizėm. Nga ana tjetėr, 18 do tė thotė se porta juaj pėr pjekuri dhe pėrgjegjėsi ėshtė hapur.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh

Mesazh  genci prej 13.03.11 11:53

qka dmth me dy here onder sikur po puth nje person ne buz.me kete person ke mardhenie shoqrore jo diqka ma teper
avatar
genci

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pytje mbi endrra

Mesazh  arbri1994 prej 13.03.11 16:49

ej elizz pom pelqejn shummm menyra e pergjigjes tende andaj kam nevoj per ndihmen tende tek kjo gje te lutem..

Nje shoqee e imjaa (emri i saj osht valentina) jetonn ne swicer qysh prej kohesh edhe une me te bisedoj edhe kontaktoj perafersisht 2 vite dmth ne interrnet ama asnjeher nuk e kemi pa njeri tjetrin sy me sy ose live .. ajo dajt i ka tek vendi ku jetoj une edhe vjen vetem gjat pushimeve verore edhe . ajo kishte par nje enderr .. gjat te cilave thot qe

ajo jeton ne swicer edhe gjat pushimeve Kishte qeenn nee deeti me familjart edhe i thot njeres prej vajzave tvogla qe gjendshin aty rri aty ne menyr qe te mos shkonte me te edhe valentina dmth vazhdon te ec edhe hyn ne nje pjes tmalit edhe papritur mtakonnn muu .. edhe vazhdojm te ecim na dor per dore .. edhe duke kenduar .. edhe vazhdojm e vazhdojmm pastaj ajo kthehet tek vendi ku ishte DHE KTHEHET SERISH NE SWICCERR .. a ka ndonje lloj kuptimi kjo gje .. pom intereson personalisht se mpelqen kjo vajza andaj vendosa me dergu ?
avatar
arbri1994

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  arsida llana prej 13.03.11 17:18

e kam shkruar dhe nje her kte ender po sme eshte kthyer pergjigje te lutem me shpjego pak. kam par ne enderr sikur isha ne nje vend te panjohur dhe aty ndodhej dhe nje person tjeter e cilit nuk ja shihja fytyren doja ti thoja dicka me patjeter po nuk mundja dhe ndihesha shum cudicem pasi nuk mundja tia thoja. ne fund doja te kaloja diku po nuk mundja dhe ky personi me ygjat doren ne momentin qe e kap per dore ndihem shum e sigurt dhe kaloj ne anen tjeter dhe ne momentin qe dua ti shoh fytyren zgjohem.
avatar
arsida llana

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnur prej 13.03.11 19:24

flm shum shum per pergjigjen elizzaaa
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 13.03.11 22:14

nora sadiki shkruajti:kerkoj nga ju Eliza te ma shpjegoni kete ender.dikush me ka pare mua te veshur me fustan te bardh

Fustani i bardhė tregon se ju duhet tė ndriēoni njė aspekt tė jetės. Mund tė jetė edhe ēlirim nga njė ndjenjė depresioni apo krize. Ėshtė koha pėr tė shkuar pėrpara. Ju duhet tė ndryshoni qėndrimin tuaj dhe tė merrni kontroll ndaj ndjenjave tuaja tė brendshme. Poashtu kjo pėrfaqėson pastėrtinė, perfeksionin, paqen, pafajėsinė, dinjitetin, vetėdijen, dhe fillime tė reja.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 13.03.11 22:32

marianini91@yahoo.com shkruajti:mund te me tregoni cfare do me thene te shikosh ne enderr ish te dashurin,ne ender mua mu paraqit sikur ishim bashk dhe ai i kerkoi doren babait tim dhe filluan pergatitijet per fejesen.

Endrrat nė tė cilat e shihni ish te dashurin tuaj iu referohen njė marrėdhėnie tė lirė, mė pak tė penguar. Ju duhet tė rimerrni eksitimin, lirinė dhe vitalitetin qė ju mungon nė lidhjen e tanishme (nėse jeni nė njė lidhje). Kjo nuk do tė thotė qė ju dėshironi tė ktheheni te ai. Nga ana tjetėr, ėndrra mund tė pėrfaqėsojė njė marrėdhėnie tė papjekur, tė cilėn mund ta pėrshkruani si ajo qė keni pasur me ish tė dashurin tuaj.
Tė qenit me personin qė nė realitet ėshtė e pamundur tė jesh me tė, paraqet lidhjen tuaj me tė kaluarėn si dhe ndjenjat e mira qė ju jep kjo 'lidhje'. Pėrgatitje pėr fejesė me ish tė dashurin tregon se ju keni pranuar disa aspekte nga ajo marrėdhėnie dhe keni mėsuar nga disa gabime nga e kaluara.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 14.03.11 11:08

pershendetje po te shkruaj per tri enderra besoj s enuk ju mundoj me to.
enderroja sikur isha ne nje vend ku une isha hipur ne nje peme per te cilen dojsha ni marrur nje deg te asaj molle per ta mbjedhur isha ne maje te asaj molle ishte rrezike per te ndejtur aty askush nuk kishte guxim nga familja une po dhe aty ishin ne maje te saj kishte molla te bukur te medha , edhe pse ishin degete larguar ato prap seprap i mbrrisha por nje moll me ra ne tok kurse tjerat i mbrrina.
enderra tjeter osht:isha ne nje vend ku degjojsha vjehrren duke folur me motren dhe un pa pritur u largova nga aty ne nje livadh te bukur per te shkuar te familja ime por aty pari me ndiqke nje djal dhe une vrapova dhe u bashkova ne do njerz te cilet me ngacmojshin familjen time nuk e takova por edhe pse kerkoja ndihm nga i fejuari nuk e gjeta as ate por u pajtova me ne fund po thuaj s ei munda edhe ppse me doli gjumi duke kerkuar te fejuarin une vetem efejuar jam.
kurse enderra tret osht: sikur u martojke djali i halles ne ralitet osht i martuar dhe do vajza kercejshin ne dasem une isha vetem si vezhguse. kaq ishte faliminderit per kohen tuaj.
avatar
erlisja

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnur prej 14.03.11 12:47

tung elizza motra ime ka pa ne ender duke e vrar nje mi te zi me fshes?dhe po ashtu ka pa edhe bar te that duke hipur mbi shkall dhe duke nxjer nga canta flori?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.03.11 22:11

genci shkruajti:qka dmth me dy here onder sikur po puth nje person ne buz.me kete person ke mardhenie shoqrore jo diqka ma teper
Puthja nė ėndėrr tregon dashuri, mirėsi, harmoni dhe kėnaqėsi. Personi qė puthni paraqet aspekte tė vetės tė cilat ju duhet t'i pėrfshini ne jetėn tuaj. Poashtu kjo paraqet edhe lajme pozitive si dhe nevojėn pėr t'i shprehur ndjenjat tuaja. Nėse personi ėshtė i gjinisė sė njėjtė paraqet vetėpranim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.03.11 22:23

arsida llana shkruajti:e kam shkruar dhe nje her kte ender po sme eshte kthyer pergjigje te lutem me shpjego pak. kam par ne enderr sikur isha ne nje vend te panjohur dhe aty ndodhej dhe nje person tjeter e cilit nuk ja shihja fytyren doja ti thoja dicka me patjeter po nuk mundja dhe ndihesha shum cudicem pasi nuk mundja tia thoja. ne fund doja te kaloja diku po nuk mundja dhe ky personi me ygjat doren ne momentin qe e kap per dore ndihem shum e sigurt dhe kaloj ne anen tjeter dhe ne momentin qe dua ti shoh fytyren zgjohem.

Tė qenit nė njė vend tė panjohur dhe pėr mė tepėr tė mos ndihesh e sigurt, paraqet gjendjen tėnde tė tanishme nė jetė, ju sikur keni humbur drejtimin, ose keni larguar sytė nga qėllimi juaj, ju mund tė ndjeheni e pasigurt dhe e brengosur nė lidhje me atė qė duhet tė bėni. Ju nuk jeni ende gati tė bėni ndryshime, personi i panjohur paraqet aspekte tė fshehura tė vetes, nga tė cilat duket se keni frikė, por kur filloni t'i njihni, t'i zbuloni e tė mbėshteteni nė to, do tė filloni tė ndjeheni sigurt. Pėrndryshe ėndrra ju sugjeron t'i njihni vlerat e fshehura tė vetės.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.03.11 22:34

arbri1994 shkruajti:ej elizz pom pelqejn shummm menyra e pergjigjes tende andaj kam nevoj per ndihmen tende tek kjo gje te lutem..

Nje shoqee e imjaa (emri i saj osht valentina) jetonn ne swicer qysh prej kohesh edhe une me te bisedoj edhe kontaktoj perafersisht 2 vite dmth ne interrnet ama asnjeher nuk e kemi pa njeri tjetrin sy me sy ose live .. ajo dajt i ka tek vendi ku jetoj une edhe vjen vetem gjat pushimeve verore edhe . ajo kishte par nje enderr .. gjat te cilave thot qe

ajo jeton ne swicer edhe gjat pushimeve Kishte qeenn nee deeti me familjart edhe i thot njeres prej vajzave tvogla qe gjendshin aty rri aty ne menyr qe te mos shkonte me te edhe valentina dmth vazhdon te ec edhe hyn ne nje pjes tmalit edhe papritur mtakonnn muu .. edhe vazhdojm te ecim na dor per dore .. edhe duke kenduar .. edhe vazhdojm e vazhdojmm pastaj ajo kthehet tek vendi ku ishte DHE KTHEHET SERISH NE SWICCERR .. a ka ndonje lloj kuptimi kjo gje .. pom intereson personalisht se mpelqen kjo vajza andaj vendosa me dergu ?

Shkuarja nė deti si tė gjitha simbolet e ujit pėrfaqėson ndėrdijen dhe emocionet e saj. Nga ana tjetėr ėndrra tregon njė nevojė pėr tė siguruar veten ose pėr tė ofruar siguri pėr dikėnd. Kjo sjell shpresė, njė perspektivė tė re dhe njė opinion pozitiv pėr jetėn pa marrė parasysh se sa te vėshtira mund tė jenė problemet e tanishme.
Ecja malit paraqet sfida dhe pengesa qė duhet kapėrcyer dhe pėr kėtė duhet dėshirė dhe vendosmėri. Nė anėn tjetėr shtrėngimi i duarve paraqet njė fillim tė ri ose njė fund tė diēkaje. Ju do tė arrini nė njė vendim pėr diēka, por ajo kthehet nė vendin e saj, kshtu qė ju duhet tė veproni me vendosmėri.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

....

Mesazh  mani prej 14.03.11 22:51

mund te me ndimon qe dy enddra shof dredhza enderr ose ndrysh qysh i thojn lule shtrydhe
avatar
mani

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.03.11 23:00

ajnur shkruajti:tung elizza motra ime ka pa ne ender duke e vrar nje mi te zi me fshes?dhe po ashtu ka pa edhe bar te that duke hipur mbi shkall dhe duke nxjer nga canta flori?

Miu nė ėndrra paraqet brenga dhe shqetėsime tė vogla. Poashtu miu paraqet dobėsi nė komunikim dhe njė ndjenjė faji pėr diqka. Miu me ngjyrė tė errėt ėshtė simbol i mashtrimit ose sėmundjes.
Bari i therė paraqet zhgėnjime dhe situata tė zymta, kurse ngjitja e shkallėve paraqet arritjet nė nivele tė larta. Ēanta paraqet identitetin, ndėrsa floriri paraqet pasuri, shėndet, dashuri, jetėgjatėsi dhe lumturi familjare. Nė anėn negative floriri paraqet lakmi, sėmundje ose tundim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 14.03.11 23:03

mani shkruajti:mund te me ndimon qe dy enddra shof dredhza enderr ose ndrysh qysh i thojn lule shtrydhe

Luleshtrydhet nė ėndėrr janė simbol i dėshirave tuaja sensuale dhe tundimeve. Ato janė shpesh tė lidhura me cilėsitė femėrore dhe seksualitetin femėror. Nga ana tjetėr, luleshtrydhet tregojnė se idetė dhe qėllimet sė shpejti do tė realizohen.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  mani prej 15.03.11 11:36

faliminderit shum :d
avatar
mani

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enderr e cuditshme

Mesazh  Armiri prej 15.03.11 16:06

Mami im ka pare nje enderr 2 muaj pasi i ka vdekur e motra pra tezja ime.E ka pare sikur te ishte 1 engjell i vogel dhe i ka thene mamase time qe me jane bere kembet akull nga i ftohti.Pas pak kohesh ne krahun tjeter te mamase vjen edhe i ati i mamase pra gjyshi im i cili gjithashtu ka vdekur dhe pyet mamane time se cfare ka ndodhur dhe mamaja ime i thote se ka vdekur......... i thote emrin e tezes.Ne kete moment mamaja ime ishte ne mes te dy te vdekurve kur i beri babai saj pyetjen.Pasi mamaja i kthen pergjigjen ai iken i trishtuar. Cfare kuptimi ka?
avatar
Armiri

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh elizaa

Mesazh  ajnur prej 16.03.11 12:12

kam nje pytje eliza kam degjuar po ta shohish endren ne mengjes nuk vlen ajo ender vlen vetem ajo ender qe e sheh ne mesin e nates sa eshte e vertet kjo?kurse un te shumten e endrave i shoh ne mengjes
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  berna prej 16.03.11 12:24

kam pa ne ender sikur isha ne spital,spitali ishte mbushur me plot njezer dhe isha veshur si nuse po me nje veshje te traditave te lashta gjoksin kisha plot ar po ashtu edhe ne kok kisha dicka prej ari dhe isha ne krevet ku puthesha me ish burin ai edhe un ishim shum te lumtur?
avatar
berna

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mirmengjes

Mesazh  nora sadiki prej 17.03.11 9:39

mbrem kam par nje ender sikur e dergoj gjyshen ne spital,nga aty udhetuam ne vendin qe e dua te shkoj,pasi u kthyem nga udhetimi afer shtepis time digjeshin disa shtepi por zjarin e shikoj te paster kishte shum flak .pres nga ju eliza qe te ma shpjegoni cdo te thot kjo ender sikur jam pak ne ankthe pse shkoja ne vendn ku dua.
avatar
nora sadiki

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 17.03.11 14:19

armiri shkruajti:Mami im ka pare nje enderr 2 muaj pasi i ka vdekur e motra pra tezja ime.E ka pare sikur te ishte 1 engjell i vogel dhe i ka thene mamase time qe me jane bere kembet akull nga i ftohti.Pas pak kohesh ne krahun tjeter te mamase vjen edhe i ati i mamase pra gjyshi im i cili gjithashtu ka vdekur dhe pyet mamane time se cfare ka ndodhur dhe mamaja ime i thote se ka vdekur......... i thote emrin e tezes.Ne kete moment mamaja ime ishte ne mes te dy te vdekurve kur i beri babai saj pyetjen.Pasi mamaja i kthen pergjigjen ai iken i trishtuar. Cfare kuptimi ka?

Tezja jote nė ėndrrėn e saj duket si engjėll, kjo simbolizon mirėsi, dėlirėsi, mbrojtje, rehati dhe ngushėllim. Kėmbėt e ftohura si akull paraqesin mungesėn e stabilitetit, izolimin emocional dhe dhembjen e mamasė tėnde pėr tė. Tė ėndrruarit e tė vdekurve sikur janė gjallė, paraqet gjasa pėr pėrmirsimin e gjendjes sė keqe tė ėndėrrtarit si dhe lehtėsi nga se pret.
Trishtimi qė ndjen babi i saj kur i tregon pėr vdekjen e motrės ėshtė reflektim i ndjenjave gjatė kohės sė zgjuar. Endrra e porosit qė tė pajtohet me humbjet dhe tė vazhdon.

avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 17.03.11 14:32

ajnur shkruajti:kam nje pytje eliza kam degjuar po ta shohish endren ne mengjes nuk vlen ajo ender vlen vetem ajo ender qe e sheh ne mesin e nates sa eshte e vertet kjo?kurse un te shumten e endrave i shoh ne mengjes

Koha kur shihet ėndrra ka njė rėndėsi, madje pėr interpretim tė thellė merren parasysh edhe data, koha, moti, ndikimet e jashtme, ndjenjat gjatė ėndrrimit, ndjenjat pas zgjimit, mendimet qė i sjell, ėndrra me shkaqe patologjike, nga dėshira, nga e kaluara, pastaj simbolet..., por kjo nuk do tė thotė se ėndrrat e mėngjesit nuk vlejnė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh eliza

Mesazh  wolf27 prej 17.03.11 14:41

kam pare shume here ne enderr ndodhi qe me kane ndodhur me pas ne jeten reale dhe pyetja ime eshte kjo qe pse i kujtoj ne momentin qe ndodh
avatar
wolf27

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 17.03.11 15:14

berna shkruajti:kam pa ne ender sikur isha ne spital,spitali ishte mbushur me plot njezer dhe isha veshur si nuse po me nje veshje te traditave te lashta gjoksin kisha plot ar po ashtu edhe ne kok kisha dicka prej ari dhe isha ne krevet ku puthesha me ish burin ai edhe un ishim shum te lumtur?

Spitali paraqet nevojėn tuaj pėr tė pėrmirsuar jetėn si nė aspektin fizik ashtu edhe nė atė emocionale. Nėse nuk jeni nė lidhje, tė qenit nuse paraqet dėshirat tuaja pėr martesė dhe cilėsitė e pastėra femrore. Puthja tregon dashuri, afeksion, qetėsi, harmoni dhe kėnaqėsi. Nėse ėndrra pėrfundon vetėm duke puthur, atėherė kjo tregon se jeni e pasigurt, mbase mund tė jeni edhe duke kėrkuar tė rifilloni marrėdhėnien me tė. Nėse nuk merrni mjaft dashuri dhe kujudes nė jetėn reale, puthja mudn tė jetė vetėm kompenzim. Poashtu kjo paraqet edhe ringjalljen e ndjenjave dhe emocioneve tė shtypura. Nė anėn tjetėr puthja mund tė thotė edhe hipokrizi..
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 17.03.11 15:19

wolf27 shkruajti:kam pare shume here ne enderr ndodhi qe me kane ndodhur me pas ne jeten reale dhe pyetja ime eshte kjo qe pse i kujtoj ne momentin qe ndodh

Kėto janė njė lloj i veēantė i ėndrrave, tė cilat realizohen ashtu si shihen ose tė pėrafėrta me ato qė shihen. Por, pse ju i kujtoni pikėrisht kur ndodhin? Kur sheh ėndrra personi nuk ėshtė i vetėdijshėm, kur zgjohet ėndrra nuk del nė sipėrfaqen e vetėdijes pa pasur njė shkak, njė shtytės (pėr disa persona), posa fillon tė realizohet ėndrra, e tėrė shfaqja kalon nė vetėdije dhe pėr ėndrruesin bėhet e qartė ajo qė ka ėndėrruar.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 17.03.11 15:36

nora sadiki shkruajti:mbrem kam par nje ender sikur e dergoj gjyshen ne spital,nga aty udhetuam ne vendin qe e dua te shkoj,pasi u kthyem nga udhetimi afer shtepis time digjeshin disa shtepi por zjarin e shikoj te paster kishte shum flak .pres nga ju eliza qe te ma shpjegoni cdo te thot kjo ender sikur jam pak ne ankthe pse shkoja ne vendn ku dua.

Shkuarja nė vendin qė don, ėshtė dėshira jote, ndėrsa gjyshja ka kuptimin e dashurisė dhe respektit; parajamėrim tė fatit dhe tė begatisė si dhe jetėgjatėsisė.
Shtėpitė nė zjarrė tregojnė se ju duhet t'i nėnshtroheni disa transformimeve.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  wolf27 prej 17.03.11 15:54

Elizza shkruajti:
wolf27 shkruajti:kam pare shume here ne enderr ndodhi qe me kane ndodhur me pas ne jeten reale dhe pyetja ime eshte kjo qe pse i kujtoj ne momentin qe ndodh

Kėto janė njė lloj i veēantė i ėndrrave, tė cilat realizohen ashtu si shihen ose tė pėrafėrta me ato qė shihen. Por, pse ju i kujtoni pikėrisht kur ndodhin? Kur sheh ėndrra personi nuk ėshtė i vetėdijshėm, kur zgjohet ėndrra nuk del nė sipėrfaqen e vetėdijes pa pasur njė shkak, njė shtytės (pėr disa persona), posa fillon tė realizohet ėndrra, e tėrė shfaqja kalon nė vetėdije dhe pėr ėndrruesin bėhet e qartė ajo qė ka ėndėrruar.
une i kujtoj endrrat me saktesi kur zgjohem por me pas i harroj dhe kur realizohen e di shume mire se cfare do te ndodhe pa ndodhur akoma dhe nuk mund te bej asgje per ta ndryshuar.
avatar
wolf27

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 17.03.11 16:07

Nėse veē kur zgjoheni i kujtoni ėndrrat, atėherė e keni mundėsinė qė deri nė momentin e fillimit tė realizimit tė tyre tė ndryshoni diēka. E ardhmja mund tė ndryshojė dhe ju pėrmes ėndrrave e keni mundėsinė ta shihni se ēka do tė ndodhė mė vonė nėse vazhdon tė sillesh nė mėnyrė tė rėndomtė. Pra, posa zgjohesh nėse ke njė ėndėrr qė s'do tė doje tė ndodhte, atėhere shkruaje dhe shiko mundėsinė e ndryshimit. Diēka tjetėr ndodh, nėse bėni diēka ndryshe.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ju lutem ma shpjegoni pak kete endrren

Mesazh  denisa90 prej 18.03.11 8:42

Pershendetje Eliza kam par ne enderr sikur isha shtatezane por barku nuk dukej fare i fryre dhe femija qe kisha ne bark levizte aq shume sa ja shihja dhe levizjet ne bark por levizjet e tij i ndjeja me shume dhimbje dhe me bllokonin frymen...
avatar
denisa90

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

meli

Mesazh  melja prej 18.03.11 9:51

pershendetje po te shkruaj per enderren te cilen ekam enderruar mbrem:enderroja sikur isha duke shkuar me vllaun tek nje hoxh por ishim duke ecur kemb por nuk edinim saksisht ku ndodhet hoxha por gjat rruges na binte dielli ne fetyr sa i thojsha vllaut do te na ben zheshkana te dyve ishte nje diell shum i nxet por ishte dita ne mbarim por dielli kishte ndriqim shum te madh por gjat rruge aty takuam do burra njeher pata frik nga ta por pastaj pash se vllau nuk ishte rruges me mua dhe une vazhdova rrugen vetem por pasi kalova qata burrat me dolen do qan te cilet deshte te me frigojn por une me kemgulje vazhdova rrugen duke i larguar dhe duke i rrahur te gjith.kaq ishte faliminderit.


Edituar pėr herė tė fundit nga melja nė 18.03.11 10:03, edituar 1 herė gjithsej
avatar
melja

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kleme

Mesazh  klementina prej 18.03.11 9:56

miirdita kam nje enderr ecila osht enderoja sikur kisha ne doren enajt ne tre gishta te asaj dor nga nje unaz te argjend unazat ishin shum te bukura kurse motra kishte te vendosura unaza me pak ne gishta dhe unazat esaj ishin me gur te zi une( jam e fejuar kurse motra jo po ka ofert) ju lutem qka don me than .pershendetje
avatar
klementina

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  ajnur prej 18.03.11 16:23

elizza kam pa ne ender sikur isha te shtepia e tezes e mbylla deren me celes por nuk isha e sigurt a e mbylla deren, te tjeret qe gjendeshin aty me thonin pa tjeter ta mbyllesh deren me celes pasi ka hajdut dhe pas pak kohe filloj dikush ti bjer deres kur pash se nuk mund te hynte hajduti u rehatova se e kisha mbyll deren me celes por edhe u frigova se shum i bini deres?
avatar
ajnur

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  FlorentAzizi prej 19.03.11 0:00

Eliza te lutem eshte urgjent shum sepse ne koke me rrin :S

Pershendetje, prom e kom pa ni onderr shum t'quditshme nuk po muj me kuptu kurqysh
ke 1 ven si bazen diqysh uji shum i kfjellt edhe hishin njerz t'smut mentalisht me tesha t'shkyme e sene tjera po edhe njerz normal hini edhe 1 femer qe m'pelqen mu, un nuk hina se u tutsha manej u paraqit edhe 1 djal qe ja kom inati e prek at femnen mu m'wike inati shum manej u shpraz uji u zhduken njerzt met veq ajo qika un e preka n'dor m'dul gjumi tu marr frym shum si mu kon tu u ngulfat? a ma shpjegon dikush :S

FlorentAzizi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 19.03.11 10:51

FlorentAzizi shkruajti:Eliza te lutem eshte urgjent shum sepse ne koke me rrin :S

Pershendetje, prom e kom pa ni onderr shum t'quditshme nuk po muj me kuptu kurqysh
ke 1 ven si bazen diqysh uji shum i kfjellt edhe hishin njerz t'smut mentalisht me tesha t'shkyme e sene tjera po edhe njerz normal hini edhe 1 femer qe m'pelqen mu, un nuk hina se u tutsha manej u paraqit edhe 1 djal qe ja kom inati e prek at femnen mu m'wike inati shum manej u shpraz uji u zhduken njerzt met veq ajo qika un e preka n'dor m'dul gjumi tu marr frym shum si mu kon tu u ngulfat? a ma shpjegon dikush :S

Pishina me ujė tregon se ju duhet tė pranoni ndjenjat tuaja. Eshtė koha tė zhyteni nė diskutim dhe tė merreni me ato ndjenja. Njerėzit e sėmurė janė reflektim i paaftėsisė suaj pėr tu marrė me njė ēėshtje. Kjo tregon edhe pakėnaqėsi, dėshprim dhe ngrakesa emocionale. Njerėzit tjerė janė mendimet tuaja kryesisht negative dhe ju bėjnė me dije qė ju duhet tė kuptoni ēka po ndodh nė nėndijen tėnde. Inati qė dikush prek atė vajzėn ėshtė reflektim i jetės sė zgjuar, dhe zbulim i ndjenjave tua ndaj njė personi tė veēantė, konkretisht ndaj saj. Mė vonė shprazet uji dhe zhduken njerėzit mbeteni vetėm ju... tregon se ju duhet tė keni vetėbesim dhe vetėvlersim e tė pranoni atė qė ėshtė, para se tė kaloni nė boshllėk dhe mungesė emocionale.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Elizza prej 19.03.11 12:53

denisa90 shkruajti:Pershendetje Eliza kam par ne enderr sikur isha shtatezane por barku nuk dukej fare i fryre dhe femija qe kisha ne bark levizte aq shume sa ja shihja dhe levizjet ne bark por levizjet e tij i ndjeja me shume dhimbje dhe me bllokonin frymen...

Shtatėzėnia nė ėndėrr paraqet njė aspekt tė jetės personale qė ėshtė nė rritje e zhvillim. Kjo pėr ju mund tė jetė lindje e ndonjė ideje tė re, drejtimi tė ri ose qėllimi tė ri. Janė mundėsi qė janė para jush dhe ju duhet tė mėsoni t'i kapni mundėsitė e vėrteta. Dhimbjet dhe lėvizjet mund tė jenė edhe obligimet tė cilat paraqiten pas marrjes sė hapit tė parė nė njė ēėshtje, por edhe brenga e shqetėsime. Gjithsesi ėndrra paraqet disa vėshtirėsi nė lidhje me njė ēėshtje, tė cilėn do tė bėnit mirė sikur ta shqyrtonit edhe njė herė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi i endrres suaj - 2

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 6 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi